Afscheid prof Nauta van Vrije Universiteit Zomersynode zal spreken over ambt Weer conflict-situatie huisartsen-ziekenfondsen? ELK GODSBEELD BETREKKEN OP CHRISTUS Bezinning op gevaar van kernoorlog KVP-voorzitter ziet geen heil in gesprek met Bogaers/Aarden voord voor va ndaag Weinig kansen in technisch beroep voor meisjes NA HOOGLERAARSCHAP VAN 32 JAAR Uw probleem is het onze. Geleidelijk of radicaal afschaffen NSA boos op voorzitter NSR, Bomhoff Top van 5 voor universiteit MARTÏNNOTH OVERLEDEN NSR: Luns moet uitlating terugnemen Studenten in Belgrado komen met voorwaarden KÏI".i... beschouwt de Partijraad als Artsen verlangen EEG-statuut Snobistisch Pestalozzi-prijs uitgereikt ZATERDAG 8 JUNI 1968 De afgelopen week hebben we overdacht wat de Heilige Geest voor ieder van ons praktisch betekent. Er is nog een punt waarbij we even stil moeten staan. Paulus zegt: „En Hij die de harten doorzoekt, weet de bedoeling van de Geest, dat Hij namelijk naar de wil van God voor heiligen pleit." Gods Geest bidt voor ons. Soms, in moeilijke momenten, doet het ons goed als iemand zegt: Ik bid voor je. Dan weten we dat we er niet helemaal alleen voor staan. Er zijn mensen die aan ons denken. Maar soms ook hebben we het gevoel dat we er helemaal alleen voor staan, dat niemand ons begrijpt, dat we geplaatst zijn in een dorp of stad waar we volmaakte vreemden zijn. Of we worden ouder en de een na de ander van onze vrienden wordt weggenomen. Paulus kende dat gevoel ook. Hij heeft eenzaam opgesloten gezeten. Zijn beste vrienden trokken weg om zijn werk voort te zetten of lieten hem in de steek. Maar, wist hij altijd: Eén liet hem niet in de steek. Eén bleef hem trouw. Eén bleef voor hem bidden: de Heilige Geest! Soms ook zijn we zo perplex, dat we niet weten wat we bidden moeten. We zeggen: Ik weet het niet meer. Alles is duister om ons heen. Ook dan mogen we weten: Eén is er die het wel weet. De Geest bidt voor ons. We lezen vandaag: I Koningen 17 1724. We lezen morgen: I Koningen 18 120. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM In de verzorgen de beroepen heeft een meisje volop kand. maar zodra zij de technische kant op wil, zijn er bijna geen mo- geijkheden meer. Dit zei mevrouw M. H. P. Ringe- ling-Coesel, staffunctionaris van het gewestelijk arbeidsbureau in Amster dam, op de gisteren gehouden jaar vergadering van de Algemen bond ter bevordering van het beroepson derwijs. Nederland heeft een achterstand vergeleken met landen als Frankrijk, Amerika en Engeland, waar een vrouwelijke arbeidster volledig geac cepteerd ise. Verscheidene meisjes zouden beter op hun plaats zijn in een technisch beroep, maar de maatschappij geeft hun geen gelegen heid. Zowel in de scholing van de vrouw voor technische beroepen als bij de bereidheid van het bedrijfsleven om vrouwen door technische beroepen als bankwerker, frazer, lasser enz. op te nemen, mankeert veel. Er zijn in Nederland slechts twe geschoolde vrouwelijke lassers. Bij de zware industrie is men zo bang vrouwen in dienst te nemen, dat men slecteert op zo sexloos mo gelijk uitzien, aldus mevrouw Ringe ling. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een golden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Is het waar dat'de vroeger door de belastingdienst erkende ziektekosten nu niet meer voor af- 'rek in aanmerking komen omdat j een salaris van ongeveer 22.