Architect wil alleen zichzelf bewijzen PIPO Grote hotelhouders achter het Noordwijkse comité WEEKAGENDA Gastarbeiders kopen erg graag geiten YVY wenst behoud binnenstad Leiden Graag borden met oproep tot rust voor verhuur vau kamers Vergunningen Ds. Toornvliet weer in Leiden LEIDEN-RUSLAND 1-0 het is geen voetbalwedstrijd maar eenTRANSPORT-TRANSACTIE JAN VAN DUUREN ZN Leids transport naar Moskou Jongen (5) stikt in strop A. van Egmond overleden F. HEIJNEN Spraakverwarring voor de Torenbouw Gemeentebestuurders zijn niets wijzer geworden morgen naar OPENING ZWEMBAD GROFVUlb OPHAAl Dl EN5T. 961 =1 NIÉUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 25 MEI 19* NOORDWIJK De directies van de grootste drie hotels in Noordwijk tan Zee (Huis ter Duin, Palacehotel en Rembrandthotel) hebben zich in grote lijnen achter het actiecomité gesteld, dat pogingen doet Noord- wijk leefbaar te houden. Zij hebben op hun beurt een open brief geschreven, waarin zij onder meer voorstellen bij alle invals wegen van Noordwijk borden te plaatsen, die duidelijk maken, dat men een vakantie-oord nadert, waarin men volkomen rust wenst. Eén van de suggesties van de hotelhouders is een gedeelte van het strand af te bakenen en een gering toegangsgeld te heffen voor het be zoek van dit strandgedeelte. Uit de opbrengst zou modern strandmate- riaal kunnep worden aangeschaft om het strand schoon te houden. De hotelhouders blijken voorts voorstanders van een vergunnings stelsel voor de verhuur van ka mers met ontbijt. Nagegaan zou moeten worden of de verhuur niet geschiedt ten koste van het gezin van de verhuurders en of de ka mers aan bepaalde minimum eisen voldoen. Ook de prijzen zou den aan voorwaarden moeten wor den gebonden. Ten slotte wordt in de open brief geageerd tegen beatkelders in het centrum der gemeente en het te veel aan snackbars en patat-frites kramen, die het aanzien van de badplaats zouden schaden. De actie „Noordwijk voor Noord- wijkers" levert in de badplaats overigens niet alleen stof tot ge sprek en discussie, maar brengt sommigen ook tot wat ondeugen de reacties. Zo was gisteren in de vroege morgen aan de Herenweg tussen Noordwijk en Rijnsburg een spandoek neergezet, voorzien van een opschrift in kapitale let ters: „Verboden voor badgasten. Vergunningen bij de heer Kok". De politie zorgde er voor, dat deze anti-toeristische programma zo spoedig mogelijk van het toneel verdween. LEIDEN De uit zijn functie ontheven ds. G. Toornvliet zal op Eerste Pinksterdag (2 juni) weer in de Stadsgehoorzaal spreken. Het onderwerp is: „Het tankstation van de hemel is geopend gratis tan ken"! Medewerking verlenen ..The four sounds"; organist is de heer K. T. v d Berg. De bijeenkomst be gint om half acht 's avonds; de zaal gaat om zeven uur open. LEIDEN Het was gisteren een levendige markt met grotere aan voeren en een goed bezoek. Voor de zoveelste maal bleek, dat de handel vaak moeilijk te beoordelen is. Dit kwam het duidelijkst tot uitdruk king bij de varkens. Er waren zelfs veel meer biggen en lichte varkens dan een week geleden. De aanvoer op de gebruiksveemarkt was wel iets minder, maar dit verschijnsel doet zich op alle markten voor. Ook het jongvee lag kalm in de markt. Een uitzondering echter vormden de nuchtere kalveren, welke dieren, weinig in aantal, vlot en