JE GELD OF JE LEVEN ONDAGS Naar een nieuwe wereld handel en - wandel Cïooooo JAooooo Vurig pleidooi van Piet Reckman Door Ton van der Hammen üüüflflflnoflü üo E ÜQnflQQflflflÜ ZATERDAG 25 MEI 1968 13 WIE is de bewogen schrijver van het nieuwe boek Je geld of je leven, deze Piet Reckman, die zo'n vurig pleidooi houdt voor een nieuwe wereldhandel en -wandel? Met zijn personalia is deze stuwende figuur in de Sjaloomgroep bepaald niet scheutig. In Piet Reckman, Je geld of Je leven, een Athosboek van Bosch en Keu- ning en Uitgeverij In den Toren, belde te Baarn dat u met ingang van heden voor 4,90 in de boekhandel krijgen kunt, komen zijn personalia zelfs hele maal niet voor. Maar dit hebben we dan voor u kunnen achterhalen! Reckman Is in 1928 geboren, was achtereen volgens werkzaam bij het onderwijs, de NOVIB en de Pleingroep en Is sinds 1963 stafmedewerker bij Sjaloom In Odjjk. Uit de Inleiding van zijn boekje: „Het getuigt vast en zeker van vooringenomenheidBij de syste matische ongerechtigheid op wereldschaal pést geen waarde-vrij verhaal. Vandaar." De schrijver dankt prof. dr. H. Linneman, die de economische gegevens controleerde en prof. dr. J. Tinbergen, die hem gedurig heeft geïnspireerd. Bij de illustratie*! Juan Valdez-van-de-koffie, zoals tv-kijkers hem van de STER kennen. Reckman begint zijn boek met een brief aan hem en droeg het ook aan hem op (foto links). Wereldhandelsconferentie In New Delhi, of UNCTAD II, waar het spook der machteloosheid steeds rondwaarde (foto onder). Ontwikkelingshulp? Ja, maar dan op een totaal andere basis, op die van wereldeconomie. Al leen zo, door die nauwe poort zoals hier symbolisch In beeld gebracht, Is er kans op wereld vrede. De schrijver nodigt leder een uit deze poort door te gaan. (foto rechtsboven) Daaronder: beeldstatistieken, die laten zien hoe erg de kwaal is, omdat we in feite nog altijd niet mondiaal, in wereldverhou dingen, kunnen denken. BAARN Televisiereclame: „Toen Ramon, „de zoon van Juan Valdez, geboren werd, plant te zijn vader de jonge koffiestruiken. Toen Ra- ■^mon vijf jaar werd plukte hij de eerste, geurige ■ionen". En dan het bijbehorende beeld, dat de rerkoop van Colombiaanse koffie moet bevor deren: In zwierige, kleurige en fleurige kleding s Juan feestelijk en joyeus koffiestruikjes aan iet planten. De stem-van-de-reclame haalt er :elfs zijn vorig jaar overleden zoontje Ramon lij. Juan, het zal je onnoemelijk kwetsen, maar je noet nu eenmaal weten tegen wie en wat je vecht. )eze vondst in STER beeldt dè grote leugen van het rijke noorden uit. We maken jou hier fleurig, pitto resk en welvarend, terwijl we heel best weten, dat jij en de jouwen driekwart van het jaar werkloos zijn, dat je nog geen 500 gulden per jaar verdient, [egen wjj meer dan 500(T*(om van de Yankees nog niet te spreken). Zo begint Piet zijn in dringende boek Je geld of je leven, geschreven tegen „systematische lb> ongerechtigheid op wereldschaal" over de wereldhandels conferenties UNC TAD I en II, die hij kritisch onder de loep neemt (Reckman refe reert hier met zijn titel aan een uit spraak van dr. Raoel Prebisch, die eens zei: „Either reforms or your necks".) Hij schetst de Sgrote wereldtegen- [stelling rijkdom- Vmoede. Niet al- I kin in geld, ook gemiddelde le- vensduur: armen 40 tot 50 jaar, rij ken 70 jaar en ouder. In kinder sterfte: armen tien per honderd geborenen, rij ken nog niet één. En zegt dan: op 5 april keerde staatssecretaris J. Haex van een reis naar de VS terug. Hij bekeek er tanks en was er helemaal op gewonden van. Hij had gezien: de MBT-70-tank, „een geheel nieuwe generatie" (en ook een geheel nieuwe