Kordate beheerder verjaagt vier overvallers uit kantoor Onderzoek-centrum 16 Esso-bedrijven Tcfi^O Radionet compleet Wegenwacht van Knokploeg met helpers voor rechter Kennedy kwam juist boven rode streep ENORM VOORDEEL ONDERJURK FOND-DE-ROBE Magere melk zou tien cent goedkoper zijn Anderhalf jaar geëist tegen pompbediende 70.000.000 zegels wachten op fiat bericht van tijdelijke adreswijziging MCCARTHY GEEFT NIET OP Dutschke weer geopereerd Meisje van 16 mishandeld Hogere salarissen gezinsverzorgster 4.95 Jongeren weer in overleg betrekken Probleem in bouwwereld WOENSDAG 15 MEI 1968 Op de autosnelwegen van Frank rijk gaan dit seizoen zeer snelle politiewagens rijden, die de stroom vakantiegangers in betere banen hopen te leiden. Het zijn speciaal opgeleide patrouilles van de Gendarmerie Nationale. Ze hebben de beschikking over Ci- troëns-DS 21 met opgevoerde motor. De blauwe wagens kun nen makkelijk 200 km per uur halen. Vanaf donderdag 16 mei is onze zaak aan de Korte Lijnbaan wegens verbou wingswerkzaamheden ge sloten. LUCARDIE'S KELTUM CORNER IN DE DOELEN SCHOUWBURGPLEIN 57 tel. 12.91.03 blijft echter geopend. Men zal daar uw wensen zoveel mogelijk vervullen, terwijl U er ook terecht kunt voor het brengen en het afhalen van reparaties. Over enkele weken hopen wij U weer te kunnen ont vangen in onze geheel ver bouwde zaak Korte Lijn baan 18a. Adviserend juwelier sinds 1776 (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De groei van de chemische activiteiten van de Esso in Europa heeft ertoe geleid dat deze maat schappij in Diegem bij Brussel een researchcentrum heeft ge vestigd. Al het onderzoekwerk op chemisch gebied van Esso in Europa wordt daar gecen traliseerd. Vanochtend is het centrum geopend door de Bel gische minister J. van Offelen. Het centrum gaat chemisch onderzoek verrichten voor de zestien chemische bedrijven van Esso in Europa. Tot voor kort geschiedde dit in de vijf labora toria in Engeland, Italië, West- Duitsland en (twee) in Frank rijk. Totaal geeft de Esso in Europa nu in de research werk aan 1.100 men sen. In Diegem werken 200 mensen van vijftien nationaliteiten. LABORATORIA Het centrum in Diegem dat een investering vergde van 25 miljoen gulden-en in de recordtijd van vijf-, tien maanden werd gebouwd be staat uit een aantal moderne labors-i toria. Een groot deel van het ré- searchwerk is topgeheim en wordt verricht in ruimten die voor buiten staanders hermetisch zijn afgesloten. Van de wereldomvattende chemi sche activiteiten van Esso geschiedt ongeveer dertig procent in Europa, veertig procent in de Verenigde Sta ten en de rest in andere werelddelen. Aan chemische produkten werd in 1967 door de Europese organisaties voor 250 miljoen dollar verkocht. Over de gehele wereld werd voor 1 mil jard gulden geleverd. Esso heeft chemische bedrijven in (Van een onzer redacteuren) TAE ZEGE van senator Bob Ken- nedy in Nebraska is de eerste echte overwinning in de voorver kiezingen van de Democratische partij. Hijzelf vreesde en zijn tegen standers hoopten, dat hij onder de 50% zou blijven. Over deze barrière, die beslissend was voor de betekenis, die aan de uitslag van de stembusstrijd zou worden gehecht, is Kennedy geko men, zij het sledhts met enkele per centen. McCarthy Wat echter belangrijke voor hem is: bij heeft opnieuw -getoond, dat senator McCarthy geen partij voor hem is. Het feit, dat zul'ks mede te dartken is aan de vorme geldver slindende propagandamachine van de familie Kennedy, verandert daar niets aan. Veel zal nu afhangen van wat op 4 juni in de staat Californië gebeurt. Als McCarthy bezwijkt onder 'het gewéld van het Kennedy-geschut, ligt de weg voor een indrukwekken de overwinning open voor Bob Ken nedy. Cenator McCarthy heeft ech ter opnieuw geweigerd, de strijd op te geven. Op 28 mei worden in Oregon voor verkiezingen gehouden, waar Ken nedy en McCarthy opnieuw tegen over elkaar staan. De uitslag zal wel- lidht eenzelfde beeld te zien geven als die in Nebraska. Het hangt dan van de vastbeslotenheid en het door