STAKINGEN NAAR CLIMAX Steun voor de c.h.-jongeren [böüi] Kosigin onverwachts in Praag geland Hanoi sluit compromis een uit Commentaren m m m Al meer dan 100 bedrijven bezet - trein en luchtverkeer ernstig gestagneerd fróte. tu#e. SMKNWCR voorwit een. nieuwe iïbonme, op$ee.ft! m WM Wl KLM naar Amstelveen Het Kwartet jjiüiüiü! Wat meer zon Aanval op beleid „Arbeiderspers" oor „korte vakantie" Beginselprogram wordt vernieuwd ESRO-2 volgde orders goed op De Gaulle gaat eerder naar huis /Me; ";ÖP Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 18 mei 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen pirKt««rï F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ik leef zover boven mijn in komen dat men bijna kan zeg gen, dat wij gescheiden leven. SAKI 0 Tijd nog niet rijp voor wijziging werkstructuur pagina Kenmerk (RITA) ,Ja, hij ie al op. Ik zal t of hij wakker is ren kijken HET WEER Het weekeinde blijft nog te koud met temperaturen die wel licht niet boven de 12 a 13 gra den komen. De noordoostenwind voert geleidelijk wat drogere lucht aan waarin meer zon is te verwachten. De buienaktiviteit neemt verder af. Tot nu toe toont de meimaand nog een tekort van ongeveer 65 ®\aen zonneschijn. Doordat via Scandinavië een hogedrukgebied iets dichterbij komt, mag na zon dag een verdere verbetering van het meiweer worden verwacht. lt mei Zon op 4.40. onder 20.33. liaan op 3.23, onder 11.51 20 mei Zon op 4.39. onder 20.35, Maan op 3.36, onder 13.09 LUNTEREN Het bestuur van de Partij van de Arbeid in het gewest Gelderland heeft in een telegram aan het partijbestuur te Amsterdam zijn ernstige verontrusting uitgesproken over de ontwikkelingen in het perso neelsbeleid bij de N.V. De Arbei derspers. Aangedrongen wordt op volle openheid en overleg met het personeel bij de regeling van de re organisatie. Het bestuur is zich volledig bewust van de moeilijke situatie, waarin de dagbladpers zich bevindt en rea liseert zich tevens de slechte finan ciële toestand van De Arbeiderspers. Het is echter van mening, dat. de directie van de N.V. ernstig tekort is geschoten in openheid en overleg: ..Inspraak van personeel en democra tisering van het bedrijf mogen geen holle leuzen zijn." De N.V. Machinefabriek „Breda", voorheen Backer en Rueb, heeft van de Bataafse Internationale Petroleum Maatschappij N.V. te Den Haag de opdracht ontvangen voor het leveren van een stoomketel met een capaci teit van 120 ton stoom per uur. De Geneefse minister van vervoer heeft vrijdag het nieuwe vliegveld van Genève geopend, dat is inge- richt voor het verwerken van vijf miljoen passagiers per jaar. De bij gebouwen zijn door middel van on dergrondse rollende trottoirs met het hoofdgebouw verbonden. PARIJS De stakingen in Frankrijk breiden zich als een inktvlek uit en gaan nu snel naar een climax. Vrijwel over al in het land heerst een onbe schrijfelijke chaos nu al meer dan 300.000 arbeiders het werk hebben neergelegd en ruim honderd bedrijven bezet hou den. Ook het trein- en vlieg verkeer is totaal ontwricht. Vanaf vanmorgen zeven uur is nog geen enkele trein uit Frankrijk naar Nederland vertrokken en kon omge keerd geen enkele trein in Frankrijk binnenkomen. Het treinverkeer van Parijs naar de Middellandse Zee kwam eveneens vrijwel stil te liggen. Een station in Marseille werd door al het personeel verlaten, waardoor vol le treinen bleven steken. Ook in Dijon bleven tientallen treinen staan en in Bordeaux werd het station door het personeel bezet. In Dieppe kwam het verkeer volledig stil te liggen en elders deden zich vertragingen voor van meer dan een uur. Air France annuleerde vandaag al le vluchten vanaf Orly, welk voor beeld door de meeste andere maatschappijen werd gevolgd. Er sta ken op het vliegveld 250 man. Op Le Bourget is de toestand nog onzeker. De KLM kon gisteravond de laatste lijnvlucht naar