130 pistolen in rug km achter stuur Aangeboden: voor f.152,62 in de maand AMRO-LENING Veel slachtoffers op de weg tijdens Pinksterweekeind sfjb' Schiet nidenk aan je Angstige rit dwars door 4 patiënten met ruilhart Autowassende commissaris zet achtervolging in Koekoek beboet voor snel rijden (als u in 18 maanden zou aflossen). Echtpaar redt drie kinderen uit plas overleden 7 DINSDAG 4 JUNI 1968 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Ook de arresta tie van de compagnon van K, de 25- jarige carrosseriebouwer A. B. was niet eenvoudig. Commissaris P. Ligtvoet, die voor zijn woning aan de Wilhelminalaan zijn auto stond te wassen, kreeg door een voorbijganger, de heer Gouwe leeuw jr. toegeschreeuwd dat hij een inbreker achtervolgde. De achtervolging werd met de auto van de commissaris voortgezet, tegen de rijrichting in op de Klei weg, waar ook de heer Gouweleeuw sr. nog in de auto werd opgenomen. Deze had een man de Statenlaan in zien hollen. De man wist tot twee keer toe aan een poging tot klem-rijden te ontko men, maar de derde keer op de Heipsiuslaan liet de heer Gouwe leeuw hem struikelen. Commissaris Ligtvoet fouilleerde hem en vond een magazijn met pa tronen. Een pistool zou de man ver loren hebben. Een inmiddels gealar meerde politiewagen nam de tweede inbreker van commissaris Ligtvoet over. Op het bureau Bergsingel, waar alle betrokkenen rond tien uur bij een waren, toonde Hoogeveen zijn eigen pistool en dat van de gearres teerde K. dat nog steeds op scherp stond. Geklemd tussen leden van rijks- en gemeentepolitie wordt de inbreker op Rijksweg 13 van het strijdtoneel afgevoerd. Het be tekende het einde van een span nende race. Duidelijk valt de emotie na vijf kwartier inspan ning nog van de gezichten van de achtervolgers af te lezen. DIRKSLAND Velen hebben vrijdagavond twee en een half uur op boer Koekoek zitten wachten. Hij zou om acht uur de onlangs opge richte afdeling Dirksland van de BP toespreken. Het lange wachten bleek de schare in de Schakel evenwel niet van streek te brengen; blijkbaar dacht men terug aan de vorige keer toen hij de boot had gemist en twee uur te laat kwam. Bij aankomst zei boer Koekoek, dat hij half zes uit Bennekom was ver trokken. „Van Barendrecht tot Mid- delharnis heb ik stapvoets moeten rijden. Toen ik eindelijk bij Middel- harnis reed kreeg ik een bekeuring voor te hard rijden. Het duurde wel een kwartier eer de politie pro ces-verbaal had opgemaakt". Hierop was de zaal weer gerustgesteld. De surveillancewagen is na de lange rit in een greppel tot stilstand gekomen. Hoofdagent W. H. Hoogeveen. achter het stuur, kan eindelijk een sigaret opsteken. Rotterdam terwijl de spanning nog op zijn ge zicht stond te lezen kwam de 45-jarige hoofdagent W. H. Hoogeveen uit zijn wagen, zo juist had hjj een hachelijk avontuur achter de rug, dat uniek was in de Nederlandse politiehistorie. Bedreigd door twee pistolen van de 24-jarige inbreker R. K. was hij gedwon gen met zijn eigen surveil lancewagen een wilde rit te maken van 130 kilometer. Vijf kwartier was de hoofd agent van zijn leven niet zeker, totdat de inbreker eindelijk op de weg Den HaagRotter dam ter hoogte van het vlieg veld Zestienhoven kon wor den overmeesterd. Meer dan twintig politieauto's van tientallen manschappen van rijks- en gemeentepolitie hebben zaterdag aan de jacht op de inbreker deelgenomen. Het consigne aan de achtervolgers was, dat gebruik van vuurwapens was 'gewettigd, maar dat anderzijds niet tot actie moest worden overge gaan voordat zo'n overmacht aanwe zig was, dat K. weinig kon uithalen. Afgezien van het feit. dat K. zijn ~E 1 1 chauffeur tot grote snelheden dwong, S ~k f f g~M Was het een vrij „gemoedelijke" rit. 5? (Van een onzer verslaggevers) wend tegen hem. Onder de rit bood ROTTERDAM Waarschijnlijk hij K. namelijk een paar sigaretten heeft de hoofdagent W. H. Hoogeveen aan om hem wat te kalmeren. Steeds zijn leven en dat van anderen weten moest de hoofdagent ze echter eerst te redden door zyn ontvoerder zoveel mogelijk op zjjn gemak te stellen. „Steeds zei ik weer tegen