in Tijd voor waterplanten de tuinvijver r r PUZZEL VAN DE WEEK Kruiswoord-puzzel 1 J ZATERDAG 25 MEI l»4l VAN BLOEM EN PLANT Wie met pijn en moeite een vijver of bassin heeft aangelegd, of een kant en klaar exem plaar heeft ingegraven, zal zich op een gegeven moment ln de beplanting gaan verdiepen. En in de sfeer te blijven, met waterplanten wordt enorm „gemodderd". Wanneer moeten zij geplant worden, in wel ke tijd van het jaar? Hoe doet men dat? Dat iijn wel de meest voorkomende problemen, die ■loh voordoen als de liefhebber na gedane ar beid zijn lege vijver bekijkt. Nu Is het wel mogelijk om waterplanten tus- len april en september te planten, maar de meeste kwekers verzenden ze niet eerder dan half mei. En ln de praktijk planten we dan ook meestal ln deze tijd van het jaar. Eerst moet er op de bodem een laag goede grond uitgespreid worden of wie dat te kostbaar vindt of waar het slechts om een enkel exemplaar begonnen is, de bewuste plant in een mand met goede aarde zetten en deze door een steen verzwaren, zodat hij niet boven komt drijven. Als grondmengsel nemen we zo mo gelijk leemhoudende zandige maar voedzame aarde, verbeterd met wat oude koemest. Waar leemhoudende grond niet ver krijgbaar is kunnen we ons be helpen met graszodengrond of goede tuingrond met oude koe mest in de verhouding 6 op 1. Eventueel kan de koemest ook door beendermeel of bloedmeel vervangen worden. Het grond- mengsel wordt in een laag van 15 cm dik op de bodem of in de mand aangebracht. Waar koe mest wordt gebruikt is het voor venvuiling van het water aan te raden er een dunne laag onbe- Intiem rond bassin, ingesloten door ronde muur met wandbron, maar in verhouding te dicht be plant. meste grond over uit te spreiden. Bij waterlelies moeten de neuzen watervlooien, juist boven de grond uitsteken, posthoornslakken. En voor deze planten is het uitstekend om de vijver eerst tot net boven de neuzen met water succes met 't experiment! te vullen en de volgende dag verder aan te vullen. Bij een die pe vijver kunnen we er enige dagen over doen voor het water de rand heeft bereikt. Zeer zeker zijn er ook planten voor kleine vijvers en bassins, maar we moeten altijd bedenken dat het water hoofdzaak moet blijven en er liever niet meer dan een derde deel beplant moet worden, waarbij we zoveel moge lijk het midden vrij laten. Een waterlelie In een kleine ondiepe liefheb bersvijver kunnen we volstaan met één waterlelie en als aanvul ling langs de oever een of meer planten met grasachtig loof, die het met weinig water kunnen stellen. Tot de kleinste waterle lies, die met een plantdiepte van 15 - 30 cm volstaan en ongeveer 50 cm wateroppervlak in beslag nemen, behoren: Nymphaea seig- neureti (oranjerood), Nymphaea hybr. „Paul Hariot" (geel met ko perrood), „Aurora" (geel tot oranje en rood verkleurend), Nymphaea pygmaea alba en hel- vola, wit en geel. Van de overige waterplanten voor de oever behoeven riet, lisdodde, pijlkruid, zwanebloem, pontaderia, gele lis en water- weegbree slechts een diepte van 10 - 15 cm. Maar wees er vooral niet te royaal mee, het gaat om een enkel accent. De waterpest (onderwaterplant) kan de vijver schoon houden mèt kikkervisjes en Breng nooit vissen in uw vijver voor de plan ten 6 a 8 weken vast staan. Veel A. C. MULLER-IDZERDA De ontwikkeling van de mo derne techniek heeft ook voor de hulsvrouw vele voordelen. De nadelen ontbreken niet. Wel iswaar verlichten allerlei appa raten de taak van de huisvrouw aanzienlijk, zij vergroten ook het risico van verwondingen en zelfs