CHAOS IN PARIJS NA STUDENTENOPROER Regering komt maandag met loonmaatregel Langs Roemeense grens ook Russische troepen (RITA) Regen Hoge Raad Narcotiseur voor Franse patiënt overleden Premier Wilson tracht aan de macht te blijven Vragen over wapens naar Nigeria Tegen caféhouder 30 dagen geëist Barricades opgericht Zeker 400 arrestaties m. IL Nieuwe Leiclse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Zaterdag 11 mei 1968 - 49ste jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur kennis gesteld, aldus Ceteka. Temidden van al deze berichten van troepenbewegingen waarschuwde het Russische regeringsblad Izwestia de Tsjechoslowaakse leiders voor ..excessen bij het democratise ringsproces". Het waarschuwde ook voor de mogelijkheid dat „anti-socia listische elementen de overhand krij gen in de Tsjechoslowaakse commu nistische partij". In de buitenlandse pers, aldus Izwestia, wordt steeds meer aange drongen op niet-inmenging van de communistische partij in de rege ringspositie van of het economische en ideologische leven in een socia listisch land. Maar deze opvatting is voortgekomen uit de burgerlijke ide ologie en gevaarlijk voor de doelstel lingen van het communisme en het socialisme, zo schrijft het regerings blad. E«n triest tafereel uit de Zuidviet- nsmese hoofdstad Saigon. Een uitge putte vrouw probeert met haar twee kindertjes door het prikkeldraad te kruipen om zo de wijk Cholon, waar hevige gevechten met de Vietcong woedden, te ontvluchten. ATHENE Ongeveer dertig mensen, onder wie veertien matro zen, zullen komende zomer in Grie kenland terecht staan wegens een po ging, om het Griekse regime omver te werpen. Zij zouden eenheden van de Griekse vloot hebben willen sabo teren. Eind januari werden zij gear resteerd. Als u een lastige bezoeker wilt kwijtraken, leen hem dan geld. FRANKLIN HOEVEELTIJD HEEFT ZUID- AFRIKA - PAG. 2. „Dat is waar ook. Ik heb de schop uitgehaald. Dif staat in de gara- ENGELAND VERSTERKT DE NAVO PAGINA 7. ufT uircn (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Regen op z'n tijd is in de meimaand gunstig, maar er kan ook te veel vallen. Deze eerste helft van mei kenmerkt zich door te koud en onbesten dig weer en daar zal ook tijdens het weekeinde geen verbetering in komen. Via de Britse eilanden bereikt ons weer onstabiele lucht met buien. Af en toe staat er een krachtige tot harde westenwind en de temperatuur blijft bij 11 tot 13 graden voor begin mei toch aan de lage kant. 12 mei Zon op 4.51. onoer 20.23. Maan op 21.00. onder 4.26 13 mei Zon op 4.49. onder 20.24. Maan op 22.36. onder 4.30 Voor vervolg zie pagina 7 BOEKAREST Uit Boeka rest wordt vernomen dat Rus sische strijdkrachten zich nu ook zouden hebben geconcen treerd langs de Roemeense grens. In het zuiden langs de Donau en in het noordelijke grensgebied van het voormalige Roemeense Boekovina zouden door de Roemeense inlichtin gendienst verplaatsingen van Russische tanks en infanterie-eenhe- den zijn waargenomen. Betrouwbare zegslieden zeiden 'flat deze Russische maatregel is bedoeld om psychologische druk uit te oefe nen op de Roemeense partijleiding onder Nicolae Ceasescu, die een poli tieke koers volgt los van Moskou. In Warschau blijven Westerse di plomaten intussen volhouden, dat langs de Tsjechoslowaakse grens zich ook Russische strijdkrachten bevinden De diplomaten vinden het uitermate verdacht dat zij zich niet op de bui tenwegen mogen vertonen en conclu deren hieruit dat men de troepenbe wegingen geheim wil houden. Enkele Westerse militaire attachés die zich op deze buitenwegen vertoonden werden door politiemannen aange houden en teruggestuurd. Geen interventie Deskundigen van