LUTHERSE DISCUSSIE OVER VRIJZINNIGHEID Commentaar Wij mogen horen hij wereldgemeenschap een Grotere bevoegdheden luthers secretariaat nieuw! Ridder van Rappard schaadt monarchie „Post" dreigt paniek- maatregelen te nemen Een noord voor vandaag Geen bestand in de kerk Henk de Bruvn (Vlaardingen) won prijzen Algemene Bank Nederland Geen expedities naar West-Irian Primeur: ARP sprak voor Radicalen Hervormde Vrouwen Groep in Zwolle WOENSDAG 15 MEI 1968 In zijn evangelie beschrijft Johannes ons wat Jezus deed. Hij was het scheppende Woord van God van de beginne. Hij kwam in deze wereldhielp mensen in nood, sprak van het nieuwe leven, werd gekruisigd en begraven en stond op. De gedachte is sterk: Maar dat gebeurde allemaal zo lang ge leden. We leven nu in zo'n heel andere tijd. Daarom begint Johannes zijn naschrift met deze belangrijke woorden hoofd stuk 21): „Hierna openbaarde Jezus Zich opnieuw". Het evangelie bestaat niet uit het geloven in een bepaalde waarheid, hoe belangrijk ook. Het evangelie is meer. Het is waarheid plus openbaring. Dat woord „openbaarde" staat twee maal in Johannes 21. Dat is het kernwoord. Hij openbaarde Zich opnieuwen Hij openbaarde Zich aldus. Luister, zegt Johannes ons. Christus openbaarde Zich niet al leen 2000 jaar geleden. Hij openbaart Zich nu nog steeds. Christus is wel ten hemel gevaren, maar Hij laat de aarde en ook u niet aan zichzelf over. Hij, die kwam, komt steeds weer opnieuw. Daarom eindigt dit eerste verhaal in vers 14 nogmaals met de verzekering „dat Jezus na Zijn opwekking uit de doden Zich aan de discipelen geopenbaard heeft". We lezen vandaag: I Koningen 12 1-15. Van onze kerkredactie AMSTERDAM Interkerkelijke zaken bepaalden gisteren voor een groot deel de discussie op de Lutherse synode. Een terloopse opmerking in een van de rapporten was onverwachts aanleiding tot een modaliteitendiscussie. De synodale commissie meld de in haar rapport dat de cen trale commissie voor het vrij zinnige protestantisme verzocht had om een officiële kerkelijke vertegenwoordiging van de Evangelisch-Lutherse Kerk. Tot nu toe zijn de lutheranen verte genwoordigd door een afvaardi ging van de vereniging van vrij zinnig luthersen. De synodale commissie wilde dit maar zo laten en de commissie van rapport meende zelfs: „De huidige structuur van onze kerk verzet zioh 65 Jaar krant "LIET oudste van de Kwartetbladen waartoe ook dit blad behoort, te weten De Rotterdammer, is vandaag 65 jaar geworden. Dat is in het leven van een mens wel licht een gedenkwaardiger feit dan in dat van een krant. Voor de mens is het de leeftyd van de AOW, de leef tijd waarop hy wat weemoediger ge stemd raakt, waarop hy bezigheden moet loslaten, de leeftyd van de in tredende rust. By een krant is dat anders. Zy heeft geen reden waarom zy niet met de zelfde yver en toewyding doende zou biyven om de lezer te dienen met in formatie en voorlichting. Ze heeft nu bovendien maar dat geldt ook de mens een langere ervaring mee. Ook na deze 65 jaren mogen wy het groepje mannen van toen vrouwen stonden toen nog wat meer achteraf, ai leefden ze stellig mee dank we ten. dat zy een krant hebben gelan ceerd. Zij sullen stellig iets hebben bevroed van de problematiek waarin se zich op dat moment begaven. Maar het heeft hen niet kunnen weerhouden. Ze hebben die krant gesticht in een tijdsbestek waarin dat nog mogeiyk was. Vandaag horen we nog alleen van kranten die worden opgeheven of die in andere opgaan: het in het leven roepen van nieuwe kranten is er allang niet meer by. De dank voor hun initiatief moet er te groter om zyn. (JP deze zelfde 65ste verjaardag van deze Kwartet-krant is het ver slag uitgekomen van de