T ransportassuradeuren hebben het moeilijk met containervervoer Luchtvervuilingsbronnen BEURSOVERZICHT Vereniging inventariseert O nieuwe leidse courant ZATERDAG 8 JUNI 1968 Sfeer in *1 gezin f De JSieutoe Leidse" er bt AMSTERDAM. 7 juni Drie inter nationale fondsen zijn vandaag op de Amsterdamse effectenbeurs speciaal op de voorgrond getreden. Dat waren Philips, Unilever en KLM. Philips opende op 142.70 en werd weldra ge daan op 143, waarmee een koerswinst van f 1.20 was behaald. Unilever opende op 135,10 en deed daarna 135,40 Dit betekende een koerswinst van een halve gulden. KLM was in New York 3% dollar hoger en werd hier tien gulden hoger geadviseerd op 215. Men zegt ter beurze, dat de KLM-koers hiermee wordt voorbereid op de ko mende uitgifte van de converteerbare obligatielening, waarvan de conversie koers nog moet worden bekendgemaakt. De stemming voor Kon. Olie viel tegen. In tegenstelling tot Philips en Unilever was Kon. Olie verlaten en opende 40 cent beneden gisteren op 165,20, waar- no een licht herstel volgde tot 165,40. AKU was prijshoudend zonder meer De gehele handel droeg een kalm as pect en de arbitrage onthield zich vrij wel van activiteit. De overige afdelingen gaven vrijwel weinig stof tot bespreking. Zowel Am sterdam Rubber als HVA waren lichte lijk gedrukt en ook de scheepvaart kon moeilijk meekomen. Van enige affaire kon hier nauwelijks worden gesproken. Druk besproken werd het bod van Nederhorst/Gouda op Braat/Rotterdam. In verband hiermee werd vandaag in Braat geen notering gemaakt. Ook op de staatsfondsenmarkt ging het bijzon der kalm toe. De 7 pet leningen waren hoger op 104 maar de 6Vi pct-lenin- gen waren een fractie lager. Vandaag is het prospectus verschenen van de nieuwe Nederlandse staatslening. Van' enige invloed op de gang van zaken in staatsfondsenhoek viel echter niets te bespeuren. KLM werd in de eerste periode ge daan op 208 gulden hetgeen dus be neden de aanvankelijke taxatie bleef. De vaste stemming voor sommige in ternationals duurde voort. Philips ging verder omhoog naar 143.50 en Unilever naar 135.80. Kon. Olie trok aan toé 165.90 en was daarmee eveneens aan. de vaste kant Hoogovens deed 119.90 en ook KZO lag goed in de marM op 172.20. Deli was vaster op 97 gul den maar Amsterdam Rubber en HVA waren verdeeld en stil. Onder de lokale waarden wcm hot wederom een uitgeversmaatschappij <*e de aandacht trok. ditmaal Kluwer die 12 pt. verbeterde tot 245 gedaaribie- den. Het aantal hoger genoteerde fond sen was aanmerkelijk groter dan de koersdalingen, Vooral de verzeke ringsmaatschappij deden het goede AMEV. RVS en Nat. Nederlanden wa ren vast gestemd. Vredestein weer spiegelde het goede jaarverslag en voorts Heineken. Fokker, Rommen- hoeller. Kemo. Key en Cramer, Mül- ler. Desseau en Simon de Wit. Van de bankaandelen moest ABN vier pun ten prijsgeven. Synres weerspiegelde het ongunstige jaarverslag met een koersdaling. Opnieuw was er enig aanbod voor MulderVogem en zwak gestemd wa ren ook Bammens, Bührmann, de Kondor en Interlas. De markt sloot ongeanimeerd. het overladen van het ene vervoer middel op een ander, dat zo gebouwd is dat het gemakkelijk geladen en ge lost kan worden en dat een inhoud heeft van minstens één kubieke me ter." De premies In sommige sectoren van de export wereld werd de inzet van deze nieuwe vervoersmethode als een bijzondere zegening begroet en men stond al vlug bij assuradeuren op de stoep met de vraag de premies, zoals die voor het transport van goederen In de con ventionele verpakking golden, te ver lagen. Men