Marie^Louise rijdt op paard naar Spanje Regering komt pers tegemoet ESRO-2 SUCCES Twee miljoen voor ruimtevaart DE LUXE l 10senoritas Huib Goudriaan AMAZONE ZONDER VREES OF BLAAM: PETROESJKA MOET 40 KM PER DAG LOPEN wèt ivn/i BP-racidslid ontketent melkoorlogje De Gaulle: met Roemenen grote dingen doen Conservatisme kreeg kans Peugoot 304 Omzetbelasting verminderd 9 VRIJDAG 17 MEI 1968 Marle-Loulse als driejarig kind op een houten paard Geen Don QuichotterieMa- rie-Louise van Geel zal over en kele weken op een paard naar Spanje rijden. Ze heeft dinsdag een merrie gekocht. „Een kort, stevig, klein paard, waarschijnlijk Hon gaars of Pools; en omdat ze uit het Oosten komt, heb ik haar de Russische naam Pe- troesjka gegeven." De blonde, gebronsde Marie- Louise ziet, als ze omstreeks de eerste juni in het zadel stijgt, een oude droom in vervulling gaan. Ze werkt al vijf jaar in de paardensport, maakte menige buitenrit, maar werd steeds humeurig als ze weer terug moest. „Ik wilde altijd door rijden, en dit wordt nu einde lijk mogelijk." Een eindeloos lange buitenrit maken: dat is het motief van de 21-jarige Rotterdamse voor haar Spaanse reis. „Ik wilde eerst naar Polen, omdat daar de enige echte Euro pese stoeterijen van Arabische volbloeds zijn. Maar ik heb op Vorte termjjn geen invoerver gunning voor in'n paard kunnen irijgen. Het is nu Spanje geworden, omdat ik nooit in dat land ben geweest. Spanje heeft een woeste natuur en ik hou van landschap pen waar je in je eentje kunt ronddolen." Geen windmolens Maar de doortastende amazone hoopt geen gevechten met windmo lens aan te gaan, zoals de dolende ridder. Ze bekijkt haar rit tamelijk realistisch. „Tijdens de reis hou ik een dag boek bij, en maak ik ook foto's. Daarna wil ik een uitgever zien te vinden voor de reisbeschrijving; en daarbij wil ik graag mijn gedichten bundel laten uitgeven." Marie-Louise weet nog niet zeker wanneer ze terugkomt. Het einddoel is een maand zwerven in het bin nenland van Spanje. En misschien vindt ze daar werk. Ze denkt vier maanden over de reis te doen als ze niet in Spanje TILBURG Het kabinet heeft besloten de twee miljoen gulden, die op de begroting voor dit jaar was uitgetrokken voor een begin van het Neder- j landse ruimtevaartprogram ma, hiervoor inderdaad te be- i stemmen. De heer F. J. L. Diepen, comrner- cieel directeur van Fokker, onthulde dit gisteren op het lustrumcongres over Europa en ruimtevaart van het Tilburgse studentencorps Sint Olof. Hij herinnerde eraan dat Philips en Fokker in 1966 twee voorlopig uit gewerkte projecten aan de regering hebben voorgelegd. Een ervan betreft de ontwikkeling van een experimen teel grondstation voor de telecommu nicatie via satellieten. Het andere heeft betrekking op de produktie van een satelliet voor wetenschappelijke doeleinden. ACHTERSTAyD De heer Diepen onderstreepte het grote nut van een nationaal ruimte vaartprogramma. Hij merkte op dat het niet geloofwaardig is dat ons land de achterstand op dit gebied op bijvoorbeeld Rusland en Amerika zal inhalen maar hij vond het noodzake lijk dat getracht wordt de ach terstand niet nog groter te laten wor den. boycot De organisatoren van het lustrum congres begrijpen de reden niet van het wegblijven van de studenten op het tweedaagse congres. Van de 2.300 studenten zijn er maar enkele tien tallen wezen luisteren naar de di verse sprekers. De president van de lustrum com bi ij ft: anderhalve maand heen, een maand in Spanje, en anderhalve maand terug. Petroesjka zal 40 50 kilometers per dag moeten lopen. „Anders komt ze er niet," zegt ze resoluut. „Ik ben daarom wel verplicht haar kracht voer te geven. Dat is haver, gerst en hooi, en natuurlek grazen in "en wei land als dat kan. MARIE-LOUISE EN PETROESJKA COWBOYZADEL beter voor het paard Aan een paard komt