Blauwe strepen markeren grotere blauwe zone Het is gewoon een winkel Beperkte aanvoer wolvee Uitvoering Leids verkeersplan begonnen Parkeerschijf volgende week ook op Langebrug verplicht A. Benning 50 jaar bij Riedel GROFVUIL? OPHAALDIENST. Bankkantoor in Langevoort KOOPJÖ Nederlands jongste galeriehouder (23) in Leiden: Kijken zonder kopen gaarne toegestaan NIEUWE LEIDSE COURANT EEN ADMINISTRATIEVE KRACHT (vrl.) NIIUWE LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 8 JUNI 1968 LEIDEN Met het trekken v(tn de eerste blauwe verf- lijn heeft wethouder mevrouw Den Haan gistermiddag op de hoek Zonneveldstraat—Langebrug officieel een begin gemaakt met de uitvoering van het verkeersplan voor de binnenstaddat de gemeenteraad op 5 februari van dit jaar heeft vastgesteld. Het verkeersplan ivordt in fasen uitgevoerd. De eerste betreft het gebied tussen BoommarktAalmarktNieuwe RijnGangetjeSteen schuurLangebrug en Kort Rapenburg. In het kader van deze verkeerssaneringwordt in de komende we ken een flink aantal maatregelen uitgevoerdwaarbij men aan de Langebrug begint en aan de Nieuwe Rijn eindigt. De volgende fase, het gebied tussen Nieuwe Rijn en Oude Vestzal direct daarna onder handen worden genomen Enkele belangrijke punten uit de eerste fase zijn: wachtverbod voor de zuidwestelij ke kant van de Breestraat en samen trekking van de bushalten tegen over het stadhuis; het aanbrengen van een doorlo pend trottoir langs de waterkant van de Vischmarkt; het aanwijzen van het gehele ge bied als blauwe zone; het plaatsen van de eerste 25 par- keermeters en een drastische sane ring van het „verkeersbordenwoud". De bedoeling van het plan is de binnenstad in verkeerstechnische zin zodanig te herzien, dat open baar vervoer, kort-parkeerders, voetgangers, fietsers en doorgaand verkeer zo vlot mogelijk hun weg vinden. Eén grote zone In plaats van de huidige parkeer- gebiedjes wordt van het hiervoor omschreven stadsgedeelte één grote blauwe zone g^ma,akt. Dit houdt onder meer in, dat alle toegangswegen naar dit gebied aan begin en eind van de zone een „drempel krijgen, een dwars over het wegdek getrokken blauwe verf- lijn. Tevens komen bij deze in- en uit gangen de bekende aanduidingsbor den. Herhalingsborden binnen dit KOOP VERTROUWD KOOPj® CHOCOLADEHACELREPEN Veemarkt Leiden LEIDEN Bij redelijk goed weer kon gisteren veemarkt worden ge houden. Niet alleen de weersomstan digheden bleken van invloed te zijn. De politieke toestand spreekt een belangrijk woordje mee, met name de ontwikkelingen in Frankrijk heb ben grote aandacht, wat zich vooral op de wolvee-afdeling openbaarde. Wij menen dat daardoor de aanvoer van wolvee beperkt bleef. De slachtvee-afdeling had voor deel van de korte week; enkele "slachtveemarkten vielen uit (maan dag). Daartegenover staat echter, dat de vorige week de invoer van vee en vlees groot is geweest, maar liefst 957 ton. Naar verluidt, zijn de om zetten van rundvlees in de slagerijen voor de feestdagen niet meegevallen. Jongvee was er weinig. Gebruiksvee: Voor de tijd van het jaar een normale aanvoer. De handel in melkkoeien was willig. Er is veel gras en de boer kan dus nog wel een beestje gebruiken. De varekoeien leunen te veel tegen de slachtrunde- ren aan, zodat hier de gang van za ken iets stroever gaat. Slachtvee: De daling in de prijzen schijnt op deze afdeling tot staan te zijn gekomen. De prijzen van de vo rige week konden gemakkelijk wor den bedongen. De handel was vlug en duur. De vette kalveren bleven iets langer aan de balies staan. Wij constateerden een trage handel met lagere prijzen. Voor wat betreft de slachtvarkens en de vette schapen en lammeren is de situatie moeilijk te overzien; oor zaak Frankrijk. De zuiglammeren werden alweer goed verkocht, evenals de Texelse en Noordhollandse weidelammeren. Men verwacht wel, dat alles weer in goede banen zal worden geleid. No tering