STAMBOEK IN OPSPRAAK OLGA Zware slag voor Labour 25 MIN. VLIEGT 1 iliiiiiilli VLEES ROOK NAAR CARROL Commentaar JAMIN I I I Het Kwartet Dalende lijn in melkproduktie en leeftijd; erfelijke tekorten: fPBIlfK (Sta) Luchtmacht weg van Ypenburg Commissaris op veldbed Russische troepen bij de Tsjechische grens Dienstmeisje wilde vrouw vergiftigen Door leuning van viaduct XVAN THOEY BELEGERD NV Beha betaalt per /persoon Nieuwe leidse Courant Vrijdag 10 mei 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 De Nederlandse rundveefokkerij moet scherp concurreren met Canada en de Verenigde Staten. Haar positie wordt echter aangetast door de al jaren minder wor dende kwaliteit van de Friese zogenaamde moderne koe. Onder veehouders groeit de twijfel aan de fokrichting die de laatste dertig jaar is ge volgd. Onze verslaggever Huib Goudriaan sprak hierover met veehouder-fokkers en wetenschapsmensen. Ook ingetogen meisjes heb ben graag, dat hun schoon heid geprezen wordt. OVIDIUS Spaans protestantisme onderling verdeeld pagina Kernmerk l „De I m>z e wolf zat er in." KRO LICHTVOETIG DOOR DE ZOMER - PAG. RADIO TV DE BILT Met zuidelijke win den trok gisteren egn zwakke frontale storing over ons land, vergezeld van veel bewolking en wat regen. Achter het front kwa men flinke opklaringen voor, de middagtemperaturen waren van 11 graden in het Waddengebied, tot 18 graden in het zuidoosten. In de tamelijk onstabiele lucht kwamen in de avond enkele re gen- en onweersbuien tot ontwik keling, die in noordelijke richting over onze omgeving dreven. Een depressie, die over de At lantische Oceaan naar het zuid oosten koersten, lag vanmorgen boven Zuid-Schotland. Een bijbe horend front had in de vroege ochtend ons land bereikt en drong verder het continent binnen, wat met veel bewolking en regen ge paard ging. Achter het front ruimde de wind naar zuidwest. De depressie trekt nu naar Zuid-Noorwegen, waardoor de DE BILT Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Vrij koel weer. wind zuidwestelijk blijft. de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! den HAAG De Koninklijke luchtmacht gaat begin volgend jaar de vliegbases Ypenburg en woens- drecht ontruimen. Wat er precies met Ypenburg gaat gebeuren, is nog niet bekend, maar in ieder geval zal de luchtmacht het vliegveld blijven gebruiken als dat eens nodig mocht zijn. Bij de ontruiming van beide bases zijn 1600 militairen en een onbekend aantal burgers betrokken. Voor vervolg zie pag. De oefening „West 1968", die gisteren en vandaag in Noordwijk is gehouden, stond onder leiding van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. De heer Klaasesz bleef aan het werk: ondergronds. Hij over nachtte op een eenvoudig veldbed éénhoog, niet zo comfortabel, wel „realistisch". WARSCHAU Uit de Poolse hoofdstad werd gisteren gemeld dat Russische troepen in Zuid- Polen in de richting van de Tsjechslowaakse grens zouden trekken. Er wordt echter sterk aan ge twijfeld of deze troepenbewegin gen verband houden met de libe ralisatie in Tsjechoslowakije. In ieder geval waren de doorlaat posten aan de grens gisteren nor maal open. Buitenlanders 'die gisteren per BREDA Het 21-jarige dienst meisje A. van M. uit Breda, heeft gisteren tegenover de recherche be kend te hebben geprobeerd op 1 mei de vrouw des huizes waar zij bij diende, te vergiftigen. Zij had daar toe muizetarwe, waar thallium in zat, in de koffie gedaan. De vergiftigingspoging mislukte echter omdat men snel argwaan kreeg. (Voor vervolg zie pagina 9) AMSTERDAM Vijftien Amster damse slagers hebben een grote par tij vlees naar het slachthuis terug gestuurd omdat het naar