Harriman bewees Amerika 200 milioen onseliatbare diensten Nieuwe bezems vegen Noordzee mijnschoon PVDA PRESENTEERT TEGEN-NOTA OVER NOORDEN DES LANDS „Ik vraag heropening overleg over vervoer" Steun van president De Keukenhof VLOOT IN ACTIE: 65 SCHEPEN Auto over de kop: dode vier 4 gewonden Nederland toenadering tot Oostblok - J NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 MEI 1968 AVERELL HARRIMAN, de be langrijkste figuur in de Ame rikaanse delegatie, die de in leidende besprekingen met Hanoi over Vietnam voert, heeft zijn land al vele tientallen jaren onschatbare diensten bewezen. Dat men in het al gemeen niet zonder meer afwijzend staat tegenover het Amerikaanse op treden in Vietnam is voor een belang rijk deel te danken aan de grote in vloed van deze indrukwekkende figuur. Extra bijdrage tt ir 9 u <4 9 ij van Rijk van Ruim 76 jaar geleden werd hij te New York geboren als zoon van een spoorwegmagnaat. Voor dat hij in 1913 een directeursbaantje kreeg moest hij als monteur de nodige levenservaring op doen. Later plukte hij er de vruchten van. De miljonairszoon maakte met zijn natuurlijke een voud en charme gemakkelijk vrienden en relaties. Als republikein deed Harriman zijn Intrede in de politiek. In de crisisja ren wendde hij zich echter af van de partij van zijn familie en steunde hij de democraat Roosevelt, die in 1932 als president werd gekozen. Om zijn organisatorische kwaliteiten zond de ze hem in 1941 naar Londen en ver volgens naar Moskou. Het was zijn taak, de Britten en Russen op grote f Morgen naar Meer dan 4 miljoen Lentebloemen in 's werelds meest bewonderde Lentepark. Makkelijk te bereiken per auto, bus of trein (vele speciale stoptreinen in de week-ends). Dagelijks geopend vanaf 8.00 uur. KEUKENHOF-LISSE schaal wapens en ander oorlogsmate riaal te bezorgen in de strijd tegen Hitler-Duitsland. Stalin waardeerde Harriman en diens werk. Dat was voor Roosevelt aanleiding, hem in 1943 tot ambassa deur te benoemen. De Russische dic tator, die vernomen had, dat Harri man een goed ruiter was. schonk hem eens een (bijzonder wild) paard. Vaak vereerde men hem met de loge van de Moskouse opera, waarin al leen belangrijke politieke leiders pleegden te zitten. In de oorlog was er geen enkele belangrijke internati onale conferentie, waar men de goed geklede Harriman niet kon aantref fen. Hoewel hij heel goed met de Rus sen overweg kon had Harriman geen groot vertrouwen in hun bedoelingen. In de memoires van Hopkins, de ver trouweling van president Roosevelt, wordt opgemerkt, dat de diplomaat herhaaldelijk van dit wantrouwen blijk heeft gegeven. De in april 1945 overleden Roosevelt was er na de conferentie van Teheran niet van te overtuigen, dat na de oorlog niet vruchtbaar met de Russen kon wor den samengewerkt. Ook Churchill slaagde daar niet in. Marshallplan Was de leen- en pachtwet geduren de de Tweede Wereldoorlog groten deels het werk van Harriman, ook het Marshallplan, dat na de oorlog West-Europa snel economisch op de been bracht, werd mede door zijn doortastend optreden een succes. Toen de zaken in Europa eenmaal goed liepen, riep president Truman hem terug naar Washington, waar hij speciaal adviseur werd in internatio nale zaken. Hij speelde rollen in Eu ropa en het Middenoosten, totdat de republikeinen Eisenhower aan de macht brachten. Truman deed veel moeite, Harri man in het Witte Huis te krijgen, daar hij in 1952 zelf niet herkiesbaar was. De Democratische partij koos echter Stevenson, die in dat jaar en in 1956 door Eisenhower werd versla gen. Harriman werd nog gouverneur van de staat New