moet van Achttien doorgaan Bondsdag neemt noodwetten aan In België rooms- ®chotse i""?eu rode coalitie? Franse gendarmerie in staat van alarm anders Lan andere Uit de Haagse hof geplukt TILANUS: RADICALEN VERGISSEN ZICH PERMANENT OVERLEG CHR. PARTIJEN GENOEG VAN MEDITATIE Ook in Italië Marijse de .lO.OOOsfe Consequenties Kom over Brug Vrije Volk ontslaat 15 journalisten C krnoT mil Inno CVP WIL BSP ALS PARTNER itril krijgt ruillong VRIJDAG 17 MEI 1968 (Van onze parlementsredactie) RONINGEN „Ik hoop en verwacht dat na behandeling van de rapporten van de Achttien Ijrdoor CHU. ARP en KVP de afspraak kan worden nagekomen die in de laatste vergade ring is gemaakt, namelijk dat de voorzitters hierna een volgende vergadering van de Achttien zullen beleggen. Het zou verraad zijn in de sfeer van saamhorigheid en onderling vertrouwen die in de groep is gegroeid wanneer het anders zou uitkomen." Na hun meditatie-lessen in India waarbij zij volgens de Beatles be drogen zijn uitgekomen) geven Ringo Star en echtgenote Maureen zich weer over aan meer wereldse genoegens. Gisteren vertrokken ze van het Londense vliegveld naar het Zuidfranse Cannes, om luister bij te zetten aan het daar te houden filmfestival. Dit zei de voorzitter van de CHU. drs. A. D. W. Tilanus, vanmiddag in zijn openingsrede op de algemene vergadering van de CHU in Gronin gen. De Unievoorzitter hield een krach tig pleidooi voor spoedige hervatting van het gesprek van de Achttien. Wij zijn over de grenzen van kerken en partijen heen, bezig met elkaar. We mogen als christenen elkaar niet meer loslaten. Daarom moet het overleg worden voortgezet, aldus de heer Tilanus. Wij zoeken naar een samenwerking die wellicht vormgevend zal zijn voor de politieke verhoudingen in ons land voor enige decennia. We willen niet streven naar machtscon centratie of opsplitsing van de maatschappij in een christelijk en niet christelijk deel. Wie is het zo dat we een aantal zaken gemeenschappe lijk moeten aanpakken om er iets van te maken. We zullen ook over een aantal zaken gezamenlijk moeten "ndenken. „Ik acht daarvoor op dit moment een permanent overlegorgaan van de drie grote christelijke partijen het meest aantrekkelijk. Dat is in princi pe in de Achttien al aanwezig. Dat moet doorgaan", aldus de Unievoor zitter. CHU De heer Tilanus merkte voorts op dat de Partij Radicalen de politieke duidelijkheid in Nederland niet heeft vergroot Men wil christen zijn maar schrapt het woord christelijk uit de naam van de partij. Men wil ook niet de consequentie van de „doorbraak" van de PvdA. (vervolg van pagina 1) Een andere drijfveer was gelegen in het feit, dat arbeiders van de vlieg tuigfabriek Sud Aviation in Nantes de staking door de bezetting van het bedrijf en het opsluiten van de direc teur kracht hébben trachten bij te zetten. dat de meeste studenten" totaal niet gediend zijn van de leerstaking en van de cxamenbovcot. Vooral dege nen die zich aan het einde van de studie bevinden, vrezen dat ze een vol jaar zullen verliezen. Voorkomen Omdat de politie zich nog altijd v,ni« afzijdig houdt in tegenstelling tot Wat het laatste '"treft, in NanlM de v .«f* nnn eraan cf IlriPntPIl VPTIPCTIS T barricadegevechten en andere botsin gen worden voorkomen. De sterke arm staat overigens niet te popelen om de studenten uit de Sorbonne of uit het Odéontheater te jagen. Bij de politie voelt men zich op het hart getrapt omdat zij min of meer de schuld gekregen heeft van de relletjes, waarbij meer dan dui zend gewonden (de helft eigen mensen) vielen. Hoewel het politie mannen streng verboden is te staken, wordt er in bepaalde kringen toch over een staking gedacht. In het Odéontheater, dat woensdag avond werd bezet, worden soortge lijke discussies