De rudimentaire mens OPINIE Kanttekening De generaal en zijn grondwet NONr ZEGT DE GA ULLE ■pil Onze redactie Radicalen over geschilpunten Eerherstel voor het midden Zeven dagen verder V. f.'ci- - ZATERDAG 1 JUNI 1968 Waarover gaat het m de res verhalen, die in dit boek gebun deld zijn? Een jonge man onder gaat een langzame verstening (De huidaandoening). Een vrouw voelt zich op een wonderlijke manier verbonden met een mach tige, eenzame zomereik (De boom Goliath). Een boerenvrouw staat een opgegraven goudschat af als losprijs voor haar gevangen man, die een verrader is, om hem daarna eigenhandig terecht te stellen (Het wenken van vogels). TN de politiek staat als regel „het midden" niet byster hoog genoteerd. Wie daar iets „in het midden" wil „brengen", doet gewoonlijk verstandig niet de loftrompet op „het mid den" te steken. Men heeft er een woord voor, dat in het politieke taalge bruik tegelijk een veroordeling inhoudt; men spreekt van „het kleurloze midden". Inderdaad, wie nog aan het midden hecht, loopt alle kans er dus in de verkeerde zin „ge kleurd" (in dit geval immers „kleurloos") op te staan. En wie wil dat? Intussen, als bij zovele andere zaken doet men wijs, zich niet door een al te vlotte redeneertrant te laten overrompe len. Daar is bijvoorbeeld ook de roep om „duidelijkheid" in de politiek. Op het eerste horen een redelijk verlangen. Maar hetzelfde verlangen ls onredelijk inzoverre duidelijkheid In onze gecompliceerde samenleving helaas een onmogelijke eis is. TELEUR bekennen, positie kiezen niet zelden zijn dat irri- tante wensen. Want vele problemen hebben zovele kan ten, en zijn we altijd voldoende op de hoogte? Wie tè gemak kelijk kleur bekent, wie tè spoedig positie kiest, vertoont even vlot de kenmerken van een wijsneus, wiens wijsheid dan ook bjj nader onderzoek niet verder blijkt te reiken dan zijn eigen neus. Maar daarmee zijn we er niet zeker niet bij die epineuze. die stekelige kwesties die zich telkens weer aan ons voordoen. Het plakken van etiketten is een in onze dagen gaarne be oefende bezigheid. Men is ook daar vlot mee. Wie even aar zelt met wat wel genoemd wordt een progressieve benade ring van hedendaagse vragen loopt het risico reeds derhalve conservatief te heten. En wie de betrekkelijkheid onderkent van overgeleverde waarde krijgt even spoedig een odium van progressiviteit op zich ai wordt in onze voortsnellende tijd progressiviteit als regel wel, vaak echter ook weer te vlug. als een deugd geprezen. TN het blad In de Waagschaal, dat men kwalijk van over trokken behoudendheid kan betichten, las ik tot mijn genoegen enkele nuchtere opmerkingen die kunnen gelden als een eerherstel van „het midden". Prof. dr. J. de Graaf had gesproken van „het saaie midden", waaruit men behoort te vertrekken. Maar de schrijver er kent, niet in te zien waarom het midden saai moet zijn. In het gezin, zegt hij, is de moeder het middelpunt, maar is ze saai? Het midden, gaat hy verder, heeft de waarde van ontmoe tingspunt te kunnen zijn, ook voor conservatieven en pro gressieven. Van het midden uit, meent hy, kan alleen de schok van de meningen komen die de waarheid voort brengt. Zonder midden, stelt hij bijvoorbeeld, zou de Her vormde Kerk al lang opgesplitst zijn. Wyzc woorden, dunkt me. In de politiek worden bepaalde politieke partijen weer door krachten binnen of buiten die partijen onder druk gezet om te kiezen voor wending naar links of naar rechts, maar om vooral niet „midden" te blijven, dat immers „kleurloos" is. Die partijen doen, meen ik, verstandig door de lichtvaardig heid van dit soort in zekere zin verleidelijke redeneringen heen te kijken en heen te prikken. Laten ze ook in dit op zicht liever zichzelf zijn en blijven. Er valt èn zoveel goeds te bewaren èn tegelijk