krant van FORMAAT 3 Bijbel blijft lenin baas In '67 vijfhonderd dienstweigeraars Hoog bezoek Maleisië uit Verhoging belastingaftrek inkomen gehuwde vrouw 25 MIN. t/LIEOi I I I 1 Ds. W. de augustus Graaf in emeritus Gastheer straffen als hij tóch inschenkt Een woord voor vandaag Desborough Fusie van loopt voorop anglicanen en methodisten Uw probleem is het onze.... Kerkscheuring voorkomen NG Kerk tegen zedenbederf 38 PROCENT NIET ERKEND K Vice-premier Abdoel Razak gearriveerd Ds. A. J. Fanoy overleden BADEN KRIJGT GROOT TEKORT PREDIKANTEN BÉRÖEPINÜSWERK PER /PERSOON Het is nu lang genoeg na Pasen om nog eens op een geheel nieuwe manier stil te staan hij een opstandingsverhaal. Di rect na Pasen worden we vooral bepaald hij het feit van de opstanding. Dan zegt ieder verhaal eigenlijk maar één ding: De gekruisigde Heer leeft." Maar sommige verhalen hebben ons veel meer te zeggen. Neem bijvoorbeeld Johannes 21. Aan het slot van Johannes 20 schreef de evangelist: „Deze (dingen) zijn geschreven, opdat gij gelooft, dat Jezus is de Christus, de Zoon van God en op- dat gij gelovende, he tleven hebt tn Zijn Naam." Dat was het doel van het Evangelie van Johannes. En toch. toen Johannes misschien veel later zijn evangelie nog eens over las, was hij niet helemaal tevreden. Hij had uit de feiten aangetoond dat Jezus de Zoon van God is. Maar is daarmee alles gezegd wat gezegd kan worden? Dat is een waarheid die de mens kan onderschrijven. Maar is dat voldoende? Kennelijk zei de al oude Johannes: „Neen, dat is niet voldoende. De mens kan die waarheid onderschrij ven, en er niet door veranderen." Daarom nam hij zijn pen op en schreef nog een naschrift. Dit hoofdstuk is speciaal bedoeld voor orthodoxe mensen, die de apostolische geloofsbelijdenis kunnen opzeggen, die leven uit de waarheid maar niet uit de werkelijkheid van het evange lie. Lees eerst dat hoofdstuk maar, eer we morgen verder gaan. We lezen vandaag: I Koningen 11 26-43. maandag 13 mei 19< nieu (Van ome kerkredaetie) LONDEN De anglicaanse parochie en de methodistenge meente van Desborough in het Britse Northampton lopen voor uit op een mogelijke fusie tussen beide kerkgemeenschappen. Zij gaan hun werkzaamheden op 1 september 1969 verenigen. De plaatselqke kerkeraden hebben al besloten dat ze willen volstaan met één kerkelijk centrum en de ambtsdragers tot één team zullen samenvoegen. In september 1965 werd Desborough de eerste stad waarin nauw tussen beide gemeenten werd samengewerkt. De plaats werd tot een „oecumenisch experiment" uitgeroepen, waar uit gevonden moest worden welke proble men straks zullen opduiken bij een vereniging van de twee kerkgemeen schappen. Per 1 september 1969 zal de me- thodistenkerk verkocht worden. De opbrengst zal gebruikt worden om de anglicaanse kerk verder uit te brei den met bijgebouwen, die voorlopig nog het eigendom blijven van de me thodistengemeente. Hoewel geïnte greerd, blijven de gemeenten voorlo- j pig nog organisatorisch naast elkaar staan. Ook zal er nog wat verschil blijven in de kerkdiensten. Om acht uur wordt een anglicaanse hoogmis opge dragen, om half tien een gewone mis en om elf uur wordt een kerkdienst gehouden volgens de methodistische orde. De Anglicaanse kinderkerkdienst blijft gehandhaafd, maar ook de zon dagsschool van de methodisten. Leden van beide gemeenten zullen toegang hebben tot elkanders avond maalstafel. (Van onze kerkredaetie) ROTTERDAM Volgens een Unesco-rapport, dat dezer dagen is gepubliceerd, zou Lenin