Jaarlijks kree; tepemt nieuwe IIGA Biafra ten onder door onze schuld? VEJO-DAG DROEG DOE-KARAKTER Fulltimer Lutherse Jeugdbond VOEDING Een woord voor vandaag Helen Keiler overleden TREFDAG VAN HET LEGER DES HEILS Schipperslanddag een zonnig familiefeest KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND J Evangelisatiedag trok 5000 mensen A. Zijlstra (94) overleden Baarslag overleden DINSDAG 4 JUNI 1M8 Wat is de eerste daad van de Heilige Geest in een mensen leven? In Johannes 16 zegt Christus: ..En als Hij komt, zal Hij de wer?ld overtuigen van zonde en van gerechtigheid en van oordeel De Heilige Geest wil ons de ogen openen voor onszelf. Hij plaatst ons in het licht van Gods gerechtigheid. Hij laat ons zien wie wij zijn in Gods ogen. Daarom overtuigt Hij ons van zonde. Maar wat is de grootste zonde? Christus geeft daarop het ant woord in Johannes 16 9. Het is niet overspel, ook niet moord noch liegen, noch stelen, noch hegeren. Er zijn duizenden men sen die al die dingen niet doen. Ze leven netjes. Ze hebben geen grote zorgen. Ze worden door hun omgeving gewaar deerd. En toch zegt God: Ze zijn zondaars. Waarom? Christus zegt: ..omdat zij in Mij niet geloven." Het zijn geen slechte mensen, het zijn beste, brave mensen, maar ze willen hun eigen leven leiden. Ze hebben Christus niet nodig. Dan komt de Heilige Geest en die laat zien dat er een strijd is op leven en dood tussen God en de satan. In die strijd is deze wereld betrokken. Wie zich niet overgeeft aan God zal merken dat hij niet ontkomt aan de macht van satan. Zoals op een gegeven ogenblik ieder dorp in Vietnam opgeslokt werd door het strijdgebied, zo komt deze strijd in het hart van ieder mens. De Heilige Geest komt en eist ons op. Wie niet buigt voor Christus, laat zich gebruiken door de satan. In deze strijd is geen neutraliteit mogelijk. We lezen vandaag: Efeze 6 1-9. Volledige uitroeiing dreigt (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM Tienduizenden dappe re Ibo's, een ontwikkeld en ge kerstend Afrikaans volk, zijn afge maakt. Thans leven 12 miljoen van deze mensen op een gebied dat in oppervlakte kleiner dan Nederland is. Volledig ingesloten door federale troepen van Nigeria. Ze verliezen de ongelijke strijd omdat Engeland. Rusland en Nederland de federa le Nigeriaanse troepen langs allerlei „geheime" kanalen van oorlogstuig voorzien. In de oorlog, die onzegbaar wreed is, worden ziekenhuizen gebombar deerd alsof het militaire doelen zijn. De echtgenote van zendingsarts H. J. Middelkoop, even in Nederland terug om haar twee kmderen van zes en tien in veiligheid te brengen, ver klaarde zaterdagavond voor Brand punt: We werkten eerst in Itigidi, waar het ziekenhuis Voor een deel ver woest werd. Daarna in Umuahia, dat eveneens zwaar werd gebombar deerd. Op een gegeven ogenblik hon derden doden en gewonden. Nadat in 1966 ongeveer 30.000 Ibo's waren af gemaakt, vluchtten twee miljoen mensen van dit volk naar Oost-Nige- ria (Biafra) waar ze in de meerder heid zijn. Hier worden ze steeds meer in het nauw gedreven door de federale troepen. In het onbezette deel van Biafra, waar de miljoenen zijn samengeperst dreigt hongersnood, want er is een volledige blokkade. Volgens mevrouw Middelkoop komt er een verschrikke lijk bloedbad, want alleen door volle dige uitroeiing lijkt Nigeria het „Bi- afraanse vraagstuk" op te willen los sen. Van een eenheid met Nigeria kan geen sprake meer zijn, daarvoor is teveel gebeurd, aldus mevrouw Mid delkoop. Veel andere staten erkenden Biafra reeds, dat zich