Esso introduceert nieuwe motorolie BONDSDAG CKB 6044 DEELNEMERS Leiden alle wegen van de PvdA naar Rome Old Timer terug: SIATA 850 in B C-stijl THUNDERBIRD FAB I Zege Revbroeck Maatregelen bij botsing EÉN PK Uwe Seeler bedankt voor nat. elftal Manchester United op 4 en 25 september tegen Estudiants Basketbal Libanon '55 gaf Poolse kampioen goed partij T oekomstronde uitgesteld 9 ZATERDAG 1 JUNI 1968 De tijd van de „Old Timer" is teruggekeerd: onder de naam SIATA 850 Spring heeft de Tu- rijnse fabriek Siata de Bonnie and Clyde-tijd op de weg doen herleven. En het is importrice Horsmeier Muiden NV, die de (tweepersoons) wagen aan Ne derlandse liefhebbers te kijk en te koop (voor f 7995) aanbiedt. De SIATA 850 Spring is gebouwd op basis van een veranderd en versterkt Fiat 850-chassis. Maar dat is dan ook vrijwel de enige overeen komst met dit merk. Ontwerper Re- nato Ambrosini heeft verder het verleden aan het woord gelaten, zij het, dat onder de motorkap uiter aard een eigentijdse krachtbron schuilt. Deze bestaat uit vier (waterge- koelde) cilinders (inhoud 843 cc), die 37 (DIN) pk's leveren bij 5200 toeren per minuut. Dit vermogen geeft de wagen een snelheid van 130 km per uur. Volgens de importrice is het gebruik gering: 1 op 16. Tot de prestaties draagt ook de versnellingsbak met zijn goed onder handbreik geplaatst pookje in be langrijke mate bij. Alle vier versnellingen zijn volledig gesyn chroniseerd en de overbrenging vanaf het pookje is zeer direct. Door de, standaard voor Nederland, inge bouwde toerenteller is het simpel om op het juiste moment te schake len. In Nederland wordt uitsluitend het model met spaakwielen, voor zien van radiaalbanden, ingevoerd. De carrosserie is leverbaar in vijf kleuren: goudgeel, brandweerrood, lotuswit, azuurblauw en British ra- cing-groen. Het interieur is stan daard geheel met zwart kunstleer afgewerkt. Voor enkele kleuren is beige kunstleer op bestelling lever baar. Voor de winter wordt een losse, eenvoudig te monteren, uit polyester vervaardigde hardtop als extra ac cessoire geleverd. Esso Nederland heeft per 1 juni een nieuwe motorolie op de markt gebracht, die onder de naam Uniflo wordt verkocht. De olie is zodanig Fab Onè, de bekende rose li mousine van Lady Penelope uit de TV-serie „Thunderbirds", de kost baarste en meest futuristische auto ter wereld, werd in Engeland tot in details nagemaakt voor menselijk gebruik en onthuld op het landgoed van de Hertog van Bedford, Woburn Abbey, Badfordshire. De wagen weegt meer dan drie ton, is 6,5 meter lang en 2,5 meter breed. Hij heeft een computer, gesloten TV-circuit, film- en fotoca mera's en een machinegeweer, dat door de grille schiet. De snelheid be draagt 240 km per uur, de prijs 85 mille. De wagen gaat voor reclamedoel einden toeren met de filmster Penny Snow, die daarvoor is uitgekozen omdat ze sprekend op Thunder- bird-Penelope lijkt. samengesteld, dat ze qua viscositeit zowel de eigenschappen vertoont van de thans gebruikte SAE 10W-30 en de SAE 20W-40. Dat houdt in, dat ze zowel 's winters als 's zomers kan worden gebruikt. Voor de produktie van Uniflo, aan de ontwikkeling waarvan twee jaar is gewerkt, is gebruik gemaakt van een geheel nieuwe basisolie en een aantal nieuwe additives, die corrosie en slijtage moeten tegengaan. De nieuwe basisolie heeft als neven voordeel, dat zij het olieverbruik vermindert. Voordat