ONDERNEMINGSKAMER KAN VONNISSEN Verkrijgbaar: voor f.118,37 in de maand I AMRO-LFNTNG Uit de Haagse hof geplukt De Block: gegronde hoop voor één mammoetdok „Regering moet nieuwe vestiging Shell binnen onze grenzen houden" TOEZICHT PRIMAIR BELANGHEBBENDEN BEROEP MOGELIJK VOOR IEDEREEN Voorschriften besloten NV's uitgebreid Nebraska Bezoeken (als u in 24 maanden zou aflossen). WOENSDAG 15 MEI 1968 Vice-president Abdoel Razak van Maleisië heeft, op bezoek in ons land, gisteren de Fokker-fabrieken bezichtigd. Hij werd rondgeleid door directeur Frits Diepen. Ach ter het tweetal ministers Luns. DEN HAAG Rechtsvorde ringen over de jaarrekening van ondernemingen kunnen worden ingediend bij een in te stellen Ondernemingskamer, die in het Amsterdamse gerechtshof zal worden gevestigd. Deze kamer zal bestaan uit drie rechters, aangewezen door het ge rechtshof, en twee nietrechters, deskundigen. De zaken die voor de Kamer worden gebracht, worden met gesloten dueren behandeld. Het von nis is openbaar. De Ondernemingskamer kan bij vonnis nauwkeurige aanwijzingen ge ven die bij het opmaken van de jaar rekening door een onderneming in acht moeten worden genomen, zo staat in het wetsontwerp dat ndaag bij de Tweede Kamer is ingediend door minister Polak. Het niet opvolgen van een vonnis van de Ondernemingskamer even als het niet nakomen van de wette lijke voorschriften wordt gestraft als een economisch delict. Ze komen voor de economische rechter. De minister schrijft in een toelich ting dat de Wet op de Economische delicten beter is afgestemd op de on dernemingsverhoudingen dan de Strafwet. De minister heeft daarom een aantal gedragingen die in het KVP-senator Teijssen in Eerste Kamer: (vervolg van pagina 1) Wetboek van Strafrecht en de Wet op de Coöperatieve verenigingen strafbaar worden gesteld overge bracht naar de Wet op economische delicten. Het toezicht op nakoming van de wettelijke voorschriften betreffende de jaarrekening berust primair bij de belanghebbenden zoals aandeel houders. Het wetsontwerp schrijft onder zoek door een registeraccountant voor bij open NV's, grote gesloten NV's met een geplaatst kapitaal van tenminste ƒ50.000, grote coöperatieve verenigingen en boerenleenbanken met een totaal van drie miljoen aan activa op de balans, en alle NV's die het bank- of verzekeringsbedrijf uit oefenen. Iedere belanghebbende evenals de procureur-generaal van het Amsterdamse gerechtshof kan in beroep gaan bij de Ondernemingska mer. Open NV's zullen aan derden een afschrift van hun jaarrekening tegen kostprijs beschikbaar moeten stellen. Voor aandeelhouders is het afschrift gratis. De minister wil in afwachting van (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG KVP-senator J. L. P. M. Tejjssen heeft giste ren in de Eerste-Kamer bij de VfET DE voorverkiezingen in Ne braska achter de rug kan Kenne dy met meer vertrouwen aan zjjn po litieke toekomst bouwen. De belang rijkste hindernis is nu nog Californië; die moet op 4 juni worden genomen. Kennedy zal alles op alles zetten om deze belangrijke staat stormenderhand te veroveren teneinde daarmee het bewijs te leveren, dat hij onder dc democratische kandidaten de grootste aantrekkingskracht heeft. Totdusver heeft hü alleen bewezen dat hij een sterker positie inneemt dan McCarthy, de man van het eerste uur, die het tegen president Johnson opnam en nu moet zien dat Kennedy er de vruchten van plukt. Ook als Kennedy in Californië wint, ia de strijd nog niet beslist. Slechts in een derde deel van de 50 staten wor den voorverkiezingen gehouden. In de rest van de Ver. Staten kiest de par tij rechtstreeks. Kennedy's voornaamste rivaal, vice- president Humphrey, doet niet mee aan de voorverkiezingen, maar heeft wel goede kansen in de staten waar ze niet worden gehouden. De werkelijke krachtproef voltrekt zich ln die staten. Het succes van Kennedy voorspelt, dat met name de invloedrijkste partijleiders zwaar op de proef gesteld zullen worden. fyJINISTER LUNS heeft het druk. In de komende maanden reist hij naar Portugal, Marokko, Egypte, In