vereniging van dagbladdirecteuren in Nederland over 1967. By het lezen van dat verslag worden de vermoedens bevestigd: het jaar 1967 is voor de Nederlandse dagbla den over het algemeen weinig gunstig geweest. Enkele factoren de tele visiereclame en de aarzelende con junctuur hebben schadeiyk Inge werkt. Met het gevolg dat het reeds vroeger ingezette verschynsel van de concen traties binnen het dagbladwezen voortgang vond. Wat weer leidde tot verdere verschraling, gerekend naar de verscheidenheid, hoezeer we deze als een positief element in het Neder landse perswezen waarderen. De niet rooskleurige positie van het perswezen dit globaal genomen valt des te meer betreuren voor die denkt aan de belangryke functie van een dagblad in de menselyke samen leving van tegenwoordig. De mens heeft, juist ook als mens. le vensbehoefte aan betrouwbare infor matie en aan verantwoorde leiding by het zich vormen van oordelen over het actuele gebeuren. Zonder krant kan men sinds lang niet meer toe. En dan komt verschraling van het hele persbeeld onvermydeiyk neer op minder keuzemogelykheid voor de le- pELUKKIG. mogen we zeggen, zyn er ook in deze tyd van machts concentraties binnen het Nederlandse perswezen nog altyd kranten die vast houden aan hetgeen destyds tot de oprichting ervan heeft bezield. Er is sindsdien ook aan de vormgeving van de krant wel veel veranderd. De actualiteit is opgevoerd: het blikveld la verruimd. Tegelyk echter ls iets wezeniyks ongewyzigd gebleven, en wel de behoefte om te pogen de ge- beuriykheden maar niet op te dissen als op zichzelf staande zaken en fei ten, maar te tasten naar zin en bcdoe len. Dat is noodzakciyk, want het mensenleven sèlf heeft zin. Dat is niet altyd gemakkeiyk. Ook aan een krant die 65 geworden is le vert het nog problemen op. Maar zo als de mannen van 1903 het de moeite waard achtten ermee te beginnen, vinden wy het de moeite waard om ermee door te gaan. Het ligt voor de hand al mag het toch wel eens worden gezegd dat begrip, sympathie en düs ook de steun van lezer en lezeres hierby onont- beeriyk zyn. Zy kunnen méér voor de krant hun krant doen dan ze soms ïyken te menen. Ze kunnen by- voorbeeld werken aan vergroting van de kring van wie om de krant staan, waardoor voor de krant zelf de moge- ïykheden weer toenemen. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Evenals de laatste gereformeerde synode heeft ook de lutherse synode zich diep gaand bezonnen op de organisatie vorm van de kerk. Het lutherse rap port vertoont dezelfde tendens als het rapport op de gereformeerde sy node. Het rapport van de commis sie-Brugge wil grotere bevoegdheden geven aan het algemeen secretariaat. In feite krijgt dit de dagelijkse uit voerende leiding. Spoedzaken en za ken van minder importantie worden door het secretariaat afgedaan. Dat komt de bestuurssouplesse van de kerk ten goede. De synodale commissie (het mode- ramen) kan haar vergaderingen dan tot eens per drie maanden beperken. Zij kan zich dan ook meer met de grote lijnen en beleidsvragen bezig houden. Voor de synode beveelt het rapport aan wat de meeste synodes van ande re kerken al kennen: commissies be reiden de besprekingen voor. De synode toonde zich niet onder de indruk, al uitten sommigen de vrees dat het secretariaat bijna episcopale bevoegdheden zou krijgen. DEN HAAG Het Eerste-Kamer- lid mr. D. A. Delprat (lib.) heeft gisteren bij de behandeling van de PTT-begroting in de Eerste Kamer gevraagd om een wettelijke regeling van de zogenaamde blauwe giro, die als betaalcheque gebruikt kan wor den. De heer Delprat had lof voor dit initiatief van de PTT maar hij meen de dat voor deze betaalmogelijkheid een wettelijke