425.000 toeristen in ons land in Pinksterweekeind Als vrouw verklede jongen wilde roofoverval plegen GAULLISTEN SLAAGS MET STUDENTEN Na zoveei jaiéiii heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter Uit de Haagse hof geplukt Warmte speelde congres chr- radicalen parten wil je een stuk kaas* uit het vuistje alles goed Zeeman verdrinkt na aanvaring 5 DINSDAG 4 JUNI 1968 Kampeerterreinen en Moeilijkheden in het hadplaatsen in trek verkeer vielen nogal mee (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG Het Pinksterweekeinde heeft ruim 425.000 buitenlandse toeristen naar ons land getrokken. Dat is 25.000 minder dan op Pinksteren vorig jaar en 175.000 minder dan op Pasen dit jaar. maar de ANVV toonde zich gisteravond toch zeer tevreden over dit resultaat. ,,Het betekent", aldus perschef C. Roorda, ,,dat Nederland binnnen zeven dagen meer dan een miljoen toeristen heeft getrokken. Er zjjn maar weinig landen in Europa, die dit kunnen evenaren." Dat het toerisme in verhouding met vorig jaar iets terugliep, wyt de ANVV aan de moeilijkheden in Frankrijk, waardoor de Fransen, die anders direct na de Duitsers een goe de tweede plaats bezetten, zich vrijwel niet lieten zien. Ook de Britse devie- zenbeperking en het feit, dat de bol len niet meer in bloei staan (vorig jaar Pinksteren trok Keukenhof nog 50.000 bezoekers) vormden remmen de factoren. Het waren nu vooral de Duitsers met op de tweede plaats de Belgen, die de toeristeninvasie vormden. Evenals vorige jaren was ook dit maal de kust dé grote trekker, mede een gevolg van het vrij goede weer. Vrijwel alle hotels en pensions za ten hier vol. In Rotterdam, Amster dam, Den Haag en in een aantal bad plaatsen moest zelfs een beroep wor den gedaan op particuliere adressen. Kampeerders SOEST Een 15-jarige als vrouw verklede jongeman heeft in de nacht van zaterdag op zon dag vergeefs geprobeerd een overval te plegen op een alleen wonende vrouw aan de Hartlaan in Soest. Alvorens de woning binnen te dringen had de knaap van een waslijn achter een ander huis da meskleding gestolen en zich daarin gestoken. Met een grote steen verbrijzelde hij een ruit aan de achterkant van mevrouw V.'s woning waarna hij binnendrong. Op zoek naar geld kwam hij terecht in een kamer waar de 26-jarige dochter van de be woonster sliep. Deze gymnastiekon- derwijzeres was voor een weekeind uit Amsterdam overgekomen. De jongeman zette een mes op haar keel en bond haar armen om het lichaam vast. Ook scheurde hij een stuk van zijn rok af en bond dit over haar mond. Juist toen de jongen even het mes wat terzijde hield zag de jonge vrouw kans hem in de buik te W apenleveranties Nederland levert wapens aan Nige ria. Het ministerie van economische zaken heeft te kennen gegeven dat dit niets bijzonders is. Wel een bijzonder ongelukkige uitspraak! Het Kamerlid drs. Wetenterp heeft de minister gevraagd of deze leveran ties juist zijn. Het is een kwalijke zaak dat dit nodig schijnt. De afschu welijke consequenties van wapenle veranties worden een natie als geheel aangerekend, terecht. Daarom moet een Kamerlid niet ge noodzaakt zijn achteraf vragen te stellen, maar dient een regering voor af te vragen of de meerderheid van de volksvertegenwoordigers er mee instemt. Wij menen dat het dringend nodig is een Wet Toezicht Wapenle veranties in het leven te roepen om te voorkomen dat een regering dergelijke beslissingen kan nemen zonder mede weten, laat staan zonder toestemming van de Kamer. Liever nog zouden wij dergelijke beslissingen middels een re ferendum aan het gehele volk overla- Rotterdam, J. Wendrik, W. Dirkson. Demonstreren (6) Ieder vredelievend, weldenkend mens zal het eens moeten zijn met wat de heer J. Ravestein schreef over de studentendemonstraties. Naar mijn mening evenwel moet de schuld van ordeverstoringen en de daaruit voortkomende vernielingen en mishandelingen niet in de eerste plaats worden toegeschreven aan de demonstranten, maar aan de ge zagsdragers. Ik denk dan niet aan de „kleine" politieman, de beklagenswaardige diender, die bij de uitoefening van zijn niet te benijden functie met het ene been in de gevangenis en met het andere been in het graf staat, maar aan de hoge overheid, te beginnen bij de regering zelf. Zij heeft er voor te zorgen dat