duur verkocht werden. Slachtvee. Runderen. Aanvoer vrijwel gelijk. Handel rustig. Alles bleef duur, al was er wel enige prijsdruk. Er was de laatste weken nogal wat invoer van slachtvee en vlees uit België, Denemarken en Hongarije en ook van vlees uit Joe goslavië. Vette kalveren. Een tamelijk vlugge handel bij een nog niet zo grote aanvoer. Er is een omvang rijke uitvoer naar Duitsland en Ita lië. Er zit in de vette kalveren nog wel enige toekomst. Wolvee. De eerste lammerenmarkt. Een goede aanvoer van zowel Texelse- als Noordhollandse lam- Internationaal verhuis- en verpakkingsbedrijf Middelstegracht 36 Lelden Telefoon 25468 heeft een transport van optische apparatuur (waarde 3/4 milj.) naar MOSKOU uitgevoerd. A.s. dinsdag 28- mei vertrekt een groot transport naar POLEN Zaterdag 25 mei Vestestraat 40. 9 uur; Imperium met „De DlensUlft" (H. Pinter). L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: midden- en ouderensoclëtelt, Jeugdbultencentrum Vlletweg, 8.30 uur: concert door leden Jeugdkamerorkest. OEGSTGEEST - Het Witte Huls. 2 tot I.30 uur: schaaksociëteit Palamedes. Maandag 27 mei De Doelen. Rapenburg 2, 8 uur: ama teurfotografen. Joop Pieete met heden daagse films (met discussie). De Lakenhal, uur: ledenverg. Ver. van belangstellenden Lakenhal, plannen 50-jarig bestaan ver. In okt. 1968. Dinsdag 28 mei Stadhuis, 7 tot 8 uur; zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Aula Louis de Coligny-HBS, 8 uur: klemkunstavond ver. „Ende dispereert niet". Stationsweg 35, 8 uur: Kynologenver. Rijnland. Woensdag 29 mei Pieterskerk, 7.15 u: avondgebed. Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 u: spreek uur sociale raadsvrouw. De Lakenhal, 8 uur: Toonkunstorkest Leiden, werken van Hellendaal, Telemann, Handel, Andriessen en Godron. VrUdag 31 mei Auberge Francaise, Kloksteeg 19, 9 uur: café-chantant met Peter de Jong, Do nald ten Hooven, Leny Bouman en Jan- Pieter Boudens. DIENST APOTHEKEN Geopen voor spoedeisende gevallen: Doezo-Apotheek. Doezastraat 31. tel. 21313. Apotheek Voorschoten is op zondag 26 mei gesloten van 's morgens 8 uur tot avonds 22 uur. Apotheek R. van Beest Smallenburg te Leiderdorp en Oegstgeestse Apotheek zijn de gehele week geopend. DOKTERSD1ENST Tot zaterdag 10 uur de eigen huisarts raadplegen. Daarna, tot zondagavond 24 uur, de dokterstelefoon bellen, 5 maal 2. JEUGDDORP VOORSCHOTEN Open tot en met 27 Juni: 5 tot en met 13 Jaar woensdagmiddag 2 tot 4.30 u., zat. 10 tot 4.30 uur (brood meenemen), 13 tot 15 jaar maandag, dinsdag, woensdag en don derdag 19 tot 21 uur, toegang halve dag of avond 50 ct., hele dag f 1.—. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur)Liefdes bekentenissen van een telefoniste (18 J.). vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur- Hi roshima, mon amour. LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur): Zo gezegd, ro gedaan (alle leeftijden). LUXOR (2.30. 7 en 9.15 uur) De blonde v«n Peking (18 jaar). REX (2.30. 7 cn 9.15 uur)- De karatekil- 'ers (14 jaar); vrijdag- en zaterdagavond II.30 uur: Een miljoen laar geleden (18 Jaar). STUDIO (2.30. 7 en 9.15 uur): Games (18 Jaar). TRIANON (2.30. 7 en 9.15 uur): Lee Mar vin „Point Blank" (18 Jaar). Mobiel A.N.W.B.