thans de meest vertaalde auteur zjjn. Brieven die niet zijn voorden van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Mag de vrouw als de man naar zijn werk is, zonder toestem ming van de man de inboedel uit de woning zetten? Antwoord: Echtgenoten zijn tot samenwoning verplicht, tenzij ge wichtige redenen zich daartegen verzetten. De plaats van samenwo ning wordt in onderling overleg vastgesteld en bij gebreke van over eenstemming door de man. Levert het besluit van de man ernstige ge varen op voor de zedelijke en geestelijke belangen van gezinsle den, of voor hun gezondheid, dan kan de vrouw zich tot de rechtbank sÉenrien. Nu zal het weghalen van de in boedel in de praktijk gepaard gaan met verbreking van de samenwo ning. Verbreekt de vrouw deze zon der gegronde redenen, dan is er eprake van kwaadwillige verlating, waartegen rechtsmiddelen openstaan. Behoort de inboedel aan beide echtgenoten tezamen, dan kan de man vorderen dat alles weer in de woning terugkeert. In de praktijk zal het geschil van uitgebreider aard zijn dan betreffende de inboedel al leen. Men kan beter eerst eens een bureau voor huwelijksmoeilijkheden raadplegen. Vraag: Na de dood van een tuin der is de tuin aan een van de kinde ren verkocht en de weduwe behield het huis. Als de weduwe nu naar een bejaardentehuis vertrekt, kan zij het huis dan schenken aan het kind da't de tuin heeft en het niet zo breed heeft? Antwoord: Kennelijk behoort het huls niet tot een onverdeelde boedel. We nemen dus aan dat het eigen dom is van de weduwe. Zij kan het huis dus wegschenken. Van de stand van haar vermogen hangt het af of deze ene zoon geen overbevoorde- Hng ontvangt, waardoor er na haar overlijden moeilijkheden zouden rij zen. Is het huis niet haar eigendom, dan is het niet mogelijk dit weg te schenken. Daar er voor een schen king een notaris nodig is, beginnen men ermee de notaris te raadplegen. Vraag: Als een meisje buitenech- felijk géboren is, heeft het dan recht op het spaarbankboekje van haar moeder wanneer deze overlijdt? Wat kan de moeder doen om te zor gen dat na haar dood het meisje van het spaarbankboekje kan gebruik maken? Antwoord: Heeft de moeder be halve dit meisje nog meer kinderen, dan heeft het weinig zin een testa ment te maken. De wet beperkt dan het erfdeel vpor dit meisje tot een derde kirftisdeel en het is niet moge- HJk daarin bij testament verande ring te brengen. Is het meisje enig kind, dan moet de moeder zo zij dit wenst zo snel mogelijk met behulp van een notaris een testament laten opstel len, waarbij het meisje tot enig erf gename wordt verklaard. Wanneer dit geschied is, kan het meisje na de dood van de moeder in overleg met de spaarbank en nadat een verkla ring van erfgenaamschap is opge maakt, over het spaarbankboekje beschikken. Vraag: Hoe kan ik sinaasappelli monade maken? Antwoord: Voor een goede hoe veelheid 12 sinaasappels (of 9 si naasappels en 5 mandarijnen), 2 ci troenen, 20 gram citroenzuur en zo veel water als nodig om met het vruchtesap samen een liter vocht te krijgen. Verder l'/z kg suiker. Was de sinaasappels (mandarijnen) en de citroenen, droog en rasp desverkie- zend de geurige schil af. Snijd de vruchten doormidden en pers ze uit. Meet het sap. Los in het water, dat nodig is om de totale hoeveelheid vocht op 1 liter te brengen, de sui ker op. Laat de suikerstroop afkoe len en voeg het vruchtesap toe. Giet de limonadestroop in de schoonge maakte flessen en sluit ze op nor- ifeale wijze af. ZALTBOMMEL