Spontane betoging in Parijs voor De Gaulle Maatregelen komen veel te iaat Geen concessies aan de stakers Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter De Gaulle: mandaat van volk uitvoeren GENERAAL DENKT NIET AAN AFTREDEN NATIONALE VERGADERING ONTBONDEN In Weert dertig man ontslagen Korte vergadering EEG-ministerraad VRIJDAG 31 MEI 1968 (Van onze special verslaggever Link van Bruggen) PARIJS „Als drager van de nationale en republiieinse legitimi teit heb ik de afgelopen 24 uur zonder uitzondering alle mogelijkhe den overwogen, die mij in staat stellen deze legitimiteit te handha ven. Onder de huidige omstandig heden zal ik mij niet terugtrekken. Ik heb een mandaat van het volk. Dit zal ik uitvoeren. Ik zal de eerste minister, wiens waarde, flinkheid en bekwaamheid de lof van allen verdienen niet vervan gen. Hij zal de wijzigingen in de reeering, welke hem nuttig voorko men aan mij voorleggen. Ik ont bind heden de Nationale Vergade ring." Zo begon president Charles de Gaulle gistermiddag zijn met span ning verbeide toespraak, die uitsluitend via de Franse radio werd uitgezonden, omdat de Franse televisie staakt. Datum verschuiven De verdere tekst van zijn boodschap, waar de gebruikelijke aanhef: „Frangaises, Francais", aan voorafging luidde als volgt: „Ik heb aan het land een refe rendum voorgesteld, dat de burgers de gelegenheid zal geven een diep gaande hervorming van onze eco nomie en ons universitair stelsel af te kondigen, en tegelijkertijd, via de enige aanvaardbare weg die van de democratie te verklaren, of zij al dan niet hun vertrouwen in mij blijven stellen. Ik stel vast dat de huidige toestand feitelijk verhindert dat dit referendum wordt gehouden. Daarom verschuif ik de datum." „Wat de algemene verkiezingen betreft, zij zullen worden gehouden volgens de in de grondwet neerge legde termijn, tenzij men het Franse volk geheel monddood maken wil door te verhinderen dat het zich uitspreekt, en tevens dat het leeft, en wel met dezelfde middelen als waarmee men verhindert dat de studenten studeren, de onder wijskrachten doceren en de arbei ders werken." „Deze middelen zijn intimidatie, vergiftiging en de tirannie van de kant van reeds lang georganiseerde groepen, zomede van een partij, die een totalitaire instelling is, zelfs wanneer zij in dit opzicht reeds rivalen heeft." „Als deze toestand van geweld voortduurt, zou ik om de republiek te handhaven, overeenkomstig de grondwet, andere middelen dan de directe stembusuitspraak van het land moeten gebruiken." „In elk geval is het nodig dat overal en onverwijld de burgerak- tie zich organiseert. Dat moet ge beuren om in eerste aanleg de re gering te helpen, en vervolgens plaatselijk de prefecten, die weer commissarissen van de republiek zijn geworden, te steunen bij hun taak, die eruit bestaat zo goed mo gelijk het bestaan van de bevolking te verzekeren, en de omverwerping op ieder moment en op elke plaats te verhinderen." Dictatuur „Frankrijk wordt metterdaad door een dictatuur bedreigd. Men wil het land dwingen zich te onderwer pen aan een gezag, dat zich in de nationale wanhoop met geweld wil vestigen. Een dergelijk gezag zou dan natuurlijk in wezen dat van de overwinnaar zijn, dat wil zeggen: dat van het totalitaire commu nisme." „Natuurlijke zou men dat om te beginnen met een bedrieglijke schijn kleuren door de eerzucht en de haat van de afgedankte politici te gebruiken. Daarna zouden deze personen niet, meer wegen dan hun eigen gewicht, eri dat zou niet zwaar zijn." „Dat zal echter niet gebeuren. De -republiek zal niet aftreden. Het volk zal zichzelf weer meester wor den. De vooruitgang, de onafhanke lijkheid en de vrede zullen het met de vrijheid winnen." ..Leve de republiek' Leve Frank rijk!" Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Het antwoord op de vechtlustige radiotoespraak van de Franse president was een spontane demonstratie van misschien wel een half miljoen Gaullisten in het hart van de Ville Lumière. Van de Place de la Concorde tot de Place de l'Étoile (Are de Triomphe) een afstand van zeker twee kilometer stonden de betogers gisteravond van trottoir tot trottoir op de tien tallen meters brede Champs Elysées. Het was de eerste keer sinds het thans 28 dagen oude revolutionaire rumoer dat de aanhangers van het 77-jarige en morgen tien jaar aan de macht zijnde Franse staatshoofd zich in groten getale op straat vertoonden. In de zijstraten stonden sterke po- litietroepen klaar, doch deze behoef den nergens in te grijpen. Commu nisten, zomede studenten, die de anarchie predikten, hadden aange kondigd een tegendemonstratie op touw te zetten, maar de hele avond lieten ze zich nergens zien. Spreekkoor IX VASTBERADEX TOESPRAAK (Van onze speciale verslaggever j Link van Bruggen) PARIJS In zjjn vastberaden toespraak tot het Franse volk heeft president De Gaulle de stakende arbeiders geen conces sies gedaan, en ook niet gepro beerd hen weer aan 't werk te krijgen. De eerste poging van de zijde van de regering om de staking te breken, is gisteren niettemin door de minister van het post-, telefoon- en telegraaf- wezen, Yves Guena, gedaan. De bewindsman beval dc onder hem ressorterende stakers onmiddel lijk aan het werk te gaan. Hij voegde eraan toe bereid te zijn waar en wanneer dan ook over hun eisen te spreken. Guena stak de werkwilligen een hart onder de riem. Als posters hen zouden trachten te weerhouden de arbeid weer op te nemen, moesten er „terug naar het werk comité's" wor den gevormd. Ook moest een onmid dellijk beroep op de superieuren worden gedaan. Premier Pompidou heeft gisteren het besluit getekend, waarbij het ge garandeerde minimumloon met 35 procent wordt verhoogd. Dit besluit maakt deel uit van de overeenkomst, die het afgelopen weekeinde tussen de regering, de vakbonden en het „Patronat" (werkgevers) tot stand is gekomen. Nieuwe besprekingen Waarnemers achten het niet uit gesloten dat de afgebroken onderhan delingen op werknemersnivcau als gevolg van de krachtige taal van het Franse staatshoofd binnenkort weer op gang kunnen worden gebraoht. De mijnwerkers hebben zich gisteravond al bereid verklaard nieu we besprekingen te beginnen. In de ambtenarensector en in het transportwezen zouden nieuwe initia tieven worden ontplooid. Nu er bijna veertien dagen onafge broken wordt gestaakt, heeft het te kort aan geld onder de tien miljoen stakers schrikbarende vormen aange nomen. Kostwinners van grote gezin nen stropen de hele omgeving af om een tijdelijk betaald baantje te vin den. Er wordt van alle kanten ge leend om te kunnen blijven eten. voor huurkoopbetalingen, huursom- men, hypothecaire aflossingen e.d. zijn speciale maatregelen afgekon digd. De algemene verwachting is dat het stakersfront langzaam maar ze ker zal verlopen, omdat de werkwil ligen de sluiting en de bezetting van hun bedrijven niet langer nemen. Er zullen zeer zeker de nodige haarden van verzet overblijven, maar ook de ze zullen successievelijk verdwijnen. Danv ondergedoken Daniel Cohn-Bendit. tegen wie een arrestatiebevel is uitgevaardigd om dat hij als ongewenste vreemdeling, toch Frankrijk is binnengedrongen, schijnt zich niet langer in de Sorbon- ne op te houden. Z'n revolutionaire vrienden houden geheim waar de thans zwartharige roodharige onder gedoken is. Een student zei dat Dany het uni versiteitsgebouw verlaten had, omdat men „geen martelaar of een ster" van hem wilde maken. De binnenplaats van de Sorbonne blijft nog altijd behangen met hon derden grote en kleine aanplakbiljet ten, die net zoveel meningen over de toekomst van de Franse politiek lij ken te verkondigen als er studenten zijn. De discussies lopen enigszins