Boer Van der Sleen heeft het voorgoed verbruid Grond gekocht van vroegere mede-strijder 81.100 studenten i in ons land Hollandscheveld vijf jaar later Gemoedelijke discussie A'damse studenten Meer geld voor studenten Boer Voortman hervat strijd in familieverband CU oplichting Drie jaar cel voor bigamie Kinderen gedood bij explosie Produktie Daf 55 stagneert Kamervragen over Mesdag-stichting alles goed en wel 5 (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Ons land telde vo rige maand 81.100 studenten, van wie er 2800 studeren voor een universi tair mo-examen. In april vorig jaar waren er 73.300 studenten aan uni versiteiten en hogescholen ingeschre ven. De toename bedroeg derhalve ruim 10,6 procent. Dit blijkt uit voor lopige cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het totaal aantal eerstejaars steeg het afgelopen jaar van 15.000 tot bijna 15.700. De meeste studierichtingen droegen in de stijging van het aantal eerstejaars bij. (Van onze correspondent) Hollandscheveld boer Daniël van der Sleen leunt tegen de muur van zijn boerderij en knijpt zijn lippen stijf op el kaar. Misschien is hij een beetje bang. In ieder geval zenuwach tig. „Verrader" heeft Klaas Hart man, boer en lid van de Provin ciale Staten van Drenthe voor de Boerenpartij hem genoemd. Boer Van der Sleen heeft het bij de BP voorgoed verbruid en hij weet dat. De partij heeft hem geroyeerd als lid. Oorzaak is de koop die Van der Sleen heeft gesloten met het Landbouwschap. Hij heeft de grond gekocht van zijn collega en vroegere mede-strijder Benjamin Nijmeijer. i Grond waarop het Landbouwschap bij de „rel van Hollandscheveld" in 1963 beslag heeft gelegd omdat Nij meijer zijn heffingen niet wilde beta len. Het ligt ze in Hollandscheveld alle maal nog vers in het geheugen. Drie boeren weigerden ook maar een cent te betalen aan het Landbouwschap. Ook niet toen de rechter het schap in het gelijk stelde. Ze lieten zich slechts door de politie verdrijven. De „drie" warén Daniël van der Sléen, Benjamin Nijmeijer en Klaas Hart man. Twee dagen na de rel ging Van der Sleen toch door de knieën en hij mocht zijn grond houden. De Vrije Boeren vonden dat niet leuk, maar enfin.... Nijmeijer en Hartman hiel den evenwel voet bij stuk. Twee jaar geleden vond het landbouwschap tenslotte een pachter voor de grond van Hartman, de landbouwer H. Zo- mer uit Alteveer. De grond ven Nij- I meijer bleef echter ongebruikt lig gen. Gekocht AMSTERDAM De eerste dag van de studentendiscussies over democratisering van uni versiteit en maatschappij in het universiteitscomplex aan de Oudemanhuispoort in Amster dam zijn bijzonder rustig ver lopen. Kenmerkend voor de gemoedelijke sfeer waarin de discussies verliepen was wel een voorval in één van de door de studenten bezette zalen. Hier stapte gistermiddag prof. mr. Enschede (van het bekende rapport) binnen om colleges internationaal strafrecht te geven. De studenten wilden hem inpassen in hun bespre king, maar de hoogleraar verklaarde UTRECHT De subsidies voor studentenvoorzieningen worden voor het komende studiejaar verhoogd met dertig gulden per student. Deze extra gelden zullen onder meer worden aangewend voor vor mingswerk, voor de reorganisatie van de wetenschappelijke aanpak van de studentenvoorzieningen en voor de gezondheidszorg. Dat is gisteren door mr. J. H. des Tombe, lid van het curatorium van de Utrechtse universiteit en voorzit ter van de beleidsraad voor studen tenvoorzieningen meegedeeld. Burgemeester Samkalden van Amsterdam nam gistermiddag een uitnodiging aan van een studentendelegatie om in de ge meentelijke universiteit aan de Oudemanhuispoort deel te nemen aan een discussie over het