Pompidou door de knieën: Sorbonne vanmorgen open Overwinning van geweld Felle aanvallen op keizerstad Hoe-é Amnestie Allen vrij Inspraak 15 opgesloten mijnwerkers na 5 dagen bevrijd Wervelstorm in Birma: 400 doden Stembussen in Panama zoek Val gezet voor dief: hoofdagent buiten functie Koningin onthult op Urk monument Friese boeren protesteren Brand bedreigde vliegbasis Zinkende Britse coaster' gered ,Bom gelegd op schip'' vals alarm 5 MAANDAG 13 MEI 1968 TECHNI - SHOW incl LASTU. HYDRAULIEK EN PNEUMATIEK. TOELEVERING Geopend van 9-17 uur Voordelige reis/entreebiljetten zijn op de stations verkrijgbaar 00 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen PARIJS De Franse regering ging zaterdagavond niet het nodige prestigeverlies door de knieën: de nadrukkelijke eis van de minister van onderwijs, Peyrefitte, dat de Sorbonne pas weer geopend wordt als de studenten bewezen hebben de orde en het gezag te kunnen respecte ren. liet premier Pompidou onmiddellijk na zijn overhaaste terugkeer uit Perzië vallen. Jean Roche, de rector van de farijse universiteit, krijgt de microfoons van verslaggevers on der de neus gedrukt, nadat hij door president De Gaulle is ont vangen. HOMINY FALLS VS Vijftien mijnwerkers die vijf dagen in een overstroomde mijn opgesloten waren leweest zijn zaterdag bevrijd. Zij kwamen op een transportband aan de oppervila'kte. Tien kameraden voor wie alle hoop is opgegeven, bleven achter Aangenomen wordt dat zij reeds afgelopen maandag de dood hebben gevonden toen door een breuk in de muur met een aangrenzende verlaten mjjn water naar binnen stroomde. De minister kondigde aan dat alle faculteiten van de gigan tische universiteit vandaag weer geopend zouden worden (zinloos vanwege de staking!). Tevens werd een raad van beroep inge steld, die zal moeten beoordelen of de vier, reeds gevonniste op roerkraaiers amnestie zal worden verleend. Gisteren werden de laatste herrie schoppers (24) vrijgelaten, tegen wie een vervolging was ingesteld. Van de meer dan 1500 jongelui, die wer den gearresteerd bijna twintig procent van hen bezat een vreemde nationaliteit wordt er thans nie mand meer vastgehouden. De pressie heeft in Frankrijk ge zegevierd. Na het tweede studenten- oproer van vrijdagavond, dat nog he viger was dan het eerste van maan dagavond, was de regering bevreesd dat de zaak totaal uit de hand zou lopen. Het straatgewoel had zelfs po litieke consequenties, omdat de be staande meerderheid van de Gaullis ten in het parlement werd bedreigd. Oorzaak De oorzaak van het studentenop- roer tracht de regering ook weg te nemen. Het verouderde universitaire stelsel zal worden gemoderniseerd een proces, dat waarschijnlijk lang zal duren, maar waarbij stu denten en lectoren de nodige in spraak zullen krijgen. Zo ziet men wat uit de provoce rende daden van enkele anarchis tisch georiënteerde studenten ko men kan. Men demonstreerde aan vankelijk tegen „de bourgeois en het kapitalisme"; pas later werden ,,de wantoestanden in het universitaire stelsel erbij gehaald. Van het binnenplein van de uni versiteit van Nanterres verplaatsten de onlusten zich naar de Sorbonne en het Quartier Latin, waarbij revo lutionaire groeperingen als Trotzkis- ten, Maoïsten en Castroïsten zich lie ten gelden. Ook van niet-studeren- SAIGON De Vietcong heeft vanmorgen vroeg een groot scheepse aanval gedaan op de oude keizerstad Hoe-é, in het noorden van Zuid-Vietnam. Het was de hevigste sinds de stad eind februari door Amerikanen en Zuidvietnamezen werd ont zet, nadat de communisten er bijna een maand hadden weten stand te houden. Tientallen mortiergranaten kwamen terecht op de citadel, een school, een vliegveld, en een