donesië en Maleisië. Mogelijk behoeft dit rijtje binnenkort nog wel aanvul ling. Behalve Indonesië heeft ook Egypte aandacht getrokken, vanwege de nau we vriendschappelijke relaties tussen ons land en Israël, de erfvijand van de Arabische landen. Het ligt voor dc hand, dat gegist wordt naar de bedoeling van dit be zoek. Al kwam de uitnodiging uit Cairo, dan is nog niet uitgesloten dat het initiatief van Nederland is uitge gaan. In de praktijk zal het er weinig toe doen. Het contact kan misverstanden wegnemen en een duidelijker beeld geven van de wederzijdse bedoelingen. Of mr. Luns zich een bemiddelende zol wil aanmeten, is in dit verband niet zó belangrijk. Niettemin kan zijn beaoek van enige betekenis zijn, nu de bemiddeling van de Verenigde Na ties op een dood punt Hjkt gekomen. behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat, de regering met klem verzocht alles te doen om de toekomstige nieu we vestiging van de Shell bin nen onze grenzen te houden. De regering zal voor een vestiging in Nederland de Shell goede fa ciliteiten moeten bieden. De heer Teijssen meende dat de keuze voor Shell zal gaan tussen Antwerpen en het Moerdijkgebied. Het gebied rond de Moerdijk zal dan door de regering bereikbaar er. geschikt gemaakt moeten worden. Hij dacht hierbij onder meer aan een verbinding tussen de Nieuwe Waterweg en het Hollands Diep. Een zo zeldzame kans om door een nieu we vestiging van de Shell de werkge legenheid en de economie van Neder land te verbeteren mag voor ons niet verloren gaan, aldus dc heer Teijs sen. Hij sprak verder over de havenont wikkeling in Zuid-West Nederland. Volgens de KVP-senator vindt de planning en voorbereiding op dit punt nog te veel verspreid en niet gecoördineerd plaats. We zullen om het Deltagebied tot ontwikkeling te brengen over de provinciale grenzen moeten heenzien. aldus de heer Teijssen. Het beleid inzake de ont wikkeling van het Deltagebied zal voorts flexibel moeten zijn en snel aanpasbaar bij belangrijke nieuwe ontwikkelingen. Hij vroeg nadere uiteenzetting van de regering over de ontwikkeling van het containerver voer. De ch-afgevaardigde Kranenburg vroeg aandacht voor de verontreini ging van de Nederlandse stranden door aanslibbing van olie. Hij vroeg de regering of het niet gewenst is tot een internationale re geling van een verbod tot lozing van olie op open zee te komen. Hierbij zou men moeten stellen dat schepen alleen met schone ballasttanks naar zee mogen. Schepen die olie op zee geloosd hebben dient men naar zijn oordeel toegang tot de haven te ont zeggen. Ook bepleitte hij toezicht op- de naleving van het loosverbod van olie, vanuit de lucht. De heer Elffericht (a.r.) vroeg een nadere uiteenzetting van de regering over de vraag of het Westland gevaar tot verzilting van de bodem loopt door het uitdiepen van de Waterweg. Volgens hem waren de deskundigen het hier niet over eens. „Hoe ligt dit nu", vroeg de heer Elfferich aan mi nister Bakker. De heer Delprat (lib.) vroeg aan dacht voor de positie van de Neder landse koopvaardijvaart. Hij herin nerde aan de verkoop van de Maasdam naar Polen. De socialist Meester besprak het Rijkswegenplan. Hij bepleitte voort zetting van de verbinding van Rot terdam via Oost-Nederland met Duitsland (Rijksweg 15). Momenteel is de bouw van deze weg bij Valburg afgebroken. De heer Meester noemde verdere doortrekking van deze weg essentieel voor Rotterdam. Dominee Ralph Abernathy, in over all, helpt mee aan de bouw van houten huisjesdie in Washing ton worden opgezet als onderko men voor deelnemers aan de Mars der Armen. Er verrijst zo een „Wederopstandingsstad", waar drie duizend deelnemers aan de mars een tijdelijk onderkomen kunnen vinden. een Europese regeling een pubhkatie- plicht voor besloten NV's met een balanstotaal van acht miljoen en ho ger, instellen. Hij denkt hierbij aan publikatie van een vereenvoudigde balans. Hiertoe zal het Wetboek van koophandel moeten worden gewij zigd. Grote coöperatieve verenigingen en boerenleenbanken zullen een jaarre