KLM BOEKT WINST VAN f63,2 MLN. krant van FORMAAT 25 MIN. VLIE&I Bungalows straks niet aantrekkelijk Bondsdag neemt noodwet aan pi bessen Den Uyl: verklaring van De Gaulle angstwekkend I I Emissie van 40,4 min dollar wie nog nooit geproefd heeft TECHNIEK BEDREIGT DE BEVOEKING Ook ARP tegen motie-Den Uvl Vlucht uit de stad afremmen Naspeuringen radio-sein opgegeven £d£-,n,,4sar u •- 11 VRIJDAG 31 MEI 1968 - (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De KLM heeft over het eind maart geëindigde boekjaar een winst gehoekt van 63,2 min, of wel f 18,4 min minder dan in het jaar daarvoor. De terugloop is veroorzaakt door twee factoren: enerzijds heeft men afgelopen zomer nadelige gevolgen ondervonden van militaire en politieke conflicten (vooral in het Nabjje Oosten), anderzijds waren de resultaten in het jaar ervoor geflatteerd doordat verscheidene concurrerende luchtvaartmaat schappijen enige tijd staakten, waardoor de KLM extra passagiers kon vervoeren. De winst per aandeel van 100 be droeg ƒ25,28. Directie en commissa rissen zullen de algemene vergade ring van aandeelhouders in juli voorstellen 7 procent dividend uit te keren (waarvan 3 procent al als inte rim-dividend is uitgekeerd). Voorts hebbem directie en commis sarissen besloten over te gaan tot uit gifte van 40,4 miljoen dollar 20-jarige in gewone aandelen converteerbare, achtergestelde obligaties. De inschrijfdatum is bepaald op 14 en 15 juni, de storting op 1 juli. De staat, die 50,5 procent van de aandelen be zit, zal op nominaal 20,4 miljoen dol lar hiervan inschrijven. Een wetsont werp om de machtiging hiervoor te verkrijgen is in de maak. De heer Buesirik uit Aalten keek wel wat verwonderd toe hij ontdekte dat een winterkoninkje vier eitjes zat uit te broeden in de bikini van zijn vrouw, die in het badhokje naast zijn privé- zwembad hangt KOSTEN De bedrijfskosten zijn het afgelo pen jaar toegenomen van ƒ740 min. tot 805 min. Ruim 10 miljoen van deze stijging was een gevolg van de ingebruikneming van het nieuwe Schiphol, terwijl aan salarissen bijna 24 min. meer werd uitgekeerd: ge volg van uitbreiding van het perso neelsbestand van 13987 naar 14243. Belangrijke oorzaak van de toene ming van de bedrijfskosten was ook de verhoogde produktie (met 12 pro cent). Ook het vervoer steeg met 12 procent, terwijl de vervoersin- komsten met 6 procent tot ƒ761 min. stegen. Deze inkomsten waren als volgt verdeeld: 543 min. aan passa ge, ƒ149 min. aan vracht, 27 min. aan post en ƒ41 min. aan bijzondere vluchten. Het eigen vermogen van de maatschappij bedraagt thans 340 min., terwijl ƒ328 min. is geleend; deze verhouding is voor een lucht vaartmaatschappij een zeer gunstige. VLOOT Wat de vloot betreft: de KLM heeft thans in bestelling 5 Super weet niet wie de fae sle bessenjenever maakt Commentaar Tiveede-Kamerfracties: DC-8*s, 5 DC-9-33's in de quick chan- ge-uitvoering (twee ervan zijn al af geleverd), 4 DC-9-32's en drie Jum bo's Boeing 747 (waarvan de eerste begin 1971 wordt afgeleverd). Öf de maatschappij zal overgaan tot de aankoop van Friendships voor haar dochter, de Nederlandse Lucht vaart Maatschappij, is nog niet be kend. Zoals bekend, vliegt deze maatschappij thans met Friendships van de Kon. Luchtmacht. Aangezien dit contract in augustus afloopt, zal de directie nog voor deze maand beslissen of de activiteiten zullen worden voortgezet. Het afgelopen jaar is hierop een verlies van ƒ2,8 min. geleden. Ook over de verdere uitbreiding van de dochter KLM Noordzee Heli kopters NV is nog niets bekendge maakt. Randstad-rampstad? DEN HAAG „Randstad rampstad?" Deze vraag beheerst het jaarverslag van de provincie Zuid-Holland. Het provinciaal bestuur constateert een ongelijk lo pen van twee ontwikkelingen in het Rijnmondgebied: