REVOLUTIE GAAT DOOR De Gaulle: ,Ja' of ik vertrek bij 25 MIN. VLIEGT jo Commentaar Parijs davert opnieuw van explosies Spandoek: „De macht is aan de Kabinet wil met studenten praten Ï*S JAMIN Trein met stenen Tiwijndrecht ontspoord Het Kwartet De rede viel tegen (Sta) HET V&Sft ZON Canadese attaché moet uit Rusland .....en als dessert Alarm werkte niet op de Blenheim per /persoon l l Nieuwe Leidse Cowan! Zaterdag 25 me! 1968 - 49ste |aergang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen >irect«ur: F. Diemer Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" ioofdkantoor Leiden Steenstraat 37 - Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Parijse studenten zijn samengestroomd op het grote plein voor Gare de Lyon. Zij tonen grote interesse voor de rede van De Gaulle. Een van de studenten hoxidt de luid spreker omhoog: naar de President moet geluisterd- wórden. Blijkbaar viel de rede tegen. Want later bra ken de onlusten weer uit en de Franse hoofdstad veran derde weer in een slagveld. Ook ontstonden er weer on lusten in Lyon, Nantes, Straatsburg, Clermond Fer- rand, Toulouse en Bordeaux. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Opnieuw trok de revolutie vannacht diepe sporen van verwoestingen en vernielingen in de Franse hoofd stad. Tot het aanbreken van de dag daverde het van explosies, terwijl de gloed van branden de hemel rossig verlichtte. De tol aan gewonden was vanmorgen nog niet bekend, maar het moeten er honderden zijn. Terwijl ik dit schrijf, gloort het daglicht reeds in het Quartier Latin. Een groep jongeren, gewapend met fietskettingen en stenen gaat joe lend onder mijn raam voorbij. Over al in de omgeving hoor ik traangas granaten ontploffen, terwijl enkele zware dreunen erop wijzen dat er door de politie ook met luchtdruk- granaten wordt gegooid. De stem van een agitator klinkt luidt door een megafoon. Hij waar schuwt de behelmde 'barricadevech ters zich onmiddellijk terug te trek ken. De fors optredende republi keinse Garde zou een omsingelde manoeuvre hebben gemaakt. en „De macht is Explosies r Êên steek van een degen doet minder pijn dan honderd speldeprikken. DE BALZAC Studenten: universiteit prooi rail industrie pagina 9 Tien jaar is mevrouw Ridderbos presidente van de Gereformeerde Vrou wenbond. In die tien jaar hebben de bond en zij veel activiteitén voor hulp aan de naaste ontwikkeld. Op 6 juni komt er echter een einde aan het samen gaan van die twee. De presidente neemt afscheid, zie pagina 3 van het zon dagsblad. „Jij denkt nooit vooruit, liè Veel je wat er zou kunnen gebeuren, als er een krokodil in zat?" DE BILT De temperatuur zal dit weekeinde aangenaam blijven tussen 17 en 20 graden. Een hoge- drukgebied bij de Oostzee zorgt nog voor een droge en krachtige oosten wind. Tijdens het weekeinde komt een storingsfrontje uit het zuidwesten dichterbij met een kleine onweer kans. Wanneer dit frontje voorbij is zijn opnieuw zonnige perioden te verwachten. Dit betekent dat deze laatste week van mei belangrijk beter lenteweer zal brengen dan de voorafeaande te koude weken. 26 mei Zon op 4.32. onder 20.43. Esp 3.43. onder 20.27 »ei Zon op 4.31. onder 20.44. DEN HAAG Minister Veringa (onderwijs en weten schappen) heeft de Nederland se Studenten Raad meegedeeld, dat premier De Jong en hij graag met vertegenwoordigers van verschillende instellingen van wetenschappelijk onder wijs van gedachten willen wis selen over de huidige situatie. De NSR heeft deze uitnodiging aanvaard en minister Veringa laten weten dankbaar te zijn voor dit initi atief. In zijn brief, die werd onderte kend door voorzitter E. J. Bomhoff, noemt de raad meteen een serie pro blemen die aan de orde gesteld zou den moeten worden. Daarbij wordt opgemerkt, dat bij een poging om vooruit te zien ge bruik kan worden gemaakt van de mogelijkheid tot een terugblik, zoals de Franse studenten die thans heb ben aan het einde van een ontwikke ling. die