ach ter op de feiten. Na de krachtige taal van president De Gaulle werd er gisteravond nog steeds gedebatteerd over de voor- en nadelen van Men- des-France als eerste minister van Frankrijk. WEERT Stagnatie in de afzet is er de oorzaak van dat de direktie van de aluminium en metaalwarenfabriek Weert dertig man personeel heeft ontslagen. Met de werknemersorga- nisatise wordt overleg gevoerd over de ontslagvoorwaarden. De verminderde afzet is te wijten aan scherpe buitenlandse concurren tie. De menigte riep in spreekkoor leu zen voor De Gaulle, en zong de Marseillaise met een ferveur, die aan de dagen van de oude Franse „hon- neur et gloire" herinnerde. Op de „oorlogsverklaring" van de president aan de communisten en de revolu tionairen werd door jong en oud geestdriftig gereageerd. De betogers voerden tricolores mee en een veelheid van spandoeken. ..Genoeg van Geweld", stond erop te lezen. „Wij gaan niet terug naar de Vierde Republiek". „Vrede in Frank rijk met De Gaulle", „De commu nisten komen er niet door", „Cohn-Bendit, ga naar huis" enzo voorts, enzovoorts. Voor een geopend raam van het Elysée keek de generaal zichtbaar bewogen naar de demonstranten, die voortdurend z'n naam scandeerden. Even verder, in het Hotel de Crillon, bevond Averell Harriman, eerste woordvoerder van president Johnson bij de Parijse vredesonderhande lingen, zich op een van de balkons. Het moet voor hem een grote verras sing zijn geweest dat de demonstran ten ook met Amerikaanse en Britse vlaggen zwaaiden. Sinds gisteravond wordt in heel Frankrijk aan de vorming van een burgerlijk actiefront gewerkt. Dit zal waarschijnlijk uitmonden in het op richten van comité's tot steun aan de regering, en tot betogingen, gelijk aan die, welke de vakbeweging, de studenten en de linkse groeperingen hebben georganiseerd. De verwarring, waaraan Frankrijk woensdag en donderdag ten prooi ge vallen was. viel gisteren in de na middag als bij toverslag af. neemt de president van de republiek de maatregelen, die de omstandighe den vereisen, na hierover de eerste minister, de presidenten van de ver gaderingen (parlement - red.), alsme de de raad van de grondwet te heb ben geraadpleegd. Hiervan stelt hij de natie in kennis door middel van een boodschap". Volgens waarnemers hebben de door president De Gaulle uitgeschre ven algemene verkiezingen o.m. ten doel verdeeldheid te zaaien onder het nu verenigde, linkse front, dat erin geslaagd is het land te verlammen in een politiek georiënteerde algemene staking. Regeringswoordvoerders hebben verklaard dat het communistische links onder leiding van Francois Mitterrand, president van de zoge naamde Federatie van Links zich gebonden voelt aan wettig optreden, en niet in de stemming is voor een avontuur. Het niet-communistische links kan zich niet verzetten tegen de stembus uit vrees het electoraat angst aan te jagen voor een communistische staatsgreep. Er wordt dan ook geredeneerd dat de communisten het spel moeten meespelen, of riskeren geïsoleerd te raken met een mogelijke kans op bloedvergieten. Verscheidene Franse politici en or ganisaties hebben inmiddels op de rede van De Gaulle gereageerd. Burgeroorlog Niet aftreden President De Gaulle denkt er niet aan af te treden. Hij wenst premier Pompidou te handhaven, hoewel diens kabinet misschien vandaag al ingrijpend ge wijzigd wordt. Omdat er eind juni of begin juli algemene verkiezingen zullen plaats vinden, is de Nationale Vergadering onmiddellijk ontbonden. Het referendum, dat op 16 juni had moeten worden gehouden, en waar het Franse staatshoofd zijn politieke toekomst aan had verbonden, zal voor onbepaalde tijd worden uit gesteld. Pas na de verkiezingen zal het Franse volk zich uitspreken over de voorgestelde sociale en universi taire hervormingen. Kenmerkend voor de radio boodschap van de