regeringspost. Volgens een Zuidvietnamese militaire woord voerder werden vier burgers gedood en veertien gewond. De verliezen aan Zuidvietnamese kant worden licht genoemd. Vanmorgen hebben de Ameri kaanse vliegtuigen nieuwe bombar dementen uitgevoerd op enkele delen van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon waar de Vietcong zich schuil houdt. In de rokende puinhopen van de Chinese wijk Cholon. waar acht dagen lang hevige gevechten zijn ge leverd tussen de Vietcong en de Ame rikaanse en Zuidvietnamese strijd krachten, zijn al meer dan honderd lijken gevonden. Een woordvoerder van de politie zei vanmorgen dat de Vietcong in dat gedeelte bijna geheel was uitgescha keld. „Er zijn er hooguit nog hon derd". zei hij, „maar zij zijn omsin geld en we hebben ze met luidspre kers gevraagd zich over te geven", vende Vletcong-divisie. Trocong Troeng Doan. Gisteren hebben Vietcong-eenhe- den met dynamiet een deel van de strategische „Newport"-brug tussen 8algon en de luchtmachtbasis Bien Hoa opgeblazen. Dit wordt gezien als het grootste sabotagesucces dat de Vietcong sinds het tweede offensief, dat eind januari begon, heeft ge boekt. Er is een stuk van zestig meter lang tien meter breed verwoest, waar door nog maar aan een kant kan worden gereden. Grote ver keersopstoppingen waren het gevolg. De brug wordt onafgebroken be waakt door Zuidvietnamese troepen. Ma-jr tijdens de operatie leidde de Vietcong de aandacht af door beschieting van nabijgelegen kam pen. Vanmorgen werd bekend dat een luitenant-kolonel van de Vietcong naar de Zuidvietnamese troepen Is overgelopen. Het is de commandant van het 165ste regiment van de ze- Uit een eerste ondervraging is ge bleken dat zijn regiment, dat ten noorden van Saigon vecht, vrijwel geheel is vernietigd. Enele andere ba taljons, die elk uit vierhonderd man bestaan, zouden nu nog maar hon derd man tellen. Zijn regiment had tot taak de vijf de Zuidvietnamese divisie ten noor den van Saigon vast te houden. RANGOON In de zuidwestelijke kuststreek van Birma zijn meer dan 400 mensen om het leven gekomen, toen dit gebied vrijdag door een wer velstorm werd getroffen, zo is giste ren officieel in Rangoon bekendge maakt. De kustplaats Akyah, op 550 km ten noordwesten van Rangoon, werd het zwaarst geteisterd. Deze plaats werd voor negentig procent ver woest. terwijl ook dorpen in de om geving zware schade opliepen. In eerdere berichten was gezegd, dat de wervelstorm, waarin windsto ten van 160 km per uur voorkwamen, twee schepen had doen vergaan. MEXICO Aan het strand van de Mexicaanse stad Acapulco is het li chaam ontdekt van een man, wiens signalement gedeeltelijk over eenstemt met dat v,an James Earl. Ray, de man die door de FBI wordt gezocht als moordenaar van dr. King. Twee funktionarissen van de FBI zijn naar Mexico vertrokken om de identiteit van de man vast te stellen Volgens een Mexicaanse krant ls hij den, die slechts op vernielingen en uitdagingen in de richting van de sterke arm uit waren, werd een dankbaar gebruik gemaakt. In linkse universitaire kringen vindt men de regeringstoezeggingen van zaterdagavond weliswaar „inte ressant", meer ze zouden nog steeds niet „ver genoeg" gaan. Vooral op het punt van de amnestie zou men meer „zekerheden" wensen. Ofschoon de syndicaten, tot het communistische toe, zich tot de vorige week nadrukkelijk van de onlusten hebben gedistancieerd, marcheerden de arbeiders vandaag band In hand met de studenten door de Parijse straten. De vlag dekte de lading ech ter niet meer, ai was het alleen maar vanwege het feit, dat er de kreet: „Onderwijshervormingen" op stond. De hele oppositie, zowel parle mentair als buitenparlementair, komt