carbol rook en daardoor ondeugdelijk is gewor den voor consumptie. Voor zover men heeft kunnen na gaan is de onsmakelijke geur aan het vlees gekomen door een lekkend vat fenol. De vrachtwagen waarin het vlees zat stond afgelopen dinsdag naast een Duitse wagen met chemische af valstoffen. Op deze auto stond het lekkende vat. De directeür van het abattoir ver telde dat de partij vlees onschadelijk is voor de volksgezondheid, maar de slagers waren een andere mening toegedaan en zonden het oneetbaar geworden vlees terug. Hoe groot de schade is kan thans nog niet worden bekeken. auto de Poolse hoofdstad verlieten, werden op enkele tientallen kilome ters van de stad door de politie te gengehouden en teruggestuurd. De reisbeperkingen gol'den ook voor di plomaten. Tussen Warschau en het zuiden van het Land was het weg verkeer onderbroken. Opmerkelijk is dat deze berichten over mogelijke troepenverplaatsin gen daags na de geheime conferen tie van enkele Oosteuropese landen in het Kremlin kwamen. Rusland, Oost-Duitsland, Hongarije, Bulgarije en Polen zouden daar uitvoerig heb ben gesproken over de nieuwe koers in Tsjechoslowakije. Welke beslui ten daar zijn genomen is niet 'be kendgemaakt. Waarnemers in de Poolse hoofd stad menen dat de troepenbewegin gen in verband kunnen staan met reeds aangekondigde manoeuvres van de strijdkrachten van het Warschau-Pact (de Oosteuropese „Navo"), maar Tsjechoslowaakse di plomatieke kringen in Londen zei den niets van zulke manoeuvres af te weten. Voor vervolg zie pag 9 (door Huib Goudriaan) LEEUWARDEN De wereldberoemde Friese zwartbonte koe dreigt van haar voet stuk te vallen. De Friese rundveefokkerij is in het nauw geraakt. Harde feiten: de melk produktie is in dalende lijn, de dieren zijn kleiner geworden, de erfelijke tekorten zijn moeilijk te ontkennen. Wat voor ingewijden al enkele jaren geen geheim meer was, wordt nu openlik uitgesproken door sommige Nederlandse vee houders. De omstreeks 1937 door het Fries Rundvee Stamboek ingeslagen weg naar het fokken van een ander type koe, een zogenaamde mooie koe die ook de moderne koe wordt ge noemd lijkt te zijn doodgelopen. Er is nu een zogenaamde mooie Friese zwartbonte, maar ze is onvol doende economisch. Het uitschotper centage is te hoog, de gemiddelde hoogte is de laatste vijftien jaar aan zienlijk gedaald, evenals de gemid delde leeftijd. Ondanks het gebruik van zoge naamde preferente stieren zijn de ge middelde melkproduktie en' de ge middelde slachtwaarde geringer ver geleken met de koe van de oude Friese stam van voor de Tweede We reldoorlog. Het resultaat is: groeiende twijfel aan de waarde van de beroemde stier Adema 197, waarop vrijwel alle Ne derlandse zwartbonten zijn ingeteeld. Canada wint Uit het buitenland komt steeds meer kritiek. De Canadese zwartbon te wint terrein. In het verslag van de reis naar Italië van voorzitter en hoofdadministrateur van het Neder lands Rundvee Stamboek, de heren J. Leenheer en H. W. J. Dekker, in sep tember 1967. werd de toenemende in vloed van Canada en de Verenigde Staten gesignaleerd. Een niet mis te verstaan Italiaans geluid was: „Nederland zal zijn posi tie slechts kunnen handhaven, wan neer het dieren levert van voldoen de maat en met goede uiers, in staat om een goede hoeveelheid melk van goede kwaliteit te produceren". In de keurstamboeken van 5 okto ber 1967, en de reactie hierop in het weekblad De Boerderij, was eveneens alle bekende meiken IMENEXCO HOGE RIJNDIJK 25, LEIDEN De 26-jarige Amerikaan James Wilson uit Lifton schoot met zijn trekker-oplegger door de leaning van een viaduct en belandde op de snelweg eronder. De wagen bleef