KENNISMAKING MET MEXICO Herv. classis Leiden: help Biafra VERSTOPPING? How I won the war - oorlog zonder valse romantiek Zomeritentoonstelling in Volkenkunde j (Van een onzer verslaggevers) BADLAKEN NU ƒ5.50 Geen „Bonder" in vacature-Bouter gastendoekje stuks 2.95 NOURILAX CORONA VOOR BETERE SCHOENEN Gast bij ALPHENSE gemeente Prof. Bronkhorst over andere R.K. Kerk MET EEN 4-pk MOTOR 1SS alles Vlieland TUSSEN DE BLADZIJDEN NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 MEI 1968 LEIDEN De ambassadeur van Mexico, Zijne Excellentie E. Rafael Urdaneta, heeft vanmiddag in het Rijksmuseum voor volkenkunde de grote zomertentoonstelling ge opend, die daar tot 2 december onder de titel Viva Mexico wordt gehouden. De tentoonstelling is gewijd dan Mexico, omdat daar dit jaar de negentiende Olympische zomerspelen worden gehouden. De expositie geeft een beeld van de cultuurhistorische facetten die kenmerkend zijn voor het vroegere en tegenwoordige Mexico. De sa menstellers. drs. Th. J. J. Leyenaar, conservator van de afdeling Mid den- en Zuidamerika, en mr. H. S. van der Straaten, die eveneens aan het museum is verbonden, zijn er uitstekend in geslaagd de kijker een indruk te geven van de verschei denheid van Mexico en de Mexica nen. Het bontgekleurde straatleven van het moderne Mexico, het impo sante archeologische verleden, de rijke folklore en de staaltjes van hedendaagse architectuur alles komt goed uit de verf. Foto's, ma quettes, voorwerpen (waarvan een gedeelte uit de eigen verzameling van het museum) en nagebootste scènes uit het dagelijks leven zor gen ervoor dat de bezoeker waar schijnlijk mét de samenstellers en thousiast Viva! Mexico! zal uitroe pen. De tentoonstelling wordt niet be geleid door een catalogus, maar door een fraai uitgevoerd boekje met veel illustraties, waarin op bepaalde as pecten nader wordt ingegaan. Uit voerige teksten bij het tentoonge stelde maken het gemis van een ge detailleerde handleiding volledig goed. Balspel Tot de interessantste onderdelen van de veelzijdige expositie behoort een maquette van het stadion in Chichén Itza, waar het „tlachtli" werd gespeeld, een balspel waarbij de speler de bal met elleboog of heup wierp. In Noord-West-Mexico wordt het nog steeds beoefend. Het is ook één keer in Europa gespeeld, en wel in 1529 aan het hof van Ka- rel V. De met Hernan Cortés, de veroveraar van Mexico, meegeko men Azteken doodden er de tijd mee. Een indruk van het tegenwoordi ge Mexico geven muziekinstrumen- De maquette van het Mexicaanse stadion waar het tlachtliwerd gespeeld. Op de tekening aan de zijkant zijn twee balspelers in actie. EEN STERK STAALTJE met fris nop dessin, 75 x 130, normaal 7,20, NU HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA LEIDEN De afdeling Leiden van de Geref. Bond verzocht de centrale kerkeraad van de Herv. Gemeente in de komende vacature van ds. H. Bouter een predikant te beroepen van de modaliteit van de Geref. Bond. In de laatste vergade ring van de centrale kerkeraad bleken slechts enkele leden dit verzoek te ondersteunen. Er werd onder meer overwogen, dat het beroep indertijd op ds. Bouter (die toen Geref. bondspredikant was) niet beteken de dat dit in de toekomst opnieuw zou moeten gebeuren. Burgerli jke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Walter Pe trus Johannes, zn v C J C Wassenaar en P A A van Dam, Raymond Will lem, zn v W F J van der Meer en C H H M Pouw, Greetje Elisabeth Arianne. dr v A M C Robbertsen en D Verhoef, Hendrik Pieter Robert, zn v K A Freudenberg en F A de Bruijn, Johanna Wilhelmina, dr v G Voors en J W W,mmenhove, Ed win Jacobus Adriaan, zn A J Duk en Y Petit, Erwin, zn v W Weizen- bach en H Ouwehand, Martina The- resia, dr v M de Bruin en T H A Jongeleen, Nathalie, dr v F M Masu- rel en M van der Bent. Gehuwd: G Vinkesteijn