DUIKBOOT (99 MAN) ZOEK JAMIN Commentaren Nieuwe slag vervoer door Duitsland Stichting verdeeld over loon-ingreep Het Kwartet HET WEER MEER ZON Vliegtuig in lucht ontploft Werkgevers: geen minimumloon van ƒ135.- Geen belasting als men alleen aoiv geniet Alvleesklier overgeplant I Nieuwe leidse Courant Dinsdag 28 mei 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Nieuwe Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SPRIKIK Rust hoort bij het werk als de oogleden bij de ogen. TAGORE 9 Per auto en prauw langs gemeenten in Kameroen - pagina Kernmerk „Nee, ik kom niet terug. Ik mijn spaarpot." monkee trouwt vlie gende non - pagTradio tv DE BILT Een hogedruk- gebied tussen Spanje en de Azoren breidt geleidelijk zijn invloed uit boven Engeland en omgeving en komt daardoor in verbinding met het krachtige hogedrukgebied dat zich al ge ruime tijd boven Scandinavië handhaaft. Tussen beide systemen ligt juist boven ons land een vore van lage luchtdruk waarin aan vankelijk nog veel bevolking en plaatselijk wat regen voor kwam, maar die nu snel in be tekenis afneemt. We verwachten dan ook ge leidelijk meer zon en in het binnenland nog wat hogere tem peraturen. Boven zee aanwezige mist zal echter vooral in de nacht en ochtend in de kuststreken veel lage bewolking veroorzaken. Genoemde vore van lagedruk strekt zich uit van ons land via de Alpen tot in Italië en in dit gebied kunnen dan ook enkele buiten voorkomen. De tempera buien voorkomen. 'DE BILT Langs de kust van Hollan'd en Zeeland aan vankelijk lage bewolking en en kele mistbanken, overigens zon nige perioden en in 'het binnen land kans op een lokale bui. Dezelfde of iets hogere tempe raturen en een zwakke tot ma tige wind uit noordelijke rich tingen. m^pgen voordeel r parijse wafels 200 gram van 85 voor 75 niet duur ote! heerlijk TEHERAN Het noorden en westen van Perzië heeft te lijden van overstromingen die zijn veroorzaakt door langdurige regenval en het smelten van sneeuw. Er zijn al 37 doden geteld, verscheidene dorpen zijn verwoest. De verbindingen met de getroffen provincies worden bemoeilijkt door vernielde wegen en telefoonlijnen. De Stichting ran de Arbeid vergaderde gistermiddag in het SER-gebouw in Den Haag. Voor het begin van de vergadering maakten de heren Kloos en Bosma een informeel praatje. Speurtocht naar Scorpion Weck lang niets gehoortl Op Atlantische Oceaan Mogelijk niet atoomlading De vermiste atoomduikboot Scorpion /vr fLv.T>- .o-öSTJ fes-rut Te praten WASHINGTON Een groot aantal onderzeeboten, andere schepen en vliegtuigen is gisteravond op de Atlanti sche Oceaan een opsporings actie begonnen naar de verdwe nen Amerikaanse kernduik boot Scorpion. De Scorpion had gisteravond na oefeningen op de Middel landse Zee in Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia moeten terugkeren. De marine meldt dat het weer op de oceaan „zeer, zeer slecht" is met golven tussen de 4 en 6 meter. Aan boord bevinden zich 99 mensen. Een volledige bezetting van een dergelijk schip bestaat uit 170 manschappen. Dc Scorpion heeft zieh het laatst zeven dagen geleden via de radio ge meld, toen hij de terugreis uit de Middellandse Zee aanvaardde. De atoomonderzeeër bevond zich toen vlakbij de Azoren, aldus admiraal Thomas Moorer, chef marine-opera ties. Hij wilde niet zeggen of het schip nucleaire wapens aan boord had. radiostilte Moorer gaf als mogelijke verkla ringen voor de verdwijning op dat de Scorpion radiostilte in acht neemt, wat normaal is voor een onderzee boot die deelneemt aan opëraties, dat er door het slechte weer moeilijkhe den zijn met de radioverbindingen of dat er een radioboodschap niet is ontvangen. Het schip had geen noodseinen uit gezonden. Moorer achtte het mogelijk dat commandant Francis A. Slotterly besloten heeft onder water op beter weer te wachten, hoewel het in dat geval normaal zou zijn geweest de thuisbasis te waarschuwen. over tijd Er zijn wel vaker