de Amerikaanse regering zien deze troepenbewegin gen in de eerste plaats als druk die op de regering in Praag wordt uitge oefend in verband met het democra tiseringsproces in Tsjechoslowakije waarvan de Russen niet veel moeter hebben. Zij menen echter dat de Russen op dit ogenblik geen militaire interventie beogen. Volgens het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka was men in Praag op de hoogte van de troepenconcen traties. De Russen hebben de Tsje choslowaakse autoriteiten hiervan in (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De cassatie, die de uarcotiseur van Mia Versluis, het meisje dat door een narcose nog steeds buiten bewustzijn is, heeft aangetekénd tegen een uitspraak van het gerechtshof in Arnhem, zal op woensdag 22 mei behandeld wor den door de Hoge Raad. Het gerechtshof achtte de narcoti seur tijdens een zitting van het me disch tuchtcollege schuldig aan on dermijning van de stand der medici. Hem werd zes maanden de bevoegd heid ontzegd de geneeskunde uit te oefenen. De behandeling voor de Hoge Raad is niet openbaar. Duizenden Parijse studenten hadden zich ook vannacht weer verschanst achter de vele barri caden die rondom de Sorbonne waren opgeworpen. Met traan gasgranaten verdreef de politie de menigte na uren van verzet. MONTPELLIER De tweede Franse harttransplantatie-patiënt, Elie Joeph Reynes, is gisteravond overleden. Woensdag kreeg hij het hart van een verkeersslachtoffer. Hij kwam niet meer tot bewustzijn. Ook de eerste Fransman overleed twee dagen na de operatie. John Stuckwish in Houston (Texas), die dinsdag een nieuw hart heeft gekregen, gaat vooruit, hoewel hij nog op de gevarenlijst staat. Everett C. Thomas, eveneens in Houston, maakt het uitstekend. Hij kreeg een week geleden het hart van een jongen van vijftien jaar. De geneeskundige, juridische en ethische problemen van hart transplantaties zullen 13 en 14 juni worden besproken op een internatio nale conferentie in Genève. De Franse regering gaf vanmor gen een communiqué uit om het op treden van de politie te rechtvaar digen. In dit merkwaardige stuk werd naar voren gebracht dat de sterke arm tot nu toe alle geduld en tact had opgebracht in het beheer sen van de relletjes. De studenten werd aangeraden niet langer geweld te gebruiken en mee te helpen de orde en de rust te herstellen. Pas dan zou de Sorbonne heropend kunnen worden. Ietwat zuur werd er nog aan toegevoegd dat de Franse regering oog blijft hou den voor de gewenste onderwijsher vorming. Tevoren hadden énkele leden van het Franse kabinet langdurig over leg gepleegd met president De Gaulle in het Elysée. Aan het gesprek na men onder meer deel vice-premier Louis Joxe, die tevens minister van justitie is, en de ministers Peyrefitte (onderwijs), Georges Gorse (voorlich ting). Messmer (defensie) en Chris tian Fouchet (binnenlandse zaken). EERST RUSTIG De gisteravond begonnen mars, waaraan twintigduizend betogers deelnamen, verliep aanvankelijk rus tig. Alle negentien bruggen van de Seine waren met een sterke politie macht afgezet om de demonstran ten te verhinderen aan de rechter oever van de rivier (het mondaine stadscentrum) te komen. De protest mars moest zodoende de (overigens zeer grote) studentenwijk, het Quar- tier Latin, worden gehouden. LONDEN Premier Wilson van Engeland heeft gisteravond voor de televisie te kennen gegeven dat de Labour-regering aan de macht zal proberen te blijven ondanks de ver pletterende nederlaag die de La- bour-partij donderdag heeft geleden bij de gemeenteraadsverkiezingen. Wilson ontkende voorts dat Engeland geconfronteerd wordt met de ergste financiële crisis die het ooit heeft gekend. MADRID Flores