Schiphol niet uitvoe ren omdat het personeel van de verkeerstoren was weggelopen. De communistische vakbond CGT heeft het personeel opgeroepen de gebouwen van het vliegveld Orly „zo nodig" te bezetten. Men had hieraan vanmorgen nog geen gevolg gegeven omdat men vreesde, dat de rege ring de luchthaven desnoods met ge weld zou „heroveren". Meer dan duizend personen, die in de Franse filmwereld werkzaam zijn, namen tijdens een bijeenkomst ln Parijs een motie aan, waarin alle me dewerkers aan het filmfestival in Cannes werd verzocht „zich te ver zetten tegen de voortzetting van het festival" uit solidariteit met de sta kende arbeiders en studenten en om te protesteren tegen de structuur van de filmindustrie en tegen het Gaul- lisme. Overigens lijkt het front van rebel lerende arbeiders en studenten lang zaam af te brokkelen. Het is duide lijk dat de communistische vakbond CGT zich wil distanciëren van stu denten-activiteiten. Dat bleek toen de leiding de studenten dringend aan ried zich niet met de stakingen te bemoeien. De waarschuwing kwam nadat ruim 2000 Parijs studenten op weg waren gegaan naar Boulogne-Billan- court, om zich daar te voegen bij 23000 stakers in de Renaultfabriek. Ze trokken toen 's avonds naar het gebouw van de senaat, maar moesten snel terugkeren toen zij een sterke politiebewaking tegenover zich von den. Ook een poging om de studio's van de Franse radio en televisie te bezet ten werd door een politiecordon ver ijdeld. „Wij zijn van plan om samen met de arbeiders, die vechten voor hun rechten, onze eigen staking te leiden en wij verwerpen iedere inmenging van buitenaf", aldus een communiqué van de leiding. Zij verklaarde dit door te zeggen, dat provocerend op treden van de studenten zou kunnen leiden tot ingrijpen van de regering. De achtergrond is echter, dat zowel de vakbonden als de politieke partij en zich van de campagne willen meester maken om op die manier de regering de genadeslag te kunnen toebrengen. Het gevaar is daardoor niet denkbeeldig, dat de studenten zullen proberen door een of andere spectaculaire actie het initiatief op nieuw in handen te krijgen. Uitgehongerde mensen plunderen treir CALCUTTA Tweehonderd uit gehongerde mensen hebben in de In diase staat Bihar op een station een trein met voedsel geplunderd. Gewa pende spoorwegpolitie wist na een uur vechten hieraan een eind te ma ken. Zeven mensen werden aange houden. IOok de ruim 40.000 werknemers van Renault, het Franse staatsautomobielbedrijf, zijn in staking gegaan. Een deel van hen luistert in een van de grote montagehallen naar een redevoering. Een van de mijnwerkers, die sinds 6 mei ingesloten waren in Hominy Falls, VS, wordt boven gebracht. Wankelend, met de verschrik kingen van de afgelopen dagen nog op het gezicht te lezen, wordt hij weggeleid. Mèt deze geredde werden nog vijf anderen veilig boven gebracht. Vijftien mijnwerkers werden 11 mei bevrijd en vier moesten hun in sluiting met de dood bekopen. GRONINGEN In de al gemene vergadering van de christelijke historische unie is vrijdagavond bij de bespreking van het concept voor een nieuw c.h. beginselprogram vrij algemeen de wens geuit om als preambule het stuk te nemen zoals dat is geschetst in een studie van de c.h. jonge renorganisatie (CHJO). (Van onze parlementsredactie) In deze preambule wordt gespro ken over een politiek die zich wil laten leiden door een vanuit het Evangelie geïnspireerde visie op mens. maatschappij en overheid. Dienstbaarheid moet het uit gangspunt zijn van het politieke han delen. Tijdens de discussie over het con cept voor het beginselprogram werd o.m. door het Tweede-Kamerlid H. Kikkert en door een aantal leden van de CHJO een dringend beroep ge daan om dit uitgangspunt in het c.h. beginselprogram op te nemen. De meeste weerstand wekte dit bij enke le leden van de Centrumgroep in de CHU, die