regeling nodig is. Een girodheque is geen wettig betaal middel, betoogde hij. Bovendien meende de heer Delprat dat de rege ring het gevaar voor frauduleuze handelingen met deze „blauwe giro biljetten" over het hoofd ziet. NED. HERV. KERK Beroepen te Capelle a. d. IJssel: J. Koele te Nijkerk; te Hoofddorp: A. Westra te Rhenen; te Huizen (vac. K. Venema - toez.): D. H. Bosma te Nij- verdal; te Zoutelande: Chr. S. Ver- woert te Eethen (N.B.). Aangenomen naar Hornhuizen Kloosterburen-Pieterburen: kand. T. R. Scholte te Groningen. Bedankt voor Rijssen (vac. J. v. *t Ende-toez.): G. Voordijk te Masten broek; voor Anjum (Fr.-toez.) en voor Westerhaar-Vriezenveensewijk (toez.) G. A. Zuidam te Nieuweroord; voor Drachten (wijk zuid-oost): A. J. de Bue te Makkum; voor Gouderak: J. Enkelaar te Sluipwijk; voor Nw. Lekkerland: B. J. Zaal te IJsselmui- den; voor Blauwkapel-Groenekan: J. H. Vlijm te Krimpen a. d. IJssel. Aangenomen de benoeming tot schoolpred. te Nijmegen en tot bijstand in het pastoraat in de omge ving van deze plaats: H. Bartlema, die zijn functie als legerpred. te Mid delburg verlaat wegens zijn 55-jarige leeftijd. GEREF. KERKEN Beroepen te Ridderkerk: B. Koek koek te Waddinxveen; te Leeuwar- den-Huizum (3e pred. pl.): R. Brants, laatstel. geref. vrijgem. pred. te Oegstgeest. Aangenomen naar Krabbendijke: kand. W. J. v. d. Kerk te Amsterdam, die bedankte voor Vollenhoven- Kraggenburg, Hijken. Een en Opper does. GEREF. KERKEN Beroepen te Waardhuizen: R.K. Wigboldus te Delfzijl; te Zuidwolde: kand. R. T. Urban te Drachten. Bedankt voor Sliedrecht: drs. H. de Jon2 te Wageningen; voor Berkum: T. Dekker te Goes. CHRIST. GEREF KERKEN Aangenomen naar Almelo: J. Kie vit te Hoogeveen. Beroepen te Zwolle (2e p.p.): J. Plantinga te Rozenburg. GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Veenendaal: en te Scherpenzeel: kand. J. de Groot te Veenendaal. De commissie-Brugge werd verzocht in 1969 of 1970 met complete voorstellen te komen. Communicatieproblemen kwamen ter sprake bij de bespreking van het Evangelisch-Luthers Weekblad. De redactie betreurde het in haar rap port dat de synodale commissie haar toezegging niet nakomt om van haar vergaderingen regelmatig verslagen te publiceren. Maar oud-secretaris ds. C. Pel vond dat de image van de synodale com missie duister is, vooral onder de jongeren. Maak uw werk aan de ge meente bekend, ook al zijn het maar doodgewone dingen en laat de ge meente zo regelmatig met u meeden ken. adviseerde hij de commissie. J VLAARDINGEN Voor Henk de Bruvn van het Van Schravendykplein is het gisteren een grote avond ge worden, want hy is als „jonge on derzoeker" met zyn bestudering van loopkevers op opgespoten land in het VARA-televisieprogramma op een gedeelde plaats nummer één gewor den. Ralph Hakkert uit Ede hield hem met zijn taai-apparaat in het totaal van het puntenaantal precies bij. Maar Henk kreeg de onderscheiding het meest te hebben bijgedragen aan ori gineel wetenschappelijk onderzoek en dat is een verdiende eer voor.de 21- jarige leerling van de Rotterdamse kweekschool, die voor zijn hoofdakte examen zit. Henk de Bruyn, die lid is van de N'ederlandse jeugdbond van natuur- I studie en bestuurslid van de in sectenwerkgroep van deze bond, heeft zijn kennis en lust tot navorsen niet alleen beloond gezien met een stevige geldprijs, maar hij mag ook tien da gen naar een Zwitsers jeugdkamp. Dit alles heeft hij te danken aan eigen initiatief en tevens aan het bij zonder aantrekkelijke VARA-pro- gramma „De jonge onderzoekers", dat steeds weer een verfrissing bij het kijken betekent. Gisteravond bleef het boeiend en spannend van begin tot einde, ook al zette