York. In 1958 werd Staatssecretaris Keyser: j (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Keyzer van Verkeer en Waterstaat zal heropening van het overleg met minister Leber over het vervoer op Duitsland vragen als indcrdad blijkt, dat er geen 1950 vrachtwagens per dag de grens over kunnen. Hij zei dit op een uitdrukkelijke vraag van de heer Boertien (ar), die dit mogelijk achtte naar aan leiding van een ontsnappings clausule in de met de Duitsers gesloten „overeenkomst". Er was gistermiddag in de Tweede Kamer nogal wat verwarring over de vraag of de staatssecretaris de over eenkomst nu behoorlijk achtte of niet. De staatssecretaris beweerde, dat 'hem niet bekend was. dat er ook maar één kilo goed was blijven liggen na de inwerkingtreding, voorts dat hij niet wist of er Duitse vervoerders waren ingeschakeld om het tekort in vervoer naar Duitsland op te heffen; ook niet of er ontslagen waren geval len Hij verheelde overigens niet. dat hij in een dwangpositie was gekomen door het feit, dat hij bij afwijzing eenvoudigweg 1600 vergunningen zou hebben gekregen. De Duitsers zouden dan formeel nog juist gehandeld heb ben ook. Keihard „Ik moet u zeggen, het is een kei hard spel. Er liggen voorstellen bij minister Leber ter tafel om een soe peler regeling te bewerkstelligen, met name wat betreft de lege wagens. Er zullen opnieuw tellingen plaats heb ben. Alleen keiharde cijfers tellen bij Leber, maar ik ben somber gestemd over een eventuele uitbreiding van het aantal vergunningen." „De preciese werking is nog niet bekend. Maar ik heb nooit gezegd, dat het wegvervoer er niet onder zal leiden. Dat gebeurt toch, want we gaan uit van de status-quo, met an dere woorden; de groei is er uit." Uitdrukkelijk verklaarde de staats secretaris in antwoord op vragen van de afgevaardigden Van der Peijl (ch) en Boertien. dat hij de kwestie van de Europese vervoerspolitiek wel als een troef beschouwde bij de onder handelingen. maar dat hij geenszins de Nederlandse goedkeuring daarvan afhankelijk zou stellen van een ande re regeling met Leber. De Neder landse regering hecht juist zoveel waarde aan een Europese ver voerspolitiek, omdat deze nationale maatregelen, zoals nu door Duitsland genomen, beperkt. Dat blijkt al uit de mogelijkheid vrij 25 kilometer Duits gebied in te rijden. Schorsing De socialisten waren niet tevreden met het antwoord van de staatssecre taris. Toen dan ook gestemd moest worden over een motie-Van den Heu vel (kath.v.). waarin premier De Jong werd uitgenodigd contact over deze kwestie op te nemen met bondskanselier Kiesinger een mo tie overigens door Keyzer met enige reserve aanvaard en bedoeld als steun voor de staatssecretaris vroeg de heer Den Uyl schorsing. Hij vond dat de staatssecretaris een be oordelingsfout had gemaakt en de belangen van 1.000 Nederlandse ver voersondernemingen niet goed had behandeld door de recente moeilijk heden niet te voorzien. De heer Den Uyl: „Of de staatsse cretaris vindt de regeling voldoende of hij geeft zijn fout toe en wil over een nieuwe regeling gaan praten. Dan staat de Kamer achter hem." Levend? De heer Van der Peijl hield nog een pleidooi voor de binnenvaart en het vervoer van groenten en mosse len. De bewindsman kon hem op bei de punten geruststellen: geen ver band tussen wegvervoer en binnen vaart. „Ik beschouw mosselen als le vende dieren en dus zou het vrij ver voer zijn. Ik hoop, dat de Duitsers er ook zo over denken", aldus de be windsman. Wat betreft het vervoer van groenten meende hij te kunnen rekenen op de steun van de Duitse minister van landbouw, omdat „door draaien" van