AKKOORD MOEILIJK NA BIKKELHARDE EISEN Relletjes in Panama na verkiezingen Commentaar JAMIN Tsjechen mogen hun gang gaan Mogelijk in 1969 verlenging cao's Ëpupli-kaaGl Het Kwartet HET WEER Nachtvorst t Verouderd Eisenhower wordt verder behandeld NOTA NOG GEHEIM Korter dienen voor weigeraars HAL verkoopt Maasdam naar Polen Minister Luns naar Marokko en Lissabon Nieuwe Leids e Grarant Dinsdag 14 mei 1968 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Nieuit/i Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een vervelend mens: iemand die praat als je wilt dat hij luistert. BIERCE 0 Vrouwenbond be sluit op 6 juni feestjaar - pagina Kernmerk „Kom van die bank af en verdien je geld als oppas..." DE BILT In het afgelopen etmaal verplaatste een depressie zich van de Noordzee naar Noor wegen. Een bijbehorende fron tale storing trok over ons land en bracht op vele plaatsen regen. Aangezien vannacht een rug van hoge luchtdruk juist boven ons land zal liggen, zal op uit gebreide schaal de temperatuur tot om het vriespunt kunnen da len. Morgen zal in de loop van de dag een warmtefront van een depressie, die nu ten westen van Ierland ligt, van het zuid westen uit ons land naderen. Ten gevolge hiervan neemt de bewolking geleidelijk toe, maar aangezien het front weinig ac tief is, wordt geen regen van be tekenis verwacht De wind krimpt later naar zuidelijke richtingen en blijft zwak tot matig. DE BILT Heldere nacht met op vele plaatsen nachtvorst." Mor gen In de loop van de dag vah het zuidwesten uit toenemende bewol king, maar geen regen van beteke nis. Zwakke tot matige wind krim- 8end naar zuidelijke richtingen. •ngeveer dezelfde middagtempe- raturen als vandaag. PANAMA CITY In Panama City is het gisteren tot relletjes gekomen toen duidelijk werd, dat de uitslagen van de zondag gehouden presi dentsverkiezingen niet, zoals toege zegd. gepubliceerd zouden worden. Een vuurgevecht bij het radiosta tion van de oppositie in de hoofdstad resulteerde in een dode en verschei dene gewonden. Daarna deden aan hangers van de oppositie een aanval op het partijhoofdkwartier van de presidentskandidaat van de regering, D.'-vid Samudio. Zij slaagden er in het gebouw voor korte tijd in brand to steken. De leider van de oppositie, Arnulfo Arias, die al tweemaal eerder staatshoofd is geweest, zei gisteren dal hij de vei kiezingen had gewon nen. Samudio sprak dit tegen en eiste de overwmnmg voor zich op. Waarnemers geloven dat, wanneer Arias de verkiezingen zou winnen, de Nationale Garde hem zou verhinde ren het presidentschap te aanvaar den. De Garde, de enige gewapende macht in Panama, heeft tot dusver de zijde van de aftredende president Marcos Tobias gekozen bij diens geschillen met de oppositie. Overleg gaat morgen verder Hanoi: Bombardementen staken ,.3Ionsteraclttige misdrijven V.S." De delegatieleden zoeken hun plaatsen (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Stopzetting van alle Amerikaanse oorlogshan delingen tegen Noord-Vietnam was gisteren de (verwachte) eis van Hanoi in de onderhan delingen met Washington. De verklaring van delegatieleider Xoean Thoey was tot op zeke re hoogte bikkelhard en we melde van beschuldigingen aan het adres van de Verenig de Staten. Bij monde van onderhandelaar Averell Harriman deed Washington een wat genuanceerder voorstel. De Amerikanen stelden een wederzijd se schaalverkleining voor om de ba sis te kunnen leggen voor de vrede in Zuidoost-Azië. Het vooroverleg over de vredes onderhandelingen wordt morgen voortgezet. Vandaag bogen de dele gaties zich over de vele woorden, gesproken tijdens de ruim drie uur durende zitting van gisteren. Gezien de standpunten zal het niet gemak kelijk zijn een