Noordvietnamese troepen in Chinese wijk van Saigon RUITEN VERNIELD VAN ZEKER 200 HUIZEN Strijdkreet in mini met maxi-inhoud Alleen ambtenaren buiten Nederland mogen stemmen Nieuwe regels spreiding vakantie voor van Vakbonden hebben er genoeg van CHU bespreekt het rapport van de 18 „Panden vervaardigd van goed materiaal Infiltraties namen de laatste dagen sterk toe Terwijl de besprekingen te Parijs in zicht komen Volkswagen blijft Europa's grootste Interpellatie melkprijs Fridtjov Birkeli leidt Noorse kerk We leven nog dat is het belangrijkste Israël houdt bezet gebied voorlopig vast J. Boudesteijn: anders complete ramp Ondernemingsraad op dood spoor Steekpenningen voor tekeningen van architect? WOENSDAG 8 MEI 1968 SAIGON Een Noordvietnamese strijdmacht ter sterkte van een regiment is vanochtend Cholon, de Chinese wijk van Saigon, binnengedrongen. In het gebied zijn zware gevechten uitgebroken. Aangenomen wordt, dat zij trachten, ingesloten verzetsgroepen in de stad te ontzetten. Intussen was bekend geworden, dat de infiltraties uit Noord-Vietnam (valk voor het begin van de onder- handerlingen in Parijs) record-afme tingen hebben aangenomen. Als ge volg daarvan is de Amerikaanse be zorgdheid over de nieuwe aanvallen toegenomen. Felle strijd In een groot deel van Saigon geldt een volledig uitgaansverbod. Alleen de hoofdweg naar het vliegveld Tan Son Nhoet is opengelaten voor reizi gers, die de stad willen verlaten. Op deze wijze tracht men nieuwe infil traties te voorkomen. Bij alle toegangswegen tot het zui den en westen van Saigon wordt ge vochten, vooral bij het vliegveld. De strijd tegen de Noordvietnamezen in Cholon strekt zich uit over een ge in Parijs arriveren dagelijks Noord vietnamezen en Amerikanen, die be trokken zullen zijn bij de voorberei dende besprekingen over mogelijke vredesonderhandelingen. Gisteren kwam op het vliegveld Le Bourget m de leider van de groep „kwar tiermakers", kolonel Ha Van Lau. Zijn volledige titel luidt: directeur van de verbindingsmissie van het Vietnamese Volksleger bij de inter nationale controlecommissie voor Vietnam. Op z'n Vietnamees dan. WOLFSBURG Volkswagen zal waarschijnlijk dit jaar een beter resultaat behalen dan het recordjaar 1966. In het eerste kwartaal zijn in totaal 431.000 Volkswagens verkocht, dat is- 35 procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1967. Vooral in het buitenland, met name de Verenigde Staten, is de verkoop enorm toegenomen. Ondanks de te ruggang van verkoop en produktie in 1967 is Volkswagen Europa's grootste automobielproducent gebleven. „VREDE EN GERECHTIGHEID VOOR IEDEREEN'' (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De algemene vergadering van de CHU zal op 18 mei in Groningen gelegenheid krijgen haar oordeel te geven over het interimrapport van de Achttien, het overlegorgaan van KVP, ARP en CHU. De stukken zullen worden in geleid door CH-leden, die in de werkgroepen van de Achttien aan de opstelling van dit stuk hebben meegewerkt. Op 17 mei zal van gedachten worden gewisseld over de opstelling van het nieuwe c.h.-beginselprogram. Een conw missie onder leiding van het Eerste-Kamerlid dr. J.W. Beerekamp heeft hiervoor een aantal discussiepun ten opgesteld. Deze commissie, die ver der bestaat uit Ide heren dr. E. Bleu- mink, dr. H. A. Schuring en drs. G. Leijeoihorst zal nadien een concept-be ginselprogram opstellen. In de uitgangspunten voor de discus sie op 17 mei wordt onder meer gesteld dat de CHU dient te streven naar een kort beginselprogram en daarmee ver bonden een praktisch programma, dat telkens kan worden aangepast aan de concrete situatie. Monarbhie Verder wordt gesteld dat de CHU uitgaat van de opvatting dat