door handhaving van het gezag de ingeze tenen van de staat in rust en vrede kunnen leven. Zwijndrecht C. v. Mastrigt trappen. Daardoor viel de knaap te gen een kast. Door dat lawaai ontwaakte de moeder, die zich terstond naar haar dochter spoedde. De jongen sloeg op de vlucht na eerst de vrouw des hui zes een klap in het gezicht te hebben gegeven. Kort na de overval is hij, weer in zijn normale kleding, aangehouden. Het is R. C. de W. uit Soest. MAINZ In West-Duitsland is zaterdag een sportvliegtuig neer gestort. De vier inzittenden drie mannen en een jongen verloren het leven. De eigenaar en piloot van het toestel was een inwoner uit Diisseldorf. De kampeerterreinen waren even eens zeer goed bezet. In totaal hebben ruim 500.000 kampeerders (waarin be grepen een zeer groot aantal Neder landers) hun tent opgezet, waardoor vrijwel alle ku >teampingr> van Cad- zand tot Den Helder vol zaten. Ook in de beboste gebieden in het midden, oosten en zuiden zetten velen hun tenten op. Met name in het Gooi, op de Utrechtse heuvelrug en op de Veluwe slonk daardoor de kam- peeraccommodatie sterk. Wat het verkeer betreft, zijn er minder moeilijkheden geweest dan vorige jaren- Het was vooral gis teravond, toen de buitenlanders ver trokken en de Nederlandse toeristen terugkeerden wel dnjk op de we gen, maar files zoals met Pasen de den zich vrijwel nergens voor. Dit was behalve door het optreden van de Rijkspolitie en de regelmatige waarschuwingen via de radio ook het gevolg van het weer. Doordat de lucht al vroeg in de middag betrok, trokken vele badgasten eerder weg, waar door de uittocht meer gespreid ver liep. Alleen gisteravond rond negen uur, toen het in het midden van het land begon te regenen, deed zich op enkele punten filevorming voor. (Vervolg van pag. 1) Minister Guena is niet tegen een statuutshervorming. Hij merkte ech ter op dat het statuut volgens de wet is opgesteld en dat veranderingen pas na verkiezing van een nieuwe Nationale Vergadering kunnen wor den ingediend. Op het moment dat de staking be gon, dienden drie topfunctionarissen van de omroep hun ontslag in, de radiodirecteur Boisdeffre, zijn tv- collega, Biasini, en het plaatsver vangend hoofd van de tv-nieuws- dienst, Sablier. Met alle middelen proberen de Franse regering en de individuele ministers de stakers aan het werk te krijgen. Het gaat om de vooruitgang, de onafhankelijkheid en de vrede, dat wil zeggen om de Vijfde Repu bliek, zo heette het in een communi qué dat zaterdag na afloop van een vergadering van een ministerraad onder leiding van president de Gaulle werd uitgegeven. Premier Pompidou zei voor de tv dat Frankrijk elke week dat er wordt gestaakt, twee procent van zijn jaar lijks bruto nationaal produkt ver liest. Na drie weken is dat dus al zes procent. Dat verlies moet worden goedgemaakt. Anders kan de positie van de arbeiders niet worden ver beterd. Cohn-Bendit Parijs vormt ook niet meer dage lijks het toneel van grootscheepse demonstraties. Alleen zaterdag werd nog een massa-bijeenkomst gehou den in de Sorbonne, waar de studen tenleider Cohn-Bendit sprak. Ondei de duizenden aanwezigen waren er velen die alleen uit nieuwsgierigheid kwamen kijken. Cohn-Bendit vroeg de actiecomi- té's in fabrieken en universiteiten, de „massabeweging van studenten en arbeiders" niet te laten verslap pen. De aangekondigde verkiezin gen (op 23 en 30 juni) noemde hij een „valstrik". De problemen kun nen volgens hem niet worden op gelost door de „bourgeois-raadple- ging". De militante studenten voelen zich een beetje in de steek gelaten door de vakbonden, die aansturen op herstel van het normale leven. De studentenleiders blijven aandrin gen op spoedige hervormingen van het sociale en universitaire leven. Ook in het gaullistische kamp zit men niet stil. In Straatsburg pro beerden aanhangers vi»n De Gaulle zaterdag de rode vlag boven het ge bouw van de universiteit weg te ha len. Dat lukte niet, maar wel zagen ze kans de Franse vlag ernaast te zetten. Zij raakten daarbij slaags met de studenten die het gebouw al dagen lang bezet houden. In andere steden waren er even eens gaullistische manifestaties. Voor vanavond staat een massa-bij eenkomst op het programma voor de Place du Trocadero in Parys, on der leiding van oud-minister