thans via de straat aan het woord, waarbij het algemeen gevoel van onbehagen tegen het regime van De Gaulle wordt afgereageerd. Nieuwsgierigen De omgeving van het Luxem bourg en de Sorbonne, waar het vrijdagavond tot hevige gevechten kwam tussen de oproerpolitie en de demonstranten, trok gedurende het hele weekeinde tienduizenden Parij- zenaars, die de vernielingen in ogen schouw wilden nemen. Pas gisteren was het plaveisel weer enigszins hersteld, terwijl de barricaden en de dikwijls uitge brande wrakken van gekantelde auto's (200!) waren opgeruimd. Naar in Parijs verluidt, zou de positie van minister Peyrefitte, die als beheerder van de porte feuille van onderwijs de studen tenonlusten aanvankelijk be handelde, zeer wankel zijn. Zijn aftreden wordt verwacht. Israël werd vanuit Libanon beschoten TEL AVIV Voor de tweede maal binnen enkele dagen is volgens Israëlische berichten vanuit Libanon Israëlisch gebied beschoten. In de nacht van zaterdag op zon dag werd mortiervuur gericht op het Israëlische dorp Margolioth. Het vuur werd door Israël beantwoord. Aan Israëlische zijde werden geen verliezen geleden. Een Libanese militaire woordvoer der zei naderhand dat een vrouw was gedood en een vrouw en een kind gewond door het Israëlische mortier vuur. Rs^°n bij verkiezingen PANAMA De presidentsverkie zingen gisteren in Panama zijn niet zonder incidenten verlopen. In minstens 33 van de 1.316 kieskringen zijn de stembussen verdwenen. Hier en daar kwam het tot vecht partijen tussen aanhangers van de twee kandidaten: Arnulfo Arias van de oppositiepartij en David Samoedio van de regeringspartij. In de provin cie Chiriqul werd een radiostation, dat de oppositie steunde, verwoest. Voorts zijn twee leiders van de op positie in de stad David gearresteerd. Beide kandidaten berichtten dat zij volgens voorlopige uitslagen aan de kop stonden. Zij beschuldigden elkaar ervan verantwoordelijk te zijn voor de verdwijning van de stembussen. AMSTERDAM De 33-jarige hoofdagent D. M. van de Rotter damse politie is zaterdag buiten functie gesteld, nadat hij op heter daad werd betrapt bij het stelen van een pakje shag uit een automaat in de kantine van het hoofdbureau. De hoofdagent kon worden aartge houden, omdat men een val voor de man had gezet. Reeds eerder waren pakjes uit de automaat zoekgeraakt. Tegen de hoofdagent is proces-ver baal opgemaakt. Hij zal worden voorgedragen voor ontslag. LUXEMBURG Minister Udink voor ontwikkelingshulp heeft zater dag in het Benelux-parlement in Luxemburg toegezegd, dat actief zal worden onderzocht of er in de Bene lux mogelijkheden bestaan voor sa menwerking op het gebied van ont wikkelingshulp. Hij hoopt binnenkort overleg met zijn Belgische en Luxemburgse colle ga's hierover te hebben. Drs. Udink sprak aan het slot van het debat over ontwikkelingshulp ln de raadgevende interparlementaire Benelux-raad. URK Koningin Juliana heeft za terdag in het duizend jaar oude Urk het vissersmonument onthuld. Dit bij na vier meter hoge beeldhouwwerk stelt een aan de zee naar het noor den turende beeldhouwwerk voor in Urker klederdracht, die op de vis sersschepen wacht. Honderden na men van op zee omgekomen vissers zijn ln 24 zwart marmeren platen gebeiteld. De vorstin onthulde het monument vervaardigd door de beeldhouwer G, van der Leeden door een 'grote krans van witte bloemen te leggen aan de voet van het beeldhouwwerk. De bevolking van Urk is tien jaar geleden begonnen gel-d in te zamelen voor dit monument dat meer dan ƒ50.000 heeft gekost. Man gearresteerd na gruwelijke moord LIVERPOOL De politie van Li verpool heeft gisterochtend vroeg een arrestatie verricht in verband met de gruwelijke moord op een 