redelijk compromis te vinden. HALT De Noordvietnamezen maakten duidelijk dat zij er niet aan denken „andere vraagstukken van weder zijds belang" aan de orde te stel len, als de bombardementen op en de beschietingen van hun land niet onvoorwaardelijk stoppen. Thoey sprak van „de monster achtige misdrijven van de Verenigde Staten tegen zijn volk en betrok in zijn beschouwingen onder meer het rassenprobleem in Amerika, de wereldopinie die zich tegen Wash ington heeft gekeerd, de Gaulle, het Russelltribunaal, Fulbright, Robert Kennedy en Martin Luther King. De Noordvietnamees schilderde de oorlog in Zuid-Vietnam als een bedrijf waarbij slechts Zuidvietna- mezen en Amerikanen betrokken zyn; de aanwezigheid van Noordvietna- mese gevechtsgroepen negeerde hij totaal. Volgens Thoey komt het standpunt van Washington hierop neer dat agressor en slachtoffer als gelijkwaardige partijen aan dezelf de conferentietafel dienen aan te zitten. Dit was echter oneerlijk en daarom onaanvaardbaar. Voor vervolg zie pag. 5 MARCH-CALIFORNIË. Oud president D. Eisenhower zal bin nen enkele dagen naar het Walter Reed hospitaal in Washington wor den overgebracht. Daar zal hij verder worden behandeld. De thans 77-jari- ge Eisenhower werd twee weken ge leden in zijn huis te Palm Spring door een lichte hartaanval getroffen. Bloeiende boomgaarden en dan ineens als tegenstelling: wrak- ken-van-de-weg op een ordeloze hoop samengesmeten. Bloeiende handel is misschien de enige overeenkomst. Maar neen, er is een sterkere, ofschoon waar schijnlijk niet het beste paard van stal tóch veruit de beste occasion hier. Al geeft deze krachtbron dan ook maar één pk Een uiterst hoffelijk lachende, maar verder toch even ondoorgrondelijk kijkende Xoean Thoey heeft in de roerige Franse hoofdstad het conferentiegebouw verlaten en wordt door Parijzenaars toegejuicht. Op de achtergrond de Are de Triomphe. (Van onze parlenientsredactie) DEN HAAG Na afloop van het kabinetsberaad heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gister avond een communiqué uitgege ven, waarin werd meegedeeld dat nog niets kon worden gezegd over eventuele beslissingen op loongebied alvorens de Kamer per nota zou zijn ingelicht. Het kabinet vond het onjuist dat de Kamerleden uit de pers zouden vernemen wat zou gaan gebeu ren. In politiek Den Haag meent men, dat de oorspronkelijk opgestelde no ta nog wel enige wijzigingen kan hebben ondergaan na het gesprek van de regering met de bevriende fractieleiders en als gevolg van het unanieme verzet van het bedrijfsle ven. Van de twee mogelijkheden, een loonpauze nü of verlenging van de contracten in 1969 zou men het meest voor de verlenging voelen. Wel komt de ernstige waarschuwing dat de loonstijging in 1968 en voor al de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals arbeids tijdverkorting, binnen de perken moet worden gehouden om niet alle ruimte voor 1969 op te souperen. Er zou verder enige teleurstel ling zijn over de te nemen maatre gelen ter bestrijding van de werk loosheid. Zaterdag meldden wij al, dat het kabinet bij lange na niet van plan is de door de vakbeweging gevraagde 500 miljoen ter beschik king te stellen. morgen voordeel engelse snijcaramels 250 gram van 79 voor 69 niet duur wc/ heerlijk NAPELS De tyfusepidemie die twee weken geleden ten zuiden van Napels uitbrak, heeft zich sterk uit gebreid. Er zijn 462 gevallen geregis- treeerd. DEN HAAG De ministers van defensie en van justitie hebben besloten de gewone vervangende dienst voor erkende gewetensbe zwaarden te verkorten. Tot dusverre bedroeg deze 26 maanden. Bepaald is nu, dat deze termijn met drie maan den zal worden ingekort "tot 23 maan den. De nieuwe maatregel zal