groenten voor de Duitse schatkist en huisvrouw financiële ge volgen heeft. Het plan-Leber is uitdrukkelijk ook tegen de Benelux-havens gericht, zei de heer Keyzer tot de communist Kremer. Even kwam nog ter sprake, dat het Nederlandse bedrijfsleven mogelijk een niet al te beste opgave van het aantal wagens heeft gegeven toen bekend werd dat volgens de cij fers van minister Leber niet 1963 het hoogste aantal was. maar 2300. Ne derland was van het eerste cijfer uit gegaan. hij echter verrassend verslagen door de republikein Nelson Rockefeller, de man die dit jaar opnieuw probeert, republikeins kandidaat bij de presi dentsverkiezingen te worden. Laos Nadat in 1960 John F. Kennedy de presidentsverkiezingen van Richard M. Nixon had gewonnen, werd Harri man opnieuw de man, die namens de Amerikaanse president onderhandel de, als zich in de wereld crisissitua ties voordeden. Enkele jaren was hij aan het State Department verbonden, waar hij zich vooral met zaken be treffende het Verre Oosten bezig hield. In 1962 bereikte hij een vredesre geling voor Laos, waar president Kennedy tevergeefs had geïnterveni eerd. Er kwam een coalitiekabinet tot stand, geleid door de neutra- listische prins Soevannah Phoema, waarin ook de communistische Pa- thet Lao was vertegenwoordigd. Op papier bestaat deze situatie nog. In werkelijkheid is de commu nistische invloed sinds 1962 sterk uit gebreid. dank zij de steun van Noordvietnamese troepen. Het akkoord over het verbieden van proeven met kernwapens (in 1963) was eveneens het werk van Harriman. Twee jaar later verliet hij het State Department. Hij bleef ech ter ter beschikking van president Johnson als reizend ambassadeur. In de kwestie Vietnam speelde hij een belangrijke rol met zijn reizen naar vele landen, waar hij gehoor hoopte te vinden voor de vredesvoorstellen van Johnson. 1 iet nam Men zegt. dat hij bij de onderhan delingen te Parijs ver wil gaan om een vreedzame oplossing voor het Vietnamese probleem te vinden. Deze zou uiteindelijk kunnen leiden tot een regeling, zoals die in 1962 voor Laos werd getroffen: een coalitieka binet. Het lijdt echter geen twijfel, dat een eventueel akkoord meer waarborgen moet bevatten om te voorkomen, dat als in Laos opnieuw een Trojaans paard wordt binnengehaald. Het zou de rol van zijn mede-on derhandelaar, Cyrus Vance (tot voor kort onderminister van defensie), zijn te voorkomen, dat op een compromis zou worden aangestuurd, dat in strijd zou zijn met de verplichtingen van Amerika tegenover zijn Aziatische bondgenoten. Het is niet toevallig, dat Vance en niet Harriman aanwezig was tijdens de ontvangst van premier Kittika- chorn van Thailand, toen Johnson zei, niets voor zo'n compromis te voe len. Motieven Vance, die ruim tien jaar geleden door Johnson naar Washington werd gehaald (toen deze nog leider van de meerderheidsfractie in de Senaat was) heeft sinds zijn terugtreden als onderminister al belangrijke missies vervuld. Hij begon op Cyprus, waar hij niet zonder succes bemiddelde tussen Athene en Ankara, coördi neerde de pogingen, de onlusten in Detroit te bedwingen, haalde de Pue blo-kwestie met Noord-Korea uit de emotionele sfeer en was nog niet zo lang geleden de man, die in Washing ton orde op zaken stelde, nadat de moord op dr. Martin Luther King tot ernstige onlusten had geleid. Men kan de toevoeging van Vance aan de Amerikaanse delegatie als mede-onderhandelaar toeschrijven aan de leeftijd van Harriman. Niet uitgesloten is echter, dat er ook poli tieke motieven achter zitten, die een rol spelen in de overwegingen van president Johnson. Men dient echter te bedenken, dat de onderhandelingen heel lang kun nen duren. Het zou niet verstandig zijn, zich op Harriman alleen te ver laten. Wat de toekomst van de 51-ja- rige Vance zal zijn, hangt overigens vooral af van de uitslag van de presi dentsverkiezingen in november. Ook de Amerikaanse delegatie voor besprekingen met t\'oord-Vietnam arriveerdè gisteren^ih Parijs. Van links naar rechts: Cyrns Vance. Harri man en de nieuwe ambassadeur in Frankrijk, Robert Sargent Shriver (een zwager van Bob Kennedy). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Een in onlust verwekt kind met X-benen en lamme handjes", zo kwalifi ceerde PvdA-fractieleider drs. J. M. Den Uyl op een persconfe rentie de regeringsnota over het noorden des lands. Hij presen teerde een door de socialistische Tweede-Kamerfractie opgestelde tegen-nota, waarin voor de ont wikkeling van het noorden een aantal beleidsmaatregelen wordt voorgesteld, die de komende jaren een extra-rijksbijdrage van 150 a 200 min. per jaar zouden vergen. Voor de aanvullende investeringen van overheid en particulieren acht de PvdA- fractie een bedrag van 200 a 300 mnl. noodzakelijk. Als voornaamste beleidsmaatrege len worden o.m. genoemd: de aanleg van een industriehaven in Harlingen, de verlenging van de toegang tot de haven van Delfzijl en doortrekking van het Oosterhornkanaal, een subsi die van 70 a 75 pet. in de onrendabe le top van de investeringen in de Eemshaven, de aanleg van een au tosnelweg Leeuwarden - Harlingen - Afsluitdijk spoedig na 1970, een spoorlijn van Emmen naar Ter Apel. Verder wordt de oprichting bepleit van een Maatschappij voor In dustriële Ontwikkeling (te vergelij ken met de Staatsmijnen), die met financiële overheidssteun de vesti ging van industrieën in het noorden zal moeten bevorderen, zelf zal moe ten kunnen deelnemen in onderne mingen of eventueel zelf de produk- tise ter hand zal moeten kunnen ne men. Als concrete suggesties voor grote vestigingen worden voor gesteld: een grote chemische in dustrie, eventueel door een pijplei ding met het Botlek-gebied verbon den, en een tweede staalbedrijf in het Eemshavengebied als in Neder land de vestiging van een tweede be drijf op dit gebied wordt overwogen. Van de overige PvdA-suggesties noemen we: onverkorte toepassing van het studiebeleid op uitbreiding van bestaande bedrijven en op de vestiging van diensten, handhaving (en aanpassing) van het kernenbe- leid tot minstens 1971, uitbreiding van het aantal primaire kernen, be vordering van' verplaatsing van tuin- (Van een onzer redacteuren) DE KOOY De vijfenzestig mijnenvegers, die sinds vorige week ten noorden van de Wad deneilanden grote schoonmaak op zee houden, hebben tot nu toe niets „gevangen": geen enkele van de kleine 3000 oorlogsmij- nen, die er volgens schattingen nog in de 12000 te vegen vier kante kilometer Noordzeewater moeten liggen. Volgens de marine is het gróót ste deel door een 20- tot 25-jarig verblijf op de zeebodem, dermate aangetast dat de mijnen onscha delijk zijn geworden. Op sensationele vondsten had men overigens niet meer gerekeniL Het enige doel van de groots opgezette operatie „Nieuw Bezem" is de offi ciële verklaring, dat ook dit laatste deel Noordzee is schoongeveegd en zonder gevaar door de scheepvaart kan worden gebruikt. En daartoe is nu een complete vloot op het water gebracht van Ne derlandse (14), Belgische, Duitse, Actie op de Noordzee: een van de 65 mijnenvegers gezien uit de cockpit van een MLD-Beechcrafl. Deense, Noorse en Franse mijnenve gers, die dag en nacht tot 29 mei hun baantjes trekken, totdat de totale 12000 vierkante kilometer zijn be werkt. 