dodelijke ongevallen. In de Bondsrepubliek is het aantal dodelijke ongevallen bij huishoudelijk werk zelfs geste gen tot het dubbele van het aan tal ongevallen in fabrieken en werkplaatsen, ja tot ongeveer tweederde van het aantal ver- ONGEVALLEN IN DE HUISHOUDING keersongelukken gevolg. Dit heeft de regering in Bonn ertoe gebracht ln een algemene wet de Masschinenschutzge- setz een aantal bepalingen op te nemen in het bijzonder gericht op de bescherming van de hulsvrouw die haar hart heeft met dodelijk verpand aan allerlei hulpwerk- tuigen voor huishoudelijk ge bruik. Zoals wij eens schreven is een hoog percentage van de „be drijfsongevallen" in de huishou ding het gevolg van een val. Soms van de stoel waarop moe der is gaan staan om de gordij nen op te hangen, soms ook van het zo maar uitglijden als de vloer pas gewreven is. Er zijn thans stringente maatregelen ge troffen om de huisvrouw te be schermen tegen niet geheel vei lige (speciaal elektrische keuken en huishoudapparatuur en... kin derspeelgoed. Want ook het gebruik van elektrische stroom in een groot aantal zaken waarmee de jeugd zich amuseert, brengt risico's mee. Al deze voorwerpen zullen moeten voldoen aan bepaalde eisen en bij verkoop zal tevens een gebruiksaanwijzing dienen te worden verstrekt. Hor.: 1. geriefelijkheid, 6. gevangenis (barg), 11. zot, 12. voedsel om te lokken, 14. kleverige zelfstandigheid, 16. meisjesnaam, 18. de ge zamenlijke hoeveelheid, 20. uitroep, 21. bed (barg), 22. trechter, waardoor het gemalen graan loopt, 23. landbouwwerktuig, 24. mu zieknoot, 26. uitroep, 27. munt in China, 28. beet, 30. de binnenkring van een gemeente, 32. gem. in N.-Brab., 34. familielid, 35. voorzetsel, 37. voegwoord, 38. maanstand, 40. bergplaats, 41 vertrouwelijk, 42. mikpunt, 43. voorzetsel, 44. voorzetsel, 45. gewicht (afk.), 47. voedsel, 49. ouderwetse damesjapon, 51. berg, 53. boom, 56. waterstand (afk.), 58. welaan, 59. meisjesnaam, 61. muzieknoot, 62. stukjes vlees, vis, met gekruide saus, 64. standaardmaat bij de ijk, 65. meervoud (afk. Lat.), 66. steeds, 69. meisjesnaam, 70 jongensnaam, 72. figuur in het kaartspel, 73. gevuld, 75. wezenlijk, 76. dierentuin. Vert.: 2. voegwoord, 3. geheime bond van rovers op Sicilië, 4. slede, 5. boom der tropen, 7. waterstand (afk.), 8. voorzetsel, 9. maanstand (afk.), 10. plaats in N.-Brab., 12. telwoord, 13. scheik. element (afk.), 15. bloem, 17. bijwoord, 18. dorp in Frankrijk, 19. gebod, 20. donkere zolder in molens, 25. pers.voornaamw. 26. lengtemaat (afk.), 28. be heerser der onderwereld, 29. rivier in Italië, 31 muziekinstrument, 32. voorvoegsel, 33. vaartuig, 34. dof, 36. onbep. voornaamw., 37. bouwland, 39. steen, 44. pers.voornaamw., 46. voornaamw. 48. storm- godin, 50. lichaamszwakte, 51. water in N.-Brab., 52. familielid, 54. soort van kleine ui, 55. myth, figuur, 57. staafje om een rad vast te zetten, 58. gebod, 60. land in Europa (afk.), 61. insektje, 63. plaats voor dieren, 67. muzieknoot, 68. bevroren water, 70. voornaamw., 71. voornaamw., 73. dag der week (afk.), 74. munt in China. in, 5. os, 6. nap, 8. ratoe, 9. mas, OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1 aks, 3. Simeon, 7. arm, 10. la, 11. pon, 12. sap, 14. Aa, 15. kraan, 18. poets, 20. Erp, 21. Lea, 23. Leo, 24. sté, 25. sikhs, 27. nes, 29. sits, 31. aard, 33. af, 34. na, 35. "ja, 36, de, 37. kano, 39. Best, 41. oor, 43. dieet, 45. oot, 47. nis, 49. ren, 50. ton, 51. me ter, 53. linde, 55. Ee, 56. mos, 58. sen, 59. el, 60. erg, 61. basis. 62. erf. Vert. 1. alk, 2 karet. 3. Son, 4. 