Suriname-zending viert 175-jarig bestaan Geref ormeerde wereld" is er nooit geweest Nog veel bejaarden armoede op rand Niet te snel besluiten tot ontbinding van Kamers Een noord voor vandaag PIONIERS VAN OECUMENE Straks half jaar goedkoop reizen Uw probleem is het onze... Algemene Bank Nederland 55 HOGESCHOOLDAG IN KAMPEN Anders gebrek aan eerbied voor kiezers Ds. A. J. Radder ARPsec-retaris gepromoveerd Drs. Combrink gepromoveerd overleden Vrijmaking in Heemstede BERQEPiMGSWËRK In Johannes 21 keert de evangelist terug tot het verhaal van Lucas, waarin de discipelen van achter hun netten werden weggeroepen (lees Lucas 5 1-11 maar). Toen gaven zij alles op om Christus te volgen. Vanaf dat ogenblik zorgde de Heer voor hen. Nu is de Heer opgestaan. Hij is niet meer dag in dag uit licha melijk aanwezig. En Petrus keert terug naar zijn oude beroep. Hij moet immers voor zichzelf en voor zijn gezin zorgen. En net als die nacht in Lucas, eer ze de rabbi volgden vangen ze niets. Ze werken tevergeefs. Daar ligt een waarschuwing in. Wie eenmaal de Here Jezus gekend heeft kan zijn leven niet meer in eigen handen nemen. Christus heeft beloofd voor ons te zorgen. Hij wil verantwoordelijk zijn voor ons leven. Wie dan van Zijn weg zich afkeert, zal in het niets terecht komen. De opgestane Heiland wil ons even zeer nabij zijn als Hij de twaalf discipelen nabij was. De grote zekerheid van de chris ten is „Hij zorgt voor mij." Maar dan moeten wij Zijn aanwe zigheid erkennen. Daarom lezen we in de brieven van Jo hannes zo vaak: Blijf in Hem. Als Petrus zijn eigen weg gaat, vangt hij niets. Als hij naar de Here Jezus luistert is zijn net vol, overvol. Dat geldt ook nu nog voor ons. We lezen vandaag: I Koningen 13 11-22. (Van c kerkrcdactie) ZEIST Het oudste zendings genootschap van Nederland, de Suriname-zending van de Evan gelische Broedergemeente, viert zaterdag zijn 175-jarig jubileum. De oorsprong van de Evangelische Broedergemeente ligt dan honderd jaar voor de Reformatie in de bewe ging van Johannes Huss in Bohe- men-Moravië. Na eeuwen van strijd en vervolging komt in 1722 een groep vluchtelingen op het landgoed van de graaf von Zinzendorf in Saksen te recht. Zij vestigen daar een ge meenschap, die ze Hernhut (onder des Heren hoede) noemen. De graaf raakt zo onder de indruk van hun geschiedenis en bijbels getuigenis, dat hij hun geestelijke leider wordt. Het zendingswerk wordt ter hand geno men. In 1738 stichtten de Hernhutters bij IJsselstein (Utrecht) een pleister plaats voor de overzee trekkende en Telefoonnummer voor bejaarden? URK Veel oudere mensen vooral de thuiswonende bejaarden zouden veel meer rust hebben als er in iedere gemeente een vast telefoon nummer is dat ze kunnen draaien om hulp of voorlichting te krijgen. Deze gedachte opperde minister Roolvink gisteren in Urk bij de ope ning van het bejaardenoord van de Talmastichting. Hij dacht dat de tele visie hierbij behulpzaam zou kunnen zijn door regelmatig op dat telefoon nummer te wijzen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid zei dat de aanpak van de voor de bejaarden te treffen voorzieningen veelal bemoeilijkt wordt door de houding van de be jaarden zelf. ,.Zij moeten zich niet generen voor hun problemen". Hij vroeg aandacht voor het stre ven de bejaarde zo lang mogelijk in staat te stellen thuis voor zichzelf te zorgen. Zij moeten zo veel mogelijk wezenlijk in de maatschappij blijven, aldus minister Roolvink. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Onlangs las ik van de schenking van een zonnewijzer door de gemeente Rotterdam aan Mon treal. Waarvoor was dat? Antwoord: Bij de 325ste verjaar dag van de stichting van Montreal heeft Rotterdam een enorme zonne wijzer aangeboden. Het feest werd 17 mei 1967 gevierd, maar toen was het werk nog niet klaar. Bij een reis van een Rotterdamse delegatie heeft burgemeester Thomassen daarom aan zijn collega Drapeau een model aangeboden. In januari 1968 echter is de 2,5 meter hoge en 3560 kg wegende zonnewijzer naar Montreal verscheeps en daar geplaatst. Hulp van lezers: Vele lezers heb ben ons meegedeeld dat De Heilige Oorlog van Bunvan in het Neder lands in de handel is. Men wende zich tot de boekhandel. Vorig jaar zijn herdrukken verschenen van alle werken van Bunyan in het Neder lands. De lezers verschaften ons tevens een eerbiedwaardige lijst van uitge vers, bij wie de laatste eeuw het boek in het Nederlands versohenen is. De oudste van die lijst was wel de bekende Haagse christelijke boekhandel J. van Golverdingen, die het werk in 1859 uitgaf. Vraag: Daar ik al jarenlang zout loos moet eten, moet ik steeds zout arme melk kopen, wat kostbaar is. Hoe wordt het zout uit de melk ge haald en zou ik dat zelf thuis kun nen doen? Antwoord: Ontzouten van melk is zeer kostbaar en kan alleen geschie den met dure machines en in het groot. Voor een particulier is dit niet te doen. Wij zullen u maar niet vermoeien met een beschrijving van dit proces. Vraag: Is een zelfstandig schilder wettelijk verplicht premie te beta-- len aan het bedrijfspensioenfonds voor het schildersbedrijf ook als hij daartegen bezwaren heeft? En kan hij nog verplicht worden om van 3 jaar terug te betalen als zij hem met ingang van januari 1968 willen inschrijven? Antwoord: Als zelfstandige in het schildersbedrijf is u wettelijk ver plicht die premie té "betalen. Als u verzuimd heeft u aan te melden, wordt in de regel de premie over de laatste 5 jaar met interest u n reke ning tebracht. Dus u komt er nog betrekkelijk goedkoop af. Toch heeft u recht bezwaren in te bren gen. maar u deelt niet mede van welke aard die zijn, PCOB bepleit correcties (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Nog te lage AOW-uitkeringen, het ontbreken van een vakantieuitkering en te hoge zie kenfondspremies zijn de hoofdbezwa ren die de protestants christelijke Ouderenbond hebben voor wat be treft hun inkomen. Voorzitter J. L. Overbeek uit Utrecht wijdde daaraan gisteren aan dacht in zijn rede op de achtste jaarvergadering van deze bond en aarzelde niet daarover teleurstelling uit te spreken. Er zijn op Sociale Zaken bespre kingen geweest te komen tot AOW-uitkeringen op basis van het netto minimum loon, wat temeer no dig is, omdat 46 procent van alle „trekkers" het alleen van AOW of AWW moeten hebben. Dat kan nog niet worden gehonoreerd. Over een vakantie-uitkering van 2 procent zeide minister, dat dit 83 miljoen zal"vergen en een premïéver hoging van 0.2 procent. Ook dat is nog niet te verwezenlijken. De steeds hogere ziekenfonds pre mies zijn in zeer veel gevallen te bezwaarlijk. Het kan toch niet. aldus de voorzitter, dat men boven de 6700 gulden per jaar 12 procent van zijn inkomen aan premie moet betalen? In de voortgezette vergadering ging CNV-secretaris L. de Graaf nog na der op deze problematiek in. U moet niet vergeten wat er de laatste kwarteeuw allemaal meer is omge gaan in de sociale verzekeringssfeer, zei hij. In 1950 was dat nog 86 mil joen; nu is dat al 10 miljard en over vijf jaar zal dat meer dan 18'/s mil jard zijn. Vergeleken met de stijging van het nationale inkomen is dat bij na vier maal zo veel. Op den duur een staatspensioen, waardoor iedereen 70 procent van zijn laatst verdiende salaris krijgt? Een niet eenvoudige zaak, temeer, daar er al zoveel in bedrijfspensioen fondsen IS ondergebracht. Maar aan gezien het bij de overheid