Blad Beter met Gmsboter Blue Cheer maakt *n nieuw geluid Bij ordeverstoringen op grote schaal politie onvoldoende ingesteld Afgeluisterd Rock 'n' roll zet door Grapefruit speelt lekkere muziek Uitstekende l.p. van Buffoons Moeilijkheden met VPRO-film In najaar start jeugdoiiensiei PSVG-kritiek op artikelen in Libelle DONDERDAG 30 MEI 1968 „Truman Thomas Groovin is een l.p. vol met s-wingende orgelnummers (MUA S-3140). Om er een paar te noe- m: Baby I love you, Ode tot Billie Joe, Respect en Knock on wood. De nieuwste (en een goede) single van de Outsiders: I don't care en You remind me (Polydor S1266). Een pittig nummer van The Who is Call me Lightning (Polydor 59198), met op de andere kant het spookachtige Dr. Jekyll and Mr. Hyde. Op het Injection-label (TAR 61012) twee nieuwe nummers van de Tielman Brothers. Little dog is geinspireerd op het oud-Hollandse wijsje „Toen onze mop een mopje was". Het andere num mer is het rustige Absence. De Nederlandse groep Daddy's Act brengt de wat trage nummers Baby's in black en She left me op Injection TAR 61016. Internationale talentenjacht Het maandblad „Muziek Express" organiseert in juni de Nederlandse voorronden en finales van het „Euro Davoli Toernooi 968". Twee jaar al wordt deze internationale talenten jacht met succes gehouden; ons land doet nu voor het eerst mee. Amateurorkesten en zangers/zan geressen uit de lichte muziek kun nen eraan meedoen. In Den Haag is op 29 juni de finale. De winnende groep krijgt een versterkingsinstal latie ter waarde van 7500 gulden, de winnende zanger of zangeres een microfoon van 500 gulden. De internationale finale is in juli in Zwitserland. Er komen deelne mers uit België, Frankrijk, Grieken land, Oostenrijk, Italië en ons land dus. De groep die daar wint ont vangt een complete zanginstallatie en een busje, alsmede een platen contract en eventueel een be roepscontract aan de Riviiera of in Zwitserland. Een zanginstallatie is er ook voor de winnende zanger of zangeres. De rock 'n' roll is nog steeds bezig aan een hernieuwde opmars. De ou de rockers krijgen opnieuw popula riteit. Daarom hebben diverse platen maatschappijen weer een aantal ou de nummers uitgegeven, zoals Great balls of fire van Jerry Lee Lewis, See you later alligator van Bill Ha ley, Rebel Rouser van Duane Eddy en Rocking Goose van Johnny and the Hurricanes. Binnenkort komen daar ook nog nummers bij van Bud dy Holly en René and The Alliga tors. Een groep die insiders een lang bestaan hebben verzekerd is Grape fruit: vier musici, komend uit Lon den. Grapefruit ontstond na een toe vallige ontmoeting van Terry Doran, direkteur van de Beatles' Apple Pu blishing Co. en gitarist John Perry. Erbij kwamen song-writer George Alexander, tevens een goede bassist en de broers Geoff en Pete Swetten- ham. Binnen een week stond de groep in de opname-studio's. In november '67 maakten de jon gens hun eerste platenopname. Dear Delilah en Dead Boot werden in En geland en in de Verenigde Staten geweldig ontvangen. Beide nummers werden geschreven en gezongen door Georg Alexander. Een probleem was een lekkere naam te vinden. Terry Doran belde John Lennon van de Beatles op of hij soms een idee had. Vierentwintig uur later belde John terug. De naam was er: Grapefruit. De groep heeft vriendelijke opvat tingen, die zeker zullen spreken tot de pop-fans. Muzikaal gezien zijn ze ongecompliceerd. Ze spelen fijne Procol Harum: tweede l.p. De nog altijd hoog genoteerde groep Procol Harum voltooide kort geleden de opnamen voor hun twee de langspeelplaat: „Shine on bright ly". Een releasedatum is nog niet