gehouden als in de Sorbonne. De terminologie is vaag en bijzonder rood gekleurd. Tegenstan ders durven nauwelijks de mond open te doen. Iemand die de moed heeft naar voren te brengen dat zijn examens in de knel raken, wordt met kreten als „Egoïst!" en „Bourgeois!" van het podium af geschreeuwd. heeft een groep studenten eveneens de culturele revolutie uitgeroepen en het universitaire leven lamgelegd. Er bestaan nauwe contacten tussen hen en even links georiënteerde gangma kers onder de arbeiders van de fa briek. In beide gevallen werd het Chinese patroon tot in het kleinste detail gekopieerd. Staking Hetzelfde kan gezegd worden van een staking, die in een bij Parijs gelegen Renaultfabriek is uitgeroe pen. Ook daar houden arbeiders (2500 in getal) de gebouwen bezet. Vijfhonderd studenten, die zich bij de Renaultstakers wilden aansluiten, is gisteren overigens de toegang tot de fabriek ontzegd. De arbeiders wil den geen geweld van de politie uit lokken. Ook het communistische vakver bond heeft, om dezelfde reden, beslo ten zijn leden te adviseren zich te onthouden van studentenmanifesta ties, omdat deze meestal in een op- roerstemming eindigen. „Het is de taak van de regering", zei premier Pompidou gisteravond, „de Republiek te beschermen. En wij zullen haar beschermen!" Bevoegdheden Omdat president de Gaulle in Roe menië verblijft, heeft Pompidou al diens bevoegdheden bij volmacht overgenomen. Terwijl de gedeeltelijke mobilisatie van de Nationale Garde bij de Franse bevolking enige onrust heeft gezaaid, nemen ontelbare Parijze- naars de convocaties van de studen ten nog altijd niet serieus. De alge mene opvatting is dat men de jeugd maar moet laten uitrazen. Zolang het bij opgewonden discussies in de Sor bonne en in het Odéontheater blijft, maakt men zich weinig zorgen. De activisten, die naar het voor beeld van de Rode Garde in China de twee gebouwen hebben bezet, schij nen bovendien een fout te hebben gemaakt. Steeds duidelijker wordt MILAAN De studenten in Milaan hebben donderdag hun acties hervat door de faculteit voor literatuur van de Bocconi-universi- 1 teit te bezetten. MADRID Verscheidene honder den studenten hebben gisteren stenen en lege wijnflessen naar de politie gegooid en lessenaars, stoelen en banken verbrand tijdens relletjes op en buiten het terrein van de uni versiteit van Madrid. De 13-jarige Marijse Wullyamaz uit Parijs was het 50.000ste Franse schoolkind dat in het kader van de excursieprogramma's, die het Franse ministerie van onderwijs organiseert, een bliksembezoek aan Nederland bracht. Op het centraal station in Amsterdam ontving zij een aantal cadeaus. Wanneer de Radicalen menen dat zij het monopolie van de progressivi teit hebben, sluiten zij hun ogen voor de werkelijkheid. De KVP heeft zich uitgesproken voor een consequent vooruitstrevend beleid, de CHU voor een vooruitstre vend beleid gericht op vooruitgang van de maatschappij in al haar gele dingen en de ARP houdt vast aan de Evangelische radicaliteit. De heer Ti lanus vond niet dat de KVP-uit- gangspunten na het vertrek van een aantal radicalen veranderd waren. De heer Tilanus hoopte dat de Ra dicalen spoedig zouden inzien dat zij zich hebben vergist en terug zullen keren naar de partijen waar zij van daan komen. Wij hebben in Neder land geen behoefte aan versnippering van krachten. Permanent De Unievoorzitter besteedde veel aandacht aan de positie van het noorden van het land. Hij bepleitte een betere coördinatie van het beleid in dit opzicht. Drs. Tilanus deed de-suggestie om de 750 miljoen die vrijkomen bij de invoering van het BTW-stelsel gro tendeels aan te wenden voor het noorden, oosten en zuiden van ons land waar de meeste werkloosheid heerst. „Dat betekent hulp