en M Mie- remet, V L Schipper en M J G Ste vens, J J W van der Voort van der Kleij en D T Kuipéri, J Zitman en C J van den Hoed, P J M Mont anus en J E Houps. B Raaphorst en MCE Opdam, A Mink en P van der Weij- den, P J F van Poppel en T Bouw man. J D de Koning en B W Brin- döpke, E du Prie en J S P IJzerman, H J Vermeulen en J van den Broek, P W de Jong en Y M L Dernison, W C van Maanen en J Ommering, W B A N Veenman en A Vonk. Overleden: A A van Diesen, 73 jr, wed van P M van Steen. Ondertrouwd; E P J de Wolf en A M Wiltenburg, R W Klinkenberg en K B Verbeek, P Staffeleu en K Bonnet, G A A Teunissen en W M L Vogelezang, L F M Cuvelier en C A M Sinderdinck, I du Prie en JMH Mens, H Diepeveen en C H Vink, R Gobits en S van Beek, J A J Kralt en H M Jongh, M Kloos en T M Be- ket, C J G Kromhout en W A M van Wieringen, H Regeer en C P Heems kerk, G Hartevelt en G M C Vlas- kamp. Een Mexicaanse vrouw op de markt van Toluca. ten, kledingstukken, gebruiksvoor- voorwerpen, waaronder fel gekleurd aardewerk, en typisch Mexicaanse eet- en drinkwaren. Curieus is ook dat onderdeel van de expositie dat laat zien hoe de Mexicaan over de dood denkt. Met een bizar gevoel voor humor kunnen ze met een skelet in een doodkist rondsjouwen en met overgave lik ken aan snoepgoed in de vorm van een doodskop. Dansgroep Bij het inrichten van de tentoon stelling heeft het museum mede werking gekregen van onder meer de hortus botanicus van de univer siteit, waardoor ook een indruk kon worden gegeven van de Mexicaanse flora. Om de presentatie zo levendig mogelijk te maken, heeft men zich laten adviseren door de heer J. C. de Vries, die niet aan het museum is verbonden. De opening werd vanmiddag op geluisterd door de dansgroep van Steffa Wina, die danste op Mexi caanse mariachimuziek. Tijdens de EEN STERK STAALTJE UNI BADSTOF keuze uit 8 kleuren, normaal 1,85 NU HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Mulo-examens LEIDEN Voor het mulo-examen slaagden: B-kandidaten: E. J. de Goeij. M. A van Wijk, M. J. van der Meij, J. de Roode, H. W. Hagedoorn, D. Hensing, R. J. L. Schuitemaker en L. H. Leen- heers, allen Leiden: L. van Pesch, Leiderdorp; M. R. Gravemeijer, T. H. Sleeboom, J. C. Roelandse, A. L. S. Vermeij, allen Noordwijk; R. van Hoeve, Noordwijkerhout; G. A. G. Seger, T. M. Prins, M. W. Quispel, allen Oegstgeest; J. Heijmans, R. Ko renhof, A. Radder, allen Voorschoten. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 30 mei Doel. ex. rechten (vrije studler.): de her C C Beelaerts van Emmischoven (Leiden); doet. ex. Ned. recht: de heren F W Udo (Gorlnchem), K A Houtzager (Leiden): doet. ex. klas sieke taal- en letterkunde mej. M W Zijp (Den Haag). Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: duur van de tentoonstelling zal het optreden van deze groep waarschijn lijk enkele malen worden herhaald. Bij voldoende deelneming zal van 4 tot 21 november een cultuur-his torische reis naar Mexico worden gemaakt onder leiding van de gees telijke vader van de tentoonstelling, drs. Leyenaar. Deze heeft voor stu diedoeleinden geruime tijd in Mexi co gewoond. De reis wordt georga niseerd onder auspiciën van de Vereniging van vrienden van het Rijksmuseum voor volkenkunde. Breestraat 165-167 - Leiden ALPHEN Hoe ontwikkelt zich de verhouding tussen de Rooms- Katholieke Kerk en de Kerken van de Reformatie? Deze vraag stond centraal op de vergadering van de classis Leiden van de Herv. Kerk, die woensdag werd gehouden in de Opstandingskerk te Alphen aan den Rijn, waar prof. dr. A. J. Bronkhorst uit Utrecht sprak over dit onder werp. Is de R.K. kerk nog dezelfde als in de tijd van de kerkhervorming? Is er in wezen wel iets veranderd? Voordat dit onderwerp aan de orde kwam. moest de vergadering zich eerst door een grote agenda heenwerken. Een groot