Carillon stadhuis wordt verbeterd Commentaar in dit gebied gaande spaarbanken samenwerken: om u nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat Bouw Herv. kerk in Zuid-West gaat niet door ar Bestuursmutaties bij 'Nijverheid' ibster -Geld voor bouw school in het Morskwartier ff -Wat de raad 10 juni gaat behandelen Een reus van een fles 1 Geen kerk PRONONCE Pinkstersamenkomst in de Zuiderkerk Jeugd kamerorkest naar Hüttental LEIDEN Het Jeugdkamerorkest Leiden vertrekt zaterdagochtend om 9.30 uur vanuit de Asserstraat naar Hüttental in Duitsland om daar een aantal concerten te geven. Voor de eerste maal maakt ook het B-orkest de reis mee. De thuiskomst is op vrijdag 7 juni. Het programma bevat o.m. het Concerto Grosso van Handel, een hobo-concert van Fasch, de eerste concertsuite van Bach, het concert voor twee celli van Vivaldi, het Di vertimento van Strategier en Hol landse dansen. moeten voorzieningen worden ge troffen in de scholen Da Costastraat 104 en Haverstraat 64. Er is voorts een voorstel tot uit breiding van het boekenfonds van de Rembrandtscholengemeenschap B. en W. stellen de raad voor het colle ge van curatoren van het stedelijk gymnasium om te zetten in een vaste commissie van advies en bijstand aan B. en W. De raadsvergadering wordt gehou den maandagavond 10 juni om half 8. De heer P. Fakkel (PvdA) wordt dan geïnstalleerd als raadslid. Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nu bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt n bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen! 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis-Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank LEIDEN De centrale kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeen te heeft besloten, het in 1965 genomen besluit inzake eigen kerkbouw in de Boshuizerwyk (Zuid-Westin te trekken. Het college van kerkvoog den is verzocht zo spoedig mogelijk te komen tot de bouw van een goed wijkcentrum op het reeds gekochte terrein aan de Brahmslaanhoek Fortuinsloot (achter de Beethovenlaan). Dit centrum zal o.m. een flinke zaal voor wüksamenkomsten en avonddiensten moeten bevatten. Het overleg met de Geref. kerkeraad over een blijvend medegebruik van de Bevrijdingskerk zal worden voortgezet. De grote meerderheid van. de centrale kerkeraad sprak er zich voor uit, de Bevrijdingskerk voor de morgendiensten te blijven gebruiken. Er is becijferd, dat de bouw van een wijkcentrum met kerk (ong. 500 zitplaatsen), met aankoop van de grond, op f 1.240.000 zou komen, nog zonder inrichting en orgel. De Hervormde Gemeente heeft daarvoor het geld niet. Bovendien vindt de kerkvoogdij het aangaan van een grote Jening onder de huidige omstandigheden onverantwoord. Wat de uitvoering van een bescheidener plan betreft besloot de cen trale kerkeraad tot een overleg op zeer korte termijn met alle betrokken organen. LEIDEN Het departement Lei den van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel kwam gister middag bijeen in de Stadsgehoor zaal. Voordat men zich aan de tra ditionele lunch zette, werd de jaar vergadering gehouden. De heer M. B. de Jong, die 23 jaar penningmees ter is geweest, trad af als bestuurs lid; hij werd opgevolgd door mr. H. Fock. In de vacature-B. Schil werd de heer D. W. Joekes gekozen. Tijdens de lunch deelde voorzitter ir. E. Ruempol mee, dat het bestuur de heer De Jong met algemene stem men heeft benoemd tot lid van ver dienste. De heer H. J. de Koster, staatsse cretaris van buitenlandse zaken, sprak over „Nederland in Europa". Hij gaf een historisch overzicht van de ontwikkeling van de Nederland se buitenlandse politiek, die pas