Ds. W. de Graaf (70) gaat in augustus met emeritaat. Hij zal de Gerefor meerde Kerken in Nederland dan veertig jaar hebben gediend. De Bommelse predikant heeft een veelomvattende ambtsperiode achter de rug. Na zijn opleiding aan de The ologische Hogeschool in Kampen koos hij Hoogersmilde uit negen be roepen. maar reeds twee jaar later vertrok hij naar Ommen. In 1936 nam hij een beroep aan naar Schie dam, waar hij de oorlogsjaren mee maakte tot hij in 1948 deze stad met Almkerk verwisselde. Ds. De Graaf heeft de kerk van Almkerk veertien jaar gediend en vertrok daarna naar zijn huidige gemeente. De predikant heeft in het gerefor meerd kerkelijk leven tal van func ties vervuld. Herhaaldelijk werd hij afgevaardigd naar partikuliere syno des; elf maal was hij voorzitter van de partikuliere synode van Noord Brabant/Limburg. In laatstgenoemde kwaliteit kwam hij mermalen in contact met bis schop Bekkers, voor wie hij grote waardering had. Vier maal was hij lid van de gene rale synode. Die van Leeuwarden (1955) benoemde hem tot deputaat voor de eenheid onder de gerefor meerde belijders, een deputaatschap waarvan hij nog steeds het secreta riaat verzorgt. Als scretaris heeft ds. De Graaf veel werk verzet in de stichting tot verbetering van het psalmgezang in de gereformeerde kerken. Hij ijverde voor het Psalter 1948, dat de synode in 1949 met algemene stemmen aan vaardde. Volgens ds. De Graaf heeft de nieuwste berijming dit psalter niet overtroffen maar op minder ele gante wijze ter zijde gedrongen. Ds. De Graaf is verder onder meer voorzitter van het Gereformeerd Schoolverband. Hij werkte als zoda nig mee aan de toekomstige eenwor ding van het Christelijk Nationaal Schoolonderwijs en het Christelijk Volksonderwijs. In zijn Almkerkse periode was hij godsdienstleraar aan de christelijke huishoudschool aldaar en aan de christelijke kweekschool voor onderwijzers in Gorkum. Ds. De Graaf, wiens verdiensten vier jaar geleden werden erkend met het ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau, schreef verscheidene boeken en vertaalde onder meer een werk van Spurgeon uit het Engels. Hij ls medewerker van verschillende periodieken. (Van onze kerkredaetie) AMERSFOORT Het gevaar van een nieuwe scheuring in de Vrijge maakte Kerken van Oost-Soemba c.a. is afgewend. Op een synode ln Mau Maru is de eenheid hersteld. PRETORIA De Nederduitse Ge reformeerde Kerk, de grootste kerk in Zuid-Afrika. heeft de regering ge vraagd, moderne dansen en sexueel stimulerende kleding tegen te gaan. Ook wordt aangedrongen op strengere censuur op boeken, een verschij ningsverbod van kranten op zondag en een verbod sterke drank te verko pen aan minderjarigen. De aanbevelingen werden met una nieme stemmen aangenomen door de vierhonderd leden tellende synode. Nieuw gebouw voor Nederlands Dagblad AMERSFOORT Zaterdagmiddag heeft het Nederlands Dagblad feeste lijk zijn nieuwe gebouw aan de Arn- hemseweg in gebruik genomen. Na jaren van opbouw in Groningen is deze krant, die tot voor enkele maanden Gereformeerd Gezinsblad heette, daarmee nu gevestigd in het centrum des lands. Het blad heeft moeilijke maanden achter de rug. Sinds 31 december wordt het al gedrukt bij de NV druk kerij Onnes in Amersfoort, maar het gebouw voor de redactie en admi nistratie was nog niet gereed. De drukker stelde twee kamers ter beschikking. Tijdens de receptie kwamen velen gelukwensen, onder meer de heer A. M. E. H. M. Koemans namens de Nederlandse Dagbladpers. Hij is in 201 