VERWERP LOONPAUZE Vietcong dringt Saigon binnen DR. VEERMAN: GEEN CONCENTRATIE ZOALS AARDEN WIL NKV en CNV staan nog te ver van elkaar Slag bij Heiligerlee herdacht Prins kreeg penning en oorkonde Vakcentrales vragen Tweede Kamer: Meer geld voor werk- alles goed NS bestellen ,""u geformeerd (4) voor 12 min treinstellen gelegenheid Na acht jaar te pletter gevallen De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Hoger personeel tegen nota van de regering Ar j os-bestuur tegen loonnota Sloopregeling is gereed Potsdam breekt Barokkerk af Geen woord over werknemers „WITKAR" MAAKT EERSTE RIT DOOR AMSTERDAM Nftt/wr ti :ctpse COUtANT ZATERDAG 25 MEI 1| (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Dr. A. Veerman, tweede voorzitter van de ARP, heeft er vandaag op het Party convent geen twüfel over laten bestaan, dat hg een progressieve concentratie zoals de Radikalen die willen, afwUst. „Maar over eind blgft, dat er ten aanzien van het uitgangspunt van het poli tieke denken en ten aanzien van de programmatische opstelling verbindingslgncn bestaan met de Partg Radikalen. zodat een basis voor gesprek aanwezig is". De heer Veerman zei. het uittre den van de heer Aarden en de zij nen zakelijk niet te kunnen begrij pen, omdat men in de uitingen van de groep nog terdege het denken vanuit de aarvaarding van christe lijke solidariteit, of anders: vanuit de radicaliteit van het Evangelie onderkent. Een punt overheerst het naar buiten treden van de Radikalen: de HEILIGERLEE „Veel van de doel stellingen en sentimenten van toen zün reeds door evolutie en revolutie van vier eeuwen achterhaald. Maar wat overbleef was. dat onze voorouders tachtig jaar lang hebben gestreden vrijheid en onafhankelijkheid. Het is daarom dat onze dorpsgemeenschap zich spontaan ingezet heeft voor de her denking". Dit zei gistermiddag de heer A. Kloosterboer voorzitter van het actie-comité bij de herdenking van de Slag bij Heiligerlee in 1568. Er staat al een monument om aan deze slag te herinneren. Deze blijvende herinnering werd gecreëerd bij het driehonderdjarig herdenken van de strijd, die de 80-jarige oorlog inluidde. Nu. bij het 400-jarlg herdenken is er niets permanents en om dat goed te maken bood de heer Kloosterboer prins Bernhard. die de herdenking bijwoonde, een oorkonde en een penning aan. De prins heeft gister een drukke dag gehad in Groningen. Vóór de herden king in Heiligerlee onthulde hij in Ap- pingedam de naam „Willem Lodewijk- kazerne" van het noordelijk militair Technisch Specialisten Centrum. Toen de prins in Appingedam de naam van de kazerne onthulde, was in Heiligerlee het herdenkingsfeest al nn volle gang. Niet alleen in Heiligerlee trouwens, maar in de gehele omgeving, waar herauten te paard proclamaties verkondigden. Na afloop van de plechtigheid waarin Jaap Maarleveld een aantal strofen uit het Wilhelmus took date rend uit 1568) voordroeg en waaraan medewerking werd verleend door ko perblazers van de JWF-kapel, het chr. Mannenkoor te Winschoten en het strij kersensemble Fidium Cantus uit Gro ningen nam prins Bernhard een de- filée af van een historische optocht te paard en te voet en van het 44 Pant- serinfanteriebataljon uit Zuidlaren. Op de foto: de commandant van het bataljon meldt zich bjj de Prins. UTRECHT Het overleg orgaan van de drie vakcen- trales heeft de Tweede Kamer een adres gezonden,- waarin I gevraagd wordt de voorgestel- de loonmaatregel van de re- I gering (verlenging van de c.a.o.'s met zes maanden in 1969) te verwerpen. Ook wordt de Tweede Kamer gevraagd j van de regering op korte ter mijn een aannemelijk hoger bedrag dan de voorgestelde 150 miljoen voor de werk gelegenheid ter beschikking te stellen. De dekking van deze hogere uitga- I ven kan gevonden worden in de be- groting-1969, aldus NVV, NKV en CNV in hun adres. Want blijkens de ervaring zal, ook indien nu tot deze uitgaven wordt besloten, de werke lijke besteding pas in 1969 plaats vinden. Voorts vragen de vakcentrales de Kamer de discussie over het in 1969 te voeren sociaal-economisch beleid (waaronder de dekking van de