een groot aantal jeugdige sup porters in de IJmuidense schouwburg de zaal op stelten met luidruchtig ge juich en vele spandoeken. Dat maak te de sfeer trouwens nog plezieriger. tegen een andere wijze". Als kerk kunnen wij ons niet laten vertegen woordigen in een richtingsorganisa tie, meende drs. C. C. G. Visser te Utrecht Tegen dit standpunt verzetten zich prof. dr. C. W. Mönnich en ds; mr. D. G. Hoevers. Prof. Mönnich vond dat zo de vere niging van vrijzinnig luthersen wordt geïsoleerd en ten onrechte het au- dium van oud-modernisme krijgt op gedrukt. We moeten ons niet voorstellen, zei hij, dat onze kerk een zeker bestand heeft gekregen tussen rechtzinnig en vrijzinnig. Wij moeten zoveel mogelijk samenwerking zoe ken. Wij zijn met z'n allen bezig li chaam van Christus te zijn. Waar dat zoeken aan de orde is daar moeten wij bij zijn en laten we ons dan maar niet te veel aantrekken van dat woord vrijzinnig. Ds. Hoevers wees op de Raad van Kerken in Nederland die misschien maandag een feit kan worden. De toetreding van de rooms-katholieke kerk en de gereformeerde kerken be tekent een machtige versterking van het confessionele element. De centra le commissie noemde hij een feitelijk aanwezige concentratiemogelijkheid van die kerken, die confessioneel iets minder gebonden zijn. Prof. dr. W. J. Kooyman zag er wel wat in als de centrale commissie zich zou ontwikkelen in de richting van een beraad van de drie kleine kerken (doopsgezind, luthers, remonstrant). Op zijn advies besloot de commissie nu niet te beslissen, maar de zaak terug te verwijzen naar de synodale commissie. Castlid Gelijk bekend zijn in de hervorm de gemeenten van Nieuw-Helvoet en Nieuwenhoorn lutherse gastleden ou derling geworden. Dit heeft in lu therse kring een zekere ontstemming gewekt. Secretaris-generaal ds. F. H. Landsman heeft inmiddels laten we ten dat deze kerkeraden in strijd handelden met de hervormde kerkor de. Het begrip gastlid is in 1953 in een ordonnantie vastgelegd. De syno dale commissie aoht het gewenst dat de bepalingen van deze ordonnantie meer bekendheid krijgen, al vinden sommigen het te overwegen om in de toekomst een dergelijke gang van za ken kerkordelijk mogelijk te maken. Synodepresident drs. P. H. G. C. Kok en prof. Mönnich zullen de evan- gelisch-lutherse kerk vertegen woordigen op de assemblee in Uppsa la. Komt u geld te kort voor een volmaakte vakantie? Dan is dit de splinternieuwe oplossing: u leent bijvoorbeeld 1.000,- van de Algemene Bank Nederland - u geniet van uw vakantie en u betaalt terug in twaalf maandelijkse termijn van 89,—'t Kan ook in zes of negen maanden, als u daaraan de voorkeur geeft. Vraag inlichtingen over de nieuwe Vakantielening bij een van onze vele kantoren 6f bij uw reisbureau. U bent welkom bij de DJAKARTA Er moeten geen buitenlandse missies en expedities tot Wes-Irian worden toegelaten voor dat de bevolking van dit gebied het volgend jaar zich over haar toekomst zal hebben uitgesproken. Dit zei gisteren de voorzitter van de parlementscommissie van buiten landse zaken en defensie van Indo nesië, Imron Rosjadi. Hij merkte dit op in verband met de komst van een expeditie van de Londense universi teit die in de bergen van het voorma lige Nederlands Nieuw-Guinea een onderzoek naar onder andere de be volking wil gaan instellen. Bij een recent bezoek van een groep Indonesische ministers is ge bleken, dat de economische toestand in West-Irian nog slecht is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. B. Goud zwaard (a.r.) zorgde tijdens de behandeling van de mammoet- dokken voor een primeur. Hij trad mede op voor de Partij Ra- dikalen. De reden leek heel eenvoudig. Hij