Holland Festival in verkorte vorm VIJF OPERA 'S VORMEN DE HOOFDSCHOTEL SPAREN GEEFT HOUVAST STICHTING SPAARBANK DER GEMEENTE KATWIJK Door Adr. Hager Te koop te Katwijk: Int: Makelaars- en Assurantiekantoor Minnee Koor en orgel Congresgebouw De Weense School Bijbelgegeven I isscrijsc/ioolleerlingen varen naar Lowestoft Opera The Seaside Singers gaven voorjaarsconcert in Lido Nieuwe LEIDSE COURANT 21 ZATERDAG 8 JUNI Pierre aouiez, ae dirigent in de Schönberg-Berg-Webern-cyclus van het Residentie-Orkest. Anja Silja, de vertolkster van de Zevensluier dans in de opera ,Salomé' van Strauss. opera „Platée", uitsluitend in Carré Deze z.g. ballet-opera staat o.l.v. Bruno Maderna, een voorstelling die zich leent voor pracht en praal. Medewer king verlenen o.a. Michel Sénéchal. Arnold van Mill en de vocale ont dekking van het afgelopen seizoen Eliane Manchet. Op 17 juni zal in het Circustheater te Scheveningen de première worden gegeven van een opzienbarende opera, n.L „Moses und Aron" van Arnold Schönberg met solisten van Die Deut sche Oper am Rhein o.Lv. Günther Wich. Schönberg, die ook de tekst voor Moses und Aron schreef, voltooide rond 1932 de eerste twee bedrijven, het slot schreef hij nimmer. Vraagprijs WOONHUIS Overduin 7 kamers, 2 keukens52.000, WOONHUIS Vuurbaakstraat 6 kamers, 2 keukens60.000, WOONHUIS Buitensluisstraat 8 kamers, zomerhuisf 75.000, MAISONNETTE, Hoornesplein 4 kamers, keuken. C.V. 43.000, Parklaan 76, Katwijk Telefoon3155 Opgericht 1875 KANTOREN: Katwijk aan Zee Voorstraat 88 W. de Zwijgerlaan 59 School Suurmondstraat Katwijk a. d. Rijn Rijnstraat 36 KATWIJK Er is een begin ge maakt met de asfaltering van de door het slopen van een aantal pan den aan de Freek van Roonstraat vrijgekomen ruimte. Dit terrein zal als parkeerterrein in gebruik wor den genomen. Er zullen ongeveer tweehonderd auto's kunnen staan. In de loop van de komende week komt het werk gereed. onder deze dirigent tol voortrefieiyke prestaties te kunnen komen en de ver wachting voor deze cyclus is dan ook hoog gespannen. Daar waar met name Schönberg in dit Holland Festival een belangrijke plaats inneemt een enkel woord over zijn composities. Voor een uitvoerige bespreking van de uit te voeren wer ken verwijzen we naar de door het Res.-Orkest t.g.v. deze cyclus uitgege ven en voortreffelijk verzorgde krant. Als Opus 18 verschijnt in 1913 het Drama mit Musik „Die glückliche Hand", één van zijn vroege muziek dramatische werken in concerlvorm. Het Monodrama „Erwartung" werd in 16 dagen geschreven in het jaar 1909, eerst in 1924 ging het werk in première. In hetzelfde jaar 1909 schrijft hij zijn „Fünf Orchesterstücke", het werk waaraan tegen de zin van uitgever Peters de componist geen titel wilde geven. Medewerking aan deze cyclus verle men het Ned. Kamerkoor, Evelyn Lear en Kalina Lukomska sopraan), Maria Thérèse Enscribönö (spreekstem), John Shirley-Qüirk bariton). Theo Brüiris (piano) en Theo Olof (viool). In een Holland Festival ontbreken uiteraard geen koor- en orgelconcerten. Het valt echter te betreuren, dat Den Haag daarbij vrijwel geen rol speelt. Het NCRV Vocaal Ensemble zingt al leen in Amsterdam en Utrecht, de Ned. Bachvereniging kan men op 20 juni beluisteren in Gouda, de imposante Grande Messe des morts van Berlioz brengt Jean Fournet alleen in Am sterdam, het Toonkunstkoor Leiden vertolkt op 24 juni Bachs Hohe Messe en de koren van de Belgische Radio en Televisie komen slechts eenmaal, we derom in Amsterdam. Het 18e Internationale Orgel-impro visatie Concours zal traditioneel wor den gehouden in Haarlem en wel van 2 tot 5 juli. Het is een gelukkige om standigheid, dat de Studiedagen voor Koordirigenten en Koorzangers van 1 tot 14 juli in Den Haag zullen worden gehouden. Het is met klem, dat we er bij de leiding van het Holland Festival op aandringen volgend jaar intensief gebruik te maken van het Congres gebouw. Den Haag heeft op muziek gebied een grote en rijke historie, het ontbreken van een goede