aan het noorden met meer dan woorden." BTW De heer Tilanus noemde het „een zich herhalende last voor de schat kist" wanneer men het vrijkomende bedrag bij invoering van het BTW-stelsel geheel zou aanwenden i voor de sociale verzekering of be- I lastingverlaging. De mensen zouden het ook niet begrijpen als dit bedrag voor belastingverlaging zou worden j aangewend juist nu de overheid voor zulke zware opgaven staat. Als de prijsontwikkeling door in- i voering van de BTW tegenvalt, zul- j len compenserende maatregelen in de sociale sfeer niet achterwege kunnen blijven. Drs. Tilanus herinnerde er aan dat de Unie steeds huiverig is geweest voor invoering van de vrije loonvor ming met name in zwakkere be drijfstakken. De loonbeweging in haar totaliteit overziende concludeer de hij dat de vakbeweging zich in deze van haar verantwoordelijkheid bewust is geweest. Mellema De heer Tilanus herinnerde voorts aan het feit dat de heer Mellema rust heeft genomen in verband met een door hem veroorzaakte aanrijding. Dit moment is niet geschikt om hier over een uitspraak te doen. De zaak berust nog bij de rechter, zei hij. Wanneer over enige tijd alles beter is te overzien zal het bestuur van de CHU contact opnemen met de Twee de-Kamerfractie om zich nader over de positie van de heer Mellema te beraden. De fractievoorzitter in de Tweede Kamer bepaalt voor een deel het gezicht van de Unie. Daarom is rustig beraad over deze zaak nodig. Serie samenkomsten AMSTERDAM De leiding van „Kom over de Brug" gaat in vijftien streeksamenkomsten nog eens met de plaatselijke medewerkers van ge dachten wisselen over deze zo geslaagde actie. Daarbij zullen vragen aan de orde komen als: welke consequenties heeft deze actie? en kunnen we het ons permitteren de samenwerking, ook plaatselijk, nu weer in het archief bij te zetten? De reacties uit deze bijeen komsten zullen bij de verdere be leidsbepaling een belangrijke rol spe len. In Zuid-Holland zijn vier samen komsten gepland: vanavond in de Bethelkerk aan de Verkadesingel in Vlaardingen, maandag in de Zuider- kerk aan de Lammenschansweg in Leiden, dinsdag in de Statensingel- kerk in Rotterdam en woensdag in het gebouw van de hervormde ge meente, Groot Hertoginnelaan 28 in Den Haag. Aanvang steeds om acht uur. In Vlaardingen en Leiden zal ds. P. J Mackaay de materie inleiden, in Rotterdam wika Th. J. Rijks en in Den Haag de heer J. Bos. AMSTERDAM Het socialisti sche dagblad Het Vrije Volk heeft een vijftiental journalisten per 1 augustus ontslagen in het kader van de aangekondigde reorganisa tieplannen, waarbij het uitgebreide editiestelsel drastisdh zal worden in gekrompen. Bij het bedrijf in Groningen werd al eerder een aantal journa listen ontslag aangezegd. De direc tie heeft een gunstige financiële af vloeiingsregeling getroffen. caballero constante kwaliteit Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 STUKS 1.50- EEN LAURENS PRODUKT Uitbouw Unie De voorzitter kondigde verder nog een aantal maatregelen aan gericht op verdere uitbouw van de Unie. In principe is overeenstemming bereikt over samenvoeging van het CH-Weekblad en het ledencontact blad Binding. Binnenkort hoopt de CHU een voorlichtingsfunctionaris te benoemen. Als de contributie-af dracht goed blijft lopen, zal een functionaris voor de Savornin Loh- man Stichting worden benoemd. Drs. Tilanus zag het als een taak voor de Unie zich met name tot de jeugd te richten. Te weinig hebben wij naar het geluid van de jongeren geluisterd. Tegen deze achtergrond heeft de CHU in de achttien voor gesteld speciale studies te maken over de democratisering van het on derwijs en de toekomstige technolo gische en ruimtelijke ontwikkeling. BRUSSEL De p.olitieke crisis in België, die reeds