uitga ven voor de werkgelegenheid en de loonpolitiek) te voeren in het komen de najaar aan de hand van de dan beschikbare stukken: de overheidsbe groting, de macro-economische ver- kenning-1969 van het Centraal Plan bureau en het halfjaarlijks rapport van de Sociaal-Economische Raad. SPECULATIEF De vakorganisaties vragen zich af waarom de regering reeds nu loon maatregelen heeft aangekondigd, die pas in 1969 effect zullen sorteren. Te meer is dit bevreemdend omdat de thans beschikbare indicaties nog overwegend een speculatief karakter dragen. Het overlegorgaan meent, dat de regering in haar nota de economische situatie en de toestand van de beta lingsbalans somberder heeft voor gesteld dan ze in werkelijkheid zijn door voorbij te gaan aan een aantal belangrijke positieve factoren. De regeringsnota wordt hier en daar zelfs tendentieus genoemd, en als een ernstige tekortkoming wordt het ook beschouwd dat de regering niet is ingegaan op de consequenties die de voorgestelde maatregelen zul len hebben voor de welvaartspositie van de werknemers. ling. „Deze fout is nu vermeden, want door de vrijere loonvorming is precies gebeurt wat in een perLode van opgaande conjunctuur mag wor den verwacht." De drie vakcentrales vrezen dat: a. de loonmaatregel van de regering de vertrouwensbasis aan het sociaal-eco nomisch overleg zal ontnemen; b. de belangstelling voor meerjarige cao's ernstig zal worden geschaad: c. dek situatie na 1 januari 1969 bevorder- pletter gevallen. De 62 kilo wegens lijk kan zijn voor een herleving van 1 voorkeur voor een samenwerkings verband, de progressieve concentra tie. Maar onhoud wordt hier niet aan gegeven. „Geen zinnig mens kan iets zien in een combinatie, waarin vermoedelijk om er ge talsmatig nog ieis van te maken naast PvdA, D'66, PSP en ver baast u niet ook de ARP met de Radikalen in één akkoord optreden." Hebben alle in aanmerking ko mende groepen het non-conformisme als eigenschap gemeen, de heer Aaiden verzuimt, volgens de heer Veerman, aan te geven in welke positieve zaken zijn concentratie tot een eenheid kan komen. „Voor het realiseren van een progressief be leid zoals wij het voorstaan, lijkt het mikken op een progressieve con centratie daarom eerder een min dan een plus". Christelijk De heer Veerman lichtte een van de thema's van de vorige week door het Centraal Comité aangenomen ontwerp-resolutie nog eens toe: het streven naar samenwerking van christelijke partijen en het sa menvoegen van politieke activitei ten van allen die in de geestelijke, politieke en wetenschappelijke te- tegenstellingen een gemeenschappe lijke christelijke roeping heb ben te vervullen. Combinatie scheppen blijft een onvruchtbare bezigheid als er par tijen zijn, die er niet aan denken zich te laten verknippen. „De chris telijke partijen zijn tot nu toe de enigen die op de uitdaging om te komen tot vernieuwing reëel zijn ingegaan, door te gaan bezien wat bij hen gemeenschappelijk is in uit- 1 gangspunt, program en beleid". COLORADO SPRINGS Een van de smotste Amerikaanse a2rdsatellie- ten. de F.cbo-1. is r.a bijna acht iaar om de aarde te hebben gecirkeld te Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan Is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. de zwarte lonen Over de werkloosheidsbestrijding zegt het overlegorgaan nog, dat van dit nationale probleem een nationale zaak moet worden gemaakt, o.m. door financiële middelen op een evenwichtige wijze te onttrekken aan allen, die deel uitmaken van onze samenleving, „Het tot nu toe gevolg de traditionele beleid dient grondig te worden gewijzigd", aldus de vak centrales in hun adres aan de Twee de Kamer. satelliet had een doorsnede van der tig meter en was 's nachts onder gunstige weersomstandigheden met het blote oog te zien. De Echo-1 werd °P 12 augustus 1960 vanaf Kaap Kennedy gelan ceerd. Destijds werd verwacht dat de satelliet niet langer dan drie tot vier jaar in een zou blijven. Op weg naar de kleuterschool is de vierjarige Jolande Bergmans uit Weert door een auto aangereden. Het kind stapte juist uit de schoolbus. Het meisje