nog net met de achterzijde op de brug hangen. De vracht rijder kwam met de schrik vrij. een sterk kritische instelling te bespeuren. Twee fokkers, een Hollander en een Fries, leveren al jaren kritiek. Zullen hun waarschuwingen nu door dringen tot in de Nederlandse stal len? Op pagina 19: de visie van fok ker C. Dekker uit Vierpolders bij Brielle, die vee bezit met bloedgroe pen die in de Nederlandse rundvee fokkerij praktisch verloren zijn ge gaan, en de visie van fokker Joh. C. Blanksma uit Pingjum (nu woonach tig in Twisk - N.H.), de rebel van de Friese fokkerij, die na twaalf jaar verzet gelijk sdhijnt te krijgen. De Noordvietnamese afgevaardigde voor de vredesconferentie in Parijs, Xuan Thoei. werd direct na zijn aan komst op het vliegveld Le Bourget belegerd door een menigte journalis ten (zie pag. 2§ met de indrukken van onze speciale verslaggever Link van Bruggen). BEIROET De Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Mah- moed Riad. heeft gisteren nog eens verklaard dat zijn land niet bereid is rechtstreeks vredesbesprekingen met Israël te beginnen. Riad had dit volgens radio-Kairo gezegd tegen de vredesonderhande- laar der VN„ Gunnar Jarring, met wie hij gisteren in Cairo een onder houd had. LONDEN Het Britse volk heeft gisteren de Labour-partij een verpletterende nederlaag toegebracht. Er bestaat nu grote onzekerheid over de toe komst van het bewind van pre mier Wilson. Een Britse krant heeft vanmorgen al het aftre den van de regering geëist. Voorzover vanmorgen bekend was, heeft Labour bij de gemeenteraads verkiezingen, die gisteren werden ge houden, zeker 550 zetels verloren en de liberalen 15. De conservatieven, die al vier jaar in de oppositie zijn, wonnen 560 zetels. Labour, die tot nu toe in bijna alle 52 stadsraden in Engeland en Wales de absolute meerderheid had, schijnt volgens de laatste uitslagen in nog maar zes raden de meerderheid te hebben. VERSCHUIVING Een voorbeeld van de massale verschuiving ten gunste van de Tories is de Londense arbeiderswijk Islington, waar Labour 34 jaar on afgebroken aan het bewind is ge weest, waarvan 15 jaar met alle ze tels in de gemeenteraad. Nu hebben de conservatieven 47 gemeenteraads zetels veroverd en Labour slechts 15. Vorig jaar wisten de conservatie ven reeds de meerderheid te ver overen in de raad voor Groot-Lon- den, het overkoepelend orgaan voor de verschillende stadswijken. In Hillington bij Londen Airport, dat veel gekleurde immigranten telt, behaalden de conservatieven alle 60 zetels en in de grote staalstad Shef field, waar Labour 40 jaar lang de scepter heeft gezwaaid, hebben de conservatieven nu 56 zetels, tegen Labour 52. In Birmingham werd geen enkele Labour-kandidaat ge kozen. Wat de grote steden betreft heeft de regeringspartij slechts de meer derheid behouden in Swansea en Stoke-on-Trent. DOMINEREND Sinds het eind van de dertiger ja ren heeft Labour een dominerende rol gespeeld in de gemeenteraden in Engeland. In een klap is daar nu een eind aan gemaakt. Het is duide lijk dat de Britten van deze verkie zingen gebruik hebben gemaakt om hun grieven tegen het Labourbewind kenbaar te maken. DEN HAAG Het voornemen van de vakbonden de NV Beha in Den Haag failliet te laten verklaren om dat dit bedrijf in gebreke was geble ven nog een week loon te betalen aan handarbeiders en beambten die in middels zijn ontslagen, wordt niet uitgevoerd. Het was Cecil King, president van de grootste uitgeVerscombinatie ter wereld, die vanmorgen vroeg al in de Daily Mirror het aftreden van Wilson en zijn kabinet eiste. „De re gering heeft al haar geloofwaardig heid en autoriteit verloren", aldus een verklaring