aantal wijzi gingen in ordinantiën van de kerk orde moest worden behandeld. Met het oog op het grote tekort aan pre dikanten wil men de weg naar het hulppredikerschap verkorten en een betere regeling treffen ten aanzien van de preekbevoegdheid. Voor het eerst bracht ds Poort uit Leiden als afgevaardigde van de classis naar de synode verslag uit van het synodale werk. Het is altijd weer indrukwekkend met hoeveel vraagstukken de kerk tegelijk bezig dient te zijn. Naar binnen: hoe dient de band met het grote aantal predikanten in algemene dienst goed geregeld te worden, als zij straks zitting gaan krijgen in de classicale vergadering, waaronder hun plaats ressorteert? Moet er een kerkelijke ombudsman komen? De synode is vari mening dat deze figuur in de kerk beslist noodzakelijk is. Biafra Naar buiten: doet de kerk alles om de gemeente te overtuigen van haar vredesroeping? De synode sprak op haar laatste vergadering uitvoerig over de oorlog in Vietnam. En dal de classis Leiden niet al leen met interne zaken bezig is. bleek uit de resolutie, die op voor stel van een «vijkkerkeraad uit Lei den aan de synode zal worden ge zonden. met hef verzoek bij de re gering te bemiddelen dat er een eind komt nan de Nederlandse wa- penleveranties aan Nigeria, dat met Biafra in oorlog is, en tegelijk stap pen te doen om het geteisterde Biaf ra te helpen met gelden uit de aktie „Kom over de brug". Eigenlijk treedt de kerk ook naar buiten in het werk dat de zieken huispredikanten verrichten in het academisch ziekenhuis te Leiden. Ds P. J. D. van Malssen bracht een uitvoerig verslag van zijn werk uit. Nieuw hoofdstuk In een aantal punten gaf prof. Bronkhorst een boeiend overzicht van de ontwikkelingen, die zich bin nen de R.K. kerk voltrekken. Hij vergeleek de kerk met Doornroosje, die eeuwenlang geslapen heeft en door een bejaarde ridder. Paus Jo- anns XXIII. is gewekt. De kerk heeft zich eeuwenlang beschouwd als de verdedigster van het onaan* tastbare geestelijke erfdeel. Van daaruit zei men nee tegen de re formatie, tegen de opkomst van een nieuw wereldbeeld, tegen de komst van een nieuwe theologie. Met het tweede Vaticaanse concilie is de R.K. kerk aan een nieuw hoofdstuk ge komen. Dit houdt in dat tot voor kort al- fes gemeten werd aan de traditie, niet direkt aan het gezag van de heilige Schrift. We zijn nu in een periode gekomen dat de glans van de traditie verbleekt. Prof. Bronk horst noemde in dit verband de op komst van de volkstaal in de ere dienst, de wijzigingen in de positie van de geestelijken en het doorbre ken van de onaantastbaarheid van de Curie. Het eenheidsfront is door broken. Daar is de groep die de tra ditie onverkort wil handhaven. Er zijn anderen die zich met nieuwe ijver gaan oriënteren op de Bijbel. En daar is de groep, die zich eigen lijk veel meer wil richten op het moderne leven en de geestesstromin gen van onze tijd. In dit verband wees de inleider op de eigen verantwoordelijkheid, die de bisschoppen zijn gaan dra gen. De bisschoppen uit Afrika en Azië weigerden in hun gebied de strukturen uit West-Europa zonder meer over 'e nemen. En de Neder landse kerkprovincie wil op eigen wijze met de typisch Nederlandse vragen bezig zijn. Perspectieven Van hieruit gaan oecumenische perspectieven open. In ons land wordt een Raad van Kerken opge richt, waaraan ook de R.K. kerkpro vincie deelneemt. Dingen, die tien jaar geleden onmogelijk geacht wer den. blijken nu te kunnen. Prof. Bronkhorst is beslist nog niet toe aan het perspektief van een hereniging. Wat dat betreft zal er nog veel moeten veranderen. Er zijn in het rooms-katholicisme bovendien twee stromingen: één. die zich ont wikkelt naar de Bijbel toe. een an dere die meer gaat in de richting van het humanisme. Wat we wél moeten doen is: samen kerk-zijn. Dat houdt in. dat we alles