argumenteerde met de voorde len, die aan het containervervoer ver bonden zouden zijn, zoals: de sterk verminderde diefstalkans, geringere kans op beschadiging van de goederen door ruwe behandeling bij het laden en lossen, geen kans op bijladingscha- de enz. In het begin varieerden de reacties onder transportassuradeuren van erg optimistisch tot voorzichtig tot somber. Bepaalde voordelen leken evident, waarbij vooral te denken was aan het feit, dat gapgrage handen in de havens bij vervoer van goederen in containers veel minder kans krijgen dan bij vervoer in de conventionele verpakking, maar veel assuradeuren stelden zich toch op het standpunt, dat uit de praktijk zal moeten blijken in hoeverre aan deze nieuwe ontwik keling ook nadelen kleven, waarbij werd gedacht aan de kwade kansen op het punt van de stuwage van goe deren in de containers. De beducht heid van assuradeuren richtte zich heel sterk op het punt stuwage en terecht, want in de beginperiode zijn juist in dat vlak de schaden gevallen. De voorzichtige benadering werd niet alleen onder Nederlandse assura deuren gevonden. De voorzitter van de Liverpool Underwriter's Associa tion was in maart 1967 al zeer pessi mistisch, toen hij de container verge leek met de doos van Pandora. Naar zijn mening moest men zich van de beperking van het diefstalrisico bij containers een niet al te grote voorstelling maken en het zou volgens hem niet lang düren, voordat haven- dieven een techpiek zullen hebben ontwikkeld om alle zegeningen uit de ze doos van Pandora te laten ontsnap pen. Alleen de hbop bleef op de bo dem van de klassieke doos achter, met andere woorden; we zullen er maar het beste van hopen. De vice-presi dent van het American Institute of Underwriters spr^k om diezelfde tijd wat reëler woorden. Hij merkte op: de verzekering van containerladingen wordt bemoeilijkt door een aantal nog onbeantwoorde vraagstukken. Lagere premies zijn geen belofte maar moe ten beloning zijnf 'De ervaring" ièl eerst moeten uitwijzen of er werke lijk aanleiding bestaat voor reducties. K in de rziek te n Deze woorden getuigden van werke lijkheidszin. Zoals elke ontwikkeling met kinderziekten,, onvolkomendheden en onoverzichtelijkheden te kampen heeft, zo ook in de sfeer van het containervervoer. In de aanloopperio de zijn dingen aan de dag gekomen, die andere of betere voorzieningen noodzakelijk maakten. Men kan zeggen dat de container maatschappijen alles inzetten om in de technische perfectionering het best mogelijke te beréiken. Eén van de grote problemen bij het containervervoer is de heterogene sa in een containerhaven wordt het schip geladen met gereedstaande containers. kunnen nemen. In deze internationale conventie is de maximale aansprake lijkheid van de rederij gemaximeerd tot £100./. per collo. Zou nu moeten worden gesteld, dat een container ver pakking is, dan geldt deze container in de zin van de desbetreffende inter nationale bepalingen als één collo en moet dus wel van een wel zeer be perkte aansprakelijkheid van de rede rij worden gesproken. Jurisprudentie bestaat er ten deze nauwelijks en de meningen hierover lopen zeer uiteen. Een Frans en een Amerikaans gerechtshof hebben op dit punt twee aan elkaar tegengestelde uitspraken gedaan, die dus ook nog maar weinig houvast bieden. Deze aansprakelijkheidskwestie vormt ech ter een factor die assuradeuren bij de benadering van de containermaterie wel degelijk in aanmerking moeten nemen. Hierdoor heen speelt dan nog de vervelende omstandigheid, dat de aansprakelijkheidsregelingen. zoals die voor