de bijbel ook voor het politiek handelen in deze tijd van beslissende betekenis moet zijn. De overheid moet streven naar een samenleving waarin bijbelse ge rechtigheid wordt betracht, dat wil zeggen waarin vrede en recht heersen en het welzijn van allen wordt gediend en waarin de mens zijn vrijheid en' medeverantwoordelijkheid kan beleven. De CHU moet uitspreken dat zij bij haar politiek handelen het oordeel van de Kerk in haar overweging betrekt. Het concept zegt, dat deze uit gangspunten in Nederland het best worden gewaarborgd in een democra tische rechtsstaat met een parlementair stelsel, waarbij de monarchie onder het huis van oranje de meest aangewezen staatsvorm is. Van wezenlijke betekenis voor dit staatsbestel worden o.m. genoemd: de onschendbaarheid van de Kroon' zelfstandigheid en eigen verantwoorde lijkheid van regering en volksvertegen woordiging; recht op werk onder soci al verantwoorde omstandigheden; recht op gelijke ontwikkelingsmoge lijkheden; vrijheid van onderwijs, godsdienst "en gesproken en geschreven woord; recht op bescherming van de persoonlijke levenssfeer en recht op petitie. Bestuur De algemene vergadering zal voorts twee leden voor het hoofdbestuur kie zen. Als nieuw lid wordt kandidaat gesteld dr. E. Bleuminb, ouli-vice-voor- zitter van de c.h.-jongerenorganisatie. Tevens zullen twaalf leden voor de Unieraad gekozen worden. Het bestuur heeft hiervoor mr. IJ. Scholten, oud-minister van justitie op de voor dracht geplaatst. Bij de voorstellen van de kiesvereni gingen bevindt zich onder meer een voorstel van de gemeente om de contri butieafdracht aan het hoofdbestuur voor personen ouder dan 65 jaar te verminderen. Het bestuur ontraadt dit voorstel. Zij meent dat de kiesvereni gingen dit zelf kunnen regelen met be houd van de volledige contributieaf dracht voor alle leden. (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Volgende week dinsdag zal het lid van de Tweede Kamer, de heer S. van der Ploeg (soc.), de ministers van Economische Zaken en Landbouw, en de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid interpelleren over de zijns inziens „rigoureuze prijsver hoging" van de melk met 2 cent per liter en de verhoging van het vetge halte van de melk tot 3,2 procent. bied van drie tot zes km. van het presidentiële paleis. Elke dag komen honderden leden van de Vietcong en Noordvietnamezen bij de gevechten om. Sinds zondag, toen het offensief begon zouden er den ook veel vluchtende burgers zijn al meer dan 2000 zijn gedood. Er zou- omgekomen. Ook in andere delen van Zuid-Viet- nam duren de aanvallen van Noord vietnamese en Vietcong-troepen voort. Nergens is de strijd echter zo fel als in en om Saigon. Parij is Intussen beginnen de onderhande laars van Hanoi en Washington Pa rijs binnen te stromen. De belang rijkste onderhandelaar van Amerika, Averell Harriman wordt morgen ver wacht. Zijn Noordvietnamese tegen speler Xoean Thoey, die via Peking en Moskou reist, arriveert wellicht ook morgen. Zuid-Vietnam heeft een groep van tien waarnemers gestuurd. Het Zuid- vietnamese bevrijdingsfront (politie ke organisatie van de Vietcong) zal eveneens een missie zenden. Frankrijk gaat uit van de veron derstelling, dat de besprekingen vrij dag beginnen in het centrum voor internationale conferenties, het voor malige Hotel Majestic aan de Avenue Kleber, bij de Are de Triomphe. Het heeft echter nog geen officiële beves tiging gekregen. AMSTERDAM Jan Filius heeft voor de Strijdkreet van het Leger des Heils een ^jeugdniimmer gemaakt dat niet op het gewone stapeltje past. Het springt eruit qua mini-formaat en qua maxi-inhoud. Het is eën plaatjesboek (48 pagina's is niet weinig) dat tot lezen noodt. En