nog zoveel goeds te winnen het een niet minder dan het ander. YfTAT in de kerk. die morgen weer het Pinksterfeest mag vieren, opvalt, is de verscheidenheid. In de bijbel wordt aan die verscheidenheid telkens weer aandacht geschonken, wanneer ze steeds opnieuw wordt opgewekt tot respecteren van elkaar. En als kennelijk een van de voorwaarden voor de komst van de Geest wordt stel lig niet zonder grond gewag gemaakt van de eendracht onder wie de Geest verbeidden. Ik houd er niet van om hetgeen voor de kerk geldt zonder meer door te trekken naar menselijke organisaties, met in begrip van politieke partijen. Maar er is óók geen reden om te stellen dat voor hen niets geldt van datgene wat waarde heeft in de kerk. Waarom zou men met name in organisaties die zich de pre tentie hebben aangemeten van zich christelijk te noemen el kaar niet kunnen vasthouden, zich in de onderlinge verschei denheid bewust zijnde van het waarlijk gemeenschappelijke dat, desnoods als een schok der meningen, ook dc waarheid kan voortbrengen? Ook de Pinkstergeest is trouwens alleen genade. DIEMER Een ten dode gedoemd bos wordt in brand gestoken en daarna on der zware regens op wonderbaar lijke wijze getransformeerd tot nieuw leven (Een voorbode van de civilisatie). Een dokter, op weg naar een boerderij waar een vrouw een kind moet krijgen, verdwaalt in een diY.ite mist en bereikt de hoeve als het kind al geboren is (Een wandeling in dc mist). Een geoloog ontdekt in een pool landschap een gedegenereerde mensengemeenschap, die zich meester maakt van alles wat hij bezit en aan heeft en die de snel bevroren man verdeelt en oppeu zelt (De volkomen verkilling). De natuur De natuur in het algemeen, en het plantaardig leven in het bij zonder, is sterker dan de gecivi liseerde mens. De mens „moet" weliswaar niets, want Hamelink propageert niets, maar impliciet herinnert Hamelink de westerse geciviliseerde en technisch be dreven mens aan zijn hulpe loosheid ten overstaan van de zwijgende, geduldige, onverzette lijke overmacht van de natuur, zodra de mens als eenling of met weinigen tegenover die over macht te staan komt. De volstrekte onmacht van de mens INaar aanleiding van Jacques Hamelink, De Rudimentaire mens, uitg. Athenaeum—Polak Van Gennep, Amsterdam, (192 blz., 8,50.) ten goede, in Hamelinks jeugd milieu beleden, lijkt bij hem om gezet in de onmacht vooral van de beschaafde mens ten opzichte van de geheimzinnige tellurische machten. Vóór-christelijk Dit besef leeft bij deze auteur zo sterk dat het hem tot schrij ver en dichter heeft gemaakt. Het bepaalt zijn thema's en zijn schrijftechniek. Het is literair ge zien zijn oorspronkelijkheid en zijn. stelt Hamelink zich op tegen over een wereld van civilisatie en apparatuur. De mens moet or ganisch in de natuur kunnen functioneren en hij boet aan we zenlijke menselijkheid in als hij het contact met de natuur ver liest. Maar doordat elk spoor van re ligiositeit in christelijke zin ont breekt. tendeert dit contact bij Hamelink naar het heidens ma gische en mystische. Hij put als het ware uit vóórchristelijke bronnen, iets dat men hier en daar ook in de poëzie van 'Ach terberg tegenkomt. Achterberg was van huis uit T^E GAULLE interesseert my slechts als historische figuur. Dit heeft de generaal, gewend over zichzelf in de derde persoon enkelvoud te spreken, eens ge zegd. Het kan hem niet schelen, hoe men over zijn persoon en zijn beleid denkt. Hij legt een diepe minachting aan de dag voor de domme massa die hem niet be grijpt. En hij zal niet aarzelen, zich tegen haar te keren, als zij tegen hem in verzet komt. Tijdens de tweede wereldoor log noemde president Roosevelt de toen al bijzonder lastige gene raal een „bruid met een messi- as-complex". Het was in de tijd, dat hij iedereen