gekritiseerde rapport-Maris. Ook wethouder Koets praatte mee. Op de foto: de burgemeester temidden van de studenten. dat hij „gehuurd" was om colleges te geven. „Degenen die het college niet willen bijwonen moeten dan maar gaan", aldus de hoogleraar. De stu denten verlieten daarop de zaal en zetten hun discussies elders voort. Alleen degenen die het college wil den volgen bleven achter. Samkalden In de namiddag verscheen ook bur gemeester Samkalden in de centrale hal, waar op dat moment wethouder Koets van onderwijs bezig was zijn steentje bij te dragen tot de discus sies. De burgemeester, die met gejuich in de propvolle hal werd ontvan gen, kwam overigens niet onver wacht. Een half uur eerder had een delegatie studenten hem op het stad huis opgezocht met het verzoek naar de universiteit te komen. De discussianten wilden van hem horen welke zaken er aan de orde waren geweest in de bespreking die de burgemeesters van de universi teitssteden vorige week met de mi nisters van binnenlandse zaken, on derwijs en justitie hebben gevoerd. Rapport-Maris De burgemeester vertelde dat hij zijn ambtgenoten hun ervaringen hadden gegeven met de stemming op de universiteiten. Desgevraagd ver klaarde hij, zijn gegevens te hebben geput uit geschriften, gesprekken met mensen uit de kring van de universi teit en rapporten van gemeente diensten. De burgemeester weigerde in het openbaar zijn mening te geven over het omstreden rapport van de com- missie-Maris, omdat hij de beraadsla gingen in het college van curatoren van de universiteit van Amsterdam, waarvan hij president is, niet wilde beïnvloeden. Wethouder Koets had eerder op de middag echter ver klaard tegen het rapport Maris te zijn. Maar nu wordt Hollandscheveld en de Boerenpartij niet minder opgeschrikt door het bericht dat Van der Sleen Nijmeijer's vroegere grond van het Landbouwstfiap had gekocht. Men bedenkt dat Van der Sleen er na de rel niet minder op is geworden. Zijn bedrijf van amper vijf hectare is meer dan twee keer zo groot ge worden. Eerst kocht hij er» drie hec tare bij van de gemeente en nu de vijf hectare van het Landbouwschap. Men vraagt zich af of hij er goed koop aan is gekomen. „Ik laat niks los", zegt Van der Sleen stug. „Vraag het maar aan Dik van het Land bouwschap". Secretaris B. H. Dik van de Ge westelijke Raad van het Land bouwschap in Drente wil er evenwel ook niets van zeggen. „Het is gebrui kelijk dat de koper de prijs noemt", zegt hij. „Maar als Landbouwschap willen wij geen winst maken", ver volgt de heer Dik dan. Dat zou er op kunnen wijzen dat Van der Sleen er goed tien of vijftien mille voor heeft betaald. Na de inbeslagneming vijf jaar geleden waren er namelijk geen bieders. Het Landbouwschap kreeg daardoor het land voor het bedrag dat hij had ingezet: negenduizend gulden. Daarvan ging zeven mille naar de hypotheekhouder, van de tweedui zend resterende guldens konden de kosten worden gedekt. „Ik heb er geen cent voor gekregen" zegt Benja min Nijmeijer. „De heffing die ik moest betalen bedroeg misschien honderd gulden. Bij een publieke verkoping zou de grond echter zeker dertig- of veertigduizend gulden heb ben opgebracht". Hoe hij over de transactie van Van der Sleen met het Landbouwschap denkt? „Ik vind het geweldig ge meen". zegt hij. In wezen beschouwt Nijmeijer de grond nog steeds als zijn eigendom. „Ik heb mijn pinken er steeds op laten grazen. Maar daar- voor heb ik dan ook een paar keer in de bak gezeten. Dat hebben trouwens ook andere boeren." Ander bedrijf Benjamin Nijmeijer heeft zelf in- middels al weer een ander bedrijf. „Dat heb ik te danken aan de Boe renpartij. Ze hebben me fantastisch geholpen". Nijmeijer is weer