schepen en vlieg tuigen overtijd geweest zonder dat het Pentagon daarvan melding had gemaakt. Ditmaal was echter tot pu- blikatie besloten omdat in Norfolk enkele familieleden op de aankomst van hun verwanten stonden tc wach ten. Kernonderzeeboten van de Skip- jack-klasse. waartoe de Scorpion be hoort. hebben een actieradius van 110.000 mijl en kunnen door hun kern aandrijving voor onbepaalde tijd onder water blijven. De Scorpion is 132 meter lang, meet 3.075 ton en is op 29 juli 1960 in dienst gesteld. tresher Tot nog toe is één kernonderzeeboot vergaan. Het was de Tresher, die in 1963 ter hoogte van Cape Cod niet boven water kwam. Hierbij kwamen de 112 marinemannen en zeventien burgers om het leven. Enkele maanden nadat de Scorpion in 1960 in dienst was genomen, ver oorzaakte de Britse admiraliteit een golf van opwinding door schepen, vliegtuigen en radiostations te ver zoeken te luisteren naar signalen van de Scorpion, die deelnaam aan NA- VO-oefeningen bij Ierland. Enkele uren later kwam de lakonieke mede deling van de Amerikaanse marine toen mee. dat de Scorpion geen boodschappen verstuurde of ontving en enkele dagen niets van zich zou laten horen. Minder brandstof meenemen T^It VALT met de regering te praten j dat is nu reeds gebleken. Niet alleen dat zjj bereid is tot het voe ren van een gesprek; dat ware het minste. Maar ze heeft bovendien al bereidheid getoond, enige wijziging j te brengen in haar beleid. Dat geschiedt dan op de wijze als reeds in ons commentaar van zater dag jongstleden voor mogelijk werd gehouden. Het houdt een correctie in op de manier waarop de regering bezig was wel ver op de ontwikke ling vooruit te grijpen. Van belang is dat de regering in haar beleid zowel werkgevers als -nemers tegenover zich vond, al behoeft zulks niet in te houden dat deze beide groeperingen volkomen gelijk den ken. Daarnaast was duidelijk, dat de re gering stuitte op weerstand bü poli tieke partijen waarvan ze het in het parlementaire spel in de eerste plaats moet hebben. We zyn een zinnig volk inet een behoorlijke mate van democratische volwassenheid. Begrijpelijk is het, dat de regering haar eigen verantwoordelijkheid be seft, wat zü aanvankelijk voor ogen had hield wel een aanwijzing in, dat zij die verantwoordelijkheid ook zwaar voelt drukken. Het gesprek met vertegenwoordigers van bedrijfsleven en van vakbewe ging en met politici zal haar echter de overtuiging hebben bijgebracht, dat zij althans voor dit ogenblik aan die eigen verantwoordelijkheid toch net iets te zwaar had getild. Mevrouw Magdalena Zimmer uit Drobshagen laat foto's van haar kinderen zien, tvaarop haar misvormd geboren zoontje Andreas. Mevrouw Zimmer is een van de getuigen in het Sof tenon- proces, dat gisteren in Alsdorj, bij Aken. is begonnen. (Zie het verslag elders in de krant.) Nederlander één van de 29 slachtoffers BOMBAY Een Convair Coronado straalpassagiersvliegtuig van de In donesische luchtvaartmaatschappij Garuda is vanmorgen op een vlucht van Djakarta naar Nederland in In dia in de lucht ontploft. Gevreesd wordt dat alle 29 inzittenden, onder wie een Amsterdammer, om hel le ven zijn gekomen. Het toestel stortte kort na het op stijgen van het vliegveld Santa Cruz bij Bombay, waar het een tussen landing had gemaakt, neer in een schaars bewoond gebied. Het boorde zich in een veestal. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Raad van be stuur in arbeidszaken (centrale or ganisaties van werkgevers, landbouw en middenstand) heeft bij de Twee de Kamer bezwaar gemaakt tegen 'de .vaststelling van 'het minimum loon op 135 per week (thans 128) in 'het wetsontwerp-minimum loon. Zij vinden 'dat de vaststelling van het bedrag de bestaande loon- s'tructuur doorkruist en dat de va kantiebijslag moet aansluiten op hei geen in 'hel burgerlijk wetboek over de minimum-vakantieduur is 'bepaald. De minimumvakantietoe slag zou 'dan niet op 6 pet, maar op 4 pet (twee weken loon) moeten worden vastgesteld. Rendieren sterven OSLO Ongeveer 30.000 rendieren in het noorden van Noorwegen zullen de komende dagen van de honger omkomen. Veel hulp kan niet worden geboden omdat het rendiermos door een dikke laag hard bevoren sneeuw is bedekt. UTRECHT Kinderen hebben in het weekeinde uit een werkplaats voor verwarmingstechniek aan de Moezel- dreef behalve wal gereedsohap ook honderd rood-zwart gekleurde patronen meegenomen, die in ondeskundige han den levensgevaarlijk kunnen zijn. De patronen worden gebruikt als lading voor het in de muur schieten van lange pinnen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Hoewel werk gevers en werknemers het er in de Stichting van de Arbeid over eens zijn, dat de regering thans nog geen maatregel moet nemen om in de loonontwikke ling in te grijpen, hebben par tijen gisteren toch geen een stemmig geluid laten horen over de loon- en werkgelegen- heidsnota van de regering. Dc vakcentralen veroordeel den scherp het noodwetje, dat de regering wil indienen om in de looncontracten te kunnen ingrijpen, de werkgevers von den dit eigenlijk de gelukkigste vorm om een loonpauze te rea liseren. De werkgevers stonden op het standpunt, dat verlenging van de contracten de vrije loonpolitiek slechts een korte tijd stilzet, maar verder onverlet laat. Een andere in greep van de regering zou altijd her invoering van de geleide loonpoli tiek jetekenen, Beslissing DEN HAAG Opnieuw heeft de Duitse regering maatregelen genomen waardoor het wegvervoer uit het buitenland aan banden wordt gelegd. Per 1 juni zal de hoeveelheid brandstof die per autobus zonder in- I voerrechten in Duitsland mag wor den ingevoerd, worden teruggebracht j van 250 tot 100 liter. Voor vrachtau to's is dat nog maar 50 (was 100) liter. De Federatie van Nederlandse or- ganisaties voor het personenvervoer I (FNOP) en de Koninklijke Neder- landse vereniging van transporton- dernemingen hebben al bij staatsse- cretaris Keyzer van verkeer en wa terstaat fel geprotesteerd tegen deze maatregel. Zc spreken over ..een nieuwe Duits6 aanslag op het grenso verschrijdend wegvervoer". Bij lange ritten door de Bondsre publiek leidt dit tot ernstige lasten verzwaring. Bij kortere ritten is het i noodzakelijk dat via zeer onprak- i tische werkwijzen de tankinhoud bij de grensoverschrijding tot 100 liter j wordt beperkt, aangezien anders on- I nodig invoerrechten moeten worden i betaald. Het getroffen vervoer per autobus bestaat nagenoeg geheel uit ritten die in Nederland beginnen en eindigen, waardoor van concurrentiever houdingen met Duitse ondernemin gen geen sprake is, aldus de beide organisaties. Gelukwens DEN HAAG De mensen die al leen een aow- en aww-uitkering krij gen en daarnaast geen andere inkom sten hebben dan eventueel kinder bijslag, zullen voortaan geen belasting meer behoeven te betalen. Binnenkort zal een wetsontwerp in deze geest bij de Tweede Kamer wor den ingediend, zo antwoord staats secretaris Grapperhaus op vragen van de KVP-Kamerleden Boot en Wester terp. De regeling geldt in ieder ge val voor het gehele lopende jaar. Belgische boeren betogen tegen verlaging melkprijs BRUSSEL Ruim 50.000 Bel gische boeren hebben zaterdag in Deinze bij Brugge hun misnoegen kenbaar gemaakt over het EEG-be- leid. De betogers verzetten zich fel legen de voorgestelde verlaging van de Europese melkprijs, waartoe de EEG-ministerraad vandaag in Brus sel zou beslissen. De leiders van de boerenbonden verzochten de Belgische minister van landbouw, Heger. niet te wijken voor druk van de andere EEG-ministers. De boeren verwachten een lager in komen, als de EEG de melkprijs zou verlagen. De vakbeweging ziet echter als be tere mogelijkheid de invoering van spaarloon of vermogensaanwasdeling. Beide partijen zijn het er echter weer over eens, dat de beslissing naar het najaar moet worden verschoven, zodat eerst Stichting van de Arbeid en