VIETNAMGESPREK BEGON ABN Spaarbiljet 1968/72 Johnson zou naar Kosygin willen 2000 man in actie bij oefening staf civiele verdediging Daders overval op tankstation ontsnapt Bombardementenstop Einde aan infiltraties Een langdurige kwestie Hoofd boven water Gespannen sfeer mwr Colleges aan de Sorbonne niet hervat L-'Lj Algemene Bank Nederland IVa Voorburg station Soest Toestand patiënt bevredigend alles goed/ en wel' 5 VRIJDAG TO MEI 1968 De Pool Alojzy heeft een veilig- heidshoofdgordel ontworpen, die beter zou voldoen dan de beken de zwemvesten. De nieuwe vin ding heeft het voordeel dat de drager niet wordt gehinderd bij de zwembewegingen. Met een handbeweging kan een helft van de „zwemhoed" onder de kin worden geschoven, zodat het hoofd boven water blijft. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS In de Franse hoofdstad is vanmiddag het waarschijnlijk zeer langdurige vredesgesprek over Vietnam begonnen. Naar verwacht werd zouden de Amerikaanse en Noord- Vietnamese, delegaties over en weer enkele formele verklaringen afleggen, waarna de zitting onderbroken zou worden tot maandag. Het eerste agendapunt betreft de stopzetting van alle Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam. Presi dent Ho Tsji Minh heeft aangekon digd pas over de verdere problema tiek van het voormalige Indochina te willen spreken, als de Amerikanen hun bombardementen ten noorden van de gedemilitarizeerde zone on voorwaardelijk zullen staken. In het Amerikaanse zowel als in het Noordvietnamese hoofdkwartier het eerste bevindt zich in Hotel Crillon aan de Place de la Concorda, het tweede in Hotel Lutetia aan de Boulevard Raspail heerste van morgen een gespannen sfeer. Averell Harriman, die namens de Verenigde Staten optreedt, en Xoean Thoey, die Noord-Vietnam vertegenwoordigt, moesten zich losbreken uit het laat ste vooroverleg met de leden van hun delegatie om hun opwachting te maken bij de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville. Boenwas Het Internationale Conferentie Cen trum aan de Avenue Kléber, waar de vredesonderhandelingen worden gevoerd, ruikt nog naar boenwas en motten verdelgingsmiddelen, terwijl het pluche van tapijten en stoelen kennelijk gereinigd is. I De Frans'/2, die het vlakbij de Are de Triomphe liggende conferen tieoord in een gastvrij gebaar heb ben aangeboden, hebben er zorgvuldig voor gewaakt dat geen van beide partijen zich over een eventuele be nadeling in faciliteiten zou kunnen beklagen. De twee commissiekamers, waarin de leden van de delegaties zich kunnen terugtrekken, zijn even groot en even kaal, terwijl ze hetzelfde aantal stoe len, tafels en telefoons bezitten. De eigenlijke conferentiezaal telt aan beide zijden neger microfoons, die aangesloten zijn op een vertaai- installatie, negen precies dezelfde stoelen en ook nog eens negen gelijk vormige asbakken. Knobbelen Wie links voor het 17e eeuwse go belin komt te zitten, of rechts voor d'e cabines der tolken, was vanmor gen nog niet bekend. „Daar moeten de heren maar om knobbelen,,' zei een lid van het Franse ontvangst comité lakoniek. Ook in de wandelgangen is een zekere symmetrie te ontdekken. Er zijn aparte zitjes, bestaande uit stoe len en canapé's in de Empirestijl, ter wijl er misschien net zoveel conver satienissen als delegatieleden zijn. Ter decoratie van het enigszins ouderwets en stijf aandoende inte rieur zijn de nodige palmen aange bracht. Een splinternieuw koninklijk rode loper is uitgerold over het bor des, dat overigens gezamenlijk zal moeten worden gebruikt, omdat er maar één ingang is. Praag TN het begin van deze week vestig den we al de aandacht op de ernstige situatie waarin het naar vrijheid en onafhankelijkheid stre vende Tsjechoslowakije zich be vindt, nu de Russen hun geduld blijken te verliezen. We hebben de mogelijkheid dat Moskou naar wapens zou grijpen toen niet groot genoemd, omdat het ook over andere middelen beschikt om de Tsjechen ervan te weerhou den, uit het Sowjetblok te breken. De troepenbewegingen langs de Tsjechische grens kunnen bedoeld zijn om preventief te werken. De reactie in Tsjechoslowakije lijkt al tot het