Ibarra, de voormalige Cubaanse ambassadeur bij Tsjechoslowakije. en zijn vrouw, de pianiste Ivette Hernandez, hebben vandaag bekend gemaakt, dat zij uit Cuba zijn overgelopen. Cuba volgt een 'koers van volledige anarchie en willekeur, aldus Flores Ibarra. Ivette zei, dat haar creatieve vrijheid beknot werd. Na langdurig telefonisch overleg met het ministerie van justitie in Den Haag heeft de Amersfoortse politie gisteren enkele tientallen leden van een Perzische nomaden stam over de grens gezet. De man nen waren gearresteerd in verband met winkeldiefstallen. Hun vrouwen en kinderen hadden hun bivak toen maar opgeslagen voor het politie bureau. (Meer hierover elders in deze krant.) A. H. Kloos Werkgevers en werknemers: Niet ingrijpen /an onze parlementsredactie) 1 B. Roolvink DEN HAAG Maandag zal het kabinet beslissen welke maatregelen genomen gaan worden op loongebied. Dan zal een nota aan de Tweede Kamer aangeboden worden. Het zal er wel op neerkomen, gezien de verontrusting waarvan minister van sociale zaken B. Roolvink. gisteravond tegenover bet be drijfsleven blijk gaf. dat een loonmaatregel wordt afgekondigd met een nader vast te stellen maximum percentage voor ver betering van de arbeidsvoorwaarden (verkorting arbeidstijd en dergelijke). In totaal zou de loonkostenstijging niet meer dan 4,5 pet. mogen bedragen. Het kabinet, gisteravond bij het gesprek met de Stichting van de Ar beid vertegenwoordigd door de mi nisters Roolvink. Witteveen (Finan ciën), De Block (Economische Zaken) en Lardinois (Landbouw), vond het bedrijfsleven unaniem tegenover zich met uitzondering van de heer Van der Weele van de Kon. Middenstands bond. Werkgevers en werknemers eisen dat de regering geen loonmaat regel neemt, in ieder geval nu niet. waar de vrije loonpolitiek pas vier maanden heeft gekregen om op gang te komen. De regering gaf vier maatregelen in overweging: niets doen, het per centage van de loonsverhoging be perken, cao's na afloop met een aan tal maanden verlengen, en als laatste een combinatie van de laatste twee mogelijkheden. Niet juist Hoewel de werkgevers ook beden kingen hebben tegen de huidige loon ontwikkeling, met name tegen de ar beidstijdverkorting die op volgend jaarzal drukken (en in 1969 is er toch al zo weinig ruimte), verklaar den ook zij zich tegen welke maatre gel dan ook: de materiële verbeterin gen, die de regering nastreeft ver betering betalingsbalans, exportposi tie en concurrentiepositie zien de werkgevers daarmee niet verwezen lijkt, eerder het tegendeel. De werknemers waren zonder be denken tegen. De heer Kloos: „Het zou alleen gerechtvaardigd zijn als uit de ontwikkeling van de exportcij fers en de produktiviteit blijkt, dat Nederland zich uit de markt concur reert. Dat is niet het geval, want minister Roolvink deelt zelf mee, dat de export met 13 procent is gestegen. Wij menen dat de produktiviteit met 9 tot 10 procent is gestegen. Stel daar nu een loonsverhoging van 5,5 pro cent tegenover en nog eens 1,5 pro cent aan arbeidstijdverkorting, dan moet het mogelijk zijn door te gaan." Niet gewacht De heer Kloos was het volledig eens met werkgeversleider H. H. Wemmers, dat het bepaald onelegant van de re gering is nu met loonmaatregelen te komen, terwijl de SER volgende maand met het halfjaarlijkse rapport over de economische situatie komt. Zelfs heeft de regering deze voorne mens niet met de SER besproken of om advies gevraagd. Dan had men de vrije loonpolitiek ook niet moeten I aanvaarden, aldus de heer Wemmers. j „Als de regering dan toch iets wil doen. dan eind van dit jaar als we over feitelijke gegevens kunnen praten en niet over prognoses", was zijn afkeurende