OPMERKELIJK TALENT Wees wijs op de weg in verkeer bij Van Houten, Klaasse en Tavenraat Veel mooie rijkswegen maar... hoe kom je er? Voor sportieve aktieve mensen Pinksteradviezen van Veilig Verkeer DRIE EVEXEMEXTEX IX LAREXS SIXGER MISEIIM Noodkreet van gedeputeerden Omzet De Gruyter sterk gedaald A. Roland Holst commandeur Bijdrage voor diepgevroren haring Tabaksmarkt blijft in Bremen aSles goed en mei Augustus 1969 plebisciet West-Irian 7 ZATERDAG 1 JUNI 1968 UTRECHT Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft voor het extra lange pinksterweekeinde tien „Pinksteradviezen" opgesteld voor hen die er op uit trekken. De advie zen luiden: Als u rustige binnenwegen op zoekt, bedenk dan dat uw buurman en duizenden anderen die wegen ook berijden. Haal niet onnodig in, maar houd het tempo aan van het andere ver keer, vooral op toeristische routes. Verwacht het onverwachte van veel onervaren automobilisten die met pinksteren de weg op gaan. maar ook van buitenlanders die het ver keer in ons land niet gewend zijn. Erger u niet in files. Houdt vol doende afstand tot uw voorganger: minimaal de helft van uw snelheid in meters. Stoppen op smalle wegen bemoei lijkt passeren en veroorzaakt opstop pingen. Als u wilt stoppen waarschuw dan het achteropkomende verkeer door enkele malen op uw rempedaal te trappen, waardoor uw remlichten op gloeien. Parkeer op smalle wegen uw auto niet op of in de onmiddellijke nabij heid van kruispunten, dan wordt het uitzicht belemmerd. Waar bermtoerisme de weg on rustig maakt is het zaak uw snelheid aan te passen aan de omstandighe den. Veel voetgangers en fietsers zijn een dergelijke drukte niet gewend. Wees bedacht op hun onverwachte i gedrag. Houd in een file het achteropko mende verkeer maar ook de voor u rijdende auto's steeds in het oog. Lou van Rees heeft, ondanks de moeilijkheden vorig jaar, voor het komende songfestival in Knokke weer een team bijeen gebracht. Opgelucht toonde hij het gisteren de pers. Zittend van links naar rechts Ben Cramer en Fleur Colombe, staande Frankie Franken, Lola en Sandra. Overstromingen tengevolge van stortregens hebben de afgelopen week in Noord- en Midden-Perzië meer dan honderd mensenlevens geëist. De aktieve staf van het Singer Museum in het Gooise schildersnest Laren, streeft er steeds naar. voor den dag te komen met ten toonstellingen die de aandacht waard zijn. Wie daar „overgecultiveerd" dreigt te gera ken wegens een te innige confrontatie met de kunst, doet er goed aan, het kijkgenot af te wiselen met een verblijf in de prachtige tuin en daar onder het dichte lommer van eeuwen oude bomen, nieuwe krachten op te doen voor een verder dwalen door de museum zalen. Buiten het eigen rijke bezit, zijn er nog drie tentoonstellingen te zien, waarvan één een perma- :nent karakter draagt, n.l. de expositie gewijd aan het werk van Gerrit van Houten en mogelijk ge maakt door het genereuze gebaar van zijn nog in leven zijnde, hoogbejaarde zuster, mejuffrouw Sientje van Houten- Zij heeft in het prentenkabinet een grote ver- i bouwing laten aanrichten, waardoor het verwezen lijkt werd, Van Houten's tekeningen en aquarellen voortdurend opgesteld te zien De andere exposanten zijn Johannes Tavenraat en Piet Klaasse, op wier werk we aanstonds nader in zullen gaan. Maar eerst terug naar Van Houten, die men wel als wonderkind beschouwde. Lijkt dit nu wat over- I dreven, vast staat, dat men het hier wél mag heb ben over een fenomeen, dat zich manifesteerde lussen 1880 en 1888. Ruim miljard tekort DEN HAAG Het tekort aan fi- I nancicringsmiddelen bij de provincie j Zuid-Holland en 'de gemeenten kan ertoe leiden, dat een grote oneven- I wichtigheid ontstaat tussen de bouw j van nieuwe rijkswegen en de aanleg j van provinciale wegen, die moeten 1 leiden naar die rijkswegen, aldus i