tot de dood toe wil verdedigen. Een van de achtergronden bij deze DEN HAAG De heer F. C. ba- r^n van Aerssen Beijeren van Vos hol, oud-lid van de Raad van State, is zaterdag op 85 jarige leeftijd over leden. Baron van Aerssen was na een carrière bij de Koninklijke Marine o m. gazant in Perzië en in Ausraflië en am'bassadeur in China. strijd is volgens de zendingsvrouw de tegenstelling MoslimChristen. „Gaat u toch in Nederland vertellen dat we vermoord worden", was de boodschap die ze meekreeg. Binnen kort hoopt ze zich weer bij haar echtgenoot te voegen, die om voedsel voor de mensen smeekt. Giro no. 5261 van de Stichting Oecumenische Hulp Utrecht. Vermelding: Voor de honge renden in Biafra. WESTPORT VS De Ameri kaanse Helen Keiler, die blind en doof werd toen zij negentien maan den was en desondanks later studeer de, lezingen hield en boeken schreef, is zaterdag op 87-jarige leeftijd in West-Port, Connecticut, overleden. Zij verwierf zich door de energie waarmee zij zich over haar handi caps heenzette en door haar werk voor de blinden internationale roem. Zij schreef talrijke werken, waaron der haar levensgeschiedenis, en boe ken over blindenonderwijs. Zij was i onder meer inspectrice van de insti tuten voor blinden en doofstommen in de VS. Over haar leven is een toneelstuk en een film gemaakt, „De miracle worker". Met de hulp van haar lerares. An ne Sullivan, leerde zij spreken. Zij I .Jas" de gesproken woorden door middel van haar handen. Talloze J blinden werden- door haar voorbeeld geïnspireerd. (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM Traditioneel hoogtepunt van het Leger des Heilsjaar was tot nu toe de veld- dag op de Koninklijke Domeinen in Baarn. Het was ook altyd een hoogtepunt in stof en zand. En de weliswaar grote maar door de vele stokken toch onoverzich telijke tent bood weinig moge lijkheden bjj de programma- opzet. Om van de risico's bij slecht weer nog maar niet spre ken. Vandaar dat dit jaar bij wijze van experiment met de traditie gebroken werd en soldaten en vrienden van het Leger des Heils opgeroepen wer den om naar de Expohal in Hil versum te komen. Alle gebouwen en alle terreinen stonden hier ter beschikking, waarbij men alleen met de renbaan niet goed raad heeft ge weten. Maar dat was dan ook het enige stukje niet gebruikte accommo datie. Zo waren er nu ook voor het eerst sportwedstrijden, een primeur overi gens in de gehele geschiedenis van het Leger des Heils in Nederland. De teams van Zierikzee en Rotterdam Congreszaal gingen met de bekers strijken in resp. de voetbal- en vol leybalcompetitie. Een wedstrijd tussen hoofdkwartier officieren en veldofficieren werd vooral door het laatstgenoemde elftal met opvallende felheid gespeeld („geen wonder", zei een insider", ze hebben heel wat af te reageren"). Maar het hoofdkwartier hield het hoofd koel en de wedstrijd eindigde met een onproduktieve stand, 00. Muziek (Van een onzer medewerkers) DOORN „Jjj en de ander". Onder dat thema stond de toog- dag van de Vrije Evangelische Jeugdorganisatie (Veja) op Tweede Pinksterdag gehouden in Doorn. Meer dan in vorige jaren droeg de dag een doe- karakter. Vulling van vrijwel het hele programma kwam voor rekening van de deelnemers zelf. Het thema werd 's morgens aan de orde gesteld tijdens een teach-in, ge- j leid door de heer Rolloos. Na een j korte introductie door twee deelne mers werd het toegespitst op de ver houding van de jongeren tegenover j de gemeente en op de verhouding van de beide sexen. Daarmee werd een open en soms j