toch is het een brok evangelisatielec- tuur al is geen brok tekst langer dan een tiener nodig heeft om te weten of een artikel hem interesseert of niet. Het nummer 'heeft een tweeledig doel. Het wil hëenwijzen naar Chris tus en doet dat ook. Het wil tevens de jeugd wijzen op een zinvol leven en eindigt met een heenwijzing naar de kweekschool voor heilsofficieren met de uitspraak: „God kan je goed ge bruiken." Al met al een nummer dat tieners niet zo maar in de prullebak zullen gooien. ROTTERDAM, De Kerk en Israël-dag van de hervormde raad voor de verhouding van" kerk en Israël wordt dit jaar in Rotterdam gehouden. Plaats: het openluchttheater „De Perenhof" aan de Honingerdijk (ben den) 90. Tijd: zaterdag 25 mei van half elf tot vier uur. Sprekers: prof. dr. K. Jonker en ds. S. P. Tabaks- blatt. De Nes A-mmimgroep „Shoa- wiem" zal Israëlische zang en volksdansen uitvoeren. OSLO Koning Olav heeft op voordracht van de diocesane raad bisschop Fridtjov Birkeli van Sta- vanger benoemd tot bisschop van Oslo en daarmee tot leidend bisschop van de (Lutherse) kerk van Noorwe gen. Hij volgt bisschop Johannes Smemo op, die met emeritaat gaat. Birkeli, die nu 61 jakr is, heeft het grootste deel van zijn loopbaan in de zending doorgebracht. Van 1933 tot 1954 was hij zendeling op Mada gascar, waar hij ook als zoon van een zendeling geboren is. Hij leidde ook enkele jaren de zendingsafdeling van de Lutherse Wereldfederatie. Sinds 1960 is hij bisschop van Stavanger. Hij is tevens lid van het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldfeder atie. (Vervolg van pag. 1) Meerderheid Tweede Kamer: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerder heid van de Tweede Kamer is er voor actief kiesrecht te ver lenen aan ambtenaren die buiten Nederland wonen. Zij het na enige aarzeling verklaarden de liberaal Geertsema en minister Beernink van Binnenlandse Zaken zich ook voor een amende ment-Veerman (ar), mede onder tekend door CHU en KVP, deze toestemming uit te breiden tot ambtenaren die bij volkenrechte lijke organisaties (EEG) werk zaam zijn. Voordat het gisteravond tot een stemming kwam, vroeg de heer Aar den (rad.) schorsing van de be raadslagingen om nog eens rustig met de minister te kunnen overleg gen of het nu wel nodig was andere Nederlanders in het buitenland van dit wetsontwerp uit te sluiten, wan neer wèl ambtenaren, niet rechtstreeks in dienst van de Neder landse overheid, kiesrecht kunnen krijgen. De discussie spitste zich toe op ar tikel 90 van de Grondwet, waarin staat dat alleen ingezetenen aan de verkiezingen kunnen deelnemen. De heren Jongeling (gpv) en Wiebenga (pac. soc.) stelden zich op het stand punt, dat dit wetsontwerp, dat aan ongeveer 10.000 Nederlanders de mo gelijkheid tot deelname aan de ver kiezingen geeft wanneer ze zich laten registreren, de Grondwet uitholt. De heer Albering (kath.v.) deed de suggestie aan de hand, dat Staatscommissie Cals-Donner, die toch al een Grondwetsherziening voorbereidt, artikel 90 nader te laten bestuderen. Ook hij vond de schei ding tussen ambtenaren en niet-amb- tenaren minder bevredigend, maar hij liet zich overtuigen door minister Beernink. De minister hield vast aan de aan dit wetsontwerp ten grondslag lig gende gedachte, dat ambtenaren die een rechtstreekse verhouding tot de overheid en een hechter band met de publieke zaak hebben, bij gewone wet tot ingezetenen geduid kunnen worden. Hij achtte die grens aan vaardbaar tot en met het amende ment-Veerman. De heer Veerman trad overigens mede op voor de frac tie van de CHU. De minister wilde de suggestie van de heer Albering doorgeven aan de Staatscommissie Cals-Donner, maar hij verklaarde zich tegen een amen