ROBERT KENNEDY NEERGESCHOTEN Commentaren Wat Shell wil weet alleen de regering JAMIN Acht schoten afgevuurd - in hoofd getroffen - dader door omstanders gegrepen Aanslag na zege in Los Angeles Johnson vraagt aan RuslandLaten we de weg samen gaan Minister Giap: Wij vechten tot einde Het Kwartet HET WEER Aanslag Risico's Nieuwe Leidse Courant Woensdag 5 juni 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoct!" Abonnementsprijzen p. w. f 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur LOS ANGELES Vanmorgen is in 'Los Angeles een moordaan slag gepleegd op senator Robert F. Kennedy, broer van de ver moorde president Jolin F. Kennedy. Zijn toestand was bij bet ter perse gaan van deze editie uiterst kritiek. Kort nadat bij in bet ziekenhuis van Los Angeles was opgenomen werden hem de sa cramenten der stervenden toegediend. De aanslag werd gepleegd toen hij het spreekgestoelte in zijn verkiezingshoofdkwartier te Los Angeles, het Amhassador-hotel, had verlaten na het uitspreken van een overwinningsverklaring, die via de televisie door miljoenen Amerikanen was aangehoord. Er werden acht schoten op Kennedy afgevuurd door een ongeveer 25-jarige man met krulhaar en een zuidelijk voorkomen, die onmiddellijk door omstanders werd gegrepen en in handen van de politie werd gegeven. De schoten troffen Kennedy'in de heup en in het hoofd. Hevig bloedend werd hij naar de keuken van het hotel overge bracht en vandaar per ambulance naar het centrale ziekenhuis. De aanslag die door miljoenen televisiekijkers en ruim tweeduizend aanhangers van Kennedy kon wor den aanschouwd, veroorzaakte in het Ambassadorhotel een enorme opwin- Het vuur dat schijnt ge doofd, sluimert vaak onder de sintels. CORNEILLE Het spreken over „God" is moeilijker dan ooit pagina Kernmerk .Jk heb hier de antwoorden van mijn sommen. Wat heeft jouw vader er uit?" DE BILT Bij IJsland be vindt zich een 'diepe depressie. Met westenwinden dringt een frontale storing langzaam naar ons land op wat veel bewolking veroorzaakt, waarin buien tot ontwikkeling komen. Een onweerstoring die zich gisteren boven West-Duitsland ontwikkelde, trok naar het noordwesten en bracht vannacht plaatselijk onweersbuien boven het noordoosten van ons land en Duitsland. Intussen nadert een nieuwe storing over de oceaan ons land zodat ook het komende etmaal op onstandvastig weer gerekend moet worden, waarbij in het al gemeen weinig wind zal zijn ter wijl' de temperaturen ongeveer dezelfde zullen zijn als van daag. DE BILT Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige, in hootfdzaak zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Strandweer Een westenwind voerde vandaag koelere lucht met enkele mistban ken aan. Morgen wat meer opkla ringen en overwegend droog. Nog een koele en matige zeewind Tem peraturen 14 tot 15 graden, zeewa ter 14 graden. «Vooruitzichten: Na morgen gelei delijk wat meer zonnige perioden. ding en verwarring. De senator had juist zijn overwinningsverklaring af gelegd. Zijn vrouw Ethel stond aan zijn ixjde. Kennedy sprak over zijn hond Freckles en zei, dat het dier tijdens de campagne mishandeld was. Ver volgens wuifde hij naar zijn aanhan gers en verliet het spreekgestoelte om een persconferentie te geven. Op dat ogenblik klonken acht scho ten. ,,0, mijn God", „Niet weer", „Neen,_ neen", „Achteruit, ruimte alstublieft", dat waren de kreten, die onder de aanwezigen opklonken. Kennedy lag toen bloedend op de grond en mompelde: „Is iedereen veilig?" vóór hij werd weggedragen naar de keuken. Met handdoeken veegde men het bloed van zijn ge laat. Reeds vóór de senator naar het ziekenhuis werd gebracht probeerde een r.k. geestelijke hem de sacra menten toe te dienen, maar hij werd door de menigte weggeduwd. De priester zei: „Ik gaf hem de rozen krans, die hij stevig vastgreep. Toen werd ik weggeduwd." Kennedy's ogen waren open, maar hij zag niets. Het bloed liep over zijn lippen. De aanslag zou zijn gepleegd op een afstand van drie tot vijf meter. Behalve de man met krulhaar is nog een tweede man. gearresteerd, die mogelijk ook iets met de aanslag te maken heeft. „Sla hem dood. lynch hem", schreeuwden mensen in de buurt van Kennedy. De politie slaagde er evenwel in de (hoofd)dader veilig uit het hotel weg te krijgen. Drie andere mensen, die zich tij dens de aanslag in de buurt van Kennedy bevonden, liepen verwon dingen op. Daaronder zou zich ook Stephen Smith, Kennedy's zwager en campagnemanager, bevinden. Voorts William Wiesel. „unit manager" van de American Broadcasting Company. Temidden van de grote verwarring probeerden cameramannen van de te levisie en radioverslaggevers met