reeds zo is, moet dat op den duur toch ook wel zijn gevolgen hebben in het be drijfsleven. In de middagvergadering werden een aantal voorstellen behandeld, waarvan er één voor bredere kring interessant is. Een afdeling stelde voor de Ned, Spoorwegen te verzoe ken het AOW-tarief, dat thans be jaarden tegen betaling van ƒ25 in de gelegenheid stelt voor half geld te reizen gedurende drie maanden, deze termijn uitgebreid, te krijgen, tot een half jaar. De voorzitter, zelf oud-spoorweg- maji. had daar zijn licht informeel eens bij de vroegere werkgever op gestoken. Hij zei dit: het is niet on mogelijk dat de NS nog eens zover zullen komen, maar een beslissing daarover is nog geen feit. WASHINGTON NcNamara, president van de wereldbank zal in Boekarest besprekingen voeren over een mogelijk lidmaatschap van Roe menië van de wereldbank en het internationale monetaire fonds. vandaar terugkerende zendelingen. In dat jaar is er al sprake van een „Broedersociëteit in de' Verenigde Nederlanden ter uitbreiding van het Evangelie onder de heidenen". Als Christiaan David in 1747 van IJs selstein naar Groenland vertrekt, krijgt hij van Nederlandse zen dingsvrienden veel materiaal ten geschenke. In 1793 zijn het. typerend voor de Broedergemeente, de Duitser Christi aan David Rothe. de Deen Erich von Ranzau en de Nederlander Renatus van Laer, die deze Broedersociëteit een officiële status geven. Zij woon den alle drie in Zeist. Zo ontstond het Zeister Zendingsgenootschap. Kanselruil De Evangelische Broedergemeente heeft baanbrekend werk verricht op het gebied van de oecumenische be weging. Men kent al lang kanselruil met predikanten van andere kerken en ook het dubbele lidmaatschap. Reeds in 1793 bestond dé „Broederso ciëteit" behalve twaalf leden van de Broedergemeente uit tien adviseren de leden uit andere kerken. Ook nu nog zitten in het zendingsbestuur drie adviserende leden uit de Gere formeerde Kerken en drie uit de Ne derlandse Hervormde Kerk. Op de zendingsfeesten spraken honderd jaar geleden mannen als Beets, Van Oosterzee, Doedes, Van Toorenenbergen en Valeton en nu A. Rigters, wijlen B. Richters, P. L. Schram en J. Verkuyl. Het waren de adviserende leden van de „Broedersociëteit" die vier jaar later, in 1797 geïnspireerd door het werk van de Broedergemeente betrokken waren bij de oprichting van het Nederlands Zendeling Ge nootschap, de voorloper van „Oegst- geest", zoals de predikanten Masman uit Utrecht en Verster uit Rotterdam, j Van meet af was sprake van harte- j lijke samenwerking. getrokken. Het zendingsgenootschap der Evangelische Broedergemeente heeft daarbij de rol van dienstbode mogen vervullen." De Suriname-zending heeft er thans na 175 jaar 178 zendingsarbei ders. 72 christelijke gemeenten, 12 kinderhuizen. 1 landelijk jeugdcen trum, 3 hospitalen. 10 poliklinieken, 3 muio's, 3 ulo's, 63 lagere scholen, 32 kleuterscholen, samen ruim 25.000 leerlingen en 600 leerkrachten. Viering Het jubileum wordt morgen ge vierd met een zendingsappel, dat om half elf in de kerk aan het Zuster plein begint. Prof. dr. J. M. van der Linde houdt de jubileumrede. Verder wordt er van gedachten gewisseld over „Kom over de Brug en nu ver der", worden de nieuwste zen dingsfilms over Suriname vertoond en is er een Surinaams programma van muziek, zang en voordracht kunst. Vandaag is in het Zeister Slot de jubileum-tentoonstelling „Suriname en het werk van de zending" geo pend. Deze expositie is tot en met 29 juni zes dagen per week geopend, inclusief Hemelvaartsdag en Tweede Pinksterdag. Zondag is zij gesloten. Er is ook gelegenheid tot het deelne men aan excursies over het terrein van de Broedergemeente. Komt u geld te kort voor een volmaakte vakantie? Dan is dit de splinternieuwe oplossing: u leent bijvoorbeeld 1.000,— van de Algemene Bank Nederland - u geniet van uw vakantie en u betaalt terug in twaalf maandelijkse termijn van 89,—. 