samen doen. wat we samen kunnen doen, en alleen op eigen gelegenheid rea liseren, wat we om des gewetens wil niet kunnen samen doen. In dit opzicht is het belangrijk dat de Hervormde Kerk alle kon takten met de R.K. kerk wil gaan bundelen, zodat er één adres is waar men kan informeren hoe de ver houdingen liggen. Dit geldt met van 265. MAAIEN. SPUITEN. POMPEN. VAREN. FREESEN of STROOM- OPWEKKEN Kom eens praten, kijken naar het allernieuwste bij VLIELAND. Voor kleine- en middelgrote gazons een met zorg samengestelde collectie hand- grasmaaiers van alle vooraanstaande merken, als Husqvarna. Folbate. Flandria, Lysbro. Qualcast. ABS en Ameise Al vanaf 43.— een prima maaier Een CIRKELMAAIER met een zeer sterke 2-takt motor voor 198,— ZELFRIJDENDE motormaaiers (4-takt), simpel te bedienen, vanaf 395, Elektrische- en motormaaiers worden VRIJBLIJVEND gedemonstreerd op Uw eigen grasveld. Maak eens een afspraak met onze verkopers. VOOR RAAD EN DAAD. EERST NAAR Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 0824 (01710) name voor de vrag-^ van intercom munie en gemend huwelijk. We zijn er niet klaar mee, wan neer we de R.K. kerk alleen beoor delen op uitspraken van het con cilie van Trente in de 16e eeuw. De R.K. kerk is zelf bezig allerlei de eeuwen door ingenomen stellingen prijs te geven. Dit geldt ten aan zien van de betekenis van de mis, de ambten, het kerkbegrip. Natuurlijk kan prof Bronkhorst de bezwaren verstaan, die sommige le den van de classis blijken te heb ben. Zij vrezen dat in-de R.K. kerk de verkondiging niet tot ha_»r recht zal komen of dat de mensbeschou wing onbijbels, te optimistisch zal zijn. Naar zijn zeggen heeft hij deze bezwaren tot tien jaar geleden ook gehad. De gehele ontwikkeling in de R.K. kerk vraagt uiteindelijk van ons als protestanten het ge loof, dat Gods Woord en Geest machtiger zijn dan de strukturen van de R.K. kerk. STUDIO Hou 1 tvoti the warvan regisseur Richard I.est er is een heel bijzondere oor logsfilm, een film namelijk waar in de oorlog nu eens niet wordt verheerlijkt en met valse roman tiek omgeven. De oorlogswaanzin en de gangbare oorlogsfilms wor den psychologisch knap en cynisch aan de kaak gesteld. De film zit vol met grollen en grappendie alle echter zo'n gruwelijke onder toon hebben, dat alleen de toe schouwers lachen aan ivie de be tekenis van het verhaal ontgaat. Het verhaal (eigenlijk is er geen lopend verhaal, tijd en plaats wis selen voortdurend) vertelt over lui tenant Goodbody, die opgewekt de tweede wereldoorlog ingaat. Bij een actie in Noord-Afrika raakt hij vrijwel al zijn mannen kwijt, maar de opdracht wordt volbracht. Daarna ziet men de luitenant met zijn doden in Duitsland, waar zij opnieuw door tankgeschut om het leven komen. Wanneer één van de soldaten door een mortierscherf wordt getroffen, kijkt hij recht in de camera en zegt dan heel cynisch tegen het filmpubliek: Ik wist dat dit zou gebeuren, jullie toch ook, hè? Het enige bezwaar, dat men tegen de film zou kunnen hebben, is dat het aantal harde waarheden dat wordt verkondigd zo groot is, dat men aan het eind het meeste al weer is vergeten. Wat achterblijft is niettemin een krachtige anti- oorlogsstemming, geheel volgens de bedoeling van Lester. (Oorlog ontmaskerd). De apenplaneet TRIANON Drie Amerikaanse ruimtevaarders landen op een hun onbekende planeet, na lichtjaren lang in de ruimte te hebben gecir keld. Op zoek naar sporen van le ven in het rotsige landschap, raken ze na een barre tocht letterlijk ver strikt in de netten van een legertje bereden gorilla's. Een van de astro nauten wordt tijdens de achtervol ging gedood: de andere twee wor den gevankelijk weggevoerd en ko men terecht in een maatschappij, waar de aap het voor het zeggen heeft en de mens als een gevaarlijk dier wordt beschouwd. In De apenplaneet, met