vertalingen uitgekomen, vier meer dan de Bijbel, die voorheen in de meeste talen was verschenen. Blijkbaar is de Unesco slecht op de hoogte van de huidige stand van za ken in het werk van de bijbelverta ling. De Bijbel is de 200 al lang gepas seerd Eind vorig jaar was de stand voor de Bijbel al 242. Dat betreft dan nog alleen maar talen, waarin de complete Bijbel is uitgekomen. Bovendien is het Nieuwe Testament overgezet in 307 talen en zijn in 777 talen alleen een of meer bijbelboeken verschenen, zodat de to tale stand voor de Bijbel 1326 is. Volgens het Unesco-rapport komt Simenon op de derde plaats met 137 vertalingen, gevolgd door Tolstoi (122) en Karl May (114). plaatsvinden dat minister en me vrouw Luns hun gasten aanbieden. Vliegtocht Morgen zullen de Maleisische I gasten per vliegtuig van Ypenburg vertrekken om van de lucht uit de Rotterdamse haven, Europoort en de j Deltawerken in ogenschouw te ne- j men. Aan het eind van de ochtend I wordt via Ypenburg de tocht voort gezet naar Schiphol, waar een be- I zoek aan de Fokkerfabrieken op het I programma staat, 's Avonds is er in I Den Haag een receptie, die de am- I bassadeur van Maleisië aanbiedt. Woensdagochtend worden de Ma leisische bezoekers door de Konin gin in audiëntie ontvangen op paleis Soestdijk. Daarna reizen zij door naar Arnhem, waar bij de Neder landse Heidemaatschappij de lunch zal worden gebruikt. Terwijl de vice-premier een bezoek brengt aan de kantoren van de onderneming zal zijn echtgenote de Johannastichting en Het Dorp bezichtigen. De dag wordt besloten met een persconferentie in de Residentie. Donderdagochtend vertrekken de met zijn echtgenote intrek genomen I gasten uit Maleisië van Schiphol in Kasteel Oud Wassenaar. Vanmid- naar Brussel. dag zou hij mr. Luns op diens de- partement bezoeken. In aanwezig- I heid van enkele medewerkers van j het departement zou een nadere ge- dachtenwisseling volgen over ont- wikkelingshulp. Ook stonden bezoeken aan de voor- zitters van de beide Kamers op het - programma. Vanavond zal in Hotel De Wittebrug een regeringsdiner (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL Vanochtend arri veerde op Schiphol de vice-premier van Maleisië, Toen Abdoel Razak, die op uitnodiging van de regering een bezoek van enkele dagen aan ons land zal brengen. De Maleisische vice-premier is de naaste medewerker van premier Toenkoe Abdoel Rachman, tot wiens opvolger hij is gekozen. Hij is tevens minister van defensie en minister van nationale ontwikkeling. Naast de premier heeft hij in zjjn land een zeer invloedrijke positie. De heer Abdoel Razak, die verwel komd werd door minister Luns, heeft BAARN In 1967 deden 523 dienstplichtigen een beroep op de wet gewetensbezwaren mili taire dienst tegen 385 beroepen in 1966. Voor 1968 wordt een ver dere toeneming van beroepen verwacht. Dit schrijft de heer C. Inja in het jaarverslag van het doopsgezind vre desbureau. Zijns inziens is het vooral Vietnam, dat meer jongeren tot na denken brengt. Daarnaast constateert hij, dat veel jongens een beroep gaan doen zonder dat zij zich voldoende in de materie hebben verdiept. Op het moment wordt 38 procent van de bezwaren niet erkend. Meer dan de helft van deze niet-erkende jongens gaat zonder een beroep te doen direct in dienst. De tewerkstellingen zijn dit jaar belangrijk uitgebreid door aantrek king van psychiatrische ziekenhuizen in Oegstgeest en Den Dolder. Vledder blijft een zorgenkind, omdat er vaak een zeer negatieve selectie van jon