dr. R. Eysink, gedeputeerde. Het zou wel eens kunnen gebeuren, dat men straks vanuit de agglomera ties niet eens op de rijkswegen met zijn auto kan komen... Het rijk kan putten uit de grote j pot van de Motorrijtuigenbelasting, i In het algemeen kan gesproken wor- j den van een acuut kapitaals- i gebrek van ruim 1,2 miljard gul- den. Daarnaast durven diverse ge meenten het niet aan diverse raadsvoorstellen in de raad te bren gen omdat de kansen van uitvoering uiterst gering zijn. Gedeputeerde prof. dr. J. P. van Praag zei: Men onderschat de pro blemen. waarmee wij zitten, ook in verhouding tot het overige deel van het land. Zuid-Holland dreigt een on derontwikkeld gebied te worden. Ons slechte leefklimaat wondt slech ter, omdat we niet de nodige voorzie- Anton van Duinkerken is ernstig ziek NIJMEGEN De bekende schrij- ver Anton van Duinkerken (Prof. dr. W. Asselbergs) is al enkele maanden I ernstig ziek. Hij is gisteren in een ziekenhuis in Nijmegen geopereerd. Zijn toestand gaat geleidelijk achter uit. DEN BOSCH Niet gerealiseerde omzetgroei in het winkelapparaat en aanzienlijke aanloopkosten van nieu we supermarkten zijn er volgens de directie van P. de Gruyter en Zoon NV de oorzaak van, dat het resultaat in 1967 sterk is achtergebleven bij dat van het jaar daarvoor. De exploi tatierekeningen zijn gedaald van 17 tot 11 miljoen en het saldowinst van f 4,5 tot 1,5 miljoen. Voorgesteld wordt het dividend op gewone aandelen (in 1966 nog 8 pro cent) te passeren, omdat er anders onvoldoende ruimte is voor een dota tie aan het reservefonds. De overige aandelen (preferente en preferente- winstdelende) krijgen 8 procent (onv.). Tegen de verwachting heeft de te ruggang van het financiële resultaat zich voortgezet, aldus de directie, die daarom in het commerciële beleid in grijpende wijzigingen aanbracht. In 1968 ontwikkelden de omzetten zich gunstiger. Hoewel het bedrijf dit jaar 150 jaar bestaat zal dit feit niet wor den gevierd. ningen kunnen treffen, die hier nog meer nodig zijn dan elders. WONINGBOUW Gedeputeerde D. van der Kwaak toonde zich optimistischer over de woningbouw in Zuid-Holland. In de eerste vier maanden van 1968 zijn 9645 (verleden jaar 8926) woningen in aanbouw genomen. Met de oplevering ligt het wat ongunstiger: 7010 wonin gen werden in die periode afgeleverd tegen 9080 in de eerste vier maanden van 1967. De aanvraag voor premie woningen ligt voor Zuid-Holland op een hoog niveau. BERGEN Bij de viering van zijn tachtigste verjaardag, die ook werd bijgewoond door Prinses Beatrix en Prins Claus, is Nederlands grootste dichter van onze tijd, A. Roland Holst, benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Het was de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, die deze benoe ming bekend maakte. Voor zij de dichter de versierselen die bij deze onderscheiding horen om de hals hing merkte zij op: „Om de wijsheid die u ons in uw werk hebt geschonken, om de geestelijke kracht die er uit spreekt en om de verrijking van onze taal heeft u nu reeds geslachten van Nederlanders aan u verplicht." De burgemeester van Bergen, waarvan de dichter al vele jaren ere burger is, vertelde onder meer dat A. Roland Holst op 8 november 50 jaar in het dorp Bergen woont. De Leidse historicus prof. dr. J. - Schulte Nordholt noemde Roland Holst: „de prins der dichters, die als klassiek dichter door de eeuwen heen stand zal houden". Het feest, dat werd bijgewoond door 320 gasten, onder wie de com missaris van de Koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg en de minister van defensie, de heer W. den Toom, was georganiseerd door de .stichting A. Roland Holst fonds. Na de pauze trad Wim Kan op. DEN HAAG Minister Lardinois «"landbouw en visserij) zal in het ka der van de verbetering van de struc tuur van de Nederlandse visserij een bijdrage