na twee wereldoorlogen een actief ka rakter kreeg. Onze politiek is ingesteld op het openhouden van internationale markten. De heer De Koster be treurde het, dat er niet veel schot zit in de eenwording van Europa. Hij hoopte dat dit spoedig zal ver anderen en verzekerde zijn toehoor ders, dat de Nederlandse regering bereid is in dit opzicht initiatieven te nemen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 29 mei Kand. cx. Engelse taal- en letterkunde: de heren H Stlkke- lorum (Leiden). J Keiling (Rijswijk): doet. ex. Ned. recht? de heer J J van Es (Lei den); kand. ex. pedagogiek: mevr. A M C Rooimans-Rozendaal (Barendrecht), mevr. A M A C Voorn-van Greevenbroek (Lel den); kand. ex. psychologie: mej. B M ter Mors (Den Haag), mej. E M van der Ree (Rotterdam), de heer H M Wlllemse (Oegstgeest). mej. E M H Dlekmr-<n (Rot terdam). mej. T M Willemsen velden); NIEI IIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 MEI Valpolicella! Melodieuse naam van een reusachtig lekkere wijn in een reusachtig grote fles. Bijna 2Vt maal zo groot als een gewone fles: een fijn wijntje dus voor feesten en partijen, want u blijft schenken! De Valpolicella ds een Italiaanse land- wijn, afkomstig uit het dorp Bardolino. Mamma mia wat lekker! COSTER'S slokje van de week» Reuze-fles Valpolicella slechts kW wijnen en gedistilleerd Steenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 Telefi 21611 Promoties te Leiden LEIDEN, 29 met De neer P H van Doe9burg, geboren te Sefliarang eta nu wonende te Rijnsburg. Is gepromoveerd tot doctor ln de faculteit der wlskund* en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld ..A revision of the new world species of dysdercus guérin méneville (he- teropters, pyrrhocoridae)". Promotor wa» prof. dr. J van der Vecht, De heer J G Visser, geboren Haag en wonende te Voorburg, is gepro moveerd tot doctor in de faculteit 6m letteren op proefschrift „Beleid en be zetting". Promotor was prof. dr. I Schö*- fer. De heer L T W de Klerk, geboren Gorinchem en wonende te Noordwljke»- hout, ls gepromoveerd tot doctor ln de faculteit der sociale wetenschappen op proefschrift getiteld ..Problastilc concept learning: a study of cholse behavior with multi-normally distributed stimuli". Pro- motor was prof. dr. 3 P van der Gee* LEIDEN In opdracht van B. en W. heeft de dienst Gemeentewerken een plan ontworpen voor een nood' takelijke algehele revisie van het carillon in de stadhuis toren. Het huidige uit 47 klokken bestaande carillon dateert, wat technische inrichting betreft, uit 1937. Van het klokkenmateriaal zelf gingen in de bezettingsjaren 43 klokken verloren, die echter in 1951 konden wor den vernieuwd. De opstelling der klokken, alsmede de verdere technische inrichting is bij die gelegenheid niet gewijzigd. Het revisieplan gaat wel uit van een andere klokopstelling. Een van de belangrijkste redenen hiervoor is, dat de bereikbaarheid van de bei aard zodoende aanmerkelijk kan worden verbeterd, wat noodzakelijk is voor een goedonderhoud. Er wordt grote aandacht besteed aan het toe komstig onderhoud en de conserve ring van het materiaal, omdat met name hierin de reden moet worden gezocht van de grote achteruitgang van het carillon. Slechte toestand TNE CENTRALE KERKERAAD van de Leidse Hervormde Gemeente heeft een kloek besluit genomen: de bouw van een eigen kerk in Zuid-West (waarvoor men al de naam Overwinningskerk had gevon- "f, den) gaat niet door. Met de bouw van 16 een wijkcentrum plus kerk zouden ir' te grote bedragen zijn gemoeid. Dat gaat de draagkracht ver te boven. Het is een verstandig besluit, omdat ook een kerkelijke gemeente haar uitgaven zoveel