geen revisie of doorsmeren te pas zoals bij een auto. Wel zal ik eens in de maand met 'haar naar de hoefsmid moeten." Tientje per dag Ze heeft een tientje per dag voor vrouw en paard samen uitgetrokken. De nachten kan ze in haar tent of op een boerderij doorbrengen. Petroesj ka kan dan in een weiland of in een boerenstal slapen. Marie-Louise werd dinsdag 21 jaar, en heeft toen haar paard ..een cadeautje aan mezelf" gekocht. De 5-jarige merrie met Arabisch bloed kostte 1800. „Erg goedkoop, omdat ik haar heb overgenomen van een oude baas van me; maar zo goed als niet aangereden," zegt ze in echt paardemensenjargon. Verduidelij kend: „Er hebben weinig mensen op gezeten." „Dus geen tweedehandsie?" vraag ik aarzelend. Marie-Louise we pra ten in de kantine van manege De Boshoeve te Soesldijk, waar Pe troesjka staat heeft haar antwoord direct klaar. „Een paard is altijd tweedehands als je 'm niet zelf hebt gefokt. Houdt Petroesjka het uit, dan beschouw ik haar als een heel goed paard. En als ik geld heb. hoop ik haar in dat geval te laten dekken, want ik wil dan een veulen van haar." Mijn vergelijking met een auto is dus een misser. Marie-Louise heeft wèl de ANWB geraadpleegd voor de route. Als een automobi list-met-vakantie beschikt ze over een routebeschrijving van bij uitstek secundaire (dus rustige) wegen Ze vertrekt uit Soestdijk, en hoopt via enkele maneges in de omgeving van Antwerpen, naar Normandië er Bretagne te rijden. Ze wil ook La Camargue. het paar- dengebied in Zuid-Frankrijk bezoe ken. Daarna volgen Marseille, Nice en de Pyreneeën Al die tijd zullen alleen haar ou ders bericht krijgen. „Kennissen en vrienden stuur ik als symbool dat mijn reis is geslaagd pas een kaartje uft Madrid." Om haar bagage goed te kunnen vervoeren, en de lasten voor het paard te verlichten, heeft ze een Amerikaans cowboyzadel aange schaft. Aan dit zadel kunnen zadel tassen en bagage worden bevestigd. Bovendien is het draagvlak groter, waardoor de druk over de hele rug van het paard wordt verdeeld. I»! maneges Marie-Louise begon zich voor paar den in interesseren toen ze zestien was. Ze was al enige jaren jeugd leidster voor de stichting Ons Huis te Rotterdam. „Tijdens een jon genskamp in Putte bij de Belgische grens zocht ik een manege in Kalmt- hout op en ging paardrijden. De eige naar van de manege vroeg me toen of ik de volgende zomer wilde komen helpen. Waarom? Hem was opgevallen dat ik me interesseerde voor op- en afza delen, kortom voor alles. Dat trok de aandacht omdat de anderen het liefst maar gelijk met gepoetste laarzen uit de auto op het paard stapten. Die volgende zomer heb ik daar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gewerkt als paardenverzorgster. Ik moest alles leren: van de roskam va.sl'iiouden tot rijden." F.en manege-eigenaar uit het Belgische Schilde vroeg haar 's win ters bij hem te komen werken. Ze leerde daar lesgeven, omgaan met Arabische paarden, en kreeg een on geluk: acht weken rust houden met een gescheurde schouder. In Schilde deed ze ook voltige (acrobatiek te paard), w^t haar lieve- lingssport werd. „Dit is de enige ma nier om goed te leren paardrijden." lAiorm volume Na Schilde werd ze instructrice in de hackneystoeterij te Barendrecht. Ze gaf daar onder meer „carrousel- les"' in het Frans. Ze zegt: „Ik heb een enorm grote mond, ook wat volume betreft er. verder is het een kwestie van zelf verzekerd zijn. De paardensport zit overigens bij ons niet in de familie; wel is m'n vader sportleraar." Marie-Louise verliet ook Baren drecht weer en werd paardenver zorgster bij een manege in Soest. Ze werd daar door een merrie in het oog gebeten, maar raakte bevriend na veel moeite met het lastige paard. Dit laatste lukt* haar niet met de BUSSUM Het raadslid voor de Boerenpartij, de heer J. Schmal te