Junibloeiers onder de vetplanten PUZZEL VAN DE WEEK Wie kan er door een briefkaart kruipen? VAN BLOEM'EN PLANT ZATERDAG 8 JUNI \96* TTET is nu de tijd dat in de etalages van de bloemen winkels een vetplant met rode bloemschermen de aan dacht trekt en een bepaalde populariteit bezit, zelfs bij degenen die over 't algemeen afkerig zijn van alles wat met cactussen en vetplanten te maken heeft. Vermoedelijk ziet m&n er to taal geen vetplant in en kijkt alleen naar de rijke bloei van deze Rochea coccinea, ook nog wel bekend onder haar oude naam Crassula coccinea. Bij na der inzien zal men aan de dikke puntige blaadjes, die de stengel omvat houden en dakpansgewijs over elkaar liggen, toch wel de vetplant moeten herkennen. In elk geval, pro- of anti-vet- planten, zullen we in deze Ro chea een fleurige aanvulling van onze vensterbank krijgen als ge raniums en fuchsia's naar de tuin zijn verhuisd. Dat ze voor een zonnig raam neiging heeft tot verkleuren wijst er op dat ze de felle middagzon sc'huwt en hetzij vroege ochtend- of late middag zon beter verdraagt. Is die moge lijkheid er niet, dan in elk geval enkele uren tegen middagzon schermen. Frisse lucht En wat voor deze Rochea heel belangrijk is, geef haar zoveel mogelijk frisse lucht als het weer 't toelaat. Ze krijgt verder matig water op de aarde en om de 14 dagen kamerplantenmest. 's Win ters kan ze volstaan met een temperatuur van 4-10 gr. C. op een zonnige lichte plaats, waar ze aan de droge 'kant wondt gehou den. Door winterrust en een lage temperatuur, mits niet te dicht boven het vriespunt, zal de bloei over 't algemeen rijker en vroe ger zijn. De planten die we nu in bloei kopen, werden in maart bij 10 - 12 gr. C. gestekt. Maar we kun nen zelf ook nog proberen in juni toppen te stekken en deze met 3 - 5 stuks bij elkaar in een niet te grote pot te zetten. Als we dan in augustus daar de toppen nog weer uitnemen zullen we er aar dig vertakte planten van kweken, die dan in de volgende voorzo mer bloeien. Ook de topjes, die Crassula falcata, het sikkeldikblad. waarvan de rode bloemschermen prachtig uitkomen tegen liet grijsviltige blad. er in augustus uit genepen wor den, kunnen weer bij elkaar in een potje worden gezet. Indrogen De stekken eerst een dag laten indrogen om rotting te voorko men en dan in bladaarde of turf molm met scherp zand steken. Als er groei in zit een steviger grondmengsel gebruiken, bijv. goede, zo mogelijk leemhoudende tuinaarde en bladaarde of com post met wat oude koemest. Als plant is haar zusje Crassu la falcata eigenlijk veel mooier. Ze dankt haar Hollandse naam „sikkeldikblad" aan de grote sik kelvormige, grijsviltige, kruisge wijs geplaatste bladeren, waarte gen het felrode bloemscherm in de top prachtig afsteekt. Zo er één bezwaar aan verbonden is, dan is het dat ze steeds in de hoogte groeit zonder te vertak ken, zodat ze wel eens wat top zwaar wordt en een steuntje op de duur gewenst is. „Dikblad" De behandeling is de zelfde als de Rochea, maar zij laat zich be halve door kopstekken ook ge makkelijk vermeerderen door een blad in de grond te steken, waaruit zich dan een nieuw plan tje ontwikkelt. De derde in dit klaverblad van Crassulaceae is Crassula arbo- rescens, „boomachtig dikblad", die meestal pas op oudere leef tijd in juni juli getooid is met witte tot lichtrose bloemscher men. En dan met haar vertakte boom vorm een opvallende verschijning is. Ze bloeit het beste als ze 's zomers buiten staat of in een veranda of serre met practisch permanent open deuren. Heel wat liefhebbers hebben haar nog nooit in bloei gezien. Maar al bewonderen we de aardige vorm, de bloei vormt toch de kroon op ons werk. A.C MULLER - IDZERDA. Kruiswoord-puzzel Hor. 1. telwoord, 5. vis, 10. vreemde munt, 12. wereldtaal, 13. nauwe opening, 15 turks bevelhebber. 