felle discussie losgemaakt waar velen j zich in mengden. Op beide terreinen bleek een sterk verschil van mening te bestaan. Velen wilden een open kritische houding aannemen tegenover het le ven van de gemeente en tegenover vele sexuele taboes, waarbij sterke nadruk komt te liggen op de persoon lijke verhouding tot Christus waar door als vanzelf de kerkelijke en sexuele problematiek tot een oplos sing zou komen. Ondanks de scherpe verschillen constateerde de voorzitter een sterk besef van saamhorigheid. Na een gemeenschappelijke maal tijd, die in de buitenlucht kon wor den gehouden, werd het thema 's middags in' diverse groepen creatief verwerkt. Er werden collage-groepen samengesteld, fingerpainting-groepen en een discussiegroep. Al deze activi teiten speelden zich af op de terrei nen rondom het Revius-lyceum. Een actiegroep organiseerde een spontane geldinzameling onder de deelnemers, waarvan de opbrengst bestemd is voor de aanschaf van kampeeruitrusting voor de kinderen van het tegenover het Revius-lyceum gelegen kindertehuis. De groep slaag de erin een bedrag van ongeveer 2,50 per deelnemer bijeen te bren gen. De dag werd afgerond met een korte sluitingsdienst onder het thema „Wij vormden een hechte ge meenschap". Op deze toogdag is afscheid genomen van ds. M. Nij- kamp uit Leeuwarden, die zeven jaar voorzitter van Vejo-Nederland is ge weest. Een opvolger zal nog deze maand worden gekozen. Wat meer in de gebruikelijke lijn lag het optreden van diverse vocale en instrumentale combinaties. Naast de bekende brassbands treden daar bij meer en meer de ritmische com bo's en tienerzangroepen op de voor grond. Opmerkelijk qua stijl en niveau waren wat de zanggroepen betreft de prestaties van een tienerkoortje van korps Rotterdam CZ. En een mu ziekgroep uit korps Ede durfde het aan een strijkkwartet te presenteren, dat op zeer muzikale wijze Bach en Mozart interpreteerde. Gasten Uiteraard waren er ook dit jaar internationale gasten. Twee van hen waren heilsofficieren uit Tsjechoslo- wakije. waar het Leger al in de jaren vijftig verboden werd, Maar hoewel zij inmiddels noodgedwongen op een burgerlijke loopbaan zijn overgegaan, beschouwt het Leger deze officieren nog altijd als tot de actieve rangen behorend. Hun activiteiten zijn uiteraard zeer beperkt. Een geestdriftig applaudisse rende zaal bracht in de morgensa menkomst binnen vijf minuten vijf tienhonderd gulden voor hen bijeen. Die morgensamenkomst bracht ook een van de vijf spreekbeurten die de officiële gasten van deze dag te ver vullen hadden: commessioner (en hoofd van het maatschappelijk werk onder mannen in Engeland) en me- (Van een onzer medewerkers) YALKENHEIDE Met bussen uit Maas- bracht en Antwerpen, uit Rotterdam en Duis burg en vele andere binnen vaartcentra wa ren de gezinnen van de varende gemeente, 1200 man sterk, op 2e Pink sterdag naar Valkenhei- de gekomen. Een zonnige dag lang waren zij daar de gasten van het schipperspasto- raat van de Hervormde en Gereformeerde Kerk. En wat het programma beloofde, is het ook wer kelijk geworden een „feest van ontmoeting". Het onregelmatig le ven van de schipper maakt inderdaad dit soort dagen alleen al door de ontmoeting tot een hoogtepunt. Spel Na een welkomst woord van de Rotter damse schipperspredi- kant ds. Van der Most vertrokken de tieners meteen naar Lunteren, waar zij op „de Gouds- berg" een eigen pro gramma hadden. De kleintjes begonnen in een apart, gebouw aan de instudering van hun wereldspel, waarmee zjj 's middags voor het voet licht zouden