bekend. Op kant 1 staan Quite rightly so, Shine on brightly, Skip softly, Rambling on en Wish me well. Op de achterkant: Magdalene en In held 't was in I. Alle nummers zijn geschreven door Brooker/Reid. Het laatste nummer van de l.p. In held 't was in I duurt maar liefst een kwartier en wordt bestem peld als het „grote werk" van Pro col Harum. Dezer dagen maakt de groep met Herman's Hermits en Dave Dee een toernee door Frankrijk en Italië. Alweer een nieuw geluid in de pop-wereld. In de kortst denkbare tyd heeft de uit drie verschrikkelijk langgelokte knapen bestaande groep Blue Cheer uit San Francisco de Verenigde Staten overdonderd met een geluid dat daar niet eerder voor mogelijk was gehouden. De groep heeft er de bij naam „New Power Trio" aan over gehouden. Nog vóór de eerste langspeler „Vincebus Eruptum" van Blue Cheer door iemand was gehoord, waren er in San Francisco en omgeving al 30.000 van besteld! De muziek van de groep is hard en doordringend. Drummer Paul Wha- ley zegt zelf: „We spelen zo hard dat de muziek door ons lichaam dringt en wanneer je muziek kunt voelen, is het gemakkelijk te ondergaan. Sologita rist Leigh Stephens: „We voelen ons goed als we net zoveel in onze muziek kunnen leggen als we fysiek aan kunnen". Paul, Leigh en basgitarist Dickie Peterson (alle drie 23 jaar) leven samen in een oud huis, waar ze vrijwel steeds muziek maken. In ons land is behalve „Vincebus Eruptum" ook de single Summertime Blues verkrijgbaar. melodieën en prachtige sounds. Ze hebben geen „boodschappen" en maken geen oproertjes. Gewoon lek kere muziek. Dear Delilah en Dead Boot verschenen op RCA-Victor 47-15050. Inmiddels is ook de tweede Grape fruit-single verschenen: Yes en Ele vator (RCA-Victor 15054). Een der beste Nederlandse groe pen de uit Enschede komende Buffoons heeft haar eerste l.p. gemaakt. Op de „Lookin' Ahead" hetende langspeler (verpakt in een kleurige hoes) staan 14 nummers (Imperial SAL 8007). De Buffoons zingen en spelen knap. Met z'n zessen vormen de knapen een uitstekende close-har- mony-groep. Werkelijk geweldig zijn bijv. de nummers Maria (uit West Side Story) en Bye bye black bird. Van de 14 nummers zijn er 6 al op single verschenen. De andere 8 zijn voor het eerst geperst. Opvallen doen ook It's the end, Lulu 's back in town en Sunday morning. Derde plaat van The Honeybus Can't let Maggie go is dc derde plaat van The Honeybus, een van de betere nieuwe Engelse groepen. En ook deze keer was driemaal scheepsrecht: na vijf weken reeds bereikte „Maggie" de elfde plaats van de top-30 van the New Musical Express. Het nummer zal ongetwij feld in de komende weken ver in de top-10 doordringen. The Honeybus is een traditionele viermans formatie Ray Cane (basgitaar), Colin Hare (slaggitaar), Peter Kircher (drums) en Peter Blumson (sologitaar) die er toch weer in geslaagd is een origineel geluid op de plaat te zetten. Can't let Maggie go valt in elk geval niet bij een of andere muzikale stroming onder te brengen. Het is een fijne plaat met een sterke lyrische en ro mantische inslag, wellicht een te genhanger van de herleving van de „rock en roll". De „motor" van de groep is Peter Blumson. die onder het pseudoniem Pete Dello beide kanten van de single schreef, als producer optrad en ook de arrangementen verzorgde. Stones: single en toernee De Rolling Stones hebben hun zo veelste single gemaakt. De num mers: Jumpin' jack flash en Child of the moon. Vooral de A-kant heeft de „sound" van oude Stones-succes- sen als Satisfaction. Na hun succesvolle toneel-terug keer in Londen overwegen de Sto nes weer een uitgebreide