nieuwe technische toepassingen komen sneller tot stand dan de beveiliging van de bevolking tegen deze, soms gevaarlijke ontwik kelingen. Als voorbeeld wordt de vaargeul naar de Rotterdamse havens ge noemd. Na diepgaand onderzoek is besloten die geul te realiseren. Maar tegelijkertijd vraagt het provinciaal bestuur zich af of het wel verant woord is grote tankers in het gebied rond Rotterdam toe te laten. Vooral de burgerbevolking en het. Westland lopen gevaar bij aanvarin gen, explosies en lekkages. Alleen een efficiënt samenspel tussen de overheid en de hulpverle ningsinstanties kunnen een ramp verantwoord bestrijden. De beveiliging bij de toepassing van nieuwe technieken is onvoldoen de en de overheid zal meer paraat moeten zijn om ernstige ongelukken te .voorkomen. J (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ARP heeft gisteren in de Tweede Kamer ge stemd tegen de motie van drs. Den Uyl (soc.), waarin wordt gevraagd af te zien van een belastingverlaging voorzover deze meer in zou houden dan optrekking van de belastingvrije voet, „omdat de minister heeft toege zegd de suggestie van de a.r—fractie te zullen onderzoeken en verder ge noegzaam bekend is met het stand punt van de fractie. De motie werd met 83 tegen 45 stemmen verworpen". Ook andere ingediende moties werden verworpen, behalve een motie-Scholten (c.h.), die beroep bij de gewone rechter mogelijk maakt in plaats van bij de Tariefcommissie. De Kamer stortte zich verder in een warwinkel van amendementen. Het debat daarover wordt volgende week voortgezet. STUDENTEN: STRIJD IS IN NIEUW STADIUM BONN De Westduitse Bondsdag heeft gisteren in Bonn de omstreden noodtoestand wet, die de regering verreikende be voegdheden verleent ingeval van agressie of interne spanning, met grote meerderheid 384 voor en 100 tegen bij één ont houding aangenomen. Door het aannemen van de wet is de weg naar volledige souvereiniteit voor de twintig jaar bestaande West duitse Bondsrepubliek geopend, en is een einde gekomen aan tien jaar lang touwtrekken. De tegenstanders vooral studenten zijn bang dat een toekomstige regering van de buiten gewone bevoegdheden misbruik zou kunnen maken door een dictatuur te vestigen. Inzetten leger Deze buitengewone bevoegdheden zijn onder meer het inzetten van het leger wanneer de politie niet meer tegen de taak is opgewassen, beper king van bewegingsvrijheid voor de burgers, instelling van een beperkt parlement. verplichte medische dienstplicht voor vrouwen tussen 18 en 55 jaar, het recht om telefoonlij nen af te tappen en post te openen, en nog enige maatregelen. Enkele dagen geleden hebben de westelijke geallieerden meegedeeld dat zij hun bijzondere rechten in noodtoestanden aan de Westduitse regering zullen overdragen zodra de noodtoestandswet van kracht is ge worden. Berlijn valt daar niet onder, daar blijven de bijzondere rechten DEN HAAG Vertegenwoor digers van de Tweede Kamer fracties hebben gisteren in de NCRV-radiorubriek Hier en nu commentaar geleverd op de rede van generaal De Gaulle. PvdA-fractieleider drs. J. M. den Uyl vond de verklaring van het Franse staatshoofd angstwekkend. De wijze waarop de beslissing werd ge presenteerd, de dreigementen waar mee ze gepaard gingen, bewijzen hoezeer dat autoritair systeem, dat nu tien jaar in Frankrijk bestaat, dreigt af te glijden naar een volsla gen dictatuur. „Dat vind ik een bui tengewoon angstwekkende situatie", aldus de socialistische oppositieleider. Enige weg Mr. C. A. Bos, sprekend voor de CHU, vond de oplossing die De Gaul le zich denkt te vinden nogal krach tig. Het typeert ook wel de uitzonder lijke noodsituatie die in Frankrijk bestaat. Een van de meest opmerke lijke gebeurtenissen daarin vond hij de felle aanval op het internationale