zich ten doel stellen het oude karakter van de Unie zo veel mogelijk te bewaren. Voor vervolg zie pag. 21 PRAAG Tot volslagen verras sing van de bevolking van Tsje- choslowakije is gisteren de Russische premier Kosygin in Praag geland. Kort tevoren was minister van de fensie Gretsjko met een zware dele gatie gearriveerd. De betrekkingen tussen Praag en Moskou zijn nog uitermate gespan nen. Om de bevolking gerust te stel len werd na aankomst van Kosygin meegedeeld, dat deze voor een „korte vakantie en een medische behande ling" was gekomen. Hij zou echter zijn verblijf benutten om met de Tsjechische leiders van gedachten te wisselen over kwesties van weder zijds belang. Over het bezoek van maarschalk Gretsjko werd meegedeeld, dat deze evervaringen komt uitwisselen en problemen zal bespreken die voor beide landen van belang zijn. De in druk werd gewekt, dat het bezoek een positief teken is en een aanwij zing. dat de Russische leiders gaan proberen een vorm van vreedzaam samenleven te vinden met Praag. Op een vraag van een Tsjechische journalist of het Russische leger ..klaar heeft gestaan om zijn plicht te doen in Tsjeehoslowakije indien trouwe communisten daarom zouden vragen" antwoordde een lid van Gretsjko's delegatie bits dat het leu gens waren. Intussen had de generaal de woorden wel gebruikt tijdens een bijeenkomst in het Kremlin President De Gaulle, die een bezoek aan Roemenië brengt, zal vanavond direct na de beëindi ging van het officiële gedeelte van het bezoek naar huis gaan. Dit in verband met de onlusten in zijn land, zo werd vanmorgen meegedeeld. Het was de bedoe ling dat de generaal morgen ochtend naar Parijs zou terugke ren. DEN HAAG De KLM zal zijn huidige hoofdkantoor in Den Haag verlaten om in 1970 een nieuw te bouwen hoofdkantoor in Amstel veen te betrekken, in de onmiddel lijke omgeving van Schiphol. Over de bestemming van het oude gebouw moet nog worden beslist. Met de uitvoering van het project is in middels een begin gemaakt. Het gebouw verrijst op een 6.5 ha groot terrein aan de zoom van het Amsterdamse Bos. Het aan 850 em- ployé's plaats biedende gebouw wordt stervormig en krijgt acht bouwlagen. De lengte is 60 meter en de hoogte is bjjna 30 meter. Bij het gebouw komt een drie lagen hoog computercentrum, dat voorlopig 11 meter hoog wordt; het ikan worden uitgebreid. Reeds eind 1969 zal dit centrum in gebruik ko men. Er zullen 450 personeelsleden gaan werken. Parkeerruimten heb ben een capaciteit van 600 tot 700 wagens. Ontwerper is het Rotterdamse ar chitectenbureau Flededrus; uitvoer ders zijn J. P. van Eesteren en H. P. Voormolen. De afstanden tot Schiphol-Oost en -Centrum zijn 3,5 en 8,5 km. Huursubsidies? T~\E Eerste Kamer heeft deze week (met de meerderheid van slechts één stem) een socialistische motie aangenomen, waarin van de regering verlangd wordt dat zij iets doet voor die bevolkingsgroep die de (voor haar te hoge) huren van woningwetwonin gen en vergelijkbare premiewoningen niet of nauwelijks meer kan opbren gen. Men kan zich afvragen, of deze motie, zeker na de verklaring van minister Schut dat het kabinet reeds naar mo gelijkheden ter oplossing van dit pro bleem zoekt, wel nodig was. Een po sitief punt is in elk geval, dat door die motie te nadrukkelijker de aan dacht op een steeds njjper wordend knelpunt in het bouwbeleid is geves tigd. De laatste jaren is (ook op deze plaats) meermalen gewezen op de kwalijke, maar moeilijk te voorko men situatie dat veel zwaar gesubsi dieerde woningen betrokken worden door huurders voor wie ze gezien de hoogte van hun inkomen eigen lijk niet bestemd zijn. Nu de regering doelbewust streeft naar een geleide lijke afbouw van de woningbouwsub- sidies, die de schatkist in de loop der jaren al vele miljoenen hebben ge kost, zal dit probleem langzamerhand zeker in omvang afnemen. In plaats daarvan