Frey. Bij de Oudenrijn was deze file ruim I vijf kilometer lang, bij de Velsertun- nel uit de richting Alkmaar eveneens, bij de rotonde Hoevelaken uit de rich ting Zwolle 7 km; ook bij Gorkum en op de Zeelandroute deden zich opstoppingen voor. Bij de veerpont in Zijpe liep de wachttijd gisteravond j uit tot bijna twee uur. De ANWB-wegenwacht had het evenals de rijkspolitiemannen zeer druk; ruim 5000 maal werd haar hulp ingeroepen bij pechgevallen. Toch kon ook de chef-wegenwacht, de heer Mosheuvel, gisteravond opgewekt verklaren, dat het weliswaar bar druk was geweest, maar dat het verkeer vrijwel overal vrij gladjes was ver lopen. HANSWEERT De 41-jarige Noorse hoofdmachinist A. Hansen is zaterdagavond bij een aanvaring op de Westerschelde omgekomen. Een stewardess liep bij dit ongeluk een diepe hoofdwond op. Het Noorse schip Havskar kwam ter hoogte van Hansweert in aanva ring met het Britse vrachtschip Runswick. De Havskar, een vrachtschir met passagiersaccommo- d&tie. werd aan de grond gezet. De i Runswick is aan de voorsteven beschadigd en naar Antwerpen I gesleept. Zondagmorgen is de Havskar vlot- getrokken. De vermiste hoofdmachi nist bleek te zijn verdronken in de machinekamer. Later werd de Havskar weer aan de grond gezet. Eerst moest een lek worden gedicht. Hoewel zondagavond een plaat van 9 bij 6 meter in het gat in de romp van het schip werd gezet, had men giste ren de Havskar nog niet vlotgetrok- ken. AMSTERDAM Het 4-jarige Am sterdamse jongetje Hendrik Kers berger. dat sedert woensdagmid dag uit de Jordaan in Amsterdam, waar hij woonde, werd vermist, is verdronken. Zaterdagavond werd zijn stoffelijk overschot drijvende in de Egelantiersgracht bij de Lijn baansgracht aangetroffen. Daar was hij ook voor het laatst gezien. KAMPEN In het Veluwemeer tussen Roggebotsluis en Elburg is gisteren de 17-jarige Kampenaar B. C. L. Plender in de vaargeul terechtge komen en hoewel hij een uitstekend zwemmer was verdronken. Kunstma tige ademhaling en mond-op-mondbe ademing mochten niet meer baten. DOORWERTH Gisteren is in het golfslagbad „De Branding" in Door- werth de 19-jarige L. van Mastber- gen uit Oosterbeek verdrorfcen. OUDEHORNE Het 9-jarige dochtertje Anneke van de familie Jonker te Oudehorne is zondag met haar fietsje te water geraakt in de Schoterlandsche Compagnonsvaart. De voorbijgangers zagen haar liggen maar toen men haar op het droge had gebracht bleek zij al te zijn overleden. BEIROET Voor de Libanese hoofdstad is zondagavond het uit gaansverbod opgeheven, dat vrijdag was afgekondigd naar aanleiding van de onrust na de moordaanslag op de oud-president Camille Sjamoen. Het voormalige staatshoofd liep slechts lichte verwondingen op. Professor dr. P. Kuin (raad van bestuur Unilever) heeft gezegd, dat wij journalisten eens wat meer over het bedrijfsleven moeten schrijven. Om het gewone leven meer te bena deren. Nou daar gaat het dan. Fabrieksbezoeken zijn altijd de schrik van mijn leven geweest. Ze beginnen zo: ontvangst in de direc tiekamer of de kantine. De koffiejuffrouw met diverse pinnen op haar neus serveert zenuw achtig de koffie. Inplaats van het donkere vocht vooraf gemengd te hebben met de melk, moet ze nu heel chic doen met de fabriekssui- kerzakjes en een kannetje apart. Terwijl de directeur de voortref felijkheden van zijn produkt en de democratie van zijn bedrijf smake lijk en joviaal vertelt, rammelt ach ter de deur of aan het buffet het ongeschoolde personeel met glazen voor de sherry en de schaaltjes voor de zoutjes. Ais de directeur uitgesproken is wenkt hij de bladen drank. Helaas enige journalisten blijken meer verstand van de zaken te hebben dan hij hoopte. Ze stellen vragen, waarop de juiste antwoorden de di recteur moeilijk over de lippen ko men. Meestal heeft hij wel een voor raad kluitjes om de lastigen in het riet te sturen. Het programma dringt. We moe ten de fabriek in. De pas geopende, de honderdjarige-net-verbouwde. de uitgebreide, of wat er aan de hand is. Bonk-bonk, zoem-zoem of wat ge luid er ook is. We dwaien in groe pen rond. Met directeur en be drijfsleiders. Proberen door het la waai de uitleg te verstaan. De arbei ders kijken niet op of om. De werk meesters treden eerbiedig een stap opzij. Soms mogen die een woordje meespreken. Maar