suggereerde, dat de Radika- len graag op dat tijdstip wilden kijken naar de stoel van Mies op de televisie, waarin de heer Schmelzer zich bevond. Maar de Radikaal Janssen was wel dege lijk aanwezig. Het gezamenlijk optrekken kon een gevolg zijn van de vleierij van de heer Aarden op het Dron- tense congres aan het adres van de ARP. Plausibeler is misschien, dat de heer Aarden tevreden was met wat de heer Goudzwaard ging zeggen. De antirevolutionair vond namelijk dat van de mi nister over de dokken nog geen definitief standpunt kon worden verwacht. (Van een onzer verslaggeefsters) ZWOLLE Bijna duizend da mes maakten gisteren in de Buitensociëteit in Zwolle de 22e algemene vergadering mee van de Hervormde Vrouwen Groep. Ze waren uit praktisch alle provincies van ons land af komstig, waar wel uit valt op te maken, dat velen er een bijzonder lange reis voor over hebben gehad, zoals bijvoor beeld de Zeeuwse. Brabantse en Limburgse leden. De voorzitster, mevrouw A. C. Roscam Abbing-Valeton hield over het thema: „Wij mogen horen bij een wereldgemeenschap" haar toespraak. Zij deed dit naar aanleiding van 1 Cor. 12 vers 12 tot en met 21, waar staat: „Want gelijk het lichaam één is en vele leden heeft, en al de leden van het lichaam, hoe vele ook, één lichaam vormen, zo ook Christus". De voorzitster sloot met haar on derwerp aan bij de grote vergadering van de Young Woman Christian As sociation (YWCA) in Melbourne in Australië, die zij als Nederlands af gevaardigde van de Christen Jonge Vrouwen Federatie verleden jaar heeft meegemaakt. verlangen als christenen, als volge lingen van onze Heer in het leven te staan in 1968." Terugkomend op de „wereld" zag de spreekster een lijn, die wordt doorgetrokken van „onze ge meenschap naar de wereld", omdat de Hervormde Vrouwen Groep lid is van de YWCA (Young Woman Christian Association) die voor die lijn zorgt. „Vanuit, dezelfde achter grond zijn overal op de wereld vrou wen bezig: in Korea, in Vietnam pro beren maatschappelijk werksters van de YWCA kinderen in de kampen op te vangen van strijdende of omgeko men mannen. Omdat wij horen bij deze wereldgemeenschap mag ons dat wat rust geven, maar het mag ons niet op een verkeerde manier rustig maken", aldus mevrouw Roscam Ab- bing. Van mevrouw A. Ph. Blok-Knierim uit Heerlen, de eerste secretaresse van het bestuur werd gisteren afscheid genomen. Zij was aan de beurt van aftreden en niet her kiesbaar. „Voortgaan en in beweging blijven" wenste zij de Groep toe. Haar opvolgster is mevrouw J. E. Dikker Hupkes-Schafer, die lid van het bestuur was. Mevrouw G. C. E. Lam-van Dijk uit Zierikzee volgt haar op haar beurt op. Bekend werd gemaakt de acti» waar de Groep de komende twee jaart zich voor gaat inzetten. Het was geen nieuw geluid, want het werk in de kampen van Vietnam moet worden voortgezet, zodat daar geld voor wordt bijeengebracht. Het thema van het vormingswerk zal zijn: vorm en inhoud. Bestudeerd wordt van verschillende vormen of ze inhoud hebben of dat ze op traditie berusten Aan het eind van de middag voff- de het opera-ensemble „Minl-Opeïtf de korte opera van Pergolesi „Lt Serva Padrona" op. Wereld JAC. HUIJSEN IN BRIEF Voorzitter PTT -personeel: Wat denken onze Kwartetlezers er van? Men vergisse zich overigens niet: dankbaar voor de mogeiykheld van zoveel jaren verstrekte Informatie en voorlichting zijn we al. (Van onze sociaal-economische re dactie) UTRECHT „Ik heb de indruk dat de bedrijfsleiding van de post dienst der PTT onder druk en kritiek van verschillende kanten panïekach- tige maatregelen gaat treffen, waar bij het evenwicht tn de belangen van bedrijf, publiek en personeel ernstig ten nadele van het