-kantoor Musea eD Hortus Museum Volkenkunde Sieenstraat: op werkdagen van 10 tol 5 u. ook zaterdag tondag van I tot 5 uur Museum Oudheden Rapenburg, op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van l tot 5 uur. Sted. Museum De Lakennai. oude Sin gel: op werkdagen van 10 tol 4 U-: zon dagg van 1 lot uur Hortus Botanicus (Hapenourg) op werkdagen van 9 tot 12 en var 1 tot 0 our. kassen zaterdags en zondags geslo ten. Badinrichtingen De gemeenicujke oaainricnungen sQD de volgend* tijden geopendr. Lindestraat I D maandag sloten, Oliib dag 9—11.15 u en 13.30-17 15 u„ woensdag gesloten, donderdag 13 30—18.15 u„ vrijdag 0-11.15 u. en 13.30—18 45 u.. zaterdag B- 11.15 U en <3.30—16 30 u. Van dei Wertstraat 39 maandag en dinsdag gesloten, woensdag 811J6 en 13.30—17.15 u-, donderdag 8.30— 11J6 en 13.30—18.15 U.. vrijdag 8.30—11.15 u en 13.30—18.45 u. zaterdag 7 J0—11.15 en 13.30- 16.30 U. Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis vooi patiënten in klasse ia, tb en 2e: dagelijks 10.30- 11J0 14.30—16 en 19—2C >iur Voor oattenten In klasse 3: naamdag, woensdag, donderdag en vrijdag 1815— 19, dinsdag 13—14 .zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur Vrouwenkliniek: maandag t.m. vrfjdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30—16 30 uur zondag 15.30—17 uur. Klassepatienten op de vrouwenkliniek: dagelijks 10.30—11.30. 14—16.30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en Kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp 12 laar niet worden toe gelaten In net belang van de pauënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een pauent worden toegelaten. Dlaconessenhuls Lelden- derde Klas da gelijks 2 tot 3, dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas dagelijks vao 11 tot 12. 2 tot 3 en 7 tot 8 Elisabethzlekenhuls Lelden derde klas dagelijks van f tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot nalf 8, kraamaldellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor i tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot hall 8, eerste klas dagelijks van nalf 12 tot nalf 8. Annakllnlek Lelden: dagelijks van nail twee tot half drie en bovendien op dins dag- vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven Klassepatlénten dagelijks van half twee tot half vier en elke avdhd van zeven tot acht ALPHEN-Rijnoord: alle klassen dage lijks van nalf 5 tot half op zondag van 4 tot half 8 Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vaders van 6 tot half t. KATWIJK - Zeehospitium: longkllruek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdeling dagelijks van half 3 tol nalf 5 Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van hall 3 tot nalf 5; Revalidatie centrum kinderen woensdag vaD 7 tot 8. zaterdag en zondag van half drie tol half vijt. Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Wo klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot nalf 6 en 's avonds van 7 tot 8; zaalpatiënten zon dags van l tot 3. dinsdags van 1 tot half 3, donderdags van half 7 tot half I en zaterdags van i tot half 2 Tentoonstellingen Rapenburg 73 (Academie) schilderijen van Vincent Hamel. 