van toepassing zijn op die gewetensbe zwaarden, die na 1 januari 1968 hun vervangende dienst zijn begonnen. TOKIO Een Japans wetenschap pelijk instituut meent dat het zeer goed mogelijk is dat de (twintigmaal) verhoogde radioactiviteit in de haven van Sasebo is veroorzaakt door de Amerikaanse kernduikboot Sword- fish, die daar een week geleden op bezoek was. Nederlander gepakt voor bedrijfsspionage KLAGENTURT In Klagen- furt in Oostenrijk zijn zaterdag een 30-jarige Nederlander, V.K., en een 33-jarige Duitser Erich Günther Pabst, beiden uit Frankfort, aange houden, omdat zij zich schuldig zou den hebben gemaakt aan bedrijfsspi onage ten koste van een fabriek van elektrische apparaten te Klagenfurt. Volgens de aanklacht zou de Ne derlander hebben gespioneerd in op dracht van de Duitser, aldus het Oostenrijkse persbureau APA. Het eerste gesprek Amerika Noord-Vietnam in Parijs is achter de rug. Het heeft drie uur en een kwartier geduurd. Amerikaanse onderhandelaars geven hierover hun indrukken op een pers conferentie. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Abba Eban, is van daag uit Stockholm in Helsinki aan gekomen, waar hij zijn reis door de Skandinavische landen voortzet. Een lichte aardbeving heeft vol gens het Russische persbureau Tass vandaag de badplaats Sotsji aan de Zwarte Zee getroffen. Rode Leger zal niet ingrijpen MOSKOU/PRAAG „De Sowjetunie zal niet ingrijpen in de binnenlandse aangelegenhe den van Tsjechoslowakije". Dit heeft de Russische maarschalk Cyrille Moskalenko in Noord- Moravië verklaard. Moskalenko leidt een militaire de legatie, die in Tsjechoslowakije de 23ste verjaardag van de bevrijding van het land door het Russische leger bijwoont. De maarschalk ver oordeelde de „laster" van de wes terse pers, die de goede verstand houding tussen beide volkeren pro beert te verstoren. De Russische opperbevelhebber van de strijdkrachten van het War- schau-pact, maarschalk Iwan Jakoe- bowsky schrijft vandaag in de Prawda, dat de gezamenlijke oefe ningen van het Warschau-pact door de imperialistische pers worden ge bruikt voor „ideologische sabotage en kwaadaardige uitdagingen". Onrust Vorige week ontstond er onrust over Russische troepenverplaatsin gen in Polen langs de grens met Tsjechoslowakije. In het westen meende men dat Rusland de liberale regering in Praag onder druk wilde zetten. De pers en radio in Tsjechoslowa kije hebben de Russische lezing van de troepenverplaatsingen (gezamen lijke oefeningen van het Warschau pact) gisteren overgenomen. De Tsjechoslowaakse minister van defensie heeft maandagavond ver klaard, dat het Tsjechoslowaakse volksleger een integrerend deel uit maakt van de verbonden strijdkrach ten. Het verdrag van Warschau is bedoeld om de vrede en de veilig heid in Europa te garanderen, aldus de minister. De verklaring, afgelegd aan de vooravond van de dertien de verjaardag van de ondertekening van het verdrag, werd verspreid door het Tsjechoslowaakse persbureau reau Ceteka. TNE regering Iaat ons nog in het onzekere over haar beleid inzake de lonen. Wanneer dat zo zou zijn omdat ze zich eerst zelf nog op dat beleid wil de bezinnen, hadden we er vrede mee. Maar het blijkt anders te zijn. Tot nadere bezinning heeft de rege ring wel reden. Zij voelt de verant woordelijkheid zwaar op zich druk ken. Dermate zwaar, dat ze geneigd leek een eind te maken aan de vrijere loonpolitiek. Waarbij aantekening verdient, dat zowel bedrijfsleven als vakbewe ging de situatie minder somber in zien. Waarmee we echter geen vrede heb ben is, dat de regering blijkbaar al wel een besluit heeft genomen, maar dit eerst langs de formele weg ter kennis van de volksvertegenwoordi ging wil brengen. Dit nu