eige naar van vijf hectare land en hij huurt er nog drie hectare bij. Komt hij nu niet weer in de knoei te zitten met het Landbouwschap? „Ik heb net een aanslag over 1966 en 1967 gekregen, maar betalen doe ik niet. Dan zetten ze me er maar weer uit". Dagelijks wordl hij herinnerd aan de affaire van vijf jaar geleden. Uit zijn nieuwe boerderij heeft boer Nij meijer namelijk het zicht op zijn vroegere boerderij. Een vervallen woning met kapotte ramen, waar kennelijk nooit meer iets aan is ge daan. Ook deze bouwval is nu van Van der Sleen. „Ze hebben er nooit iets aan gedaan. Trouwens ook niet aan de grond. Eigenlijk moet het Landbouwschap dankbaar zijn dat ik mijn vee er op laat grazen. Anders had het er nog veel slechter heen gelegen. Ik kon het niet aanzien dat er niets mee werd gedaan. Daarvoor ben ik te veel boer. Het is ook nog een erfstuk van mijn vrouw". Als men vraagt of er nog meer wordt ondernomen tegen Van der Sleen of dat het alleen bij het roye ment blijft, weigert Nijmeijer daarop te antwoorden. In het dorp wordt verteld dat hij zijn pinken op het land zal laten blijven. En zo wordt er bij verteld Van der Sleen kan het maar beter niet wagen de dieren weg te jagen. Dan krijgt hij het aan de stok met de Vrije Boeren. Bij de foto's: Een nieuwe sigaret met een nieuwe smaak. 25 Roxy Special sigaretten,stuk voor stuk van ongekend kaliber, in knalgoed pakje f 1.50. 25 Roxy Special, een nieuwe creatie, een nieuw American blend van goeden huize van Roxy DEN HAAG Boer G. W. Voort man uit Eefde geeft de strijd niet op, ook niet nadat de Tweede Kamer in februari besloten heeft zijn zaak ver der te laten rusten en niet te vragen om een tegemoetkoming in de scha de, die de heer Voortman leed toen In 1956 zijn vee verbeurd werd ver klaard. Samen met zijn zuster mejuffrouw E. E. Voortman en zijn broer J. A. Vocrtman heeft de Eefdese boer zich nu opnieuw tot de commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Ka mer gewend. Voortman raakte indertijd in moei lijkheden toen hij weigerde zich door het stellen van een handtekening aan te sluiten bij de gezondheidsdienst voor dieren. Hij weigerde dit omdat hem geen statuten van die dienst zouden zijn getoond. Toen hij een hem opgelegde boete niet betaalde volgde verbeurdverklaring van zijn vee. De nieuwe actie van de Eefdese boer is erop gericht dat de Kamer zijn zaak opnieuw bespreekt. Voort man meent dat de commissie zich I LEEUWARDEN De 48-jarige u voerder W. E. G. van der E. uit Drach- ten wend gisteren door de rechtbank in i Leeuwarden veroordeeld tot drie jaar I gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. Veertien dagen geleden stond hij te recht wegens een reeks oplichtingen te Heerenveen gepleegd. Tevens had hij zich te verantwoorden wegens een aan tal diefstallen ten nadele van een Ne derlands gezin in Thailand, waarheen hij de wijk had genomenm Tenslotte toen niet voldoende kritisch heeft op gesteld ten aanzien van de medede lingen van de tegenpartij: de provin ciale gezondheidsdienst voor dieren in Gelderland, en van de minister. De Kamer heeft zich volgens de boer niet los kunnen maken van par tij belangen. Speciaal op de ar-fractie hebben adressanten het voorzien. Die fractie, onder leiding van haar voor zitter mr. B. Biesheuvel, beperkte hun inziens haar rol tot zwijgen om alleen dan op te treden wanneer het erom ging Voortmans zaak te bena delen. Alweer vele jaren geleden liep ik eens een eindje op met een tamelijk vaag kennisje. Ik had haar altijd wat gesloten, wat hooghartig zelfs, gevonden en was dan ook stom ver baasd toen ze me opeens vroeg mee te gaan naar vrienden, die vlak in de buurt woonden. „Ze zijn zo de moeite