9 mei tot 9 juni. De Lakenhal: tentoonstelling Rondom Rembrandt, de verzameling Daan Cevat. U april tot 16 )un!. dag. 10 tot 17 u„ zond. 13 tot 17 u.. Goede Vrijdag. Pasen. Konin ginnedag, Hemelvaartsdag en Pinksteren als zondags. VOORSCHOTEN - Allemansgeest. schil derijen en perkamenten panelen van Dleuwke Kollewljn (van 11 mei tot en met 30 juni). WASSENAAR Kunstzaal HeuXI, Hof- laan 7, tentoonstelling schilderijen, aqua rellen en tekeningen van Gare) Colnot en keramiek van Guy van Hardenbroek. maand, t.e.m. zat. 10 tot 17 u., dlnsd.av. 8 tot 10 u., zond en tweede pinksterdag gesloten, t.e.m. Juni. meren. Deze dieren waren duur en bleven gisteren op ongeveer het zelfde prijsniveau. Er bestond veel belangstelling. De aanvoer van oude schapen wordt kleiner. Varkens. Slachtvarkens, beurs- vraag. Prijzen iets hoger. Biggen en, lichte varkens. Giste ren een zeer grote aanvoer met een luie dure handel. Slachtzeugen lie pen iets op en de biggen blijven in prijs aantrekken. Geiten. Goede aanvoer met een redelijk goede handel. Vooral de buitenlandse arbeiders kopen graag. LEIDEN Het Leidse transport bedrijf Jan van Duur en Zn. heeft deze maand een transport van op tische instrumenten naar Moskou verzorgd. De instrumenten, van de optische industrie De oude Delft, worden op het ogenblik in Moskou tentoongesteld. Ze vertegenwoor digen een waarde van driekwart miljoen gulden. De transporteurs hebben kennelijk de smaak te pak ken, want volgende week gaan ze, eveneens met optische instrumenten, naar Polen. WARMOND De vijfjarige Guus van Schie is gistermiddag om half een in de stal bij het ouderlijk huis aan de Zijldijk op tragische wijze om het leven gekomen. De jongen was vermoedelijk aan „het spelen, toen hij met-zijn hoofd in een strop terecht kwam, struikelde en daar door zichzelf ophing. LEIDEN In Voorschoten is gis teren op 65-jarige leeftijd overleden de heer A. van Egmond, scriba van de geref. gemeente in Leiden. Op dinsdag 28 mei wordt om twee uur een rouwdienst gehouden in het ge bouw aan de Nieuwe Rijn, waarna om vier uur de begrafenis plaats heeft op de begraafplaats Rosen- burgh in Voorschoten. Assurantiekantoor HOGEWOERD 124 LEIDEN Telefoon 20098 Hypotheken - Bouwkredieten le hypotheek 510 jaar met of zon der aflossing. Rente vanaf 6(6%. Boetevrije aflossing tot 10% p. jaar nogelijk 2e hypotheek op disconto basis 5.6% LEIDEN De afdeling Leiden van de K.V.P. gaf gisteravond in Den Burcht de burgerij van Leiden de gelegenheid inspraak te leveren in de meningsvormen rond de torenbouw aan de Witte Singel. Zoals bekend wordt op de strook tussen Groenhovenstraat en Leidsch Dagblad een lang gebouw neergezet althans volgens de nog niet door de gemeente raad aangenomen plannen voor de alfa-faculteiten met een toren van ongeveer 120 meter. JrEen moderne toren van Babel", zo karakteriseerde een tegenstander hem onlangs. De toren mag er dan nog niet staan, maar de spraakverwarring is er al, zo bleek gisteravond vrij duidelijk. De zaal was goed bezet, maar de burgerij van Leiden is bepaald niet in groten getale gekomen. Er waren leden van de K.V.P., wethoudersleden van de gemeenteraad, studenten van de universiteit, gemeente-ambtenaren, leden van het kersverse Burgerijcomitéen jongelui van het actiecomi té „Leefbaar Leiden" dat voor de bijeenkomst enkele aanhangers met leuzen (Witte Singel wandelweg) bij de deur had geposteerd. Verder een gering aantal belangstellenden van buiten de K.V.P.-kring. De con clusie zou kunnen zijn, dat de burgerij het dus wel gelooft, al is het ini tiatief van het plaatselijk K.V.P.