zaal is helaas de oorzaak geweest van een teruglopend concertbezoek. De grote belangstelling van het publiek voor de opera na het openen van hel Cir custheater heeft onomtotelijk bewe zen, dat Den Haag veel muziekmin naars binnen haar grenzen heeft. Een belangwekkend Haags aandeel in het Holland Festival 1969 zal voor het culturele leven in onze woonstad van grote betekenis zijn en kan als zo danig slechts gestimuleerd worden. Het Nederlands Kamerkoor voert werken van Bach uit in de prachtige Oude kerk te Scheveningen. De sopraan Gundula Janowitz, die met het Concertgebouworkest de Vier Letzte Lieder van Strauss zal vertolken. Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn DEN HAAG De heer A. Treurniet heeft op 1 juni, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zijn functie als hoofd van de afdeling Documentatie en bibliotheek neerge legd. De heer Treurniet sluit daarmee (op eigen verzoek zo stil mogelijk) een bijna 20-jarig dienstverband bij de Nationale Raad aan de Stadhouders laan af. Hij zal zich na het neerleggen van de functie evenwel blijven wijden aan een aantal specifieke taken. Meit ingang van 1 juni zijn de thans gescheiden afdelingen Voorlichting en Documentatie en bibliotheek tot één afdeling samengevoegd. Tot hoofd van deze afdeling en opvolger van de heer Treurniet is benoemd drs. O. W. Tichelaar, tot nu toe secretaris van voorlichting en publiciteit van de Nationale Raad. De dagelijkse leiding van de bibliotheek berust bij drs. F. v. d. Graag, terwijl mej. R. B. Rijpkema de dagelijkse leiding heeft over de documentatie. Exploitatietekort 1967 Reddin gm aatsckappij bracht 199 personen behouden aan wal DEN HAAG In 1967 verleende de Koninklijke Noord- en Zuidhol landse Reddingmaatschappij 168 keer assistentie. Dit aantal is vrijwel gelijk aan vorige jaren. 199 personen werden behouden aan de wal gebracht, waar van sommigen na een gevaarlijke en spectaculaire redding. Het totaal aan tal geredden sinds de oprichting van de maatschappij in 1824 steeg hierdoor tot 9444. Mede door een stijging van het aantal begunstigers en terwijl daarnaast velen hun jaarlijkse bij drage verhoogden, stegen de inkom sten aanzienlijk. Niettemin bedroeg het exploitatietekort over 1967 door de hogere lasten nog ruim f 134.000. Een belangrijke schadepost van Ook de opera „Salomé" van Richard Strauss heeft het bijbelverhaal als ge- gegeven. Deze opera is terecht be rucht door de Zevensluierdans die zel den gedanst wordt door de vertolk ster van de titelrol. De in ons land be kende sopraan Anja Silja zal deze opdracht echter wel vervullen. Deze opera, die in 1905 in première ging, zal op 21 juni worden uitgevoerd in het Circustheater te Scheveningen met het Concertgebouworkest o.l.v. Jaroslav Krombholc Het libretto naar het drama van Oscar Wilde inspireerde Strauss tot een éénacter met demoni sche kracht, grote expressie en een ongekende visionaire verbeeldings kracht. Solisten, koor en orkest van het Teatro la Fenice uit Venetië brengen o.l.v. Francesco Molinari-Pradelli voor stellingen van „Macbeth", de Shakes- peare-opera van Verdi, een werk waar mede de componist zelf bijzonder in genomen was. Het publiek bij de première in 1847 kennelijk ook, Verdi werd na afloop niet minder dan 38 maal op het podium geroepen. Merkwaardig genoeg is het werk nimmer populair geworden als bijv. La Traviata, hetgeen men wijdt aan het ontbreken van een liefdes scène Verdi schildert in deze opera in de eerste plaats karakters, primair is de uitdrukking van de gemoedstoestanden. Centrale figuur is Lady Macbeth, de vrouw met het demonische karakter, die door het vermoorden van de koning haar man op de troon wil brengen. Deze party zal worden vertolkt door Elionor Ross. Op 10 juni a.s. zal in het Engelse Aldeburgh Festival de wereldpre mière plaats vinden van „The Prodi gal Son", de derde z.g. kerkopera van Benjamin Britten. De componist in troduceert dit werk op 4 juli in de Haagse Grote Kerk, een continentale