probeerde duide lijk te maken, dat Frankrijk de Gaulle en de Gaulle Frankrijk was. Aan de belangen van dai land moest alles ondergeschikt worden gemaakt. Dat gebeurde vaker in de geschiedenis van Frankrijk met catastrofale ge- volgens soms. Twee dingen Al jong kwam Charles de Gaulle diep onder de indruk van Gaston Monnerville, de (niet- blanke) voorzitter van de Senaat. Deze grote tegenstander van De Gaulle zou tijdelijk president van Frankrijk worden, als de generaal zou aftreden. twee dingen: de geschiedenis van zijn land en die van het leger. Zij zouden bepalend zijn voor zijn verdere leven, dat steeds meer als doel had. Frankrijk nieuw aanzien in de wereld te geven. En lange tijd heeft hel ernaar uitgezien, dat hij met de steun van de meerderheid dei- Fransen in zijn opzet zou slagen. Al in zijn Londense periode begon hij de voorwaarden te scheppen voor de "ol die hij als historische figuur moest soelen. Hij deed een ijzige atmosfeer rondom zich ontstaan om autori teit en prestige te verkrijgen. „Prestige", aldus een uitspraak van de generaal, .kan niet wor den gehandhaafd zonder geheim zinnigheid. De mensen hebben weinig eerbied voor wat ze ken nen. Elke cultus heeft zijn taber nakel, maar een groot man is zel den groot in de ogen van zijn bedienden". In een van zijn vooroorlogse boeken had hij al geschreven, wat naar zijn mening de taak was van een militaire leider: „Hij kan zich niet handhaven zonder een sterke dosis egoïsme, trots, hardheid en listigheid. Niets komt autoriteit meer ten goede dan het zwijgen bewaren. Ook is het noodzakelijk dat het doel, waarmee de leider zich ver eenzelvigt, het kenmerk van grandeur draagt". Deze opvattin gen heeft hij consequent in prak tijk gebracht. Grootheid Even heeft het er deze week op geleken, dat de generaal zich geërgerd uit het politieke bedrijf zou terugtrekken, zoals hij in 1946 had gedaan, toen hij niet met de herleefde politieke partij en wilde samenwerken. Hij zou dan het goede voorbeeld hebben gevolgd van president Johnson die zich niet meer voor herver kiezing beschikbaar stelde toen bleek, dat hij de oorzaak dreigde te worden van nationale ver deeldheid. Deze grootheid bleek de gene raal niet te kunnen opbrengen, omdat zij niet paste in de histo rische rol, die hij nog altijd meent te moeten spelen. In 196ó gaf hij al een voorproefje, toen hij dreigde zich geheel uit de po litiek te zullen terugtrekken, als hij niet bij de eerste stemming als president zou worden herko zen. Hij kreeg nog geen 45 pet., maar deed of er geen vuiltje aan de lucht was en nam deel aan de voor hem vernederende tweede ronde. Die gaf hem 55 procent. „NON," zegt de Gaulle te gen zijn Frangais: ik ga niet heen, en de voortreffelijke Pompidou ook niet, ik stuur het parlement naar huis, u gaat stemmen, en als dat ma terieel onmogelijk wordt ge maakt, dan Sommigen zeggen: hij herstelt eindelijk het gezag, anderen vrezen: dat wordt burgeroorlog, en een militaire dictatuur waar voor de generaal ons net tien jaar geleden vrijwaarde. Het verrassende eind van al weer een bewogen week. On lusten die zich uitbreiden over toute la douce France, de com munisten die omzwaaien en de stakers dagenlang stijven in hun verzet, studenten die hel gezag negerend de verbannen Cohn-Bendit in de Sorbonne toe laten, een regering die de arbei ders forse loonsverhogingen be looft. een aftredende minister ban onderwijs, Peyrefitte. En nu maar wachten of het volk soms „Oui" zal zeggen. Frankrijk slokt alle aandacht van de wereld op. Er is trouwens weinig méér te melden: de neder laag van Kennedy in de voorver kiezingen van Oregon (Humpnr.