toernee te gaan maken. Film Bob Dylan in première De filmdocumentaire over Bob Dylan komt eind juni in Amsterdam in première. Van deze 80 minuten durende film titel: .Don't look back" is niets in scène gezet. Eigenlijk is het vreemd dat ons lan de drie jaar oude film nu pas krijgt. Bobby lijkt namelijk niet zo best meer op de Bobby van drie jaar terug. Ook mensen als Dono van, John Mayall, Joan Baez en Alan Price treden erin op, uiteraard ook in jongere vorm. De film is gemaakt door de Ame rikaan Pennebaker tijdens een toer nee door Engeland. Cineast boos op ds Van Houte (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De VPRO-tcle- visie heeft weer eens moeilijkheden aan de hand en nu vanwege een speelfilm over het dubieuze bin nenstad-leven in Amsterdam, in op dracht van ide VPRO gemaakt door de cineast Roeland Kerbosch. Programmaleider ds. Van Houte had aanmerkingen, de cineast is boos en wil niet meer meedoen. „Rondom het Oudekerksplein" heet de film, waarin bekende buurt-types zoals Haring Arie (die ooit het hart uitstortte bij Netty Rosenfeld in haar tv-programma „Mensen"), Pisto- len-Paultje, Rinus Vet en Parijse Leen. De onderwerpen, welke de film be handelt liegen er niet om, maar niet temin had de VPRO de uitzending gepland op zaterdag 15 juni, Ned. 1. Nu echter heeft ds. Van Houte (de aftredende directeur, die program ma-adviseur gaat worden) de film bekeken en bezwaren geuit. Ten eerste trof hij enkele scènes aan (in totaal van een paar minuten lengte) die zelfs de vooruitstrevende VPRO minder geschikt voor uitzending acht en ten tweede was hij toch huiverig het werkstuk op de zaterdagavond, bij uitstek familieavond voor de tv, te vertonen. Ds. Van Houte oordeelde, dat de film dan maar op maandag 9 juli na 9 uur op het tweede net moet verschijnen... maar dan draait op Ned. 1 ook een speelfilm. Cineast Kerbosch is over beide fei ten heel boos geworden: ten eerste wil hij niet in zijn film knippen en ten tweede wil hij haar niet op slecht-bekeken Ned. 2 laten vertonen. Dam trekt hij liever de hele rolprent terug. Maar.... ide VPRO gaf hem op dracht voor het maken ervan en dus zit men nu in de perikelen. 2 doden in negerwijk LOUISVILLE Twee mensen zijn gisteravond gedood bij een nieuwe golf van gewelddaden in de neger- wijk van de Amerikaanse stad Louis ville. Een van de slachtoffers werd door een politieagent doodgeschoten, de ander door een winkelier. Bond tegen vloeken DEN HAAG In het najaar zal de Bond tegen het vloeken een na tionaal jeugdoffensief, een speciale actie onder alle jeugd van Neder land, beginnen. Dit werd gisteren bekendgemaakt op de jaarvergade ring. De voorzitter, dr. Joh. H. Scheu- rer, zei dat het woord „God" eigen lijk geen naamgeving is. alleen een aanduiding van een Wezen dat machtiger is dan ik. Letterlijk bete kent „God" dan ook slechts: de aan- geroepene. Men geeft dus met dat woord aan Iemand tot wie men zich in bepaalde situaties wendt. Het motief daarvoor kan bewonde ring zijn. „Ik denk aan Charley Chaplin, die toen hij overweldigd was door de schoonheid en macht van een stuk natuur, uitriep: Hoera voor God." „Is dus het woord „God" mis schien alleen de aanduiding van een plaats in het totaal, zowel tegenover de mensen als tegenover andere ver- trouwensfiguren, dan is toch het nonchalant en grof gebruik van die titel belachelijk en beledigend. Be lachelijk omdat de finaal afhanke lijke mens met woorden dik doet te genover de Almachtige. Beledigend, omdat het majesteitsschennis is in de ergste vorm." Voorts vermelden wij nog, dat de aftredende bestuursleden, mevrouw