ONDAES Pa r keer wachter biedt geen koopjes ML CHAOS RONDOM DE STATIONS GEEN PLAATS VOOR DE AUTO'S - ZATERDAG 8 JUNI 1968 _ui T_TET elk jaar met grotere verliezen geplaagde spoor dingt met niet aflatende ijver naar de gunsten van het publiek. Met fanfareleuzcn, die de autobe zitter duidelijk willen maken, dat hij veel sneller en veel gerief lijker (krantje, sigaar en een kop koffie tegen ochtendziekte) reist per trein dan in zijn eigen ver chroomd welvaartssymhool, presenteert NS zich in de adver tentiekolommen. De meneer Jansen, die het re- CS Amsterdam geeft nog soelaas uan de achterzijde, ivaar enkele lionderclamebureau op de foto en de plu den auto's zonder meter mogen parkeren. che bank van de eerste klas se-coupé zette, lijkt er elke dag opnieuw van te genieten. In de overtuigende teksten onder de plaat ziet men hem als het ware denken. „Fijn met de trein; niet de inspanning van de rit achter het stuur; geen kwellend wach ten in honderden meters lange files; fit op het werk en 's a- vonds fit weer thuis, Ja, gezellig met de trein, naar het werk, naar de zakenafspraak. Ruimschoots tijd om onderweg nog het och tendblad door te lezen, of de pa perassen voor die vergadering straks." Maar die slogans praten niet over de moeite, die diezelfde me neer Jansen die ochtend had om zijn auto bij het station kwijt te raken. En de fotograaf heeft hem in zijn comfortabel hoekplaatsje eerst geduldig moeten laten uit- hijgen van die laatste run tegen de stationsklok voordat hij de rust had van de stil genietende NS-gast. En och, niemand zal dat de he ren van de NS kwalijk willen nemen. Integendeel: men kan er be wondering voor hebben, dat zij in een tijd, waarin de auto bezit van het land lijkt te nemen, de reiziger van zijn gekoesterde vierwieler durven af te brengen. Dat doen zij overigens niet met die slogans alléén. N.S. hanteert meer wapens: hogere frequenties, „voordeelaanbiedingen" voor re gelmatige gasten en een nieuwe huisstijl met onder meer nieuwe uniformen voor de conducteurs en een geel met reclame versier de jas voor de nieuwe wagons. Dat alles om het spoor er te doen uitspringen en de passagier de indruk te geven, dat de rode lo per voor hem wordt uitgelegd. Toch, ondanks die overtuigende - de trein laat de auto achter. Maar icai wapens, staat NS tegenover één aspect vrijwel machteloos: het parkeerprobleem. Want waar moet die automobilist, die dan uiteindelijk door de meneer Jansen uit de advertentie is overgehaald naast hem te komen zitten, zijn auto kwijt als hij bij het station is? De foto's op deze pagina laten zien, dat het parkeren bij sta tions in de meeste grote steden een droeve zaak is. De vijand van de langparkeerder, de par- keermeter, waakt op vrijwel elke stoep. In Amsterdam biedt eigen lijk alleen de ruimte achter het CS nog enig soelaas; in Den Haag is het zelfs helemaal onmo gelijk een plaats te vinden zon der de parkeerwachter in actie te brengen; Rotterdam heeft achter zijn Groothandelsgebouw ruimte geschapen, maar die is ondanks de honderden plaatsen voor maar een fractie van de treinrei zigers een oplossing en in Leiden heeft men als droevig perspec tief, dat het nog van meters ge vrijwaarde parkeerterrein voor de ingang straks plaats zal moe ten maken voor nieuw aan te leggen invalswegen; de NZH-ga- rage zal dan misschien nog enige uitkomst bieden, maar ook hier geldt, dat lang niet voor iedere treinreiziger ruimte zal zijn om de auto achter te laten. Natuurlijk, dat is niet de schuld van NS. Het is de taak van de gemeentebesturen hier een oplossing voor te vinden. Maar waar men overal met een chronisch kastekort kampt en breken nauwelijks mogelijk is in de oude stadskernen, zal iedere oplossing slechts een gedeelte lijke zijn. De automobilist-treinpassagier is daarvan het slachtoffer. Intro duceert NS dan koopjes, de par keerwachter heeft géén voor deelaanbiedingen... Parkeerwachters bieden géén koopjes Station Leiden: nu nog pluats. maar slruksDe achterkant van het CS Rotterdam: daken en nog eens daken. Hollandse Spoor Den Haag: een handvol parkeermeters, maar voor slechts een half uur. Na een half uur loopt de meter onverbiddelijk af. Verstreken voor je 't neet Voor het CS Rotterdam: plaats voor slechts enkele tientallen auto's. Achter het Groothandelsgebouw is meer ruimte, maar ook deze is lang niet voldoende gebleken. Schots en scheef wachtend op de eigenaari Begrensde mogelijkheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13