dement van mej. Goudsmit (dem.), dat het kiesrecht aan alle Nederlan ders in den vreemde wilde toeken nen, die daartoe de wens te kennen gaven. De heer Franssen (soc.) bracht nog een verfijning aan: alleen zij die ver klaren „tijdelijk" buiten Nederland te zijn en die niet langer dan 6 jaar geleden van het bevolkingsregister zijn afgevoerd. Ook dit noemde de minister onaanvaardbaar. Vandaag bespreekt de Kamer het voorstel van de heer Aarden, de be raadslagingen te schorsen. Dank zij een uniek alarmsysteem waren in een oogwenk politie, brandweer, BB en artsen gewaar schuwd. De heer H. Wesseloo, die op het moment van dc ontploffing op het parkeerterrein van- zijn café De Stuw aan de Nieuwe Tiendweg stond, belde als eerste de politie. De waotmeester eerste klas G. J. F. Vermeer, die telefoonwacht had, lichtte onmiddellijk de alarmcentrale in, van waaruit alle instanties automatisch werden gewaarschuwd. Nu bleek duidelijk dat dit alarm systeem, dat nog vrijwel nergens wordt toegepast, uitstekend werkt. ■-De tiehtallen bewoners van de huizen boven de winkelgalerij pro beerden intussen via de trap te vluchten. Gekleed in pyama, met kinderen op de arm, renden zij naar beneden, Enkele trappen waren door vallend puin geblokkeerd, zo dat er geen ontkomen aan leek. De heer Wesseloo, die snel naar het Raadhuisplein was gereden, bedacht zich geen moment. Hij 'klom op d'e schouders van een van de omwonenden en ging zo het huis van de heer Boudesteijn binnen. INGESTORT Wat hij daar zag is niet te be- TEHERAN Israël heeft gisteren verklaard dat het de bezette Ara bische gebieden in handen zal hou den, totdat er een duurzame vrede in het Midden-Oosten zal zijn bereikt. Israël deed dit bij monde van Mi chael Comay op de conferentie voor de rechten van de mens in Teheran bij de opening van het debat over de behandeling van bewoners van be zatte gebieden. Saoedi-Arabië, Spanje en Soedan dienden een ontwerp-resolutie in, waarin zij hun ernstige bezorgdheid uitspraken over de schending van de rechten van de mens in de Arabische gebieden, welke als gevolg van de oorlog in juni van het vorig jaar zijn bezet. Nederland en Uruguay hebben een voorstel van een meer algemene strekking gedaan. Daarin wordt gesproken van de noodzaak van eer biediging van de rechten van de mens in gebieden die als gevolg van een gewapend conflict zijn bezet, en verzekering van de veiligheid en het welzijn van de bewoners. schrijven. Zoon Koenraad (14) en zoon Aad (16)> lagen bebloed op bed. Hun slaapkamer was geheel ingestort, stukken ruit lagen over al verspreid. In de auto van de heer Wesseloo werden zij naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. Piet Boudesteijn (20) bad won den aan het hoofd opgelopen en dochter Annie <U) bleef ongedeerd, evenals het echtpaar Boudesteijn. Het was uiteraard niet direct 'dui delijk of nog meer mensen onder de puinhopen lagen. Lange tijd hébben eh'bo'ers de huizen door zocht, maar gelukkig bleek dat ver der niemand ernstige verwondingen had opgelopen. Uiteraard viel vanmorgen de schade nog lang niet te schatten. Van zeker 250 huizen van de Wo ningstichting Gemeentebelang zijn ■de meeste ruiten vernield. Zelfs de muren van woningen in de omge ving scheurden. Veel ramen en deu ren waren ontzet. Daarnaast zijn vele particuliere huizen getroffen, om van de andere winkels aan het Raadhuisplein nog maar te zwij- gen. Merkwaardig is dat van een mid den op het plein staande schoen winkel geen ruit sneuvelde, terwijl wel op een kilometer afstand bui zen werden beschadigd. De gehele nacht en ook vandaag zijn tientallen mensen van gemeen tewerken, en de BB bezig geweest 'het glas te ruimen. Omstreeks vijf uur, 'toen we 'het