E. Broeren-Hogervorst te Rotterdam en dr. Joh. H. Scheurer te Voorburg bij acclamatie werden herkozen. DEN HAAG De medische ad viescommissie van de Protestantse stichting voor verantwoorde ge- Hippen en springen Wat was dat voor een eigenaardig spel op de TV? Eerst zagen we vol wassen mannen (Zijne Excellentie is hoepelen), daarna jongens (Geen woorden maar daden) zich op een enorme bal al hip pend voortbewegen. Het blijkt de kangoeroebal, een enorme opblaasbal met een handvat. Hiermee kan de speler zich zoals in een droom met grote sprongen voortbewegen. Met recht hip! Dit bui tenspel wordt uw bezit voor 29,75. Springen kan ook met de springschaats, plankjes op spiralen die als rolschaatsen onder de voeten gaan: zwevend en springend ga je ermee vandoor; een giller voor de camping voor 8,95. Iets langer in de handel is de stelt die als kangoe- roestok de wereld door gaat. Stelten op pedalen die veren, eindeloos ver maak voor 18,95. Gezien in de Bijenkorven. Alarm! Je wordt tegenwoordig voor een kwartje ver moord. Toegegeven, een tikje overdreven, maar ik kan me best de argwaan voor vreemde kerels aan de deur van alleenstaande vrouwen begrijpen. Op de Hiswa zag ik een alarm apparaat. klein rond doosje waarin een batte rij, eraan een koordje. Het kan in handtas, tentzak, of onder het hoofdkussen. De bedoeling is dat de in breker, overvaller of wel ke onverlaat dan ook zich naar schrikt van de akeli ge gil die het apparaat slaakt wanneer je aan het touwtje trekt. Op zijn minst worden anderen ge waarschuwd; het ding blijft alarmeren tot het palletje weer terug ge duwd is: goed voor twin tig minuten gegil kost 5,75. Een .zware jongen kan het doosje op de grond en uit-trappen zult u zeggen. Dan is er van Japanse makelij ook nog een elektrische wa penstok, gevuld met een stel batterijen. Hij lijkt op het politie-wapen. maar met een druk op de knop krijgt de overvaller een geweldige elektrische schok waar hij niet van terug heeft, je hoeft al leen zijn jas maar aan te raken met de wapenstok, pakt hij het ding beet dan wordt de schok nóg gro ter, echt niet leuk meer. Voor 79,50 in Kontakt- zaken te Den Haag, Rot terdam, Amsterdam, U- trecht. Mijn jurk Esther Mijn nieuwe huisjurk heet Esther! Esther is van stevig katoen, heeft een lange opgestikte bies mid denvoor met koperen knoopjes, vier zakken (twee op borst, twee op heuphoogte) waar écht iets in kan zoals sleutels, por temonnee. knijpers, elastiekjes. paperclips, kinderspeeltjes, kortom alle losse rommel die we al werkend tegenkomen in huis. Esther valt recht en sluit met een smalle cein tuur, ze kleedt af, je voelt je er niet in „opgesloten" zoals soms het geval is met makkelijke japonnen van kunstvezel; Esther heeft een zacht turquoise kleur, ze is het toppunt van gemak en zó gewas sen. Ieder die wel eens iets anders wil dan het eeuwige huishoudschort tijdens het werk beveel ik Esther aan. U raadt het: Het Is een kibboets-jurk. Zag ze in diverse kleuren en vele maten in grote warenhui zen, voor om en nabij dertig gulden. Was van plan een knaloranje woestijnhoedje te kopen 2,95) maar moeders met kleuterdochters graaiden ze weg uit de bakken. Ik wilde niet met een kleu terhoedje lopen, kreeg la ter spijt en toen was die kleur eruit, én de grote maat. Misschien lukt het u nog in uw omgeving zo'n praktisch gek petje op de kop te tikken, tegen zon en regen! Draaibaar Zuigmond De nieuwste Phi- lips-stofzuigers zijn voor zien van een stofmeter kunt u zien hoever de zak al gevuld is en een nooit-meer-hukken-zuig- mond waarmee we alle soorten vlóerbedekkingen kunnen zuigen, zonder dat