17. niet gevuld, 18. vrucht, 20. akelig. 22 voegwoord, 23 oude lengtemaat, 25. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 26. uitroep, 27. zwerm vallende sterren in de 2de helft van oktober met een straalpunt in het sterre- beeld Orion, 31. muzieknoot, 32, telwoord (Fr.), 34. stad in Z. H., 41. voedsel, 42. rivier in Italië, 43. telwoord, 44. voorzetsel, 45. plaats in Gelderl., 47. ridderteken, 49. stad in Duitsland, 51 berg weide, 53. rijstbrandewijn, 55. vlaktemaat, 58. dorpje onder Vries in Drente, 58. water in N. Br., 60. tekengereedschap. Vert. 1. drempel, 2. eer, 3, hoepel, 4. voozetsel, 6. telwoord, 7. aardworm, 8 plaats in Geld., 9. plaats in Limb., 11. landbouw werktuig, 14. zwak, 15. slede, 16. meisjesnaam, 17. bergplaats, 19. hogepriester te Silo, 21. jongensnaam, 24. voorvoegsel, 27. lichaamsdeel, 28. wilde haver. 29. Europeaan, 30. vierde boek van Mozes (afk.), 33. overleg, 35. niet gesloten, 36. houten vat, 37. boom, 38. honingbij, 39. meisjesnaam, 40 maat. 45. taaie aaid- soort, 46. seheik. element (afk.), 47. voorzetsel, 48. myth, figuur, 50. radio omroep vereniging (afk.), 52. munt in Ohina, 54. vaar wel, 56. uitroep, 57. oude Egypt, zonnegod. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. bikkel, 4. simpel, 7. eigen, 9. peer, 10. odol, 12. hert, 13. "einde, 14 tong, 15. leest, 18. den, 20. beker, 23. kopal, 25. ka meel, 26. dollar, 27 ieder, 29. klant, 31. nar. 32. lente, 37. paar 39 Rolde, 40. punt, 41. mode, 42. Eros. 43. Essen, 44 regent, 45. teller. Vert. 1. bushel, 2. keet, 3. le ren, 4. snoek, 5 moot, 6. legger, 8. Gennep, 9. pree, 11. lork, 16. enkel, 17. samen, 18. dolen, 19. nader, 21. Eelde, 22. eerst, 23 kei, 24. lor, 28. dalles, 29. kap per, 30. Adam, 33. neus, 34. Es ther, 35. kreet, 36. meent, 38. Rode, 40. Pool. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,- Ivoor de jeugd voor de jeugd 8 V. voor de jeugd voor de jeugd voor de jeugd voor de jeugd voor 5 110 Myra schudde het hoofd, de lippen getuit. Hm nee, zei zij, rafels niet, wat denk je, maar... nu ja, je weet wel. heel anders... Jouw vader zag er toch ook anders uit, en je oom? Een beetje nonchalanter, minder stads misschien, als buitenmensen. Maar goed, ik zal me houden aan je raad. Al weet ik zeker rat én bij mijn vader én bij mijn oom er nooit naar de kleren van anderen werd gekeken, hoe zij er zelf ook wensten uit te zien. Maar toch vond Myra Freek blijkbaar nog te netjes, want toen zij in de trein zaten en er niemand bijkwam in de coupé, begon zij met zijn haar in de war te maken en van zijn das de slippen vrij te trekken. Toen gaf zij hem snel een zoen en zei: Zo schat! Freek liet de gulle hartelijkheid met gewende gelijk gestemdheid over zich heengaan; hij nam het aan als iets, dat bij Myra nu eenmaal behoorde en eigenlijk vanzelfspre kend was. Jossie ontving hem als een moeder, omhelsde hem en zoende hem op beide wagnen. Welnee, natuurlijk geen me vrouw, dat zou zij hem hoogst kwalijk nemen. Was zij zo'n ouwe theetante, dat haar naam niet meer te noemen was? Grote mensen worden altijd bekend bij hun voornaam, zei Manuel Frans, die al voor hem was aangekomen. Hoe groter mens, hoe sneller de achternaam vergeten wordt Ik men Manuel, ik ben trots Manuel te zijn. Het klonk Freek opgeschroefd en onecht in de oren, trou wens de hele omgeving deed hem als het décor van een slecht toneelstuk aan. Hij maakte opnieuw kennis met Verlooy, werd