verlenen voor aan de wal diepgevroren haring. De bewindsman wil met deze regeling de zorg voor de kwaliteit van de haring verder uit breiden naast de al bestaande rege lingen. De nu ingestelde bijdrage-regeling geldt vanaf 30 mei tot een nader te bepalen datum, maar uiterljk tot 31 december van dit jaar voor haring die wordt aangevoerd bij de visafsla- gen in Scheveningen, IJmuiden, Kat wijk of Vlaardingen. De koper krijgt een bijdrage als meer zou verlaten, wordt voldaan aan bepaalde kwall- teits- en diepvrieseisen. Voor gezou ten haring is de bijdrage 9,40 per kantje, voor verse haring in premie- j waren hem toegemeten, te kisten 2,50 per kist, voor in bulk j wat hij te zeggen had. aangevoerde haring tien cent per ki- j logram tot een maximum van vier Wat daarna nog sporadisch onder gulden per halkist voor de afslag te zijn handen vandaan kwam, zat Scheveningen en vijf gulden per hal- als zijn geest zelf, mogen we veron- kist voor de afslag in IJmuiden. 1 derstellen vergrendeld en heeft Gerrit van Houten, 29 augustus 1866 in Groningen uit een aanzien- I lijke en kunstzinnige familie geboren, gaf al zeer vroeg blijk de begaafdste telg te zijn (vader, broer en zuster I hielden zich ook met de beeldende kunst bezig, en het schilders echtpaar H. W. Mesdag-van Houten waren zijn oom en tante). VRESELIJK LOT i Gerrit van Houten werd op het hoogtepunt van zijn vroegrijpe scheppingsdrift echter, door een vreselijk lot bezocht: nauwelijks twintig jaar oud, treden de eerste verschijnselen aan de dag van de I geestesziekte, die bekend staat onder i de naam dementia praecox, een jam- 1 merlijk lijden de zorgvuldige ver pleging ten spijt dat hem niet Al is hij eerst op 63-jarige leeftijd in 1934 gestorven, slechts acht jaar WgtÊÊÊÊÈÊk zeggen De dichter A. Roland Holst is gisteravond in aanwezigheid van prinses Beatrix en prins Claus, minister Klompé en vele autori teiten en genodigden gehuldigd in verband met zijn tachtigste verjaardag. Op de feestavond werd deze foto van Roland Holst in gesprek met prinses Beatrix gemaakt. BONN De Indonesische regering heeft verklaard geen plannen te heb ben om de markt voor Indonesische tabak uit Bremen terug te trekken. Dit deelde het sociaal-democratische parlementslid Karl Wilhelm Berkhan mee. bij zijn terugkeer als lid van een groep West-Duitse parlementsle den. die een bezoek aan Indonesië hebben gebracht. slechts waarde als klinisch rapport ten dienste van de psychiatrie. Vermoedelijk hebben we hier te doen met een culminatie van krach ten en een geheel de mens vergende bevlogenheid, zoals die ook bij Van Gogh voorkwam. De parallellen tus sen hem èn Van Houten zijn trou wens in hoge mate frappant. Ofschoon ze elkaar niet gekend heb ben. werkten ze in het begin van de jaren tachtig, niet slechts geografisch (Van Gogh in Drente, Van Houten in Groningen!) maar ook overdrachte lijk in eikaars omgeving en deelden tenslotte een ongeveer zelfde tragisch lot. Zelfs de hem toebedeelde tijd van scheppen komt vrijwel overeen. GEBAAR Het is dan ook een daad van toege wijde liefde voor een broer (verge lijk: Theo Vincent!) en een van een aandoenlijke piëteit getuigend ge baar, dat nu een zuster, die de ne gentig jaar inmiddels ver overschre den heeft, het mogelijk heeft ge maakt, dat men nu, althans een ge deelte van Gerrits nalatenschap (de aquarellen en tekeningen) in alle rust kan beschouwen. Wie meer informa tie over de levensgang van de kunstenaar wenst, bevelen we de uit gebreide biografie aan, die door een andere zuster, Alida, werd verzorgd. Opmerkelijk is het feit. dat de wat autoritaire oom, H. W. Mesdag, slechts geringe waardering voor het ongewoon grote talent van neef Ger rit op kon brengen. Hoe het toch kan verkeren; vandaag zijn er velen die zich immiddels van Mesdag's werk hebben afgewend om dat van