bepaalde delen van de zuigmond afgenomen be hoeven te worden: we draaien het mondstuk eenvoudig. Schoenschuim Bij de drogist en de schoenhandel is een nieuw schoenonderhoudsmiddel. Door een druk op de knop spuit schuim uit de bus die rechtop gehouden moet worden meteen op de schoen: alleen stevig uit wrijven met een lapje is voldoende. Het spul komt Zwitserland. De fabrikant zegt dat het schuim- ook reinigt, maar wij moesten lichtge kleurde schoe nen-met-vlekken toch nog te lijf: het leer gaat zacht glanzen na de schuimbe- handeling en waar is waar: je handen blijven er schoon bij. KEUKENKASTJE Ziet u dit han dige keukenkast je? Het is snel en zorfder veel moeite zélf te maken. In elkaar geklapt neemt het nauwelijks ruimte in. Uitge klapt is het een mini-keuken op de boot, in cara van of bij de tent. We kopen er een set 9peciaal be slag voor, in de ijzerhandel of doe-het-zelf- zaak. De set heeft scharnieren, ge perforeerde plankdrager- s'trips en het ma teriaal dat voor de montage no dig is. Wat ons rest is het afzagen van de achterwand (70x80 om), twee zijwanden (35x80 cm) drie plan ken van 34 x 69,2 en twee zijplankjes van 35x20 cm. Bijvoorbeeld van 10 mm triplex. Wie wil variëren moet het in de breedte van de plankjes zoeken. U kunt het duurder van uitvoering maken, bijvoorbeeld planken met formica bekleed. Als kastje op de kinderkamer zal het geen gek fi guur slaan en de toekomstige student zal het op haar/ zijn kamer met gejuich begroeten. De beslagset komt op 16.95, triplex gaat een tientje in zitten: niet duur voor zo'n fijn kastje. Uurwerk in stijl Het vernuft van pendu le- en klokjesfabrikanten kent geen grenzen. Er zijn honderden verschillende modellen getoond op de onlangs gehouden Zwitserse horlogebeurs te Bazel. De kleine pendule is een gewild geschenk. Is handig, prettig en sierlijk, soms kostbaar en komt te gemoet aan het gevoel van romantiek. Overigens zijn er mechanische en elektronische uurwerken die de uiterlijke, vorm niet beïnvloeden. Wat wilt u: stijlpendu les Lodewijk XV, met de hand beschilderd en opge werkt met bronzen aan- zetstukken; een klein klokje dat de hele en hal ve uren slaat; een gelakt of geëmailleerd reiswek- kertje; of dat bronzen klokje met gegroefde pla ten met bovenaan een mi niatuur fluitspelertje dat werkt op blaasbalgjes en pijpjes? Alles kan, zelfs miniatuurklokjes die uit één blokje edelgesteente zijn gesneden. Linoleum- nieuws Krommenie brengt twee nieuwe soorten linoleum, moucheté dat een vezel achtige indruk maakt en mosaic. Linoleum aan de wand is ook geen gek idee. Speciaal voor méde delingen zoals scholen, ziekenhuizen, kantines die kennen is het „Bulletin Board" ontworpen, een fijnkorrelige soort kurkli- noleum waarin punaises evenzo makkelijk in- als uitgaan. Met behulp van een beetje waterkit is hét een voudig op het behang te plakken: goed idee voor de tienerkamer waarop alle foto's van favorieten nu een plaatsje kunnen vinden zonder dat muur of behang beschadigen. Er is ook linoleum met een rug van linnen voor het bekleden van bureaus ta felbladen dienbladen en fantaseer maar door. In zeven kleuren. zinsvorming heeft bij monde van de huisarts-sexuoloog P. J. F. Dupuis geprotesteerd tegen een serie artike len in het damesweekblad Libelle over dé" pil. Het artikel heeft, blij kens reacties bij de PSVG, tamelijk veel onrust veroorzaakt onder ge- bruiksters van het anti-conceptivum. Dr. Dupuis meent dat de voor naamste fout van het weekblad is geweest, dat het slechts specialisten heeft geraadpleegd en niet de groep die het middel het meest voorschrijft, de huisarts. Het