voorgesteld met een jeugdig danseresje, dat hem even een schok gaf toen hij haar korte donkere haren zag. Maar haar gezicht leek niet op Noldie. Moest hij nu weer aan Noldie denken? Wrevelig schudde hij de gedachte van zich af. Zij zaten die avond bij elkaar. De kamer was indirect verlicht door kleine wandlampen. Myra zat naast Freek op de lage divan met kussens leunde genoeglijk tegen zijn schouder en hield haar hand om de zijne op zijn knie. Er waren nog een paar kunstenaars bijgekomen. Mona le Roy, het danseresje, gaf een bloemendans, haar handen vormden de kelken, de stelen, de bladeren der bloemen, haar grote ogen stonden verdroomd. Toen zei Manuel een paar verzen. O iaat mij met woorden schildren. Leer mij zoete klankenkleur... De lentezon zingt om de toppen der bomen. Het al is vervuld en verzadigd van geur. Die droomt op de wolken En glanst in de plassen. O laat mij ze vinden, De woorden, die passen En strelen en dromen... De lentezon zingt om de toppen der bomen. Het al is vervuld en verzadigd van geur... Snel nu mijn liefste, rep rappe de voeten, 'k Spoed mij gezwind om u daar te ontmoeten. Glijd niet als een ijlende sluier voorbij... Kom dan, mijn Muze, mijn handen, mijn ogen. Alles, neem alles, wat gij hebt bewogen, Liefste, mijn zuster, neem ganselijk mij. (Wordt vervolgd) Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal? Veel vitamine opge daan in de pinkstervakan tie? Hebben we allemaal genoten en zijn we uitge rust? Oef, wat was het prachtig weer. Zijn we alle maal fijn bruin geworden? De zon heeft ons de Pink sterdagen echt verwend. Tien geboden De tien geboden en het Onze Vader voor kinderen verklaard door Anne de Vries. Met duidelijke voorbeelden en begrijpelijke tekeningen voor de kleuter legt Anne de Vries de betekenis hiervan uit. Deze klei ne bijbelboekjes voor de kleuter zijn uitgegeven door J. H Kok N.V. Kampen (ƒ2,25 per deel en 31 blz.). Wat zag meisjes ik een „heleboel" jongens aan het strand. Jammer dat het water echt wel een beetje tè koud was om er eens lekker in rond te spartelen. Maar de zomer is ge lukkig nog niet voorbij en we kunnen nog een „heleboel" mooie dagen krijgen.... Afgelopen week zijn weer verschillende nichten en neven met het schoolreisje meegeweest. Wat hebban jullie genoten! Het was er ook prachtig weer voor. Jullie hebben een „heleboel" ge zien en gelachen hoor! Hebben we Berry nog een mooie kaart gestuurd? Jullie zijn het toch niet vergeten? Wat zal hij verschrikkelijk blij zijn met al onze mooie kaarten. Ja en nu nog was meisjes en jongens. Soms krijgt tante Jos aan het eind van de week nog brieven met oplossingen toe gestuurd. Dat kan echt niet hoor! Tante Jos moet de brieven uiter lijk woensdag in haar bezit heb ben. Dat kan gemakkelijk! Als er een feestdag is kan het van zelfsprekend niet en wordt het een dag later. Enfin, deze week verwacht ik weer een bureau vol met gezelli ge brieven van jullie hoor! Veel sterkte op school meisjes en jongens en tot de volgende keer. TANTE JOS. Ina Seton maakte dit leuke bomenlaantje voor ons. Jarigen Er zijn er weer jarig. Hoera, Hoera!!!! Nellie Bal, Arjen den Boer. Melni de Jong, Reinie Koole. Lydia Schut, Ellie Verwijs en Margje Visser, van harte gefe liciteerd met jullie verjaardag van dc nichten en neven. Prijswinnaars puzzel Els Verhoeven Kaatsheuvel en Rita van de Wetering Wateringen krijgen hun prys thuisgestuurd. Dit versje Otten zelf. Wat een grappige plaat. Het is wel een bont tafereeltje hoor! Er is van alles te zien. Het één is nog mooier dan het an der. Wij gaan precies eens uitzoeken hoe veel voorwerpen er met de L beginnen. De oplossing moet worden ingezonden vóór dinsdag 11 juni. Puzzeloplossing 1 hoort bij 9. 