gewenste resultaat te leiden. De bewogen oproepen getuigen er van. Maar ook wanneer de huidige drei ging kan worden weggenomen, blijft Praag in de gevarenzone. De Russen zullen alles doen om te be reiken dat de vrijheidsdrang wordt ingedamd. Of zij erin zullen slagen, hangt echter niet alleen van hen af. Rapport DIJ zijn terugkeer uit Griekenland aarzelde mr. M. van der Stoel dit land een strenge politiestaat te noemen, hoewel van parlementaire vrijheid geen spoor valt te beken nen. Dat viel op, omdat Andreas Papan- dreoe kort tevoren in Amsterdam had gezegd, dat zijn land een bru tale politiestaat is. Mr. Van der Stoel rapporteert alleen dat veel mensen onder voortdurend politietoezicht staan, met name de politici. Het Europese parlement te Straats burg heeft naar aanleiding van zijn rapport geen stappen genomen. In september pas zal het overwegen, of er dan reden is Griekenland uit de Raad van Europa te stoten. Terugkeer naar democratische ver houdingen in Griekenland is van het grootste belang. Het Europese parlement geeft blijk te beseffen, dat, met overijld handelen niemand is gediend. TEL AVIV Abie Nathan, de Israëlische „vredespiloot", die tot twee keer toe naar Egypte is gevlo gen om president Nasser te vragen vredesonderhandelingen te beginnen, is gisteren in Tel Aviv veroordeeld tot een jaar voorwaardelijk en een boete van 1400 Israëlische ponden (ruim 1400 gulden). (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Staf Civiele Verdediging heeft gisteren en vandaag een staf oefening (oefe ning West '68) gehouden, waar aan 2000 personen hebben deel genomen. De oefening, die gister middag om twaalf uur startte en vanmiddag om vijf uur is be ëindigd, speelde zich af in Zuid en Noord-Holland en Utrecht. Deelnemers eraan waren rijks-, provinciale en gemeentelijke functio narissen, B.B., bedrijven, militaire staven en andere instanties. De lei ding berustte bij de chef van de staf voor de civiele verdediging. Doel van de oefening was in de eerste plaats de staven van de in oorlog opereren de reddingsinstanties te trainen. Om de oefening zo realistisch mo gelijk te maken, had men zich voor gesteld, dat op het marinevliegkamp Valkenburg, op de rotonde Oudenrijn en in het Gooi bij Hilversum drie 80tk-atoombommen waren gevallen, waardoor 25.000 doden te betreuren waren, voorts 60.000 gewonden, ter wijl er 160.000 daklozen waren. Men stelde zich voor dat door de explosies Laren, Eemnes, De Meern, Valkenburg, Rijnsburg en Katwijk aan de Rijn geheel waren verwoest, terwijl het westelijk deel van Utrecht, Blaricum, "Wassenaar en an dere gemeenten zwaar tot matig of licht beschadigd waren. Rond het verkeersplein Oudenrijn zouden zich zeer ernstige verkeersstagnaties voordoen. ..Brains" Nu was er van dat alles gisteren en_ vandaag weinig of niets te zien. Het was meer een oefening, die zich ach- Die tweede zondag in mei is Bloemendag. Wees royaal. Met kleurige boeketten of bloeiende planten. Zet moeder eens gezellig in de bloemetjes! ter de schermen afspeelde, omdat het training van de staf betrof. Vandaar dat het zwaartepunt vol ledig kwam te liggen op de provinci ale centra voor de civiele verdediging (kortweg: PCCV's) in Noordwijk, Willeskop en Haarlem. Daar zaten de „brains" van de oefening, die de pa pieren reddingsactie op gang moes ten brengen. Een actie, die in werkelijkheid zeer omvangrijk zou zijn geweest. Want naast een zeer groot aantal wonin gen, waren er tijdens de oefening ook moeilijkheden met gas-, electriciteits- en drinkwatervoorziening. Voorts werden belangrijke voedselverwer- kende industrieën verwoest, zodat ook daarin moest worden voorzien. Daarnaast moesten op papier nog eens tienduizenden mensen worden geëvacueerd en gewonden worden verzorgd. De oefening, waarvan pas over en kele maanden de resultaten bekend zullen zijn, werd geleid vanuit het centrum van de staf civiele verdedi ging aan de Haagse Stadhouderslaan. WASHINGTON Een gezamen lijke commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Se naat heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan het voorstel van presi dent Johnson voor een toeslag