zettingsvermogen van McCarthy (die zich door Kennedy bedrogen voelt) af, of hij in Californië mee doet. Humphrey Het is bekend, dat de Kennedys niet helemaal gerust zijn over de mogelijkheden, die zij in Californië hebben. Bij de jongste opiniepeilin gen bleek de populariteit van Ken nedy terug te lopen en die van McCarthy toe te nemen. Gevolg was, dat Bob Kennedy zijn broer (senator) Ted naar de staat zond om „er wat aan te doen''. Nu hebben opiniepeilingen slechts betrekkelijke waarde.. Hoe ongerust de Kennedy's zijn blijkt evenwel uit het feit, dat zij het gerucht in omloop hebben gebracht, dat de aanhangers van vice-president Humphrey van plan zijn McCarthy ■te steunen om het succes van Ken nedy zoveel mogelijk te drukken. Zoals men weet doet Humphrey niet mee aan de voor verkiezingen. Als zijn aanhangers McCarthy steu nen is dat niet omdat zij de senator bewonderen, maar om te tonen, hoe- velen in Californië tegen de kandi datuur van Kennedy zijn. Of zij daarmee succes zullen hebben? Het is de vraag. WEST-BERLIJN De links radi cale studentenleider Rudi Dutschke, op wie 11 april een moordaanslag werd gepleegd, heeft maandag weer een operatie ondergaan, zo is gisteren meegedeeld van de zijde van het zie kenhuis in West-Berlijn waar hij verpleegd wordt. Delen van zijn schedel die waren weggehaald, zijn weer op hun plaats gebracht. Professor Herbert Marcuse die Dutschkke maandag bezocht, zei dat de studentenleider weer bijna „de oude" is en van plan is om nog dit jaar naar de VS te gaan. De acties van de Westduitse studenten steunen voor een deel op de theorieën van de socioloog Marcuse. (Van onze correspondent) HELDEN De rijkspolitie heeft de achttienjarige H.van W. uit Kessel ge arresteerd. Hij wordt verdacht van verkrachting en zeer zware mishande ling. Zijn slachtoffer was de zestien jarige Mia L. uit Helden. Ze ligt nu zwaar gewond in het ziekenhuis te Venlo. Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, Spanje, Griekenland, En geland en de vier Skandinavische landen. DEN HAAG De salarissen van gezinsverzorgsters en gezinshelpsters worden per 1 juli 1968 extra ver hoogd met 5 resp. 7 pet. dit heeft de staatssecretaris van CRM, mr. H. J. v. d. Poel, meegedeeld aan de Centra le Raad voor Gezinsverzorging, te Utrecht. De structurele herziening van deze subsidiabele salarissen was nodig ge worden, omdat de geldende beloning niet meer in overeenstemming was met de inhoud en betekenis van het beroep. In verband met de financieel-eco- nomische situatie worden de salaris sen in twee fasen opgetrokken. Het ligt in het voornemen in 1970 de tweede extra verhoging door te voe ren. Ziehier 2 leuke tijdelijke aanbiedingen, die de moeite van te gaan kijken waard zijn: een charmante en bij-de-tijdse met permanent nylon plissé en kant, in aqua, topaas, azalée en wit, slechts dezelfde onderjurk maar dan met schouderbandjes 3,95 IN ALLE 21 FILIALEN VAN Minister Schut over ruimtelijke ordening: ROTTERDAM Zou het niet wenselijk zijn dat het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting zijn deuren va ker opent voor jongeren, die nieuwe ideeën voorstaan, ook al zijn ze nog verre van rijp? Deze vraag stelde de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, ir. W. F. Schut vandaag het Instituut bij de herdenking van het vijftigjarig jubileum in Rotterdam. De minister constateerde dat de verhouding met de overheid de laatste jaren was veranderd. Het Instituut is niet meer de „provo- groep", die de revolutie predikt, maar een loyale tegenspeler van de overheid. De problemen van deze eeuw worden niet meer opgelost met kre ten en manifesten, maar slechts door diepgaand onderzoek, zorgvuldig be raad, gecoördineerde aktie en ge stage overredingskracht. UTRECHT Met één klap sloeg de beheerder van het kantoor van het Sociaal Fonds voor de bouwnijverheid in Utrecht de plan nen in elkaar van een „knokploeg" van vier man, die het op zijn geld 90.000) had voorzien. Met die klap van beheerder W. C. Sas (59) tegen een op hem gericht pistool, joeg hij zijn