-y is volgens opiniepeilingen favo riet voor president), het aanne men van de wet op de niod- toestand in Bonn, het Euro-zui- velakkoord (mét Frankrükl), de geboorte van een prinsje in De nemarken. het afzetten van kran tekoning Cecil King in Engeland wegens kritiek op Labour, te- richten over martelingen die Ni- gerianen in het op Biafra hero verde Port Harcourt zouden be gaan. het vergeefse speuren naar de Amerikaanse atoomduikboot Scorpion, die in de Atlantische oceaan verdwenen is. Hier bij ons hopen de probli- men zich ook op. In de ijskast van de regering verdwijnen de beslissing over een extra be lastingverlaging per 1 januari 1969. en de vraag of de staatsbij- drage aan sociale verzeke ringskassen veel hoger moet wor den. De storm komt in het najaar, want ook de loonpauze moet dan weer voorbij zijn. Minister Veringa wl met de studenten over hervormingen praten, maar niet 'n hut open baar. De liberalen formuleren ve le wensen, zoals een referendum en stembusakkoorden, cn wil'en hun image („vooruitstrevende volkspartij") verbeteren. De demonstratie van d? vak bonden tegen de ingetrokken rc- geringsplannen verloopt rustig, bij Velasquez moeten 113 man ontslagen worden, de Delanafa- brieken worden door uitstel van betaling even gered, het /ervoer naar Duitsland krijgt een nieuwe klap door de beperkte invoer van dieselolie, de KLM boekt flinke winst, kan weer reserveren tn dividend uitkeren. Ons ontvallen een dichter en een schilder: prof. dr. P. Minde- raa te Leiden en Kees van Don gen in Parijs. De ABC-Z-actie haalt zes ton voor de Chr. Geref. zending binnen, er is weer haring en we mogen weer hengelen, Yvonne Paul dook op Schiphol weer op, Manchester United ver overt de Europese voetbalbeker en Leen de Groot de w i«- naarstrui van Olympia's Tour. en daarmee vegen we de laatste snippers van de meimaand o'j- een. Weet u nog hoe die maand be gon? Met het bericht dat er in Parijs over Vietnam zou worden onderhandeld. En wie praat daar nou nog over? DEZE WEEK GEZEGD: „Zoals op ongeregelde tij den een deel van ons volk de griep krijgt, zo duiken tel kens opnieuw stromingen op kerkelijk en niet-kerkclijk die de bestaansredenen van de christelijke organisa tie betwisten" (H. U. VYem- mers) buitenmens een odk Hamelink is dit. Onder de zwartzijden pet van menige provinciaal leeft een onbewust contact met een oeroud collectief verleden. En het is mis schien de roeping en de taak van dichterlijk begaafde enkelingen uit die sfeer om dat contact on der levende woorden te brengen, niet opsommend of beschrijvend, maar bezwerend en evocerend. In de nocfif „Veel gaat in de nacht verlo ren", dichtte Eichendorff. Ook in de nacht der tijden gebeurt dit. Maar de dichter en schrijver weet veel weer present te maken, veel dat ook de geciviliseerde stadsmens met een huivering herkent. Schoonheidsfouten De langste novelle uit Hame links bundel brengt de meesfe menselijke handeling. En het is ook in dit verhaal dat de schoon heidsfouten het duidelijkst aan de dag treden. Zinfragmenten als de volgende doen in hun banali teit afbreuk aan het algemene li teraire niveau. „Verfijnd ge penseeld door een meesterhand" (bl. 74), „wiekten de vogels als bij toverslag omhoog" (75), „de wegen werden In modderpoelen herschapen" (82), „als geschapen voor hun flitsende strijdwijze" (82). Ook begrijp ik niet goed dat de vrouw aan haar eigen man moet uitleggen dat er veel goud op het erf begraven ligt (110). Dit alles neemt niet weg dat men van een sterke bundel moet spreken. Een erotische situatie als beschreven op bl. 30 valt uit de toon en maakt de indruk van een concessie aan de literaire mode van vandaag. Deze scène kan m.i. gemist worden, omdat ze niet functioneert in het geheel van de besdirijving. Men kan benieuwd zijn naar de verdere ontwikkeling van Ha melinks bijzonder talent. Zijn z'n thema's onuitputtelijk, kan men nog verder op verrassingen reke nen? Zo'n uitspraak is eigenlijk