9 131 explosies Met bruisend wit in hun kielzog beheersen zij het beeld van dit deel van de Noordzee, waar tot nu toe slechts vissersvaartuigen en een enke-, le verdwaalde vrachtvaarder durfden komen. Want hoewel officieel niets was vrijgegeven kon niemand verbie den het bewuste gebied, dat zich uitstrekt van het Borkumrif tot aan het Zeegat van Terschelling, te beva ren omdat het buiten de territoriale wateren ligt. Dat dit niet ongevaarlijk was, b'.eek uit het aantal van 131 mijnex- nlosies sedert het einde van de oor log; explosies, die vooral in de eerste vijf jaar regelmatig voorkwamen. De laatste tijd gebeuren (de laatste ontploffing deed zich in 1962 voor. waarbij de Zweedse vrachtvaarder Ulea zwaar werd beschadigd) er min der ongelukken. Waarschijnlijk door dat de batterijen van de mijnen zijn uitgeput. Zekerheid daaromtrent had men echter niet, reden waarom de inter nationale operatie werd opgezet. Het betreft hier met name door de Britse RAF in de oorlog afgeworpen grondmijnen: magnetische, akoes tische en magnetisch-akoestische mijnen. Dat wil zeggen: mijnen die lot ontsteking worden gebracht door de stalen romp van het schip of/en door het geluid van de schroef. Om deze mijnen voor zover het afvuurmechanisme nog intact is tot ontploffing te brengen, zijn de mij nenvegers uitgerust met een 500 me ter lange kabellus, die met drijvers en scheerborden achter de schepen worden meegevoerd. Daar doorheen wordt een sterke stroom gevoerd, die kunstmatig magnetisme opwekt. Voor het tot explosie brengen van akoestische mijnen gebruikt men een akoestische hamer, die achter onder het schip is bevestigd. Deze hamer bootst het geluid na van een draaien de scheepsschroef. Uit gegevens van de Britse lucht macht is gebleken dat in de oorlog in totaal 18.000 mijnen zijn uitgeworpen in een groot gebied ten noorden van de Waddeneiland, bewesten Dene marken en in de Duitse Bocht. In die tijd zijn er ook door Duitsers mijnen gelegd, maar deze zijn al ja ren geleden opgeruimd. Dit kon vrij gemakkelijk omdat ze door schepen waren gelegd en dus precies was ge registreerd waar ze lagen. f Korter Voor de scheepvaart zal het mijn- vrij maken van dat Noordzee-gedeel- te een belangrijke verbetering bete kenen. Heeft men tot nu toe steeds de route vlak langs de Waddenkust moeten volgen, straks zal men een kortere en veiliger weg kunnen kie zen. Ook voor eventuele olieboringen in dit gebied zal de officiële vrijge ving van belang kunnen zijn. Zelfs wanneer geen enkele van de 3000 mijnen deze week boven water komt. De schepen zullen in dat geval kunnen varen met de geruststellende zekerheid, dat ze onschadelijk zijn. De schoonvegende Nieuwe Bezem, gehanteerd door 65 marinevaar tuigen van zes nationaliteiten, staat daar borg voor. ders uit het Westland naar het nopr- den. meer technisch onderwijs in het noorden en een universiteit voor Friesland. Voor werkloosheidsbestrijding op korte termijn wordt gepleit voor de aanleg van een pijpleiding van 100 km in de veenkoloniën, een extra aantal woningwetwoningen (1000) voor het noorden, vervroegde pensionering van oudere landarbei ders en financiële steun aan gemeen ten. Veel te laat De PvdA-fractie zegt fundamenteel met de regering van mening te verschillen over wat er voor de ont wikkeling van het noorden moet ge beuren. De regering houdt ten on rechte niet vast aan de belangrijkste doelstellingen van de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening, nl. een betere spreiding van bevolking en werkgele genheid en verbetering van de