Nieuawe Leidse Comramt DUIZENDEN LANGS DE BAAR Luister- en kijkgeld tot f 75 omhoog OLGA 1 Commentaren New York rouwt om Kennedy Vrouw betrokken bij aanslag? Mmmmmm Dader heeft andere naam BENZINE EEN CENT GOEDKOPER Het Kwartet Bewolking Geen bijdrage meer voor autoradio Bob Kennedy had verwonding nooit kunnen overleven waaier biscuits vrijdag 7 juni 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich ic ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1/04/ p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Tienduizend Newyorkers stonden vanmorgen vroeg bij de kathedraal van St. Patrick in New York toen het stoffelijk overschot van Robert Kennedy daar aankwam. In de loop van de dag gingen de deuren van de kerk open en konden de mensen een laatste groet aan de overleden senator brengen. Tot en met zondag rouwt Amerika omdat het weer een grote Kennedy door moord verloor. Vakantie spreiding BB NEW YORK Terwijl duizenden Amerikanen van daag langs de baar van de vermoorde senator Robert Kennedy in de Newyorkse St. Patrick kathedraal trok ken, was de politie in Los Angeles intensief op zoek naar een jonge vrouw, die kort voor de moordaanslag in gezelschap van de moordenaar zou zijn gezien. De blonde vrouw, tussen de 23 en 27 jaar oud, was volgens een ooggetuige (de Mexicaans-Amerikaanse Sandra Serando), een meisje met ,,een grappig neusje" en een nopjesjurk. Ze zou uit het hotel waar Kennedy neergeschoten werd, zijn weggerend ter wijl ze schreeuwde: „Wij hebben hem neergeschoten, wij hebben hem neergeschoten." 17.30 uur wordt de lijkkist in een trein geplaatst om naar Washington te wosden overgebracht. 21.40 uur vertrekt de rouwstoet van het station van Washington naar de nationale begraafplaats Arling ton. Ze gaat dan langs het ministe rie van justitie, waar Robert Kenne dy vier jaar lang bewindsman was. 22.30 uur: teraardebestelling, waar schijnlijk naast zijn broer John F. Kennedy. Vandaag waren alle open bare gebouwen en scholen in New York gesloten. Op veel plaatsen werden herdenkings diensten gehouden. De officiële rouw in New York zal ook za terdag en zondag voortduren. SPBÉjlK Als u er voor zorgt één goede gedachte te hebben, leent men u er twintig. EBNER-ESCHENBACH Geref. vrouwen kwamen eerder door de bocht pagina Kernmerk Deegroller. HIT WEER DE BILT Een kleine storing, die gisteren Nederland voorbijtrok, is nu boven Oost-Europa aangeko men. Voornamelijk in het midden van het land werd regen van bete kenis gemeld. Tijdens opklaringen ontstond in de nacht op verschil lende plaatsen mist die echter spoe dig in de ochtenduren oploste. Voor het weer van morgen is een volgende oceaanstoring van belang die vanmorgen bij Ierland lag. De storing trekt met een weste lijke bovenstroming naar de Britse eilanden en het midden van de Noordzee. Tengevolge van deze ontwikkeling zal er morgen bij 9ns over het algemeen veel bewolking voorkomen met tijdelijk regen of motregen, de temperaturen zullen weinig met die van vandaag ver schillen. DE BILT Over het alge meen veel bewolking met plaat selijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west en weinig veran dering in temperatuur. Strandweer Omstreeks morgenochtend pas seert weer een regenfront, op nieuw gevolgd door opklaringen. Matige zuidwesten wind. overdag 15 tot 17 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Weekeinde nog wisselvallig en iets te koel, waarbij echter de zonnige perio den niet ontbreken. r.vA tfwrtiaA* Begin van «Ie laatste tocht Onder doodse stilte wordt de kist met het stoffelijk overschot van senator Robert Kennedy in het vliegtuig ge bracht om te worden overgevlogen naar New York. In dit vliegtuig gingen behalve mevrouw Ethel Kennedy, Jacqueline Kennedy, de enige broer, senator Edward Kennedy, en mevrouw Luther King nog 25 andere familie leden, vrienden en naaste medewerkers mee. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Klompé (cultuur) heeft bij de Tweede Kamer een al eerder aangekondigd wetsontwerp in gediend, waarin wordt voorge steld de luister- en kijkgelden met ingang van 1 januari te ver hogen en gecombineerd te hef fen. Bezitters van een tv-toestel moeten volgens het wetsvoorstel ƒ75 per jaar gaan betalen. Bij deze zogenaamde Omroepbijdrage A is het bezit van een radiotoestel inbegrepen. Omroep bijdrage B voor bezitters van een radiotoestel, zonder tv is vast gesteld op ƒ24 per jaar. Bijdrage A die ook geldt voor tv-bezitters zonder radio is betaalbaar in twee termijnen. Bijdrage B dient in één termijn betaald te worden. Op het ogenblik bedraagt het luistergeld jaarlijks 18 en het kijk geld 36. De omroepbijdragen gelden voor een gezin met minderjarige kin deren. Zij mogen verscheidene radio- en tv-toestellen in hun woning heb ben. Meerderjarige kinderen zullen ook verplicht worden te betalen als ze een ontvanginrichting op hun kamer hebben. Voor radiotoestellen, die blij vend aanwezig zijn in vaar- en voer tuigen (auto's) is geen bijdrage meer verschuldigd. Dit geldt niet v.oor tv-toestellen. Automatisering In de memorie van toelichting staat dat de gecombineerde heffing van luister- en kijkgeld volgens bij drage A een besparing van admi nistratiekosten geeft van ongeveer 1600.000. Door automatisering bij de I Dienst Luister- en Kijkgelden wordt de controle vergemakkelijkt. Voorts zullen ongeveer 300.000 tv-bezitters, die thans ten onrechte geen luister- geld betalen voor hun radio, hun aandeel moeten bijdragen in de kosten van de geluidsomroep. Toege- j geven wordt dat de nieuwe regeling voor de kleine groep tv-bezitters, die geen radio heeft, niet geheel bevredi gend werkt. De gecombineerde heffing wordt j belangrijk geacht omdat steeds meer I combinaties van radio en tv worden gebruikt. I Voor vervolg zie pag. 15 De meest makkelijke verf heet Rapport lijkschouwing: LOS ANGELOS Op verzoek van de familie Kennedy was een groep j deskundigen van het militaire in- I stituut voor pathologie aanwezig bij J de lijkschouwing van het stoffelijk j overschot van Kennedy. Het lijk schouwingsrapport over de dood van president Kennedy heeft destijds tal- I rijke vragen opgeroepen, die volgens 1 velen niet bevredigend konden wor- den beantwoord. De senator is overleden aan een kogel, die via de rechterslaap de her senen was binnengedrongen. Ken nedy had deze verwonding nooit kunnen overleven. Stukken van de kogel en bolfrag- menten beschadigden een groot deel van de hersenen. Binnen twee weken wordt een eindrapport uitgebracht. AMMAN In Jordanië twijfelt men er aan of de moordenaar van Robert Kennedy Sirhan Besjara Sirhan heet, afkomstig uit het dorp Seloean bij Jeruzalem. Volgens de Jordaanse autoriteiten is zijn ware naam Sirhan Selim Sir han Aboechader, die uit het dorp Taybe (ook vlakbij Jeruzalem) komt. De man zou, in tegenstelling tot eerdere berichten, wèl getrouwd zijn. De familie van zijn vrouw woont in Op de vraag wie dat dan wel was, had ze geantwoord: „We hebben senator Kennedy neer geschoten." De getuige ver telde ool^, dat toen het meisje dit had gezegd, een man door het portaal van het hotel kwam aanrennen en zich bij haar voegde. In de consternatie na de aanslag zouden zij spoor loos zijn