een compliment, want ze bewijst dat de schrijver zijn lezers in een verwachtingsvolle spanning weet te brengen, wat aan mindere ta lenten niet lukt. Dr. C. RIJNSDORP Bij de parlementsverkiezingen in maart vorig jaar kregen de gaullisten een gevoelige klap. Uitsluitend dank zij de voor hen gunstige werking van de kieswet behielden zij een meerderheid (van enkele zetels) in de Natio nale vergadering. De generaal weigerde echter, in te stemmen met de vorming van een kabinet op bredere basis, dat een sterker sociaal gericht beleid zou voeren. Ook nu is hij nog gekant tegen zo'n kabinet, al was het alleen maar omdat hij weigert, water in zijn vurige gaullistische wijn te doen. Tegenvaller Nadat het votum van wantrou wen tegen het beleid van pre mier Pompidou vorige week werd verworpen, meende de ge neraal nog met een weinig zeg gend referendum te kunnen volstaan om de crisis te bezwe ren. Het bedekte dreigement dat hij zou aftreden en de belang rijke concessies op soc'au! terrein te elfder ure bereikl tussen Pompidou en de vakbonden hadden echter niet de gewenste uitwerking. Eerder waren zij een aanmoedi ging om op de ingeslagen weg voort te gaan. En in de loop van deze week werd duidelijk, dat premier Pompidou in de Natio nale vergadering zou worden weggestemd, waardoor ontbin ding van de vergadering en nieu we verkiezingen noodzakelijk zouden worden. Dat de president deze nieuwe nederlaag wenste te 'ermijden bleek uit zijn aankondiging, dai Pompidou aanblijft, maer dat hij de Nationale vergadering naar huis had gestuurd en opdracht had gegeven nieuw? verkiezingen uit te schrijven. In wezen heeft de generaal zich op dit ount dus u tstel van executie gegeven Of die verkie zingen gehouden zullen worden, moet nog worden afgewacht. Dat hangt af van de houding die de stakende arbeiders en de studen ten zullen aannemen De laatsten hebben er geen belang bii en de eersten zullen wellicht hun diepe wantrouwen in de geloofwaardig heid van de president niet meei kunnen overwinnen, na ailes wat er gebeurd is. Laatdunkend Een van de oorzaken hiervan s. dat de generaal in zijn korte toespraak van donderdag laat dunkend opmerkte, dat de com- (~)P deze plaats waar zjjn wekelijkse „Kamermu ziek" haar vertrouwde plaats placht te vinden past ons van daag een woord van afscheid aan onze parlementaire redac teur J. Prillevitz. Dertien jaren heeft hij deel uitgemaakt van onze redactio nele staf. In een wat lossere verhouding gingen daaraan nog vier jaren vooraf. Hij heeft belangrijk bijgedragen aan het peil van de parlemen taire en, ruimer genomen, de politieke berichtgeving in onze bladen. Met name zijn „Kamermu- zieken" vonden steeds een waarderende lezerskring, zoals ons telkens weer uit vele re acties bleek. Zij waren geschreven vanuit de juisie journalistieke houding, die er immers een is van tegelijk na bij komen en afstand houden. Door vormgeving en inhoud maakten zijn beschouwingen het de lezer meer mogelijk, het parlementaire spel te vol gen; een belangrijke en nood zakelijke bezigheid in onze in deze dagen door tal van buitenlanders weer zo terecht benijde democratie. Wij hebben alle reden, onze scheidende redacteur dank te weten voor zijn werk, niet zelden in vèr voortgeschreden nachtelijke uren in het goede journalistieke dienstbetoon je gens onze lezerskring verricht. Hij heeft nu een werkkring verkozen bij de Rijksvoorlich tingsdienst, een besluit dat wij, zij het met enig leedwe zen, respecteren, en een be noeming waarmee wij zowel de RVD als hem gelukwensen. Onze parlementaire redactie bestaat thans uit de heren C. van der Wild en H. van Span ning. De Hoofdredactie „Discussiekring" bijeen in Utrecht De GavXle: hoe lang nog? munisten in hun beweerde greep naar de macht hun optreden „na tuurlijk met een