meer dan drie maanden duurt, heeft gisteren een onverwachte wen ding gekregen. Het bestuur van de christen-democratische CVP heeft zich, na een uren lange vergadering met forma teur Vanden Boeynants, una niem uitgesproken voor een coalitie met de socialistische BSP. Het bestuur verzocht de aftredende oud-premier, die begin vorige week van de koning een formatie-opdracht kreeg nadat een socialistische poging om een CVP-BSP-coalitie te vormen was mislukt, onmiddellijk onderhan delingen met de BSP te beginnen. Sedert de verkiezingen op 31 maart jl. was van de zijde der CVP steeds de voorkeur uitgesproken voor een nationale coalitie van de CVP, de BSP en de liberale PVV, of althans nationaal overleg over de oplossing der huidige Vlaams-Waalse proble men alvorens men een definitieve keuze van coalitiegenoten zou maken. Op dit CVP-standpunt strandde de formatiepoging van de voorzitter der BSP, Collard, veertien dagen geleden. DOOR Terwijl de ijsheiligen langs de ra men trokken zat ik warm in Mexico Dat is zo een Haagse manier van spreken. „Nu moet ik even naar Mexico" en je trekt je jas aan en gaat. Niet ver hoor. Naar de Var Lennepweg nummer 47 waar am bassadeur Rafaél Urdaneta de la Tour en zijn heel mooie vrouw wo nen. Het huis waar je nieuwsgierig rond zou willen drentelen, heel blank en licht gemeubeld vol schoonheden van de Mexicaanse cultuur en stukken, die op een sys tematisch verzamelen wijzen. Ivoren schaakspellen en beeldjes van jade en koraal in glazen nissen, wonder mooie schilderijen... Er is een handvol schrijfsters en vrouwelijke journalisten genood ter ere van Virginia Guillén Barrios Go mez, een Mexicaanse collega die in bliksemvaart Europa doorreist ver gezeld van een lieftallige dochter. Specialiteit: de Nederlandse ko ninklijke familie. Ze vlindert in blauwe kant door de salons, zoals ze onder hoede van Rijksvoorlichtingsdienst en buiten landse zaken Amsterdam en Den Haag verkend heeft, tempo, tempo... Er staat een mevrouw, die me verschrikkelijk bekend voorkomt on die ik toch niet kan thuisbrengen Opeens daagt het als ze haar zwart gemontuurde bril opzet om naar cie films te kijken, die ons in de biblio theek vertoond worden. Het is An nie M. G. Schmidt. Films speciaal als uitnodiging voor de Olympische Spelen ge maakt. Een gigantisch stadion, een zwembad bovenop een wolkenkrab ber. bloemenweelde, warmte.... Den Haag mag op het ogenblik in mineur treuren, nu het groen ver dwijnt om er snelwegen voor in de plaats te krijgen, wie de Mexicaanse racebanen, viaductenstelsels en spinnewebknooppunten. zoals ik op de film, heeft gezien, beseft dar we nog maar aan het begin staan van c,en nieuw tijdperk. En toch, zo verklaarde collega Barrios Gómez, haast niemand zich n Mexico.... Dat zijn zo de raadsels, waar je mee zit bij een al te vlacitig be zoek. Maar goed. het was allemaal inte ressant genoeg. En hartelijk ook. Virginians nodigde ons allemaal uit eens over te wippen en het zelf te komen zien. Had een hele stapil visitekaartjes bij zich. voor ieder één. Zou er even haar adres op schrij ven. Maar toen... in vele talen klonk het: „Mijn bril, waar is mijn bril Iedereen zocht. Geen bril. „Iemand een bril voor me?" Onmiddellijk rukten we onze bril len af en boden die aan. Geen gaf haar een duide'ljk bceid. Tot de mijne op haar neus kwam. „Ah, uitstekend, voortreffelijk." In een mist zag ik gezichten langs me trekken, handen zich uitstrekken naar een wit kaartje.... Ik durfde geen voet verzetten, geen vin verroeren. Wie weer wat ik onder de voet of van een tafeltje zou lopen... Alle gasten deinden weg op de golving van mijn duizeling. Ook iets blauws vloeide verder van me.... Opeens doemde de zee weer aan. er kwam iets op mijn neus en de wereld was