was op slag dood. Jaarvergadering chr. hoger personeel (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Werkspoor heeft van de Nederlandse spoorwegen een omvangrijke opdracht gekregen voor de bouw van 21 tweewagentreinstel- len, die oud materieel zullen vervan gen. Met de opdracht is f 12 miljoen gemoeid. De levertijd is 24 maan den. Tijdelijk is thans een eind geko men aan de onzekerheid bij Werkspoor-Utrecht over de conti nuïteit van de werkgelegenheid. Deze VMF-onderneming is als enige Ne derlandse wagonfabriek in sterke mate afhankelijk van het verkrijgen van orders (in de concurrentie met het buitenland) van de NS. UTRECHT Gistermiddag is in Utrecht het nieuwe voorstation Over- vecht geopend. Dagelijks zullen hier ca. 1600 reizigers een spoorkaartje kopen: naar Utrecht. Amersfoort of Hilversum. (Van onie sociaal-economische redactie) LUNTEREN Mr. G. J. Ooster huis, voorzitter van de Nederlandse christelijke vereniging van hoger personeel, heeft gisteren in de jaar vergadering van de vereniging be zwaren uitgesproken tegen de rege ringsnota over het loon- en werkge legenheidsbeleid voor 1969. De heer Oosterhuis vond de moti vering van de regering onvoldoende om op dit moment dergelijke maatre gelen voor 1969 aan te kondigen. Naar zijn mening had er veel erger nis voorkomen kunnen worden, wan neer de regering het overleg met de S.E.R. beter had benut en eerst de najaarsgegevens van het Centraal Planbureau had afgewacht. Op dit punt heeft de regering onvoldoende de normen en richtlijnen van het loon beleid in acht genomen. Anderzijds vroeg hij. de regering een faire kans te geven haar stand punt te verdedigen. Bij afbrekende kritiek is niemand gebaat. Hier zal positief een andere en betere oplos sing geboden moeten worden voor de onmiskenbare economische proble men van ons land. Naar aanleiding van de ontboeze ming van de heer J. v.d. Zwan zou ik een paar opmerkingen willen maken. Hoewel ik het niet op alle punten met hem eens ben, kan ik zijn ergernis heel goed begrijpen. Mijns inziens is de slappe houding van veel ouders een gevolg van een mentaliteitsverandering, die een min of meer overrompelend karakter heeft aangenomen. De secularisatie grijpt snel om zich heen, en wat voor de oorlog taboe was, wordt nu al langza merhand gemeengoed. Er spreekt een toenemende wereldgezindheid uit, die EENZIJDIG De vakcentrales verwijten de rege ring verder, dat zij eenzijdig de lo nen als hefboom gebruikt voor het economisch evenwicht. „De werkne mers moeten langer doen met hun loonsverhoging en ontvangen wellicht gedeeltelijke compensatie via be lastingverlaging. Voor de overige groepen inkomenstrekkers echter ligt alleen een belastingverlaging in het verschiet." De timing van de loonsverhoging is velen in de kerk heeft besmet. Alles in het verleden niet altijd gelukkig het gevolg van een proces van ont- geweest: er bestond vaak een 1c geestelijking, waartoe, het moet met gr0ot tijdsverschil tussen de oplopen- leedwezen geconstateerd, de kerk zelf de conjunctuur en de loonontwikke- heeft bijgedragen. Om bij de jeugd in de pas te komen heeft men concessies gedaan, waar men vroeger niet aan denken zou. Met het openen van dansgelegenheden in de kerkgebouwen heeft men de deur opengezet voor platvloers vermaak. Het huis des Heren heeft men ver laagd tot een beatkelder. waar bij krijsende muziek de kerkelijke jeugd (en wat er van buiten allemaal bij- I komt) zich op zeer ongeestelijke wijze amuseert. „Tolerantie" schijnt het parool te I zijn en het lijkt wel of de leidslieden j met blindheid zijn geslagen voor de geestelijke verwoesting die hiervan het gevolg kan zijn. Wie vandaag de beat in de kerk goedkeurt, kan straks j zijn kinderen niet verbieden, naar een i of andere danstent te gaan. „want dat is nou net hetzelfde..." Kerk en beat zijn naar mijn mening onverenigbaar, maar wie dat zegt is hopeloos ouder wets! Men preekt zondags de ingetogen heid, maar in de week propageert men de losbandigheid. Een huis dat tegen zichzelf verdeeld is kan niet bestaan, en daarom zie ik de toekomst niet zo erg