bedriegelijke schijn zullen kleuren door de eerzucht en de haat van de afge dankte politici te gebruiken. Daarna zouden deze personen niet meer wegen dan hun eigen gewicht en dat zou niet zwaai zijn". Het zal niemand ontgaan zijn, dat de generaal hiermee doelde op figuren als Mendès France en Mitterrand die met steun van de communisten het machtsvacuüm willen vullen, dat door het falen van de president is ontstaan. Gesteld echter, dat de verkie zingen wèl gehouden worden, dan valt nog te bezien of hel politieke probleem, waar Frank rijk mee worstelt, kan worden opgelost. Aangenomen moet wor den dat de president zai weige ren samen te werken mei een parlement dat een 'inkse meer derheid heeft. De mogelijkheid dat een derge lijke meerderheid het resultaat van nieuwe verkiezingen is. moei bepaald niet denkbeeldig worden geacht, ongeacht de uit de mond van de generaal nogal bedenke lijk klinkende waarschuwing te gen het gevaar van een commu nistische dictatuur Mogelijkheden Er doen zich dus twee moge lijkheden voor, die kunnen leiden tot hef uitroepen van de nood toestand, die de generaal dictato riale bevoegdheden zou geven De eerste ontstaat, als nieuwe verkiezingen niet kunnen worden gehouden door aanhoudend ver zet van arbeiders en studenten. Of de president in dat geval hét recht heeft, zich on artikel 16 van de grondwet te beroepen wordt betwijfeld. Daar wordt nl. in gezegd, dat de Nationale ver gadering gedurende de nood toestand niet ontbonden mag worden. Het gaat er ook van ui', dat de noodtoestand pas nan worden af gekondigd na overleg met de Constitutionele raad, de regering en de voorzitters van de Natio nale vergadering en de Senaat Aan deze voorwaarden kan niei worden voldaan, nu de Nationale vergadering al is ontbonden er er dus ook niet kan woiden over legd met een voorzitter. Het hoeft echter niet te ver wonderen, als de president zich niet zal houden aan de letter van (Van onze parlementsredactic) UTRECHT Vandaag houden de christen-radicalen uit ARP, KVP en CHÜ voor de tweede maal een congres. In Utrecht bespreekt men aspecten van de Europese integratie en het Ne derlandse defensiebeleid. Sinds het radicalen-congres dat novem ber 1967 in Scheveningen werd gehouden, zijn de omstandighe den echter wel veranderd. Op het Schevenings congres stonden de radicalen in de be langstelling als de vernieuwers van de confessionele partijen. De bijeenkomst weiri geopend door drs. Bogaers. Politieke waarne mers keken met grote belangstel ling naar de wijze waarop de ra- di'rlen zich over het stembusak koord zouden uitlaten. Nu we een half jaar later zijn, bieden de radicalen een geheel ander beeld. Een deel heeft zich losgemaakt van de moederpartij (KVP, ARP, CHU) en is verenigd in de nieuwe Politieke Partij Ra dicalen van Bogaers en Aarden. De overgebleven groep, die thans in Utrecht bijeenkomt zal boven dien geen nieuwe' ideeën uitwer ken maar in de eerste plaats in eigen kring een oplossing zoeken voor enkele problemen die bij de interpretatie van de buitenlandse politiek gerezen zijn. Ook zal niet gesproken worden over een zeer essentieel punt in de kring der radicalen namelijk het stem busakkoord. Zo zijn ook de christen-radica len uit KVP, ARP en CHU in korte tijd veranderd van een jon ge, dynamische groep, in een discussiekring die tijdens haar bestaan reeds een aantal me ningsverschillen onder ogen heeft moeten zien, waarvoor men thans een oplossing hoopt te vinden. Buitenlands beleid Het probleem ligt voor de radi calen in het buitenlands beleid. Met name de defensie en de Eu ropese eenwording. Op de verga dering in Scheveningen bleek dat een groep sterk ethisch denkende personen in de buitenlandse com missie een overheersende rol speelde. Deze groep gaf het bui tenlands program van de