Texelse lammeren van f 105, tot f 122 en f 132,50. Biggen en lichte varkens: Rede lijke aanvoer bij een matige handel. Het wachten is op een goede afzet van slachtrijpe dieren. Geiten: Goed aanbod met een re delijke handel. gebied worden hierdoor overbodig en zullen dan ook verdwijnen. De parkeervakken, waarvoor het gebruik van de parkeerschijf ver plicht is, zullen als extra herinne ring worden gemarkeerd door blauwe verfstrepen van 10 cm breed. Bushalten verlengd De indeling van de parkeergele genheid is zo doelmatig mogelijk ge kozen. Zo wordt de gehele Bree- straatzijde van de Langebrug „blauw". Als dit is gebeurd, wordt langs de zuidwestelijke (Lange- brug-)kant van de Breestraat een wachtverbod ingesteld. Hiervoor hebben verschillende overwegingen gegolden. Allereerst voor het openbaar vervoer, dat alle bushalten in het midden van de Breestraat heeft samengetrokken. De ervaringen hiermee zijn bijzon der goed, al meent men wel dat het in te stellen wachtverbod voor deze straatzijde de toestand voor het openbaar vervoer nog zal vervolma ken, het in- en uitvoegen zal nl. aan zienlijk worden vergemakkelijkt. Door het verdwijnen van de par- keermeters aan deze straatzijde zal bovendien het wegverkeer, en spe ciaal het fietsverkeer, minder in ge vaar komen en vlotter kunnen door stromen. Het aantal parkeerwachters wordt met twee uitgebreid. Parkeermeters Aan de stadhuiskant van de Bree straat blijft gelegenheid tot parke ren, hoewel de duur ervan zoveel mogelijk wordt beperkt. Zo komen tussen Maarsmansteeg en Manden- Dit is een model van de par keermeters, die deze maand in Leiden worden geplaatst. De tariefaanwijzing zal alleen an ders zijn, namelijk 30 minuten 10 ct, 60 minuten 25 ct en 90 minuten 25 plus 10 cent. LEIDEN Gisteren was het 50 jaar geleden dat de heer A. Benning als 13-jarige jongeman in dienst trad bij Riedel Limonadefabrieken NV destijds RHW. In aanwezig heid van het gehele personeel, dat in de Leidse vestiging van het be drijf werkzaam is. werd hij in de kantine van het bedrijf gehuldigd met dit steeds zeldzamer wordend jubileum. De directie prees bij monde van de heer Th. Wetting de jubilaris als een man van bijzondere vitaliteit, wie de lange staat van dienst niet is aan te zien. Als produktiechef is hij nu de spil van de fabricage en daar door een zeer gewaardeerd mede werker. Mevrouw Benning werd een plantenbak aangeboden. Namens het gehele personeel van de bedi'ijven te Leiden en Ede bood dfe heer J. Ouwersloot een bloem stuk aan. Tenslotte voerde heer J. A. Rie del jr. het woord, die als lid van de fam. Riedel en later als directeur samen met de heer Benning de ont wikkeling van Riedel heeft meege maakt. De jubilaris dankte alle sprekers in een geestige speech. Op een personeelsdag in septem ber, waarbij ook het personeel van het bedrijf te Ede aanwezig zal zijn, wordt aan dit jublieum verder aan dacht besteed. Vol energie spoot mevrouw Den Haan gistermiddag de eer ste blauwe „drempel" op de hoek Zonneveldstra-atLange brug, die begin en eind van de blauwe zone aangeeft, in com binatie met de bekende borden. Foto N. van der Horst: makerssteeg binnen enkele weken de eerste parkeermetejs (9 stuks) te staan. Voor de overige parkeer- gedeelten geldt vanzelfsprekend de parkeerschijf. Verder komen acht parkeerme ters op het Stadhuisplein (bij de af- scheidingsmuur langs de Koorn- brugsteeg) en nog eens acht aan de Vischmarkt aan de zijde van het stadhuis. Fietsklemmen De mogelijkheid voor fietsenstal ling wordt eveneens uitgebreid. Hierbij wordt gedacht aan de be staande openbare stallingsplaats aan de Botermarkt, maar vooral ook aan de steegjes. De onlangs voltooide trottoirdoor- trekkin-gen aan de Breestraat en el ders bieden de mogelijkheid in deze steegjes fietsklemmen te plaatsen. Verkeerslichten Door de genoemde trottoironder breking te verwijderen, is automa tisch een