11. pap, 13. po'l, 16. Ares, 17. dek, 19. eend, 21. lis, 22. aha, 24. sja ko, 25. stand, 26. sajet, 28. stelt, 30. Ina, 32. ras, 37. krit, 38. oir, 39. ben, 40. toon, 42. oneer, 44. een, 46. onder, 48. Sem, 50. ton, 51. mee, 52. rob, 53. les, 54. elf, 57. sa, 58. si. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,- ':VOOR DE JEUGD VÓÓR DE JEUGD VOOR ze week kreeg ik weer een „hele stapel" brieven van jullie op m'n bureau. Leuk hoor! Je weet, dat tante Jos er erg blij mee is en ze graag gezellige brieven van jullie ontvangt. Er zijn altijd nog meisjes en jongens, die om een briefje terugvragen. Heel begrij pelijk! Tante Jos kan jullie brie ven toch niet gaan beantwoor den? Stel je voor! Dan zou ik 's nachts wel moeten opblijven, om zo'n grote stapel brieven te be antwoorden en dat gaat niet. DE JEUGD VOOR 'br.'JEUGD VÓÓR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR. 99 Heb je nu eens helemaal niets te vertellen, lieverd, is er nu eens niets gebeurd? Je weet, hoe klein ook, alles van jou interesseert mij. Weer de kleine knik van toestemming en geruststelling. Wat zou ik je moeten vertellen, moeder, wij hebben elkaar toch nog zo kort geleden gezien. Maar toen waren wij zo vrij niet bij anderen, nu zijn wij immers weer samen. Zij legde haar hand op zijn mouw, haar wimpers waren zo lang, dat zij bijna schaduw gaven, haar bruine ogen vleiend en groot. Hij begreep haar niet. Er is daar buiten heu» niet zoveel te beleven, dat ik veel te vertellen zou hebben. Niet zoveel, dat spreekt vanzelf, maar toch wel iets. Zij liet niet af, wilde hem per se laten praten. Haar oude doorzettendheid herkennend, zuchtte hij. Er wilde hem werkelijk niets te binnen schieten, niets dat de moeite waard was. Hij begon maar in het wilde weg Ja vertellen van de kinderen, van kleine Eddy, die ai zo'n grappig mannetje werd, zo'n ondeugende kleine dwingeland; Queeny was als was in zijn handjes en ook oom Jqjin kon nooit goed boos op hem zijn. Terwijl hij sprak werden zijn ogen meer stralend,, zijn wangen kleurden zich licht en een paar maal lachte hij. Ondanks zijn manlijkheid was die lach meer jongensachtig dan zijn moeder ooit van hem gehoord had. Zij drukte haar handen vast op de sofarand. En hebben ze daar nu nooit eens... onenigheid, kibbela- rijtjes of zoiets? Welnee moeder, de scherpte in haar toon ontging hem, zoiets zou Queeny niet dulden en oom John maakt zoveel grappen, dat er voor kibbelen geen tijd overblijft. Alles gaat even opgewekt, hoor, zelfs met die recensie maak ten ze niet veel drukte. Het werd even bepraat, en uit. Eleonoor spitste de oren. Wat was dat? Freek vertelde het haar. Eleonoor hield de ogen neergeslagen, wetend hoe juist anders Freek haar gedachten peilen kon. Zoiets kan toch een duw zijn. eindigde hij, vooral omdat die krantenman zo'n bij uitstek bekende naam en veel invloed op sommige uitgevers heeft Die van oom was er dan ook niets gesticht over en het heeft hem toch ook de opdracht voor een paar novellen gekost. Wel, wel, zei Eleonoor, zij moest haar tanden op haar lip bijten om de genoegdoening niet te laten merken. De toedracht van de zaak was voor haar zeer begrijpelijk. Je zult het waarschijnlijk niet met mij eens zijn, Freekie, maar ik kan nu ook niet zo weglopen met die boeken van John. Och, weglopen... Het zijn geen groot-litteraire werken, moeder, dat zal ik niet beweren, en die pretentie heeft hij zelf ook niet, maar... hij geeft door wat er tot hem komt, je kunt per slot van rekening er ook niets aan doen hoe groot je aanleg is. Hm...? Is hij dus niet eens origineel? Geeft hij aüeen maar door wat een ander hem vertelt? Freek moest even lachen. Welnee, zei hij luchtig, je begrijpt mij verkeerd. Natuurlijk is hij origineel voor zover iemand origineel zijn kan. maar ik bedoel, dat je het zelf niet in je hand hebt of iets groots of niet groots wordt. Je stijl en taal, ja, die zijn te leren, maar je inspiratie kun je niet een handje helpen. Eleonoor keek hem van terzijde aan en lachte. Geloof je dat nu zelf of praat je John maar na? 