Raadhuisplein verlieten, was al een groot deel van het plein glasvrij, een niet geringe prestatie. Hoe snel de reddings- en oprui mingsactie op gang kwam, blijkt wel uit het feit dat al om kwart over twee contact werd opgenomen door vertegenwoordigers van de woningstichting met het schilders bedrijf Mahutte in Rotterdam, dat al veel opdrachten voor de stichting heeft gekregen in het verleden. Het hoofd van de technische dienst van de Woningstichting, de heer H. Rozendaal uit Ouderkerk a. d. IJssel, nam ook contact op met de houthandel Bogaardt, die voor latten moest zorgen. PLASTIC Om half zes vanmorgen werd be gonnen met het aanbrengen van plastic voor de ramen. De heer Ro- zendaal hoopt dat nog deze week de huizen die alleen glasschade heb ben, zullen zijn hersteld. Het zal ze ker nog weken duren alvorens de andere woningen klaar zijn. Burgemeester Lepelaars, die lang durig met technici en an'dere des kundigen overleg 'heeft gepleegd, wist vannacht nog timmerlieden van de scheepswerf Van der Gies- sen-de Noord te charteren. Ook van andere kanten werd hulp toegezegd. Toen het vanmorgen licht werd, was het centrum van Krimpen ernstig geschonden. Maar dank zij de snelle hulp verlening hadden de kinderen en de vrouwen in korte tijd onder dak kunnen vinden bij familie en kennissen. „We leven nog", zei de heer Boudesteijn. „Dat is het belangrijkste", voegde zijn vrouw eraan toe, die voor de zoveelste keer naar boven ging om te kij ken naar wat eens haar keuken was. Een overzicht van de ravage in Krimpen aan den IJssel. De pak huizen aan de achterzijde van de winkels werden ingedrukt. De muren van de winkels en de huizen erboven hielden het. DEN HAAG De regering is het eens met het bestuur van de Stich ting van de arbeid over een gelei delijke roulering van de vakantie periode in alle gebieden en bedrijfs takken over een reeks van zes jaar. Voor 1969 is het schema: 30 juni12 juli: Noord ven Zuid- Holland, en Gelderland ten noorden en westen van de rivieren plus de metaalindustrie. 14 juli26 juli: Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. 28 juli—9 augustus: het oosten en noorden van Nederland, de bouw en de textielindustrie. De stichting dringt aan op spoedi ge besprekingen over het samenval len van de school- en dus de be- drijfsvakantie is in Noordrijnland- Westfalen met die in ons land. Hier door dreigt het effect van de vakan tiespreiding in gevaar te komen. (Van onze sociaal-economische redactie) AMERSFOORT De NW- en de NKV-leden van de ondernemings raad van Bronswerk-Fijenoord heb ben zich teruggetrokken omdat de directie een goed functioneren, van de raad onmogelijk zou maken. De leden van de Christelijke Metaalbe- drijfsbond zijn formeel nog wel lid, maar door bet aftreden van de NVV- en NKV-leden (ruim de helft van het totaal) is de ondernemingsraad op dood spoor gerangeerd. De ANMB en St. Eloy schry ven de directie dat georganiseerde onderne mingsraadsleden het laatste jaar in tensief poogden te komen tot een beter functioneren van de raad. „In dit jaar zyn daarover meer nota's geschreven en meer gesprekken ge voerd dan in alle voorgaande jaren bij elkaar. Inplaats van u over deze gezamenlijke activiteiten te verheu gen heeft u een strak en formalis tisch standpunt ingenomen en aan dat standpunt ook bekendheid gege ven in uw personeelsorgaan", aldus de vakbonden in hun brief. De bonden hebben hun leden uit genodigd voor een morgenavond in Amersfoort te houden vergadering. Gezegd wordt o.m. dat er bij Brons werk-Fijenoord „merkwaardige din gen gebeuren". Gedoeld word't op „een directeur, die wel een onderne mingsraad wil, maar geen overleg duldt" en op „bepaalde onderne mingsraadsleden, die wel afspraken