't Kan ook in zes of negen maanden, als u daaraan de voorkeur geeft. Vraag inlichtingen over de nieuwe Vakantielening bij een van onze vele kantoren óf bij uw reisbureau. U bent welkom bf] de (Van een onzer verslaggevers") KAMPEN Wij staan mid den in een ontwikkeling, ook op theologisch gebied en wij zien niet waar het heen gaat, maar wij moeten er wel voor wr dat wij niet ergens heen i Visie ven' wy moe^en gaan> zei prof- I dr. H. Ridderbos gisteren op Dat de protestantse zending een j de Theologische Hogeschooldag grote internationale beweging is ge- van de Gereformeerde Kerken, worden, dal in hel werk steeds meer A H s Bnlta» slot eo leken worden ingeschakeld, dat de pro( dr N Ridd„bos hielde„ in I de morgenbijeenkomst korte inleidin- gen over spanningen in het gerefor- aanpak steeds meer oecumenisch wordt; is volgens1 Karl Barth te dan ken aan de visie en ide stuwkracht, die er is uitgegaan van. graaf von Zinzendorf en de kleine broederge meente. Vanuit Nederland wordt nu al 175 jaar het zendingswerk in Suriname gesteund met mensen en geld. Een folder van de Suriname-zending zegt daarvan: „De geschiedenis van Suri name kan niet geschreven worden met voorbijgaan aan de diepe sporen die het evangelie van Jezus Christus er in het volk van Suriname heeft meerde leven. In de middagbijeen komst reageerden vragen. Men stelt wel eens de vraag of de gereformeerde wereld is veranderd, aldus dr. Bruins Slot. Hij zei: Er is geen gereformeerde wereld. Wel een gereformeerd leven zoals dat in de Reformatie gestalte kreeg. Het gereformeeerde leven is een produkt van Genève, van Afschei ding en van Doleantie. Het doel was echter niet een aparte wereld te scheppen, maar de kerk te formeren. Telkens slaagde de doelstelling niet en ontstonden er kerkscheuringen. CULTUUR Stukken van de wereld werden losgelaten. Ten opzichte van de cul tuur stelde men zich defensief in. Ra dio en televisie hebben de wereld weer in onze huizen gebracht. verbazen, zei prof. Ridderbos. Het zat eigenlijk al in de lucht. De toenemende belangstelling voor de wereldproblematiek, zending, we- relddiakonaat, ontwikkelingshulp, voor de geestelijke en maatschappe lijke structuren van het moderne le ven, voor de problemen van oorlog en vrede en voor wat in onze tijd een radicalisering van de christelijke po litiek zou mogen heten, zijn als posi tieve elementen van het gereformeer de leven te waarderen. BEDREIGINGEN Het gereformeerde leven wordt echter in zijn ontwikkeling bedreigd Er waren ook vragen gesteld over de exegese van de eerste hoofdstuk ken van Genesis. De toekomst is ook geschiedenis, aldus prof. Ridderbos. Aan de hand van het verslag dat de Bijbel geeft van de toekomst weten wij niet precies hoe die toekomst zal zijn. Men kan nu wel zeggen dat de Heilige Geest machtig genoeg is om ons aan de hand van foto's te open baren hoe die toekomst zal zijn, maar die foto's zijn er niet, De Bijbel komt tegemoet aan ons voorstellingsvermogen. Het is ons wel duidelijk wat de bedoeling van God in het verleden is geweesL^n wat zijn bedoeling met de toekomst maar we kunnen er niet-zo over liddagbijeen- ^oor een opvatting van hét evaDgelie praten_.alsof. ,\ye er-.