Van Houten eens te meer te appriciëren. BRILJANT Wie de, met een grenzeloze consciëntie gedane, stillevens op zich in laat werken en kennis neemt van een weergaloos briljant blad als „Waranda oudelijk huis" alsmede Van Houten's visie volgt op zo iets doodgewoons als een verzameling sleutels, weet dat hij met een rijk en rijp begaafde heeft kennis gemaakt, van wie niemand helaas vermag te zeggen hoe de groei en de ontwikke ling zich ware hij in het bezit van zijn geestesvermogens gebleven zou hebben voortgezet. MONUMENT Hoe het ook zij, Gerrit Van Houten heeft met datgene wat er van hem rest, een onvervangbaar monument voor zichzelf opgericht. Al was het slechts om de omstandigheid, dat hij ver op de toen komende twintigste eeuw vooruit liep. Van wel geheel andere aard is het werk, in hetzelfde Prentenkabinet te zien, van de hand van de. in Eemnes wonende en werkende tekenaar-gra ficus Piet Klaasse. TEMPERAMENT Klaasse, volop in de bloei van zijn leven toont zich kind van zijn tijd er, hij werpt zich dan ook met nart en ziel op de beweging in al zijn verschijningsvormen; een beweging die de naar rust strevende zal irrite ren. maar daarentegen op het bruisende temperament van een nog jong van harte zijnde kunstenaar, maar al te inspirerende invloeden nalaat. Zo gezien, zou men Klaasse als .le croniqueur van de sportevenementen kunnen signaleren. Op schier onna volgbare wijze „verslaat" hij de strijd die de paardenraces zo boeiend maakt, maar ook is hij te vinden op I kermissen en in het circus, waar hij de saltimbanques en artiesten betrapt i bij hun sierlijk bedrijf om een ande- I re maal een judo of bokswedstrijd, of een schermduel met wijd open- gesperde neusgaten van verrukking, bij te wonen en van zijn gewaarwor- dingen en belevenissen met pen of j Dotlood te getuigen. Wie als hij, weet zo slagvaardig het 1 moment vast te houden? En hoezeer verschilt alsdan zijn uitkomst met I die van langs mechanisch weg door I Een bloemstïlleven van Houten. van Gerrit telg uit een voornaam geslacht van goed gesitueerde lakenververs en schilderen was in zijn kringen nu eenmaal „not done"; hij moest en zou minstens in de handel. Maar in 1839 doorbrak hij de ban en kwam terecht in Kleef, een toen malige kunstenaarsenclave, waar de grote B.C. Koekkoek zijn leermeester werd. Reeds in het begin van de jaren veertig van de vorige eeuw, zag men van hem al zeer gedurfde en vrije natuurstudies, sprekend van een felle en spontane impressionistische schil derwijze. die in sommige gevallen zelfs dermate geladen zijn, dat zij aan het expressionisme raken. TIJD VOORUIT Ook Tavenraat was zijn tijd ver vooruit, zozeer zelfs dat hij buiten elk bestaand kader viel. In 1860 keerde hij, na veel om zwervingen, terug in zijn geboor testad: De dood van zijn vrouw was hier vermoedelijk niet vreemd aan. Tavenraat, in wiens werk men vele kwaliteiten van de kunstenaars, die later een adembenemende reputatie bereikten, terug vindt (Daumier, Geor ge Michel, Daubigny etc. etc.) ver gat echter zelden zijn jachttaferelen, landschappen en wat dies meer zij, te overgieten met een echt vaderlands sausje, het vleugje Holland, dat mis schien daarom en daardoor zijn werk zo vertrouwenwekkend maakt. Magnifiek bovendien, zijn de uit beeldingen die hij aan het dier wijd de („Schepershond" b.v. als een mo nument tegen de lucht uitstaand!), maar ook in „De koe wordt naar stal gebracht" bewijst de kunstenaar vol doende zijn grootheid. Zo groot in ieder geval, dat men er voor dient te waken, dat dit opmer kelijke werk niet meer in de verge telheid terugvalt! foto of film verkregen, resultaten. Klaasse toont zich hier, als Vnn Houten, een getalenteerde, zij het ook, dat Klaasse's trefzekere bladen, a priori, direkter en vollediger aanspreken dan die van zijn reeds lang overleden broeder in de