CIJFERS OP TAFEL VAN ALLE ONDERNEMINGEN JAMIN Commentaren Veel rode vlaggen sierenSorbonne Inleidend gesprek in Parijs begonnen Het Kwartet Enquêterecht vakcentrales mitt wrrp Wisselvallig 837 doden na wervelstorm Britse minister naar Moskou Nieuwe Leidse Courant Woensdag 15 mei 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Dicmcr Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblcven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS De Sorbonne is in de Franse hoofdstad een evengrote beziens waardigheid geworden als de Eifeltoren. Als de taal der revolutie er niet gespro ken werd, zou deze uit de tijd van Napo leon daterende universiteit de plaats van een kermis kunnen zijn. GEORGES POMPIDOU (Van onze parlementsredactie) m HAAG Er zal een ondernemingskamer hij hel Amster damse gerechtshof worden ingesteld, waarbij klachten over de jaarrekeningen van ondernemingen kunnen worden ingediend. Ook zal het enquêterecht worden uitgebreid tot alle besloten naamloze vennootschappen. Voor deze NV's wordt controle door een registeraccountant voorgeschreven. Dit zijn de belangrijkste pun ten uit de vandaag bij de Twee de Kamer ingediende wetsont werpen tot herziening van het enquêterecht en voorschriften op de jaarrekening van ondernemin gen. In afwachting van een regeling ln Europees verband zal een afzonder lijk wetsontwerp worden ingediend met voorlopige voorzieningen voor publikatieplicht van grote besloten NV'g, aldus minister Polak (justitie) in een toelichting op de ontwerpen. Het recht om een enquête naar de ang van zaken in een bedrijf te vra- ;en wordt ook toegekend aan re presentatieve centrale organisaties van werknemers. Uitgebreid De werkingssfeer van het wetsont werp op de jaarrekening van onder nemingen wordt uitgebreid tot coöpe ratieve verenigingen, boerenleenban ken die de vorm van een „gewone" rereniging hebben en onderlinge waarborgmaatschappijen. Het doel van de jaarrekeningen wordt omschreven als „het geven van ten zodanig inzicht, dat een verant woord oordeel over de financiële wdtie van de onderneming kan wor dt! gevormd". De waardering van de activa en jisjiva dient te voldoen aan normen die in het maatschappelijk verkeer als aanvaardbaar worden beschouwd. Reserves dienen afzonderlijk in de jaarrekening te worden vermeld en toegelicht. Het wetsontwerp keert zich dus tegen zogenaamde stille en geheime reserves. De winst- en verliesrekening dient de nodige gegevens te verschaffen over de bezoldiging van commissaris sen. Vijf maanden De termijn waarbinnen de balans en de winst- en verliesrekening moet worden opgesteld, wordt in het wetsontwerp teruggebracht van acht tot vijf maanden. Minister Polak acht de huidige maximumtermijn van acht maanden te lang voor de actua liteit van de cijfers. Bovendien bren gen de meeste bedrijven hun balans en winst- en verliesrekening in de praktijk reeds nu binnen zes maan den uit. Het ontwerp bevat ook bepalingen over de posten die op de balans en in de winst- en verliesrekening moeten staan. Hierin gaat men verder dan het voorontwerp van de commis sie-Verdam. De bepalingen zijn te beschouwen als minimum-vereisten. In concrete gevallen kunnen ruimere gegevens noodzakelijk zijn. Voor vervolg zie pag. .5 „Rila. waar ziju de goudvissen?" VPRO MAAKTE KOSTBARE KINDERMUSICAL - PAG. RADIO TV DE BILT Een depressie ten zuiden van IJsland verplaatste zich naar Schotland en nam daar bij in betekenis toe. Fronten hiervan trokken met regen over de Britse eilanden en brachten in de voornacht reeds veel be wolking in ons land. Hierdoor is vrijwel nergens nachtvorst voorgekomen. In het komende etmaal zal de depressie naar Scandinavië trek ken. Op de zuidflank ervan wordt met zuidwestelijke winden aan vankelijk vochtige lucht naar ons land gevoerd, waarin veel be wolking voorkomt. Later, na de koufrontpassage, waarbij op nieuw plaatselijk enige regen ver wacht wordt, stroomt met wes telijk tot noordwestelijke winden wat drogere lucht binnen. Hierin zullen dan enkele opklaringen voorkomen. Het weer blijft aan de koele kant. DE BILT Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen, later mogelijk enkele opklaringen. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. II me! Zon op 4.41. ond«r 20.29. M an op 1.00. onder 7.37 De rode vlaggen aan de gevels en op de koepel van het hoofdgebouw zijn welhaast niet meer te tellen. Op het binnenplein, dat met allerlei op ruiende pamfletten bezaaid ligt, zag ik ook nog een reusachtig Cubaans dundoek hangen. Aan de zijkant ver toont zich nog een vergeten tricolore met de zwarte vlag van de anar chisten er pal naast. De standbeelden van Victor Hugo, Louis Pasteur en Auguste Comte zijn als het ware aan de revolutie dienst baar gemaakt. Ze zijn met rode doe ken en linten omhangen, terwijl de uitvinder van het serum tegen hondsdolheid om onverklaarbare re denen nog een getekend vrouwspersoon op de knieën gescho ven kreeg. Noch in aantal, noch qua inhoud doen de muurkranten, die overal zijn aangeplakt, in iets voor die in Peking onder. VERBODEN „Het is verboden te verbieden!" las ik ergens een als een bevel be doelde aanbeveling, die in haar niet van humor ontblote originaliteit ken merkend voor de situatie is. „De mensheid kan pas gelukkig worden als de laatste kapitalist en de laatste bureaucraat verdwenen zijn", stond er elders. ,vDe macht van de werkers" wordt in allerlei toonaarden bezongen, ter wijl de Entente van studenten en ar beiders" bejubeld wordt. Van de leu ze dat als gevolg van de revolutie „de zon in de universiteit is gaan schij nen" straalt overigens meer roman tiek dan geweld af. De twee a drieduizend linkse stu- Stormloop op NPD-spreker Een gisteren in Essen gehouden vergadering' van de Westduitse NPD bracht tweeduizend demon stranten op de been, die het ver gadergebouw bestormden en in ge vecht gingen met de aanwezigen. Dr. K. Losraker, voorzitter NPD Nordrhein-Westfalen, werd met alles wat voorhanden was op het spreekgestoelte bekogeld. Melina Mercouri, de befaamde Griekse zangeres, die waar zij maar kan de aandacht vestigt op het gewraakte regime in haar land, is in Nederland op uitno diging van het comité Vrij Grie kenland. Bij de Dokwerker op het Amsterdamse J. D. Meijerplein hield zij een korte toespraak. Gisteravond kwam ze even per film in de tv-rubriek Mies en scène, en morgenavond heeft de KRO een uitvoerig programma met haar. VS-delegatie niet zonder hoop Ivoorkust erkent Biafra ABIDJAN Ivoorkust heeft giste ren Biafra als soevereine staat er kend. Het is daarmee het derde Afri kaanse land dat tot een dergelijke stap overgaat. Biafra, dat zich van de federale staat Nigerië losmaakte en vervolgens in een burgeroorlog met de troepen van de federale regering in Lagos verwikkeld raakte, is al er kend door Tanzania en Gabon. PARIJS Vanmorgen om half elf zqn de eigenlijke inlei dende vredesbesprekingen be gonnen tussen de Amerikaanse en Noordvietnamese delegaties. Gisteren hebben zij eikaars standpunten kunnen bestuderen, die maandag waren uiteengezet. In Amerikaanse delegatiekringen was men vanmorgen niet zonder hoop op vorderingen, ondanks de harde woorden waarin de Noordviet namese verklaring was gesteld. De Noordvietnamese woordvoerder onderstreepte de goede wil van zijn delegatie. „Wij strijden ernstig op de slagvelden. Wij zijn ook in onze gesprekken ernstig," zei hij. Maandag is wel gebleken dat Noord-Vietnam in onderhandelingen geïnteresseerd is, zeggen Amerika nen. De