op de inkomstenbelasting van tien procent gepaard gaande niet een verminde ring van de Amerikaanse over heidsuitgaven met zes miljard dollar. Moeilijk Waarnemers verwachten geen spoe dige resultaten van het vredesover-- leg, omdat er teveel gecompliceerde en gevoelige kwesties zijn. Het nieuwe offensief van de Viet cong in Zuid-Vietnam vormt, voor de Amerikaanse delegatie althans, een moeilijk te verteren brok. Washington schrijft de infiltraties namelijk toe aan de beperking van de bombardementen op Noord-Vietnam. Als eerste conclusie wordt thans van Amerika verwacht dat het alle lucht aanvallen en beschietingen ten noor den van de gedemilitariseerde zone stopzet. Wordt men het niet eens over dit agendapunt, dan weigert Ho Tsji Minh over een oplossing van de vele andere geschilpunten tc spreken. Vietcong Parijs is van oordeel dat de of ficiële besprekingen zullen uit mon den in vredesbesprekingen op o.m. algemene basis. Alle belligerenten zullen hier thans aan meedoen. Een van de grootste moeilijkheden zal dan zijn als Noord-Vietnam de toelating eist van het Nationale Bevrijdings front als officiële vertegenwoordiging van de Zuidvietnamese bevolking. Het door de Amerikaanse regering gesteunde regime van Zuid-Vietnam heeft bij monde van president Van Thieu al aangekondigt niet met de „politieke arm" van de Vietcong aan een tafel te willen zitten. Harriman Harriman, leider van de Ameri kaanse delegatie, zei gisteravond bij aankomst op het vliegveld Orly, be last te zijn met een missie die vrede en voorspoed moet brengen voor de volkeren van Azië.Het is een zaak die Amerika aan de zijde van Zuid- Vietnam en andere landen verdedigt. President Johnson zei dat de rege ring van Zuid-Vietnam volledig moet delnemen aan onderhandelingen over een vreedzame regeling van liet con flict. Ook andere landen, die Zuid-Viet nam hebben geholpen, zouden bij het opstellen van een akkoord betrokken moeten worden. Het was niet duide lijk of Johnson meent dat Saigon nu reeds aan het overleg moet deel nemen. Intussen heeft president Thieu van Zuid-Vietnam gewaarschuwd, dat z(jn land niet zal instemmen met volledige stopzetting van de bombardementen op het noorden, zonder dat daar vol- ledigen stopzetting van Noordvietna mese infiltraties in het zuiden tegen over staat. Desgevraagd zei gouverneur Rocke feller van New York, die naar het Amerikaanse presidentschap dingt, dat de Zuidvietnamezen het recht moeten hebben op elk e regering die zij wsens, ook al is dat een commu nistische. PARIJS De colleges aan de Sor bonne in Parijs zijn gisteren niet hervat. Het Franse ministerie van onderwijs liet weten dat de universi teit voorlopig gesloten zal blijven omdat de studenten met nieuwe de monstraties in de collegezalen en op de universiteitsterreinen hebben ge dreigd. De colleges zullen pas worden her vat als de studenten de garantie heb ben gegeven dat zij de rust en orde zullen bewaren. Woensdag had minister van onder wijs Peyrefitte in de Nationale Ver gadering meegedeeld, dat de colleges de volgende dag hervat zouden wor den als de faculteitsvoorzitters ermee akkoord gingen en de rust terugge keerd was. In Parijs is verder bekendgemaakt dat men twee leden van de SDS de socialistische Duitse studenten- bond die van Berlijn waren geko men, op het Parijse vliegveld Orly de toegang tot Frankrijk heeft ontzegd. De twee hadden in Parijs aan een studentenbijeenkomst willen deelne men. Zij zouden inmiddels naar Duitsland teruggekeerd zijn. f 100,— groeit veilig tot f 130,— in vier en een kwart jaar Dat is een samengestelde interest van 6,36% per jaar. Bovendien is fiscaal voordeel mogelijk door verschuiving van inkomstenbelasting. Al onze kantoren kunnen u nader inlichten over de voordelen, verbonden aan het ABN Spaarbil;?t 1968/72. U bent welkom bij de WASHINGTON Het Witte Huis heeft geweigerd het bericht in de New York Times te bevestigen, dat president Johnson in een brief aan de Russische premier Kosygin heeft voorgesteld over een aantal wereld problemen te praten. Hij zou daar voor naar Moskou willen gaan. Johnson zou de Russische premier vooral willen bewegen, zijn