<>00. ektekosten van ƒ2200 geen buiten gewone last meer vormen? Antwoord: Dit lijkt ons niet juist. Weliswaar zijn de grenzen voor de aftrek verhoogd, doch niet zo sterk dat uw geval erbuiten valt. Als normale kosten worden eerst gerekend 5 pet. van het inkomen voor aftrek van buitengewone lasten, doch maximaal 750. In uw geval blijven er dus 1475 ziektekosten over, die als buitenge wone last tellen. Deze moeten, om tot aftrek te kunnen leiden, hoger zijn (als er geen kinderaftrek is) dan 4 pet. van het inkomen voor aftrek der buitengewone lasten^En aan de-, ze voorwaarde is inuw geval ruimschoots voldaan. Vraag: Ik las over een spoedig in te dienen wetsvoorstel inzake aan was van vermogen. Wat kan dit be tekenen? Aantwoord: Reeds jarenlang wordt er op een dergelijke belasting aangedrongen. De gedachten gaan dan in de richting van de oude ver- mogensaanwasbelasting, die kort na de oorlog werd geheven, in de eerste plaats om de oorlogsschade te beta len en de lasten van de oorlog zo gelijk mogelijk over de bevolking te verdelen. Nu staan de zaken anders. Intussen is een dergelijk plan nog niet tot vaste vormen gekomen en men kan niet zeggen wat het karak ter der heffing zal zijn voordat er een regering komt die voorstellen in deze richting doet. Een moeilijkheid zal altijd zijn, dat het geld in waar de vermindert, zodat het bezit van de kleine spaarder langzaam ontei gend wordt en de beleggers in on roerend goed en effecten soms schijnwinsten maken. Vraag: Ik heb een volledig molen boek met beschrijving van door wind. stoom, water of paarden ge dreven molens, voorzien van 62 „volslagen teekeningen" met platte gronden en doorsneden. Het is zeer oud, want de beschrijving is nog in ellen en duimen. Gaarne zou ik de waarde weten. Antwoord: Het kan zijn dat het boek grote waarde heeft, al zouden we die ongezien niet kunnen schat ten. U zou zich eens in verbinding kunnen stellen met de vereniging De Hollandsche Molen, Regu liersgracht 9, Amsterdam-C. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERBEEK Een totale nucleaire wereldoorlog, waarin partijen hun aanwezige voor raden atoomwapens zouden ge bruiken, kan alle cultuur op aarde onmogelijk maken. Des kundigen schatten de beschik bare hoeveelheid kernwapens in staat om alle menselijk leven twintig maal te vernie tigen. Ziedaar het barre perspectief dat voortdurend op de achtergrond stond bij de discussies over ethische aspec ten van het kernwapen, die gisteren en vandaag op een conferentie van het Ned. Gesprekscentrum op de Pie tersberg werden gehouden. Na de uitvinding van de kernwa pens lijkt de mensheid de mogelijk heid in handen te hebben van het volledig onbewoonbaar maken van de aarde. Helaas moet men als algemene conclusie stellen dat de Navo, blij kens de opbouw van haar militaire apparaat en blijkens haar officiële uitlatingen, het gebruik van atoom wapens niet in strijd acht met het Volkenrecht. De Navo volgt hier Amerikaanse leiding. In het Amerikaanse Hand boek voor het Oorlogsrecht wordt het atoomwapen uitdrukkelijk tot een toegelaten wapen verklaard. Intussen, zo blijkt uit de publikatie Ethische aspecten van het kernwa pen, dat als uitgangspunt voor de ge- dachtenwisseling diende, is een der gelijke visie op zijn minst in strijd met de opvattingen, die voor de Tweede Wereldoorlog golden. Het zou juridisch een stap vooruit zijn, indien algemeen als recht zou worden erkend, dat een land het atoomwapen niet als eerste zou mo gen gebruiken. Het zou dan slechts kunnen als represaille tegen het ge bruik van het wapen door de te genstander. Algemeen kwam in het gesprek dat tot publikatie leidde naar voren, dat er een wezenlijk verschil is tussen conventionele