overvallers op de vlucht. Ze stonden gisteren voor de Utrechtse rechtbank met nog twee helpers te recht voor de overval op 15 september van het vorig jaar. En de verdachten hadden méér op hun kerfstok. Zo hadden de 22-jarige winkelbe diende A. O., de 29-jarige smid Th. V. en de 48-jarige losarbeider A. Z. op 17 februari 1967 in het geniekamp in Maam zes manschapskisten gefor ceerd en daaruit vier pistoolmitrail leurs en zes magazijnen gestolen. V. en O. voelden zich zo verplicht tegenover Z, die ben bij de wapen diefstal had geholpen en hen met zijn auto naar Utrecht had terugge bracht, dat zij besloten op initiatief van Z. een aannemer aan bet Kou- werplantsoen te overvallen. Gewond Nadat V. op de avond van 17 maart van het vorig jaar bij de aannemer had aangebeld, gaf hij hem enkele klappen op het hoofd, zodat de ze ventigjarige man bloedend ineenzak te. Zijn vrouw raakte bewusteloos toen ze haar man zo zag liggen. Zij viel en verwondde zich aan het hoofd. Toen de vrouw bij haar positieven kwam en begon te schreeuwen, en de man aan de broekspijpen van O. be gon te trekken, kozen hij en V. het hazenpad. V. gooide de gestolen wa pens in de Vinkevcense plassen. Bij de overval op het Sociaal fonds 'bestond de „knokploeg" uit O., V. Socialist Van der Ploeg: (als bokser in Utrecht niet onbe kend), de hulpvakarbeider J. van L. en Z., die een geoefend man is in karate, en bij de overval de leiding op zich nam door een Italiaanse re volver en een alarmpistool mee te nemen. De 27-jarige uitvoerder N. P. uit Gorkum had Z. beloofd met een bestelauto beschikbaar to zijn voor het vervoer van hun werk in Maars- sen naar Utrecht en de terugkeer naar hun bazen na de overval. Verdenking De twintigjarige fotograaf H. Th. F. was ook bij de „operatie" betrok ken. Hij stelde zijn auto beschikbaar voor een „link karwei". Afgesproken werd dat hij aangifte van diefstal van zijn Lelijke Eend zou doen, wat ook gebeurde. (Omdat de auto ver dacht snel werd teruggevonden, rees er verdenking tegen F.) Nadat alle voorbereidingen waren getroffen, drongen dc vier mannen het kantoor binnen. Z. bonsde op de door de heer Sas gesloten verbin dingsdeur. Toen deze openging, richt te Z. een pistool recht op het gezicht van de belaagde. De afstand tussen de loop van het pistool en de heer Sas bedroeg nau welijks veertig centimeter. Z. zei voor de rechtbank dat hij met het alarmpistool had gedreigd, maar de beheerder verklaarde pertinent dat het een echt vuurwapen was. „Ik ben ook in dienst geweest en ik weet het heel goed". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De socialist S. van der Ploeg heeft de regering gisteren gevraagd met ingang van 2 juni drinkmelk met een vetgehalte van 1,7 procent op straat te brengen tegen een prijs die ongeveer 10 cent lager zou liggen dan de met 2 cent tot 0,60 verhoogde melkprijs met een vetgehalte van 3,2 procent. Het argument voor zijn motie was, dat de Nederlandse consument een keuzemogelijkheid geboden moet worden overeenkomstig het EEG-ad- vies dat volgend jaar april van kracht zou moeten worden. In dit EEG-advies wordt gesproken van v.ier soorten melk: zo van de koe, volle melk (3,5 pet. vetgehalte), ge deeltelijk afgeroomde melk (1,7 pet.) en taptemelk. Minister Lardinois (Landbouw) meende echter, dat de verhoging van het vetgehalte tot 3,2 procent noodza kelijk is tegen de achtergrond van het EEG-zuivelbeleid. Een verhoging volgend, jaar van 3,0 naar 3,5 procent zou een te groot beroep doen op de portemonnee van de huisvrouw, om dat elke 0,1 procent verhoging vetge halte een prijsverhoging van 0,7 cent per liter meebrengt, berekende mi nister De Block van Economische za ken. Boter Minister Lardinois bleek ook niet bereik de gevraagde magere melk van 1,7 procent op straat te brengen, omdat in dat geval de boterproduktie nog weer groter wordt waar we al met zo'n groot boteroverschot zitten. De bewindsman berekende, dat de DIEPENHEIM Met de in gebruikneming van het wegen wachtstation in het Overijsselse Diepenheim is geheel Nederland