't Is een kwestie van vakkennis, anders niet. Inspiratie, je muze, kunstenaar bij de gratie Gods, ja, ja, je vader hield ook van die mooie woorden. Zij wuifde het weg met een luchtig handgebaar. (Wordt vervolgd) Dag nichten en neven, Nichten en neven, we maken TANTE JOS Hoe maken jullie het allemaal? een eind aan ons babbeltje. Geen last meer van griepaanval- anders veel te lang. lelies? Zijn alle patiëntjes weer Eaag, tot de volgende keer. beter? Brrrr. het was ook zo verschrikkelijk koud de afgelo pen weken. Het leek echt wel een klein beetje winter. Maar geluk kig komt de zon ons nu wat meer verwennen. Hebben jullie donderdag een fijne dag gehad? Enfin, aanstaande week krijgen jullie pinkstervakantie. De één wat lan ger dan de ander, maar jullie kunnen in ieder geval fijn van een paar vakantiedagen genieten. Hebben we al leuke plannetjes bedacht? Hoe gaat het op school? Krij gen we al repetities voor het laatste rapport? Het is erop of eronder! Ja, als je later knap wilt worden moet je echt héél goed je best doen. Voor verschil lende oudere nichten en neven breekt er een gewichtige week Marietje den Boef, Mieke aan. Zij moeten toelatingsexamen Boender, Dita Bijl, Lenie van doen voor een nieuwe school. Drunen, Piet van Dijk, Corien Heel veel sterkte! Jullie schrijft Hielkema, Elly de Hoog. Ria Ros. maar gauw hoe het is geweest Teini de Ruyter en Elly Vlugt Andere meisjes en jongens zijn van harte gefeliciteerd met jullie de afgelopen week onder het mes verjaardag van de nichten en ne- geweest. Is het goed gegaan? De- ven. Geen geld Koen maak je mijn schoen? Ja juffrouw, ik zal het dadelijk doen. Koen maak je 'm sterk? Ja juffrouw, dat is mijn dage lijks werk. Koen is mijn schoen klaar? Ja juffrouw betaal maar. Koen ik heb geen geld ontvan gen. Nu dan blijft Uw schoen daar hangen Want op klanten zonder geld, Daar ben ik niet op gesteld. Dag Koen. Dag, juffrouw zonder schoen. Oplossing raadsel Alle mensen wat een schrik! De zeilboot is gekanteld. Wat moet er nu gebeuren? Brrrr. één i an de zeilers is pardoes in het koude water gevallen. Zouden ze hem weer gauw overeind krijgen? Jarigen Lang zullen ze leven!!! Nellie Loeve stuurde het vol gende versje in. Een leuke puz zel, meisjes en jongens! Het lijkt een beetje op een kruiswoordpuzzel, maar dat is het toch niet. Je ziet om de hokjes al lerlei verschillen de voorwerpen ge tekend. De be doeling is, dat we alle namen van deze afbeeldingen in de lege hokjes gaan schrijven. We doen dat steeds van links naar rechts. Als we hiermee klaar zijn lezen we in de middelste hok jes, van boven naar beneden, de naam van een mooi die jul lie nu overal bui ten in de natuur zien. De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 28 mei. Vogels z h 6 1 9 Gelukkige dieren die vogels, Ze hupp'len en springen zo vrij. Niet leren, niet werken, maar spelen. En altijd zingen ze blij. Ze vliegen om voer naar het land. Ze kruipen bij kou in hun nest. Ze slapen zolang ze maar wil len, Een vogel te zijn lijkt mij best. Maar 's winters wanneer er geen