en nucleaire bewape ning en oorlog. Het wezen van een oorlog wordt door het kernwapen ra dicaal veranderd. Niet minder algemeen was de over tuiging, dat elke kernoorlog, politiek gezin, zinloos is, omdat politieke doeleinden er niet mee kunnen wor- den verwerkelijkt: zo'n oorlog maakt „overwinnaars" tot totale verliezers. Ook ethisch moet zo'n oorlog wor den afgewezen, eenvoudig, omdat er (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Na een hoog leraarschap van ruim 32 jaar heeft de kerkhistoricus van de Vrije Universiteit prof. dr. D. Nauta gisteren afscheid geno men. „U bent helemaal uzelf gebleven in de loop der jaren, maar tegelijk bent u in de ontwikkeling meege groeid op een manier, waarop men jaloers kan zijn", aldus prof. dr. J. van den Berg, voorzitter van de werkcommissie, die dit afscheid geor- ganiserd had. in zijn speech na prof. Nauta's laatste college. Prof. Nauta zelf zei in zijn dank woord, dat studie en contacten met niet-gereformeerden hem een bre dere, ruimere en zijns inziens ook meer bijbelse positiebepaling hadden gegeven. UTRECHT Het Neder lands Studenten Akkoord (NSA) is boos op de voorzitter van de Nederlandse Studenten Raad (NSR), de heer E. Bom hoff. Hy zou de woorden van minister Veringa opzettelijk verdraaid hebben, om het de NSA onmogelijk te maken aan de besprekingen met de mi nister deel te nemen. Bommhoff heeft dinderdag, zei het NSA, op een vergadering van fractie leiders van dc NSR gezegd dat mi nister Veringa het niet op prijs zou stellen, indien vertegenwoordigers van de fracties zouden deelnemen aan de voorbespreking die vandaag gehouden zou worden. Doel is te ko men tot een officieel gesprek tussen de ministers De Jong en Veringa enerzijds en het bestuur van de NSR anderzijds. Volgens het NSA heeft de minister gezegd dat vertegenwoordigers van de fracties juist wel welkom waren bij het gesprek. Het NSA is *jo>k boos, omdat Bom hoff zou weigeren uitvoering te ge ven aan een resolutie van 1 "juni geen oorlogsdoeleinden kunnen zij'n I waarin werd gevraagd vertegen die dit soort geweld kunnen recht vaardigen. Neen maar hoe? Plan Academische Raad: (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG In een nieuw voorstel voor de bestuursvorm van de universiteit heeft het dagelijks bestuur van de Academische Raad een plan gelanceerd van vijf leden aan de top van de universiteit. De leden van dit bestuur, die voor vier a zes jaar worden benoemd, moeten bij voorkeur uit het wetenschappe lijk corps voortkomen of op andere wijze met de wetenschapsbeoefening contact hebben. Over het „neen" tegenover kern wapens bleek een grote verscheiden heid van opvatting te bestaan. Som migen legden de nadruk op een „neen zonder ja's", een radicaal neen dus, anderen wilden een genuanceer der neen, dat meer afgestemd zou zijn op de werkelijke situatie. Wat tenslotte de praktische maat regelen bij wapenbeheersing en trapsgewijze ontwapening betreft, sommigen beschouwden de weg der geleidelijkheid als de enige mogelijk heid, terwijl anderen als enig hoop vol perspectief zagen: atoompaci- fisme, eenzijdige ontwapening en ge weldloosheid. (Van onze kerkredactie) JERUZALEM De bekende Duitse Oudtestamenticus Martin I Noth is tijdens een excursie door de Het nieuwe voorstel is uitgewerkt Negev-woestijn plotseling overleden, aan de nand van besprekingen ty- Overeenkomstig zijn wens is hij be- dens de by eenkomst enige tyd gele- 1 - - -- - - den in Lochem gehouden. Daar kwam het fel gekritiseerde rap- BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Den