de studentenbeweging al ja renlang voortdurend heeft bestreden. Voorts schrijft de NSR, Dat ook in Nederland studenten vaak meer als lastposten dan als gesprekspartners worden beschouwd; dat ook hier de representativiteit van de studentenuriie in het geding C.I.E.B.A. - LEIDERDORP OTTAWA Rusland heeft de Ca nadese militaire attaché, luite nant-kolonel Watson, uitgewezen. Dit deelde gisteren het Canadese mi nisterie van buitenlandse zaken in Ottawa mee. Volgens de Canadese lezing was de attaché met zijn vrouw betrokken ge weest bij een incident in Oost-Sibe- rië. Russische functionarissen dron gen met geweld de spoorwegcoupé, waarin het echtpaar reisde, binnen en mishandelden het tweetal. De Russische ambassadeur in Otta wa. aan wie een krachtig protest te gen tegen de ongerechtvaardigde schending van de status van Watson werd overhandigd, kreeg te horen dat een van zijn militaire medewer kers. luitenant-kolonel Didenko. on verwijld Canada moet verlaten. Volgens de Russen had Watson fo to's gemaakt van een militair vlieg veld. Ook had hij zich niet willen legitimeren, terwijl uit aantekenin gen in zijn agenda zou zijn gebleken dat hij van plan was zich aan illegale activiteit schuldig te maken. dat ook in Nederland men een werkelijk experiment in democratie niet aandurft; dat bij voorgestelde structuurwij zigingen aan de studenten geen me deverantwoordelijkheid wordt gege ven, en dat ook in ons land de studenten vertegenwoordiging de financiële steun van de overheid mist, die nood zakelijk is om haar om te vormen tot een unie met actief participerende le den. De NSR vindt dat hier dc vergelij king met de ontwikkeling in Frank rijk eindigt. De stap van de minister ziet de raad voortkomen uit de wens, dat „de parallel niet verder getrok ken hoeft te worden". Andere visie In een tv-interview verklaarde mi nister Veringa gisteravond bereid te zijn tot een echt gesprek, teneinde een reëel beeld van de situatie te kunnen krijgen om daarna iets te kunnen gaan doen. Hij wees erop dat het rapport-Maris ook bij de aca demische raad niet in goede aarde is gevallen. „Men heeft op essentiële punten een andere visie, bijv. ten aanzien van de inspraak van studen ten en de wetenschappelijke staven". De bewindsman zei voorstander te zijn van samenwerking tussen hoog leraren, docenten en studenten bin nen de universiteiten en hogescholen om langs deze weg te komen tot de mocratie binnen het wetenschappe lijk onderwijs. SLAVE LAKE Meer dan 800 mensen zijn geëvacueerd uit neder zettingen aan de zuidelijke oever van het kleine Slavenmeer, omdat zij ge vaar liepen door een geweldige bosbrand te worden ingesloten. De brand wordt door bijna duizend mensen bestreden. Een kleine hon derdduizend hectaren naaldbos zijn al verloren gegaan De explosies volgen elkaar met steeds kleiner wordende tussenpo zen op. De sirenes van de am bulanceauto's er zijn er tiental len, zoniet enkele honderden loeien me de oren van het hoofd. Over de radio klinkt een dringende oproep dat de juridische faculteit, waar een gewondencentrum voor de studenten is ingericht, behoefte heeft aan artsen, verirarïdmiddelen en vooral peniciline. De krachten die werden opgeroe pen, zjjn bijna beangstigend Wat een massapsychose teweeg kan bren gen en, die zich van een opgewonden menigte heeft meester gemaft, het kan nergens beter worden gezien dan in het rumoerige en opstandige Parijs. Gistermiddag begonnen ze weer, die schreeuwerige demonstraties. Zo wel op de linker- als op de rechter oever van de Seine had een commu nistische vakbond een betoging ge organiseerd. Beide waren bedoeld als protest tegen „het dralen" van president De Gaulle. Vier De UNEF, de onder linkse leiding staande studentenbond, die nog al tijd uitermate, gebelgd is over een feit, dat de Duitse extremist Daniel Cohen-Bendit, tot ongewenste vreem- dan vier demonstraties uitgeschre- deling is verklaard, had niet minder ven. Het lag niet