rooskleurig. Overigens is levensstijl en -houding over het algemeen ook sterk veran derd. De tv-programma's hebben daar m.i. voor een groot deel schuld aan. Men kan de meest wulpse voorstellin gen via de tv „genieten". Films waar men vroeger zijn kinderen voor geen goud heen zou laten gaan, worden nu in de huiskamer gepresenteerd. Wij zijn geestelijke alleseters geworden, zonder smaak of selectie. Geen won der, dat het onderscheidingsvermogen daaronder sterk te lijden heeft, met alle nare gevolgen en geestelijke scha de van dien. Maar wie tegen dit alles wil waarschuwen, vindt weinig gehoor. De stem eens roependen in een woestijn van zelfgenoegzaamheid, waarvoor men de oren toestopt. „Alles veran dert", zegt men; God ook? Schiedam J. v. d. Gaag LUNTEREN Mr. G. J. Oosterhuis, voorzitter van de Nederlandse christelgkc ver eniging van hoger personeel, heeft gisteren in de jaarverga dering van de vereniging „in alle ernst" de vraag gesteld, of de beide confessionele vak- centralen, NKV en CNV, in de praktijk niet te ver van elkaar af staan. Wat betreft de organisatie van hoger personeel legde hg er nadruk op, geen voorstan der te zijn van „confessionele blokvorming", maar wel wilde hij de verantwoordelgkheid I dragen voor een eigen confes sionele benadering van zaken, waarover het gezamenlgke I hoger personeel een standpunt zal moeten innemen. effect. „Een gram echt geloof is meer waard dan een kilo kerkelijke dog ma's." Bij het antwoord van de christen op deze uitdagingen gaat het om het anders zijn, hier en nu. Er is een radicale vernieuwing nodig van het christelijk sociale denken. De wet van de naastenliefde, zo stelde dr. De Vries, is bijv. totaal iets anders dan de conventionele christelijke moraal. 6 Gistermiddag is de 76-jarige me vrouw M. Kessels—Verstappen in haar woonplaats. Meij el in het zwembad ge vallen en verdronken. De Venlosche politie heeft de 22- jarige inwoner J. de K. aangehouden op verdenking van oplichting en fles sentrekkerij. K. zou verschillende men sen voor totaal 20.000,— hebben be nadeeld. SINGAPORE Het volk van Vietnam zal tegen de Verenigde Staten vechten tot het de over winning heeft behaald. Dit heeft premier Pham Van Dong giste ren gezegd in een door radio- Hanoi uitgezonden rede ter ge legenheid van de opening van het parlement. Hij herhaalde vorige verklaringen van zijn regering, dat de huidige bespre kingen in Parijs alleen tot een breder terrein kunnen worden uitgebreid nadat de Amerikaanse bombardementen in geheel Noord-Vietnam zullen zijn ge staakt. De woorden van de premier wer den meteen waargemaakt. Op het Zuidvietnamese Saigon viel vanmor gen een regen van 300 mortiergra naten. Het was het hevigste bombar dement van de Vietcong'dat Saigon trof. Twee Vietcong regimenten dron gen het noordelijk deel van.de stad binnen en waren 3Vz km van het centrum verwijderd. Er is sprake van een nieuwe op mars van het Dong Nai-regiment. De bevolking in het noorden van Saigon werd geëvacueerd om de strijd tegen de Vietcong te verge makkelijken. Velen vluchten naar het centrum. Er is een uitgaansverbod ingesteld. UTRECHT Het hoofdbestuur van de ARJOS heeft zich gisteren uitgesproken tegen de loonnota van het kabinet-De Jong. In een verkla ring, uitgegeven na een gisteren in Utrecht gehouden vergadering, zegt het bestuur met ontstemming te hebben kennisgenomen van de loon- en belastingvoorstellen. Een loonpauze, als voor 1962 voor gesteld. welke uitsluitend werkne mers treft, is onverteerbaar, wan neer niet tegelijkertijd de vrije in komens de lasten voor verder her stel van de economie zullen helpen dragen, zo staat in de verklaring. Het bestuur is verder van oordeel dat de te voeren loonpolitiek niei langer ontkoppeld mag worden ge zien van een te voeren inkomenspo litiek. Verder acht het het tijdstip waarop de regering een belasting verlaging wenst door te voeren, bij zonder ongelukkig. DEN HAAG De staatssecretaris van verkeer en waterstaat heeft mee gedeeld dat de sloopregeling voor on dernemers in de binnenvaart en de sleepvaart, die in aanmerking willen komen voor