onder de „wegenwacht radio- paraplui" gebracht. De vol tooiing van het radionet bete kent, dat elke dienstdoende we genwacht steeds in contact kan treden met zijn station en om gekeerd. Elk station kan een wegenwacht naar een pechgcval, waar dan ook, dirigeren. Automobilisten, die onderweg pech hebben, doen er dan ook goed aan direkt contact op te nemen met het dichtstbijzijnde station. Ruim acht jaar nadat bij Delft het eerste station met radioverbindingen werd geopend, is de schakel van 14 stations over het gehele land geslo ten. In die tijd is het aantal hulpver leningen van bijna 3400 gestegen tot 8500. Voor de ANWB is dat het bewijs dat de stations onmisbaar zijn gewor den. Niet alleen voor de gestrande automobilist. Ook het gewondenver- voer profiteert van de radioverbin dingen. Ziekeiivervoer De opvang in ziekenhuizen van verkeersslachtoffers is veel effectie ver geworden. In Drente wordt het station te Hoogeveen zelfs de centra le post voor het zieken- en gewon- denvervoer. Ook de rampendienst van de ANWB profiteert van de stations. De ze dienst werkt met een eigen ver- bindingsnet en kan, in nauw contact met de BB, binnen 30 minuten uit rukken. De wegenwacht patrouilleert thans 3500 kilometer weg. Er bestaan plan nen om langs de autowegen telefoon cellen te plaatsen. verhoging tot 3,2 procent 3500 ton minder boter zou betekenen. De heer Van der Ploeg vond dit te optimistisch en kwam uit op een besparing van 1750 ton. Trouwens, zei de heer Van der Ploeg, boeren, burgers en buitenlui snappen er toch niets meer van: de produktie gaat omhoog, maar ook de prijzen. Bovendien vond hij het vreemd, dat Economische zaken zegt de prijzen in de gaten te houden en toch het vetgehalte goedkeurt. Het leverde hem van minister Lardinois de vermaning op dat de heer Van der Ploeg heel goed weet dat alles ge beurt tegen de achtergrond van het EEG-beleid. De minister incasseerde het verwijt dat hij geen overleg met het Produktschap voor zuivel had ge pleegd. Het formele advies was niet gevraagd omdat besluiten binnen en kele dagen moesten worden genomen. Het produktschap stelde er daarna geen prijs meer op. De minister is «3r toch toe overgegaan advies te vragen. De heer Van der Ploeg memoreerde de daling van het melkverbruik in ons land: in 1966 132 liter per hoofd per jaar, in 1951 198 liter. Een daling van ongeveer 4 liter per jaar tot schade van boer en consument. De minister meende, dat deze daling tot staan is gebracht. Vaatziekten Uiteraard was het punt volksge zondheid voor de socialist Lamberts nog eens aanleiding tot waarschu wing tegen het gebruik van te veel vet in verband met hart- en vaat ziekten. „Wat wij nodig hebben is meer melkeiwit", meende hij. „Als we streven naar leeftijdsverlenging, dan moeten we aan preventieve ge zondheidszorg doen en aandringen op verandering van het voedselpakket." De heer Lamberts raadde ten sterkste het gebruik van magere melk aan juist voor de eiwitten. De „biologen" in de Kamer waagden zich toen aan een debat over het al of niet aanvaardbaar zijn van vet en glucose. De wetenschap heeft daar het laatste woord trouwens ook nog niet over gesproken. Vandaag wordt de behandeling van de motie-Van dei- Ploeg voortgezet. In een reflex gaf hij Z. een duw en stootte het pistool opzij. Hij probeer de Z. de gang in te krijgen, waar hij de drie mannen zag. Een van hen gaf de beheerder nog een klap Toen zijn ze op de vlucht geslagen, nadat de heer Sas hen nog een lichte alumini um asbak achterna had gegooid. Van L. was eerst poolshoogte gaan nemen in het kantoor. De heer Sas had hem geheel zonder verdenkin gen te woord gestaan. Na zijn ver kenning voegde hij zich bij de drie mannen. Van L. ontkende dat hij tij dens de overval het gebouw weer inging, maar verdachte O. verklaarde als getuige het tegendeel. Wel had hij bij het zien van de schermutselingen het eerste de benen genomen. De aandacht van de rechtbank was gisteren (vandaag is de zitting voort gezet) geconcentreerd op de uitvoer der P. en de fotograaf. P. werd, naast zijn