première. Evenals .Moses und Aron" en „Salome" is de tekst van The Prodigal Son ontleend aan de bijbel William Plomer ging uit van het Lucas-evangelie. Pierre Boulez is op het gebied van de muziek van de Weense School (Schönberg-Webern-Berg) deskundige bij uitstek. In het afgelopen seizoen heeft het Residentie-Orkest bewezen Kies de juiste weg en breng Uw spaargeld naar de OUDSTE spaarbank ter plaatse, waar U van een gunstige rente kunt profiteren, nL 4 4Vt of 5 Alle inlagen worden onvoorwaardelijk gegarandeerd door de Gemeente Katwijk. In Lowestoft heeft men voor de jongelui een interessant programma samengesteld met verscheidene ex cursies, een bezoek aan een ver- maakcentrum en een ontvangst door de burgemeester. Vorig jaar brachten leerlingen van de school ook al een bezoek aan Lowestoft. Zij hebben het daar toen erg naar de zin gehad. Onder meer werd met hen een televisie opname gemaakt. De leerlingen zullen worden ver gezeld door directeur H Aschmoneit en twee leraren. Meer parkeerruimte in Katwijk f20.000 aan de reddingboot Bernard van Leer ontstond na de redding van zeven personen van de SCH 255. De SCH 255 raakte met een mast vast aan de steiger van de zeeriolering ten zuiden van de Scheveningse haven, toen het schip op 29 december 's avonds de haven wilde binnenlopen. Er ont stond in de romp van de reddingboot een gat van 20 bij 20 centimeter. De brandweer pompte het volgelopen achterruim leeg, nadat het schip af meerde. De schade werd bij de Sleep- helling Maatschappij Scheveningen ge repareerd. Deze gegevens staan ver meld in het jaarverslag over 1967 dat de KNZHRM heeft gepubliceerd. Soldatenlied van Djesacher, dat met vaart en in steeds sneller tempo werd gezongen. Daartussen deden de Wolgaschippers het weer te slap. Nu en uan trad er een koorbassist so listisch op, o.a. in de „Twaalf ro vers". Anneke van der Holst, een voor treffelijke operasopraan, zong werk van Mozart, Lehar (Vilja Lieden „Letzte Rose" zo gewoon, ongefor ceerd en natuurlijk muzikaal, alsof het helemaal niet moeilijk was. We maken deze speelse techniek- beheersing, die in feite een grote KATWIJK Maandagmorgen om tien uur vertrekken zestien leerlin gen van de Katwljkse visserijschool met het oefenschip De Zeearend van Scheveningen naar Lowestoft. Zij voeren de nieuwe vlag van de school met zich,, waarop een stuurrad eet het wapen van Katwijk en de aan duiding ZVS Katwijk Zeevisserij- school Katwijk). Het geld voor deze dag is door de leerlingen opge spaard.. DEN HAAG Het Holland Festival, de internationale kunstmani festatie op het gebied van opera, toneel, ballet, orkestconcerten, kamer muziek, koor- en orgelconcerten, zal dit jaar voor de eerste maal in verkorte vorm worden gegeven. In de afgelopen twintig jaar vond dit festival plaats van 15 juni tot 15 juli, het Holland Festival 1968 zal echter worden gehouden van 15 juni tot 9 juli. De oficiële opening is op 14 juni in het Theater Carré te Amsterdam met een voorstelling door de Ne derlandse Operastichting van „Platée" van Rameau. Op 9 juli gaat het festival als een nachtkaars uit. Men kan slechts hopen, dat die kaars in de voorafgaande weken haar stralend en overrompelend licht heeft doen schijnen. Fragmenten van deze opera wer den voor de eerste maal ten gehore gebracht in 1951, de première in operavorm vond in 1957 te Zurich plaats. Het werk, in het strenge 12- toonssysteem geschreven, behandelt de oud-testamentische stof in de vorm van een ideeëndrama, waarbij de beide broeders scherp tegenover elkaar geplaatst zijn. Die afstand komt. bijzonder tot uiting in het gesprek na de afdaling van Mozes van de berg. Als voor waarde voor een geslaagde uitvoe ring stelt Schönberg: „edele toon, goede verbinding, gladde overgan gen- waarbij de karakteristiek niet ten koste van de mooie toonvorming mag gaan'.' Verdi, de componist van de opera „Macbeth", waarover hij zelf bij zonder ingenomen was. De componist Alban Berg, geschil derd door Arnold Schönberg. en