bedrijfsbeëindi- gingssteun, thans in ontwerp gereed is. Alvorens de regeling van kracht kan worden moet zij nog aan de be treffende commissie van de EEG ter raadpleging worden voorgelegd. De organisaties van hoger perso neel hebben anderhalf jaar geleden samenwerking gezocht in één centrale. De ervaring van de afgelopen tijd is, dat de partners uit de algemene groeperingen echt niet allemaal libe- I rale „diehards" zijn De heer Oosterhuis zag ook binnen i het CNV een duidelijk rijpingsproces, i F.r is een dwarsverbindingsorgaan I voor het hoger personeel gekomen, wat wijst op de erkenning van een uitzonderingspositie voor het hoger personeel. Ook de organisatievorm bij de journalisten, die duidelijk pa rallellen vertoont met die van het I hoger personeel, verwierf duidelijker erkenning. Sociaal denken In de vergadering van hedenmor gen voerde dr. E. de Vries te Scheve- ningen het woord over de uitdagin gen van het hedendaagse sociale den ker- Als typeringen voor dit denken noemde hij de deconfessionalisering, het pragmatisme en het functioneel denken. De deconfessionalisering is volgens dr. De Vries vooral ontstaan onder invloed van niet-theologische facto ren, o.m. de mechanisering van het wereldbeeld, de secularisatie en de aandacht voor de „mondigheid" van de mens. Bij het pragmatisme staat de be woonbaarheid van de wereld cen traal, evenals de medemenselijkheid. Het gaat om de daad. ,,'t Kan niet schelen hoe het gebeurt, of wie het doet, als het maar gebeurt." Bij het functioneel denken wordt niet meer gevraagd naar het wezen van de dingen, maar naar het nuttig BERLIJN Een storm van protesl onder kunsthistorici in vele landen ii opgegaan na het bekend worden vu het besluit van de gemeenteraad vat Potsdam (Oost-Duitsland) om de tv. ren van Garnizoenskerk af te breken De gemeenteraad oordeelt de ai braak noodzakelijk wegens een ve breding van de straat, de bouw m een rekencentrum en de verleggii van een buizennet voor centrale ve warming. De Garnizoenskerk geldt als ee belangrijk monument van de late Ba- rok ln het noorden van Duitsland. Dl kerk werd in de jaren 1731 tot 1735 verbouwd door architect Philipp Gerlach. Potsdam was toen de resi dentie van de Pruisische koningen. Frederik Willem I en Frederik de Grote werden er begraven. Het schip van de kerk werd zwaar beschadigd bij een bombardement In 1945. De kerkdiensten werden nadien in de toren gehouden totdat zij In 1966 door de bouwpolitie werden ver. boden. ■ft Ongeveer vijftig van de meest bekende protestantse kerkliederen zijn opgenomen in een nieuwe rooms-katholieke gezangenbundel, „The Parish Hymn Book", die in En geland is verschenen. UTRECHT Het NVV en de daar- bij aangesloten federatie van werk nemersorganisaties in de zeevaart hebben kritiek geleverd op het bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp, dat tot doel heeft de overheid in geval van oorlog de onbeperkte beschikkingsmacht over schepen on der Nederlandse vlag te geven. In het wetsontwerp, aldus de vak- korganisaties, wordt wel gesproken over vergoeding aan de eigenaars, maar er wordt met geen woord ge rept over de positie van de beman ningsleden. AMSTERDAM De veelbespro ken „witkar" van Luud Schimmel- pennink heeft gisteren in hel Amsterdamse verkeer zijn intrede gedaan. M®t het rijdend hokje, dat ongeveer 10 000 heeft gekost, denk! het provoraadslid het vervoers- en parkeerprobleem in de binnenstad op te lossen. Veel vooraanstaande Amsterdam' mers, onder wie de oud-burge- meester, hebben hun sympathie voor het plan van Luud tot uitdrukking gebracht in giften van honderd gul den. Van dit bedrag is de witkar ge bouwd. Er moeten volgens Schimmelpen ning duizend wagentjes komen. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft het witte karreplan op losse schroeven gezet, door de mededeling, dat voor het berijden van het voer tuig een rijbewijs nodig is. En dat was nu juist niet de bedoeling van Schlmmelpennink... Iedereen kan er namelijk in rijden door een gulden in een gleuf te wer pen. Duur van de rit: een kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6