mogelijk op haar in- a komsten moet afstemmen, wil zij al- thans niet toestaan dat haar wezen- lijke functies worden ondermijnd. En dat laatste gebeurt ontegenzegge- 5 lijk als de materiële kant van het 6 beperkte budget te zwaar wordt ge- 4 accentueerd. iiDe Herv. Gemeente zit al met een grote overcapaciteit aan zitplaatsen ,in haar vele kerkgebouwen (waar- I van verscheidene, gezien de veran- 1 derende structuur van de stad, ver keerd zijn gesitueerd) en bovendien i met een verontrustend jaarlijks fi- 'j nancieel tekort. Het zou funest zijn de toestand nog te willen idealise- ren. De investeringen voor uitbrei- i ding van het bezit hebben een zoda- t nige omvang aangenomen, dat een puur zakelijke beoordeling van de |f' behoeften en mogelijkheden niet meer is te omzeilen, i- De Kerk heeft in dat opzicht lnder- daad iets van een bedrijf gekregen. Blijkt iets niet haalbaar te zijn, dan I- moet men er gewoon van afzien en i naar een aanvaardbaar alternatief H zoeken. Blijft men op het materiële i? vlak vasthouden aan hooggestemde e idealen, dan zal vroeg of laat de financiële debacle onafwendbaar zijn en zal in ieder geval op andere terreinen, waar men het juist niet wil, aan drastische inkrimping niet kunnen worden ontkomen. XXX Naar onze mening zijn de kerkeraad en de kerkvoogdij van Leiden op de II' goede weg. Er is hier sprake van een toelaatbare en verantwoorde bezui niging. De Oosterkerk werd afgesto ten, de positie van de Pieterskerk wordt, in samenwerking met de uni- versiteit, nader bezien en nu gaat de bouw van een kerk in Zuid-West niet door. Wij hebben het gevoel, dat de Her vormde Gemeente er hiermee nog niet is. Maar dat behoeft haar geen schrik aan te jagen, want het is een heel normale zaak dat het uiterlijk beeld van de Kerk zich wijzigt. Als de vormen waarin zij haar boodschap brengt, volop in discussie rijn, dan moet zij toch zeker in ma terieel opzicht de moed kunnen op brengen haar programma grondig te herzien. Zuid-West is bovendien niet zonder kerk. Daar staat de Bevrijdingskerk, waarin al jaren gereformeerden en hervormden bijeenkomen. Een blij vende overeenkomst tussen de Herv. Gemeente en de Geref. Kerk moet toch in het kader van de in dit stadsdeel gegroeide samenwerking hogelijk zijn, zoals het straks in de Broek- en Simontjcspolder (Meren- wijk, richting Warmond) zelfs tot gemeenschappelijke kerkbouw zal moeten komen. Dat het te bouwen Herv. wijkcen- j trum Zuid-West ook een grote zaal zal bevatten, waarin avonddiensten kunnen worden gehouden, kan van belang zijn voor het ontvangen van rijkssubsidie krachtens de wet Subsidiëring Kerkbouw. Subsidie wordt namelijk alleen gegeven voor I kerkbouw. Er zijn echter kerkelijke centra met een grote zaal die regel matig voor kerkdiensten wordt ge bruikt, waarop de subsidieregeling ook van toepassing is verklaard. Men moet dan deze functie van de zaal wel kunnen aantonen. Het voordeel van een goed geoutil leerd wijkcentrum is ook, dat het op alle mogelijke manieren dienstbaar en exploitabel kan worden gemaakt. Als dienstcentrum voor de gehele wijk. Dan is het zelfs mogelijk dat een kerkvoogd een wasserette in werking stelt! De kerkvoogdij van Leiden moet om een voorbeeld te noemen maar eens een excursie maken naar De Rank in Noordwijk aan Zee. Voor Zuid-West is met dit besluit van de kerkeraad het perspectief waarlijk niet dichtgetrokkenl De slechte toestand waarin het ca rillon zich bevindt, moet voor een belangrijk deel worden toegeschre ven aan het feit, dat vele niet be reikbare delen, zoals beiaardstoel en tuimelrekken, als gevolg van lang durige invloeden van zouthoudende zeewind en andere invloeden