in deze krant. Wil son heeft laten zien dat hij niets meer was dan een briljant tacticus." De Daily Mirror, waarvan wordt beweerd dat zij vijftien miljoen le zers bereikt, heeft altjjd Labour ge steund. Kings verklaring wordt dan ook gezien als een volledige breuk met Labour, tenminste zolang Wil son aanblijft Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vervoer CTAATSSECRETARIS Keyzer heeft het gisteren niet gemakkelijk ge had bij de verdediging van zijn ver voersbeleid in de Tweede Kamer. Een beleid, dat te veel bepaald is door Duitse dwang. Wat in dit debat niet goed uit de verf kwam, is de kortsluiting tussen rege ring en bedrijfsleven vóórdat de over eenkomst met minister Leber tot stand kwam. Bü wie ligt nu de schuld, dat de staatssecretaris aangenomen heeft dat 1950 vergunningen voldoende zou den zijn? Daarop richten zich ook de aanvallen van de oppositie. We zijn geneigd de staatssecretaris op dat punt enig krediet te geven. Hij had zich te houden aan bepaalde fei ten: geen uitbreiding van het vervoer in de komende, jaren en een hoogste telling van 1963 wagens per dag. Nu blijkt, dat er veel meer wagens de grens over gingen. De „held" Keyzer werd de „zondebok" van het bedrijfs leven. Er is sprake van een gebrek aan communicatie, een voorlichting overigens die van onderop, van het bedrijfsleven zelf, had moeten komen. Dit alles neemt niet weg, dat de be windsman er goed aan doet niet zijn hoogste troef uit te spelen: belemme ring van een Europese vervoerspoli- tiek. Want juist die moet ons bescher men tegen verdere dwang van natio nale signatuur, van welk land dan ook. Het begin jTjE inleidende besprekingen over Vietnam zullen eenmaal be gonnen de nodige teleurstellingen brengen. Beide partijen hebben uit gesproken meningen, die moeilijk met elkaar in overeenstemming ge bracht kunnen worden. Daar komt bij, dat Amerika reke ning moet houden met de mening van zijn bondgenoten, in het bijzon der de Zuidvietnamezen. Van de Amerikaanse onderhandelaars zal dan ook veel worden gevergd aan tact en soepelheid. De strijd in Vietnam, waarvan het eind nog lang niet in zicht is, zal invloed hebben op het verloop der besprekingen. Gevreesd moet wor den dat zo een akkoord niet zal worden bespoedigd. Dit is ook het geval met de aanval len, die deze week op steden en mi litaire installaties in Zuid-Vietnam werden ondernomen. De strijd zal eer naar militaire gevolgen, dan naar psychologische aspecten wor den beoordeeld. morgen voordeel melkhazel nootjes 150 gram van 109 voor 95 niet duur we/ heerlijk \oteert u voor een rondvlucht: Bij voorkeur op: wqonpl.: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: Ma ochtend middag Di Wo Do Vr Za Op .zondag wordt niet gevlogen. Mt heb feede betaald per: giro kontant mmt woonpl.: ursc CU IA/ AT y Deze KWARTET-rondvluchlen worden georganiseerd van- civ ««I f uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnee*. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger* dio geen dolle stunta uilholen maar a In een modern, comfortabel vliegtuig (Cessna) laten genieten van uw „luchtdoop". Oe „Cesana" ra een 4-pereoone vliegtuig, zodet er 3 pesssgiers tegelijk mee kunnen. Op het vliegveld Is een gezellig restaurant, van v vliegtuigen van dichtbij kunt bewonderen. U kunt er anz. krijgen. Iedere maandag worden de Inatapkaarten voor de komende vluchten verzonden, wenneer uw betaling door de krant ontvangen I*. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk op de ge- wenste morgen of middag Ingedeeld. Betaling per giro of kontont bij het bureau van de krent. Mm

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1