het zee- weg- en spoorver voer gelden, bepaald niet in elkaar klikken. maar onderling sterk verschillen. Op internationaal niveau is men druk bezig zich te bezinnen op de vraag hoe in dit vak tot meer duidelijkheid en tot méér aansluiting tussen de bestaande regelingen kan worden gekomen. Al met al kan worden gezegd, dat Buitenlands bankpapier AMSTERDAM De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Londen 8.608.70: New> York 3.59—3.63; Montreal 3.33—3.38: Parijs 67.00—71.00: Brussel 7.16—7.21; Frank fort 90.5091.00; Stockholm 69.6070.60; Zürich 84.00—84.50: Milaan 57.50—59.50; Kopenhagen 48.2049.20: Oslo 50.40— 51.40; Wenen 13.0014.09: Lissabon 12.67%12.82%; Madrid 'gr. cp.) 5.10 5.25. Contante wisselkoersen AMSTERDAM Londen 8.62%— 8 .63%, New York 3.61%—3.62%, Mon treal 3.35%—3.36%, Parijs 72.77—72.82, Brussel 7.26%—7-27%, Frankfort 90.72% —90.77%, Stockholm 70.07—70.12, Zü rich 84.1284.17, Milaan 58.02%— 58.07%, Kopenhagen 48.42%48.47%, Oslo 50.65—50.70, Wenen 14.01—14.02, Lissabon 12.65%—1266%. Faillissementen OPGEGEVEN DOOR VAN DER OWAAT EN CO NV AMSTERDAM UITGESPROKEN J. Kromwijk, aan nemer. Hoge Rijndijk 10. Woerden. Out, mr. A. F. van den Bosch. v. Helvoortüun 25. Woerden. Handelmaatschappij Bletswljk NV. haiv del In- en het vervaardigen van land- én tulnbouwgereedschappen en -machlneA kuntmeststoffen, bestrijdingsmiddelen «n land- en tulnbouwprodukten, Kerkstraf» 32, Blelswljk. Cur. mr. S. C. J. Aaxüa, Blaak 101. Rotterdam. C. P. C. E. Stapels. Zoeterwoudsewag M Lelden. Cur. mr. V. E, van Roy, Rapei^ burg 55, Lelden. NV Intercontinentale Handelscompagnie Sap en Co. handel ln- en exploitatie vato apparatuur voor zelfbedlenlngswasaalona, chemische reiniging, enz., 2e Swee- llnckstraat 88, te Den Haag. Cur. mr. M. Drlelsma. Laan van Meerdervoort M. 's-Gravenhage. Na Intrekking van de voorlopig verleende surseance van beta ling. C. den Haan. wonende in een caravan achter de Cantellaan lib, reap. 11c, Monster. Cur. mevrouw mr. E. Hulne- man-Llndt, Paviljoensgracht 72-74, 's-Gra venhage. A. G. van Dieen. commissionair ln gre nen. Tulpstraat 4. Woerden. Cur. mr. A- F. van den Bosch, van Helvoortlaan ié. Woerden. C. v.d. Pijl, Gravin Juliana van Stok- berglaan 609, Leldschendam. Cur. mr. i. G. de Vries Robbé, Koninginnegracht 118, 's-Gravenhage. J. H. Seijerlin, h/o Facet, handelaar In speelgoederen. Juplterstraat 19, Alphen a.d. Rijn. Cur. mr. W. H. E. La Gro. Oestgouwseweg 3, Alphen a.d. Rijn. H. J. M. Roeleven, exploitant van e^n technisch handelsbureau. Zonnegarde U, Zoeterwoude. Cur. mr. S. Nauta, Noordstraat 4. Bodegraven. M. J. D. van der Groen, h/o Drukkerij West End. pr. Jelte Eelsmastraat 15-1. Amsterdam zk. Achterom 125. Delft. Cur. mr. C. Retnders Folmer. Weteringschans 120. Amsterdam. Na Intrekking van at voorlopig verleende surseance van beta ling. VERNIETIGD C. J. H. v.d. Melj, h/o Metselbedrijf a v.d. Melj, Camera Obscurastraat Ma," 's-Gravenhage. F. Mccuwenoord, Herenweg 29S, NoorrJ- wljkerhout. C. P. C. E. Stapels, exploitant van aan fotografisch bedrijf. Zoete rwoudaewëfc- 108. Lelden. C. C. Klijnhout. journalist en landbouw-, adviseur. Helmstraat 2. Schevenlngen. OPGEHEVEN L. van Dijk. h/o van Dtjk's schoenhen del. pr. Hoefkade 483. 's-Gravenhage aft. Zuldvllet 2. Maassluis. Soester Wegenbouw Combinatie N.V.. Noordstraat 74. Bodegraven. A. J. C. de Haan. tulndersknecht, Noordweg 20, Wateringen. A. Nleuwland. kassenbouwer, P. Kru- gerlaan 112. 