van buitenaf, in ernstige mate zijn aan getast. Hierdoor en door verregaan de slijtage laat ook de klankkwali teit van een groot aantal klokken te wensen over. De revisie omvat globaal de vol gende voorzieningen: a. het hergieten van 31 klokken; b. het toevoegen van 3 kleine klokken, waardoor de beiaard com pleet wordt; c. vervanging van het bestaande klavier door een klavier met vier octaven; d. het aanbrengen van nieuwe ver bindingen, ophangbouten en tuime laars; e. het herstellen, zonodig vervan gen, en conserveren van alle metalen delen; f. het vervangen van de bestaande automatische speelinrichting door een elektro-magnetisch speelwerk. Elektro-magnetisch Voorts is een aantal bouwkundige voorzieningen nodig, bestaande o.m. uit het afsluiten van alle venster openingen in de klokkenkamer met gevlochten bronsdraad, om vogels te weren, alsmede het maken van een nieuwe speelcabine van hardhout. Toepassing van een elektro-magne tisch speelwerk biedt belangrijke voordelen. Zo vergt deze voorzie ning, door het gebruik van elek trische geleidingen, aanzienlijk min der ruimte dan een mechanisch speelwerk. Voorts wordt de moge lijkheid geschapen om op eenvoudi ge wijze de vaste melodieën op het carillon door middel van speelban- den te verwisselen. De kosten worden geraamd op f 150.000. Bijkantoor Spaarbank Aan de verdere agenda ontlenen wij onder meer, dat de stichting Leidse Spaarbank aan de Kooilaan een perceeltje grond wil kopen voor de vestiging van een bijkantoor. De NV Bank voor Ncd. Gemeenten heeft een lening van ruim f 6,5 mil joen aangeboden, waarvan f 900.000 zal worden bestemd voor de bouw van een school in het Morskwartier. De stichting Leidse Studenten huisvesting heeft een gemeentelijke bijdrage gevraagd in de restauratie kosten van de panden Groenhazen- gracht 10, Doelengracht 1, Hoge- woerd 82, Hooigracht 36, Oude Sin gel 58 en 64/64, Rapenburg 51 en Rapenburg 120/122, terwijl de NV Van Rossum du Chattel en Driessen een bijdrage wil hebben voor restau ratie van Breestraat 95. Vóór Pinksteren naar voor B.H. Corselet Gaine Panty LEIDEN Nu door de toetreding van de Rooms Katholieke Kerk tot de Oecumenische Raad van Leiden en door het reeds enkele malen ge houden beraad van predikanten en geestelijken het kon takt tussen de kerken in de loop van het seizoen verstevigd en verdiept is, willen de kerken die deel uitmaken van de Oecumenische Raad zich ook samen voorbereiden op het Pinksterfeest. Daartoe zal op vrijdag 31 mei des avonds om 8 uur in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg een korte bijeenkomst worden gehouden. Schriftlezing, gebed en lied zullen hierbij de voorbereiding op het feest van de komst van de Heilige Geest vormen. OEGSTGEEST Voor het exa men fotojournalist, afgenomen door de Ned. Ver. van Fotojournalisten te Amsterdam, is de heer E. P. Vylbrief geslaagd» Kt**- Hf doet. ex. psychologie: mej. M R M Peter» (Den Haag), de heren A W M Eibers (Lel den), H B R van Wegen (Lelden), D N M de Gruljter (Den Haag); doet. ex. geologlet de heer R P M Schrelner (Wassenaar); kand. ex. sociologie, mej. C C L de Nood (Voorburg). Dure distels Distels blijken een duur onkruid te zijn. Op grond van de provinciale distelverordening is de gemeente verplicht al haar gronden vóór de bloeitijd te zuiveren van distels. Door de recente aankopen van gron den ln de Broek- en Simontjespolder zijn er nogal wat distels uit te roei en. Dit gebeurt door bespuiting en de kosten daarvan zijn op f 14.000 ge raamd. Ten behoeve van tijdelijke huisvesting van de openbare en de RK school voor imbeciele kinderen

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3