communisme. En dat ondanks al zijn bemiddelende pogingen die hij met Oost-Europa de laatste tijd heeft ge had, aldus mr. Bos. „Ik geloof dat de weg die hij geko zen heeft, ook al betreur ik dat het deze weg moest zijn, dat het toch waarschijnlijk de enige weg is om uit deze impasse te komen," meent de CHU -woordvoerder. Verheugd Mr. dr. N. G. Geelkerken, sprekend namens de ARP, had als eerste in druk er een van verheugenis. „De president heeft gezegd: ik vertik het eenvoudig als verantwoordelijk staatshoofd me te buigen voor ter reur en voor allerlei ondemocratisch gedoe. Hij heeft zich daarbij krachtig gekeerd tegen de dictatuur, tegen het communisme, ook al treedt dat nu en dan in verkapte vorm op. Ik acht dat een bijzonder gelukkig iets. Bij de Gaulle waren we helaas hoe langer hoe meer gewend dat hij zich hoe langer hoe meer afwendde van de democratie. Ik zie in deze daad van De Gaulle een terugkeer tot de democratische verordeningen", aldus mr. Geelker ken. Positief De fractieleider van de KVP, drs. W. K. N. Schmelzer waardeerde het element dat verkiezingen zijn aange kondigd als heel positief. Hij acht dit als een noodzakelijk middel om te komen tot werkelijk democratische en duidelijke verhoudingen. De heer Schmelzer nam aan dat er in Frank rijk nog gezonde democratische krachten zijn. Kort nadat president De Gaulle zijn verklaring voor de radio had af gelegd vroeg de communistische frac tievoorzitter M. Bakker in de Tweede Kamer het woord over de orde. Hij zei zich niet te kunnen voorstellen, dat deze verklaring geen invloed zou hebben op de verhoudin gen tussen Nederland en Frankrijk in de EEG. Naar zijn mening zou op korte termijn door de minister van buitenlandse zaiken hierover een ver klaring dienen te worden afgelegd te genover de kamer. De Tweede Kamer ging echter niet op zijn voorstel in. Overigens bestond er in het parle ment zeer veel belangstelling voor de radiotoespraak van het Franse staatshoofd. Kamervoorzitter Van Thiel schorste tegen half vijf de ver gadering teneinde de leden in de ge legenheid te stellen deze belangrijke verklaring te beluisteren. Het lelijke eendje wordt steeds mooier Dit is het nieuwste produkt van Citroën, de „Mehari", een speciale uitvoering van de Dyane 6. Het opvallendste ken merk van deze Franse dromme- daris is de plastic carrosserie. Die biedt allerlei voordelen: de lak behoeft geen onderhoud, kleine beschadigingen blijven on zichtbaar en bij een wat zwaar dere aanrijding kunnen de losse carrosseriedelen gemakkelijk en goedkoop worden vervangen. De uitvoering is bijzonder spor tief gehouden zodat de Mehari vooral belangstelling zal wekkl* bij de politie, brandweer en raf finaderijen. Toeristen zullen zich er echter ook tevreden in voe len, gezien de vele gebruiksmo gelijkheden. de zuinigheid en de lage onderhoudskosten. De Mehari heeft hetzelfde ver mogen als de Dyane, doch het gewicht is slechts 525 kg. De auto zal, de Franse stakingen daarge laten, binnenkort in Nederland leverbaar zijn. De prijs zal iets hoger komen te liggen dan die van de Dyane 6: tussen de ƒ5500 en ƒ6000. DEN HAAG In het jaar verslag van de Provinciale pla nologische dienst van Zuid- Holland waarschuwt directeur ir. N. A. de Boer met een keur van argumenten tegen het bouwen van steeds meer bunga lows. Het huis met een tuin is veler ideaal, maar als ze in massa's worden gebouwd, zal de wensdroom een nachtmerrie worden. Dit vierjarig jongetje, Hendrik Kersbergen van de Westerkade in Amsterdam, wordt sinds woens dagmiddag half drie vermist. Kik vorsmannen hebben gisteravond tevergeefs gezocht in enkele grach ten. Ir. De Boer acht het niet on waarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd huizen worden gekocht als au to's: na enkele jaren