groeit evenwel een probleem van heel andere orde. nl. dat het voor steeds meer huurders uit de lagere inkomensklassen steeds moeilijker wordt de voortdurend stij gende huren op te brengen. Het is duidelijk, dat nu ook dit knelpunt (in feite nog kwaljjker dan het eerstge noemde) om passende maatregelen vraagt. Diverse gezaghebbende stemmen heb ben de laatste tijd gepleit voor de in voering van individuele huursubsi dies. met behulp waarvan de sociaal zwakkere huurders over een tè grote lastenbarrière kunnen worden heen- geholpen. Voorhands lijkt een derge lijk systeem, waarnaar ook de rege ring wel oren schijnt te hebben, wel licht de beste oplossing. In elk geval verdient het bewandelen van een weg in die richting verre de voorkeur boven een algemene subsi diemaatregel of een eventueel afrem men van de subsidieafbouw, waar mee de regering immers een goede weg heeft ingeslagen. Gelukwens J^EZE gelukwens geldt de heer W. de Kwaadstenict, de secretaris van de ARP, die gisteren aan de Vrije Universiteit, met professor L. W. G. Scholten als promotor, de titel van doctor in de rechtsgeleerdheid heeft verworven. Zijn knappe proefschrift over een belangrijk onderwerp als de Kamer ontbinding betekent een wezenlijke verrijking van onze staatrechtelijke literatuur. Treffend is, dat zijn vader, onze nog altijd betreurde collega A. R. de Kwaadsteniet, destijds over ditzelfde onderwerp en onder dezelfde kop een beschouwing in ons blad heeft gepubliceerd. Dr. De Kwaadsteniet heeft met zijn dissertatie (die uitgegeven is bij /E. E. Kluwer te Deventer) een be wonderenswaardige prestatie gele verd. NOORD WIJK e? De Europese sa telliet ESRO-2. die gistermorgen vroeg van de luchtmachtbasis Van- denberg in Californië werd gelan ceerd, functioneert nog steeds goed. Otn 04.30 werden signalen ontvangen door de stations Johannesburg, Pre toria en Redu. De satelliettransmis- sies zijn normaal ontvangen. De sa telliet heeft de orders, die het station Redu gaf, goed opgevolgd. PARIJS De Noordvietnamese onderhandelaar in Parijs, Xoean Thoey, drong vandaag aan op volle dige en onvoorwaardelijke staking van de Amerikaanse aanvallen. Hier over zou geen compromis mogelijk zijn. De Amerikaanse eis tot beperking der Noordvietnamese oorlogshande lingen als antwoord op een Ameri kaanse maatregel van die aard noem de Xoean Thoey absurd. Vice-president Humphrey van Amerika zei gisteren dat in Parijs was overeengekomen, dat zowel de Vietcong als de regering te Saigon aan de besprekingen kon deelne men. Later werd namens Humphrey verklaard, dat deze alleen het beken de Amerikaanse standpunt had wil len weergeven. Intussen is de regering van Zuid-Vietnam afgetreden. Verwacht wordt, dat de vroegere premier Tran Van Hoeong. bij de presidentsverkie zingen rivaal van de vroegere gene raal Thieu, het hoofd van een kabi net van „nationale eenheid" zal wor den. In diplomatieke kringen wordt ge vreesd. dat het aftreden van Van Loc het al langer dan een jaar smeulende conflict tussen vice-president Ky en president Thieu tot uitbarsting zal brengen. Ky is een fel tegenstander van de Amerikaanse pogingen door middel van onderhandelingen en een compromis een eind te maken aan de Vietnamese oorlog. Thieu neemt een soepeler standpunt in. In de afgelopen dagen heeft Ky herhaaldelijk verklaard, dat hij en de invloedrijkste militaire commandan ten tegen benoeming van Hoeong zijn. Vannacht is in Saigon de vrees toe genomen, dat de Vietcong spoedig zijn terreurdaden zal hervatten. Rond om regeringsgebouwen zijn extra versterkingen aangebracht. VAN MA SSfEF MAHONIE, UANDi<$ VOOR. ALLERLEI wat uw er mas veRGsreu. (kak ook hahoen) 'll l DDR! 'nzenden aan I Bureau wn dit blad °"'vX°keong%,ÏÏ" akli™e" I 00 nieuwe abo^nel i k8S,e,l<n'iPer II "eerden da9e„°nSskr'«l< onz. 1 M'jn naam

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1