Noordvietnamezen willen echter eerst wel eens zien „hoe en wanneer de Amerikanen hun bombardementen op hun land staken. Het is duidelijk dat we na oplossing van deze kwestie andere zaken zullen bespreken. Zo lang dit probleem niet is opgelost, is het moeilijk te voorspellen wat daar na aan de orde komt werd gezegd. AKYAB Hulpploegen van de Birmaanse regering hebben tot dusver in vijf steden langs de kust van de Golf van Bengalen 837 doden geteld die het slachtoffer waren ge worden van de wervelstorm, zo is gisteren meegedeeld. Gegevens over schade en dodental uit andere streken aan de kust, die vrijdag eveneens door de wer velstorm zijn getroffen, moeten nog worden afgewacht. De stad Akyab is vrijwel geheel verwoest, 50.000 van de 75.000 inwoners zi. i dakloos en er is geen elektriciteit meer. De 95 in woners van twee gehuchten die in de baan van de wervelstorm lagen, zijn onvindbaar. In de ziekenhuizen van Akyab liggen 300 gewonden. VS-delegatieleider Harriman pleeg de gisteren langdurig telefonisch overleg met president Johnson en minister Rusk. Johnson gelooft overi gens dat zijn vertegenwoordigers in Parijs „zeer harde onderhandelingen" tegemoet gaan, zoals hij gisteren in Washington zei. Intussen heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een grote hoeveelheid buitgemaakte documenten gepubliceerd die de juistheid van het Amerikaanse rege ringsstandpunt moet bevestigen dat Noord-Vietnam verantwoordelijk is voor de uitbreiding van de oorlog. Waarnemers menen dat Washing ton daarmee de verklaring van Xoe- an Thoey in Parijs wil ontzenuwen, volgens welke de VS de Geneefse overeenkomst over Indo-China heb ben geschonden en verantwoordelijk zijn voor de uitbreiding van de oor log in Vietnam. Kennedy kivam in Nebraska boven 50 pet. OMAHA (Nebraska. VS) Bob Kennedy heeft de voorverkiezingen van de Democratische partij in de staat Nebraska gewonnen..Voor het eerst kwam hij boven de 50-pct.-bar- rière. De nog onvolledige uitslagen geven bovendien een forse overwinning te zien voor de vroegere vice-president Nixon, die ongeveer 70 pet. van de republikeinen achter zich kreeg. Kennedy's tegenstander McCarthy kreeg ruim 30 pet. Hij wees na zijn nederlaag onmiddellijk een voorstel van Kennedy van de hand, het sa men op te nemen tegen vice-presi dent Humphrey. Humphrey (democraat) en Rocke feller (republikein), die wel kandi daat zijn maar niet aan de voor- verkiezingen meedoen, moesten ge noegen nemen met resp. 10 pet. en 5 pet. Bij de republikeinen viel op, dat gouverneur Reagan van Californië ongeveer 25 pet. van de stemmen kreeg, ondanks het feit dat hij in de campagne verstek liet gaan. (Zie ook elders in dit nummer). denten, die de revolte dragen in Parijs zijn 160.000 studenten! bi vakkeren thans dag en naoht in de kerkerachtige gangen en in de amfi- teaterachtige collegezalen. Bij de discussies, die zowel overdag als "s nachts worden gehouden en in slaapzakken, die de enige remedie te gen de vermoeidheid zijn, waakt men ervoor dat de maandag heropende universiteit niet opnieuw kan worden gesloten. In een van de hallen kwam ik een paar studenten tegen, die elkaar met gebalde vuisten begroetten en als „kameraad" aanspraken. Een van hen droeg een nog natte muurkrant in de hand, waarop met bloedrode verf een hamer en een sikkel waren weerge geven. „VERNIEUWD" Op een stuk papier dat scheef op een pilaar bevestigd is, staat een op roep aan schilders om zich aan te melden. De revolutionairen wensen van de klassieke fresco's, die zich in verschillende collegezalen bevinden, wat vrolijker en modernere taferelen te maken. Alles dient toch „ver nieuwd" te worden, nietwaar? In alle ruimten zitten honderden studenten aan de voeten van de ideo