-bestuur daarom niet minder te prijzen. Het is bepaald geen flitsend debat geworden. Het doel van de avond was voornamelijk om B. en W. en de gemeenteraad te informeren over de opvattingen in de burgerij. Zij wer den niet ter verantwoording geroe pen. Wat gisteravond aan argumen ten voor en tegen te berde werd gebracht. wisten de gemeente bestuurders al lang. Er is geen enkel nieuw gezichtspunt uitgekomen. De gemeenteraadsleden zijn zeker niet met de vrees huiswaarts gegaan dat als zij dit plan aannemen, zij de mening van de burgerij geweld zul len aandoen. Een raadslid drukte zich halver wege de avond tegenover ons mis schien wat sterk uit toen hij zei: LEIDEN „Wij hopen dat het amandement, dat voorziet in een verlaging van de logiestarieven voor de Horeca-bedrijven, door de Ka mer komt", aldus de vice-voorzit- ter van de V.V.V. Leiden, mr. F. Portheine oj de algemene ledenver gadering die gisteravond bij Van der Heijden werd gehouden. De vreemdeling is zeer prijsge voelig. Daarom is het noodzakelijk dat men de prijsontwikkeling nauw keurig blijft volgen. In het recente verleden is maar al te duidelijk ge bleken, dat monetaire maatregelen, o.a. van de Verenigde Staten en En geland, van invloed zijn op de toe ristenindustrie in Nederland. Mr. Portheine schaarde zich ach ter heit door de V.V.V. van Den Haag ontplooide initiatief: toestemming van de overheid tot het roulette spel, waardoor meer toeristen kun nen worden aangetrokken. Voor Leiden is de werving van vreemdelingen een zaak die groot scheeps moet worden aangepakt. Hij zag dan ook geen heil in de af braak van de oude binnenstad. De recreatiecentrum wassenaar hii dé van het nieuwe recreatie Aanvang PIPO-SHOW: 13.45 u. schoonheid van Leiden moet be houden worden. De V.V.V. Leiden juicht even tuele instelling van een raad voor de Accommodatie toe, opdat aan eeng evarieerde vraag ook een gevarieerd aanbod wordt gekop peld. Er zullen algemene richtlij nen worden opgesteld om toeris ten uit verschillende landen in Leiden te laten verblijven. De zon dagsluiting van de bedrijven vormt een probleem dat landelijk bezien moet worden. Mr. Portheine bracht dank aan de afgetreden penningmeester, de heer G. A. F. Everstijn, voor het vele werk dat hij voor de V.V.V. Leiden heeft gedaan. De heren A. van de Koppe en J. A. Harteloh werden herkozen als le den van het bestuur van de vereni ging. De heren mr. D. van Eek en ir. K. P. Post zagen zich voor het eerst in het bestuur gekozen. Eindexamens gymnasium LEIDEN Aan het stedelijk gymnasium zijn voor het eindexa men geslaagd: diploma A: Karei Beukema toe Water (Oegstgeest), Loucky Bochardt Voorschoten, Cora Brussee (Z'woude). Sjoerd v Dok (Noordw.-b.), Marjan Hidding. Diploma b: Annet Blaauwen- draad (Koudekerk-Rijn). Pim den Boer, Barend Jan Botter (Vschoten) Willem Jan Claas (L'dorp), Lies- beth Bruyning (O'geest), Kolja Dia- konoff (Leiderdorp), Fijs Jan v. Dobben de Bruyn (H'woude», Wietze Dorsman (Boskoop), Bas de Groot (L'dorp), André v d Horst, Peter v Krieken (Oegstgeest), Elizabeth v Leeuwen (Oegstgeest). Met vijf kandidaten wordt het examen voortgezet. Waar geen plaatsnaam wordt vermeld, is deze Leiden. ,,Heb je al eens zoveel onzin op één avond gezien?", maar hij heelt ge lijk als hij daarmee bedoelt dat de raad aan het resultaat hoegenaamd geen houvast