invloed bij Noord-Vietnam aan te wenden om de onderhandelingen in Parijs te doen slagen. Andere onderwerpen zouden zijn het stabiliseren van de toestand in het Nabije Oosten en het beperken van de Russische wapenleveranties aan landen in dat gebied. De man die een roofoverval pleegde op een spoorweg employé te Soest, is waarschijnlijk dezelfde die zaterdag 4 mei een beambte van het station te Voorburg beroofde. Volgens de politie is het de 22-jarige Marinus van den Esschert, die 24 april uit het huis van bewaring te Amsterdam ontsnapte. ROOSENDAAL Gisteravond hebben twee jongemannen een roof overval gepleegd op een benzine station in Roosendaal. Ze wisten met een kleine hoeveelheid geld (ƒ300) te ontkomen. Waarschijnlijk zijn ze naar België gevlucht. De politie weet de indentiteit van één dader. Het is de 40-jarige A. V. B. uit Boxtel, die in Rosmalen een auto had gehuurd om de overval te plegen. De tweede man is een Zweed. Omstreeks elf uur dwongen de daders de pompbediende met een pistool de kas af te geven. Na de telefoon onklaar te hebben ge maakt. verdween hun auto op ryiks- weg 17, riéhting Breda. De strijd in en om Saigon duurt voort. AFP melde vanochtend, dat de rust in de stad was weergekeerd, maar Ass. Press berichtte, dat aan de zuidelijke rand nieuwe gevechten zijn uitgebroken, zij het minder fel. De gevechten van vanochtend wa ren blijkbaar een laatste poging van Amerikanen en Zuidvietnamezen, de vijandelijke militairen uit Saigon te verdrijven, voordat de besprekingen in Parijs waren begonnen. De rebel len hebben zich blijkbaar in de stad teruggetrokken om zich te herstellen van de enorme verliezen die zij sinds zondag hebben geleden. Volgens president Thieu zijn al meer dan 3000 aanvallers gesneu veld. De verliezen aan Zuidvietna mese zijde zijn daarbij vergeleken gering. De tijd gaat snel. Bovendien pleegt de zomer op vleugelen te gaan. En zo zullen wij Hagenaars rap de dag bereiken, dat burge meester Kolfschoten van eerste bur ger ambteloos burger wordt. Zowel de burgemeester als me vrouw Kolfschoten gaan een tijd van eindeloos afscheid nemen tege moet. Van comité zus en vereniging zo. Hier ere-presidenit(e), daar ere lid. Functies, die vaak aangeboden worden omdat een 'burgemeesterlij - ke connectie tot de status van de organisatie 'behoort. Functies door de echtelieden Kolfschoten zo ver vuld, dat er een werkelijk mee leven 'kwam. Maar ook buiten die officiële kringen heeft burgemeester Kolfschoten zijn plaats gevonden. Hij moge niet iedere Hagenaar ken nen. zij allen kennen hem wel. Voor de Hagenaar is burgemeester Kolfschoten de man van de lach. Hij is dan ook van geboorte geen Hage naar, want beslist dan zou hij zo uitbundig en spontaan niet kunnen schateren. Hij is de man van het schone wei- gebruikte woord. In sierlijke zinnen verpakt draagt hij zijn gedachten uit. Zijn uitspraak: „Gezag is het pre- cisie-instrument in handen van een zuiver geweten" getuigt hiervan. Dat zuivere geweten is zijn kom pas. Dat deed hem tegen de fluori dering van het Haagse drinkwater zijn. Hij meende vrijwel alleen te staan I t ll'ils met deze opvatting en misschien is hij zelf wel het.meest verbaasd ge weest toen de gemeenteraad hem in meerderheid volgde en niet tot fluo ridering besloot. Een indrukwekkend comité is nu gevormd om alle krachten te bunde len opdat het echtpaar Kolfschoten een waardig afscheid bereid worde. Met een geschenk natuurlijk, waarvoor het dubbeltje uit de spaarpot en de fikse cheque van een industrie even welkom zijn. Zoiets blijft geen geheim voor de gene voor wie het geschenk bestemd is. Reactie op het plan van het comité door de Kolfschotens: „We geven het geld dan graag aan een goed doel." Reactie van het Comité: maar er moet ook een cadeau voor uzelf van af. Toen we verleden jaar burge meester Kolfschoten eens naar zijn wensen vroegen, was daar opeens weer die lach en zijn: „Een nieuwe afwasmachine, die van ons is stuk Daarna kwam de ernst: de sleutel overhandigen van het huis, waar mee de hele Haagse woningnood geëindigd zou zijn Maar die afwasmachine bleef me bij. Als die er maar komt. Maar nu moet