komen. Woord De vaders en moeders trokken zich. nu onder ons. in de aula terug voor enkele uren van be zinning op een zestal kernwoorden uit het Pinksterevangelie. Leger des Heilsman Jan Filius en zendings man Lolke Ozinga ga ven aan deze doorden king van het evangelie leiding, waarbij de re sultaten van de groeps discussies via creatieve expressie aan de „ple naire zitting" werden voortgezet. Daarbij bleek nog eens overduidelijk hoe de eigenheid van het schip- persleven hen ook als christenen voor geheel specifieke problemen plaatst. Sport en spel vorm den de hoofdmoot van het middagprogramma, waarna in de landdagfi-i nale een groep kinderen „een reis om de wereld, in 60 minuten" maakte, waarbij op kinderlijke manier vaak rake din gen werden gepresteerd. Na een laatste maal geluisterd te hebben naar en meegezongen te hebben met „Het Zin gende Woord" olv. Jan Guyt, die met Teun Kalkman en Aat Romeyn het muzikale gedeelte verzorgde, werd tegen I zeven uur de terugweg aanvaard. Praten Heel wat buschauf- feurs hadden moeite al-I ie passagiers op tjjd in de bus te krijgen. Zo gaat dat nu eenmaal op een familiefeest. Het wa- ren trouwens niet alleen de schippers zelf die heel wat bij te praten hadden. Zei een van de schip- perspredikanten: „Nou zie ik tenminste eens één keer mijn hele club bij elkaar!" i Het ideaal van alle kinderen. Geef ze Liga voor een gezonde, harmonieuze lichaamsontwikkeling en levens kracht. Schenk hen de rijkdom aan nutriënten die iedere Liga bevat. Ver trouwde gezondheids-basis voor ba by, kleuter en schoolgaande jeugd. vrouw Albert Mingay. Zij spraken in de jeugdrally, in de vrouwenrally en tenslotte in de slotbijeenkomst. Radicaal De heer Mingay koos voor zijn laatste toespraak een woord uit de Tweede Corinthenbrief: „Zo is dan, wie in Christus is, een nieuwe schep ping...". Hij wees er op. dat wij de vernieu wing van de mens vaak bedrijven zoaSs autohandelaren kneusjes onder handen nemén, lapwerk hier een beetje verf, daar een stukje blik. „Maar de vernieuwing in Christus omvat de totale mens, van kop tot teen. Die vernieuwing is zo radicaal, dat wij er ons wel eens tegen verzetten.... zo radicaal hebben we het dan ook weer niet bedoeld!" Zoals gebruikelijk eindigde deze laatste samenkomst met een oproep om deze radicale vernieuwing door Christus te zoeken. Enkele tientallen gaven hieraan gehoor, zodat het voor hen, zoals een van de stafofficieren het uitdrukte, een „trefdag op het hoogste niveau" werd een treffen met God. Waarmede een in het programma uitgesproken wens van kommandant Kaare Westergaard, de territoriaal leider in Nederland, die aan. deze dat op bezielende wijze leiding gaf, in vervulling ging. Jong geleerd, oud gedaan, zegt het Leger des Heils. En zo mu siceerde een kindermuziek korps in de jeugdrally. Ongeveer 4500 soldaten en vrien den van het Leger des Heils kwamen naar de Expohal te Hilversum waar een gevarieerd programma gepresenteerd werd. Voor het eerst bleef het niet alleen bij bijeenkomsten, maar kregen de officieren en soldaten ook de gelegenheid zich te ontspannen in allerlei sportieve prestaties. (Van een onzer medewerkers) NIEUWE-PEKELA „Het is ondenkbaar om als kerkelijke jeugdorganisatie bijeen te komen zonder aandacht te besteden aan de activiteiten in de studenten wereld". Met deze woorden opende de heer T. Albers de 81ste bondsvergadering van de Nederlandse Lutherse Jeugd bond, die tweede Pinksterdag in Nieuw-Pekela werd gehouden. „Mijn toespraak zal geen politieke verhandeling worden", zo vervolgde de