in de bedoeling dat de arbeiders en de studenten elkaar zouden ontmoeten de CGT, die meer voelt voor ultra links dan voor recht, had het zijn leden zelfs ver boden maar dit gebeurde natuur lijk toch. De heet hoofden onder de arbeiders en de „Enragés" van de Sorbonne kwamen te samen bij het Gare de Lyon onde het zingen van de Inter nationale. Broederlijk gearmd trok ken de vechtlustigen naar de histori sche Place de 1' Bastille, waar zich inmiddels een sterke politiemacht had opgesteld. De Gaulle!" de straat". De demonstranten waren duidelijk op een treffen uit met de politie. In lange gelederen liepen de met knup pels zwaaiende tieners en twens ge kleed in leren vechtpakken en met scooterhelmen op. Het lawaai, dat ze produceerden, was oorverdovend. De jonge leden van deze stoottroe- kocht om zich bij een charge snel uit de voeten te kunnen maken. De heldenrol die ze meenden te vervul len, was duidelijk van hun gezich ten af te lezen. „Werkeloos"" In de Rue de Lyon, op een afstand van slechts honderd meter van het bekende monument, dat ter ere van de bestorming van de Bastille (Franse revolutie) is opgericht, stonden het gezag en de herrieschoppers zeker een uur lang werkeloos tegenover elkaar. Men schreeuwde slechts en maakte zo nu en dan beledigende opmerkingen aan het adres van de politie. Voor vervolg zie pag. 9 President Charles De Gaulle spreekt het Franse volk dringend toe. Uitstel TTANDAAG hebben de drie werk- nemersvakcentralen in een grote demonstratieve vergadering te Utrecht geprotesteerd tegen het voornemen van de regering de lo nen in 1969 aan banden te leggen en voor de werkloosheidsbestrijding slechts betrekkelijk weinig geld uit te trekken. Behalve de inhoud van de regerings nota over het loon- en werkgelegen heidsbeleid wekt ook de wijze waar op de regering de nota heeft getrak teerd verbazing. Waarom heeft de regering over de belangrijke sociaal-economische vraagstukken die hierin aan de orde komen niet eerst zoals gebruike lijk het advies van de Sociaal- Economische Raad gevraagd? De voorzitter van de SER heeft terecht tegen deze procedure protest aan getekend. Wat heeft de regering bewogen zo veel haast te maken? De nota, die handelt over maatregelen voor 1969, had ook over een half jaar inge diend kunnen worden. Het bedrijfs leven had dan tijdig van advies kun nen dienen en de regering had meer zekerheid gehad omtrent de defini tieve ontwikkeling van onze econo mie in dit jaar. In het tweede halfjaar van 1968 kan immers nog veel veranderen; er zijn talrijke onberekenbare factoren. De kans is groot, dat wanneer de no ta thans, al of niet gewijzigd, de in stemming krijgt van de Kamer, te gen het eind van het jaar toch nog ingrijpende veranderingen aange bracht moeten worden, omdat dc si tuatie zich gemakkelijk anders kan ontwikkelen dan men thans ver wacht. Het verstandigste besluit lijkt daar om, de behandeling van de nota door de Kamer een half jaar uit te stel len. Iedereen kan te zijner tijd con stateren, of de nota van de regering terecht is ingediend öf dat een an der beleid voor 1969 gewenst is. Het is mogelijk, dat zij die thans bezwaar maken tegen de regerings nota in het najaar in het ongelijk gesteld worden; maar dat zal dan wel blijken. Op dit moment haalt de regering zich onnodig grote moei lijkheden op de hals. Het zou een goed ding zijn, wan neer de vakcentralen vandaag in haar protestbijeenkomst op de wen selijkheid van een dergelijk uitstel van de nota de nadruk legden. Vlaggen Men zwaaide met rode en zwarte (anarchistische) vlaggen, terwijl met gebalde vuist de comunistische groet werd gebracht. Er werden spandoe ken meegedragen, waarop leuzen stonden als: „Arbeiders, boeren en studenten, verenigt u". „Weg met in handig gezinspak Druk baanvak versperd ZWIJNDRECHT Omstreeks half zeven vanmorgen is bij Zwijndrecht een trein met stenen ontspoord. Het druk bereden baanvak Rotterdam- Dordrecht werd daardoor in