verdwenen. Naar New York Met een speciaal vliegtuig van de luchtmacht is het stoffelijk over schot van Robert Kennedy vannacht van Los Angeles naar New York overgebracht. In het toestel zaten ook zijn weduwe Ethel Kennedy, zijn enige nog in leven zijnde broer, se nator Edward Kennedy, en nog twee weduwen, mevrouw Jacqueline Ken nedy en mevrouw Luther King. De familie en de naaste medewer kers van de senator droegen zelf op het vliegveld van Los Angeles de kist uit de lijkwagr,n en plaatsten haar op het plateau van een vork- lift. Even stonden Ethel Kennedy, Ed ward, de drie oudste kinderen van Robert Kennedy en andere familie leden hand in hand stil in een kring' om de kist, die vervolgens met hen omhoog werd gebracht. Op de Newyorkse luchthaven La Guardia waren meer dan duizend mensen getuige van de aankomst van het toestel. Hier waren het weer voormalige medewerkers van Kennedy die de kist uit het vliegtuig tilden. Voordat hij in een lijkauto werd geplaatst, sprak bisschop Cooke een gebed uit. Ook Ethel Kennedy en de drie kinde ren stapten in deze auto. Na een rit van een half uur kwam de stoet bij de kathedraal aan, waar tienduizend Newyorkers zich hadden verzameld. Onder diepe stilte werd de kist binnengedragen en op een katafalk gezet. Hier volgde nog een korte herdenkingsplechtigheid, waar bij ook de moeder van Robert Ken nedy, mevrouw Rose Kennedy, aan wezig was. Om een uur vanmiddag (Neder landse tijd) ging de kerk open en konden de duizenden mensen langs de baar defileren. De uitvaart morgen is als volgt geregeld (we geven de Neder landse tijdstippen) 15.00 uur begint in de St. Palrick- kathedraal de requiemmis, die wordt gecelebreerd door de aartsbisschop van New York, Terence Cooke. T7 EN goede spreiding van de vakan- ties, waardoor ieder, althans in eigen land, zoveel mogelyk in de ge legenheid wordt gesteld in zijn va kantie de rust te vinden die hy zoekt, is een algemeen maatschappelijk be lang. Hoewel nu al jarenlang over vakan tiespreiding wordt gesproken, bljjkt er nog steeds weinig van te komen. Elk jaar opnieuw blykt de vakantie periode voor het overgrote deel van de Nederlandse bevolking zich te con centreren in een periode van zes we ken, namelyk van begin juli tot nau welijks half augustus. Een uitermate belangrijke, zo niet be slissende factor hierbij vormen de schoolvakanties van de lagere scho len. In bepaalde bedrijfstakken kan men de vakanties voor de werkne mers in het noorden, midden en zui den van het land verschillend vast stellen, maar ook deze vakanties moe ten toch binnen de periode van ze» weken blijven, die de scholen dicte ren. Ook voor 1969 heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid al een advies opgesteld over de gewenste vakantiespreiding voor het bedrijfs leven. Voor 1969 vallen alle bedrjjfs- vakanties in de periode tussen 30 juni en 9 augustus. De regering heeft reeds haar instemming met dit advies be tuigd. Wü vragen ons af. of het geen tijd wordt ernstig de vraag in studie te nemen naar de mogelijkheid van een werkelijke vakantiespreiding, die bij voorbeeld een periode van vier maan den in plaats van zes weken zou om vatten. Ons dunkt, dat met enige vindingrijk heid ook het onderwijs hiervoor een oplossing moet kunnen vinden. Melkprijs morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 Salt' ten westen van Amman. Sirhan zou op zeer jeugdige leef tijd in 1948 naar de VS zijn gegaan. Nog datzelfde jaar zou hij naar Jordanië zijn teruggekeerd, waar hij in mei 1957 in Salt trouwde met zijn nicht Leila Joessef Michael Aboechader. Direct daarna