Dolder (vac. P. He- tcbrij; toez.). D. Schneider te Waubach: te Doornspijk, S. de Jong te Houten: te Hippolytushoef. A. van Dorssen te Gns- telternijveen: te Zwijndrecht (vac. G. J. Hintzbergen». C. Vos te Gouda: dooi de classis Amsterdam (ziekenhuispre dikant; vac. dr. G. J. Paul). H. J. van Leeuwen te Almen. Aangenomen naar Broek in Water land (toez.i. J. Hiensch. eerv. ontsL pred. te Odijk: naar Werkendam (vac. A. de Bruijn). E. Kempenaar te Wou- brugge: naar 't Zandt (toez.). M. Enker. eerv. onth. pred. (leraar g.o. Rijnlands Lyceum), woonachtig te Voorburg. Bedankt voor Capelle aan den IJssel (vac. A. Kastelein: toez.), J. Koele te Nijkerk op de Veluwe: voor Bruinisse (toez.). C. van Wijngaarden te Zwarg- westeinde. Beroepbaar kand. W. Klouwen. Zui delijke Stevnkade 3. Gouda. GEREF. KERKEN Beroepen te Witmarsum-Schraard. kand. S. C. van Ketel te Capelle ^an den IJssel. Bedankt voor Dordrecht (vac. S. Wou ters). Joh. C. Baumfalk te Groningen- Noond. Pracparatoir geëxamineerd, kand. P. J. Rozendal. Den Zwanenburg. Gro ningen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Tweetal te Groningen-Zuid (vac. wij len J. Groen). C. J. Smelik te Bunscho ten en B. van Zuiilekom te Bergen- theim. Beroepen te Axel 'vac. M. van Doo- ren), A. Veefkind te Hoogvliet: te Ber- kum. J. M. Goedhart te Drachten. Aangenomen naar Ferwerd-Hallum. kand. R. T. Urban te Drachten, die be dankt voor elf andere beroepen. Bedankt voor Nieuw-Beijerland. C. Wisse te ElspeeL port-Maris aan de orde en de op vattingen die aan de universiteiten leven. Het dagelijks bestuur van de Academische Raad heeft het nieu we voorstel aan de raad toegestuurd. Op 22 juni zal beslist worden over de definitieve vorm van het aan de minister uit te brengen advies. Volgens het nieuwe plan moet het bestuur van de universiteit bestaan uit mensen met grote bestuurskwa liteiten. Ook de rector magnificus kan in het bestuur worden opgeno- men. dat verantwoording schuldig j is aan de minister van onderwijs en wetenschappen en wordt bijgestaan door een adviesraad, die bestuurs- j raad zal heten. In deze bestuursraad hebben leden van de wetenschappelijke staf en studenten zitting. Een tweede ad viesorgaan is de universiteitsraad. I die wordt gevormd door leden van j het bestuur en de voorzitters van de faculteiten. De kleinste eenheid binnen graven in Bethlehem. Noth, die 65 jaar geworden is. werd vooral bekend door zijn in 1950 verschenen „Geschichte Israels". In 1964 ging hij met emeritaat als hoog leraar aan de protestantse theolo gische faculteit te Bonn. Sindsdien was hij directeur van het Duitse pro testantse instituut voor oudheidkunde van het Heilige Land m Jeruzalem. woordigers van de studentenfracties aan het vooroverleg te laten deelne men. Volgens het NSA heeft Bomhoff het vermoeden bevestigd dat hij het gesprek tussen de ministers en de NSR zoveel mogelijk wil belemme ren. DEN HAAG De Nederlandse Studenten Raad heeft gisteren in een verklaring minister Luns' uitlating bij zijn vertrek uit Portugal, scherp afgekeurd. De raad wenst dat de minister zijn uitlatingen in het openbaar terug neemt en dat de leden van de vaste Kamercommissie van buitenlandse zaken bevorderen dat op korte ter mijn een openbare commissieverga dering gehouden wordt, waar het standpunt van de Nederlandse rege ring t.a.v. het regime in Portugal ter discussie wordt gesteld BOGOTA President Carlos Restrepo van Columbia zal dinsdag aftreden omdat hij niet genoeg steun krijgt voor grondwettelijke hervor mingen. Hij werd