prijs: twee mil joen per stuk). „Oude generatie" De „oude generatie" dan? Ont wikkelingslanden besteedden in 1965 een recordbedrag van 18 miljard dollar aan hun defensie. Wapens kopen zij op „gemakke lijke voorwaarden" van rijke landen. Die hebben „supersales- men of arms" in dienst met sala- 1 rissen, waaraan dat van de heer Haex niet tippen kan. Als we dan weten, dat de VS in datzelfde jaar voor 1,2 miljard dollar tweede hands wapens ver kochten aan arme landen en de USSR voor 400 tot 500 miljoen en we bedenken, dat de VS nauwe lijks het dubbele aan „ontwikke lingshulp" uitgeven, dan weten we dat de rijke wereld althans in één opzicht een consequente poli tiek voert: hoe dan ook winst maken! Ook dit feit doet zich voor nuttig te weten voor we over ontwikkelingsconferenties gaan praten dat wij met de kern bom trachten te doen hetgeen we ook met ons brood doen: niet verspreiden (non proliferatie). Dat laatste is uiteraard een goede zaak. Maar niet zonder meer. Er moet een grootscheepse wèlverspreiding bij: van wel vaart De armen moeten zich an ders wel machtsmiddelen ver werven om een rechtvaardiger spreiding van aardse goederen af te dwingen. Voldoende Als de armen ginds eenmaal hebben leren lezen, kunnen ze gens zijn, die men verwacht had en dat ze daar één front maken. Zij zullen die eenheid in de ko mende jaren versterken. Nu zie je dit op die conferen ties. Vele rijke landen zijn thuis democratisch georganiseerd. Veel armen thuis niet. Treffen beide groepen elkaar op het wereldto neel, dan draaien de rollen om: rijke landen willen democra tische besluitvorming niet aan vaarden. Dat is niet in hun eco nomisch belang. Terwijl arme landen wel prijs stellen op mon diale democratie. Dat is dan ook hun economisch belang. Concrete plannen Velen denken dat we op die conferenties nog niet zouden we ten waar we aan toe zijn. Maar er liggen heel concrete plannen kan, zoals tegen zoveel risico's. De ontwikkelingslanden hebben iets van dat systeem opgevangen (komt door die communicatie van tegenwoordig). Het ging hun om fundamentelere zaken: om ver droogde oogst of andere tegen vallers, erg belangrijk, omdat de meeste landen voor 80 procent van landbouw afhankelijk zijn. Kunnen we dan geen aanvul lende financiering claimen? Moeilijk hoor, zeiden rijke lan den. Want wat. is jullie uit gangspunt, wat zijn jullie norma le opbrengsten, wie controleert de realiteit daarvan, hoe valt na te gaan hoe groot een bepaalde tegenvaller is, enz. En: wie zal dat betalen? Gek, maar ineens hebben we dan, aldus verzucht Reckman, een houding alsof niet zij, maar wij analfabeten zijn: totaal geen het checken in de „Universele Verklaring van de Rechten van de Mens", plechtig aangenomen door rijke landen: Een ieder heeft (ongeacht afkomst, status, ras, godsdienst enz.) recht op ge zondheid en welzijn voldoende voor zichzelf en zijn gezin. Na afloop van Unctad II schre ven kranten in rijke landen: Jammer, mislukt. Onze minister (vul maar in) heeft nog wel zijn best gedaan, maar... het heeft niet mogen baten. 1 Hoe dan ook: de anderen, daar lag het aan. De schrijver memoreert dan hoe UNCTAD I en II in feite een initiatief der arme landen is; dat ze op de conferenties helemaal niet die domme, achterlijke jon- voor hervorming van wereldhan del en ontwikkeling ter tafel. Al worden de rijke landen steeds rijker, daarom houdt hun vraag naar grondstoffen in arme landen daarmee geen gelijke tred. We trekken hier niet meer, wel duurdere kleren aan. Ander voorbeeld: natuurrubber hebben we niet meer nodig, want we maken rubber wel zelf. Synthe tisch. Hoe welvarender, hoe tech nischer en hoe efficiënter