's-Gravenhage. DEN HAAG U ziet ze regelmatig «rsr de grote wegen schuiven, de ko kossen met namen als Sealand en Uni ted States Lines erop. Bij het passeren feoudt u eerbiedig afstand en u gist naar de vraag wat die grote kisten wei allemaal in zich bergen. Men komt ae weliswaar nog niet om de andere kilometer tegen, maar de verschijning van de containers op de weg wordt frequenter. De opkomst van het containerver voer is zo ingrijpend en heeft voor menige sector zulke belangrijke eonaequenties, dat het niet hoeft te verwonderen, dat allerwegen de grootste aandacht aan deze zaak wordt besteed. Havens als Rotterdam en Amsterdam worden door de emeohakelfng op containerschepen voor veranderingen geplaatst, die het beeld van onze Noordzeehavens in de komende jaren belangrijk zullen wij- stgan. Deze nieuwe ontwikkeling in 4e vervoerstechniek zal veel tradities kt de transportsector doorbreken, nog daargelaten de vraag welke de conse- fwentiea voor de havenarbeiders zul ten mijn. In de toekomst zullen op een ligplaats in een West-Europese haven, dl* op het containervervoer is in gesteld, tien containerschepen kunnen worden behandeld tegen drie van het conventionele type. Deskundigen heb ben dan ook de verwachting uit gesproken, dat in 1980 nog maar voor de helft van het huidige aantal haven arbeiders werk zal zijn Ook de transportassuradeur volgt de ontwikkelingen op de voet. Op het UIMI-congres aan boord van de „Rotterdam", waarbij de Neder landse Vereniging van Transportassu radeuren als gastvrouwe optrad, was in het afgelopen najaar een belangrijk deel van de agenda aan deze nieuwe ontwikkeling op vervoersgebied ge wijd. Men bevindt zich als assuradeur nog in een stadium, waarin men over de consequenties van deze revolutie in de vervoerstechniek nog niet erg veel verstandige woorden kan zeggen. Uit publikaties zou men de indruk kun nen krijgen, dat het voor de transport- assuradeur slechts een kwestie is van verlaging van de premies, maar zo simpel ligt het niet. Naast de vraag of deze nieuwe methode van vervoer risicovermindering bij goederenver voer meebrengt, ligt daar het pro bleem van de vervoerdersaanspra kelijkheid, allereerst de aansprake lijkheid van de rederij en vervolgens menstelling van het goederenpakket. Wanneer bloembollen, ons nationale produkt, vroeger in kisten en kartons naar de Verenigde Staten verzonden, nu in kartons in containers worden verscheept, dan zal men met het oog op het broeirisico de zekerheid moe ten hebben dat de containers zijn uit gerust met een betrouwbaar tempera- tuurmechanisme. Anders loopt men kans dat de bollen vóór aankomst in de Verenigde Staten reeds hebben ge bloeid. Het stuwen van de dozen met bloembollen in de container vormt niet zo'n probleem, aangezien de vier kante vorm van de dozen stuwen zon der tussenruimte mogelijk maakt. Hierdoor zal er tijdens de reis, zelfs bij zwaar weer op zee, weinig bewe ging in de lading kunnen komen. Dat dit bij een artikel als machines veel moeilijker ligt, zal duidelijk zijn. Al naar de soort van de te verschepen machines verschillend is zal naar een zodanige methode van stuwen in de containers moeten worden gezocht dat de machines, ook wanneer de contai ners aan dek worden verscheept, de manipulaties van het transport goed kunnen doorstaan. Uitermate be langrijk is de vraag, hoe het met het stuwen van goederen in con tainers gaat, wan neer dit geheel wordt overgelaten aan de verladers zelf. Het gaat er namelijk hoe lan ger hoe meer naar toe, dat de con tainermaatschap pijen de gestan- D. Koole daardiseerde con tainers ter beschik king van de verladers stellen en het stuwé^uin. de containers,.aari hen over