men tot introductie over ging, is de olie uitvoerig getest in Amerika. In Nederland werd zij eveneens op een aantal wagens be proefd. Uit na de proef genomen oliemonsters, die bij temperaturen van 100 en 210 graden Fahrenheit op hun viscositeit werden getest, bleek de olie nog steeds de eigenschappen te vertonen van de SAE 10W-30 en SAE 20W-40. Esso noemt het nieuwe produkt, dat in de raffinaderij in de Botlek wordt vervaardigd, de grootste prestatie van de laatste jaren. Carburateur# Als eerste maatschappij in Europa gaat de Zenith Carburetter Compa ny in Londen een speciale fabriek bouwen voor de produktie van car burateurs, die vervuiling van uit laatgassen tegengaan. Er wordt 6,5 miljoen gulden aan ten koste gelegd. Zenith, die al ver gevorderd is op het gebied van carburateurs, die kunnen voldoen aan de nieuwe voorschriften betreffende schonere uitlaatgassen, heeft grote behoefte aan deze fabriek om aan orders uit binnen- en buitenland te voldoen. Ingenieurs van General Motors hebben in Amerika proeven genomen met vei ligheidsgordels, waarmee zij zeggen te hebben aan getoond, dat de automobi list maatregelen kan ne men om de overle vingskansen bij een botsing te vergroten. Deze maatregelen verschillen. afhankelijk van het type autogordel, maar de basisgedachte is de afstand tussen de inzit tenden en het interieur te verkleinen in de richting van de botsing. De met een heupgordel uitgeruste bestuurder kan de hevig heid van de botsing met meer dan 80 procent ver kleinen door de volgende positie in te nemen wan neer een botsing onvermij delijk is: De bestuurder plaatst beide handen op de boven rand van het stuurwiel, hij spreidt zijn ellebogen uit en laat zijn voorhoofd op de rugzijde van zijn han den rusten. Aldus kan hij de controle over zijn voer tuig behouden tot op het allerlaatste moment als hij het hoofd op de handen laat zakken. Indien de bestuurder een drie puntsgordel draagt, leunt hij in zijn riem naar voren met het hoofd voorover, terwijl de houding van zijn handen dezelfde is als hierboven omschreven. Een passagier met heup gordel, die rechts voor zit, dient zover mogelijk naar voren te leunen, zijn on derarmen op de bovenrand van het instrumentenbord te plaatsen en zijn hoofd boven het instrumen tenbord op de armen te laten rusten. Indien de passagier een drie puntsgordel draagt, dient hij de handen op de bo venrand van het instru mentenbord te plaatsen, de ellebogen uitgespreid en vervolgens in de gordel naar voren te leunen, ter wijl hij het hoofd zoveel mogelijk voorover houdt. Over de bevestiging van de gordels zegt het rap port, dat heupgordels laag gedragen dienen te wor den, dwars over de dijbek- kenstreek en zonder spe ling. Diagonaal-gordels dienen zo te worden ge dragen, dat de gebruiker zonder moeite zijn vuist tussen borstkas en riem kan plaatsen. TRIEST De Belg Guido Rey broeck heeft vrijdag de elfde etappe van de ronde van Italië, een rit over 197 kilometer van Bassano del Grap pa naar Triest, gewonnen. Leider in het algemeen klassement blijft de Italiaan Michel Dancelli. Programma Tweede Pinksterdag ROTTERDAM Aan de 41ste Bondsdag van het CKB die op Twee de Pinksterdag op het sportcomplex Laag Zestienhoven wordt gehouden, zullen 6044 korfballer(sters) deelne men, die in totaal 1056 wedstrijden zullen spelen. In dit monstertornooi, uniek in ons land, zullen twintig ron den worden