flink aantal verkeersbor den voor de steegjes overbodig ge worden: deze worden dan ook ver wijderd. Voor voetgangers is overigens de rechttrekking van de verbinding Pieterskerkplein-Hoogstraat ook een verbetering, evenals het verhoogde trottoir dat langs de Vischmarkt komt. Dezer dagen zal worden begon nen de oversteekplaats op de Bree straat ter hoogte van de Maarsman steeg van een verkeerslichteninstal latie te voorzien. Een tweede lich- teninstallatie wordt aangebracht op de Prinsessekade ten behoeven van het afslaand verkeer naar de Apo- thekersdijk. Leidse spaarbank LEIDEN In mei werd bij de Leidse Spaarbank ingelegd f 7.354.897,89 en terugbetaald f 6.458.589,20. Het aantal nieuwe boekjes be droeg 539 en het aantal afbetaalde boekjes 433. Op 4.925 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f 207.093,50 bijgeschreven. Er werden 1.346 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f 57.310,24. Het tegoed der 64.411 inleggers bedroeg aan het einde der maand f 87.529.142,56. Eerste paal voor systeemschool OEGSTGEEST Met een luid „hoera" beloonden gistermiddag de leerlingen van de derde openbare la gere school de wethouder van finan ciën en onderwijs, de heer J. J. Thorn. Deze had namelijk met zorg de eerste paal in de grond geheid voor hun nieuwe achtklassige sys teemschool op de hoek Lange Voort-Hofbrouckerlaan. Zoals bekend, was het om finan ciële redenen niet mogelijk eerder aan de bouw van de school te begin nen. Schoolhoofd A. C. Verhoeven is met zijn leerlingen nog steeds on dergebracht in het noodgebouw aan de Lange Voort, waarvan na het ge reedkomen van de nieuwe school an dere in ruimtenood verkerende scho len gebruik gaan maken. De systeemschool (van het type AB-80, ontwikkeld door de Leidse oud-directeur van gemeentewerken ir. T. K. J. Koch) wordt in serie gebouwd (met Leiden en Katwijk) door de N.V. Van Heeswijk uit Eind hoven. Men hoopt het bouwwerk op 1 maart 1969 gereed te hebben. .Maandag, buurt 9: Maresingel (van Jull- anastr. tot Zwarte Pad). Prins Frede- rikstr., Koningstr.. Bronkhor,;tstr„ Wtl- lem.str., Prins Hendrikstr. en plein. Mau- ritsstr.. Louise de Colignystr.. Waldeck Pyrmontstr., Marnixstr. (van Maresingel tol Willem de Zwijgerlaan), Amaliastr Johan Willem Frisostr., Van Hogen- dorpstr.. Van Limburg Stlrumstr.. v/d Dulnstr.. Falokstr.. Anna van Sak.senstr.. Kemperstr. en Molenstr. Maandag, buurt 11: Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart). Pasteurstr., Hansenstr. en Korte Hansenstr.. Leeuwenhoekstr., Groen- oordstr. en plein, Mussenbroekstr., Lu cas van Leydenstr.. Bakker Korffstr.. Jan Lievenstr., Frans van Mlerisstr.. Gabriël Metzustr., Broekweg. Stadspolderweg, Haarlemmerweg. Raampoort. Raamstr.. Maredljk, Piet Helnstr.. Vendelstr., Poel- geesterstr., Schutterstr.. Maredljkhofje, Vaartkade, Aloëlaan. Rljnsburgersingel en Marlslaan. Dinsdag, buurl 10: Ter Haarkade. Boshuizerlaan. Boshulzerkade. 5-Meilaan. s-Meiplein. Bevrijdingsplein. Gerrlt v/d Veenstr. Tltus Brandsmalaan, Montgome- rystr.. Joh. Poststr.. Walraven van Halstr.. Wlardi Beckmanstr.. v/d Helm laan. Arent Bruunstr.. Lieven de Keystr.. Zocherstr.. Van Banchemhof. De Ba- zelstr.. Jac. Romanstr.. Jan Kelder- manstr.. Vingboonshof. Jacob van Cam- penlaan. Voorschotenseweg. Stalpaerthof, Van 's-Gravensandestr.. Berlagestr. OEGSTGEEST Met het onder tekenen van een hem aangeboden cheque, waarvoor hij zelf een bestemming mag aangeven, opende gistermiddag burgemeester T. A. J. van Eysinga officieel het tweede Oegstgeester filiaal van de Algeme ne Bank Nederland NV, gevestigd in het winkelcentrum Langevoort on der de twaalflagenflat aan de Lijt- weg. Tijdens de plechtigheid, waarbij een groot aantal genodigden aanwe zig was, voerden nog het woord de districtsdirecteur, de heer U. D. de Sitter, en de directeur van de vesti gingen in Oegstgeest, de heer J. Ou- werkerk. De bezetting