ook dat betekende een behoorlijke verbetering. De grote tong en de grootmiddel begonnen op f2,91 en ook dat was stukken beter. De vier grootste scholsoorten handhaafden zich met een top van f 62 op redelijke wijze. Het was voor de aanvoerder» jammer dat de tweetjes dit goede voorbeeld niet volgden door op de laatste ronde voor f 15 van de hand te gaan. De goede kwaliteit makreel ging vlot voor vijftig gulden van de hand. De mindere soort had het heel wat moeilijker. Hiervoor werd niet meer betaald dan f 13. Bij de schelvis wer den alleen de kleinere exemplaren aangetroffen. De pennen waren met een constante koers van bijna vijftig gulden het meest in trek. De be langstelling voor de wijting bewoog zich op opwaartse richting. De gestripte soort haalde een mooie top van f35. De gul trok meer interesse. De grootste soort bereikte een hoogste bod van f 62. De kleine gul bleef een eindweegs uit de buurt van de katten- centrale. De laagste notering lag vijf tien gulden boven het minimum. De kabeljauw volgde met een gemiddelde notering van bijna honderd gulden voor 125 kilo uitstekend. De koolvi» verbleef weer in de verkeerde hoek. Meer dan f 44 wenste de handel voor de zwarte soort niet te betalen. In Scheveningen In Scheveningen werden aange voerd 10 kisten schelvis, 40 kisten wij ting, 180 kisten gul en kabeljauw, 75 kleine kisten haring. 600 kisten schol. 9000 kilo tong en 50 kantjes haring. Tennisclub Katwijk viert lustrumfeest KATWIJK De Katwijkse Lawn Tennis Vereniging bestaat vijftien jaar. Ter gelegenheid van dit derde lustrum wordt vrijdagavond 14 juni van half acht tot half negen een re ceptie gehouden in restaurant Ma rina. Boulevard 69. KATWIJK AAN ZEE Ruim tachtig meisjes en jongens van da CJV hebben in tien groepen meege daan aan de volksspelavond. De prij zen waren voor Dick Groen, Jan Vink, Corry de Vreugd, Rien van der Kraan, Gijs van der Plas, Piet van Duivenbode, Krijn van Duijn, Janny Guijt, Adrie Berkhey, Wim van der Plas, Ada de Vreugd, Anneke Kulk, Arie Hellenberg, Leunt je Nljgh, Wil- ma van der Plas, Arie de Vreugd. Marijke van Dyjjn, Truusje Vlieland, Gijs Zuiderduin en Wim Guijt. KATWIJK De Weekenddienst van de chr. wijkverpleging wordt waargenomen door zuster Smit, Helm- bergweg 91 (tel. 5737). Zuster Moer kerken tel. 4010 of 2702) verzorgt de wijkverpleging van het Groene Kruis. KATWIJK In het artikeltje van gisteravond over hel tienjarig bestaan van de speeltuinvereniging ontbrak nog een enkele naam. Lid van verdienste is ook de heer M. A. dc Vries. De vereniging heeft dua vier leden van verdienste. Hoog en laag -Hater te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag: hoog water 1.22 en 13.52 uur: laag water 9.25 en 22.04 uur. Maandag: hoog water 2.12 en 14.43 uur: laag water 10.23 en 22.54 uur. ADVERTENTIE BOERENKAAS Wy leveren U uitsluitend van uitgezochte eerste kwaliteit „De Landbouwer" Voorstraat 36 Telefoon 31S« Wat heeft het Holland Festival de muziekliefhebber te bieden? De ope ra-bezoeker kan in dat korte tijds bestek volop genieten, niet minder dan vyf opera's zullen worden op gevoerd. Vier orkestconcerten van het Residentie-Orkest zullen onder lei ding staan van Pierre Boulez, »en bij zonder interessante Schönberg-We- bern-Bergserie. De beroemde sopraan Gundula Janowitz zal met het Con certgebouworkest de Vier letzte Lie der van Strauss vertolken, Debussy neemt in dit herdenkingsjaar uiter aard een belangrijke plaats in en het Nederlands Kamerkoor brengt wer ken van Bach in de Oude Kerk te Scheveningen. Dit is slechts een greep uit de hoeveelheid concerten die gegeven zullen worden. De opera neemt in het geheel een belangrijke plaats in. Acht voorstel lingen zullen worden gegeven van de in 1745 door Rameau geschreven NOORDWIJK In de volle grote zaal van het Lido-theater gaven de mannen, knapen en meisjes van het noordzeekoor „The Seaside Singers" hun voorjaarsconcert. Voor de pauze zongen de heren, daarna versterkt met de heel jonge dames en