KENNEDY NA DAG OVERLEDEN! Commissie zoekt naar oorzaak van geweld 25 MIN. VLIEl Commentary JAMIN Familieleden waakten gehele nacht Vanmorgen om zestien minuten voor tien M Dr. W. P. Berghuis neemt zaterdag afscheid van ARP I I I Het Kwartet Wapens HET WEER Land is niet ziek, zegt .Johnson fruit „Halfom"-melk in studie Minimumprijs voor melk Diplomatie Troepen VS paraat donderdag 6 juni 1968 49ste jaargar% vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemcr Hoofdredacteur: Dr. E. Diemcr CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 u De humor is de zwemgor del op de rivier van het leven. R AABE Samenwerking maakt de laatste tien jaar boeiend pagina Kernmerk „Zo behoeft niemand op zijn beurt te wachten." DE BILT Een vrij diepe depressie tussen Schotland en IJsland veroorzaakt een weste lijke tot zuidwestelijke stroming. Hierin verplaatste een storing met veel bewolking en regen zich over ons land naar het oos ten. Morgen bevindt ons land zich ten westen van deze storing. De dan binnenstromende lucht is iets kouder en onstabieler van karakter zodat naast zonnige pe rioden ook op enkele buien ge rekend moet worden, voorna melijk in het binnenland. DE BILT Perioden met zon maar ook enkele verspreid voor komende buien. Overwegend mati ge westelijke wind en dezelfde tem peraturen als vandaag of iets la gere. Strandweer De storing die vandaag de Noordzee passeert en tijdelijk wat lichte regen brengt wordt gevolgd door een rug van hoge- druk. Morgen overwegend droog met meer zonnige perioden. Zwakke tot matige zuidwesten wind. Temperatuur 15 tot 17 gra den, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Nog wel zee wind, maar wat aangenamer strandweer. Nog twee schokkende foto's, genomen kort na. de aanslag op senator Robert Kennedy. Zijn vrouw, Ethel Ken nedy, zit hier in de ziekenauto waarmee haar man van hotel Ambassador naar het centrale ziekenhuis van Los Angeles werd overgebracht. Foto rechts: Robert Kennedy ligt bloedend op de grond in het hotel. Stevig klemde hij een rozenkrans vast, die hem door een priester in de hand was geduwd. WASHINGTON Een bewogen president Johnson heeft gisteravond in verband met de moordaanslag op senator Robert Kennedy via radio en televisie een dringend beroep op het Amerikaanse volk gedaan, een eind te maken aan geweld en het propage ren van geweld. Hij kondigde de instelling van een commissie aan onder leiding van Milton Eisenhower, een broer van de oud-president die een onderzoek moet instellen naar wat Johnson Meputatenvergadering in Rotterdamse Doelen ROTTERDAM Zaterdag 15 juni wordt in „De Doelen" de deputaten- vergadering van de ARP gehouden. Dr. W. P. Berghuis zal de voorzit tershamer dan overdragen aan de nieuw gekozen voorzitter. Tijdens de middagvergadering neemt dr. Berghuis afscheid en zal fraktievoorzitter mr. B. W. Biesheu vel een rede houden. Medewerking wordt verleend door het Haags Jeugdkoor onder leiding van Marius Borstlap met begeleiding van Piet Kraak. De morgenvergadering begint om elf uur. noemde „liet tragische verschijnsel van geweld dat de Amerikaanse na tie aantast". „Wat maakt in de natuur van ons volk en in onze gemeenschap derge lijke moorden en geweld mogelijk?", vroeg de president zich af. Dit is een ernstige tijd voor onze democratie. Johnson sprak zeer lovende woor den over Robert Kennedy. „Een bril jante loopbaan werd op brute wijze onderbroken. Een jonge leider met ongewone energie en toewijding die het land onvermoeibaar en goed heeft gediend en wiens stem en voor beeld miljoenen in de wereld \er- baasd heeft, is op zinloze eri vrese lijke wijze getroffen." De president zei: „Vanavond slaat het land opnieuw voor de consequen ties van wetteloosheid, haat en onre delijkheid in ons midden. Het zou verkeerd en zelfbedrog zijn het ver band hiertussen te ontkennen. Maar het zou even verkeerd zijn te conclu deren dat het land zelf ziek is. Het zijn geen tweehonderd miljoen Ame rikanen geweest die senator Kenne dy. president Kennedy en dr. King hebben neergeschoten. Waarschuwing Toch zijn wij door deze gebeurte nissen duidelijk gewaarschuwd, dat in een klimaat van extremisme of gebrek aan respect voor de wet de allerbesten door geweld zouden kun nen worden getroffen. En een natie, die geweld in welke vorm dan ook tolereert kan niet verwachten dat ge weld tot kleine uitbarstingen te kun nen beperken, aldus de president morgen voordeel 210 