bondsvoorzitter, „maar we moeten wel aandacht aan de politieke vragen besteden. Er maakt zich een soort jalouzie van ons meester, wanneer wij de activiteiten in de studenten wereld zien die zich bezig houdt met wat er in de wereld gebeurt." „Ik roep de bond op", aldus bondsvoorzitter Albers. „om net zo actief bezig te zijn, om evenveel nachtrust en gemoedsrust op te offe ren. Als jonge Christenen moeten we weer eens ergens warm voor gaan lopen. Niet alleen één avond in de week of in de maand. We moeten voortdurend betrokken zijn bij alles wat er in kerk en wereld gebeurt." „Dat wil niet zeggen, dat we de monstraties moeten houden met de leuze: weg met de dominee, maar we zouden wel eens in de kerk kunnen demonstreren voor belangrijke za ken. -We moeten ons inzetten, overal waar dat mogelijk is." In het jaarplan 1968 - 1969 van de bond kwam onder meer naar voren de aandacht voor de naaste dichtbij. Een actie, die men in dit kader het komende jaar verder hoopt uit te werken is die voor de zgn. Zieken- dienst. Daarnaast zal er de aandacht voor internationale probleifien blijven. Weekends en bijeenkomsten over de conferentie van de Wereldraad van Kerken in Uppsala, de ontwikke lingsproblematiek en de revolutie staan daarom op het programma. Per 1 september a.s. krijgt de Ne- derl. Lutherse Jeugdbond de beschik king over een full-time jeugdwerklei der in de persoon van de heer B. Rekker. Tot op heden beschikte de N.L.J.B. slechts over een half-timer. Tijdens de bondsvergadering werd afscheid genomen van de bondsbestuurders T. Albers. W A. Graner en T. R. Seinstra. Als nieuwe I bondsbestuurders konden worden welkom geheten de heren B. K. B. I Freeve (Amsterdam), K. H. Pel (Vo- lendam), A. A. Bal 'Amsterdam) en 1 H. Leker (Utrecht). GRONINGEN Bij een brand in een studentenhuis in Groningen is een hoofdbrandwacht gewond ge- I raakt FEEST BIJ VEI,SEX VELSEN Bijna 5000 gasten trok ken uit alle delen van het westen en midden van ons land naar de evange lisatielanddag te Velsen, die reeds voor de dertiende maal werd gehou den. Thema was: „Kom tot het feest!" In de ochtendsamenkomst sprak ds. G. Toornvliet uit Boemendaal over Mattheus 22 1 - 14. Hij benadrukte dat God geen rechtvaardigen en vromen nodigt, maar „de sloebers en schooiers", dat wil zeggen de zonda ren. Evangelist. J. Kits, directeur van het Brandpunt te Doorn, zei: De ge meente van God is mondig en iedere wedergeboren christen is ïn staat om anderen van Jezus te vertellen. Na de pauze kreeg eerst de jeugd de leiding in handen. Zij bracht een programma van drie kwartier. „De studenten veroveren hun universitei ten. de arbeiders de fabrieken, het wordt tijd dat de chpistenjeugd ook een deel van het programma gaat leiden." Veel zang, goede solo's en getuigenissen vulden hun program ma. Direct na de jeugdbijeenkomst na men de ouderen weer de leiding over. Na enige intermezzo's van muziek van duo's en koren sprak de Amster damse evangelist J. A. Malgo. De mo derne mens is moe, zei hij en zoekt rust. Die is alleen te vinden bij Christus, die zei: Komt tot Mij. Ook ds. J. Ketelaar de baptisten- predikant uit Drachten sprak over feestvreugde. We moeten als levende christenen eerst verlost worden van de wereld, zei hij. om daarna de we reld te dienen met de feestboodschap. 