heertjes. Dirigent Bert Laros leidde de zang met korte, blijkbaar doeltreffende bewegingen. De aandacht van de zangers was strak op hem geconcen treerd. De zaalakoestiek verbeterde de toch al gewatteerde bioscooptoneel- klank niet. Men kreeg vrij vaak de indruk van verbrokkeling in de dy namiek en de uitdrukking. De man nen zongen beheerst en ook beschaafd, maar de klank zakte nu en dan in. Zo verloor Griegs „Land- erkennnung" aan expressie. Nog sterker openbaarde zich dit euvel in het Soidatenkoor uit Faust. Het Slavenkoor uit Verdi's Nabuc- co Klonk een stuk beter, ook het kunst is, veel te weinig mee. Bert Laros begeleidde vlot en tegelijk in getogen. Het tweede concertdeel was, be halve een paar sopraansoli met wer ken voor gemengd koor gevuld. De jonge stemmen klonken verzorgd en sympathiek, maar de aansluiting bij het mannenkoor gelukte nauwelijks. Daarvoor waren de timbre- en ka rakterverschillen te groot. De beide klankgroepen bonden niet genoeg. En de zuiverheid van de jeugd liet, voorzover ik dat kon horen, wat te wensen over. Ook dit programma had een populaire inslag: Tien „Deutsche Tanze" (Schubert). Offen- bachs Barcarolle, ook Rossini's Tyro- lienne en Elgars wat te veel gezon gen „Land of hope and glory". Een beschaafd koor, dat ik graag ook eens in een andere zaal zou wil len horen. Joh. van Wolfswinkel IJMUIDEN De visserij in de Noord stond weer op een laag pitje. De weinige Nederlandse trellers die nog ln dit gebied te vinden zijn kon den in het gunstigste geval trekken bergen van dertig manden hoops. De koolvls was In de meerderheid hoewel de totalen lager waren dan enkele dagen geleden. Aan btjvls zochten de vissers geringe beetjes schelvis, wij ting, gul, kabeljauw en bij hoge uit zondering wat makreel uit de last. Voor de haringtreilers in de omge ving van 57 NB was het succes even eens gering. De eerste dagen van de haringjacht leverden uitstekende resultaten op maar daarna is het snel bergafwaarts gegaan. De schepen be wogen zich over een groot gebied maar deze inspanningen werden maar matig beloond. Een enkele keer kon een trekje van vijf kantjes worden geborgen. Meestal zat er niet meer dan één kantje in het net. De dag vangsten schommelden rond de tien kantjes. Bovendien werd veel minder bruikbare vis opgehaald. Met het sor teren ging veel tijd heen. De loggers en kotters bij de P-boeien noteerden trekken van dertig tot vijftig kilo tong en een mand of vijf andere vis. Dit betrof in hoofdzaak schol. In de buurt van de Sylt zijn de gelederen van de Nederlandse vaartuigen de laatste dagen aanzienlijk gedund. De afnemende vangsten deden de schip pers naar andere „stekkies" uitzien. De loggers en kotters onder de Neder landse kust konden niet zoveel kleine gul in de netten krijgen als de voor gaande dagen het geval was. Ook de wijting liet zich niet zo gemakkelijk verschalken. In deze omgeving was de platvis bijzonder schaars. Een kleine groep treilers beproefde zijn geluk op een mijl of vijftig ten noordwesten van IJmuiden. Vaak vertoonden de echoloden veel leven. De netten kwa men inderdaad goed gevuld boven water maar de teleurstelling was groot toen bleek dat dit voornamelijk horsmakreel was. Die werd snel weer overboord gezet. Wat er was Aan de IJmuider markt verschenen 25 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 2280 kisten vis, waarvan 190 kisten schelvis, 150 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw, 320 kisten kleine gul, 80 kisten koolvis, 260 kisten makreel, 550 kisten school, 20 kisten tarbot, 130 kisten diversen, 310 stuks stijve kabeljauw en 25.000 kilo tong..-Verdpr waren er 120 kleine kisten schelvis, 90 kleine kisten Wij» ting- ehï320 kleine ktsten makreel. De tong steeg weer in aanzien. De slips zat op de eerste afslag dicht bij de vijf gulden en dat was in weken niet gebeurd. De tong 1 vertoefde voortdurend met een notering van f4,75 tot f4,09 boven de vier gulden

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 21