laten. In het begin zullen zij daarbij toch wel met degelijk advies moeten worden begeleid, want ook hier geldt dat het lang niet allen koks zijn die lange messen dragen. Aansprakelijkheid Bij dit alles komt dan nog het punt aansprakelijkheid van de rederij voor het overzeese vervoer van deze con tainers. Al enige tijd Is in discussie de vraag hoe men een container moet zien, als verpakkingsmiddel of als vervoersmiddel. Transportassuradeuren baseerden hun premies voor het vervoer van goederen in de conventionele verpak king mede op de overweging dat zij bij schade, op grond van de Hague Rules, verhaal op de rederij zouden de houding van de transportassura deur op dit moment wordt geken merkt door vertrouwen, gepaard aaD voorzichtigheid. Of het containervervoer in de grote vaart werkelijk een zo enorme ont wikkeling zal krijgen als algemeen wordt verwacht, valt moeilijk te pro feteren. Men kan dit wel met zeker heid zeggen voor wat het transatlan tische goederenverkeer betreft. De transportassuradeur bevindt zich met de handel en de scheepvaart in het gezamenlijke avontuur van deze nieuwe vervoerstechniek. Hij neemt waar, inventariseert problemen, trekt conclusies en richt daarnaar, hetzij in dividueel of in overleg met anderen, zijn beleid. D. Koole de aansprakelijkheid van de wegver voerder. die de container met inhoud van de West-Europese havens naar de definitieve bestemming in Nederland of ergens in West-Europa afvoert. Zuiver militair De geschiedenis van de container gaat terug tot vóór de Tweede We reldoorlog, zij het dat in het begin slechts van kleine containers met een betrekkelijk geringe laadcapaciteit sprake was. Aanvankelijk lag het con tainervervoer voornamelijk in de mi litaire sfeer. Aan het militaire containervervoer zijn op het punt van verpakking en vervoersmethoden enorme studies voorafgegaan, studies die overtuigend uitwezen dat men door het gebruik van containers de lange wachttijden bij de overslag van goederen, zoals die bij de conventionele methoden op treden, aanmerkelijk kon terugbren gen. Het ministerie van defensie in de Verenigde Staten verzekerde zich in de haven van New York dan ook van een eigen containerhaven. In de civie le sector kreeg men allengs echter ook meer belangstelling voor deze nieuwe vervoerstechniek. De laatste tien jaar is het tempo van de containerontwik- keling sterk versneld. De containers kregen grotere afmetingen en door schepen en haven meer op het voer- voer van containers in te stellen, ont wikkelde zich deze wijze van vervoer meer en meer tot een volledig transportsysteem. Want hebben we nu precies onder een container te verstaan? De International Organisation for Standardization heeft er het volgende van gezegd. „Een container is een ver- voersinstrument, dat van duurzame kwaliteit is en dus genoegzaam bestand tegen herhaaldelijk gebruik, dat in het bijzonder er voor gebouwd is om het transport van goederen door één of meerdere verkeersmiddelen zonder ompakken van de lading te vergemakkelijken, dat van inrichtin gen voorzien is. die een gemakkelijke hantering mogelijk maken, vooral bij iil!l||ll!iilfliiliilliilllii::i!iiilliillllillilill!lllllfillliillilllllllili!)HII Een container wordt vanuit het schip direct op een daarvoor be stemde wagen geplaatst. Zonder overladen wordt de zending bij de geadresseerde afgeleverd. ROTTERDAM De Vereniging tegen Luchtverontreiniging is be gonnen met een inventarisatie van de' in het Waterweggebied aanwezige luchtverontreinigingsbronnen. Daartoe heeft zij in haar blad „Reine Lucht" een kaart