van het nieuwe kan toor zal bestaan uit drie personen, die hoofdzakelijk de directe kaswerkzaamheden zullen verrich ten. De belangrijkste transacties en het administratieve werk blijven geschieden in het filiaal aan de Ge versstraat, waar nog twaalf perso neelsleden achterblijven. Behalve een kluisruimte met „knipkamer" (voor coupures) in het souterrain omvat het kantoor twee spreekkamers en de ontvangstruimte met balie. Dinsdag, buurt 12: Vellingkade. Lam- menschansweg (van Veillngkade tot Lam- menschanspleln), I.ammenschansplein. Zoeterwoudseweg. Meloenstr.. Appelstr.. Tomatenstr., Drutvenstr., Kersenstr., Ca- butreweg, Planteynstr., Kanaalweg (van Lammebrug tot spoorlijn), Vliet weg, Vrouwenweg, Cronesteln (Woonschepen). Donderdag, buurt 13: Rijnsburgerweg. Terweepark. Boerhaaveln.. Marlënpoel.str. Kagerstr.. Weilandlaan, Van Swletenstr., Faljerllstr.. Houtlaan. Antonle Duycklaan. Van Beunlngenlaan. Van Slingelandtlaan. Johan de Wittstr.. Johan van Oldenbar- neveldstraat. Fagelstr.. Ledonberchstr.. Hogerbeetsstr., Warmonderweg. Nachte gaallaan. Mezenstr.. Vlnkenstr.. Lijsterstr.. Roodborststr.. Merelstr.. Was- senaarseweg. Leeuwerlkstr. Donderdag, buurt 15: Stationsweg, Pa viljoenshof, Stationsplein, Morssingel. Pesthuislaan. Plet Paaltjespad (van Morspoort tot Lage Morsweg). Paul Krügerstr. Pres. Steynstr., Transvaalkade en hof, Joubertstr.. Wolmaransstr., v.d. Tasstr.. Hopsenstr.. Rijnzlchtstr.. De Wettstr.. Reitzstr., De la Reystr., Pretori- usstr. Vrijdag, baurt 14: Herenstr.. Prinses Wilhelminastr.. Bloemistenlaan. Lellestr., Pioesstr.. Pioenhof. Lindestr.. Resedastr.. Pieter de la Courtstr.. Konlnglnnelaan. Acaclastr.. Tulpenstr., Zoeterwoudsesin- gen (van Herenstr. tot Lam men sch a ns weg) Vrijdag, buurt IS: Schelpenkadc, An- drles Schotkade. Leuvenstr.. Gerrlt v/d Laanstr., Leeuwkenstr.. Valdezstr.. Stad houderslaan, Magdalena Moonstr.. Drie Octoberstr., Duivenbodestr.. Staalwljkstr., Buitenrust9tr., Kastanjekade. Mel- doorr.str., Hyaclnthenstr.. Serlngenstr.. Dahliastr.. Anjelierstr. Van der Klugt opende „klassieke" showroom LEIDEN Gisteravond om 7 uur heeft de firma Van der Klugt haar nieuwe showroom aan de Haarlem merstraat met een totale oppervlak te van 400 m2 voor het publiek opengesteld. In de afdeling, die de naam „Intérieur classique" draagt, zijn klassieke stijlmeubelen als Windsor, Oudhollands en Biedermeijer vere nigd. Niet alleen de talrijke bloemstuk ken, maar ook en vooral de goed gekozen kleurencombinaties van de meubels gaven de showroom een feestelijk cachet. KOOP VERTROUWD CHOCOL AD EHAGELREPEN vraagt voor de advertentie-afdeling goede kunnende typen. MULO-diploma gewenst. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directie van de Nieuwe Leidse Courant, Steenstraat no. 37 Leiden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Hoewel sinds kort by de deur een bordje hangt met de aan duidelijkheid niets te wen sen overlatende woorden Vrije toegangsteekt een bezoeker zijn hoofd om de deur niet de aarzelende vraag of hij mag bin nenkomen. De aangesprokene neemt onmiddellijk alle twijfel bij hem weg. Tegen ons zegt hij: „Het is hier gewoon een winkel. Iedereen mag vrij binnenlopen, zonder wat te kopen. Niemand hoeft daar angstig over te doen". Aan het woord is Piet Hoenderdos, met zijn 23 jaar waarschijnlijk de jongste galeriehouder van Ne derland en in elk geval de enige die tegelijk student (in de kunst geschiedenis) is. Sinds op 22 maart het Leids Academisch Kunstcentrum de exploitatie van Galerie Walenkamp aan de Nieuw steeg voor vijf jaar over nam, bepaalt hij het gezicht van de galerie. Ongemerkt T?EN volkomen nieuw gezicht is het niet en de buitenstaander zal van de „commando-o ver dracht" dan ook weinig hebben gemerkt. Vooral in de beginpe riode voerde ook Ben Walenkamp, oprichter en nog steeds eigenaar van de galerie, een beleid dat er op was