in 1966 voor een termijn van vier jaar gekozen. De ministers hebben geweigerd zich bij het besluit van de president neer te leggen. Van deze wijziging in zijn denken legde ook zijn afscheidscollege ge tuigenis af. Prof. Nauta besprak daar in de opvattingen in de negentiende eeuw in ons land omtrent de verbin dende kracht van de belijdenisge schriften. De orthodoxen zagen het als hun taak, tegenover de Groninger rich ting en de moderne theologie de be lijdenis der kerk te handhaven, maar over de geaardheid en begren zing van die handhaving was in hun midden verschil van mening. Sommigen waren voorstanders van het oude ondertekeningsformulier van Dordrecht (1619), hetgeen in hield een handhaving op alle punten tot in alle onderdelen toe. Anderen, zoals Groen van Prin- sterer, wilden volstaan met een handhaving van wezen en hoofdzaak der leer, op een onbekrompen en toch ondubbelzinnige wijze. Da Costa daarentegen had bezwaar tegen onvoorwaardelijke onderteke ning van belijdenisschriften uit een vroeger tijdperk. Hij zocht de kracht van een belijdenis in haar versheid. Een tijdlang overheerste de opvat ting van Groen. De andere opvattin gen kregen echter steeds meer aan hang en tenslotte liep het uit op een vrij scherpe tegenoverelkanderstel- ling van twee standpunten: die van J. J. van Toorenenbergen en van A. Kuyper. Een diepgaande en grondige con frontatie van de diverse opvattingen heeft volgens prof. Nauta niet plaats gehad. Kritisch Met name noemde hij het een ern stig manco, dat men niet de juiste relatie tot belijdenisgeschriften uit een veel vroegere periode doordacht heeft. In hun vormgeving ziin zij immers onmiskenbaar benaald door de tijd, waarin zii ontstaan zijn. Daarom vereisen de belijdenisge schriften een kritische benadering. Het woord werd ook nog gevoerd door prof. mr. W. F. de Gaay Fort man als rector magnificus en de heer H. J. Douwes namens de stu denten. Bij Brill in Leiden verschijnt als aflevering in het Nederlands Archief voor Kerkgeschiedenis een afscheids- bundel. Hieraan hebben hoogleraren van alle theologische faculteiten in ons land meegewerkt. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Al jarenlang wordt er op synodes van ver schillende kerken geroepen om i een studie over het ambt. Als de hervormde synode van 17 tot 19 juni op Hydepark te Driebergen bijeenkomt, kan zij haar tanden zetten in een rap port dat zojuist door een nieuwe commissie is opgesteld. Prof. dr. H. Berkhof, zo deelt het Hervormd Persbureau mee, heeft een belangrijk aandeel gehad in dit werkstuk. Het komt op dinsdag 18 juni in bespreking. De synode begint op maandag met het jaarverslag van de Raad voor de Zending. Daarna zal prof. dr. A. J. Bronkhorst spreken over het rooms-katholiek pastoraal concilie en het door de Hervormde Kerk in gestelde Rome-beraad. Op de ochtend van de laatste dag zal aandacht geschonken worden aan de vierde assemblee van de Wereld raad van Kerken. In behandeling komt een nota van de Raad voor de zaken van kerk en samenleving over „revolutie en gerechtigheid" en een nota van de commissie internationale zaken van de Oecumenische Raad over vredesvraagstukken. Voor woensdagmiddag staat op de agenda de behandeling van de ont- werp-proefbundel met ongeveer 450 nieuwe gezangen. BERLGRADO De representatieve organisaties van de studenten en hoogleraren van de universiteit van Belgrado hebben gisteren de voor waarden gesteld voor de beëindiging van de studentenstaking. Deze woorden zijn: oncruiming dóór de militie van al le faculteitsgebouwen; vrijlating