afgedrukt, waarop woon- en industriegebieden staan aangegeven en waarop men 37 bronnen van luchtvervuiling heeft ai- gebeeld. Reeds lang heeft de vereniging ge pleit voor een dergelijke inventarisa tie, waaraan verbonden zou moeten zijn het verzamelen van kwantitatieve gegevens over soort en hoeveelheid der verschillende uitworpen. Cijfers over schoorsteenuitworpen zijn bij de industrieën wel bekend, zegt de vere niging. maar zij komen niet te onzer beschikking. Zij vindt deze inventa risatie dan ook eerder een taak voor de overheid, in welk verband, zij het openbaar lichaam Rijnmond noemt. De globale verhoudingscijfers voor de luchtvervuilingsbijdragen van huisbrand, verkeer, tuinbouw en in dustrie in de agglomeratie Rotterdam, uitgedrukt. in hoeveelheden S02 (zwaveldioxyde) als maatstaf zijn: huisbrand 8000 ton 'voornamelijk 's winters), verkeer 700 ton. elektrische centrales 12.000 ton en industrie 15.000 ton. WESTLAND De VTL betreurt dal .lij niet beschikt over de cijfers van de uit worp in het tuinbouwgebied Westland. Feit is echter dat deze emissie over een aanzienlijk groter gebied gebeurt. Bij industrieën is sprake van zg. punt bronnen met een hoge uitworp. Zou in plaats van S02 een andere veront reiniging zijn genomen, bijv. rook- en roetemissie dan komen de cijfers voor de industrie gunstiger tc liggen en zou vermoedelijk het Westland een slecht figuur slaan. De industrie is zeker de belangrijkste verontrciniger. Op de kaart zijn ook de- nieuwe bedrijven opgenomen, die zich de laateta jaren, vooral ln Europoort, hebben gevestigd. Dat zijn o.a de BP-raffinaderij. met 300 ha en een raffinagecapaciteit van 4.5 miljoen ton ruwe olie en een half miljoen ton gasolie per jaar en Gulf met een jaar capaciteit van drie miljoen ton. Wat de petrochemie betreft zijn er de vestigingen van Konam en ICI die een belangrijke rol spelen naast de Shell Chemie, die zo langzamerhand uit haar jasje groeit. Een derde soort vormen de kunstmestindustrieën als ENCK/Delta Chemie en Albatros. Nieuw is Esso Cchcmie, die op een terrein van 80 ha reeds fabrieken heeft gebouwd voor de bereiding van ammoniak, salpeterzuur, nitraten en ureum. Kleinere organische bedrijven zijn Tiofine. waar titaandioxyde wordt gemaakt en Climax Molybde num, die molybdeenoxide fabriceert. Juist als bij de kunstmestfabricage produceren deze bedrijven tijdens dc ontsluiting van ertsen nogal wa' luchtvervuiling. Goed bekend op het gebied zijn vol gens de Vereniging tegen Luchtver vuiling de Tankercieaning. Vondelin genplaat. Chemische Industrie Rijn mond (met fenol) en Continental Co lumbian Carbon (roetfabricage: roet en stankverspreiding) „Wat wij moe ten verwachten van de overplaatsing van de Gekro naar de Botlek (gecom bineerd met een vuilverbran dingsinstallatie. - red.) staat nog te bezien of te beruiken," aldus de vere niging. TOEZIEN OP GEKRO De stanklucht van de Gekro zal als verbrandingslucht worden toegevoerd aan de Roteb-ovéns. Uit modelproeven verwacht men d&t hiermee het stank- probleem van de Gekro afdoende wordt opgelost. „Daar de verbranding van het in dustriële afval ook aanleiding geeft tot de vorming van bijprodukten (HCL en S02) blijft het zaak er nauwlettend op toe te zien wat er uit de geplande 125 meter hoge schoorsteen over onze hoofden wordt uitgestort," aldus de Vereniging tegen Luchtverontreiniging. In hetzelfde nummer van het blad „Reine Lucht" gaat de redactie in op vragen als „Wat doet de Vereniging Tegen Luchtvervuiling nu eigenlijk?" Als antwoord wordt o.a. gezegd dat wordt deelgenomen aan het