waard", pleitte ze. Ik ging mee en kwam terecht in een grote kale kamer, waar een jong gezin kennelijk met veel goede moed de touwtjes aan elkaar aan het knopen was. Wat mijn verbazing over de uit nodiging nog deed stijgen, want een omgeving om eer mee in te leggen was het niet. Maar na een uurtje, toen we weg gingen. had ik het begrepen. Het vage kennisje was voor mij iemand geworden, die ik kende en waar ik oprechte eerbied voor had. Daar in die kamer tussen de dro gende luiers op een gammele stoel had ik een brok overwonnen leed gezien en gehoord, dat ik nooit ver geten zal. Hun vriendschap was ge worteld in het Indische verleden, het kampverleden, waar ze met dui zenden anderen doorgeworsteld wa ren. Een vriendschap waarin het niet meer nodig is meer te lijken dan je bent; ook een vriendschap waarin de noden van de ander even zwaar wegen dan die van je zelf. Ik moest er weer aan denken toen ik sprak met mevrouw J. H. Helffe- rich-Koch (Stalpertstraat 102, Den Haag), die mede-initiatiefneemster is van het Comité Hulde omgekomen vrouwen en kinderen in de Japanse kampen. Kampen Verscheidene motieven hebben tot die oprichting geleid. Pijnlijk is het, dat in ons land bijvoorbeeld op 4 en 5 mei weinig of geen aandacht wordt gegeven aan de slachtoffers van de strijd in Ih- dië. Daarom wil men trachten 25.000 bijeen te krijgen om een monument voor de omgekomen vrouwen en kinderen op te richten. De beeldhouwster Marion Gobius. die het prachtige beeld voor de ere-begraafplaats in Semarang maakte, is reeds gepolst. Misschien kan Nederland een copie van dit beeld krijgen. Maar bovendien komen nu. ruim twintig jaar na de bevrijding, bij vele kinderen van toen, nu volwas senen, vragen op. Velen van hen zijn vroeg wees geworden en weten nauwelijks meer wat hun moeders daar in die kampen doorstaan heb ben. Ze hebben nog vage herinneringen aan een sinterklaasfeest misschien en weten niet hoe dat toch mogelijk is. Daarom wil het comité trachten zoveel mogelijk verhalen uit die ja ren bijeen te krijgen en die doen verwerken in een gedenkboek. Ieder, die haar herinnering op wil sturen, kan dit doen. Ten derde denkt men aan een reünie, omdat na de repatriëring men elkaar uit het oog verloren heeft. Om die te kunnen organise ren moet ieder zoveel mogelijk adressen verschaffen. Dit alles niet alleen om te eren of om de gruwelen levendig te houden, maar ook om deze generatie, die al weer zo ver van het gebeurde afstaat, te doen zien wat concentra tiekampen, die ook nu nog bestaan, betekenen en hoezeer een ieder zich moet inspannen deze onmenselijke instituten uit de weg te ruimen. Mevrouw Helfferich hoopt op overstelpend veel reacties. was hem nog ten laste gelegd in Bang- j kok te zijn getrouwd met een negen- tienjarige Thailandse, de dochter van een arts, terwijl hijiin I960 ook reeds i een huwelijk sloot ni de gemeente j Smallingerland. De rechtbank acht te al deze feiten wettig en overtuigd bewezen. De eis van de officier van justitie luidde veertien dagen geleden twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. ATLANTAVS Twee volwassenen en zeven kinderen zijn giste ren gedood door een ontploffing in een kinderbewaarplaats in Atlanta. Drie kinderen worden nog vermist. Alle slachtoffers zijn jonger dan zes jaar. Negen mensen werden gewond, van wie vier naar ziekenhuizen moesten worden overgebracht. De ontploffing deed zich voor nadat een duwschuiver een gaspijp bij de bewaarplaats had stuk gedrukt. MAASTRICHT Door de stakin gen in Frankrijk zal de Daffabriek in Born de produktie van de Daf 55 moeten stopzetten. Deze auto heeft j namelijk een Renaultmotor. De fabriek schakelt over op de Daf 44. De export van