gericht vertegenwoordi gers van de nieuwste richtingen in de beeldende kunst een kans in Leiden te geven. Zijn opvolger maakte er geen ge heim van, dat ook hij niet bang is voor het nieuwe, of, om het positief te stellen, dat ook zijn belangstelling uitgaat naar dege nen die vandaag al de kunst-van- morgen maken. Experiment A/fET een nadere aanduiding van die kunst heeft de student Hoenderdos niet de minste moei te. ,fllijn tentoonstellingsbeleid" zegt hij, „is gericht op die kunst waarin van een bepaalde syste matiek uit wordt geëxperimen teerd met vormen, kleuren, licht en schaduw". Definities die kunst de expressie van een emotie noe men. wijst hij resoluut van de hand. Ook met de opvatting dat kunst een communicerende func tie heeft, is hij het niet eens. De kunstenaar, vindt hijhoeft alleen maar informatie te geven; de kjj- koopcijfers van de universitaire Galerie Walenkamp. Uitzondering TJOOGLERAREN mag de galerie- houder, op é9h uitzondering na, niet tot zijn klanten rekenen; als het op verköpen aankomt, moet hij het meer van de „gewone" studenten hebben. Die ene uitzon dering geldt prof. Th. H. Lun- singh Scheurleer. Bijzonder opmerkelijk is dat niet, want prof. Lunsingh Scheurleer is behalve hoogleraar tn de kunst geschiedenis ook voorzitter van het LAK. Behalve door zijn aan kopen is hij Hoenderdos ook op andere manieren tot grote steun geweest. De laatste zegt het met genoeg nadruk om het hier even ie Vermelden. Timmerlieden flVERIGENS zijn ook degenen die geen bindingen met de uni versiteit hebben welkom in het smalle pand aan de Nieuwsteeg. Tot zijn ongeveinsde blijdschap signaleert Hoenderdos ook wel eens arbeiders (hij spreekt het woord met een lichte aarzeling uit) in zijn kunsthuis. „Laatst", vertelt hij, „kwamen hier twee timmerlieden in een auto voorbij. Ze zagen een van die dingen, van hout, hangen en toen kwamen ze „effe terug" om ernaar te kijken". Gekocht hebben ze dat „houten ding" niet, maar van Piet Hoen derdos hoefde dat ook niet- Hij is allang blij als de mensen alleen maar komen kijken. Er zijn ook schoolklassen die in de galerie worden rondgeleid en ook dat vervulthem „met vreugd", zo als hij zegt. „Dit is", voegt hij eraan toe, „ten slotte de enige galerie in Leiden waar je dit soort kunst kunt zien". Klusjes QPIJT dat hij zich in dit avontuur heeft gestort, heeft hij nog steeds niet. Van de opzet het ga lerie-houden te combineren met de studie is tot nog toe weinig terechtgekomen, maar hij ver wacht, dat dat anders wordt als hij zich helemaal heeft ingewerkt. Nu heeft hij nog zijn handen vol aan allerlei klusjes, waarvan het zoeken naar nieuwe eocposanten niet het minst tijdrovende en moeizame is. Of hij erin zal sla gen in september zijn kandidaats te doen, zoals in de bedoeling lag. is daardoor wel de vraag gewor den. ker mag met die informatie dotr. wat hij wil. CkMDAT Hoenderdos aeze oprat- tingen niet uitdraagt in een kunsthistorisch instituut, maar in een galerie, een „winkel" dus. zo als hij zelf zegt, is het van belang te weten, hoe het publiek erover denkt. Is er belangstelling voor die experimenten of geeft het pu bliek de voorkeur aan een Rem- orandt. een Van Gogh of een andere erkende meester? Om het nog anders, en zeer concreet te stellen: trekt Hoenderdos kopers? Het zijn er niet erg veel, geeft hij toe, en cle belangstelling komt voornamelijk uit. universitaire kring- De Leidse universiteit heeft niet direct de naam erg progres sief te zijn en de zucht tot behoud weerspiegelt zich ook in de ver- Hurd g^LS een mogelijke voorbereiding op een museumloopbaan ziet Hoenderdos zijn bemoeienis met de galerie niet. Wel geeft hij toe. dat de ervaring die hij nu opdoet, hem later, als hij is afgestudeerd, van pas kan komen. „Je maakt wel kennis met de harde, prakti sche kanten. En dat is natuurlijk heel nuttig".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3