gespeeld op 54 velden. Onder de teams bevinden zich achttien hoofdklassers die als volgt zijn ingedeeld: Groep A: DKOD (Heelsum). KOAG (Krimpen a.d. IJs- sel), Pernix (Leiden), MIK (Amster dam) en Kinderdijk (Alblasserdam). B: Excelsior (Delft). GKV (Gorin- chem), OVVO (Maarssen) en Snel (Dordrecht). C: PKC (Papendrecht), SGV (Culemborg). Oranje Nassau (Amsterdam). VEO (Voorburg) en Ons Eiland -(Leiden). D: SSS (Wage- ningen). Rotterdam-Zuid. In de halve-finales speelt de win naar van groep A tegen die van groep B en de winnaar van C tegen die van D. De finale zal op het ter rein van Xerxes worden gespeeld, aanvang 17.20 uur. Dammen APELDOORN De zesde ronde om het persoonlijk kampioenschap van Nederland in Hotel Nieland, Soe- renseweg 73. Aanvang 14.00 uur. Voetbal ZWOLLE Oostelijke bondsdag VCV op het gemeentelijk sportpark in Zwolle. Aanvang 8.30 uur. Onder de deelnemende verenigingen bevin den zich o.a. CSVD (Delft), DOS '32 (Rotterdam), Rust Roest (Eindhoven). Fit Boys (Beilen) en ACV (Assen). ENKHUIZEN Westelijke bondsdag VCV op het sportpark „Im- merhorn" te Enkhuizen, met o.a. Amstelveen. DEVJO (Voorburg), Groen Wit (Rotterdam), Jodan Boys (Gouda) en Oranje Wit (Dordrecht). Aanvang 9.00 uur. WADDINXVEEN Seniorentor- nooi Be Fair met Groeneweg, Haastrecht. Sportlust, Waddinxveen, Be Fair, Floreant, Moerkapelle, RCV, Spirit en WSE. Aanvang 10.30 uur sportcomplex Be Fair. RIJSOORD Polio-junioren- tornooi met ASWH, Slikkerveer, Bol nes en Rijsoord. Aanvang 10.00 uur terrein Rijsoord. HENDRIK IDO AMBACHT Se- niorentornooi ASWH op sportpark Schildman. Deelnemers ODB (Den Haag), Chrislandia (Heiningen), Sprang, Seolto (Zevenbergen), LMO (Rotterdam) en ASWH. Aanvang 10 uur. ZWIJNDRECHT WGZ Hei- nenoord (vriendschappelijk). 10.30 uur. Motorsport ZALTBOMMEL Motorcross met zijspannen. 250 cc internationalen en 500 cc junioren op het Waalcircuit in Zaltbommel. Aanvang 14.00 uur. Gevolg van de ben zineschaarste. Deze Fransman heeft zijn trouwe viervoeter moeten inschakelen om zijn Lelijk Eendje, dat onder weg was blijven steken, naar de garage te brengen. Daar zal hij dan nog wel een poosje moeten blijven staan, want er is steeds minder benzine. En juist nu een stralend Pinksterweekeinde is begonnen HANNOVER Uwe Seeler, de aanvoerder van het Westduitse elftal dat in 1966 doordrong tot de eindstrijd van het tarnooi om het wereldampioenschap, heeft vrijdag bekend gemaakt dat hij niet meer voor het nationale elftal zal uitko men. De 31-jarige Seeler heeft 59 keer in het Westduitse elftal gespeeld en scoorde 37 doelpunten. Seeler heeft de laatste tijd weinig gespeeld wegens blessures, vooraal aan zijn rug. Voor de Hamburger SV zal Seeler blijven uitkomen. O MANCHESTER De twee wedstrijden tussen Manchester Uni ted, de winnaar van de Europese be ker voor landskampioenen, en het Argentijnse Estudiantes, de Zuidame- rikaanse kampioen, voor de wereld beker voor clubs zullen op 4 en 25 september worden gespeeld. Op 4 september wordt in Buenos Aires gespeeld: op 25 september in Man chester. Een eventuele beslissingswedstrijd tussen Manchiester United en Estudi antes zal worden gespeeld in Ham burg of Amsterdam. SOFIA Nederland heeft vrijdag tijdens het Olympische kwalificatie- tornooi (basketbal) in de Bulgaarse hoofdstad Sofia een kleine nederlaag (6258) tegen Polen geleden. Bij de rust leidden de Polen met 3227. De meeste