„Badgastenindustrie slokt ons dorp op" Nederland slachtoffer van Duits slimmigheidje 25 MIN. VLIEGE Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! Indruk van kalmte in Griekenland slechts misleidend Gevangenen vegen de straten in Kinsjasa a ACTIECOMITÉ NOORDWIJK VOOR DE NOORDWIJKERS: Economische situatie op Irian slecht Interesse voor Noors systeem voor dienstplicht Kamer spreekt over vervoer Duitsland Vervoerszaak in kort geding voor rechtbank Beperkte openheid in voogdijzaken i ra 9 WOENSDAG 8 MEI 1968 Hij zegt het niet lief: „Het hele dorp wordt opgeofferd aan badgastenindustrie. Er wordt alleen nog maar gedacht in Zimmer mit Frühstück. Er heerst hier een verdorven materialistische mentaliteit van alles versjacheren voor dancings, bars, hotels en pensions. 's Winters is het hier een lege industriestad en 's zomers overheerst een kakofonie van geluiden: luid toerende sportwagens, die door het dorp jagen, dronken vakantie gangers, die 's nacht overlast veroorzaken en gonzende ven tilatiesystemen in autobussen, die de mensen uit de slaap houden." Tekenleraar K. A. Kok (48) heeft met twee andere Noord- wijkers, de heren J. Hoek en C. van der Niet, een actiecomité „Noordwijk voor de Noord- wijkers" opgericht. Een actiecomité, geboren uit verontrusting over de richting waarin Noordwijk aan Zee koerst; of liever om met de heer Kok te spreken juist uit de afwezigheid van elke richting. Met omniskenbare geladenheid vertelde hij me gistermiddag: „Noordwijk aan Zee heeft geen bestemmingsplan, de gemeente heeft geen politiek op lange ter mijn ontwikkeld. Het resultaat is dat alles moet wijken voor rijke dancing- en hoteleigenaars. Alles moet plaatsmaken voor de amu sementsindustrie. De grond is te duur geworden. Mensen, 'die van (geslacht op geslacht in Noordwijik aan Zee heb ben gewoond worden verdreven. Het ■zijn er duizenden: het juiste aantal zoeken we uit. Een minderheids groep bestaan'de uit vissers en ar beiders wordt opgeofferd aan het geld. Het doet denken aan gedwon gen evacuatie in oorlogstijd." Gevlucht De heer Kok is een oud-Amster dammer, die twaalf jaar geleden met zijn gezin Amsterdam ontvluchtte voor een rustiger woonplaats, die hij dacht te vinden in Noordwijk aan Zee. Maar ongeveer tien jaar geleden zetten een ontwikkeling in, die van Noordwijk een centrum van massale kustrecreatie maakte. De familie Kok wijkt daarom in de vakantiemaanden opnieuw uit. „We zien al met angst en beven de zomer tegemoet, maar gelukkig ben ik als leraar in de gele genheid 's zomers lange tijd naar Frankrijk te gaan." De heer Kok heeft zich niet laten verleiden zijn huis 's zomers te ver huren. „Het probleem is juist dat het grootste deel van de Noordwijkers zich letterlijk heeft verkocht door de verhuur van kamers. Escalatie Maar ze beseffen niet dat met ie der bed, dat wordt verhuurd het gek kenhuis groter wordt. Met elk hotel, met elke badgast meer, komen er Rechts: sfeer van „Op hoop van zegen" in de laatste resten van het oude Noordwijk; boven: de moderne badplaats. meer auto's en meer onrust. Het is een escalatie, als in Vietnam: Elke dancing, die erbij komt, trekt weer een patatkraam meer aan. Ik weet wel dat je de kustrecreatie niet kimt stopzetten, maar de ge meente moet een beleid voeren waar door wonen en recreëren worden gescheiden. Zo wordt het dorp on leefbaar. Vooral de mensen, die een huis hebben gekocht om frisse lucht te kunnen ademen, worden het slacht offer." Hij noemt enkele voorbeelden van het naar zijn mening falende beleid van het gemeentebestuur. „Als hier iemand komt, die een danstent mid den in het oude centrum wil zetten, lukt dat. Er is b.v. een bowlingcen trum verrezen midden in een groenstrook. Binnen een paar weken waren er de nodige vergunningen. Een ander punt: bij de vuurtoren zijn twee flats gebouwd, zuiver als particuliere winstobjecten. Dit was helemaal geen Noordwijks belang: 's zomers zitten de flats vol Duitsers en 's winters zijn ze bijna onbewoond, terwijl we 800 woningzoekenden heb ben." DE HEER KOK aan schoonheid schenken ze hier geen aandacht; hier ziet u links een schuurtje als een sigarendoos naast een oud geveltje DJAKARTA De economische si tuatie op West-Irian (het voormalige Nederlands Nieuw Guinea) is zeer slecht. Dit onthulde gisteren de Indo nesische minister voor economische, financiële en industriële aangelegen heden, sultan Hamenkoeboewono. Hij en nog enkele ministers hebben een inspectiereis gemaakt in West-Irian. Zendag waren zij teruggekeerd. De sultan zei verder, dat kleine groepen ontevreden inwoners van West-Irian het oerwoud zijn inge vlucht en in het gebied van Mano- kwari ongeregeldheden op kleine schaal veroorzaken. De groepen heb ben geen politiek doel voor ogen maar zijn slechts ontevreden over de slechte economische situatie. De sultan was overigens opti- misitsch over de uitslag van de vol gend jaar te houden stemming over de toekomstige status van West-I rian. Hij zei te geloven dat het eiland voor Indonesië zou kiezen. DEN HAAG Vertegenwoordigers van het Nederlandse ministerie van defensie zullen binnenkort naar Noorwegen gaan om daar het Noorse systeem voor een vrijwillige deelne ming in het leger te bestuderen. Dit is onder meer het resultaat van de besprekingen tussen de Noorse mi nister van defensie Otto Gries Tide- mand en zijn Nederlandse collega Den Toom. Tidemand, die inmiddels is vertrokken, heeft een tweedaags bezoek aan ons land gebracht. (Van onze parlementsredacite) DEN HAAG Op voorstel van het socialistische Tweede-Kamerlid Posthumus zal de Tweede Kamer morgen discussiëren over het vergun ningenstelsel voor het vervoer over de weg naar Duitsland. De heer Posthumus achtte dit uit hoofde van de actualiteit een noodza kelijkheid, temeer waar de vaste Ka mercommissie voor Verkeer en Wa terstaat reeds enige tijd geleden hier over een gesprek met de minister heeft gehad en het verslag daarvan nu gereed is. (Advertentie) Vier middelen in één tablet - waoronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. STRAATSBURG Het is van het grootste belang dat Grieken- lands vrienden en bondgenoten, speciaal de VS, al hun invloed uitoefenen om in het komende jaar het land in staat te stellen terug te keren naar de demo cratie. Dit staat in het rapport van de Nederlanders mr. M. van der Stoel dat vandaag door de raadgevende vergadering van de Raad van Europa is behandeld. De heer Van de Stoel, die van 22 april tot 28 april Griekenland be zocht, is tot de conclusie gekomen dat de ontworpen grondwet in verge lijking met die van 1952 een grotere beperking van de mensenrechten en fundamentele vrijheden betekent. Verscheidene leden van de Griekse regering hadden hem verzekerd, dat de parlementaire democratie hersteld zal worden, maar niemand heeft een termijn genoemd. Ook is geen datum genoemd voor verkiezingen. In zijn rapport zegt de heer Van der Stoel voorts dat de indruk van kalmte die men in Griekenland krijgt, misleidend is. Veel mensen staan onder voortdurend politietoe zicht en dit geldt speciaal voor politi ci. Onze landgenoot kreeg geen toestemming het interneringskamp op het eiland Leros te bezoeken. De Griekse eerste-minister had hem ge zegd dat de regering problemen heeft omdat er teveel gevangenen zijn voor de ter beschikking staande accommo datie. Op zijn vraag of familieleden de gevangenen mogen bezoeken hoorde Casino Iets wat de ledén van het actieco mité bijzonder dwars zit is het Noordwijkse casino. „De gemeente vangt dankzij het casino bijna een ton per jaar aan vermakelijk heidsbelasting, maar een neven verschijnsel is dat hier ongeveer 3000 man vertier komen zoeken in het weekend. Er spelen zich onder de jongelui bijzonder onverkwikkelijke tonelen af. Het is gebeurd dat alle prulle- manden van de boulevard zijn weg gehaald en op de afritten zijn ge zet. En kinderen vragen hun ouders: Pappa, waarom liggen die jongens en meisjes zo raar te vechten op straat?" Hij maakt een machteloos gebaar: „Maar wat begin je met een paar agenten tegen 3000 man." De parkeermoeilijkheden zijn in Noordwijk aan Zee onoplosbaar. De heer Kok vertelt een keer te hebben meegemaakt toen hij terugkwam van vakantie dat de ingang van zijn garage was versperd door gepar keerde auto's. Hij moest tot twaalf uur 's nachts wachten, voor hij zijn garage kon bereiken. Verwaarlozing Een punt, dat hij niet onaange roerd kan laten is de verwaarlozing van