is in het verleden met meer medicijnen zo geweest, dat de specia list een totaal verkeerde indruk krijgt van de frequentie van afwij kingen. Bovendien zouden bij de 300.000 gebruiksters van de pil ook zonder pil allerlei kwalen en afwijkingen zijn voorgekomen. Men moet. aldus dr. Dupuis, bijzonder voorzichtig zijn afwijkingen aan de pil te wijten. Verder moet men het leed en de spanning in de overwegingen betrek ken die door ongewilde zwan gerschappen zouden zijn ontstaan, de consequenties van zwangerschap in het algemeen en het feit dat door de weerstanden tegen andere middelen meer ongewenste zwangerschappen kunnen optreden. Pas na al die over wegingen kan men een eindoordeel over de pil vellen, aldus dr. Dupuis. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT „Hoewel in ons land de laatste t(jd een betrek- algemene vergadering van de bond de overheid zich niet in slaap te laten sussen. De wanordelijkheden in Berlijn en Parijs zijn waarschuwend teken, dat gebeurtenissen van ogenschijnlijk be- kelijke rust heerst, mogen dc j trekkelijk weinig belang tegen de ach= ogen niet gesloten worden voor tcr?rond van bestaand onbehagen de hel steeds aanwezige gevaar, dat ^"'Nding kunnen zijn voor onlusten uitgaat van het optreden van ultra-links georiënteerde stro mingen in onze samenleving met voorkeur voor wanorde. Ook is er nog een groep van merendeels jongeren, die het om de sensa tie van de ongeregeldheden te doen is." op grote schaal. Tot nog toe is er te weinig aandacht geschonken aan de voorbereiding van methodieken om de politie haar taak op de juiste wijze te doen vervullen. De heer Rook dacht daarbij aan orde verstoringen van grote omvang. Gestreefd moet worden naar een rege ling in formele zin. die de politie een middel tot preventief optreden geeft. n Een nieuwe lente en een nieuwe haring. En boter op uw knapperige toast. Chef d'oeuvre als hors d'oeuvre: savoureer die pure smaak van zeebanket plus heuse boter. De heer D. Rook, voorzitter van dc r\ j j Bond van christelijke politie-ambtena-i 'JpcntlClu llOülg ren in Nederland, vroeg gisteren in dc! Oin het gezag in een democratische rechtsorde goed te laten functioneren is (openheid en doorzichtigheid nodig. Voor de politieambtenaar moet echter 1 diezelfde openheid en doorzichtigheid gelden. De man moet het hoe en het waarom weten van het van hem ver wachte optreden. Ook op dit punt vond i de heer Rook nog veel te verbeteren. De man moet inzicht hebben in de aan leiding tot ordeverstoring. Bij de inci- I denten in Sint Willebrord heeft het ook j hieraan ontbroken. Als een ander belangrijk punt noem de de bondsvoorzitter de voorlichting j en verzorging van public relations van de politie en het kennen van de hou ding van de burger tegenover overheid en politie. Burger en politieanjbtenaar moet over en weer inzicht hebben in eikaars houding. Voor de gemeentepolitie vroeg hij re- gionaalsgewijze georganiseerde cursus sen van overheidswege ter opleiding voor het politiediploma B. Over meer samenwerking met de beide andere politiebonden zei de heer I Rook. daartoe wel bereid te zijn als het i maar niet over fusie gaat Een eenheidspolitieorganisatie, ge- baseerd op een coalitie van verschil- j lende levensopvattingen, die elk mo ment met elkaar in botsing kunnen ko men, noemde hij ongewenst. Hij was nog steeds overtuigd van de relatie tus sen christelijk geloof en individueel handelen. Hij besefte daarbij dat het I erg gemakkelijk is dit zo stellen, maar I dat het onzegbaar moeilijk is om er iets van waar te méjken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7