34-jarige vrouw, Muriel Shite, wier in stukken gesneden lijk de dag tevoren door kinderen was gevonden die aan de achterzijde van een rij huizen aan het spelen waren. Mevrouw White was moeder van twee kinderen en werkte als incasseerster voor een meubelfirma De dag was lang en vol. Een vrou wenorganisatie ging feesten. Na tuurlijk eerst plichtsgetrouw verga deren en dan een receptie na het snelle broodje uit de hand. Na de receptie in bussen voort naar het diner en na het diner het luchtig samenzijn. Voor een man zou zo'r program ma gewoon het nette pak en hoogstens een extra scheerbeurt be tekenen, maar voor een vrouw... Vergaderen eist emst en degelijk heid. Daar is het mantelpak correct, maar de receptie wil wat fleuriger worden. Dat is nog aan te breien door een mooie hoed op te zetten Maar geen vrouw zal gelukkig zijn wanneer ze daarna haar mooiste of liefste jurk niet aan kan trekken voor de feestdis en wat er na komt. Dus stroomden de vrouwen aan met allemaal iets bij zich. Een wee kendtas. een beautycase met een on kreukbaar geval erin of zelfs eer koffer van enig bescheiden formaat Maar wat je daar ook in kunt stoppen nooit een breedgerande feesthoed. Daarom droeg de mooie vrouw met het koffertje en in het mantel pak haar hoed in de hand. Een mooie hoed, soepel welvend de rand, teer plooiend een ontlui kende roos er tegen aan gevlijd. Een hoed, die het deed. Het was dè hoed van de receptie. Maar toen eindelijk ook dat feestelijk uur vervlogen was. zei ze zachtjes tegen me: „Hij is wel mooi. maar eigenlijk knelt het ding me verschrikkelijk". ..Doe hem dan af", zo ben ik, geen pijn lijden als het niet nodig is. „Zou ik?" aarzelde ze nog. „Ach waarom niet." Met een zucht zette ze de schoon heid af. Legde die op de -plank voor de garderobe. Er was veel drukte en De hoed we dreven uit elkaar. Maar in de bus zat ik opeens weer achter haar. Zij zonder hoed. Onwillekeurig liet ik mijn ogen dwalen naar het net, waarin de tas sen. de cases en de koffertjes gesta peld lagen. Wat ik zag, geen hoed. Er kwam een ongerustheid in me. Waar was de hoed? Voorzichtig rekte ik me om over -choot misschien? Geen hoed. Zachtjes fluisterde ik in haar oor: ..Waar is je hoed?" Wild keek ze om zich heen, naar ooven naar het net. naar haar lege handen. Hoed weg. Het ruiste de bus door: „De hoed, de hoed, de mooie hoed, je weet wel die hoed..." Iedereen gluurde omhoog en om laag. onder de banken, in het gang pad. Eén wist zeker: „Ik ben het laatste weggegaan en er lag nergens een hoed meer...." Bedrukt reden we di- nerwaarts. De chauffeur vragen rechtsomkeert te maken was ook moeilijk. Alles was getimed en be taald en wat extra's was niet te organiseren. Een stille stoet daalde uit de bus bij het hotel. Verslagen zat de hoed- loze nog rond te kijken. „Kom nou", drongen we. „We bellen wel of de hoed daar gevonden is..." „Dan ligt ie ergens in een plas", zei ze somber, „want ik weet zeker dat ik hem in mijn hand had toen we weggingen..." Ze stond op met moede beweging. Toen zag ik de hoed... plat als een dubbeltje, de i;oos als een vlek uit gespreid. Ze had er op gezeten, heel die lange weg.... We staarden.... Ik vol medelijden; zij opgewonden. Ze greep de hoed. bokste wat in de bol rond, frunnikte aan de roos en plantte haar eigen dom toen met zwier op het hoofd. „En hij knelt ook niet meer", zei ze blij. In de Befihelkerk werd een her denkingsdienst gehouden waar alle op zee omgekomen vissers werden her dacht. De gereformeerde predikant ds. Veenstra, die de dienst leidde, sprak: „De zee neemt veel. Het ver driet blyft en het igemis. Maar eens zal alles nieuw wonden. De zee zal haar doden teruggeven". De Koningin begaf zddh na de dienst naar de consistoriekamer, waar ongeveer 30 familieleden van onlangs omgekomen vissers aan haar werden voorgesteld, vermoord. (Van onze soc.