oud-Noordwijk, waardoor de laatste resten van het oude vis sersdorp bijna zijn verdwenen. Als secretaris van het Genootschap Oud-Noordwijk ziet hij met -lede ogen aan dat het museum een nood lijdend bestaan lijdt met een magere subsidie van 1000 gulden per jaar. „De bomschuitenschuur, het enige monument van de oude kustcultuur, dat we nog hadden, is dit jaar trou wens ook tegen de vlakte gegaan." Hij toont zich verbijsterd over de afwezigheid van elk gevoel voor schoonheid bij het gemeentebestuur. Klakkeloos verrijst het nieuwe naast het oude, zonder dat wordt gelet op een harmonische vormgeving. Rijk moet helpen Dc heer Kok ziet wel in dat de Noordwijkse moeilijkheden zijn te rangschikken onder de problematiek van alle gemeenten, die aan kustre creatie doen. Daarom meent hij dat alleen het rijk een oplossing kan bieden". Rijksplanologen zouden plannen moeten maken voor nieuwe bad plaatsen, opdat niet alles wordt sa mengeperst in de bestaande. De gemeente zou naar het rijk moeten gaair en moeten zeggen: We kunnen het niet langer aan." „Maar", besluit de heer Kok, „in tussen wordt je dorp vergiftigd, ter wijl niemand echt recreërt. Er spoelt een golf van materialisme over de gemeente. Er is zelfs geen zieleherder meer te krijgen voor de gereformeer de kerk. Onderwijzers en leraren klagen over vermoeide kinderen, die 's avonds te laat naar bed gaan omdat de ouders in schuurtjes wonen ter- wille van kamerverhuur. Het is een ontwikkeling, die op de duur een volkomen on houdbare toestand zal scheppen. Ik voel me wel een Don Qui- chotte, want we vechten tegen de bierkaai, maar ik zou geen rust hebben als ik niets deed." Hij verzucht: „Ik zie de toe komst somber in. Dit dorp gaat moreel en esthetisch naar de knoppen." (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Nederland is het slachtoffer geworden van een Duits slimmigheidje. Het prin cipe van een vrije doorvoer is door de Duitsers op brute wijze geschonden. Hierdoor is een ten hemel schreiende chaos ontstaan. Op drie gronden is aantoonbaar, dat de staat in deze kwestie een onrechtmatige daad heeft be gaan." Dit betoogde gistermorgen mr. R. J. Polak, namens 146 internationale wegvervoerders, in het korte geding tegen Nederland, Duitsland en de Stichting Nederlandse Internationale Wegvervoer Organisatie (NIWO). Rechtsbreuk De pleiter was van oordeel, dat „deze onverhoedse aanval een ernsti ge rechtsbreuk betekent". In de dag vaarding was erop gewezen, dat het nieuwe vergunningenstelsel, waarbij per dag slechts 1950 vergunningen aan Nederlandse vrachtvervoerders worden toegewezen, een catastrofe veroorzaakt. Mr. Polak illustreerde dit aan de hand van een groot aantal cijfers, waarmee hij het grote belang van de vervoerssector voor de Nederlandse economie wilde aantonen. De advo caat somde een hele serie argumen ten op: De Duitse grondwet garandeert de vrijheid van de weg; voor het transitovervoer geldt sinds 1921 internationale vrijheid; de overeenkomst tussen beide landen is nog niet gesloten. Over dit laatste punt had mr. Po lak diepgaand verschil van inzicht met mr. S. J. Gratama, die namens de staat en het NIWO de verdediging voerde. Volgens deze laatste was er wel terdege sprake van een overeen komst. Zijn opvatting werd gesteund door een in de zaal aanwezige ambte naar van het ministerie van verkeer en waterstaat, de heer E. P. Brugge- man, die door dc president mr. J. Schaafsma als getuige werd gehoord. Toegeven Mr. Gratama wees alle opmerkin gen als zou de staat onrechtmatig hebben gehandeld op juridische gronden van de hand, wel gaf hij ook toe, dat verdere groei van het weg transport onmogelijk is gemaakt; de toegewezen 1950 vergunnin gen niet volledig benut kunnen wor den; het Duitse oogmerk de bevoor deling van de spoorwegen en de zee havens is; de regeling in strijd is met de EEG-verdragen. Hij wees hiervoor evenwel alle schuld van Nederlandse kant af. „Er is noodgedwongen medewerking ver leend, als b.v. niet de NIWO. maar Duitsland de vergunningen zou afge ven, zou de chaos nog groter wor den", aldus mr. Gratama. Hij meen de, dat staatssecretaris Keyzer zijn uiterste best heeft gedaan een zo goed mogelijke regeling te be werkstelligen. De