we hier worden, des te minder vraag is er naar de grondprodukten ginds. Hoe kon het nu gaan op UNC TAD II? Op 16 februari nam de vertegenwoordiger van Pakistan het woord in Commissie I (grondstoffenproblemen). Hij zei: aan de studies kan niets meer worden toegevoegd. Ook het standpunt van de ontwikke lingslanden was voldoende be kend. Spreken moesten nu de ontwikkelde landen. Ze zeiden veel, maar zegden niets toe. La ter noemde de afgevaardigde uit Peru dit „georganiseerde stil te". Grondstoffen Toch lagen en liggen er vele concrete plannen op tafel om de grondstoffenkwestie tot een op lossing te brengen. Na heel veel heen en weer gepraat is ten slot te een soort kalender opgesteld voor... conferenties over wereld- goederenovereerikomsten over de meest belangrijke produkten. Veel beleidslijnen kregen die toe komstige conferenties echter niet mee. Ander voorbeeld. Sluit u wel eens een regenverzekering? Dat ervaring op verzekeringsgebied, schadevaststelling, premies, con trole. Ten slotte werd dit afgespro ken: Wereldbank en Internatio naal Monetair Fonds moeten die zaak maar eens grondig bestude ren. En de boer, hij ploegde voort. Overigens: vergeet uw po lis niet op vakantie. Zo gaat dat maar door. Om het nog even in titels boven hoofdstukjes voort te zetten: ca- cao-boter op ons hoofd, die sui ker is grijs, van een droom van voorkeur tot een nachtmerrie langer zin. Uitzending van nog eens groepen jonge mensen bete kent alleen maar het overeind houden van structuren, die het onrecht prolongeren. Tenzij ze als revolutionairen terugkomen, na ginds hun oplei ding te hebben gehad. Voorlich ting over nood in arme landen met stervende kinderen en hon gerende bedelaars worden nu een zelf-belediging. We moeten tot een heel nieuwe strategie komen. Zij in het zuiden. Wij in het noorden. Dat is de blauwe oorlog, de van achteruitstelling, voorechte lijke echtscheiding, uw „offers" ben ik zat. Kortom: weken ver gaderen leverden niets op (Raoel Prebisch). En de armen zijn nog rustig. Maar, zo voorspelt de schrijver, het heeft de langste tijd geduurd. Onthullend En hij gaat voort: New Delhi heeft onthullend gewerkt. De po litieke onwil van de rijke landen is blootgelegd. Geïsoleerde acties voor enige verhoging van de post ontwikkelingshulp hebben niet ontwikkelingsguerrilla tegen de huidige machtsverdeling in de wereld. Met onze computers, kunstmanen, communicatiemid delen, thermo-nucleaire vernieti gingsmogelijkheden kan het tege lijkertijd niet waar zijn, dat we onvermogend zouden wezen om in betrekkelijk korte tijd een eind te maken aan wereldomvat tende armoede. De wereldvrede kan niet goed koop worden gekocht. Ze vergt ingrijpend langdurig sleutelwerk aan de sociaal-economische structuren. Hèt motief is: mens-waardigheid. Wij lopen ten slotte vast in eigen overvloed en we worden geen greintje meer mens als we de armoede in ont wikkelingslanden in kleur kun nen constateren in plaats van in zwart-wit. Serum Het serum tegen welvaartitis, waarmee wel elkaar besmetten heet soberheid en kritische zin. Nauw verband daarmee houdt ondermeer de „haalbaarheid", die altijd weer voorgehouden wordt aan degene die veranderingen wil. Een soort heilige koe van het noorden, een typisch status quo-beest, dat vereerd wordt als een gouden kalf. Het is nodig vrijmoedig de wetten van de na- tionaal-democratie te overtre den, als het welzijn van de meer derheid der mensheid dat vereist. (Waarom bijv. geen goederen uit ontwikkelingslanden door gaten in tariefmuren van rijke landen heen?) Voorbeeld: als de nationaal- democratie niet in staat is om tot preferenties voor produkten uit arme landen