president was de krachtige, vastberaden toon. Voor de politieke pressie, die van links op hem wordt uitgeoefend, en die gedra gen wordt door oppositionele krach ten in het parlement, stakingsleiders en „revolutionairen van de straat", wenst hij niet te zwichten. Onder alle omstandigheden zal hij het gezag en de orde handhaven, zomede de werktuigen van de democratie veilig stellen. Noodtoestand Of het tot de afkondiging van de noodtoestand of de staat van beleg zal komen, zal van de gebeurtenissen in de komende dagen afhangen. Met een verwijzing naar de dictatuur, welke er dreigt „intimidatie, ver giftiging en de tirannie van de kant van reeds lang georganiseerde groe pen, zomede van een partij, die een totalitaire instelling heeft" (gedoeld werd op de communisten red.) heeft het Franse staatshoofd duide lijk gemaakt desnoods „andere mid delen dan de directe stem busuitspraak" te zullen gebruiken. Zonder twijfel werd hiermee ge doeld op artikel 16 van de grondwet van de Vijfde Republiek. Hierin wordt bepaald: „Als de instellingen van de repu bliek, de onafhankelijkheid van het land, de integriteit van zijn grondge bied of de nakoming van internatio nale verplichtingen ernstig en onmid dellijk worden bedreigd en de nor male functionering van de grondwet telijke openbare macht staakt, dan Mitterrand, die zo zeker was van de overwinning via de straat 'dat hij zich al kandidaat voor het ambt van president had gesteld, zei dat het Franse staatshoofd praktisch tot een 1 burgeroorlog heeft opgeroepen. Het socialistische vakverbond For ce Ouvrière raadde de aangesloten organisaties aan de staking op kalme wijze voort te zetten. Het hekelde de ..autoritaire toon" in de presidentiële rede. De Gaulle zou besloten hebben „een door de arbeiders veroordeelde politiek voort te zetten", en zou daar om geen enkele oplossing te bieden hebben voor „het gigantische conflict, dat het land op zijn grondvesten doet schudden". Het katholieke vakverbond (CFTC) hernieuwde de instructies aan zijn leden om de onderhandelingen in de verschillende sectoren van het be drijfsleven voort te zetten. Het grote communistische vakver bond CGT gaf een verklaring uit, waarin het de arbeiders oproept hun eenheid te versterken „teneinde pro vocaties, die de woorden van het staatshoofd aankondigen, te verijde len". De socialistische partij van Men- des-France sprak van een „beroep op gewapende onderdrukking, wat neer komt op burgeroorlog". De linkse partijen moeten volgens de PSU on middellijk een verenigd front vor men. De socialisten menen dat grootscheepse betogingen het enige antwoord zijn, en verklaarde dat „verkiezingen onder bedreiging van de politie" geen zin hebben. lij:/ 20 stuks King Size Filters, 1/ ƒ1.50. als staatssecretaris Bettencourt waren door gewichtige zaken in Parijs op gehouden. BRUSSEL De ministerraad van de Europese gemeenschap heeft gisteren in Brussel slechts een halve dag vergaderd als gevolg van de moeilijkheden in Frankrijk. Oorspronkelijk was een vergadering van twee dagen voorzien, doch de bespreking van een aantal punten moest worden uitgesteld omdat er geen Franse minister of staatssecre taris aanwezig was. Zowel Couve de Murville als De ministeriële belangstelling van de andere regeringen voor deze ver gadering was overigens ook miniem. De Belgische minister van Europese zaken. Van Elslande, was de enige: de Italiaanse, Duitse, Luxemburgse en Nederlandse ministers van buiten landse zaken lieten verstek gaan. Vannacht zal het de kortste nacht van het jaar zijn. Natuurlijk zullen er lieden zijn die dit bestrijden. Die wetenschap pelijk geladen komen vertellen, dat de kortste nacht op 21 juni valt, wanneer de zon haar grootste noor delijke declinatie heeft bereikt. Dat mag voor het hele noordelijke halfrond van onze aardbol gelden; in Nederland is de kortste