kening, opgemaakt volgens de nieu we richtlijnen, op het kantoor van het Handelsregister, moeten depone ren. Voorgesteld wordt een enquête mo gelijk te maken bij alle besloten NV's en bij coöperatieve verenigingen. Het recht tot aanvrage van een enquête zal ook worden toegekend aan ide re presentatieve centrale organisaties van werknemers. Thans is het enquêterecht alleen geregeld voor onen NV's en bij besloten NV's alleen als de akte van oprichting dit ver meld. Tot nu toe konden alleen aandeel houders samen tenminste eenvijf de van het aandelenkapitaal verte genwoordigend een enquête aan vragen. Het wetsontwerp verruimt dit tot een tiende van het aandelen kapitaal of een bedrag aan aandelen met een nominale waarde van 500.000 of zoveel minder als de sta tuten bepalen. Het enquêterecht wordt bij NV's ook toegekend aan houders van certificaten van aande len. Het verzoek tot het houden van een enquête moet worden ingediend bij de Ondernemingskamer. Het kan ook worden gedaan door de procu reur-generaal bij het Amsterdams gerechtshof om redenen van open baar belang. Alle verzoekers moeten tevoren aan bestuur en commissaris sen hun bezwaren tegen het beleid en de gang van zaken schriftelijk kenbaar hebben gemaakt. Aan deze bezwaren moet bovendien binnen re delijke termijn niet tegemoet zijn ge komen. Anders is het verzoek niet-ontvankelijk. Een centrale organisatie van werk nemers is bovendien niet ontvanke lijk als ze niet handelt op schriftelijk verlangen van een vakorganisatie met leden onder de werknemers die in dienst zijn van de betrokken ven nootschap. Bovendien moet ze de on dernemingsraad in de gelegenheid gesteld hebben van zijn gevoelen te j doen blijken. Als dc Ondernemingskamer het verzoek afwijst omdat zij geen ge gronde reiden ziet om aan een juist beleid te twijfelen kan de betrokken NV een eis tot schadevergoeding instellen als dc Ondernemingskamer meent dat het verzoek niet op rede lijke grond is gedaan. Als het verzoek wordt toegewezen benoemt de Ondernemingskamer de personen die de enquête zullen ver richten. Deze personen mogen boeken en bescheiden inzien voorzover dat voor hun taak nodig is. De kosten van het onderzoek zijn voor rekening van de betrokken NV. Indien later blijkt dat het verzoek niet op rede- lijke grond is gedaan kan de Onder nemingskamer beslissen dat de ven nootschap haar kosten geheel of ge deeltelijk op de verzoekers kan ver halen. Als uit de enquête inderdaad wan beleid blijkt kan de Onderne mingskamer op verzoek diverse voor zieningen treffen. De voorzieningen zijn: schorsing of vernietiging van besluiten van bestuurders, commissa rissen, aandeelhouders of andere or ganen der vennootschap, schorsing of Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van 118,37. Rekent U nu even mee: 24 x 118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Block van Economische zaken heeft gegronde hoop, dat er sa menwerking komt tussen de combinatie van scheepswerven (NDSM, Wilton Fjjenoord, Schelde en Rotterdamse Droog dok) en Verolme over één te bouwen mammoetdok voor su pertankers, dat zou mogen reke nen op een kredietgarantie van de overheid. Hij deed een be roep op de Kamer hem en de voorzitter van het College voor de Scheepsbouw, de heer Bies heuvel, alle vertrouwen te ge ven. ontslag van een of meer bestuurders of commissarissen, tijdelijke aanstel ling van een of meer bestuurders of commissarissen, tijdelijke afwijking van bepalingen in de akte van op richting en ontbinding van de ven nootschap. De bepalingen over het enquête recht zijn ook van toepassing op coöperatieve verenigingen. ELST es De 82-jarige J. Losekoot uit Eist is gisteravond bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Hij werd door een personenauto aan gereden, toen hij zonder op het ver keer te letten de Dorpsstraat van Eist overstak. DOOR Het is druk in het Haagse kringe tje rond het Corps Diplomatique. Di ners en recepties, hoog bezoek van verre. Hoogste bezoek dat van de eerste minister van Maleisië en zijn vrouw Toh Duan Raha. Denk nu niet dat Den