gens wordt samengebracht. Terug Het is vrijwel zeker, dat de burger diensttijd voor hen, die in 1968 opko men, van 26 op 23 maanden wordt gebracht. Het ideaal blijft, om voor de gewetensbezwaarden een burger dienst te creëren, gelijk aan de gel dende Idiensttijd van de grootste groep van militairen. Over het vredesbureau zelf schrijft Ned. Ver. Vrouivenbelangen: (Van een onzer redacteuren) AMERSFOORT Nu minister Roolvink de toekenning van een ver vroegde AOW-uitkering voor de ongehuwde vrouw heeft afgewezen, zou het logisch gevolg moeten zijn. dat de werkende vrouw niet tegen haar wil met zestig jaar met pensioen gestuurd kan worden. Aldus mevrouw N. Molenaar-Buyser, presi dente van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenar beid en Gelijk Staatsburgerschap, ln haar openingsrede van de algemene jaarvergadering, welke zaterdag te Randenbroek gehouden werd. Deze vergadering besloot unaniem vadhesie, ,te. - i*tuigen aan -het, SER-advies waarbij de in 1962 vast gestelde bedragen voor belastingaf trek van het inkomen van de gehuw de vrouw met een minimum van 500 en maximum van 2000 ver hoogd zullen worden tot 800- en 3200. Hieraan werd gekoppeld de suggestie deze nieuwe bedragen vast te stellen onder voorwaarde, dat ze waardevast zullen zijn. Voorts werd besloten tot een oriëntering over de vraagstukken rond de mogelijkheden van een nieu we wet op de abortus. Bezinning De vereniging houdt zioh thans in tensief bezig met de vorming van de vrouw in maatschappelijk opzicht. Geen schoolopleiding is meer vol doende om heel het verdere leven op te teren in deze dynamische tijd. De gehuwde vrouw staat in de besloten heid van het gezin dikwijls vreemd tegenover de veranderingen. Oriënte ring en bezinning zijn noodzakelijk. Besloten werd zich nader te bera den over de problematiek van de scholing en omscholing van de vrouw, die in het arbeidsproces een plaats wil vinden. Mogelijkheden zijn er zeker, maar de vrouw maakt er weinig gebruik van. Het blijkt ener zijds dat de vrouw een zekere drem pelvrees heeft voor de arbeidsbu reaus; anderszijds is een klacht dat op deze bureaus dikwijls weinig aan- Aanleiding van de moei'ijkheden was een uitspraak van 1965 in een tuchtgeval wegens polygamie. Oud-zendingspredikant ds. S. J. P. Goossens te Den Haag, inmiddels te ruggekeerd, woonde de synode bij als adviseur en heeft een bemiddelende rol gespeeld. Zaterdag hield de vereniging Steun Oost-Soemba een landelijke vergade ring in Amersfoort, die door ongeveer tweehonderd mensen bezocht werd. Onder meer vertelde ds. Goossens van zijn reis met dia's. Tevens werd afscheid genomen van ds. en mevrouw P. P. Goossens, die op 26 juni naar het zendingsveld ver trekken. Hij wordt daar docent aan een school voor goeroes indjil (gods dienstonderwijzers). De reis van ds. Goossens bracht aan het licht, dat de med'scne ver zorging en de schoolse voiming in Oost-Soemba in een meer dan deplo rabele toestand verkeren. S.O.S. wil daarom nu een arts uitzenden. EINDHOVEN In de leeftijd van 73 jaar is onverwacht overleden ds. A. J. Fanoy, emeritus predikant van de Gereformeerde Kerk van Eindho- j ven. Ds. Adriaan Jacobus Fanoy heeft dertig jaar in Eindhoven gestaan, van 1930 tot 1960, toen hij met emeritaat ging. In deze stad heeft hij de groei van de Gereformeerde Kerk meege maakt en meegeleid. Hij is geboren in Middelburg in 1894. studeerde aan de Vrije Uni versiteit en aanvaardde zijn ambt in Oosterzee in 1918, daarna ging hij naar Ferwerd en ten