radica len een pacifistische inslag. Bij de openbare zitting bleek even wel dat zij buiten de commissie niet veel aanhang hadden. Zo stond men voor de moeilijkheid De Nationale vergadering ont bonden. Terwijl de gaullisten de zaal verlaten, zingen de leden van de oppositiepartijen staande de Marseillaise dat de buitenlandse commissie de vergadering een paragraaf aan bood die voor de meerderheid niet acceptabel was. Vandaag begon de tweede fase van de program-opstelling. Van morgen hielden de heren E. H. van Eeghen en mr. P. J. A. Iden- burg een inleiding, respectieve lijk over de defensiepolitiek en de Europese eenwording. Vooral Van Eeghen had een doorwrocht stuk. De oplossing van het nucleaire vraagstuk kan niet gevonden worden in het ne geren van zijn bestaan en zijn achtergronden. Het antwoord op de vraag: „Mogen wij de mensheid een nucleaire oorlog aandoen is ongetwijfeld neen; maar dit wil nog niet zeggen dat we door deze middelen lokaal te vernietigen nu van het vraagstuk afzijn", aldus Van Eeghen. Dit is duidelijk tegen de paci fistisch denkende radicalen ge richt. Vervolgens gaat de heer Van Eeghen oud beroepsoffi cier uitvoerig in op de vraag wat er dan wel moet gebeuren. Hij bepleit het kernwapen vrij maken van Europa van de Atlan tische oceaan tot de Russisdhe Westgrens, en terugtrekking van Amerikaanse en Russische troe pen uit Europa. Er dient geen eenzijdige ont wapening in West Europa plaats te vinden en ook geen Europese kernmacht ontwikkeld te wor den. Het Europees militair even wicht zal dan onder dekking van Russische en Amerikaanse kernwapenen door middel van een conventioneel leger moeten gebeuren. Daarvoor is nodig dat men met name in Nederland meer aan dacht schenkt aan het materiaal, dat volgens Van Eeghen, thans verouderd is. Bovendien zou men dan minder dienstplichtigen no dig hebben en kunnen volstaan met een beter bewapend be roepsleger door een kleine groep dienstplichtigen aangevuld. Integratie De heer Idenburg bespreekt de betekenis van de Europese inte gratie. Hij beklemtoont het be lang van een verder zien dan Eu ropa alleen. De dialoog met het communisme, de hulp aan ont wikkelingslanden, het rassen vraagstuk en dergelijke zijn pro blemen die men ook in een vere nigd Europa centraal dient te stellen. Mr. Idenburg wijst het streven naar een Europese kernmacht evenals de heer Van Eeghen af. dc grondwet, die geheel volgens zijn persoonlijke wensen werd opgesteld. Een soortgelijke s;t"atie doel zich voor, als er verkiezingen worden gehouden, die een voor de generaal onaanvaardbare linkse meerderheid opleveren. De president kan dan nog eens ver kiezingen uicschrijven. maar niei meer tot ontbindirg ->an de dan gekozen Nationale vergadering overgaan, als de samenstellini ervan hem niet beva'r. Dat ver biedt artikel '2 van zijn eigen grondwet. Wel kan ni] nas in dal stadium zijn toevlucht nemen to de uitzonderlijke vo'm; rhien var art. 16. Daarbij heeft hij het voordeel dat aan dc president van de re publiek het recht is toegekend, de ernst van de situatie te beoor delen, die tot het uitroepen van de noodtoestand zou moeten lei den. De generaal kan dus op elk ogenblik een militaire dictatuur in voeren. Het «parlement kan hem grondwet in dat geval wegens ingevolge artikel 68 van de hoogverraad voor het. Hoogge rechtshof dagen Dat zou In een gezamenlijke zitting van Natio nale vergadering en -senaat moe ten gebeuren. Worden er geen verkiezingen eehouden. dan is deze mogelijkheid uitgesloten, omdat in dat eeval alioen de Se naat functioneert Maar zelfs al zou eer beroep op het Hooggerechtshof gedaan kunnen worden, dan moet nog worden betwijfeld, of de gene raal zich van een "vemvele ver oordeling iets zou aani/vkken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14