bandrecorders hun apparatuur zo dicht mogelijk bij de plek te brengen, waar Kennedy eerste hulp werd ver leend Op 22 november 1963 werd de broer van Bob Kennedy, de president John F. Kennedy, in Dallas vermoord. De wereld vraagt zich bezorgd af, of ook Bob Kennedy zijn leven zal moeten geven. Laatste nieuws Uit het centrale ziekenhuis van Los Angeles werd vanmorgen gemeld, dat de toestand van Kennedy „stabiel" is. „Hij ademt goed en heeft een sterk hart. maar hü is niet bü bewustzijn." Behalve in zijn heup is Kennedy ge troffen in het voorhoofd en bij zijn rechteroor. Getuigen verklaarden dat hij tijdens het vervoer naar het zie kenhuis bij bewustzijn was en met zijn vrouw sprak. Kort na de aanslag kon de man die schoten op Robert Kennedy afvuur de. al worden gegrepen. GLASSBORO In een openhartige rede heeft presi dent Johnson gisteren een be roep op Rusland gedaan mee te helpen aan een oplossing voor de oorlog in Vietnam. „Defence" samen met comité Zuid-Afrika (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het comit Zuid-Afri- ka en de Nederlandse afdeling van het Defence and aid-fund willen in dc toe komst nauw gaan samenwerken. Besprekingen over de organisatori sche vorm van deze samenwerking zijn reeds in een vergevorderd stadium. Thans worden door beide organisaties de statutenwijzigingen besproken, die nodig zijn om de samenwerking juri disch vorm te geven. Het comité Zuid-Afrika stelt zich ten doel om de principiële otnjuistheid van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika duidelijk te maken. Een van de stu wende krachten van het comité is dr. J. J. Buskes. Voorts is het socialistisch Tweede-Kamerlid drs. J. J. Voogd lid van het comité. De Nederlandse afdeling van het De fence and aid-fund is in 1965 opgericht. Aanleiding hiertoe was het voorstel van de regering om 100.00 beschikbaar te stellen voor de internationale afdeling van dit fonds in Londen (de bekende „Ton van Luns"). Het founds wil slachtoffers van de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika bij stand verlenen. Voorzitter van de Ne derlandse afdeling is de oud-VU-hoog- leraar mevrouw dr. G. H. J. van der Molen. Men hoopt door de samenwerking de aktiviteiten efficiënter te kunnen uit voeren. Het is de bedoeling dat de sa menwerkende organisaties een vaste, be zoldigde secretaris aanstellen. BERGEN OP ZOOM Gister nacht is in Bergen op Zoom op drie plaatsen ingebroken in villa's op het Bolwerk. In een van de villa's had den de inbrekers geen succes, door dat zij na via de kelder de woning te zijn binnengedrongen, op een afgeslo ten tussendeur stuitten. In een tweede villa werden een geldkist met 500 gulden en goederen ter waarde van ruim 1000 gulden meegenomen. In de derde villa werd voor ruim 10.000 gulden aan sieraden en goederen gestolen. Sinds gistermorgen wordt ie 16-jarige Jan A. Cornelissen uit Mij drecht vermist. De jongen zou in Amsterdam een mulo-examen gaan afleggen, maar is daar niet aangeko men. De Amerikaanse president, die in de universiteit van Glassboro sprak, waar hjj vorig jaar juni met de Russische premier Kosygin bespre kingen heeft gevoerd zei dat de weg naar de vrede in Vietnam lang zaam cn moeilijk zal zjjn, maar dat die weg gemakkelijker zou worden als Amerika en Rusland bereid zou den zjjn hem gedeeltelijk samen af te leggen. Hij legde de nadruk op de nood zaak nu „van oorlog tot vrede en van vijandschap tot verzoening" te komen. De president zei dat de Noordvietnamese delegatie in Parijs tot nu toe niets wezenlijks te zeggen had gehad tegen „diegenen die een rechtvaardige vrede in Azië willen". Johnson liet er weinig twijfel over bestaan dat hij meer samenwerking tussen Amerika en Rusland zou toe juichen. Hij wees op nieuwe terrei nen van mogelijke samenwerking zoals het bestuderen van de mense lijke omgeving en het benutten van van de hulpbronnen van de wereld, van oceaanbodem tot tropische wouden en zei: „Met deze draadjes willen wij een sterk vredespatroon in de wereld weven." Over vrede zei Johnson dat die geleerd moet worden. „Het is een bouwproces, steen voor steen, over eenkomst voor overeenkomst. Vrede kan niet worden gekocht met het goedkope geld van dagdromen of leuzen." Amerikaanse atoomonderzeeërs zullen geen havens in Japan meer bezoeken, voordat daar apparaten voor meting van radioaktieve straling zijn geplaatst. Begin mei ontstond onrust in een Japanse haven, toen na een bezoek van een atoomonderzeeër de radioaktiviteit steeg. Een van de eerste foto's na de aan slag op Robert Kennedy. De senator ligt bloedend op de vloer van zijn verkiezingshoofdkwartier in Los Angeles. Ir. F. Posthuma: KLUNDERT „Wat