personeel dreigt te worden verstoord." Dit zei de heer C. Brinkman, voor zitter van de groep PTT van de Ne derlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, vanmorgen bij de opening van de jaarvergadering der groep. Hij doelde op de invoering van het zogenaamde ABC-sorteersysteem. dat er in hoofdzaak op gericht is „leken" (hulpkrachten) in te schakelen op be paalde pieken in de avonduren, en op de plannen voor afschaffing van de tweede bestelling. „Indien deze twee maatregelen ge lijktijdig worden ingevoerd, dan zal er sprake zijn van een werkgelegen- heidsvermindering van op z'n minst ca. 2000 arbeidsplaatsen. Dat staat toch wel in. schrille te genstelling tot het door de regering en parlement voorgestane werkgele genheidsbeleid", zei de heer Brink man. ding en de organisaties in het overleg nog steeds te wensen overlaat. Hij noemde het een onaanvaardba re zaak. dat op het gebied van het personeelsbeleid bij PTT de inspraak der werknemers praktisch geheel ontbreekt, terwijl dit toch juist zo nodig is met het oog op de verder gaande automatisering en de concen tratietendensen. „Om dit te hereiken zal een hardere vakbondspolitiek moeten worden gevoerd", aldus de heer Brinkman. Actieprogram De PTT-groep van de NCBO stelde in deze vergadering een program sa men, waarop de actie het komende jaar speciaal gericht zal zijn: 1. De sociale gevolgen van de auto matisering. mechanisatie en rationa lisatie bij PTT: 2. Het tot stand komen van een nieuwe rangbevorderingsregeling; 3. Beperking van de zondags- en zaterdagsarbeid tot het strikt noodza kelijke, alsmede realisering van de volledige vijfdaagse werkweek voor het gehele PTT-personeel; 4. Beperking van verstrekking van uniformkleding binnen de groep uni form-dragend personeel tot die personeelsleden die het bedrijf die nen te representeren. 5. Vestiging van hulpkantoren in Zij stelde vast: „Wij horen bij de wereld. Daarmee wordt niet bedoeld de wereld als tegenstelling tot de kerk, maar alle mensen, die onze aardbol bevolken. Dat lijkt een waar heid als een koe. maar is dat zo? Wij zijn maar een paar van al die miljarden mensen. We voelen ons niet zozeer daar allen bij betrokken; wel bij onze eigen kleine kring. We horen bij onze man. gezin, familie, dorp, stad. land en volk. Zover trek ken we de cirkel van onze verant woordelijkheid! I Sinds de radio, de televisie en de krant het wereldnieuws brengen lijkt ons eigen werelddeel klein en de rest van de aarde dichtbij, maar horen we zelf daarbij? Hebben we ermee te maken? VaTcantie is voor velen geen uitzondering meer. Maar wat spreken we weinig met de mensen daar. Ik laat hier de jongeren buiten beschou wing. die doen dat anders. De vraag is moet dat dan, is het wel mogelijk 1 met al de volkeren, rassen enzovoort bijeen te horen." Daarna stapte me vrouw Roscam Abbing over op het j begrip „gemeenschap". ,.On;e vrou wenvereniging is zo'n gemeenschap. Bij dit grote geheel horen we niet, omdat we elkaar zo goed kennen, maar omdat gemeenschappelijke omstandigheden ons tot een eenheid brengen. De groepsvoorzitter signaleerde dat door het rijk ter beschikking gestelde de verhouding tussen de beérijfslei- gebouwen. Verianeen We kennen gemeenschappelijke be langen en het gemeenschappelijk fleer in Eoropa weer max. temp. neer gisteren slag- Kopenhagen half bew 12 0 Londen zw. bew 18 0 Amsterdam regen 14 1 Brussel half bew 18 0 Luxemburg onbew. 17 0 Parijs zw. bew 18 0 Nice onbew. 20 0 Frankfort half bew 19 0 München licht bew. 17 0 ZUrich onbew. 18 0 Genève onbew 19 0 Locamo onbew 25 0 Wenen zw. bew 20 0 Innsbruck zw. bew 20 0 Rome zw. bew 25 0 Madrid onbew. 