van de studenten en waarborgen dat er geen vergel dingsmaatregelen zullen worden ge nomen Bestraffing van ëen die de inci denten hebben uitgelokt waardoor het conflict is ontstaan; Garantie dat er geen objectieve voorlichting zal worden gegeven over de doelstellingen van de beweging van de studenten en hoogleraren. (Van onze parlementsredactie)1 TILBURG ,,Ik heb er geen behoefte aan de Politieke Par tij Radicalen te verketteren Het betekent ook niet dat wij er bezwaren tegen hebben als de ARP contacten wil onder houden. Ook willen wij over de verhouding van de groep van 18 met de PPR spreken. Maar ik zie nog niet hoe een dergelijk gesprek tot resultaten kan leiden." Dit zei mr. A. P. J. J. M. "van der Stee. voorzitter van de KVP, van morgen in Tilburg in zijn ope ningsrede op de Partijraad van de KVP. Vandaag bespreekt de Partij raad de intcrimrapportcn van de groep van 18, het overleg orgaan van KVP. ARP en CHU. Mr. Van der Stee plaatste een aan tal kritische vragen over de doelstel lingen van de partij van de ex-KVP'ers Bogaers en Aarden. Hij zei hun uittreden te betreuren maar tevens te geloven dat de breuk niet te voorkomen was. De KVP-voorzit- ter noemde de combinatie die de Ra dicalen nastreven PvdA, PSP, AMERSFOORT Over de hele linie blijft tussen zieken fondsen en huisartsen een span ning bestaan, die ieder ogen blik weer zou kunnen leiden tot een conflictsituatie, zei van ochtend de arts H. A. J. J. M. Speleers, voorzitter van de fe deratie VMZ (federatie van door verzekerden en medewer kers bestuurde ziekenfondsen) op de algemene vergadering van deze ziekenfondsorganisa tie in Amersfoort. Deze latente spanning dreigt zelfs de structuur van het ziekenfondswe zen te ondermijnen. Dit vervult ons D'66, Radicalen en ARP een won derlijk geheel. „Wij zien niet goed. aldus mr. Van der Stee. hoe de verlangens van D'66 ten aanzien van de NAVO te rijmen zijn met die van de PSP, hoe de wensen van Nieuw Links ten aanzien van socialisaties met de opvattingen van de Partij Radicalen stroken. Wij menen dat het praten over een progressieve concentratie eerst dan betekenis en relief krijgt, als een positief program aan de orde wordt gesteld, als men niet meer volstaat met zich af te zetten tegen het bestaande maar een werkelijk alter natief biedt. Kiezen is uitstekend maar dan moet men ook weten waar voor .mén kiest, niet alleen waarte gen". aldus mr. Van,$er. Stee. Uitdieping Hij beklemtoonde de noodzaak om het program van de KVP uit te die pen. Het gaat hierbij niet alleen om de vraae met wie we willen samen werken maar ook over het program ma. de mensen en de prioriteiten. De commissie-Veldkamp houdt zich hiermee bezig. Reeds nu staat echter vast dat we tegenstanders zijn van iedere oplossing waardoor de politie ke teeenstelb'nsen nog scherper wor den toegespitst. Wij laten ons niet in de klem van de tegenstelling socia- listisch-liberaal vangen. En wie denkt dat onze belangstel ling alleen naar de WD uitgaat is, aldus de KVP-voorzitter. een vreem deling in het politieke Jeruzalem. Juist omdat wij in de PvdA een gro te en constructieve partner zien, zijn wii zo sterk geïnteresseerd in de ont wikkelingen in die partij. We zullen de wenselijkheid van samenwerking moeten beoordelen naar de mate waarin een dergelijke samenwerking de realisering van onze eigen idealen naderbij brengt. Mr. Van der Stee wees er op dat de structuur van onze samenleving niet langer voldoet aan de eisen, die met name de jeugd daaraan stelt. Hij sloot zich aan bij de wens van de