maken maar die niet nakomen". (Van een onzer verslaggevers) KRIMPEN aan den IJssel Het is dat de panden van deug delijk materiaal zijn vervaardigd, anders was er een complete ramp ontstaan, vertelde de heer J. Boudesteijn ons vannacht. De ze schoenwinkelier, die nogal kalm bleef in deze situatie, heeft de winkelgalerij zien verrijzen. Hij stond er in 1961 en 1962 als het ware met zijn neus bovenop. Alle winkels en de woningen er boven zijn van beton opgetrokken. Dat blijkt nu ons behoud te zijn ge weest. Wat we hier sinds augustus 1962, toen het winkelcentrum werd geopend, hebben opgebouwd, is nu verwoest. Ondanks deze grote tegenslag bleef de heer Boudesteijn optimis tisch. In ieder^ geval zijn de panden collectief bij één maatschappij ver zekerd. Ruzie over de uitkering kan er dus gelukkig niet ontstaan. De inboedel is wel door alle bewoners afzonderlijk verzekerd. Wat gebeurde er precies? „Ik werd door de klap bijna uit mijn bed getild. Ik had aanvankelijk geen flauw idee wat er was gebeurd, maar dat er iets ernstig aan de hand was wist ik zeker. Alle ruiten waren weggeslagen en in huis was niets meer heel. Zelfs een paar deuren waren weggeruikt. Toen ik naar bui ten keek zag ik dat beneden alles in puin lag. Een paar meter verder op stond een auto in brand. Evon la ter sloeg de wagen uit elkaar en kwam twintig meter verder in een tuin terecht". Angstig Ook de heer en mevrouw P. G. Baanen hebben angstige ogenblikken meegemaakt. Het plafond van de ROTTERDAM Uit de etalage vna de Firma van Nooijen aan de Claes de Vrieselaan zijn zondagnacht vijf -espruiken met een totale waarde van ƒ400 gestolen. In het weekend is ook ingebroken aan de Lambertsweg. Er worden twee kandelaars, een antiek zilveren inkt- stel en drie zilveren doosjes vermist. De schade is nog niet bekend. slaapkamer bleek op het bedje van een van hun drie kinderen te zijn gevallen. Maar Henry, Annette en Peter sliepen rustig door. Ze konden gelukkig snel uit hun benarde posi tie worden bevrijd. Een enkel uur la ter sliepen de kleintjes al bij de grootouders, slager Noordergraaf. De eveneens zwaar gedupeerde bakker Van Vliet was enkele ogen blikken voordat de enorme explosie zich voordeed opgestaan. Hij zou juist met het werk beginnen. In plaats daarvan moest hij zijn gezin uit het vallende puin redden. Even later holde een vrouw in paniek de straat op om haar kinde ren te zoeken. Ze hoorde al spoedig dat ze in veiligheid waren. De gehele nacht is de plaatselijke ambulancedienst paraat geweest. Maar ze behoefde geen dienst te doen. Toen alle huizen, vooral die van alleenwonenden, waren door zocht, kon deambulanceinru kken. De Krimpense artsen, Prins, Blom, Demoed en Marcelis, die allen ter plaatse waren, achtten het niet nodig dat nog meer mensen met glassplin ters in ziekenhuizen werden ver bonden. (Van onze Leldse redactie) LEIDEN/NIEUWKOOP Na maan. denlang onderzoek heeft de districts recherche van de rijkspolitie te Leiden proces-verbaal opgemaakt tegen de Nieuwkoopse gemeente-architect A B verdacht van valsheid in geschrifte en het aannemen van steekpenningen. De architect heeft geen van beide beschul digingen toegegeven. Een schriftkundige van het gerech telijk laboratorium tracht klaarheid te ife",fen in deze zaak- De fiscale recher che houdt zich bezig met de steekpen ningen. Verwacht wordt dat binnenkort nog meer personen zullen worden aan gehouden. Het politie-onderzoek is naar aanlei ding van geruchten op verzoek van Burgemeester en wethouders op gang gebracht. De gemeente-architect zou o.m. bouwtekeningen hebben gemaakt voor particulieren, waarna hij ook met het toezicht op de bouw was belast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7