papier naar Frank rijk staat stil. Franse bedrijven leve ren ook geen papier meer aan Neder land. De vraag bij Van Gelder is daardoor toegenomen. DEN HAAG In schriftelijke vra gen aan minister Polak (justitie) dringt mejuffrouw mr. E. H. Haars (CH) aan op een diepgaand onderzoek haar de uit latingen op de zitting van de Utrechtse rechtbank van dinsdag 28 mei over de behandeling in het rijksasiel „De Mesdagstichting" te Groningen. In deze vragen herinnert mejuffrouw Haars er aan dat een Amsterdamse advocate, als getuige in een strafzaak gehoord heeft meegedeeld, dat zij een onderzoek instelt naar de toestanden in de Mesdag-Stichting te Groningen. Mejuf frouw Haars vraagt of klachten zijn ingekomen van ter beschikking gestel de gedetineerden in Groningen over de verplegingsmethoden in dat rijksasiel. SITTARD Gisteravond werd het 1 jarige meisje P. Scheffer, wonende in het woonwagenkamp te Sitlard aan gereden door een personenauto. Toen het meisje op de Tudderenderweg ter hoogte van het woonwagenkamp plotseling de rijwee overstak. Het kind werd zwaargewond naar het zie kenhuis overgebracht, waar het enkele uren later is overleden. Over de brug roor eigen land De tv-uitzending van de „woonwij ken" Wittenburg en Oostenburg te Amsterdam gaf weer eens een alarme rend beeld van de vreselijke toestan den, die in de hoofdstad en wellicht elders nog bestaan. We zijn wel wat gewend: het oor logsgeweld in Vietnam en elders, de demonstraties van duizenden in di verse landen, waarbij niet zachtzinnig met mensenlevens en bezit van ande ren wordt omgesprongen. De reportage over de twee eilanden gaf een aanblik van normaal ver val. misschien min of meer te verge lijken met soortgelijke situaties in de negerwijk Harlem. Nederland is in vuur en vlam ge raakt, terecht, voor de actie Kom over de brug, waarbij het ook ging om de nood van de mens. Zou het onmogelijk zijn om voor onze eigen landgenoten precies zo'n „brug" te slaan? Een der gelijk (particulier) initiatief kan tol gevolg hebben: meer werkgelegenheid en dankbaarheid bij hen, die geholpen worden. Heer (L.) W. L. v.d. Benden Geboorte op tv Onlangs heeft de VARA een recente filmopname van de geboorte van een kind op de tv gebracht. Heel Neder land kon dus getuige zijn van een gebeurtenis, die tot de intiemste din gen van het huwelijks- en gezinsleven behoort. Naar mijn bescheiden mening zijn dergelijke uitzendingen niet verant woord. Het gaat hoe langer hoe ver der. 't Is met de tv-programma's als met de melaatsheid: een vlekje breidt zich al verder uit. totdat het gehele lichaam is aangetast en verkankerd. Voorts is het onbegrijpelijk dat een vrouw voor de tv wil bevallen. Daar voor dient zij zich diep te schamen. In ons leven zijn openbare en verborgen elementen en tot het laatste behoort ook de geboorte van een kind. Aan tasting van de goede zeden is datgene wat in het gemeenschapsleven tussen man en vrouw een privébezit behoort te blijven maar aan het publiek wordt prijsgegeven. Een geboorte van een kind is geen openbare vermakelijk heid. Is er dan helemaal geen schaamte meer onder de mensen? Zelfs bij de verst ontaarde stammen wordt nog enig schaamtegevoel en bedekking van de geslachtsdelen gevonden. De schaamte is een dam. die de stroom der zonde nog keert. Zonder schaamte zou het gemeenschapsleven onder de mensen in bestialiteit ontaarden Oolgensplaat p. BIom NEW YORK Een brief van Lee Harvey Oswald de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy heeft op een veiling in New York 1.050 dollar opgebracht. Oswald stuurde de brief destijds vanuit Rusland aan zijn moeder. De koner wenst onbekend te blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5