heeft. Akelig begi in Het begin was eenvoudig allerake ligst Iemand van het bouwbureau van de universiteit en iemand van het burgerij-comité gaven een opsomming van hun eigen argumen ten, voor en tegen. Het was allemaal erg saai en droog, allesbehalve over tuigend, weinig materiaal bevattend voor een verhelderende discussie. De woordvoerder van de universi teit was nauwelijks verstaanbaar. Hij had het over de toeneming van het aantal studenten en de veroude ring van de bestaande gebouwen. Toen hij het slot van zijn uiteenzet ting (met alleen bekende feiten en cijfers) aankondigde met de woorden „Ik zou ten slotte willen eindigen", ging er een applaus op, dat kenne lijk niet instemmend was bedoeld. Maar dat gaat nu eenmaal zo op een teach-in. Het moet gezegd dat de inleider de onverstoorbaarheid zelve was. Mep voor Oud-Leiden De woordvoerder van het Burge rijcomité bracht er iets beter af. „Ons protest komt nooit te laat", meende hij. „De gemeenteraad moet nog beslissen". Hij kon de curatoren niet begrijpen. „Zij hebben nu bijna vierhonderd jaar gastvrijheid in Lei den genoten en vaak veel begrip ge toond voor de oude binnenstad. Denk maar aan het Gerecht". De vereniging Oud-Leiden kreeg een mep; zij heeft zich over de voor genomen torenbouw niet uitgespro ken. „Eigenlijk hadden wij hier niet moeten staan. Maar het is uiterste nood." De bezwaren waren van tweeërlei aard: esthetisch en verkeerstech nisch. „Hoge gebouwen moeten zeer ver van de binnenstad worden ge houden. Anders verdwijnt de mense lijke maat. Dit wordt het hoogste gebouw van Nederland. Het gebied is daarvoor veel te klein. De toren laat een ruïne achter in de bin nenstad, want het gemeentebestuur weet voor de leegkomende panden geen bestemming." De bouwmeester van de universiteit verbeterde hem later: andere faculteiten en studen tenhuisvesting o.a. trekken erin. „Er zijn wel alternatieven", meen de dit lid van het burgerijcomité, maar hij wilde ze om voor ons onbegrijpelijke reden op dat ogenblik niet noemen. Later op de avond zou een ander lid van dit co mité de alternatieven aangeven, maar dat gebeurde evenmin, de aan drang uit de zaal ten spijt. Totdat eindelijk de eerste woordvoerder van het comité bereid was de micro foon opnieuw ter hand te nemen en ze te noemen: na demping Trekvliet gebouw in aanvaardbare hoogte op groter gebied, terrein bij het Leger museum en het Doelenterrein. Een ander voegde er nog een vierde mo gelijkheid (althans in zijn ogen) aan toe: het terrein van Van Gend en Loos aan de Haagweg na ver plaatsing van dit bedrijf naar Zoe- terwoude. Van universiteitszijde werd hierop geantwoord: Doelen ter rein verkeerstechnisch ongeschikt; omgeving Legermuseum is voor uit breiding van het ziekenhuis met 1000 bedden. Mooi symbool Achter de bestuurstafel zat ook ie mand „met grote belangstelling voor de Leidse binnenstad". Hij zag in de toren een mooi symbool van de groei der universiteit. Die hoogte is een. normale zaak in moderne steden. Een student gaf een indruk van de krapte waarmee de universiteit op allerlei terreinen te kampen heeft. Leiden moet wel bedenken dat de universiteit de grootste werkgeefster is. Zo'n opmerking lokte natuurlijk hoongelach uit van de tegenstanders: „Het gaat niet tegen de universiteit maar tegen dit onding." De jongeman van Leefbaar Leiden kwam voor een gelegenheid als deze nog het leukst voor de dag. Hij lan- Maandag, huurt 25: Oude Herengracht Ver\».