kunst. GROOTHEID Tenslotte moeten wij melding ma ken van een andere opvallende grootheid: Wij hebben nu Johannes Tavenraat op het oog, een kunstenaar die in 1809 in Rotterdam werd gebo ren en daar een dikke zeventig jaar later overleed. Tavenraat, wiens naam zelfs bij in gewijden nauwelijks klank heeft, is typisch één van die kunstenaars, wier licht constant onder de korenmaat bleef schijnen. Tot dat er dan op een gegeven ogenblik een speurder met een uiterst fijn reukorgaan opduikt, die het werk van dezulken, dikwijls letterlijk, van onder het stof te voorschijn moet toveren, opdat ein delijk het licht van de publiciteit (een naar modewoord overigens) er zijn verdiende glanzen aan zal verle nen. Als Tavenraat's „herontdekker", moet met ere de Haagse kunst verza melaar en handelaar, de heer Han Jüngeling, worden genoemd, die zich in een nabij verleden al vaker op wierp als de „redder" van bijna ver loren gegane kunstwerken. ROMANTICUS Tavenraat was een onvervalste ro- j manticus, maar niet zo een, die de 1 romantiek aan de buitenkant van de dingen zocht, maar integendeel deze i opgetast aantrof in het diepste wezen van de onderwerpen, die hem voort durend bezig hielden. Tavenraat, mocht aanvankelijk naar de trant van die dagen, geen schilder worden. Immers, hij was een 1 „Het paardje" van Johannes Ta venraat. NEW YORK Soedjarwo Thon- dronegoro, de speciale assistent van de Indonesische minister van buiten landse zaken. Adam Malik, heeft gisteren met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties gesproken over het zelfbeschik kingsrecht voor West Irian. Hij deel de na afloop mee dat de vertegen woordiger van Oe Thant. die Indo nesië moet helpen bij de regelingen in augustus in Indonesië zal arrive ren. Soedjarwo was van mening dat dan een jaar later de volksstemming kan worden gehouden. Jong gereformeerd Ik kan mij de ergernissen over de toenemende verwereldlijking in de kerken ten dele indenken. Maar we moesten dit niet zo luid naar buiten roepen, want dat is beslist geen recla me voor de kerk. Men moet de vuile was niet buiten hangen, want er is zoveel beweging in de kerkelijke we reld dat het een buitenstaander heus niet jaloers maakt om lid van de kerk te zijn. Er zijn veel dingen die ons als oude ren ernstig verontrusten. Ik heb jaren in het jeugdwerk gearbeid en dan moet mij wel van het hart dat er nu geen vaste koers meer is en dat het wat uit de hand gaat lopen, nu het hek naar de wereld (dat altijd stevig op slot was) door de jeugd wagenwijd wordt opengeduwd. We kunnen daarover (alsook over de moderne theologie) veel discussiëren, maar m.i. moeten we minder praten naar buiten en meer naar binnen: re formeren. d.w.z. proberen vast te hou den wat goed is en de „zieke" plekken uitsnijden. Blijven streven naar een zuivere kerkelijke eenheid en begrip hebben voor de problemen, waarmee de christelijke jeugd te kampen heeft. Spaarzaam zijn met kritiek, mededeel zaam als het gaat om de bijbelse boodschap door te geven. De jeugd heeft nu meer dan ooit leiding nodig. Laten wij ze als ouderen dan voor gaan in een bijbelse levenswandel. Een moeilijke, maar een koninklijke opdracht. Leerdam J. Steketee (slot Onlangs heeft de jongerenorganisa tie van de CHU zich uitgesproken over verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar en over het distric tenstelsel. Er zijn stellig 18-jarigen, die serieus een keuze zullen en kunnen maken, maar er is ook nog iets wat men erva ring noemt. Daarom vind ik hel nuttig de kiesgerechtigde leeftijd niet te laag te nemen. Invoering van het districtenstelsel vind ik onjuist, omdat dan verschil lende kleine partijen niet meer aan hun trekken zullen komen of zelfs he lemaal zullen verdwijnen en dat is niet democratisch. Noord wijkerhout

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7