wordt de oude woning ingeruild voor een nieuw ty pe van dezelfde fabrikant. De relatief lage prijs kan slechts worden bereikt als grote aantallen bungalows wor den omgezet en als grote oppervlak ten terrein tegelijk bouwrijp kunnen worden gemaakt. De eerste huizen worden nog ge zet in een aantrekkelijke omgeving. Maar bij verdere uitbreiding wordt die mooie omgeving al spoedig in beslag genomen door steeds meer nieuwe huizen. Deze vorm van wonen vergt vee' grond. De straatlengte en de -iole- ringslengte worden er per woning bijzonder groot en duur, wat ook geldt voor gas, licht, water en tele foon. De kostbare aanleg leidt tot ef ficiënte straatpatronen, zodat het vrijwel onmogelijk wordt aardige landschappelijke elementen te hand haven. Het resultaat is dan ook een onafzienbaar gebied van bungalows. Illusie Op die manier is het buiten wonen in contact met het groene landschap een illusie. De woonomgeving mist iedere afwisseling en bekoring, aldus ir. De Boer. Winkels, kleuterscholen, lagere scholen, speelterreintjes, ker ken en kruisgebouwen zijn in de di recte omgeving niet aanwezig. Wijkcentra en andere voorzienin gen kunnen slechts tot stand komen bij een bepaalde woonconcentratie, die in de uitgestrekte bungalowwij- ken niet wordt bereikt. De ruimten voor plezierige informele contacten en ontmoetingen gaan ontbreken. Ir. De Boer merkt verder op dat allerlei eenvoudige zaken onmogelijk worden: huisvrouwen lopen niet ach ter het wandelwagentje naar de win kels. kinderen gaan niet met elkaar stoeiend en spelend naar school, be jaarden wandelen niet naar hun bankje bij de vijver of volière. De afstanden zijn bezwaarlijk voor be woners, maar ook voor de post, de dokter, de melkboer, om nog maar niet te spreken van politie en stadsreiniging. Ook kunnen de woongebieden niet worden bediend van openbaar ver voer. Binnen redelijke afstanden van haltes en stations wonen eenvoudig te weinig mensen. Ir. De Boer wijst nog op de ont wikkeling, die Amerika heeft doorge maakt. Als de hannen uit de suburbs naar hun werk zijn gereden, laten ze de woonwijk over aan een genadelo ze verveling. Sociologisch en psychologisch blijkt de ontwikkeling van de uitgestrekte bungalowwereld zorgwekkend. Hij vindt het niet overdreven om te zeg gen dat de mensen worden geterro riseerd door het bereikte ideaal. Volgens ir. De Boer wordt het ge vaar van deze ontwikkeling on derschat. Het is volgens hem duide lijk dat de open ruimte van Zuid-Holland in enkele decennia overwoekerd kan zijn, zo gauw hier een markt is voor in massa geprodu ceerde goedkope bungalows van hoge kwaliteit. Deze woningen zullen ruimer en beter uitgerust zijn dan de huizen, die we nu nog in grote massa's bou wen en die niet meer zullen voldoen aan de woonwensen van de volgende generatie van de verwende Nederlan ders. De directeur van de planologische dienst concludeert dat het moeilijk zal blijken de geschetste fatale ont wikkeling door verbodsbepalingen te stuiten. Het planologisch beleid zal in posi tieve zin moeten worden gericht op de stedelijke uitbreidingen en sane ringen. Daar zal een zodanige keuze in woonvormen en een zodanig ver zorgde woonomgeving gecreëerd moeten worden, dat de vlucht uit de stad wordt afgeremd. Compact Volgens ir. De Boer mag een stedelijke woonwijk, waar het wonen de moeite waard is, compact ge bouwd zijn. Allerlei activiteiten moeten er tot hun recht kunnen komen. De bevolking mag, noch wat de leeftijdsopbouw, noch wat de sociale groeperingen betreft, een zijdig zijn samengesteld. Daarbij zal men binnen de wijk in kleinere eenheden over het algemeen wel een zekere sociale homogeniteit nastreven. In de woonwijk moet in elke prijsklasse een grote variatie van woningtypen zijn. Men zal ook moeten kunnen