Bussum. heeft deze week een kleine melkoorlog ontketend. De heer Schmal. die zelf veehouder is, is namelijk begonnen uit protest tegen de jongste melkprijsverhoging bij zijn woning aan het Bussumse Eendrachtspark losse melk aan de huisvrouw te verkopen tegen een zeer lage prijs. Gistermorgen waren er ongeveer tachtig klanten die in totaal bijna 150 liter melk van hem afnamen tegen 40 cent de liter. Bij een afname van vijf liter ineens be taalt men zelfs maar 35 cent. De heer Schmal is deze actie be gonnen uit protest gegen de melk- prijsverhnging en tegen het feit dat de veehouders zelf van deze verho ging niet profiteren. De veehouder voert als argument ook een medede ling aan uit het blad De vrije boer waarin staat dat verkoop van losse melk op eigen wijze geoorloofd zou zijn krachtens een nieuwe bepaling in EEG-verband. CRAIOVA President Ceausescu van Roemenië heeft gisteren in Crai ova in aanwezigheid van president De Gaulle van Frankrijk opnieuw aangedrongen op opheffingen van de NAVO en het Warschau-pact in het belang van de verzekering van vrede en veiligheid in Europa. Op de derde dag van het bezoek van De Gaulle zei de Roemeense president tot 5000 belangstellenden dat uit de besprekingen met de Franse delegatie was gebleken dat Frankrijk en Roemenië een bijdrage willen leveren voor het tot stand brengen van de eenheid van de Euro pese naties in vrede en veiligheid. Van belang hiervoor zijn onder meer de erkenning van het bestaan van Oost- en West-Duitsland en de Oder-Neisse lijn als grens met Polen. In zijn antwoord zei generaal De Gaulle dat Frankrijk tezamen met Roemenië grote dingen tot stand zou kunnen brengen zoals „een Europa zonder IJzeren Gordijn", een Europa van onafhankelijke staten en een Eu ropa van staten die hun eigen bestemming bepalen. missie en de voorzitter van de con grescommissie menen dat van de kant van de studenten geen sprake is van een boycot. Gesuggereerd is dat de studenten het congres boycotten omdat men de expositie van de Ko ninklijke luchtmacht voor de hoofd ingang van de hogeschool niet kan rijmen met "lustrumfeesten. Vandaag zou een teach-in over de ze kwestie worden gehouden. Giste ren lagen namelijk op verschillende plaatsen in het gebouw stencils met een oproep hiertoe. Het is niet be kend wie deze teach-in organiseert. Prof. E. W. G. Scholten: (Van onze correspondent) NIJMEGEN Het is jammer dat de ARP en de CHU na de oorlog niet met vernieuwde organieatics van start zijn gegaan, zoals de KVP en de PvdA, want daardoor heeft het conservatisme in deze partijen (zoals in elk statisch blok) zijn kansen ge kregen. Dit zei de VU-hoogleraar prof. mr. L. W. G. Scholten gisteren op het lustrurticbngres van de Nijmeegse historische studentenvereniging „Dr. Huyber". Prof. Schol ten noemde twee hoofd oorzaken, die tot conservatisme in de vooroorlogse ARP hebben geleid. Als eerste noemde hij de omstandigheid dat de persoonlijkheden die door Kuyper waren „opgevoed", ook zelf wel eens wat te zeggen wilden heb ben. waardoor figuren in de leiding kwamen die de nodige scholing misten. Voorts was er het geleidelijk opge bouwde systeem van de „afgeleide beginselen", die dezelfde eeuwig heidswaarde kregen als de essentiële bijbelse beginselen. Prof. Scholten noemde dit een theologische fout. Bestuur CBTB: „Overheid moet de veehouders helpen" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het is van het grootste belang dat zo spoedig mo gelijk een Eui'opees zuivelbeleid tot stand komt, dat een bevredigend in komen voor de veehouders mogelijk maakt", aldus het bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en tuindersibond. Het bestuur, dat gisteren bijeen kwam, heeft zidh beraden op mid delen om op korte termijn een op lossing te vinden voor de moeilijk heden in de veehouderij. De NCBTB meent