Charlton Heston als een van de ruimtevaar ders in de hoofdrol, wordt er op los gefantaseerd over de toekomst van de mens, die, als we de film mogen geloven, het er niet al te best zal afbrengen. Overigens is er weinig réden de film te geloven, wat niet wegneemt dat het best leuk is naar al die als orang oetan, chimpansee en gorilla verklede acteurs en actri ces te kijken. De symboliek is af en toe misschien wat te nadrukkelijk, de onwaarschijnlijkheden zijn soms niet van de lucht en de soms ty pisch Amerikaanse naïviteit is wel lachwekkend, maar als geheel is De apenplaneet een onderhoudende film, al is hij te duidelijk „maar" nacht van de leguaan" is een ver filming van het bekende toneelstuk van Tennessee Williams. De tekst deed het op de planken wel goed, maar in de film blijft het spreken zonder meer, zonder dat de toeschouwer echt wordt aangespro ken. Dit ondanks het feit, dat wat wordt gezegd soms interessant en boeiend genoeg is. Richard Burton overtuigt niet als de geestelijke die uit de Kerk is ge zet en zijn boterham verdient als reisleider van een groep dames in Mexico. Hij zit helemaal met zich zelf en de wereld in de knoop en dat leidt tot allerlei complicaties. De kwekkende dames belanden door zijn toedoen in een hotel in de ber gen, geheel geïsoleerd van de om geving. In een broeierige hitte raakt ieder tot het uiterste gespannen. (Weinig overtuigend). Les liaisons John Lennon in de bijtende anti-oorlogsfilm „How I won the war". een film om werkelijk huivering wekkend te zijn. (Apekool.) Zeebonken LUXOR In de dolkomische film Zeebonken spelen Stan Laurel en Oliver Hardy de hoofdrollen. Het voorprogramma bestaat uit een film van een half uur over pop sterren. Een film van Laurel en Hardy is altijd een daverend succes. Zee bonken is daarop geen uitzondering. Beide komieken werken in een fa briek waar toeters van allerlei soort worden getest. Al snel kan Hardy de geluiden niet meer ver dragen. Hij krijgt van de dokter advies rust te zoeken. Die „vinden" beiden op een oude schuit. Het op knappen daarvan levert natuurlijk dwaze toestanden op. Spoedig ko men zij in contact met een ont snapte moordenaar, die zij met veel gooi- en smijtwerk klein we ten te krijgen. (Daverend lachwerk) De nacht van de leguaan CAMERA (alleen vrijdag- en za terdagavond 11.30 uur) „De dangereuses REX (alleen vrijdag- en zater dagavond half twaalf) Roger Vadim heeft met „Les liaisons dan gereuses" een beeld gegeven van een echtpaar zonder moraal. De heer en mevrouw Valmont, in weel de badend en met teveel vrije tijd, spannen zich in de levens van an deren te vernielen. Ze houden el kaar op de hoogte van de daarbij geboekte successen. De intrige is uiterst mager en de uitwerking ervan is zo pathetisch, dat de film naar ons gevoel al was verouderd, voordat hij werd ge monteerd. (IJdel spel). Pokerspel met pistolen REX „Pokerspel met pistolen" is een wild-westverhaal, waarin de onschuldige Lucas het slachtoffer dreigt te worden van verwikkelin gen rond een bende valse munters. Op het laatste ogenblik komt alles goed dank zij een man van wie nie mand die nobele rol had verwacht. (Routine western). Prolongaties CAMERA „Ljubavni slucaj" (Nederlandse kastitel: Liefdesdos sier van een telefoniste). Tweede week. Tragische liefdesgeschiedenis die men als een gebeurtenis onder gaat. De Joegoslavische regisseur Dusan Makavejef heeft het de toe schouwer niet gemakkelijk gemaakt. Men moet echt met hem meeden ken om de zin van de film te kun nen verstaan. LIDO „Le petit baigneur" (Zo gezegd, zo gedaan). Tweede week Een kostelijke film van Robert Dhery met in de hoofdrol de on vermoeibare Louis de Funès. Het tamelijk geijkte verhaal is spits vondig en subtiel uitgewerkt. De grapjes struikelen over elkaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3