hem", zo vertelde hy na afloop. „Schiet niet, denk aan je ouders. Je gaat jaren Tweemaal heeft K. onderweg in de richting van zijn achtervolgers ge vuurd, zonder dat daarbij echter ie mand werd gewond. Eenmaal gebeur de dit op een auto bij Leidschendam en eenmaal op een voorbijganger die hem wilde tegenhouden, na zijn in braak met een compagnon in een huis aan de Ringdijk. Gesnapt in de mond nemen, omdat hij geloofde dat er een een of ander verdovend middel in zat. porsohftB rSJkus politi* achter slot en grendel als je iemand raakt". „Ik merkte wel dat hij langzamer hand wat rustiger werd, maar toch had hij nog een gevaarlijke blik in zijn ogen. Geen seconde trouwens liet K. zijn vingers van de pistolen los. Voortdurend waren de wapens op mij gericht. Onder de rit zelf ben ik eigenlijk niet nerveus geweest. Wel voelde ik op het moment dat ik vei lig uit de wagen stapte mijn knieën knikken", aldus de hoofdagent. In het begin reed de politiewagen met een snelheid van negentig kilo meter per uur. K. vond dit echter veel te langzaam en spoorde hoofd agent Hoogeveen aan sneller te rijden. - - „De wagen kan veel harder", riep hij yi uchtrOVte uit. Toen de wagen in Capelle was begon de heer Hoogeveen tegen zijn ontvoerder te praten. Ontsnappen „Wat wil je nou, jongen", zei ik te gen hem, „iedereen heeft in de gaten dat er iets vreemds met deze wagen aan de hand is". K. antwoordde hier op dat hij een rustig plekje zocht waar hij het uniform van de hoofd agent wilde aantrkken om op die ma nier makkelijker te kunnen ontsnap pen. Alleen zijn broek zou de heer Hoogeveen mogen houden. Ook was de inbreker voortdurend wantrou- „Voorby Den Haag werd ons ge sprek steeds rustiger", zo herinnert hy zich nog. „Hy sprak me zelfs aan met „Meneer". Toen wist ik dat ik hem op zyn gemoed had gewerkt en dal hy zich snel zou overgeven." By Rotterdam kwam ten slotte het einde van de zenuwslopende race", eindigt hij zün relaas. Om kSwart voor acht kwam bij de politie de melding binnen, dat de in brekers waren verrast door de thuiskomst van de dochter des hui zes. Zij kozen het hazenpad, de wo ning in chaotische toestand achterla tend. Een surveillancewagen, bemand door W. H. Visser (35) en hoofdagent Hoogeveen was snel ter plaatse. Visser liep naar de achterkant van het huis. Hoogeveen werd door voor bijgangers attent gemaakt op een vluchtende man en hij zette alleen de achtervolging in. Onderweg kreeg hij nog de aanwijzing, dat de gevluchte op de Erasmussingel liep druipend van het water want de man was door een singel gegaan. Op die singel werd K. klem gere den. Hoogeveen verliet zijn wagen, trachtte zijn vervolver te trekken, maar K. was hem te snel af. Deze richtte een pistool op hem en maakte hem de politie-revolver afhandig. Met de twee wapens dwong hij Hoogeveen achter het stuur te gaan zitten. Zelf trapte hij onmiddellijk de radio-installatie aan diggelen, zodat contact met „buiten" was uitgesloten. De route wist de heer Hoogeveen niet precies meer na te vertellen. Wel herinnerde 'hij zich dat hij door Capelle reed waar een hem be kende rechercheur zich t uiterst ver baasd toonde dat zijn 'Rotterdamse collega daar de ronde deed". Inmiddels was de achtervolging op gang gekomen, zodat vanaf Capelle de route toch was na te vertellen: Cepelle. Zevenhuizen, Moercapelle, Hazezrswoude, Zoeterwoude, Leiedr- dorp, via Rijksweg weer naar Zoe terwoude, Leidschendam, langs Ypen- burg de rijksweg 13 terug naar Rot terdam. Twee Rotterdamse politie-dafjes zijn voortdurend in de nabijheid ge weest. Later zijn dit er al naar ge lang de meldingen, zo'n vijf tot acht politiewagens, waaronder Porsches van de rijkspolitie geworden. „Gemoedelijk" De achtervolgers en anderen wer den via de meldkamer in Rotterdam gedirigeerd via het ongebruikelijke kanaal 3. Dit om te voorkomen dat K. via radio-berichten zou trachten de achtervolgers te ontwijken dat hij in paniek zou raken en tot daden zou overgaan. ibiueh' K. vertelde een vijftien glazen bier gedronken te hebben. Hoogeveen kreeg uitvoerig kans de man de dwaasheid vap zijn optreden onder ogen