Haag daar van op zijn kop staat. Geen mens rekt de hals als witgehelmde motor rijders aanstuiven met een lage lange zwarte wagen-met-standaard in het snelle kielzog. Passeert zo'n stoet een volle tram, dan zoemt er geen gesprek op van „wat is dat...?" Nee, hoogstens fluistert een stel naast elkaar: „Weet jij?" Die antwoordt dan niet maar schudt bescheiden het hoofd. En laat er nu iemand zitten, die het wel weet. Die roept niet trots: „Mensen, dat is nou...", nee foei zo'n demonstratie is niet welvoeglijk. Hij zal. heel zachtjes, nauwelijks hoorbaar zijn buurman het raadsel ontsluieren. De passagier voor- en achter kan in de absolute stilte van een Haagse tram met enige tersluikse moeite wel meeluisteren. Die zoemen het dan heel zachtkens een bank verder tot de ronde gedaan is. Er is verder geen discussie over. Wat, vanwaar en waarom de bezoe ker er is komt niet ter sprake. Als de krant 's avonds komt wordt ach teloos gezegd, wanneer er iets over het bezoek in staat: „Ach ja. die zag ik vanmiddag nog..." Maar de genodigden trekken wel in 'n lange stoet naar Kasteel Oud- Wassenaar waar de ambassadeur van Maleisië er. Datin Kuok ter ere van de hoge gasten een receptie gaven. Een kleurrijke receptie dit maal omdat zovelen in prachtige na tionale kostuums verschenen. Afrika met de kunstige hoofdtooi, India in diepblauwe sari. een dame in ha- Kvuvelvn rembroek van wijnrode zijde, en -imdat het zo'n druk programmr vroor velen is met nog een diploma tiek diner na de receptie vee' avondtoiletten. Maar het leukste zijn de gesprek ken. Je dwaalt tegen iemand aan een kennis van een kennis met wie je in gesprek was, maar die afdrijf en dus blijf je over met de onbeken de, waar je natuurlijk de naan nooit van verstaat. Hoe je er over gaat praten kun j< nooit navertellen, maar dan zeg opeens het diplomatenvrouwtje me bezorgd gezicht, dat ze supermark ten de grootste bron van verleiding vindt. „Je gaat voor een pond suiker en komt er met blikken kreeft van daan..." Ik kan haar de raad geven, die ik eens in een Amerikaans tijdschrift las: „Eet flink voor je naar een su permarkt gaat. Hongerige klanten, zo is bewezen, kopen onbeheerster dan verzadigde". Ze neemt zich onmiddellijk voor een bruine boterham op de drempel van de supermarkt te eten voor ze binnengaat. Dan duik je in een ander groepje en daar suddert moederdag nog na. Grootste geschenk voor één dat haar man des avonds alle kopjes koffie ingeschonken heeft. Je drentelt weer vier stapjes en de ambassadeur van Tanzania legt ie het probleem voor: „Hoe leert men in drie maanden Nederlands?" „Met uw chauffeur praten", dat heeft de ambassadeur van Liberia me eens genoemd als bron van zijn Nederlands, dat hij werkelijk vrij •lot spreekt en in ieder geval prima erstaat en kan lezen. Wie denkt dat het op zulke recep- ies allemaal heel plechtig en poli- iek en diepzinnig toegaat heeft hel mis. Er is helemaal geen afluisteren oor nodig om iemand te horen zeg gen: „Ik neem nog een hapje, want ik loop thuis het eten mis..." Intussen weigerde hij enige mede deling te doen over wat de regering van plan is, mocht dc samenwerking „onverhoopt" niet tot stand komen. In deze fase van de onderhandelin gen de werven moeten binnen korle tijd weer rond de tafel gaan zitten zou elke suggestie daarover een splijtzwam kunnen veroorzaken. Hij doelde bijvoorbeeld op een brief van 8 april van de combinatie, waar in enig optimisme werd uitgesproken hetwelk op 22 april weer werd afge zwakt. „Er is niets toegezegd", aldus de minister, „ik ga ook niet voor bedrei gingen uit de weg. of het nu daden drang of sabotage is." De heren Nederhorst (soc.) en Joe- kes (lib.) hadden gevraagd of de mi nister niet zelf met een plan zou kunnen komen en mogelijk daarin zou deelnemen als de huidige bespre kingen op niets zouden uitlopen. Ook de heer Van der Mei (c.h.) meende dat de minister zou moeten kiezen. Twee kredietgaranties geven was on mogelijk. De minister vond het voordeel van een dok op de Maasvlakte (Combina tie) de gemakkelijke bereikbaarheid, het voordeel van Botlek (Verolme) de bestaande outillage en het feit dat het hier een nieuwbouw- èn reprara- tledok betrof. Het Verolmedok zou schepen tot 1 miljoen ton kunnen krijgen en reeds najaar 1969 klaar kunnen zijn. Verolme vraagt verder een kredietgarantie tot 75 procent bij de eigen financiering. Het dok van de vier werven kan schepen van 300.000 tot 500.000 ton repareren, kan misschien in de twee de helft van 1970 klaar zijn en kost 120.000.000.