-bij zijn gewekt op honderd j dje de verzoening door God in verzoening Christus terug doet treden bij het belang van de intermenselijke ver houdingen Een andere bedreiging is volgens prof. Ridderbos dat een interpretatie van de Heilige Schrift wordt gegeven door aan de Schrift zelf vreemde op vattingen van geschiedenis, waar heid, gerechtigheid, mens zijn, e.d. JEUGD Prof. Ridderbos merkte op dat de problemen van geloof en wetenschap niet vermeden moeten worden. We moeten er aan gaan staan. Er moet openheid zijn. Dat over het gezag van de schrift zou worden gesproken zat er al jaren in, zei prof. Ridderbos. Zal de kerk haar centrale betekenis - voor heel het gereformeerde leven Wat wij vroeger werelds vonden behouden, dan zal behalve aan de wordt nu niet meer werelds geacht. I inhoud van rta nrediwn» „n u» Over wat er op het ogenblik ge beurt moeten wij ons niet te zeer (Van onze parlementsredactie) i DEN HAAG Het recht van Kamerontbinding vloeit niet voort uit een bepaald beginsel in feite gebrek aan eerbied voor de zoals de volkssoevereiniteit. 1 ki""s Men r0"" h'" bindingsrecht. Hij vindt het niet erg als men de kiezers vraagt een keer extra naar de stembus te gaan. Bij herhaalde ontbinding zou men echter Het kan vanuit het oogpunt van verschillende beginselen wor den toegepast. In ons land dient het ter bevordering van het evenwicht tussen regering en Staten-Generaal. Tot deze conclusie komt de secreta ris van de Anti-Revolutionaire Partij mr. W. de Kwaadsteniet, in zijn proefschrift „Het recht van Kamer ontbinding". waarop hij vanmiddag aan de Vrije Universiteit tot doctor in de rechtswetenschappen promo veerde. Promotor was prof. dr. L. W. G. Scholten. Dr. De Kwaadsteniet noemt het ontbindingsrecht een organisatorisch technisch middel in het staatsbestel, dat nuttig kan zijn om bij stagnatie de staatsmachine weer op gang te brengen. Naar zijn mening kan dit recht in diverse verschijningsvormen van de democratie functioneren. De democratie is echter niet afhankelijk van het aanwezig zijn van het ont bindingsrecht. Zo komt het in de staatsinrichting van de Verenigde Staten niet voor. De jonge doctor gaat onder meer uitvoerig in op de betekenis van Ka merontbinding voor de kiezers en voor de Staten-Generaal. Hij stelt dat door ontbinding de volksverte genwoordiging niet aan de kant wordt gezet. Het kabinet kan name lijk niet zonder Kamers regeren. Anderzijds is er ook geen sprake van rechtspraak in hoger beroep, ar bitrage of bindend advies, via de kie zers. Ontbinding geeft de kiezers geen extra macht of invloed boven die welke zij bij normale verkiezin gen hebben. Ontbinding bevordert slechts het ontstaan van een nieuw politiek beeld. Na het schudden der kaarten is een nieuw spel mogelijk. Dr. De Kwaadsteniet is voorstander 1 van een beperkt gebruik van het ont- kiezers tonen. Men roept hen dan steeds naar de stembus, hoewel kort tevoren een uitspraak is gedaan. Bij een conflict tussen Kamer en regering zal men Kamerontbinding slechts in het uiterste geval moeten toepassen. Voordien kan men een op lossing zoeken door het vraagstuk „in de ijskast te plaatsen" of een rege ringsvoorstel in te trekken. Vervol gens kan de regering zich onder pro test bij de opvatting van de Kamer neerleggen, dan wel aftreden. Pas hierna moet men de mogelijkheid van Kamerontbinding overwegen. Ontbinding mag alleen toegepast worden bij een onontwarbaar conflict tussen Kamer en regering; tussen bei de Kamers of in de boezem van het kabinet. Hij acht het niet juist wan neer bij een kabinetsformatie afspra ken worden gemaakt omtrent een mogelijke ontbinding. Referendum Ontbindingsverkiezingen kunnen niet op een lijn worden gesteld met het referendum. Bij een referendum vraagt men de kiezers een concrete vraag met ja of neen te beantwoor den. Bij ontbindingsverkiezingen bie den de partijen een geheel politiek program aan. Doorgaans kunnen de kiezers zich over het vraagstuk waardoor de breuk ontstond, onvoldoende een oor deel