Nederlandse punten werden gescoord door Frank Kalis (24), Erik van Woerkom (14) en Ton Boot (10). (Van een onzer verslaggevers) KRIMPEN a/d IJSSEL Even leek hel erop dat Libanon vrijdag avond in het vriendschappelijk duel tegen de Poolse volleybalkampioen AZS/AWF in de nieuwe sporthal Groenendaal in Krimpen a. d. IJssel voor een daverende verrassing zou zorgen. De Rotterdamse ererdivise- ploeg nam van meet af aan het initi atief en de geroutineerde Polen had den de grootste moeite met de knal lende smashes van de Libanon-de- fensie. Langzamerhand kreeg de Poolse defensie echter wat meer vat op het Nederlandse aanvalsspel zodat de ze ge toch in Poolse handen kwam (13). In de eerste set van het duel, georganiseerd door de sportraad van Krimpen a. d. IJssel, ging de strijd volkomen gelijk op, maar bij de stand 8—10 moest Libanon afhaken. AZS, met vier internationals stootte door naar 915, ondanks uitstekend werk van vooral Dick Valster en Piet Wassenaar. Na de tweede set, die de Polen vrij vlot met 157 wonnen, leek de strijd gestreden, maar in de derde set kwam Libanon fel terug. Vooral door Lex Mastenbroek behaalde Libanon, dat ver boven zijn competitieniveau speelde, een volkomen onverwachte 15-13 setzege. Die inspanningen ble ken de Rotterdammers echter te veel energie te hebben gekost. Ondanks luide aanmoedigingen van de enkele honderden toeschouwers werd Liba non in de vierde set duidelijk terug gewezen: 15—3. Het damesteam van het Amster damse Armada kreeg in een voor wedstrijd een volleyballesje van AZS. Zonder zich bovenmatig in te spannen liep de Poolse ploeg, op toernee door West-Europa, in de eersteset langs de Amsterdamse meisjes die duidelijk routine tekort kwamen: 154. Ook in de tweede en derde set kreeg Armada geen voet aan de grond. De setstanden wijzen daar ook op: Tweemaal wonnen de Poolse dames met 155, waardoor de eindstand 30 werd. GEZEGD in Rotterdam door prof. dr. G. Klein, hoogle raar in de electronische instru mentatie in Delft: „Alleen door de cultuur als uitgangspunt te nemen kunnen wij komen tot een harmonische, niet-materia- listische maatschappij, waarbij de techniek en de economie mid delen zijn om de materiële wel vaart op een niveau te bren gen dat de mens, bevrijd van zowel de angst als van de vad sigheid door overvoering, in de gelegenheid stelt zijn talenten op andere gebieden te ont plooien. Naar mijn overtuiging zal dat een socialistische en de mocratische samenleving zijn". Dat onder de socialisten ook ande re meningen leven, zou men afleiden uit een redactioneel artikel in Het Vrije Volk van de hand van Paul van 't Veer: „Wel is duidelijk waartegen zij (studenten) zich keren. Zij keren zich tegen het „economisme" van de welvaartsstaat, die het woord wel vaart alleen onmiddellijk in mate riële betekenis serieus schijnt te ne men. Daartegenover stellen zij, met een kreet, de culturele revolutie waarin al het andere dan maar op gesloten moet liggen. Hun misverstand is dat zij menen natuurlijke bondgenoten te vinden in de stakende arbeiders. O zeker, ook bij de arbeiders leeft weerzin tegen de „establishment", die alles zo mooi kan voorrekenen dat de winsten altijd vrij en de lonen altijd gebonden moeten zijn. Maar voor de arbeiders is de sociale revolutie vooralsnog een begrip met reëler in houd dan de culturele revolutie". Het PSP-Tweede-Kamerlid Wie- benga benadert het probleem