hulp bij de overval, ook nog diefstal van enkele tientallen golfpla ten en honderden stenen in Maarssen ten laste gelegd. Tegen de fotograaf eiste officier mr. J. C. van der Berg een maand wegens valse aangifte van de ver dwijning van zijn auto. F. wachten nog drie strafzaken, terwijl hij ook in oktober al is veroordeeld. F. voerde aan dat hij niet had ge weten dat een roofoverval zou wor den gepleegd. Maar O. had tegen hem gezegd dat als hij zou praten „iemand wel een kogel door zijn kop zou jagen". F. meende verder dat de opeenhoping van strafbare feiten is te wijten aan zijn geestelijke ontred dering die verband hield met do scheiding van zijn ouders. President De Gaulle kon op het laatste nippertje toch nog zijn voorgenomen reis naar Roemenië gaan maken, nu het in zijn hoofdstad veel rustiger is ge worden. Hij wordt hier op het Roemeense vliegveld hartelijk begroet. Overval op tankstation gefingeerd MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank van Maastricht, mr. W. Moors, heeft gisteren anderhalf jaar gevange nisstraf geëist tegen de 25-jarige pompbediende F. de J. uit Ge leen. Deze wordt ervan beschul digd, samen met de 31-jarige lasser B. van R. en de 33-jarige bouwvakarbeider A. K. (beiden uit Heerlen), een overval te hebben beraamd op het tank station waar hij werkzaam was. Op zaterdagavond 13 januari dron gen de twee het pompstation binnen en sloegen F. de J. overeenkomstig zijn wens neer en gingen aan de haal met 2.200 gulden. De pompbediende moest met een hersenschudding in (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Het sociaal fonds voor de bouwnijverheid, dat jaar lijks zo'n 70.000.000 dagzegels voor vakantie, vorstverlet en pensioenen verkoopt, dreigt in grote moeilijk heden te komen door het uitblij ven van de goedkeuring der nieu we bouw-cao. Deze cao is op 8 mei ingediend en zij zal, als de minister niets van zich laat horen, na drie we ken „automatisch" worden goed gekeurd. Dat is op 29 mei, maar het nieuwe „zegeljaar" gaat in op 27 mei en de kans bestaat, dat het sociaal fonds dan nog steeds niet weet welke prijs dan voor de ze- III gels moet worden 'berekend. Om de moeilijkheden zo goed mogelijk te kunnen opvangen zal het fonds alle 20.000 werkgevers en 300 correspondenten direct na de officiële goedkeuring van de cao-bepalingen een circulaire zen den. Er ligt zetsel klaar voor de verschillende mogelijkheden het ziekenhuis worden opgenomen. Tegen de 31-jarige B. van R. werd negen maanden gevangenisstraf ge vorderd, waarvan drie voorwaarde lijk; tegen de 33-jarige A. K. twaalf maanden, waarvan drie voorwaarde lijk. B. en Van R. gaven volmondig toe de overval te hebben gepleegd vol gens de plannen van de pompbedien de die hen ertoe had overgehaald. De winst zou gelijkelijk worden ver deeld. De pompbediende ontkende. Hij verklaarde voor de rechtbank dat Van R. enkele dagen vooor de over val naar het tankstation was ge komen en hem verteld had dat hü van plan was met A. K. een overval te plegen. Van R. zou toen al een revolver bij zich hebben gedragen. De pompbediende zei dat hij beiden dringend had verzocht hun plannen te laten varen. Van R. en K. ver klaarden echter onder ede dat de pompbediende de overval had be raamd. Voorschot De officier van justitie achtte F. de J. schuldig, vooral omdat in het ziekenhuis in zijn sokken drie brief jes van 100 gulden waren gevonden, die hij als voorschot op de buit had weggepakt. De verdediger van de pompbedien de, mr. J. Habets, betoogde dat zijn cliënt geen schuld had aan de over val. Hij vroeg de rechtbank in dit verband rekening te houden met het feit dat zijn cliënt volgens een psv- chiatrisch rapport slechts de intelli gentie van een 10-jarig kind heeft. Uitspraak op 28 mei. GROTON-CONNECTICUT De 85-jarige gepensioneerde schout bij nacht H. E. Kimmel, die tijdens de Japanse aanval op Pearl Harbour in december 1941 het commando voerde over de Amerikaanse vloot in de Stil le oceaan, is dinsdag in de VS overle den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9