logen der Franse culturele revolutie. De ene keer ontwikkelt zich een stormachtig debat, de andere keer gaat het alleen maar om een eentoni ge monoloog. Een deel van de docen ten staat sympathiek tegenover de na gestreefde doeleinden en laat zich in de discussies niet onbetuigd. (Zie verder pagina 11) LONDEN De Engelse minister Michael Stewart van buitenlandse zaken zal volgende week woensdag en donderdag in Moskou met de Russische leiders de kwestie-Vietnam bespreken. Aangenomen wordt dat Stewart met zijn Russische ambtgenoot Gro- myko ook een gesprek over de crisis in het Nabe Oosten zal hebben. morgen voordeel sprits per pak 15 stuks van 85 voor 75 niet duur ere! heerlijk Opener /"iNZE tijd wordt in nog toenemen- de mate gekenmerkt door open heid. Wat niet open is, moet zich al* zodanig verantwoorden, hetgeen niet altijd gemakkelijk is omdat ook dit weer een zekere graad van openheid vereist. Zo is het beeld van onze da gen. Onze liberale minister van justitie heeft thans zijn voorstellen voor meer openheid met betrekking tot ons ondernemingswezen bij de volksvertegenwoordiging ingediend. Ze zullen het wel halen, want ze be antwoorden aan de wensen die in steeds wijder kring hieromtrent worden gekoesterd. Openheid is kenbaarheid en er is in een volwassen samenleving als de onze behoefte aan inzicht. In zulk een samenleving wordt de aanwezig heid van macht alleen aanvaard in- zoverre die macht bereid is zich te verantwoorden. Het lag sinds geruime tijd in de lijn der ontwikkelingen, dat ook het on- dernemingsbestel in deze situatie van menselijke volwassenheid zou wor den betrokken. De betekenis van de onderneming zelf in onze samenle ving brengt dit nu eenmaal mee; men mag de roep om verantwoor ding dan ook beschouwen als een erkenning van plaats en functie die het ondernemingswezen zich heeft verworven. Dat een liberale minister hier als „opener" optreedt, mag men des noods als een extra bevestiging zien van deze nieuwere kijk. SGP-initiatief "LIET komt vrij zelden voor, dat de Tweede Kamer gebruik maakt van haar recht van initiatief. Dat is jammer, omdat het hier toch om een zeer essentieel onderdeel van haar medewetgevende taak gaat. Initiatiefvoorstellen kunnen de par lementaire discussie aanmerkelijk verlevendigen. Alleen al daarom zouden we ze wat frequenter inge diend willen zien. Ze hebben boven dien nog dit positieve aspect, dat ze de initiatiefnemer aan den lijve doen ondervinden hoe moeilijk het Is een behoorlijk wetsontwerp op papier te zetten. Dat kan tot enige bescheiden heid manen in het uiten van kritiek op de legislatieve arbeid van de re gering. Nog zeldzamer dan de indiening is de aanvaarding van parlementaire initiatiefvoorstellen. Sinds 1956, toen prof. Oud een Grondwetswijziging wist aan te brengen, heeft geen eigen fabrikaat van de Kamer meer het Staatsblad gehaald. Des te opmerkelijker is het succes dat de SGP-er ir. Van Rossum gis teren in de Kamer mocht boeken met zijn voorstel om de Waterstaats- wet 1900 op een niet onbelangrijk pont aan de eisen van de tijd aan te passen. Opmerkelijk vooral, omdat het hier een werkstuk betrof van een kleine Kamerfractie, die niet kan op- concurreren tegen de specialistische uitrusting van de grote partijen. Het ontwerp-Van Rossum is een voorbeeld van een goed initiatief voorstel. Het stemt verouderde wetsartikelen, die in de praktijk frustrerend werken, af op moderne ontwikkelingen in de land- en tuin bouw. De heer Van Rossum heeft zich een bekwaam parlementariër getoond en de Kamer zwaaide hem terecht alle lof toe. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: ^betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteft ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1