2 bij 7. 3 bij 4, 5 bij 12, 6 bij 11 en 8 bij 10. OPLOSSING DIERENNA MEN Worm, eend, mus en egel. Hoe kan dat nu zul je wel zeg gen? Je houdt de briefkaart in dc lucht en je vraagt aan iedereen die het maar horen wil: „wie kan er door een briefkaart kruipen?" Iedereen is natuurlijk heel ver baasd en niemand weet hoe dal nu moet. Je gaat het voordoen! De briefkaart wordt eerst dub belgevouwen. Bovenop de vouw knippen we aan beide kanten Va cm in en knippen er een smal le reep af zoals de tekening aan geeft. Als we hiermee klaar zijn gaan we over de breedte van de briefkaart lange knippen geven, maar niet tot aan het eind. We doen af afwisselend van de éne mogelijk bij elkaar. Maar nog- kant en dan weer van de andere maals denk erom niet tot aan het kant (zie tek. 2). eind knippen, want dan is de briefkaart doormidden en dat is We geven de knippen zo dicht niet de bedoeling. Als de kaart Bitterkoekjes- dessert We nemen een glazen schaal. Onderin de schaal leggen we 100 gram in lauwe melk geweekte bitterkoekjes. Als dat is gebeurd bestrijken we de bitterkoekjes met marme lade en schenken er 1 dl. advo- kaat overheen. We vragen aan mamma of ze een 'Is liter chocoladevla voor ons kookt en gieten deze vla over de advokaat. We laten alles goed koud wor den en garneren de pudding met gespoten slagroom. Mmmmmmm, wat zullen we smullen vol knippen zit trek je hem open. Denk erom voorzichtig, je trekt het gauw kapot. Je kunt nu met gemak door de briefkaart heenstappen. Grappig, vind je niet? Prachtig die zeilboten c glinsterend water. maakte Dikkie De robotkoningin Er woonde in Purmerend, Een knappe professor „zonder end", Hij was een professor met verstand Zijn naam ging door het ganse land. Op een dag bracht de post hem een envelop. Met de koning zijn zegel erop! Purmerend lag in een groot en machtig land. Daar heerste de koning met ijzeren hand. De mensen bogen heel erg diep Als de koning met zijn dienaren reed of voorbij liep. In die brief kreeg hij wat op. In die rose envelop. Hij moest maken een moeilijk ding Een echte robotkoningin. Dina z'n goede meid. Bracht hem eten, koffie en thee op tijd. Voor de koning was de prof niets te veel Al werkte hij groen en geel. Na drie maanden was, de pop af Alle mensen stonden paf! Zoals zij naast de koning zat. Leek of hij net een echte koningin had. De koning voelde geen verdriet meer. En de eenzaamheid deed zijn hart niet meer zeer. Lappie Loep en het verdwenen standbeeld 29. Jonas keek om en zag Lappie op zijn hurken zitten. ,,Wat is dat Lappie, heb je een gulden gevonden?" grap te hij. ,.Neen Jonas, ik geloof dat ik wat ontdekt heb. Moet je maar eens kijken." Jonas liep naar Lappie toe en keek. „Gewoon voetstappen niks bijzonders." Lappie schudde vastberaden het hoofd. „Neen Jonas, ik geloof dat vve een aanknopingspunt hebben. Zie je niet hoe diep de voetstappen in het zand staan?" Jonas knikte. „Wat zou dat?" „Wel, ik geloof dat hier iemand gelopen heeft die iets heel zwaars droeg, begrijp je?" Jonas knikte. „Dat zou nog niks, ventje", zei hij lakoniek. „Het beeld is zwaar Jonas, ik geloof De scheepsjongens van Bontekoe ^IJtVOtT LIJKT 1"ÉN- MIN5TÉ Ui* JÉ O? eeHÉCrtftecoeK.'K. I HOÉ? ÉR PCR 5LXJT HIÊT |\M€iSS>É. 0EZOÉK. MANNACHT KOf)T-l6 TERUG- HlÖ^^HARMÉN, A nee jee&j jjcoekuah ^ggTaPyis f o«<* rJier (WROió^i 'vtfMOÉ.'T 15 TOCH zecEftl ÉÉN LUCHTIG e«oeKie J voor OÉ y zeugje. 220$ NOU ZtCt, MOET IK OAAPvtoOR f OANKJEWEL ZÉGGEN? kijk 65 wat eet)

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19