Algemene Vergadering van de CHU om de 18 met name over de structuur van de samenleving zoals in de bedrijven en op de universiteiten te laten studeren. Hij sloot zich voorts aan bij de suggestie van Unie-voorzitter drs. Ti- lanus om een permanent overlegor gaan tussen de besturen van KVP, ARP en CHU in te stellen. Mr. Van der Stee benadrukte dat op deze vergadering geen definitieve <rohr..;iri ai® beslissingen worden genomen. Het een hearing, niet als een beslissende met grote zorg, aldus de VMZ-voor zitter. Speleers betreurt het dat de ver houdingen tussen de ziekenfondsor ganisaties en de landelijke huisartsen vereniging nog steeds niet zodanig is, dat het overleg kan worden gevoerd in een goede sfeer, die voor het ver richten van constructief werk een primaire voorwaarde is. De besprekingen verliepen vrijwel op alle belangrijke punten moeizaam „om het zeer zacht uit te drukken". Als voorbeelden noemde hij o.m. de onkostenvergoeding. Alleen de besprekingen over een compensatie van de opbrengsten uit de ongevallen wet hadden een vlot verloop. Ten aanzien van het kostendecl worden eisen gesteld en argumenten universiteit wordt de vakgroep, ge vormd door allen die op bepaald ter rein wetenschappelijk werkzaam zijn. De NSR gaf als voorlopig com mentaar. dat hier sprake is van het zoveelste slappe aftreksel van het rapport-Maris. 1 IGods te doen i BRUSSEL Het bestuur van df EEG-organisaties van artsenfedei a- ties heeft gisteren in Brussel ver klaard. dat een door deze organisatr uitgewerkt Europees medisch hand vest opgenomen dient te worden ir een richtlijn van de Europese Com missie. (Van een onzer medewerkers) WOUDSCHOTEN Elke speculatie over God loopt gevaar tot filosofie te worden. Daarom moet men elk Godsbeeld steeds betrekken op Jezus j Christus. Aldus prof. dr. G. C. van Niftrik op de laatste dag van de Pinksterconferentie van gere- 1 formeerde evangelisatiewerkers. i Prof. Van Niftrik ging uit van Johannes 9. Wanneer de Christus van de blindgeborene zegt, dat de werken Gods in hem openbaar moesten worden, is dat geen theore tische beschouwing over God, maar betrekt Hij daar de mensen bij. Deze werken Gods kwamen niet alleen open baar door het genezend wonder, maar reeds eerder: de extra zorg van de moeder, de hardende inspanning van de vader, het ook-hem-meenemen van zijn broertjes en zusjes. In deze zin hebben ook wij de opdracht de werken jGods te doen door liefdevol bezig te zijn met de naaste. Gods is dan geen resultaat van ons werk, moet er eerst zijn. Het is altijd goed te benadrukken dat men zélf even lege handen heeft als de ander en dat het komt „buiten mij", maar dat men verklaart als in Johannes 1 dat wij de Beloofde gevonden hebben, om vervolgens die ander bij Jezus te brengen om eigen ervaring op te doen. Op de vraag of aan de proclamatietaai ook een feite lijkheid beantwoordt wees de hoogleraar naar de Heilige Schrift met een volmondig JA. Wanneer opstanding bete kent dat wij zélf ook moeten opstaan, heeft dat geen zin wanneer Jezus niet éérst waarachtig herrezen is. Er is '.geen proclamatie zonder werkelijkheid! Ernstig bezwaar had prof. Van Niftrik tegen het Godsbeeld zoals Zondag 10 dat tekent. Wat daar wordt opgesomd ligt niet in hetzelfde vlak en staat in andere verhouding tot onze verantwoordelijkheid. Wanneer we over Gods Voorzienigheid preken als een a priori is dat verkeerd, het kan alleen als een a posteriori, zelfs in gevallen van eigen schuld. Van een statisch Godsbegrip moeten we af tot de prediking van een God Die met ons bezig