PARIJS BLEEF ONRUSTIG JÉ Hollandse aardbeien wil voor moederdag! In strijdgewoel van Quartier Latin VANDEN BOEYNANTS STREEFT NAAR DRIE PARTIJEN-KABINET Wat waren we bang voor die kegel „Pieterjan" mag niet van burgerlijke stand u 10 11 16 18 WmmBÈBaM Pleegvader tracht viermaal kind te vergiftigen Geen subsidie voor uitgave P. C. Hooft Geen miljoen verspild bij bouw van ziekenhuis Desnoods meer voor textiel Onze verslaggever Van Bruggen als ooggetuige Zendingsfeest Parousia alles goed en wel' Op VU geen kale hoofden meer VR,jD4q 5 WOENSDAG 8 MEI 1968 De Japanse persfotograaf Toshio Sakai, in dienst van het internationale persbureau UPI, heeft met deze foto de Pullitzerprijs voor persfoto's gewonnen. De foto, die hij „Dromen van een beter leven" noemde, werd vorig jaar juni in Zuid-Vietnam genomen. BRUSSEL De nieuwe Bel gische kabinetsformateur, de af tredende CVP-premier Vanden Boeynants, heeft gistermiddag verklaard dat een drie-partijen- regering de beste en wellicht de enige formule is om de Belgische problemen van dit ogenblik snel en grondig op te lossen. Hij zal binnen 48 uur aan de drie nationale partijen (de christen-de mocraten (CVP), de socialistische PSP en de liberale PVV) voorstellen voorleggen voor het geheel van de Vlaams-Waalse verhoudingen en de modernisering van de Belgische staat. We moeten ons de komende dagen niet overhaasten, zo zei hij. maar we mogen ook niet te veel tijd verspil len. Het land is reeds te lang zonder regering geweest en vele zaken wachten op een beslissing. Vanden Boeynants,' die precies drie maanden geleden het ontslag van zijn CVP-PW-coalitie moest aan bieden als gevolg van Vlaams- Waalse tegenstellingen in zijn kabi net, noemde het probleem van de Vlaams- Waalse betrekkingen niet het enige grote vraagstuk van dit ogenblik, doch wel een zeer delicaat aspect van het huidige Belgische BRUSSEL Te Berchem bij Ant werpen is een 25-jarige man gear resteerd. die bekend heeft dat hij viermaal heeft geprobeerd zijn 4-ja- rig pleegkind, een meisje, te vergifti gen. Het was een buitenechtelijk kind van zijn vrouw van voor hun huwe lijk. De man verklaarde dat hij het meisje geneesmiddelen had toege diend omdat ze zo lastig was en zeur de. De zaak is aan het licht gekomen, toen artsen van een ziekenhuis arg waan kregen omdat het kind voor de vierde maal in korte tijd met vergif tigingsverschijnselen moest worden opgenomen. De toestand van het slachtoffertje was gisteren al aan de beterende hand.' Russische arts stal ondergoed o STOCKHOLM De 27-jarige Russische vrouwelijke arts, Sofia Ka- linina, is door de rechtbank in Stock holm veroordeeld tot een boete van 210 kronen wegens diefstal uit wa renhuizen in de Zweedse hoofdstad. De verdachte, die deel uitmaakte van een groep Russische toeristen, gaf de diefstal van ondergoed en pennen toe met 'het argument: „Wij heb ben die dingen niet in de Sowjetunie daarom nam ik ze weg." DEN HAAG r Het Tweede-Kamerlid Visser (D'66> heeft minister Klompé gevraagd of het waar is dat van een complete nieuwe uitgave van het werk van P. C. Hooft niets kan komen door het gebrek aan subsidie. De stichting Onze oude letteren zou de druk voor bereiden van deze nieuwe uitgave, waaraan sedert 1947 profesor Hellinga en andere filologen werken. bestel. Zonder een nationaal akkoord in dezen was geen enkele sterke re gering mogelijk. De formateur kondigde aan, dat hij zich bij zijn formatiepoging zou laten leiden door vijf beginselen: het behoud van de nationale een heid; erkenning van de Vlaamse en de Waalse cultuurgemeenschap en oiga- nisatie van hun deelneming aan de oplossing van problemen die hun in het bijzonder aangaan; het scheppen van waarborgen dat Brussel democratisch zal worden bestuurd door de Brusselaars en dat het