Sociaal-Economische Raad de regering hierover kunnen adviseren. Wel zien dc werkgevers met meer zorg het jaar 1969 tegemoet dan de vakbeweging: per 1 januari gaat de omzetbelasting omhoog, stijgen de lasten van de sociale verzekering en doen de gevolgen van de werktijd verkorting zich gevoelen. Over het afgelopen kwartaal is de uitvoer weliswaar fors gestegen, maar ir. Bosma, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen, betwijfelde of de rest van het jaar ook zo'n sterke stijging te zien zal geven. Hij achtte tegen het eind van het jaar een ingreep in dc loonontwikkeling door de regering vrij waarschijnlijk. De vakcentralen toonden zich bij monde van NVV-voorzitter Kloos nogal ontstemd over deze werkge vershouding. Kloos sprak over een uitermate ernstige zaak. Het Kamer debat zou nog worden afgewacht, maar daarna zou het overlegorgaan van de drie vakcentralen zich nader gaan beraden over de nieuw ontstane situatie in het bestuur van de Stich ting van de Arbeid. Volgens hem blijken de werkgevers het thans ma terieel eens met de regering, waar mee de regering „het odium op zich laadt" werkgeversregering te zijn. Een grote delegatie van de drie vak centralen zou vandaag de Kamerde batten in de Tweede Kamer bijwo nen. RIO DE JANEIRO In Rio de Janeiro hebben artsen zaterdag een alvleesklier overgeplant, zo is gisteren bekend gemaakt De donor is niet bekend. De 29- jarige (suikerzieke) patiënt iheeft nu twee pantereassen. Over een wee'k wordt de oorspronkelijke, dan wel de nieuwe klier verwijderd. Het nieuwe orgaan werkt al, want het suikergehalte is al bijna normaal. urn* de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van handel heeft j gisteren bekendgemaakt dat op de i handelsbalans van de VS in april een j overschot van 248 miljoen dollar is verschenen. In maart was er een te- I kort van 158 miljoen dollar, het - eerste tekort in ruim vijf jaar. /~)N'ZE gelukwens van vandaag geldt de organisatie van protestants- christelijke werkgevers in ons land, die haar gouden jubileum viert. Men kent ons standpunt ten aanzien van christelijke organisatievormen. Zonder behoefte te hebben, tegen stellingen te vergroten, en zonder behoefte, diegenen te verketteren die daarover anders denken, menen wij dat ook in deze tijd met zijn eigen ernstige problematiek de keuze van levensbeschouwelijk zieh organiseren in vele gevallen de voorkeur zal ver dienen. De inbreng in het geheel zal er te duidelijker door kunnen zijn, waar bij dat geheel dan weer wint en ook dat is een dankbaarheid die rus tig eens mag worden opgebracht. De organisatie van onze christelijke werkgevers kan wijzen op een be langrijke geschiedenis. Onlangs en ook dat verdient vermelding werd gekozen voor een samengaan met de katholieke werkgevers, ten aanzien van wie reeds geruime tijd van een geestelijke eensgezindheid was gebleken. Algemeen secretaris Van Dam ziet de komende taken als volgt en er pleit veel voor, dat hij geliik heeft: „Heeft in de afgelopen jaren het accent in de arbeid gelegen bij vraagstukken in de nationale en be drijfstaksfeer. voor de toekomst ziet het er naar uit, dat de problemen in de afzonderlijke ondernemingen in toenemende mate de aandacht zullen vragen. Richtte in het verleden het beleid zich meer op groeperingen en organisaties, in de toekomst zal de mens, zoals hij in de onderneming werkzaam is, grotere belangstelling nodig hebben." En hij kan erop laten volgen: „Deze beide tendenzen zullen in de komen de jaren de activiteiten van de chris telijke werkgeversorganisatie bepa len. Zij zai alle gelegenheid hebben haar dankbaarheid voor vijftig jaren gezegende arbeid in daden om te zetten." Wij zullen haar ook daarin als krant met belangstelling volgen. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: j betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad I O hokje zwart maken naar keuze j I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1