-econ. redactie) HEERENVEEN Ruim 5000 Frie se boeren hebben zaterdagavond een massaal protest laten horen tegen de toestand in de melkveehouderij door de daling van de melkprijs. De boeren (bijna een-derde deel van de gehele Friese boerenstand) spraken hun verontrusting uit over het beleid van de regering in april en mei. Zij dringen aan op aanvul lende maatregelen. De boeren achten een grotere sta biliteit in het zuivelbeleid noodzake lijk; zo snel mogelijk moet worden gestreefd naar een gezamenlijk zui velbeleid in de EEG en tot een bun deling van krachten bij de afzet van zuivelprodukten. De belangstelling voor de protest bijeenkomst was zo groot, dat het op de toevoerwegen naar Heerenveen omstreeks acht uur zaterdagavond een volslagen chaos was. BERGEN OP ZOOM Een heide brand in de Huybergse baan bij Ber gen op Zoom is gistermiddag gevaar lijk dicht in de nabijheid van de brandstofopslagplaatsen van de vlieg basis Woensdrecht gekomen. Omstreeks half twee werd de brand weer van Bergen op Zoom gealar meerd voor een grote bos- en heide brand. Zij rukte uit met groot mate rieel, en werd bijgestaan door de brandweer van de basis en honder den wandelaars. Op nog geen hon derd meter van de brandstoftanks van de basis kon het vuur tot staan worden gebracht. Ruim vijftig ha. heide en dennenbos zijn verbrand. De oorzaak van cte brand is onbe kend. IJMUIDEN Dc sleepboten Ilec- tor en Simson zijn er gisteren in geslaagd de Engelse kustvaarder Sta- ley Bridge, die op ongeveer 50 mijl ten westen van IJmuiden in zinkendr toestand verkeerde, de haven van IJ muiden binnen te slepen. De 297 ton metende kustvaarder kwam zaterdagmorgen in moeilijkhe den. nadat machineschade was ontstaan. Toen zich bovendien lekka ge in de machinekamer voordeed is de bemanning zaterdagmiddag van boord gegaan en opgepikt door de Westduitse kustvaarder Volina. Zaterdagavond arriveerde de sleep boot Hector bij de kustvaarder en zette vier man bergingspersonecl en pompen op de tot het dek in het water liggende Staley Bridge. Na een uur pompen had men de machineka mer weer droog en het schip onder controle. Jong gereformeerd Ik heb wel twee keer m'n ogen moe ten uitwrijven, maar het stond er toch echt in dat verslag van die vergadering van gereformeerde vrouwen in Baarn: een belangrijk deel van de aanwezigen opteerde voor een vrtje verkoop van anticonceptionele middelen, maar dan wèl met de beperking: niet beneden de 16-jarige leeftijd Het is wel een springvloed van sex die ons land en leven bespringt, dat zelfs de gereformeerde gezindte het hoofd in de schoot legt en ermee ac- coord gaat, dat haar jeugd de beschik king krijgt over de nodige beveiliging, als ze «vanaf zestien jaari behoefte gevoelt, zich aan sexuele bevrediging over te geven Wel enigszins anders dan in de jaren voor de oorlog, toen openlijk in de kerk voor de „ganse gemeente" belijdenis moest worden gedaan als er een „zonde was begaan die het huwelijk noodzake lijk maakte"! Nu vervalt men in het an dere uiterste en vindt men niet de moed, tegen de golf van sexualiteit een dam op te werpen. Ik vraag me af: zal zo'n „begrijpende"* gereformeerde moeder het ook goed vinden. als de .jeugdigen" van één van haar slaapkamers gebruik maakt Wie a zegt moet namelijk ook b zeggen, en je kunt toch niet willen, dat je goed opgevoede dochter in het struikgewas of in een auto gedefloreerd wordt door een jongmens van haar leeftijd Waar moet het heen als ouders de slapheid van karakter zelf in de hand werken, en inplaats van karaktervast heid te