zakelijk blijven. Benader hun gewone leven niet. Of ze vissen of voetbalsupporter zijn, hoeveel kinderen, hoe ze wonen. Daar is immers geen tijd voor. Langs trappen en gangen dwalen we van hal tot hal, dalen af in het stookhuis of de centrale. Hoge cilin ders, schakelborden. We staren er beleefd naar. We eindigen in de toonkamer, waar een schoonheid aan produkten staat uitgestald. Krijgen een pakkét met folders, meestal verpakt in een fraaie map. Dan naar het plaatselijk hotel, of de nu opgetuigde kantine voor de lunch. De klok draait. De volgende trein wil je beslist halen. Tenslotte begint het werk voor ons pas goed als we weer thuis zijn. „Waar kan ik een taxi bestellen", vraag je aan een van de fa- brieksmensen naast je. De man komt in lichte paniek. Werpt een verwarde blik op de di recteur, die met zwier de tafel presideert maar het geheel bijzon der goed in de gaten houdt. Een paar collega's zitten ook te popelen. Wat nu? Het ijs moet nog komen en we kunnen toch gezellig blijven doorpraten? De sherry is nog niet op, ha. ha, ha. We probéren duidelijk te maken, dat er nog meer te doen is. De directeur wuift het weg: „Kom, kom, dan zal het een uurtje later worden..." Het is al twee uren later gewor den, dan het programma aangaf. Nu reeds zit er met reizen en al een achturige werkdag op. De directeur vindt ons lastige rak kers. Wij trachten beleefd te blij ven en toch vastberaden te zijn, maar die trein missen we. Als we op het perron de weel volgende afwachten, horen we de fabrieksfluit gaan. De werkdag daar is om. 's Avonds zitten we met onze aan tekeningen en foldertjes te tobben. Peuren er moeizaam het nieuws uit Wat dat ook is, aan het gewone le ven zijn we niet toe gekomen. (Van onze parlcmentsredactie) UTRECHT Het naderende Pinksterweekeinde en de warmte heeft zaterdag het tweede congres der christen-radicalen in Utrecot on der zware druk gezet. Was de be langstelling 's morgens nog redelijk, na de lunch was het aantal bezoekers geslonken tot een veertigtal van de 120 oorspronkelijk uitgenodigden. Het ontlokte congresvoorzitter prof. dr. W. Albeda de verzuchting: „Geef ze eens ongelijk." De buitenlandse politiek had op het vorige congres nogal wat tegenstel lingen te zien gegeven. Dat was nu veel minder het geval. Er is dan ook wel wat veranderd sinds Schevenin- gen: het werk van „de Achttien" en het ontstaan van de PPR. Geen van beide gebeurtenissen, aldus de voor zitter. geeft aanleiding tot een koerswijziging der christen-radicalen Op langere termijn zal het er toch wel van komen dat we in een poli tiek tehuis terechtkomen. Dat zal echter geen CDU zijn die een „kleur loze midden-partij" is. Defensie-politiek Juist de buitenlandse politiek, zei één van de congresgangers, met name defensie-politiek en Europese inte gratie, is een punt waarop christen-radicalen in de confessionele partijen actief kunnen zijn om vast geroest denken in beweging te krij gen. Het congres was akkoord met de door 11. H. van Eeghen ontwikkelde stelling van een kernwapen-vrije zo ne van Atlantische kust tot de west grens van de Sowjetunie. Lukt dat niet in NAVO-verband, dan moet Ne derland het zelf met nieuwe partners proberen. Russische en Amerikaanse troepen zouden zich gelijktijdig terug moeten trekken. PvdA-secretaris buitenland Dan- kert wees op de vrees dat de libera lisering in enkele Oosteuropese sta ten de Sowjetunie en Oost-Duitsland harder zou maken tegenover dit soort voorstellen en het probleem van de Europese veiligheid. Het is niet denk beeldig, dat Tsjechoslowakije en Roe menië in Russische ogen als een soort buffer zouden gaan fungeren. Op voorstel van ds. Van Veen werd besloten tot de instelling van een werkgroep, die studie moet maken van oorlogsvervangende strijdmetho- den, zowel politieke als economische, als ook de revolutionaire strijdme- thode van een Ché Guevara en de politiek van geweldloosheid van Mar tin Luther King. Iedereen kon zaterdag zijn zegje doen. Daarvan maakten ook de PSP'er Van der Lek en de VVD'er Koudijs gebruik. Aanwezig waren verder de KVP'ers Nelissen en mej. Kok, dr. Veerman van de ARP en een zeer grote afvaardiging van de PPR: Bogaers, Aarden, Jurgens, Van Hul ten. voedzaam gemakkelijk lekker

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5