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Johnson hoopte lens lotte dat de commissie zal ontdekken waarom wij onszelf zoveel leed bezorgen. „Een grote natie kan alleen maar met de wet haar volk vrijheid garanderen." DEN HAAG Het secretariaat van het produktschap voor zuivel gaat een nota opstellen over alle juridische as pecten van „halfom", de consumptie- melk met weinig vet en extra eiwit die door een Rijswijkse melkinrichting thans in de handel wordt gebracht. De nota moet over veertien dagen klaar zijn. Op grond daarvan zal bet Schap nagaan of met het in de handel brengen van „halfom"-melk een over treding wordt begaan. Luns in het defensief Minister Luns keerde gisteren op Schiphol terug van zijn bezoek aan Egypte. Onmiddellijk greep hij cle krant om het laatste nieuws over cle aanslag op sena tor Robert Kennedy te verne men. Daarna verdedigde hij zijn uitlatingen over Salazar. (Zie elders in deze krant.) LOS ANGELES De Amerikaanse se nator Robert Francis Kennedy is vanmor gen om zestien minuten voor tien Neder- C7 lanilse tijd overleden, ruim 24 uur nadat in een hotel in Los Angeles een moordaanslag op hem was gepleegd. Zijn vrouw, twee zusters en ook zijn schoonzuster, mevrouw Jacqueline Kennedy, de weduwe van de in 1963 vermoorde Ame rikaanse president, waren op dat moment aan zijn sterfbed in het ziekenhuis De Barmhartige Samaritaan. De man die de kogels op Kennedy afvuurde, is de 23-jarige in Jordanië geboren Sirhan Sirhan. Hij vestigde zich in 1957 in de Verenigde Staten. Een uitvoerige levensbeschrijving staat elders in deze krant. Vanmorgen groeide de be zorgdheid over de toestand van de 42-jarige senator met de mi nuut. Zijn familieleden hadden de gehele nacht bij hem gewaakt. In het laatste medische bulle tin werd zijn toestand al buiten gewoon kritiek genoemd. De operatie, die gisteren direct na de aanslag werd uitgevoerd, had geen verbetering gebracht. Buiten 'het ziekenhuis hield een grote menigte, onder wie vele Mexicanen en negers die Kennedy op de dag van de aanslag aan een over winning in de Democratische voor verkiezingen hadden geholpen, de wacht. Velen droegen snelden met het opschrift: „Bid voor Bobby". Na de zware operatie, waarbij de kogel die in de hersenen van Kenne dy was binnengedrongen, op een fragment na werd verwijderd, zei een van de chirurgen al dat „er maar een hele kleine kans" was dat hij het haalde. Drie uur en veertig minuten is Kennedy onder behan deling van de zes neuro-c'hirurgen geweest. De eerste arts die Kennedy gister nacht had behandeld, dr. Baz. ver klaarde dat de senator „praktisch dood" was toen hij het ziekenhuis werd binnengedragen. Aanvankelijk viel er geen polsslag te bespeuren. Die keerde echter langzaam terug, waarna men ook het hart weer ging horen. Ook begon de patiënt weer adem te halen, zij het nogal onre gelmatig. De stilstand van de pols had me vrouw Kennedy erg bang gemaakt, zei dr. Baz. Zij geloofde niet dat hij nog in leven was. Toen wij het hart weer hoorden kloppen heb ik de stethoscoop aan haar oren gezet zo dat zij het zelf kon constateren. Toen het eenmaal zover was, werd de senator in een ijzeren long geplaatst. Dr. Baz had Kennedy verscheidene tikken op de wang ge geven om te zien of hij weer bij bewustzijn kwam. Maar er was geen enkele reactie gekomen. Ook nadat Kennedy naar eeri ander zie kenhuis was overgebracht hield zijn vrouw zich „magnifiek", aldus dr. Baz. TN Amerika draagt de vrüheid soms groteske vormen, ook in die ge vallen waarin naar alle redelijkheid enige inperking noodzakelijk is. Maar dat wordt dan met een beroep op de vrijheid tegengehouden. Zo is het ook gesteld met het bezit van vuurwapens ginds. De wapen handel bloeit er, wat wel iets zeggen wil. Dat hangt natuurlijk samen met de Wild-West-romantiek uit het ver leden, waaraan ook vandaag nog de televisie heel wat sappige stof ont leent. En dan is er dat beroep op de vrijheid, waaraan men niet getornd wil zien. De gevolgen laten zich raden. Het geweld heeft er zijn kansen en neemt soms ontzaglijke omvang aan. Het geweld openbaart zich ook in aan slagen op figuren die in de publici teit staan en die weerstanden oproe pen. Nog moet worden betwijfeld of er iets aan gedaan zal worden. De slachtoffers immers waren er reeds. Maar de vraag naar beëindiging van die zotte toestand wordt wel klem mender. Hersenen Een van de andere chirurgen deel de later nog mee dat de kogel zowel de grote als de kleine hersenen