te brengen. Hij heeft hem tweemaal tevergeefs ook aan gespoord niet op achtervolgers te schieten, omdat hij zijn zaak daar mee alleen erger maakte. Dat de overgave tenslotte zonder schot ver liep moet mede aan dit kalmerende gesprek te danken zijn. K. vertelde Hoogeveen, dat het zijn bedoeling was Hoogeveen naar een stille buitenweg te dirigeren om daar uniformjas, pet en koppel te bemach tigen om zo gemakkelijker te kunnen vluchten. Met zoveel politie „in de rug" kon dat eenvoudig niet lukken. Het waren de wachtmeester P. van Graas en J. C. Schipperijn van de Verkeerscentrale van de Rijkspolitie Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 x 152,62 ƒ2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus 247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE van de amsterdam-rotterdam bank 3s oorzaak van frontale hotsing Met een nog wat bedenkelijk gezicht toont hoofdagent Hooge veen de twee pistolen, die vijf kwartier op hem waren gericht. AXph.a ÉDEN HAA3 Zoeter„oud# 9 Bas»rBweu<J«| fLei4sch.ndw»y Ho«rk*pell« - Ypenburg j s' Leiden, die aan het grootste deel van de achtervolging deelnamen en die ook de aanhouding verrichtten. Onderweg al is tien tot twaalf keer geprobeerd de wagen tot staan te brengen door evenzovele auto's. Van de Surveillancedienst Auto Snelwegen van de Rijkspolitie zijn vijf wagens in touw geweest. Dc hoofdinspecteurs J. \V. Don kersloot en L. Huizing, die de opera tie leidden, waren zeer content over de medewerking van rijks- en ge meentepolitie langs het traject. Was de man niet eerder gepakt, dan had hij bij het Kleinpblderplcin een bar rière van wagens gevonden. „Al had den we alle particuliere auto's dwars over de weg moeten zetten Dat de burgerij ook met de zaak meeleefde, bleek uit het feit, dat er op de meldkamer een telefonische melding binnenkwam van het feit dat op de Erasmussingel „een agent" RILLAND BATH Bij Ril land Bath heeft zich gistermor gen een frontale botsing voorge daan waarbij zeven personen werden gewond. Het waren de familie F. (man. vrouw en drie kinderen) uit Kortgene en de heer en mevrouw M. uit Schore. Allen zijn overgebracht naar een ziekenhuis te Goes. Het ongeluk ontstond doordat me vrouw M., die van haar man rijles kreeg, de wagen niet meer meester bleef toen deze met een voorwiel in de berm geraakte. De wagen ging slingeren en botste frontaal tegen de auto uit Kortgene. Uit de koers GROESBEEK Een Duitse auto uit Moers is zondag te Groesbeek te gen een Nijmeegse auto gereden toen de wagen met te grote snelheid in een flauwe bocht uit de koers raakte. De 42-jarige Th. de W. uit Nijmegen werd bij de botsing gedood. Diens 43-jarige vrouw G. de W-B., en hun 9-jarig dochtertje werden zwaar ge wond. De Duitser was dronken. Gecompliceerde botsing BREUKELEN Een gecompli ceerd verkeersongeluk in de nacht van zaterdag op zondag op de weg Amsterdam - Utrecht onder Breuke- len eiste één dode en een ernstig gewonde. Kort achter elkaar reden een Opel Rekord. waarin vier Marok kanen. en een Mercedes, waarin een Marokkaan, tegen totaal onver wacht een sportwagen, waarin twee inzittenden, met grote snelheid op de Mercedes botste en even ver der van de vangrail teruggekaatst, voorlangs de andere wagens in de sloot aan de overzijde terechtkwam. De naast de bestuurder gezeten 20-jarige, in Soesterberg gelegerde A- merikaanse militair J. Casciano uit Ohio werd daarbij uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Door de botsing schoof de Merce des rechts langs en tegen de Opel. Beide auto's zijn zwaar beschadigd. De inzittenden bleven praktisch on gedeerd. Over de kop UTRECHT Bij Jutphaas zijn zondagavond twee auto's over de kop geslagen. De 57-jarige mevrouw J. C. G. uit Amsterdam kwam om het le ven. terwijl twee andere inzittenden van dezelfde auto zwaar gewond raakten. De drie inzittenden van de andere, uit De Bilt afkomstige auto, liepen lichte verwondingen op. De Amsterdamse wagen kwam bij een met een pistool werd bedreigd. Men sen die belden nadat de achtervol ging was ingezet deden dit vrijwel tevergeefs, want alles was geblok keerd