ging hij weer naar de VS, drie maanden latei- gevolgd door zijn vrouw. DEN 1IAAG De benzineprijzen in ons land zijn met ingang van van daag een cent per liter verlaagd. De olicindustrie heeft gisteravond mee gedeeld hiertoe in overleg met het ministerie van economische zaken te hebben besloten. Naast deze landelijke prijsverla ging zullen tengevolge van het te rugbrengen van het aantal prijszones van 4 tot 3, in bepaalde delen van het land, voornamelijk Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Zuid- Limburg en Zeeuws-Vlaanderen, de autobenzineprijzen met een cent per liter extra dalen. Hierdoor wordt dus het bestaande prijsverschil tussen de verschillende delen van het land verkleind. Voorts is besloten tot de volgende verlaging: vloeibare gassen 0.3 cent per liter, vliegtuigbrandstoffen, richt en tractorpetroleum. autogasolie, gasolie. huisbrandolie 1 en 2 en dun ne stookolie 0,5 cent per liter. De auto met het stoffelijk over schot van senator Kennedy in New York op weg naar de ka thedraal van St. Patrick. Voor in de wagen zit de weduwe van de vermoorde, mevrouw Ethel Kennedy. Haar zwager. Ted Kennedy, heeft zijn arm troos tend op haar schouder gelegd. ^NKELE EEG-landen, waaronder Nederland, hebben grote over schotten aan boter. Voor de afzet van deze boter kunnen moeilijk markten gevonden worden. Daarom is een marktordenend beleid geboden, dat de melkproduktie afremt en even tueel ombuigt In de richting van meer vleesproduktie. Deze kwestie heeft al lang de aan dacht van onze minister van land bouw, maar een vermindering van de melkproduktie blijkt in de praktijk moeilijk te verwezenlijken. Verlaging van de melkprijs wekt kritiek by de veehouders en heeft bovendien veelal een averechts effect: de veehouders trachten door nog grotere melkpro duktie het effect van de verlaagd* prys teniet te doen. Anderzyds moet worden opgemerkt, dat de Nederlandse consument welis waar een forse prijs voor een liter melk betaalt, maar dat het aandeel hiervan voor de veehouder aanzienlyk lager is. Er zijn dan ook al boeren hier en daar in het land overgegaan tot de rechtstreekse melklevering aan het publiek. Gelukkig voor de verontruste boeren is minister Lardinois met de gerust stellende mededeling gekomen, dat de melkprys voor de boer in het nieuwe melkprüsjaar niet slechter zal zijn dan in het vorige. Maar voor de ver dere toekomst is hiermee geen op lossing gegeven. We hebben met het feit te maken, dat er te veel melk geproduceerd wordt. Hierin moet verandering komen, het zij door een beleid dat meer op de produktie van rundvlees dan op die van melk is gericht, öf door de harde maatregel van een drastische melk prijsverlaging. waardoor de boeren wel gedwongen worden hun bedrijf in een andere richting te ontwikke len, wil men niet gedwongen worden by het saneringsfonds voor de land bouw aan te kloppen. Evenals in de industrie geldt hier, dat overproduktie prijsverlaging uitlokt, met als gevolg dat alleen de sterkste bedrijven het volhouden. Een andere oplossing is omschakeling naar een verwant produkt waarvoor wèl een markt bestaat. de prijzen zullen u meevallen! IMENEXCO MOGE RIJNDIJK 25. LEIDEN AMSTERDAM De 26-jarige Ma rokkaanse buffetbediende A.T. uit de hoofdstad, die kans zag op twee ver valste Marokkaanse familieboekjes (in Parijs gekocht) totaal 1571 aan kinderbijslag voor vier kinderen die hij niet had te krijgen is giste ren door de Amsterdamse politie rechter veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf waarvan twee voor waardelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1