er weer. Virginia stond stralend voor me. Met een kaartje. Ik zal het zuin.g bewaren. Op weg naar de tram stoeiden de ijsheiligen wild rond me. Die Mexicaanse zon.... ik wil best gaan. Neem dan wel reservetril mee het maakt alle verschil met of zoi. der. de matras waarop u werkelijk uitrust EDINBURGH Chirurgen van een ziekenhuis in Edinburgh hebben woensdag een longtransplantatie ver richt, de eerste in Europa. De 15-jari- ge Alex Smith, afkomstig van het Hebriden-eiland Lewis, kreeg een long van een meisje van achttien. De operatie duurde tweeëneenhalf uur en stond onder leiding van de chi rurg Andrew Logan. Het ziekenhuis wilde nog geen na dere gegevens over de operatie be kendmaken. behalve dat de toestand van de patiënt „bevredigend" is. Longtransplantaties worden beschouwd als een zeldzame vorm van chirurgie, hoewel zij tweemaal zouden zijn verricht in de Verenigde Staten en vervolgens in Canada en Japan. Artsen hebben verklaard, dat de longtransplantatie echter tech nisch minder moeilijk uitvoerbaar is dan hart- of levertransplantaties. BRUSSEL In Antwerpen ij een 55-jarige makelaar aangehouden, die goedgelovige stadgenoten mot be hoefte aan een stukje g:nnd in Sardi nië, voor enige miljoenen guldens zou hebben opgelicht. De man, die als nud-voetballer vooral in sportkringen in de Schel- destad nogal wat aanzien en vertrou wen genoot, werd onlangs failliet ver klaard en sedertdien rege.n het klachten op de griffie van de Ant werpse rechtbank, in goedingehchte kr r.cer sprak men van een schuld var 15h tol 200 milin^r. frank. d.i. tien tol veertien mi'ioer, gu'den Het onoeizoek wordt slerK belemmerd doordot de makelaar er geen enkele boekhouding op na heeft gt-'ouden. BONN De sinds tien jaar heftig omstreden noodtoestands- wetten hebben gisteren de twee de en beslissende horde genomen. De Bondsdag keurde in twee de lezing de laatste grondwets wijziging goed. Tegen waren de Vrije Democraten. Van de artikelen, die bij een bui tenlandse of binnenlandse nood toestand de regering buitengewone bevoegdheid verlenen, gaven vooral het „bondgenootschapsgeval" en de inzet van de Bündeswehr ook bij een binnenlandse noodtoestand aanlei ding tot heftige discussies. De bepaling inzake het „bondge nootschapsgeval" luidt, dat de rege ring zonder het parlement of een parlement daarin te kennen, alvast noodmaatregelen kan treffen als de NAVO de toestand gespannen acht. De Bündeswehr zal alleen dan te hulp worden geroepen als 'de politie of grenswacht bij een natuurramp of een georganiseerde en gewapende binnenlandse opstand niet toereikend Op basis van de nu goedgekeurde versie van de wetten zal met de drie westelijke bondgenoten worden on derhandeld over opheffing van hun in het Duitsland-verdrag van 1955 op genomen rechten, zoals beperking van het post- en telefoongeheim. De dan volgende derde lezing is niet meer dan een formaliteit. Het ontbreken van een regeling voor een nationale noodtoestand heeft een volledige Westduitse soe vereiniteit steeds in de weg gestaan. Amerika. Frankrijk en Engeland hebben zich indertijd zelf bevoegdhe den aangemeten in het belang van hun eigen veiligheid. In Frankfort hebben gisterochtend leden van de radicale, links-socia listische studentenbond als protest tegen de noodwetten de ingangen van de universiteit versperd. Het kwam tot gevechten toer 300 leden van een inderhaast gevormde tegenbeweging het actiecomité democratische stu denten het universiteitsgebouw binnen wilden. Zoals bekend is in de Bondsrepubliek fel geprotesteerd te gen de wetsvoorstellen inzake de noodtoestand Men vreest dat wan neer deze noodwetten worden aange nomen de weg wordt geëffend naar een nieuwe dictatuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7