is ook in de zonden die we begaan. Wanneer we spreken over een „toelaten" van het kwaad brengt ons dat niet verder. Duidelijk wijst de Schrift aan dat God het kwade niet wil, al is de oorsprong van het kwaad niet duidelijk. In elk geval hebben wij de roeping te strijden tegen alles wat God niet wil en elke dogmatiek die niet overgaat in ethiek is waardeloos. Als snobistisch typeerde prof. Van Niftrik veler bewe ring dat zij zo weinig „verstaan" van de Openbaring Gods. In een samenvattend betoog verklaarde ds. G. v. d. Berg, voorzitter van de conferentie, dat men geen dingen heeft willen vastspijkeren die nog moeten blijken. Er is gesproken over Hem van Wie niemand een gesneden beeld „noch enige gelijkenis" mag maken. Niemand heeft ooit God gezien, maar wie Jezus gezien heeft, heeft de Vader gezien. Op zichzelf is het ontmoeten van Jezus nóg niet vol-, doende, blijkens hel jarenlang onbegrip bij de discipelen. Maar er staat ook: Wie deze dingen doét die zal weten of deze leer uit God is. God wil deze wereld, maar niet zó Alleen als wij dc wil doen van Hem Die Hij gezonden heeft, breekt het zalig wéten door.I heer Speleers de toets van de logica, zakelijkheid of redelijkheid niet kun nen doorstaan. Nadat de zieken fondsen op het gebied van netto-ho norarium en pensioenvoorzieningen reeds overmatig lijkende offers had den moeten brengen, had een soepe ler houding van het bestuur van de LHV verwacht mogen worden met betrekking tot de kleinere problemen. Over het meningsverschil tussen huisartsen en ziekenfondsen over de honorering van de adviezen over ge zinsplanning (het voorschrijven van de pil), zei de VMZ-voorzitter tenslotte nog dat hel hierbij gaat over de inhoud van de verstrekking van huisartsenhulp. De geneeskundige voorzieningen zijn dynamisch. Er zijn diensten die verminderen en er zijn diensten die er bijkomen of van karakter veran deren. Dit geldt zowel voor de verstrekkingspakketten, die worden geleverd voor het abonnementshono rarium, als voor verrichtingen die af zonderlijk worden gehonoreerd. Bij beoordeling van de redelijke hoogte der honoraria zal geen genoe gen kunnen worden genomen uitslui tend met verhoging voor nieuw toe gevoegde elementen, maar zullen ook in onderling overleg verlagingen moeten kunnen worden ingevoerd voor diensten die verdwijnen of een geringere verantwoordelijkheid en inspanning vragen dan vroeger het geval was, aldus de heer Speleers. vereadering. Om die reden heeft het KVP-bestuur, aldus mr. Van der Stee. ook eeen ontwerp-resolutie op gesteld. De definitieve beslissing wordt pas genomen op de vergade ring die dit najaar zal worden gehou den. Hij beklemtoonde dat de KVP zo wel aan de inbreng van de radicalen, die de KVP zijn trouw gebleven als de groep Couwenberg grote waarde hecht. Wi j hebben geen behoefte, al dus spreker om deze groepen „in te kapselen." De groep-Couwenberg. die wil streven naar een niet-confessio- nele opzet van de KVP maar het christelijk geloof als inspiratiebron erkent, heeft met het bestuur overleg gepleegd. Het DCN is akkoord ge gaan met het besluit dat de christe lijke grondslag van de- KVP niet voortdurend aan de orde kan worden gesteld. HANNOVER De Duitse Pesta lozzi-prijs is uitgereikt aan professor Hendrik Brugmans. de rector van het Europese College in Brugge voor zijn verdiensten voor het moderne onder wijs. Hij ontving de prijs van 10.000 mark bij de opening van de Europese tentoonstelling van hulpmiddelen bij het onderwijs in Hannover.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2