burgemeester Kolfschoten ons het plezier doen zijn vrouw met Moederdag er niet mee te verrassen! Ik zou het een heerlijk idee vin den, dat vén mijn penninkske 'elke ochtend des oud-burgemeesters ont bijtbordje automatisch gewassen wordt. Tweede transplantatie hart in Frankrijk MONTPELLIER De toestand van de Fransman die in het St. Eloi- ziekenhuis te Montpellier een nieuw hart heeft gekregen, is bevredigend. Hij is de tweede in Frankrijk en de dertiende in de wereld die van een ruilhart werd voorzien. De naam van de man is niet be kendgemaakt. Van goedingelichte zij de is echter meegedeeld dat het de 64-jarige Elie-Joseph Reynes is. De donor is de 35-jarige benzinenomn- houder Jean Claude Armager, die de vorige week vriidag bii het klaDDen van een autoband zware verwondin gen opliep en later in het zipkenhuis overleed. Hij was gehuwd en had dr'p kinderen. De operatie werd uitgevoerd door een groep van zes medici onder lei ding van professor Eric Negre. De 53-jarige professor zou ongeveer 200 harttransplantaties bij dieren hebben verricht voor hij woensdag aan een dergelijke ingreep bij een mens waagde. Het heeft de aandacht getrokken dat in Frankrijk opnieuw een man is geopereerd die ouder is dan 60 jaar. Inmiddels gaat de toestand van de 62-jarige John Stuckwish, die dins dag in Houston (VS) een nieuw hart kreeg, achteruit. VLISSINGEN Het Amerikaanse oorlogsschip Courtney heeft gisteren op de Westerschelde, boven de Zand- vlietsluis, dus op Belgisch grondge bied, het Nederlandse binnenvaartuig Speranza overvaren. De Speranza is onmiddellijk gezonken. De drie opva renden werden door een ander Ne derlands schip opgepikt. De 550 ton metende Speranza komt uit Werken dam. Verloskunde op Java Uw verslaggever Jan J. van Capel- leveen kon in Z.O.-Azië slechts een steekproef nemen. Zijn artikel met dé pakkende foto's van een (altijd specta culaire) keizersnede vraagt wel een enkele aanvulling wat betreftDjokja, waar ik bijna 20 jaar als zendingsarts aan het zendingsziekenhuis Petronello (nu Bethesda) arbeidde. De verloskundige praktijk had be wezen, dat zij het vertrouwen van de bevolking op dit moeilijke gebied had gewonnen (64 gevallen in 1907, 311 in 1925 en 1625 in 1935). De opleiding tot een geliikwaardig diploma vroed vrouw. al lang in CBZ (Batavia, Sama- rang enz.) en Modjowarno, had ook in Djokja veel succes, zowel onder enke le Hollandse als vele Javaanse zusters. De Javaanse verpleegsters zijn door geduld en sterke interesse voor deze arbeid tot de zeer goede te rekenen. Maar het nog ontbreken van behoor lijke anaesthesie (machinaal) vergroot de sterftekansen enkele malen. Beter dan voor de oorlog helpen de moderne antibiotica tegen infecties in het kraambed, en middelen tegen trom- boses. Was vroeger voor Djokia's 1000 bed den een bedrag uit Holland (Noord-Holland) nodig van nog geen 4 cent per gulden, thans rust de volle zwaarte, gezien de geringe subsidie, op Nederland. De cijfers ontleen Ik aan het Jubileumboek 35 jaar, dr. K. P. Groot, en uit rpsidpnt Tiinppmans pu- blikatie over Djokja. Gegevens 1926. Laatstgenoemde schonk ons het Din- gemanshuis aan de Groot Hertoginne- Iaan 102. waar hij is gestorven. DEN HAAG M. G. MULDER Pioter Wanneer ons blad werkelijk een christelijk nationaal dagblad wil zijn zal het een grondige wijziging moeten aanbrengen in de titulatuur van leden van het Koninklijk Gezin. Ik heb me er al vele malen aan gesto ten. maar de laatste ti-M Wr.» v.et de spuigaten uit Nu weer met het in 't oog lopende opschrift „Pieter naar HeMemii". Ook in de nadere bericht geving wordt én het woord „de heer" én z'n titel „mr." weggelaten. En dit gebeurt vele malen, ook met de ande re leden van ons Koningshuis: „Mar- orriot \upnr thuis". ..Reatriv dit.en zelfs ..Bernard datTk vind dit absn'piit onhehnnrliik en hen van me ning, dat er mmstens Prins of Prinses, of nog bPter: H K H. Prinses voor moet staan, alleen al uit beleefdheid, en bij „Pieter": de heer mr. P. van Vollenhoven. Dit is geen muggenzifterii, maar een kwestie van eerbied en fatsoen. ROTTERDAM JOH. G. DE VRIES

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5