werk van Rijnmondcommissies op het gebied van de milieuhygiëne, dat in de Rijn- mondraad eer) aantal voorvechters van de VTL is gezeteld, evenals in gemeenteradenvan „stanksteden" en -dorpen. KLEIN KEFFERTJE „Wat wij aan inspraak kunnen heb ben wordt uitgebuit met ferme uitspraken. Het resultaat is gering. Wij geven dit toe. Ons blaadje is een klein keffertje. De terecht op de vin gers getikten: Thomassen, dlie blufte: Ik sluit de Gulf" en het niet deed; de vele burgervaders en wethouders, die almaar roepen: „Het gaat goed; de zwaveldioxyde neemt verhoudingsge wijze af" maar de stank blijft helaas, zeggen wij). Wij moeten leren te le ven met een redelijke mate van ver vuiling. Het aantal stankdagen neemt maar met zo en zoveel procent toe." en meer van deze kletspraat werden aan de kaak gesteld." En verejer schrijft de redaktie: ..Hinderwetprocedures tegen de ENCK die vijf, zes, zeven jaren worden ge rekt, verwezen naar een Hoogmogend college van Staat, waar iedereen de ellende van de bewoners in Vlaardin- gen, Hoogvliet of Pernis allang verge ten is; waar men nog nooit zelf de stank ter plaatse eens is komen waar nemen. Daar eindigt dan ons manmoe dig protest." Advertenties voor het blad, aldus de redaktie, zijn moeilijk te krijgen, het geen dan bewijst dat men kennelijk wat bang is voor soms boosaardige toon, veroorzaakt door de treiterige verontreinigingen, die wij bewoners dezer streken moeten verduren, met klinkende munt der commerciële pu bliciteit te steunen. Zodra wij respec tabele lucht kunnen inademen zullen wij ook respectabele taal kunnen voortbrengen. De stem van het publiek, in zijn hopeloze taak de bureaucratie te door breken is zwak, aldus de VTL. Maar af en toe moeten de door ons gekoze nen en de door ons aangestelde amb tenaren er duidelijk aan worden he rinnerd; „Burgemeester doe eens wat, Commissaris wees niet alleen grappig Professor klim eens in de mast, Regel- kamer help ons toch!" En: „Wij weten maar al te goed dat de landelijke wet er veel te lang over doet om tot leven te komen en dat als deze er dan is, wij met kracht onze ongenoegens moeten blijven luchten." Tot slot worden de leden der VTL opgewekt bij stank het nummer van de meld- en regelkamer te bellen. (010) - 282887. De cijfers op de kaart correspon deren met de volgende industrieën: 1 Deltachemie, 2 Eerste Ned. Coop. Kunstmestfabriek; 3 Lever's Zeep Mij, 4 Unilever Research Laborato rium, 5 Tankercieaning, 6 GEB-cen- trale, 7 Mobil Oil (opslag), 8 Shell Nederland Raffinaderij, 9 Shell Ne derland Chemie, 10 Rotterdamse Plyofeninen Mij, 11 Caltex Petroleum Raffinaderij, 12 Parkhuismeester en, 13 Fabr. van Chem. Prod. Vondelin gen, 14 Albatros Superf.fabrieken, Albatros Zwavelzuur- en Chemische Fabrieken, Ammoniak Unie, 15 Dow Chemical, 16 Aluminium Chemie, 17 Esso Nederland, 18 Benz. en Petr. Handel Mij, (BP, opslag), 19 Borax, 20 Continental Columbian Carbon, 21 Zoutchemie Botlek, 22 Chem. Indus trie Rijnmond, 23 Ketjen Katalysator Cyanamid Ketjen Carbon, 24 Titaandioxydefabriek - Tiofine, 25 Verolme Tankerclaenlng, 26 ICl-Hol- land, 27 Gulf OH Nederland - Gulf Research Laboratorium, 28 Europeer, Zwaveloverslagbedrijf, 29 British Pe troleum Raffinaderij Nederland, 30 Konam (Kon. 7.out'Ketjen)/Celanc9 Corp. 31 Mobil Oil (pijpleiding Am sterdam), 32 Climar Molybdenum, 33 Gekro (Roteb), 34 Caltex-EsSo (termin ',l), 335 Fsso-Chemie, 36 Euro- pak (tankinst. Pak meesteren*7 Alcoa (Nederland). BRONNEN VAN LUCHTVERONTREINIGING' IN HL! WATERWEGGEBIED H

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11