achten wij een verouderde gedragslijn, waarmee de volksver tegenwoordiging zelf verstandig zou doen zich niet gevleid te voelen. We weten, dat in het algemeen reeds de verhoudingen tussen regering en volksvertegenwoordiging gevoelig kunnen liggen. Een hedendaags par lement acht zich tegen zijn taak slechts ten dele opgewassen. In zulk een sfeer kan het zich spoedig ge passeerd menen. Op zichzelf is het dan niet onbegrijpelijk wanneer de regering mogelijkheden van irritatie tracht te vermijden. Maar nu begaat de regering een an dere fout. Zij miskent de functie van de pers tot algemene informatie informatie met inbegrip van de volksvertegenwoordiging. Deze laat ste het woord zegt het al zit als vertegenwoordiging van het volk; zij zit omdat het volk zelf te omvangrijk is dan om nog te worden vertegen woordigd. In beginsel zijn de rechten van de volksvertegenwoordiging die van het volk. We kunnen ons indenken dat de volksvertegenwoordiging aan wat ruimere informatie behoefte heeft dan waarop het volk als geheel prijs pleegt te stellen. Ruimere informatie echter, geen andere. Vandaar dat de regering, nu zij self laat uitkomen dat een besluit reeds genomen is, verkeerd handelt door ons volk, in afwachting van mede deling aan de volksvertegenwoordi ging, in het onzekere te laten. Die slag is aan u, Mijnh. C. Heebink uil Utrecht Prijswinnaar van f 500.- in het boeiende Shell Dupli- kaart spel. Speel mee, win mee op elk Shell-Station. (Van onze scheepvaartredakteur) II ROTTERDAM De Holland-Ame- rika Lijn heeft het passagiersschip Maasdam verkocht aan de Polish Ocean Lines te Gdynia (Polen). Het schip is verkocht tegen een prijs die boven de boekwaarde ligt. De in 1952 gebouwde Maasdam (15.024 brt) zal na het eind van het transatlantische seizoen worden over gedragen. Het schip vaart nu in de Canada-dienst van de HAL. Zondag 29 september wordt het schip na zijn laatste reis in Rotterdam verwacht. Enkele weken geleden heeft een de legatie van de Poolse rederij tijdens een bezoek aan Nederland met de HAL-direktie over de verkoop on derhandeld. De Maasdam (door Wilton-Fijenoord in Schiedam gebouwd) heeft accom modatie voor 822 passagiers in de toe ristenklassen en 39 in de eerste klas se. Het schip heeft sinds de indienst- stelling gevaren in de regelmatige passagiersdienst tussen Westeuropese havens en New York. Ook is het vaak als cruiseschip gebruikt. In 1967 werd de Maasdam ter vervanging van het zusterschip Ryndam ingezet in de dienst van de HAL op de Canadese havens Quebec en Montreal. De laat ste jaren heeft het schip enkele reizen om de wereld via Australië en Nieuw- Zeeland gemaakt. PRINCETOWN Volgens een landelijke ondervraging van de in geschreven kiezers door het Gallup Poll-instituut zijn de republikeinse kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap populairder dan de democratische. DEN HAAG Op uitnodiging van de minister van buitenlandse zaken van Marokko, dr. Ahmed Laraki, zal minister Luns Marokko van 26 tot 30 mei bezoeken. Van Rabat begeeft de minister zich vervolgens naar Lissa bon voor een bezoek van twee dagen op uitnodiging van zijn Portugese ambtgenoot dr. Nogueira. EDMONTON Canada zal be sprekingen met communistisch Chi na voeren om tot een eventuele erkenning van dat land over te gaan. Canada wil weten welke vrijheid diplomaten in China heb ben, in welke mate er persvrijheid zou zijn en welke afspraken gemaakt kunnen worden op het gebied van toerisme, handel en cultuur. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: perkwartaal permaand i_r. TrT7 O hokje zwart maken naar keuze I Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - - plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1