beide richtingen versperd. Om ongeveer kwart voor zeven kwam het personenvervoer tussen Baren- drecht en Dordrecht met bussen weer op gang. De treinen keren in Baren- drecht en Dordrecht. D-treinen rijden via Den Bosch. De trein met stenen was onderweg van België naar Hoek van Holland. PARIJS President Charles de Gaulle heeft in zijn televisie rede van gisteravond meege deeld dat in juni een nationaal referendum zal worden gehou den over een hervormingspro- gram voor het universitair, het sociaal en het economisch be stel van Frankrijk. Daarbij waarschuwde hij zijn fimktie niet langer te zullen vervullen indien dat program wordt ver worpen. In bewogen bewoordingen trachtte de 77-jarige president hiermee de grootste golf van sociale onrust onder zijn bewind te bezweren. Met beide handen gesticulerend beloofde de ge neraal, dat als het volk met een massaal „ja" zijn vertrouwen in hem zou uitspreken hij overal waar nodig veranderingen zal aanbrengen in de enge en verouderde structuren en de weg verder open zal stellen voor het jonge bloed van Frankrijk. Met deze, slechts zeven minuten durende toespraak, die door miljoe nen Fransen en velen buiten Frank rijk met spanning werd aangehoord, verbrak de Gaulle het stilzwijgen dat hij sinds het uitbreken van de studentenonlusten en de daarop vol- I gende massale stakingsacties zorgvul dig had bewaard. Verlamming De president zei dat een vloedgolf van wanordelijkheden en stakingen' het land aan de rand van ver lammingen heeft gebracht In de huidige crisisomstandigheden is het de eerste phcht van de staat, niette genstaande alles, het elementaire bestaan van de staat en de openbare orde te verzekeren. Hij waarschuwde er voor dat tenzij de Fransen de huidige crisis tot oplossing brengen „wij zullen afdrijven naar burgeroorlog en naar de meest weerzinwekkende en ruïneuze avonturen en usurpaties". De Gaulle deed een beroep op het land zich bij hem aan te sluiten in een grote hervorming van de verou derde instellingen van Frankrijk. Hij verklaarde vastbesloten te zijn de Franse universiteiten weer op te bou wen en de economie aan te passen aan de huidige nationale en interna tionale behoefte. Concrete plannen, die in het her vormingsprogram zullen worden op genomen, noemde hij evenwel niet. Ook viel het waarnemers op dat hij geen analyse van de huidige toestand gaf en naliet de studenten, de arbei ders en de politieke partijen speci fiek als schuldigen aan te wijzen. KRISTIANSAND Het alarmsys teem om de passagiers te waarschu wen aan boord van het Noorse passa giersschip Blenheim werkte niet toen er maandag midden op de Noordzee op het schip brand uitbrak. De eerste stuurman Thor Nilsen heeft dit gistoé ren verklaard tijdens het onderzodR van de raad van scheepvaart. Nilsen zei dat het alarmsysteem waarschijn lijk beschadigd was door het vuur. r Noteert u voor een rondvlucht: Bij voorkeur op: Indien n anderen meeneemt, hier invullen: IslrBaltrein m auto woonpl Ma ochtend middag Di O Wo Do Vr Za Op zondag wordt n>et gevlogen. Ik heb reeds betaald per: C? giro kontant Ik kom per: HOE EN WAT Deze KWAflTET-rondvluchten worden georganiseerd van uit Luchlhaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonneea. De „Cessna" I.vjh. de afstand Is hij greag bereid een rondvlucht boven ie een 4-persoone vliegtuig, zodat er 3 passagiers tegelijk mee kur i als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over- Aan het eind van de vluct handigd. Iedere maandag worden de mstapkaarten voor de komende vluchten verzonden. uw betaling door de krant omvangen is U wordt natuurlijk zoveel moge op de ge wenste morgen of middag ingedeeld. Betaling per giro of kontant bij het bureau van de krant. Buslijn 33 vertrekt op de halve uren van het Centraal Station naar het vliegveld* zaterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar het vliegveld ongeveer een haU uur!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1