had geraakt, waaronder niet alleen de len die het motorisch vermogen en de zintuigelijke waarneming bepa len maar ook delen die de allerbe langrijkste lichaamsfuncties regelen, zoals bloeddruk, ademhaling en hart slag. Ernstig beschadigd waren de her sendelen die invloed hebben op het balans- en coördinatiegevoel en op het linkeroog. Mocht de senator dit overleven, dan is het toch niet waar schijnlijk dat hij nog een normaal leven zal kunnen leiden zei de Chi rurg. Gisteravond nog had president Johnson een van Amerika's meest vooraanstaande neuro-chirurgen, de 65-jarige dr. James Poppen, naar Los Angeles gestuurd. Dr. Poppen is hoofd van de afdeling neuroehi. rurgie van het Lahey-zickenhuis in Boston. DEN HAAG Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft de mi nister gevraagd om bevoegdheid tot het vaststellen van een minimumprijsrege ling voor melk. De drie centrale orga nisaties van melkhandelaren hebben om zo'n regeling gevraagd om de verkoop van melk tegen zeer lage prijzen in levensmiddelenbedrijven tegen te gann. Mocht het produktschap de gevraag de bevoegdheid krijgen dan is het nog niet zeker of er ook gebruik van zal worden gemaakt. Dat zal mede afhan gen var. de verdere ontwikkelingen bij de melkverkoop. gIJ zyn thuiskomst uit Portugal en Egypte heeft minister Luns giste ren onze vermoedens bevestigd, dat zyn vriendelijke woorden, met name in Portugal, voor een belangrijk deel waren ingegeven door overwegingen van diplomatic. Wij zien ook voor wie zo gemakke lijk zijn met hun kritiek geen reden, er plotseling dermate zwaar aan te tillen. Er zyn al Kamerleden ge weest die hun ongeduld niet hebben kunnen bedwingen en reeds tot het stellen van vragen zyn overgegaan. Men mag slechts wensen dat de par lementaire ijver op alle daarvoor in aanmerking komende gebieden even groot is. Weer valt overigens by dat protes teren de eenzijdigheid op. Voelt men zich tot protesteren gedrongen, goed, maar dan graag wat minder be schroomd en wat meer gericht ook op andere landen die dan evenzeer te kritiseren zyn. Maar dat is er vaak niet bij. Senaat akkoord met hogere totoprijs DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren met 38 tegen 9 stem men een wijziging van de wet op de kansspelen goedgekeurd. Door deze wijziging kunnen de hoofdprijzen in de sporttoto en de staatsloterij tol een half miljoen gulden worden ver hoogd. Tegen stemden drie AR-senatoren. Elfferich, Berghuis en Van Eeten, de fraktie van de Boerenpartij en vier socialisten. Voor mogelijke onlusten WASHINGTON Eenheden van j het Amerikaanse leger zijn in staat van alarm gebracht na de aanslag op Robert Kennedy. Het betreft een voorzorgsmaatregel om eventuele on lusten te kunnen onderdrukken. Men is bang voor een nieuw neger- i oproer (Kennedy was bijzonder ge- j liefd bij de negers) zoals dat na de j moord op de negerpredikant Martin Luther King geruime tijd woedde, j Ook toen werden veel soldaten in staat van paraatheid gebracht. 17?^ÏRT£Tgee/t PER PERSOON n voor een rondvlucht: Bij voorkeur op: Iwoonpl.: Indien k anderen meeneemt, hier invullen: I trein 0 auto woor.pl.: HOE EN WAT 7 D"f KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd varv- "UC Cf* 77Al u:t Lucnthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnee*. Ma ochtend middag Di Wo Do Vr Za Op zondeg wordt ni «t gevlogen. Ik heb reeds betaald per: 0 giro kontant Ik kom per: trein 0 auto 1 BH HB mi m Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger» die geen dolle stunts uithalen om In een modern, comfortabel vliegtuig (Ceisna) laten genieten van uw „luchtdoop Als het kan I. te maken. De „Cessna" do afstand is hij graag bereid een rondvlucht boven i 4-persoons vliegtuig, zodat er 3 pasiagiers tegelijk mea kunnen. Op het vliegveld Is een gezellig restaurant, van waaruit u het komen en gaan van de er!L9,krijgenV8<1 kunl bewonderen. U kunt er ook alle Inlichtingen over lijndiensten i de vlucht wordt u ale herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over- Aan het eind handlgd. Iedere maandag worden de Instapkoarten voor do komende vluchten verzonden, wanneer uw betaling dgcr de krant ontvangen is. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk op da ge wenste morgen pf middag Ingedeeld. Betaling per giro of kontant bij het bureau ven de krant. mmmam* ertrekt op de halve uren van bet Centraal Station naar het vlier

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1