korrels. Te vinden meer zijn op het veld. En het nestje zo koud is en ake lig. Dan Is het met hun treurig gesteld. Hoor, knalt daar geen schot van de jager Zie veren stuiven in '1 rond. En het vrolijke dier van zo even. Ligt levenloos op de grond. En daarom wil ik geen vogel wezen, Maar steeds tevreden 2Üjn. En denk aan de arme vogellijn, Ginds, ergens ver beneden. Eierpadde- stoelen We koken eerst de eieren in ze ven minuten hard. We laten ze afkoelen en snijden dan aan één kant het kapje er af. Het ei kan nu staan. Dan nemen we een tomaat en snijden hem doormidden. Snijd zo. dat je niet door de plaats snijdt, waar het kroontje heeft gezeten. Met een theelepeltje ha len we de pitjes eruit. De halve tomaat leggen we bovenop het ei. Van het afgesneden kapje ma ken we kleine snippertjes en strooien het over de tomaat. Oef, we hebben een echte pad destoel! We kunnen het oök nog anders doen. Bij sla bijvoorbeeld. We doen wat boter in een kom en roeren met een houten lepel tot de boter zacht is. Het eigeel halen we voorzichtig uit het ei en wrijven het fijn in een zeef boven de boter. We roeren met wat zout alles door elkaar. De eieren vullen we met dit mengsel en we zetten ze met de platte kant op een schaal. We leggen de halve tomaat er boven op met de snippers ei. Als de sla klaar is, zetten we de paddestoe len er heel voorzichtig op. een handkoffiemolen. Glasmuziek Als we een versje zingen wil len we ook weieens graag muzi kale begeleiding hebben. Het wordt dan allemaal veel leuker. Voor degenen die een blokfluit, piano of een ander instrument bespeelt is dat niet zo moeilijk. Voor hen die geen instrument bespelen ligt het allemaal veel moeilijker. Hebben jullie het wei eens met waterglazen of flessen geprobeerd? Je moet de glazen en flessen zo vullen dat de toonladder do- re- mi- fa- sol- la - si - do ontstaat. Het eerste glas doen we bijna vol en in de vol gende glazen wordt steeds min der water gedaan. Probeer het maar eens. Als je de toonladder hebt samengesteld, kun je er ook eenvoudige melo dietjes op spelen. Veel succes 1 Hoe vinden jullie deze mooie tekening van Ineke van Duy- venbooden? Geloof maar, dat het paardje blij is in de wei. Puzzeloplossing Als alle letters van de namen van de voorwerpen zijn weg gestreept blijft de naam van de boom „gouden regen" over. Prijswinnaars puzzel Sjanet Boekestijn Maassluis en Tanneke Maris Klundert krij gen hun prijs thuisgestuurd. Lappie Loep en het verdwenen standbeeld 18. Terwijl de saamgeschoolde menigte nog na stond ts grinniken om de man die met lantaarnpaal en al tegen het asfalt was gevallen, ging de balkondeur van het stadhuis open en verscheen de burgemeester. Het werd doodstil en iedereen was klaar om te luisteren naar hetgeen hij te vertellen had. Die voelde echter alleen met zijn hand of het wel of niet regende en ging weer naar binnen. Teleur gesteld keken de bewoners elkaar aan en mompelend klonken er enige protesten wat spoedig in een luid gejoel ontaardde. Ontzet kwam de burgemeester in zijn werkka mer terug. „Wat is er aan de hand, Williams?" vroeg hij aan zijn secretaris. „Wat willen die mensen allemaal van mij?" Williams gluurde vanachter de gordijnen naar he* marktplein. „Alle drommels, burgemeester, ik ben hel® maal vergeten. Neemt u 't me niet kwalijk, maar er zittel drie mensen op u te wachten.... duizendmaal excuses, m® neer...." De scheepsjongens van Bontekoe Versje Ben je boos? Pluk een roos. Zet hem op je hoed, Dan ben je morgen weer goed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19