voor de actie, die werd ge voerd in de wetenschap, dat er men senlevens mee waren gemoeid. inhaalmanoeuvre in de middenberm j terecht, raakte in een slip en botste j toen op dc rechter rijbaan tegen de auto uit De Bilt Zo gebeurde er de afgelopen dagen nog tal van andere verkeersongeluk ken waarbij doden te betreuren zijn en menigeen zwaar werd gewond. Aan de gevolgen overleden, voor zover ons gemeld werd: de 18-jarige Jan Jelsma uit Oldeboom, de 13-jarige Theo van Kalkeren te Zoelen, de 19- jarige G. Lubbers uit Hengelo, de 81- jarige C. van Bemmel-Homburg. de 62-jarige H. W. Storm en de 15-jarige Koos Hese. allen te Amsterdam, de 74- jarige mevrouw E. Luten te Uffelte, het vijfjarig zoontje van de familie Zweers uit Emmerich, de 40-jarige K. Bals uit Winschoten, de 6-jarige Jan Alting uit Sleen. het vierjarig zoontie van de fa milie Verburg uit Akersloot, de 76- jarige mevrouw F. M. B. te Sappemeer. de 23-jarige René Simon uit Hasselt. Spelevaren zonder te kunnen zwemmen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 25-jarige elek tricien Lourens van den Berg uit de Joubertstraat heeft met zjjn vrouw Ali (22 )en zUn vriend Willem Smid (44) zaterdag drie jongens, die met een kano op de Bergse Voorpias aan bet spele varen waren, gered. Een van de jongens was door de golf slag in paniek geraakt. De kano sloeg om en het drietal viel in het water. Het gebeurde omstreeks zes uur 150 meter uit de wal. waar het water drie meter diep is. De heer Van den Berg. die met zijn bootje aan de kant lag en de jongens in het water zag tuimelen, voer er on middellijk heen. Met behulp van zijn vrouw en zijn vriend bracht hij eerst Cocky v. d. Laan (11) van de Kootse- kade en Gerrie Brouwers (13) van de Straatweg aan boord. Cocky hield zich krampachtig aan de omgeslagen kano vast. terwijl Gerrie de enige van het trio die zo'n beetje kon zwemmen zich met grote moeite drijvende had gehouden. De derde jongen, de elfjarige Toontje Vught uit de Philip Willemstraat, was onder water verdwenen. De heer V. d. Berg dook naar de bodem van de plas om die op handen en voeten af te zoe ken. Hij kreeg het jongetje vrij snel te pakken, bracht het naar boven, waar zijn vrouw kunstmatige ademha ling toepaste. doe mee aan de Bensdorp boomschors kleurwedstrijd in Eva, Libelle, Margriet en Prinses 1 OOOOOOOOOOOOOJOOOOOOOOOOOO Van de TV Mevrouw V. d. Berg had op de tele visie wel eens gezien hoe kunstmatige ademhaling gaat. Haar pogingen had den succes, want Toontje kwam bij kennis. De drie jongens werden ter ob servatie naar het Sophiakinderzieken- huis gebracht. Zij ondervonden geen nadelige gevolgen van het ongeluk. NEW YORK Een Boeing-727 van Transworld Airlines heeft maan dag op het Newyorkse vliegveld John F. Kennedy een buiklanding ge maakt. Het toestel had bij een eerde re poging te landen het lan dingsgestel verspeeld. Van de 102 in zittenden raakten veertien gewond. Het toestel maakte een binnenlandse vlucht Zaterdag en heden zijn vier hart transplantatie-patiënten overleden. In Montreal stierf Canada's eerste pa tiënt op wie een hart was ingeplant: de 58-jarige slager Albert Murphy, die minder dan 42 uur na dc operatie leefde. Hij overleed aan long- en niercom plicaties die het gevolg waren van bloedstollingsverschijnselen. In Richmond/VS overleed de 54-ja- rige voormalige inkoper Joseph Klett, die vorige week zaterdag een opera tie onderging. In een communiqué van het ziekenhuis werd gezegd dat de transplantatie was mislukt. In New York stierf zaterdagavond een patiënt, op wie acht uur eerder een hart werd overgeplant De naam van de patiënt werd niet bekendge maakt. Het nieuwe hart begon niet te werken toen de mechanische hart pomp werd uitgeschakeld. In Buenos Aires overleed vandaag Antonio Serrano. Argentiniës eerste patiënt met een ruilhart. Een tweede harttransplantatie is daar inmiddels uitgevoerd. WASHINGTON Het opperste gerechtshof van de Verenigde Staten heeft bepaald dat een jury, waaruit tegenstanders van de doodstraf zijn geweerd, geen doodstraf kan uitspre ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7