wel- zijnsmogelijkheden. Zij meent tegen 1980 een evenwicht op de ar beidsmarkt te kunnen bereiken, maar de PvdA acht dit veel te laat. Drs. Den Uyl zei op de mededeling van prof. Zijlstra in diens jaar verslag, dat in 1967 nog geen 136 min. is besteed van de 500 min. die de kabinetten-Zijlstra en -De Jong voor de werkloosheidsbestrijding hebben uitgetrokken. Drs. Den Uyl meende verder, dat het noorden een morele claim heeft op de opbrengsten van het aardgas. Hij zei voorts een poging te hebben gedaan de PvdA-nota als gewoon Ka merstuk in te dienen, maar dit bleek reglementair niet mogelijk. Op dit punt zou het Kamerreglement moe ten worden herzien. Intussen hoopt de PvdA-fractie, dat haar nota bij het komend Kamerdebat over de re geringsnota volop zal „meedraaien". BORGER Op rijksweg 34 (Em men - Groningen) ter hoogte van Borger is een personenauto met vijf inzittenden bij een inhaalmanoeuvre over de kop geslagen. De bestuurder de 61-jarige zuster N. P. Ceelen uit Nieuw Schoonebeek, werd zo ernstig gewond dat zij later in het acade misch ziekenhuis is overleden. De vier anderen, meisjes in leeftijd variërend van 16 tot 19 jaar en af komstig van de O.L. Vrouwestichting in Weiteveen (gem. Schoonebeek) werden gewond. Van één van hen is de toestand zeer ernstig. Allen zijn opgenomen in het academisch zieken huis in Groningen. Het ongeluk gebeurde toen de bestuurder een auto inhaalde op het moment dat een tegenligger naderde. Zij stuurde zo scherp naar rechts, zonder de ingehaalde auto te raken, dat zij tegen de betonrand botste en over de kop sloeg. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Deze week hebben Nederland, België en Denemarken met elkaar overlegd hoe men het beste kan komen tot een kli maatsverbetering tussen Oost en West, in het bijzonder op het gebied van ontwapeningsproblemen. Dit initiatief van Nederland is me de geïnspireerd door de aandrang vanuit de Kamer, bij monde van de anti-revolutionair Geelkerken die een motie indiende, om via een behoor lijke verstandhouding tussen beide groepen van landen te komen tot een aanpak van de grote problemen. Nederland is toegetreden tot de zo genaamde Groep van Tien, een infor mele groep die tot stand kwam na een door de VN aangenomen resolu tie, bekend als de „goede na buurschap-resolutie". Tot deze groep behoren verder: Hongarije, Roeme nië, Bulgarije, Finland, Oostenrijk en Zweden, de drie genoemde NA- VO-landen en Joegoslavië, dat ook pogingen in het werk stelt om tot een betere verstandhouding te komen. Minister Luns is er bij zijn recente bezoeken aan Hongarije en Roemenië nog eens op geattendeerd, dat deze groep wel degelijk een nuttige func tie kan vervullen. Het is overigens wel duidelijk ge worden, dat binnen korte tijd niet gerekend moet worden op concrete resultaten waar de Oostbloklanden zelf nog niet weten tot op welke hoogte men werkelijk gemachtigd is vrij te handelen. Met andere woor den: de tijd is nog niet rijp. Men hoopt wel op korte termijn als Groep van Tien, zo informeel moge lijk, bijeen te komen. Toeristische route in gebruik genomen COEVORDEN Staatssecretaris Van der Poel (CRM) heeft gisteren samen met de minister van handel en verkeer van Niedersachsen, (je heer K. Möller, de derde grenslandroute geopend, die door de ANWB in sa menwerking met de ADAC, de Dujtse zusterclub van de ANWB. is uitgezet. De route, die de naam van Dr. Pi- cardroute heeft gekregen, leidt over een afstand van 150 km door het grens gebied. het graafschap Bentheim en door Noordoost-Overijssel en Zuid-oos telijk Drenthe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 17