kiezen tus sen rustig wonen achteraf en wonen in een contact met be drijvigheid. van de geallieerden gehandhaafd we gens de viermogendhedenstatus van deze stad. Grote vuurproef Na het aannemen in derde lezing zei bondskanselier Kiesinger dat onze parlementaire democratie een grote vuurproef heeft doorstaan. Hij ver oordeelde scherp de protesten van de Sowjetunie tegen de wet „Wanneer zal de Sowjetunie onze wil tot vrede nu eens ernstig aannemen", vroeg hij. Minister van buitenlandse zaken Brandt verzekerde de tegenstanders dat „degene die met de noodtoestand speelt om de vrijheid in te dammen, mij en mijn vrienden op de barrica den zal vinden om daar de democra tie te verdedigen. Ik bedoel dit let terlijk, voegde hij er aan toe. Bezwaarschrift De voorzitter van het Westduitse studentenverbond, Ehmann, heeft aangekondigd bij de grondwettelijke rechtbank in Bonn een be zwaarschrift in te dienen tegen de wet. Het studentenverbond verklaar de dat de strijd tegen de wet niet ten einde is, maar in een nieuw stadium is gekomen. De Westduitse professor in de the ologie Hans-Werner Bartsch heeft uit protest tegen het kabinet en de meerderheid der leden van de Bonsdag bij de justitie in Karlsruhe een aanklacht ingediend wegens „po ging tot inbreuk op de grondwet". Verscheidene honderden de monstranten brachten eveneens uit protest het verkeer in Frankfort tot stilstand. Daarbij kwam het tot ge vechten tussen demonstranten en bo ze chauffeurs. Ongeveer 500 betogers drongen het theater van Frankfort binnen, waar de voorstelling moest worden afgelast. De politie trad niet op. De acties van studenten in andere steden tegen de wet op de nood toestand schijnen echter af te lopen. In Beieren staken alleen nog „offi cieel" de studenten van de universi teit en de hogeschool voor radio- en televisietechniek in München. In West-Berlijn hebben de studen ten van de film- en televisieacademie vannacht hun staking opgegeven. In Keulen trachten ruim 1000 stu denten hun studiegenoten over te ha len opgerichte barricaden te verlaten. De Scorpion WASHINGTON De naspeurin gen naar het mysterieuse radio-sein waarin de codenaam van de vermiste Amerikaanse kernonderzeeër Scorpi on voorkwam zijn opgegeven. Dit deelde gisteren het ministerie van defensie in Washington mee. Een uit gebreid onderzoek in het zeegebied waar het sein uitgezonden zou moe ten zijn heeft niets opgeleverd. Noteert u voor een rondvlucht: Bij voorkeur op: Goedkoper De heer De Boer wijst in dit ver band op de produktie van geprefabri ceerde bungalows, die kwalitati"f steeds beter worden en waarvan de prijs relatief lager wordt. Ook in ons land groeien we snel naar een situa tie waarin de bungalow „buiten", li- nancieel binnen het bereik van zeer velen komt. Ma Dl Wo Do Vr Za Op.zondag wort It niet gevlogen. Ik heb reeds betaald per: giro kontant Bc kom per: trein D auto HOE EN WAT P?1? ^AflTET:rorvMuchie" oeorgemeeeM CIV WJ M I brt Luchthaven Rotterdam an 2<> alléén voor KW AR] V WOfd'.r^,loge" ■r^P drts geen dolle etunte atthalea mw In een modern, comfortabel vliegtuig (Ceeeea) laten genieten vee uw „luchtdoop-. te'maken™" *f*tand B™8® ^reld een rondvlucht boven wm woonplaat» De „Cessna" Is een 4-persoons vliegtuig, zodat er 3 passagiers tegelijk mee kunnen. Op het vliegveld la een gezellig restaurant, van waaruit u hot komen en gaan van dn enz. krijgenVa" 1 donderen. U kunt er ook alle Inlichtingen over lijndiensten Z2apkMarten r?" komendr vluchten verzonden, wanneer Betaling per giro of kontant bij het bureau ven de krant Buslijn 33 vertrekt op de halve uren van het Centraal Station naar h»t <7ti.nr«i,i. raterda, 5 minuten later. Duur van de rit naar het vllervetd on,evetr «sn UftFiÜ

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11