van het socialisme weer van een andere kant, blijkens zijn uitspraak in de Kamer deze week: „Ik ben socialist, omdat ik voor de vrijheid ben". Als alle wegen maar naar Rome leiden Insinuaties Maar de hooggeleerde Klein en zijn collega Heertje, die enige we ken geleden de knuppel van de ge weldloosheid in het socialistische hoenderhok gooide. zullen waarschijnlijk niet samen in de hei lige stad verblijven. In de Haagse Post van deze week blijven ze het fervent met elkaar oneens. Heertje: „Mijn artikel (in Het Pa rool van 10 mei) is uitsluitend inge geven door de bezorgheid van een buitenstaander, die wel lid van de partij is. omtrent de huidige politie ke ontwikkeling. Ik heb een paar mensen genoemd die vallen in het algemene patroon van ophitsen tot geweld, zoals de heer Lammers in de Nieuwe Linie. Wanneer ik spreek over „niet integer", dan slaat dat op de methodiek en het betreuren daarvan dat het in onze partij ge beurt. Het betekent helemaal niet, en het is een betreurenswaardige persoonlijke geraaktheid, die ik ei genlijk een beetje illustratief vind, om te denken, dat ik in dat artikel heb gezegd dat mensen als zodanig niet integer zijn." Klein: „Nou sorry, zeg, dit is na tuurlijk een voorstelling van zaken, die volkomen absurd is. Ik vind dat hele artikel toch. om het even heel kras te zeggen, geen niveau hebben. Ik vind het een combinatie van on zin, onbewezen stellingen en insinu aties. Ik vind de wijze waarop aan de 1-meiviering wordt gerefereerd, alsof dit een vorm is van geweld die te vergelijken is met andere vormen van geweld..." Geweld Klein: „Wij vinden, dat in dictato riale staten soms geweld als laatste redemiddel moet worden gebruikt". Heertje: „Bedoelt u daar ook de Oosteuropese staten mee? Klein: „Uiteraard". Heertje: „Dat is voor mij wel erg belangrijk te weten, want ik heb altijd de indruk, dat men daar dui- deliik verschil mee maakt". Klein: „Dat is dan de volgende insinuatie. Ik ben verwerper van ie dere dictatoriale vorm". Heertje: „U demonstreert ook te gen de situatie in Polen en in de Sowjetunie. Heb ik namelijk niets van gemerkt. Dat is het gekke". Klein: „Door het feit, dat ik in het dagelijks bestuur van een socia listische partij in Nederland zit, moet volkomen duidelijk zijn dat ie der bewind achter het ijzeren gor dijn... Heertje: „Nee, dat is niet voldoen de duidelijk, meneer Klein." Klein: „Ik hoef niet ieder o?enbük te demonstreren voor zaken, die vol gens mij... Heertje: U demonstreert wel te gen de Amerikanen als het om Viet nam gaat (Klein: Moet u horen...)... niet tegen de schrijversprocessen in de Sowjetunie". Klein: „Ha. dat is ook aan de orde geweest. Als mijn partijgenoten van mij niet weten, dat ik schrijverspro cessen achter het ijzeren gordijn veroordeel, dan hadden ze mij niet moeten kiezen als partijbestuurder en dan hadden ze moeten zegsen. dat ze geen vertrouwen in mij heb ben". Heertje: „Aha. aha". Klein: „Ik beweer, dat je met het afleggen van verklaringen zuinig moet zijn". Puur De heren zijn wel lichtgeraakt in dit verhaal. Maar er is hoop voor de PvdA. want de heer Den Uvl heeft voor het eerst sinds lange tijd weer „pure oppositie" in het parlement bedreven naar aanleiding van de lo nen. Tenminste, dat zegt de anti-re volutionair Boersma en hij weet wat dat is. In het weekblad Accent wordt aan de huidige voorzitter van de jonge renorganisatie in de