Duitse verdediging werd ge voerd door mr. T. Scheer. Hij be perkte zich tot de opmerking, dat de Bondsrepubliek zich niet wenst te KINS JAS A Gewapend met bezems en harken zijn ongeveer honderd gevangenen de straten van Kinsjasa ingestuurd om hun zonden op nuttige wijze, het schoonmaken van dc stad, te boeten. Op grond van een nieuwe strafwet zullen veroordeelden in Kongo voortaan allerlei werkzaamheden moeten verrichten die ten nutte van de gemeenschap zijn. Bij de groep die gisteren het spits mocht afbijten bevonden zich enkele blanken en verschei dene politici, die op grond van fraude en andere misdaden waren veroor deeld. Zij kregen als taak het onkruid in het plantsoen voor het gerechts hof te wieden. onderwerpen aan het inzicht van een Nederlandse rechter. Mr. Polak bestreed deze opvatting. In zijn plei dooi tegen de Nederlandse staat kwam hij tot de conclusie, dat de president verdere medewerking aan de overeenkomst zou moeten verbie den. De uitspraak is bepaald op vrijdag 17 mei. mr. Van der Stoel tegenstrijdige ant woorden. Het schijnt, zo zegt hij, dat het internationale Rode Kruis een rapport voorbereidt over mishande ling van gevangenen. Sinds de vorige rapporteur van de Assemblee, de Nederlander mr. Sieg- mann, Griekenland bezocht, zijn er zuiveringen geweest in het leger, het ambtenarenkorps, in het onderwijs en bij overheids- en semi-over- heidsinstanties. De regering hand haaft haar politiek van het plaatsen van eigen mensen op sleutelposities, aldus mr. Van der Stoel. Uit Athene wordt nog vernomen dat de militaire Junta twee dag blad-uitgevers en een hoofdredacteur heeft laten arresteren. Waarvan zij beschuldigd worden is niet bekend. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren haar goedkeuring ge hecht aan het wetsontwerp voor het verlenen van toestemming tot inzage van bescheiden, die betrekking heb ben op zaken betreffende ouderlijke macht, voogdij en adoptie. Allen D'66 was tegen. De verruiming van openheid ging de fractie niet ver genoeg. Eveneens werd een amendement van de heer Van Schaik (kath.v.) aangenomen, waarbij uitdrukkelijk Wordt bepaald dat advocaten, artsen of academisch gevormde psychologen het recht tot inzage van bescheiden wordt ver leend, mits de rechter geen dwingen de redenen heeft deze toestemming te weigeren. In het wetsontwerp werd het recht tot toestemming bij de rechter gelegd. Minister Polak zegde toe de nieuwe regeling aan de praktijk te zullen toetsen. Hij benadrukte het speciale karakter van deze zaken, waarbij het „om het kind gaat". Hij bleek het eens te zijn met de heer Wiebenga (pac. soc.), dat het niet zozeer om een rechtsprocedure gaat als wel om een pedagogische maatregel". De minister achtte het nodig als wetgever in te grijpen, waar de Hoge Raad het oude systeem van besloten heid wil handhaven. Hij hield echter de arresten van de Hoge Raad wel voor aan mej. Goudsmit (dern.), die in een amendement elke beperking op de openheid van bescheiden wilde afschaffen. Voor dit amendement wa ren alleen PvdA en D'66. ii TÖZKWARTETeee/tvleuejhj PER /PERSOON M% JV Ü^^^^^Nofeert u voor een rondvluchtBij voorkeur op: woonpl.: Indien anderen meeneemt, hier invullen: j^Lnpi.I::::::::::::: Ma ochtend middag Di Wo Do Vr Za Op,zondag wordt niet gevlogen. Ik.heb reeds betaald nar: giro kontont HOE EN WAT 7 Er wordl gevlogen met erveren verkeersvlieger» die geen dolle stunts ulthslen maw a In een modem, comfortabel vliegtuig (Cessna) laten genieten van uw „luchtdoop". te'maken*8** V m" afst0nd 19 h'-f gra"9 bcrold ecn rondvlucht boven om woonplaats De „Cessne" Is een 4-persoons vliegtuig, zodat er 3 passagiers tegelijk mee kunnen. Op het vliegveld Is een gezellig restaurant, van waaruit u het komen en gaan van de enz^'krnn«nVBn -1 kunt bewof,deren' U hunt er ook alle Inlichtingen over lijndiensten i Oorkonde van Luchtdoop ovor- ledcre maandag worden de Inatepkaarten voor de komende vluchten verzonden, wanneer uw betaling door do krant ontvangen Ie. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk op de De vi ens te morgen of middag ingedeold. Betaling per giro of kontant bij het bureau van de krent

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9