-rstraat. Zijlstraat. Oost-Havenstraat, Dwars-Havenstraat, West-Havenstraai. Ver versplein, Haven, Havenkade, Kalver markt. Kljfgracht. Minnebroersgracht, Zuidsmge). Herengracht (beide zijden), Korte en Lange Langestraat, Nwe Viaa.u- straat. Oosterkerkstraat Waard kerkplein, Waardkerksteeg. Waardgracht, Uranje- gracht, Kaarsemakersstraat, Looierstraat, Weverstraat, Vesterstraat, Groenestegen, Uiterstegracht, Kerksteeg. Maandag, buurt 27; Breestraat, ange- brug, Ketelboetersteeg, Schoolsteeg. Wol- steeg, Gangetje. Botermarkt, Vismarki Stadhuisplein, K oombrugsteeg, Dwars- koornbrugsteeg. Maarsmansteeg, Manae- makersteeg, Vrouwensteeg (geheel), Boom- markt, Aalmarkt, Nieuwe Rijn (geheel). Den Burcht, Burchtsteeg, Nieuwslraal, Hartesieeg, Beschuitsteeg, Moriaansleeg, Hooglandsekerkgracht, Koppenhinksleeg, HooglandseKerkkoorsteeg. Middelweg, Ou de Rijn (beide zijdenj. Hoogstraat. Kaas markt. Hooigracht. St Fancrassieeg. li Driesenstraat, Middelstegracht. Dinsdag, buuri n. zoeierwoudsesin- gei (van ammenschansweg lot Hoge Rijn dijk). v d Branaelerkade, Du Rieustraai 1'iboei Siegenbeeksiraat, Roodenburger- straat, De Mey van Streelkerkstraat. Co- Detstraat, De Ridderstraat, Thorbckestraal Wasstraat. De Laat De Kanterstraai. Cro- nestelnkade, P J Blokslraal, Fruinlaan, De Gijselaarstraat. Kernstraat. Verdam- straat, Catharlnastraat. Dinsdag, buurt 28: Kortyt aarstraat. Plant soen, 4e Binnenvestgraht, Rijnstraat, Kraa- terstruat. Havenstraten 2e en 3e. Gere- gracht. Levendaal, Oranjeboomstraat, Ca- irijnestraat. Barbarasteeg. St Jorissteeg, Koenesteeg. Nieuwe Brugsteeg. Wielma- kersteeg. Hogcwoerd. Watersteeg. Plan tage. Utrechtse Veer. Veerstraat. Donderdag, buurt 29; Zijlsingel, Rijn- Kade. Oosterdwarsstraat. Munnikenstraat, Van Galenstraat, Waardstraat, Herman- straat, Trompstraat, De Ruyterstraat, Evertsenstraat. Heemskerkstraat. Ooster straat, Van Speystraat, Kortenaerstraat, Tasmanstraat, Overrfjn. Vrijdag, buurt 30: Galgewater. Noord- einde en plein. Rembrandtstraat. Oude Varkenmarkt, Sliksteeg, Groenhazen- gracht. Rijn- en Schickade. Witte Singel, Groenhovenstraat. Witte Rozenstraat, Jus tus Carelhuls, Jan van Goyenkade. Gcr- rit Doustraat, Vreeswijkstraat, Hugo de Grootstraat, BllderdUkstraat. Vrijdag, buurt 31: Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg. Rapenburg, Doelensteeg, Doelengracht. Nonnensteeg. Kolfmaker- steeg. Zegersteeg. De Binnenvestgracht. Sterrenwacht. Kaïserstraat. Bakkersteeg Moicnstecg, Noisotkade. Kampersteeg, Co- ciënllestraat. Vliet. Douzastraat. St Ja- cobshof. St Jacobsgracht. Jan van Hout- kade. Roefstraat. Raamsteeg. Garen- markt. Steenschuur. Nieuwsteeg, Heren- steeg. Salomonsteeg, Kloksteeg. Scheep- makersteeg. Houtstraat. Gerecht. Lonk- horststraat. Zonneveldstraat. Pieterkerk- koorsteeg, Diefsteeg. Berkendaelstraat, IPeterskerkgracht. Pieterskerkstraat, Pie terskerkhof, Papengracht. eeerde zijn ideeën met verve. „Welk deel van de stad blijft er eigenlijk nog over voor de gewone burger? Denken ze nog wel eens aan de re creatie voor die burger? Is het nodig dat al die studenten naar Leiden ko men? Is Friesland niks voor een uni versiteit?" Spannend moment He< öuigeiijcomite zorgde