Shell Chemie wil weet de regering precies en nie mand anders". Dit zei dc directeur van het gemeentelijk havenbedrijf in Rotterdam, ir. F. Posthuma, gisteren tijdens een bijeenkomst van het in dustrieschap Moerdijk, waar ook de eventuele vestiging van dit bedrijf aan het Hollandsch Diep ter sprake kwam. Hij pleitte voor het verlenen van een bepaalde faciliteiten waardoor j een dergelijk industrieterrein (het krijgt een bruto oppervlakte van 2000 hectare) ook bereikbaar wordt voor bepaalde zeeschepen. Op welke manier dat moet gebeu- ren wilde de heer Posthuma liever overlaten aan de mensen van Rijkswaterstaat, die dit probleem in studie hebben. Zoals bekend heeft burgemeester W. Thomassen van Rotterdam on- I langs in een radio-uitzending gezegd i dat Rotterdam graag zou zien dat een kanaal door de Hoeksche Waard j werd gegraven om het terrein bij j Moerdijk bereikbaar te maken voor i zeeschepen. CTRAKS, op 22 november, zal het vijf jaar geleden zijn dat de laffe moord op John F. Kennedy werd gepleegd. Thans, nog geen vijf jaar later dus. is zijn broer Robert F. Kennedy het slachtoffer van een even onzinnige aanslag geworden. Na John F. Kennedy Martin Lutlier King, na Martin Luther King Ro bert F. Kennedy. Het is wel een vreemd land, zo heeft men na de moord op King gezegd, dat zijn gro te zonen door aanslagen ziet vallen. De Kennedy's vormen een ambi tieus geslacht; kan men in de poli tiek overigens buiten ambitie? Maar er worden in die kring wel uiterst zware offers gebracht. Het land zelf ziet deze offers van geniale politici door domme moor denaarshand gebracht op het altaar van de waanzin. De lust vergaat ons voor het mo ment, reeds te doelen op de politieke gevolgen. Liever getuigen wij van onze deer nis die uitgaat naar de echtgenote en het kinderrijk gezin. TN het ministerschap van buitenland se zaken schuilen zekere risico's, al heeft onze minister Luns die tot dusver wel weten te overwinnen. Dc politiek van zulk een bewindsman wekt al spoedig de schün van een ecnmanspolitiek te zün, omdat hü zich telkens weer genoopt ziet tot het doen van uitspraken waarvan boven dien de publiciteit wel verzekerd is. Dit geldt zeker óók hetgeen gezegd wordt tüdens bezoeken aan het bui tenland. Het probleem is dan, hoe de eigen politieke opvattingen in over eenstemming te brengen met de eisen van diplomatieke hoffeiykheid. Dat probleem wordt niet geringer door dc wüzc waarop dit soort uit spraken dan soms terecht pleegt te komen in de pers van het betrokken land. Persberichten geven de indruk dat de heer Luns tüdens zyn bezoeken aan Portugal en Egypte in dit opzicht weer enkele risico's heeft gelopen. Er zal in ons land hier en daar wel wat behoefte aan opheldering bestaan. Of die er geheel zal komen? Men moet aan diplomatie nu eenmaal niet tè strenge eisen stellen. Maar dat is op zichzelf al verhelderend. morgen voordeel koffie-cognacbonbons 150 gram van 85 voor 75 niet duur we! heerlijk Minister Bakker van verkeer en waterstaat heeft later gesproken over bepaalde mogelijkheden om de Dordtse Kil te verdiepen en geschikt te maken voor zeeschepen. HANOI De hoogste Noordviet namese militaire leider, minister Giap, heeft gezegd dat dc Ameri kaanse leiders hun vertrouwen in de overwinning in Vietnam hebben ver loren en dat de Amerikanen zinnen op een manier om de oorlog te ver liezen en zich „met ere" terug te trekken. In een harde, onbuigzame verkla ring zei Giap dat het volk van Viet nam vastbesloten is de strijd voort te zetten totdat de Amerikanen uit Viet nam verdwenen zijn. In Parijs werd verwacht dat de komst van Le Due Tho, een belang rijk lid van het Noordvietnamese politburo, een gematigder houding aan de conferentietafel zou beteke nen. De verklaring van Giap zou erop kunnen duiden dat het politburo ver deeld is. Ook is het mogelijk dat Hanoi een ingewikkelde manoeuvre uitvoert Verder is het niet uitgesloten dat men er in Noord-Vietnam werkelijk van overtuigd is dat de Verenigde Staten het vertrouwen in hun mili taire macht hebben verloren. De druk van de Vietcong op de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon duurt nog voort. Na een raketbeschie ting op het centrum van de stad. heeft de Vietcong nieuwe troepen aan de rand van Saigon in de strijd geworpen. IJZENDIJKE Op de provinciale weg Schoondijke Terneuzen is gistermiddag de 13-jarige fietser André Geernaert uit Schoondijke aangereden door een personenauto. De jongen werd met zware verwon dingen overgebracht naar het zieken huis te Oostburg en later naar een ziekenhuis in Tilburg, waar hij in de loop van de avend is overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1