te komen, dan moet dat maar op private basis begin nen. Smokkelen? Misschien van uit de gevestigde orde; niet van uit de algemene welzijnsnórm. Onze dodelijke vijand is het nationalisme. We zullen ons door deze vijand niet in de luren moe ten laten leggen, omdat hij steeds verwijst naar vijftig plus één bin nen zijn eigen democratisch bestelletje. Gespleten moraal Onze vijand is ook de gesple ten moraal: de huis-tuin-en-keu- ken-vroomheid, die gemakkelijk samengaat met bloedige onder drukking van „verre" volken. En de textielindustrie laten we maar liever hier. Het programma? Su- pra-nationaal parlementair en wereld-democratisch willen zijn, waarbij de ene dimensie de an dere draagt. Verbreding van het draagvlak der publieke opinie. Acties richten op ontbinden hui dige ontwikkelingshulp en „alles via één pot en één organisatie" (z.g. multilateralisatie) via de Verenigde Naties. Binden aan meerjarige verplichtingen. Inter nationale economische structuren aan de orde stellen. Regering en parlement achter de vodden zitten over de kwestie der preferenties en via haar de Benelux- en EEG-partners. Concerns en leiders die obsta kels vormen onder druk zetten. Koning Klant moet zijn porte monnee meer sluiten. Langza merhand maar eens komen tot een politieke consumentenbond, met gids en al. Bijvoorbeeld zo: niemand is verplicht suiker uit bieten te ko pen. Ieder kan suiker uit suiker riet van arme landen kopen. Dan betaalt hij natuurlijk invoerrech welvaart 110Cf miljoen mensen •rap*' WM f armoede 2200 miljoen mensen r\ Tegen elke ff 11 gulden die wij II II 'verdienen, yTr verdienen de armen JJ\slechts 1 gulden 0 10 20 30 40 50 60 70 80 80 De gemiddelde levensduur: armen 40-50 jaar; rijken 70 jaar x De kindersterfte bene- AT) den één jaar is in het rijke noorden nog geen twee per honderd levend ge boren babies, in het zuiden f3 die kindersterfte vaak meer dan tien per honderd ten en subsidieert zo de bietsui ker. Maar hij steunt in elk geval de import uit arme landen. Op universiteiten en onder wijsinstellingen praktika. Econo mie: in welke landen kunnen, welke produkten het best worden gemaakt? Sociaal-politieke facul teit: studie over weerstanden te gen herverdeling van taken. Sociologie: studie over stereo tiepe weerstanden in de publieke opinie en remedies daartegen. Zo zou men voortaan meteen niet meer waardevrij behoeven te studeren. Dit kritische onderwijs en onderzoek moet gemaakt wor den. Een gulden Verder: muurkranten, informa tie- sandwichmannen en vrou wen, economische demonstraties, verkoop ontwikkelingsprodukten en lectuur. Boycot liefdadigheids inzamelingsacties voor ontwikke lingsprojecten, als organisatoren zich niet bij voorbaat hebben vastgelegd op gedeeltelijke beste ding aan vernieuwing van onze structuurpolitiek. Anders ge zegd: tegen elke gulden voor een schoolbouwproject in Soedan, moet een gulden besteed worden aan wereldpolitiek onderwijs in eigen land. De vakbeweging moet met een wereldplan voor de arbeid op la- fel komen. Met inbegrip van plannen voor overheveling van produktietaken aan arme landen, 't Is maar een willekeurige greep. Echter: Al wie met ons mee wil gaan moet onze manieren üflÖQÜÜÜÜÜQ üOÜQÜQOflüü ÜQQÜÜÜOÜÜ verstaan: moet verder kijken dan de neus lang is. Moet over dat beetje fantasie beschikken, dat nodig is om de dodelijke ernst van het gevestigde speels bela chelijk te maken. Moet meer in de toekomst geïnteresseerd zijn, dan in het verleden of in het bestaande. Moet voorrang geven aan het meest verdrukte. Moet vandaag doen, wat mogelijk moet worden. Laat ons vrede maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13