slotte naar Eindhoven. De overledene zal woensdag wor den begraven op de Algemene Be graafplaats aan de Eckartseweg. Vooraf wordt een rouwdienst gehou den in de Adventkerk in de Camp- huisstraat. is benoemd tot voorzitter van de commissie „Duidelijkheid voor de ver kiezing". De KVP-voorzitter mr. A. P. J. M. M. van der Stee gaat de commis sie „Uitdieping program" leiden. Drankbestrijders: wanneer? dacht wordt besteed aan de vrouw die er advies komt vragen. Tot lid van het ho<?fdbestuur in de vakature van mejuffrouw G. S. H. M. Kok werd benoemd mevrouw A. M. C. v. Groensmit-van der Kallen, eveneens lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Drs. R. Hajer, directeur van het Centrum van Volksontwikkeling, hield in de middag een lezing over de functie van het vormingswerk met volwassenen. Dit vormingswerk heeft tot voor kort steeds het karakter gehad van een correctie of aanvulling op ge miste ontwikkeling, thans echter gaat 'het er om bij te blijven, opdat er een werkelijk cultuuroverdracht van Geslacht- tfp'geslacht mogelijk js. Zelfstandig denken en kritisch ver mogen tot oordelen vraagt om ruime informatie. Het is de taak van het vormingswerk deze informatie te ge ven en vooral de bronnen van infor matie aan te wijzen. Aanvankelijk werd het vormingswerk bijna geheel bedreven in internaatsverband, waar voor dan ook 70 procent van de subsidies gebruikt worden. Nieuwe centra zullen echter inge bouwd dienen te worden in het dage lijks leven van de burger bereikbaar voor iedereen en ontdaan-van de ro mantisering van volksdansen en kampvuren Particuliere organisaties kunnen hier veel en goed werk doen, maar zullen door samenwerking en subsi dies in staat moeten worden gesteld beroepskrachten aan te trekken. Door vorming zal de mens meer deelnemen aan het maatschappelijk gebeuren en zich meer inspannen de problemen te helpen oplossen. de heer Inja, dat zich in 1967 een vernieuwing heeft voltrokken. Het werkt nu met zeventig mentoren door heel het land, die gewetensbe zwaarden bijstaan. Het bureau ij zeer tevreden over deze manier van werken. Onder de ruim driehonderd jongens, die om voorlichting vroegen, viel een verschuiving naar de buiten kerkelijken te constateren. HERRENALB De Evangelisch» Kerk van Baden gaat een predikan tentekort tegemoet, zoals zij afge- zien van de oorlogsjaren nog nim mer beleefd heeft. Tussen 1974 en 1982 zal 82 procent van de predikan ten met emeritaat gaan. Verwacht wordt, dat slechts de helft van deze vacatures vervuld zal kunnen wor den. Dit deelde de bisschop, dr. Hans-Wolfgang Heidland, mee op de synode van deze kerk. De kerk van Baden werkt nu al veel met „lectoren", een soort pasto rale medewerkers. De 177 die er nu zijn, leidden vorig jaar zeker duizend kerkdiensten. De preken die zij lezen, zijn echter door anderen opgesteld. Daar wil men nu verandering in brengen. De opleiding van de lecto- de titel ..prediker" en mogen in de ren wordt geïntensiveerd. Zij krijgen toekomst zelf hun preken maken. NED. HERV. KERK Beroepen te Oud Alblas (toez.): G. Voordijk te Mastenbroek; te Valburg- Homoet: J. Vink te Besoyen (N.B.): te Den Helder (wijk Opstandingskerk- zuid) - toez.: A. C. v. Dam te Zwijn- drecht; te Stadskanaal: J. F. M. Malssen te Schingen en Slappetei (Fr.): te Hilvarenbeek (toez.): kan drs. J. F. Bennekers te Winterswijk; te N.O. Polder (wijkgem. Bant-Rutten): dr. H. R. Smid te Veen wouden: te N.O. Polder (wijkgem. Emmeloord): J, Vroegindeweij te Maarssen. GEREF. KERKEN Beroepen te Huizen (N.H. - vac. W. ten Cate): drs. R. v. d. Berg te Bode- F. Sollie. as. em. pred. ts GEREF. GEMEENTEN Beroepen ti heerenplein): Apeldoorn. Rotterdam-zuid (Mijnt- G. Schipaanboord Weer in Europa weer max. temp. gisteren Kopenhagen onbew. regen zw. bew onbew onbew 13 Parijs licht bew zw. bew. onbew regen mist 9 onbew 11 zw. bew. Wenen regen 29 regen 15 zw. bew. 23 Madrid 21 Mallorca onbew. 