KVP, Jac. Stienen gevraagd of de KVPJG nu van fanclub van Bogaers, waarop zij tot voor kort leek, geworden is tot fanclub van Schmelzer? Stienen ge looft het niet: „De scheiding der geesten ging niet om het program. Wel ging het om partij vernieuwing en de visie op de uitvoering van het vooruitstrevende program." Volgens Jac. Stienen wordt ook bij Arjos en CHJO steeds meer de nadruk gelegd op het program en benaderen ook die jongeren steeds meer de essentie van een resolutie van 1966, waarin de KVP-jongeren uitspreken dat hun partij zich moet omvormen tot een programpartij die zich laat inspireren door de christe lijke opvatting omtrent de waardig heid van de menselijke persoon als grondbeginsel voor iedere goedgeor dende gemeenschap. Dit betekent dat dit beginsel onderschreven kan worden door christenen, maar ook door anderen die eenzelfde opvat ting hebben betreffende de georden de gemeenschap". Het is geen opzet, maar ook deze week weer in deze kolom enige aan dacht voor Democraat Van Mierlo. In de reünistenrubriek van Societas Studiosorum Reformatorum schetst drs. G. Puchinger hem: „Hij paart jeugd aan intelligentie, fantasie, suggestiviteit, eerlijkheid, openheid en vriendelijkheid zaken die men niet zo vaak in één politicus verenigd ziet. Hij mist de grimmigheid van Den Uyl, de overbeschaving van Schmel zer, het charmant paternalisme van Biesheuvel en hult zijn vaak revolu tionaire ideeën in een menselijk kleed". Zakelijk Over Zijlstra zegt Van Mierlo: „Ik ken Zijlstra te weinig om te weten of ik hem graag als premier gehad zou hebben. Ik vond het.een slimme man. Ik vind dat hij een flink stuk zakelijk politiek denken in zich bergt, dat qua vorm voor mijn ge voel aansluit bij onze wijze van denken: maar hoe Zijlstra momen teel in de A.R. staat, dat is me niet duidelijk. Aan zijn persoon heb ik tijdens het gesprek bij zijn informatie de beste herinneringen, hoewel hij zo ontzaggelijk zakelijk is, dat ik me afvraag of hij niet stapel verbaasd zat aan te kijken tegen zulke drastische partijvernieuwingen als wij willen. Dat merkte ik ook wel. De wenselijkheid wilde hij mis schien niet eens betwisten, maar hij vond die wensen zó ver van het bestaande af., dat was althans mijn indruk". Gehoord in dc Tweede Kamer tij dens het loondebat: „Het kabinet re deneert van voren naar achteren; het kan ook van achteren1 naar vo ren". Ja, zo zijn er nog een paar manieren. Het GPV heeft een drukke eeuw voor de boeg. Straks in 1971 de ver kiezingen en de herdenking van Den Bricls hevrliding enz. enz. En dan Is in 2068 het feit te herdenken dat 500 jaar geleden de Slag bij Heiligerlec werd geleverd. Voor de Nederlandse ploeg is de nieuwe datum van de kleine tour on gunstig omdat de Olympische wieler ploeg op 21 september naar Mexico vertrekt. PARIJS De ronde van de toe komst, die 7 juni in Thonon les Bains aan het meer van Genève van start zou gaan, is uitgesteld tot 13 septem ber. De rande van Frankrijk blijft gehandhaafd op de vastgestelde data. Dit hebben de organisatoren van bei de wielerevenementen vrijdag in Pa rijs bekend gemaakt. De Nederlandse wielercoach Joop Middelink heeft direct vier renners aangewezen die op 7 juni aan de ron de van Oostenrijk zullendeelnemen. Het zijn: Leen de Groot (Utrecht), Wim Prinsen (Hank), Jan Krekels (Born) en Henk van Vught (Boxtel

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9