kweken, beide ogen sluiten als het „fout" gaat worden. Wie zichzelf be heerst toont karakter, wie gewend is el ke opkomende behoefte te bevredigen, wordt een slappeling en zal dit in zijn latere leven tot zijn schade bemerken. Merkwaardig overigens, dat een film keuring waakt over het geestelijk wel zijn tot 18 jarige leeftijd, maar dat deze grens door de ouders kennelijk veel te ver wordt gevonden. Zij schijnen niet in te zien. dat zij op deze wijze helpen, het land te verontreinigen, en dat zelfs gereformeerden daaraan meedoen is mij onbegrijpelijk. Jezus zei tot zijn volgelingen: gy zijt het zout der aarde. Indien nu het zout smakeloos wordt, waarmee zal het ge- meer toe dan buiten geworpen en van zouten worden Het deugt nergens de mensen vertreden te worden. Vlaardingen. J. v. d. Zwan Demonstreren 5) De heer J. de Jong is zo vriendelijk geweest te reageren op mijn ontboeze ming over studenten die het zo nodig vinden te demonstreren. Ik heb de in druk dat hij piij op enkele punten heeft misverstaan en op andere wel wat erg onnozel om de kern van de zaak Jieen praat, i Natuurlijk heeft ieder mens, dus ook een student, het recht er een me ning op na te houden en deze kenbaar te maken. Het gaat er maar om, op welke wijze men dit doet. Als dit ont aardt in geweld tegen personen, scheldpartijen en vernielingen van an ders eigendom, clan is men op weg naar terreur, elke overheid moet hier tegen optreden. Is het de heer De Jong nooit opge vallen dat deze zelfde demonstran ten, zo fier schreeuwend om vrijheid, het nooit nodig achten om te de monstreren tegen het geheel ontbre ken van die vrijheid in commu nistische landen? Waait de wind bij hen uit een bepaalde hoek? De heer De Jong heeft niet kunnen weerleggen, dat voor hen die de ho gescholen en universiteiten bezoeken enorme bedragen door het werkende deel der bevolking moeten worden op gebracht. Mogen deze belastingbetalers dan misschien verlangen dit dit geld gebruikt wordt voor het beoogde doel? Als de hier bedoelde studenten tijd vinden om bij elke rel vooraan te staan, daarvoor naar andere plaatsen reizen, hun tijd verdoen aan opruien de taal te schrijven, vergaderingen te beleggen om van hun ontevredenheid met alles (behalve over zichzelf) te getuigen, dan lijkt mij dat niet te gaan zonder schade aan hun studiewerk. Dat er (gelukkig) studenten zijn die hard werken, doet aan het bo venstaande niets af: voor hen was mijn schrijven natuurlijk ook niet be doeld. Het feit blijft dat het hier veelal gaat om nog onvolgroeide personen van jeugdige leeftijd, die nog weinig of niets in de maatschappij ge presteerd hebben, die jarenlang leven van en door belastinggelden en zich verbeelden letterlijk alles beter te we ten. Maar ook hun kinderen zullen hen straks vertellen dat ze er geen steek van hebben terecht gebracht. Dat er gestreefd moet worden naar een (steeds) betere wereld, geen zinnig mens zal dit ontkennen. Maar dat alle methoden daartoe getolereerd moeten worden, dat is voor bestrijding vat baar. En dat we hier nu per se zitten te wachten op een oproerkraaier uit het oosten, neen. laat die maar weer te ruggaan naar zijn plaats van her komst. Beviel het hem daar soms ook al niet? Rotterdam J. Ravestijn ROTTERDAM Een anoniem te lefoontje dat er een bom aan boord van er-n Amerikaans oorlogsschip aan de Parkkade zou zijn geplaatst, bracht zondag grote consternatie te weeg. De Rotterdamse politie haalde in allerijl de bezoekers van de sche nen af. Om vier uur 's middag werd opge beld dat de bom om vijf minuten over vijf zou ontploffen. Bemanning en marechaussee hebben de schepen doorzocht, maar niets gevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5