vormen. Vaak speelt de betrok ken kwestie bij de ontbindingsver- kiezingen een ondergeschikte rol. In feite gaat het bij deze verkiezingen slechts om de representativiteit van l de politieke samenstelling der Kamer. De ARP-secretaris voelt trouwens weinig voor invoering van een refe rendum. Hij stelt zich op het stand punt dat de wetgevende arbeid door samenwerking van kabinet en Sta ten-Generaal tot stand moet komen. De volksvertegenwoordiging houdt daarbij een zekere zelfstandigheid in haar oordeelsvorming ten opzichte van de kiezers. Ze moet trouwens volgens de grondwet zonder last of ruggespraak stemmen. Bij de Kroon Dr. De Kwaadsteniet meent dat het initiatief om tot Kamerontbinding over te gaan primair bij de Kroon berust. Hij noemt Kamerontbinding een van de onderdelen uit het staatsrecht, waar de Koning persoon lijk een zekere invloed heeft. Wel kunnen de publieke opinie, de pers en de Kamers de stoot geven tot een uiteindelijke beslissing om tot ont binding over te gaan. Dc Raad van State behoort wan neer deze het Koninklijk gezag waar neemt, het ontbindingsrecht niet te hanteren. In beginsel kan ook een demissionair kabinet verantwoorde lijkheid dragen voor een Kameront binding. hoewel dit in ons land onge bruikelijk is. In het proefschrift wordt een histo risch overzicht gegeven van de ge- dachten die sinds 1814 over het ont bindingsrecht zijn ontwikkeld. Ook I wordt het recht van Kamerontbin ding. zoals dat bestaat in Engeland, I België. Frankrijk en Duitsland be handeld. Over de ondergang van de Wei- marrepubliek, die leidde tot de op komst van Hitier, merkt hij op dat de negatieve werking van het ontbin dingsrecht hier gezocht moet worden in mensen en omstandigheden en niet in een verkeerde juridische vormge ving van het ontbindingsrecht. Stellingen In een van zijn stellingen zegt dr. De Kwaadsteniet nog dat de ook door AMSTERDAM Vanmorgen is aan de Vrije Universiteit gepromo- i veerd tot doctor in de godgeleerdheid drs. H. J. B. Combrink te Amster- i dam. Hij is 27 jaar. De titel van het proefschrift van deze Zuidafrikaan i I van geboorte luidt: „Die diens van Jesus, 'n eksegetiese beskouing oor Markus 10:45" Promotor was prof. dr. R. Schippers, In het proefschrift merkt dr. Com- brink op, dat er dikwijls op wordt aangedrongen dat de diaconie van de kerk Christologisch moet zijn gefun- j deerd. Daarom vindt hij het de moei te waard die dienst van Jezus aan een nader onderzoek te onderwerpen. 1 In Marcus 10 vers 45 wordt geschreven: „Wat ook de Zoon des mensert is niet gekomen om Zich te laten dienen, maar om te dienen en j zijn leven te geven als losprijs voor i velen." I De jonge doctor concludeert dat j Jezus' dienst realiteit was, persoon- lijk en verzorgend, maar de hoogste i vorm van Zijn dienst was, dat Hij j zichzelf als Losprijs voor velen heeft j gegeven. Dr. Combrink studeerde aan de I Universiteit van Pretoria. In 1964 kwam hij naar Nederland en in 1965 legde hij zijn doctoraal examen theo logie aan de VU af. christenen vaak aangenomen negatie ve houding tegenover homofielen, de ze groep onrecht doet. Verder moet de Kieswet zo worden gewijzigd dat het verbinden van lijsten van kandidaten van verschil lende politieke partijen mogelijk is. Ook pleit hij voor uitbreiding van de bevoegdheden van de Rijnmond- raad. Overheidssubsidie aan politieke partijen acht hij in beginsel aan vaardbaar. inhoud van de prediking ook aan de mondigheid van de gemeente blijven de en toenemende aandacht moeten worden besteed en zullen voor de gemeentevorming nieuwe wegen moeten worden gezocht. Prof. Ridderbos merkte tenslotte op dat de leeftijd van de gemeenteleden die de kerkelijke vergaderingen be volken voor