nacht die van 31 mei op 1 juni. Reken zelf maar uit. Wat blijft er voor een rechtgeaarde hengelaar aan slaaptijd over tussen het ogen blik dat hij de knop van de talevisie omdraait, nog even zijn v'sgerei controleert, zijn pierenbak liefdevol bekijkt, zijn kostelijk gekweekte maden beruikt, zijn friemelende tu- bifex controleert, zijn fijnste ïylon- tje streelt en het ogenblik waarop hij. nog in het duister, alwèar in de keuken staat voor een haastige hap en slok. Wegwezen wil hij. Naar het water toe. De weilanden in. De eerste visseconde van het sei zoen mag hij niet missen. Misschien de enige keer van heel het jaar. dat hij de eerste haan hoort kraaien, de nevels ziet optrek ken en de hemel ziet lichten. Het is geen man, die niet vissen kan. Vrouwen vissen alleen uit liefde voor hun man. Ze verbeelden zich, dat die man het lief van haar virdt om mee te gaan. Liefhebbende man nen laten dat o. Kortste nacht Anderen passen de tactiek van de uitputting toe. Aangezien de echtge noot tot taak heeft het wurpje of deegballetje aan te slaan en het ge vangen visje van de haak te halen, is elke beet van vrouwlief voor hem een ogenblik van helse tweestrijd. Toegewijd zijn of liever eigen dob ber in de gaten houden. Omdat het vrouwtje toch de ogen dichtknijpt als de wurm ergaan gaat, kan een handig man die wurm er ook niet aan slaan. Krijgt ze geen beet Wel slaap. En nergens word je beroerder van dan te dutten op de harde bank van een roeibootje of weg te glijden in het vochtige gras van een polder- rand. Tien tegen een, dat ze na drie hengelpartijf^. het opgeeft en thuisblijft. Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat de man alleen veel meer succes heeft. Of hij komt met afgeladen leefnet thuis- of met verhalen van kanjers, die hem op het nippertje ontgingen. Altijd door omstandigheden buiten zijn verantwoordelijkheid. Een sto rende motorboot, een onhandige sportvriend, een ondeugdelijk haak je. Geloof hem. Trek hem de zware laarzen liefde vol uit; strap de vis, bak de vis. eet de vis. Dat kan met een uurtje bekeken zijn en daarna komt de heerlijke lange avond waarop u ongestoord naar de tv kunt kijken. Geen kopje koffie behoeft er in geschonken te worden. Want de hengelaar slaapt, languit in zijn stoel... REAKTJE REDE DE GAULLE: WASHINGTON Dirckt na de wei gering van De Gaulle, af te treden, kwamen talloze reakties los. De rege ringsleiders van de westelijke landen hulden zich evenwel in stilzwijgen. Sommigen, onder wie president John son, spraken alleen de hoop uit, dat de ontwikkeling in Frankrijk zich ten goede zou ontwikkelen. De westerse pers is unaniem van mening, dat De Gaulle's maatregelen te laat komen en niet meer kunnen voorkomen, dat de toestand in Frank rijk onrustiger wordt. Integendeel, schrijft de New York Times, die De Gaulle ervan beschul digt de wens van de arbeiders te verdoezelen. De Italiaanse communis ten gaan vanavond massaal tegen het Franse staatshoofd betogen. De Westduitse minister Brandt, verwachtte enkele uren vóór de rede van De Gaulle grote veranderingen in Frankrijk. Hij was bl(j dat het Franse staatshoofd geen gebruik heeft gemaakt van de grote macht, die hij door de grondwet heeft ge kregen om een eind aan de onrust te maken Premier Wilson dacht, dat de En gelsen juist nu de Europeanen kun nen helpen. Hij zei niet hoe, maar liet wel doorschemeren dat toetreding tot de EEG een mogelijkheid is. Tass bracht alleen het bericht over de rede van De Gaulle. De passage „totalitaire communistische dikta- tuur", volgens De Gaulle de bedrei ging van Frankrijk, werd weggelaten. DAKAR Volgens radio Senegal Is woensdag in Dakar een student om het leven gekomen en zijn verschei dene studenten gewond, toen de poli tie studenten uit een universiteitsge bouw verdreef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7