zowaar voor een spannend moment. Op do man ai werd de bouwheer van do universiteit gevraagd of als dit plan met zou doorgaan dit cmderwijs voor Leiden verloren gaat. „Wij nebben de indruk dat dit voorstel wordt ge daan mei een dreigement achter do hand." Vvat aarzelend kwam het ant woord, dat dit uiteindelijk toch wel de consiusie zou kunnen zijn. En toen voor het eerst met overtui gingskracht: „riet is toch geen schande als Leiden zich doet kennen ais universiteitsstad!" Reactie uit do zaal: „Nee, natuurlijk niet, maa# moet dat dan zó?" Alleen eigen eer Er was er een .<i de zaal (een goede dertiger, schatten wij) die na dat een uur was verstreken, regel matig geëmotioneerd interrumpeer de. Achier de microfoon verdacht hij de architect van de toren, de heer Zanstra te Amsterdam, ervan, van dit ontwerp een soort zelfbevestiging te hebben willen maken. „Die toren moet het levensverhaal worden van architect Zanstra. Hij vindt het sil houet van Leiden maar niks en zal daar nu eens radicaal verandering in brengen". Later bij interruptie: „Niemand heeft ooit van deze man gehoord en nu moet hij hiermeo zichzelf bewijzen". Ir. Vos, directeur van Gemeente werken: „Zanstra heeft zulke gebou wen echt niet nodig." „Maar mijn heer Vos, wilt u mij dan eens uitleg gen waarom ik mijn eigen voordeur niet rood mag verven en waarom t» wél, daar zo'n lelijke toren laat zet ten? Hoe zit het dan toch. Het ligt im Leiden allemaal zo moeilijk." Smerige meelfabriek Ir. Vos onthulde, dat Gemeente werken akkoord kan gaan met de torenbouw op allerlei gronden: soci ografische, verkeerstechnische en ci- viel-technische. „De Rijn- en Schie- kade moet niet gedempt worden voor dit gebouw. Het omgekeerde ia het geval. Demping is al jaren opge nomen in het Wegenschema van de gemeente. Het gebouw komt aan de rand en niet in de binnenstad te staan. Leiden beschikt niet over ho ge torens en daarom kan dit hoge gebouw nabij de binnenstad dienen tot versterking van het silhouet van Leiden. Nu steken die smerige meel fabriek en gashouder er bovenuit Verkeerstechnisch zijn er geen pro blemen." Iemand sprong naar voren: „Me neer Vos, u gooit toch ook uw vuil nisbak niet leeg in een bevuilde gracht. We hoeven de stad toch niet nog méér te verknoeien." Geen protest meer En zo ging 't de hele avond door. De burgerij van Leiden heeft zich kunnen uiten, maar het is niet dui delijk geworden in hoeverre hier de burgerij heeft gesproken. Er werd vaak onoordeelkundig in het wilde weg maar wat gepraat. De meningen waren tegengesteld en bleven dat. Alhoewel dat laatste nog wel een» zou kunnen meevallen! Toen name lijk drie fotomontages van het Ra penburg met de omstreden toren op de achtergrond op het witte doek werken geprojecteerd, viel er een aandachtige stilte in de zaal. Geen zweem van protest Het tegendeel was het geval: een jongeman die de hele tijd had zitten klappen als ie mand z'n gramschap over de toren had uitgestort, moest nu bekennen dat hij het toch wel mooi vond. En zo eindigde voor ons deze echt-Leidse teach-in in een veelbe tekende anti-climax. De tijd zal het oordeel over de toren mild maken. WOLKENKRABBER WITTES1NGEL Stuurt uw protest naar POSTBUS 137. LEIDEN. Giro 689578 t.n.v. J. Vreeburg, Leiden, met vermelding: W.W.W.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3