-. Meer dokken Hij zei verder dat in 1970 één dok rendabel is. In 1972 ontstaat de be hoefte aan meer dan één dok en in 1975 kunnen 2 dokken rendabel zijn. Het zou dan ook niet onmogelijk zijn dat tegen die tijd beide werven over een dergelijk dok kunnen beschik ken. Tot de heer Nederhorst zei de mi nister. dat in principe elk schip in de Maas kan worden toegelaten (zelfs tot 1 miljoen ton). Maar dan zijn er wel moeilijkheden met het verkeer, dat moet worden stilgelegd. Verkeer en waterstaat meent, dat de Water weg zonder dergelijke problemen be vaarbaar is tot 250.000 ton. Het is nog in onderzoek of stillegging van het verkeer op zondagen mogelijk zou zijn. Zonder twijfel betekent dit wel een nadeel voor de reparatiewerf van Verolme. Vanuit de Kamer worden vele vra gen gesteld over de herstructurering van de scheepsbouw, de rol van de rentesubsidies daarin en over de vraag of deze rentesubsidies na au gustus ook nog moeten worden voort gezet. De heer De Block meende van wel, omdat andere EEG-landen deze vorm van concurrentievervalsing ook nog toepassen. Hij zei, dat in het kader van de rentesubsidies voor f500 miljoen aan orders is binnenge komen (een tonnage van 1 miljoen), In 1967 „nam" Nederland 3,2 procent van de wereldmarkt, in 1968 zal dat Iets minder zijn. Wat betreft de herstructurering be loofde de heer De Block de vraag aan het college voor de scheepsbouw voor te wenseliik zou zijn dat werven zich specialiseren. Hij vond het moeilijk om te bepalen dat grote werven zich buiten de kleine scheepsbouw houden. Evenzo achtte hij een dwingend fusiebeleid voor de werven uit den boze. Schorsing Vooral de socialisten meenden dat de minister meer nadruk zou moeten leggen op de troef van d-3 overheid, de kredietgarantie. En dat juist deze troef samenwerking zou kunnen be vorderen. D'66 vond het antwoord van de minister volstrekt onbevredi gend. De heer Imkamp had het ge gooid over de boeg van onvoldoende planning op lange termijn. D'66 vroeg nader beraad. De Kamer zal deze zaak vandaag afhandelen. Vrije (/nirerxifeit Als dr. A. Kuyper, de stichter van de Vrije Universiteit, er kennis van zou kunnen nemen dat enkele VU-fo- rums zich hebben gepresenteerd met als uitgangspunt een op twijfel ge gronde wetenschap, wat zou hij dan doen? Als hiertegenover stelt „Door het geloof verstaan wij, dat de wereld door het woord Gods is toebereid,, al zo dat de dingen, die men ziet niet geworden zijn uit dingen die gezien- worden" (zoals ook dr. Kuyper geloof de), zou hij dan niet krachtig proteste ren? Of moet de VU langzaam maar ze ker een vrijzinnige universiteit wor den? En hoe wileln deze geleerden, zoals zij beweren, de band met de levende Heer bewaren, als zij Zijn woord krachteloos maken? Scheveningen S. Bakker Oranje De jaarlijkse herdenking in Delft lijkt een nieuw trefpunt te worden van anti-koningsgezinden. Na de re cente moeilijkheden aldaar dacht ik terug aan het bezoek dat ik jaren ge leden met een reisgezelschap eens bracht aan Dillenburg, waar wij ook de brokstukken van de oude burcht der Nassau's bezochten. In de torenkamer ging een groot schilderij, voorstellende de jeugdige prins Willem van Oranje temidden van zijn kostbare bezittingen, die hij moest verkopen om ons van het Spaanse juk te bevrijden. Door zijn strijd voor de goede zaak moest hij een vroegtijdige dood sterven. Maar wat doen deze lieden in deze tijd voor ons land? Alleen verzet plegen, afbre ken en herrie schoppen. Moge Neder land tot in lengte van dagen verbon den blijven met dit huis van Oranje. Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5