26 0 Mallorca onbew 22 0 GORKUM De voorzitter van de Christelijk Historische Jongerenorganisatie, de heer Jac. Huijsen uit Delft, heeft de burgemeester van Gorkum, mr. L. R. J. ridder van Rappard een brief geschreven en daarin in messcherpe bewoordingen ge steld, dat de wijze waarop de heer Van Rappard thans de mo narchie verdedigt, schadelijk is voor dit instituut. „De matiging en zelftucht die u op andere terreinen zo vaak bepleit, zou ik door u graag in acht genomen zien ten aanzien van uw onstuimige uitingen van oranjeliefde, juist ter wille van het Oranjehuis zelf", aldus de brief van de heer Huijsen. De 29-jarige Delftse onderwijzer, met wie wij dinsdagavond in Gor kum een gesprek hadden hij sprak daar in een openbare vergadering van de plaatselijke afdeling van de CHU, welke bijeenkomst in geen en kele relatie stond met het conflict tussen hem en de burgemeester is verontwaardigd over de wijze van handelen en optreden van de Gor- kumse eerste burgér. Kortgeleden werd de heer Huijsen samen met ridder van Rappard uit genodigd door liet Utrechtse dis- trictbestuur van de jongerenorgani satie, om te debatteren over de mo narchie in Nederland. Burgemeester Van Rappard wees die uitnodiging van de hand, omdat hij in eerste in stantie geen tijd had. Later, toen het districtbestuur hem liet weten, dat men het tydstip wel naar zijn wen sen wilde schikken, kwam het hoge woord eruit. Hy vond zyn jeugdige tegenstrever niet van voldoende ni veau. Orangitis De aanleiding tot de controverse tussen de heer Huijsen en de burge meester, was een artikel dat eerstge noemde schreef in het nieuwe week blad „Accent", dat hij besloot met de opmerking dat sommige mensen door hun overdreven oranjeliefde juist compromitterend zyn voor het Oran jehuis. Zij zouden volgens dc heer i Huijsen lijden aan „orangitis". Tijdens de Willem de Zwijger-her denking op 27 april in Delft ver klaarde de Gorkumse magistraat dat hij dan graag aan deze ziekte zou sterven. Ook in het weekblad rea geerde de Gorkumse burgemeester op de stellingen van de heer Huijsen. Hij verweet de heer Huijsen ccn vorm van hooghartigheid en be moeienis met de privacy van het Ko ninklijk Huis. De heer Huijsen toonde zich daar over allei-minst uit het veld geslagen. Wel vindt hij het vreemd, dat de burgemeester hem van onvoldoende niveau acht om te debatteren. Maar wel reageerde de burgemeester in het weekblad en zijn rede in Delft. „Daarom heb ik hem nu een brief geschreven in zijn eigen stijl en sfeer", zegt de heer Huijsen. Hij heeft in die brief onder meer zijn verwondering uitgesproken over het feit dat burgemeester Van Rap pard zich bij de kranslegging in Delft wél liet omringen door een aantal suspecte ultrarechtse groepen en personen. „Ik zou u kunnen uit dagen in een openbaar debat, uw bombastische uitsmijters waar te maken, maar ik geloof niet in het nut ervan. Politieke Pipo „Das gesundc Volksempfinden" dat u steeds zo nijver tracht te bewer ken, is echt wel zo gezond dat we ons in Nederland wel een enkele burgemeester kunnen permitteren, die als politieke Pipo door het leven gaat", aldus dc brief van de "heer Huijsen. Het punt van verschil tussen de burgemeester en de heer Huysen, ligt volgens de heer Huijsen in de zienswijze van de relatie democratie- Oranjehuis. „Ik wil het Oranjehuis in de totale democratie laten func tioneren. De burgemeester tracht het op een apart voetstuk te plaatsen", aldus het commentaar van de heer Huijsen. SYDNEY Door een storm mei zware regenval zijn in Sydney enkele huizen vernield. Honderden automo bilisten strandden omdat de veer diensten werden stilgelegd. Verwacht wordt dat de zware storm nog zal aanhouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2