18 *ÏIA& (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Volgens de verkeersjurist mr. J. C. Hooft- man wordt in ons land nog niet streng genoeg opgetreden tegen rijders onder invloed. Hij vindt dat ook medeplichtigheid straf- i baar moet worden gesteld. Mr. Hooftman sprak zaterdag op het j congres van de Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie in De Doelen in Roterdam. Met „medeplichtigheid" doelde mr. Hooftman op gastheren, gastvrouwen, caféhouders en oberts, die welbewust blijven doorschenken, als zij wisten dal hun gast nog moest rijden, i Strenger moeten zeker de recidi visten worden aangepakt. Dt straf- Meer moet gebruik worden gemaakt fen zouden meer zinvol moeten zijn. te trekken, niet alleen na ongelukken van de mogelijkheid hét rijbewijs in maar ook bij rijden onder invloed zélf. Ontzegging van de rijbevoegdheid wordt meer als hoofdstraf gevoeld dan een of twee weken gevangenisstraf. De ontzegging zou minstens een maand moeten zijn. Preventief Als preventive maatregel moest (zoals dat in Zwitserland reeds ge- beurt) de naam van de veroordeelde in de kranten worden gepubliceerd. De Zwitsers hebben daar al goede er varing mee. Het duurt in ons land veel te lang voordat strengere maatregelen ver wezenlijkt zijn. In het ontwerp wegen verkeerswet van prof. Belinfante zijn strengere sancties opgenomen, mgar het ontwerp ligt al jaren in een lade op het ministerie. Mr. Hooftman: „Er is bij de bestrij ding van de verkeersveiligheid een ontstellend gebrek aan coördinatie en eendrachtig samenwerken. Maatrege len waarvan het positieve nut reeds lang door buitenlandse deskundigen is geaccepteerd, laten daardoor te lang op zich wachten." Tevoren had ook de voorzitter van de drankbestrijders, de heer M. J. Maas, waarop gewezen: „Ik dacht dat er wel genoeg gestudeerd en gepraat is. De regering moet nu eindelijk eens met daden komen om de alcohol als gevarenfactor in het verkeer uit te schakelen." Hij zei zeer verontrust te zijn dat er zo weinig schot zit in de aange kondigde maatregelen. Hij pleitte voor het invoeren van de ademproef zoals dat al gebeurt in Engeland en België. oteert u voor een rondvlucht: Bij voorkeur op: I woon pi.: Indien Wo Do Vr Op zondag ww* nlnt gawtogan. IV heb reeds betaald p HOE EN WAT i rondvlucht boven c Alt het kan l.v.W. de afstand Is NJ graag bereid e te maken. Da ..Cessna" Ie een 4-pereoone vliegtuig. zodat er S psesaglers tegelijk mee kunnen. Op het vliegveld Is een gezellig restaurant, van waaruit u het komen en gaan van da vliegtuigen van dichtbij kunt bewonderen. U kunt er ook alle inlichtingen over lijndiensten enz. krijgen. i het eind ven de vlucht wordt als herinnering een Oorkon do vas Lochtdoop over- Iederemaandag worden de Instapkearten voor de komende vluchten verzonden, wanneer uw betaling door de krent ontvangen Ie. U wordt natuurlijk zoveal mogelijk op de ga- wenato morgen of middag Ingedeeld. Betaling per giro of kontant MJ het bureau van da krant. L naa: geh prei flici met Blo -fe vers con M nad ïoal

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2