een goede vertegen woordiging van het kerkelijk leven veel te hoog ligt. Het is van belang dat daar de stem van de jeugd wordt gehoord. Bij. de bespreking van de schrifte lijk gestelde vragen zei prof. Ridder bos. dat men elkaar onderling nu veel minder dwingt dan vroeger. We moeten elkaar de christelijke vrij heid gunnen. De persoonlijke verant woordelijkheid blijft. Als wij het hebben over ons levenspatroon, dan hoort de christelijke organisatie tot dat patroon, zei prof. Ridderbos. We moeten in vrijheid leven, maar we moeten niet leven als individualisten. Er moet wil tot samenwerking zijn en dat komt tot uiting in de christe lijke organisaties. VREDE Dr Bruins Slot zei dat het ontzet tend moeilijk is dat de kerken uitspraken doen over oorlog en vre- de. De vraagstukken zijn zeer gecom- pliceerd en er zijn aspecten die de kerken niet kunnen beoordelen. Je kunt je dan afvragen of deze zaak j niet beter aan de politieke partijen kan wordgn overgelaten. Prof. Ridderbos had weinig waar- j dering voor die predikanten die op I de kansel allerlei eigen wijsheid po neren over politieke vraagstukken. I Zij kunnen wel menen de juiste visie j te hebben, maar zij moeten dan ook weten dat er kerkleden zijn die me- nen vanuit het evangelie een andere visie te hebben. Een predikant moet zich daarom matigen. Op de preekstoel moet hij de boodschap van het evangelie brengen. Op de kansel moet worden gebeden en deze gebeden zijn van veel meer betekenis dan domi neeswoorden over de politiek. Het komt voor, zei prof. Ridderbos, dat predikanten een politieke beschou wing houden op de kansel en die even onderbreken voor het zoge- GEREF. GEM. IN NED n.,md uitleggen van de tekst en Beroepen te Rotterdam-cen.rum, Zl P onderwerp lerugko- te Dordreoht en te Rijssen: kand. J. m'de Groot te Veenendaal SOESTDIJK In de leeftijd vu 64 jaar is overleden ds. A. J. Rad- der te Soestdijk, emeritus 'predikant van de gereformeerde kerk van I Kamperland (Z.). Ds. Arie Johannes Radder deed j in 1937 zijn intrede in de gerefor meerde kerk te Ofctoland. Na de oorlog in 1946 ging hij naar 1 Numansdorp. Van 1950 tot hij met vervroegd emeritaat ging in 1967 stond 'hij in het Zeeuwse Kamperland. Maandag is de 'begrafenis om 'half drie op de 'hervormde begraaf plaats in Soest na een rouwdienst in de Juliana'kei'k in Soestdijk, die om half tfwee begint. HEEMSTEDE Een ouderling en pen diaken van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) hebben de ge meente opgeroepen de leiding van de meerderheid van de kerkeraad niet meer te volgen. Zij hebben aparte kerkdiensten belegd. Reden is. dat de classis Haarlem uiteengevallen is. Haarlem en Heem stede wilden het samenleven niet verbreken met de kerk van Haarlemmermeer-Oostzijde, waar van de predikant ds. H. J. van der Kwast een ondertekenaar is van de Open Brief. In verband hiermee heeft ook in Haarlem zich een minderheid afgescheiden. De kerk van Heemstede heeft 243 zielen. Predikant is ds. C. P. Plooy. NED. HERV. KERK Beroepen te Lienden: J. Vroeg- indewey te Maarssen. Bedankt voor Schoonhoven (vac, H. Jongerden): E. M. Bakker te Tholen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Rockanjc: kand. J. D. Sinte Maartensdijk te Rotterdam, die bedankte voor Le- wedorp, Klaaswaal, Zuid-Beijer- land en Schoondijke. GEREF. KERKEN (vrijgem.) 1 Aangenomen naar Loosdrecht: J. Venhoeff te Vroomshoop. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling: de classis Den Haag heeft geëexamineerd en beroep baar verklaard: W. J. Buijs. Oude Singel 142 te Leiden. Kand. Buijs I wordt predikant volgens artikel 8 I v. d. 'kerkorde („singuliere gaven").

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2