conclusie. De heer Kloos was niet best te spreken over het feit, dat dit gesprek met de regering plaats had, terwijl j de regering kennelijk al een beslis- sing heeft genomen. Gistermorgen hebben de ministers namelijk een i gesprek gehad met de fractieleiders van de regeringspartijen en de soci aal-economische deskundigen van die partijen. Tijdens dat gesprek zou de komende regeringsnota reeds doorge nomen zijn. Minister Roolvink ont kent echter dat het onderhoud met de Stichting zinloos was. Voor vervolg zie pag. 7 DEN HAAG Het Tweede Ka merlid drs. Th. E. Westerterp (rk) heeft de ministers van binnenlandse en economische zaken gevraagd, of het waar is. dat de regering nog on langs toestemming heeft gegeven voor de uitvoer van munitie en wa pens naar Nigeria. Hij wil een uit voerverbod met onmiddellijke in-, gang. DORDRECHT De 63-jarige café houder A. A. de M. uit Strijen stond donderdagmiddag voor de politie rechter, omdat hij de wet op de kansspelen zou hebben overtreden. M. die onder bepaalde voorwaar den toestemming van de gemeente had een gokapparaat te exploiteren, zou zich niet aan de voorwaarden gehouden hebben. Zo mochten perso nen beneden de zestien niet met het toestel spelen, was het de caféhouder verboden geld uit te keren en moest de teller op non-actief gesteld wor den. Verdachte gaf aarzelend toe dat hij zich niet aan de regels had ge houden. De officier van justitie noemde het spel een variatie op de roulette. Hij eiste 150 boete of 30 dagen en verbeurdverklaring van het apparaat. Tegen die vrouw die ook was gedagvaard en niet was versche nen. eiste hij 50 of tien dagen. BERLIJN De 28-jarige Ameri kaanse student Peter Feinauer, die vorig jaar september door een Öost- duitse rechtbank wegen spionage tot vijftien jaar werd veroordeeld, is gisteren op vrije voeten gesteld. Vrijdagmiddag is de vierjarige Te- tje de Jong uit Ureterp op slag ge dood, toen zij bij het oversteken van de weg coor een passerende motor werd gegrepen. Vice-premier Louis Joxe Fouchet Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen PARIJS Een nieuw stu- dentenoproep heeft vanmorgen vroeg een grote chaos in de Franse hoofdstad veroorzaakt. Er zijn vele gewonden gevallen en vierhonderd arrestaties ver richt. Over de juiste aantallen was bij bet sluiten van deze edi tie nog weinig te zeggen. Er zouden in ieder geval geen do den zijn gevallen. Loonmaatregel TJET kabinet grijpt in in de loonont- wikkeling. Details zijn nog niet bekend, want de aangekondigde nota is nog niet openbaar. Zoveel Is zeker, dat de vrije loonpoli tiek, vier maanden geleden met ge juich ontvangen, een harde slag, zo niet de genadeslag, krijgt. Het kabinet moet de situatie wel zeer somber inzien, dat niet eens gewacht is op het halfjaarlijkse rapport van de SER dat over een maand verschijnt. Werkgevers en werknemers trekken één IUn en menen dat de vrije loonpo litiek in ieder geval dit jaar een be hoorlijke kans had moeten hebben, vooral waar de zorg van de regering zich richt op 1969. Nu zijn er twee mogelijkheden. Of het bedrijfsleven heeft gelijk en dan had de regering niet mogen ingrijpen, maar moeten wachten tot het einde van het jaar om alsnog over een loon maatregel te praten op grond van dan bekende feiten. Of de regering beoordeelt de situatie juist, maar dan is er vier maanden geleden wel een beoordelingsfout ge maakt waarvan men nu de wrange vruchten plukt. Werkgevers en werknemers zien mo gelijkheden voor loonsverhoging. Het is niet te hopen, dat deze verhoging, na de weigering van de regering, in zwart loon uitbetaald gaat worden. Want daar streden we juist tegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1