dat zolang een Europees zuivelbeleid nog niet func tioneert, de overheid maatregelen moet nemen om een ernstige terug gang van het inkomen van de vee houders te voorkomen. Daartoe dienen voor boter en melkpoeder inleveringsprijzen te worden vastgesteld op een zodanig niveau dat de eerder afgesproken melkprijs van 35,5 cent ook inder daad kan worden bereikt. Het bestuur betreurt het dat de minister pas na twee maanden een inleveringsregeling voor magere melkpoeder heeft ingevoerd. Daar door hebben de Nederlandse veehou ders. geheel buiten hun schuld, grote verliezen geleden. Een In het geheim genomen fo to van een van de testmodellen van de Peugeot 504. Of dit het uiteindelijke model zal worden, kan de Importeur nog niet mee delen. Waarschijnlijk Is wél, dat de wagen nog dit jaar in produk tie wordt genomen. Niet als op volger van de 404, maar als uit breiding van de lijn. De 504, die volgens deze foto qua model aanzienlijk verschilt van de bekende 404, zal vermoe delijk met een sterkere motor worden uitgevoerd. Wat de Peugeot 204 diesel be treft: hoewel deze er al zou moe ten zijn, bewaart de fabriek er nog steeds het stilzwijgen over. Aangenomen wordt echter, dat hij binnen enkele maanden zijn entree op de weg zal maken. DEN HAAG Aangespoord door de Tweede Kamer heeft de regering voorgesteld dat over de komende drie jaren geen omzetbelasting zal wor den geheven over de levering en invoer van dagbladen krach tens abonnement. Dc regering vindt een gezonde positie van de pers van groot belang om de onafhankelijkheid en de geva rieerdheid van de dagbladen in stand te houden. Tevens een toelichting öp een nota van wijziging op het wetsontwerp omzetbelasting 1968. Onderzoek Omdat een interdepartementaal on derzoek wordt ingesteld naar maatre gelen om de positie van de dagbladen te verbeteren, vindt de regering het beter te wachten met een lastenver zwaring. Ter voorkoming van administratie ve moeilijkheden bij de verkoop van losse nummers is dit tarief beperkt tot de abonnementen. Deze tegemoet koming scheelt de fiscus over de drie jaren 27 miljoen gulden. baas van de manege. Gevolg: ze kwam bij de manegè. die nu De Boshoeve heet, en toen nog moest worden opgebouwd. „Ik deed daar al les. en kon in klompen en spijker broek rondlopen, en dat beviel me." Maar een derde ongeluk bracht haar een lichte hersenschudding. „Ik lag drie dagen op bed, dacht na, en concludeerde dat ik meer vrije tijd moest hebben." Marie- Louise solliciteerde in Zwitser land en werd verzorgster van een particuliere stal met vier springpaarden in Jouxtens-Me- zery bij Lausanne. Na twee jaar kwam ze naar Nederland terug. En ze had ge noeg verdiend om haar droom te kunnen realiseren: op een eigen paard een hele, hele, hele lange rit maken. Marie-Louise van Geel, ama zone zonder vrees of blaam, hasta la vista! LUCHTMACHTBASIS VAN- DENBERG Met succes is vanmorgen vroeg op de Cali- fornische luchtmachtbasis Van- denberg de Europese satelliet ESRO-2 in een baan om de aarde gebracht. De succesvolle lancering komt na een serie mislukkingen waarbij de ESRO-1 werd vernield en de lance ring van de ESRO-2 werd uitgesteld wegens een fout in het aftelmecha nisme. De 74-kilo wegende satelliet zal ge gevens over de kosmische straling en over de zonnestraling in de vorm van X-stralen en deeltjes naar de aarde zenden. Geleerden uit Engeland, Frankrijk en ons land hebben de proefnemingen ontworpen, die de ESRO moet uitvoeren. Men is vooral nieuwsgierig naar de i rol die de van de zon afkomstige straling van deeltjes speelt in de op bouw van de Van Allen-stra- lingsgordels om de aarde. Betere kennis hiervan kan bijdragen tot vermindering van het risico van be mande ruimtevluchten in perioden J van verhoogde zonne-activiteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9