's Middags begon het net voor de samenkomst te regenen. Het gevolg GRONINGEN In zyn woning te Groningen is zaterdag overleden het oud-Tweede-Kamerlid voor de ARP de heer A. Zyistra. H(j werd 94 jaar. De heer Zijlstra is onder meer hoofd redacteur geweest van de Nieuwe Pro vinciale Groninger Courant en van De Standaard Andere functies die hy heeft bekleed zijn: gemeenteraadslid van Groningen, redactielid van de Gro ninger Kerkbode, voorzitter van de vroegere Nederlandse bond van jonge lingsverenigingen op gereformeerde grondslag, voorzitter van de provinciale bond van AR-gemeenteraadsleden, lid van het provinciale Christelijke boeren- en tuindersbond in Groningen, waar van hij mede oprichter is geweest. Na de oorlog is de heer Zijlstra over gegaan van de Gereformeerde Kerken naar de Gereformeerde Kerken vri.ige- j maakt, waarin hij ouderling en lid van de generale synode was. I Tot zijn dood is hii medewerker ge weest van het Nederlands dagblad (het voormalige Gereformeerd Gezinsblad^ j en de kerkbode voor de noordelijke J provincies van de Gereformeerde ker- 1 I ken vriigemaakt. j De Duitsers namen hem in de oor- j log gevangen en via Schevenïneen en tal van Duitse gevangenissen belandde hii «n het concentratiekamp Buchen- wald. De heer Zijlstra was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. was dat iedereen de grote tent bin- nenvluchttte, waar Theo Dikkes uit Leiden sprak over „Alles heb ik door het bloed van het Lam. Zijn con clusie was: „Uw houding tegenover het bloed van Christus bepaalt uw dagelijks leven." De laatste spreker was de evange list Jb. Klein Haneveld uit Bodegra ven. Hij bepaalde de aandacht vooral bij de vervulde profetieën. Als grootste profetie die nog vervuld moet worden wees hij op de weder komst van Christus. „Mijn Heiland komt en het feest nadert", zei hij. In de ouderdom van ruim 82 jaar is te Twello overleden de heer D. J. Baarslag Dzn., rustend hoofd van een christelijke school, die als auteur grote faam verkregen heeft. De heer Baarslag werd 1886 te Zwolle geboren en ontving zijn op leiding aan de rijkskweekschool te Deventer. Nadat hij op enkele plaatsen als onderwijzer werkzaam was geweest diende hij de school met den bijbel te Hedel van 1916 tot 1946 als hoofd. Hij schreef een toelichting op de bijbelse geschiedenis in 22 delen. Hij was ook een kenner van de He breeuwse taal. Zijn s tan da ard werk verwierf gro te vermaardheid en werd door hen die op de christelijke school les ge ven, algemeen gebruikt. Daarnaast schreef hij o.m. Paulus door het Ro meinse Rijk. Barnard van Clair- vaux, een drie delig werd over de „Grote historie van een klein land, een tweedelig werk over de gelijke nissen, de open hemelpoort, bene vens een groot aantal artikelen in allerlei periodieken. Tot aan zijn dood was hij mede werker aan het christelijk school blad „Onze Vacatures". Toen tijdens de bezetting het land tussen Maas en Waal frontgebied werd, kruide de heer Baarslag zijn kostbare manuscripten door de sneeuw naar Zalfcbommel. Na de be vrijding keerde hij terug in de Bommelerwaard waar zowel zijn huis als zijn bibliotheek verdwenen bleken te zijn. Op een boerderij vond Baarslag onderdak en nadat hij zich van een tafel en een stoel had voorzien schreef hij weer zijn bijdrage in een koeienstal. De laatste vijftien jaar woonde deze patriarchale figuur in Twello, waar de begrafenis in alle stilte heeft plaats gevorrden. NED. HERV. KERK Bedankt voor Renesse en Noordwele ham (JOvD> A' Heijkoop te Blanken- GFRRF. KEPKFN Beroepen to a -ifpn mm J Grnorlpl- J T»vp] fp yv Groote T.inHf* fp Vriezenveen Braam (p T «irlprrtorD GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kootwijkerbroek: Kok te Poortvliet. - vac. L. "ndrecht- kand. D.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2