zijn taak als nationale en inter nationale hoofdstad zou kunnen ver- vullen; decentralisatie van over heidsdiensten naar de provincies om ze dichter bij het publiek te brengen; een efficiënt en selectief streekbe leid. MINISTER ROOLV1NK: DEN HAAG Rijk en gemeente hebben bij de bouw van het psychia trisch ziekenhuis Overduin te Kat wijk geen miljoen gulden of meer verspild. Minister B. Roolvink deelt de Tweede-Kamerleden mr. G. A. A. M. Boot en mr. J. Th. M. de Vreeze (kath.v.) mee, dat niet meer kosten zijn gemaakt dan strikt noodzakelijk was. Beide Kamerleden hadden de mi nister schriftelijk gevraagd of dé be wering van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, dat er bij de bouw minstens een miljoen gulden is verspild, juist was. Minister Roolvink deelt mee, dat de uitlatingen van de commissaris meer in algemene zin bedoeld waren. Mr. Klaasesz heeft alleen een zucht naar volledigheid geconstateerd bij enkele overheidsapparaten. Jaar voor poging tot moord MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft de 31-jarige A. C. uit Geleen veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, omdat hij in januari een medeminnaar van zijn vrouw met een bijl op het hoofd sloeg. De man werd zwaar gewond. De 20-jarige chauffeur F. D. uit Grevenbricht kreeg vier maanden, omdat hij onder invloed van sterke drank een dodelijk ongeluk had ver oorzaakt. De officier had een half jaar geëist. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De door de minister van economische zaken ingestelde „tex- tiel-commissie" acht het voor het voort bestaan van de katoen-, rayon- en linnenindustrie op rendabele basis van groot belang dat snel en voldoende wordt geïnvesteerd. In haar advies aan de regering zegt de commissie, dat van groot belang is de vraag of de omstandigheden op het ogenblik waarop de investeringen wer den gepland in de naaste toekomst in ongunstige zin zullen wijzigen. Zal dat wel het geval zijn. dan zal de regering moeten beraden of naast de krediet garanties van 150 miljoen nog aan- i vullende financiële maatregelen nodig j zijn. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PARIJS Tot twee uur vannacht is het in de Franse hoofdstad onrustig geweest. De balans, die pas vanmorgen kon worden opgemaakt, vermeldt 70 gewonden, van wie de meesten, na verbonden te zijn, naar huis konden gaan, en enkele tientallen arrestanten. Opnieuw werden enkele auto's omver geworden en andere barricades opgericht. Vannacht bevond ik me mid den in het strijdgewoel op de Boulevard St. Germain in het Quartier Latin. Het begon met „agent je pesten": een weinig verheffende bezigheid, waar honderden studenten, scholieren (en vooral herrieschoppers die nog nooit een universiteit van binnen hebben gezien) zich mee ophielden. De duizenden manschappen van de politie en de mobiele garde, die met helmen en stofbrillen op de strate gische punten stonden opgesteld, roerden zich aanvankelijk niet. Het bleef dan ook by geschreeuw-op-een- afstand, waarin kreten als „SS-ers!" „Moordenaars!" in koor werden aan geheven. De eerste traangasgranaten vielen, nadat de op wacht staande ordebe wakers met stukken asfalt bekogeld werden, die met ijzeren roosters uit het wegdek werden geramd. De eerste charges werden uitgevoerd, toen er ruiten sneuvelden en geparkeerde auto's beschadigd werden. IN DE HAND Een herhaling van de veldslag van maandag heeft Parijs gisteravond echter nergens te zien gegeven. De onlusten droegen een gematigd ka rakter; van een werkelijke explosie van woede was in geen stadsdeel sprake. De voor gisteravond aangekondig de betoging begon zo rustig als deze in Parijs maar kan zijn. Duizenden jongelui verzamelden zich op de Place Denfert-Rochereau, die maan dag het toneel was van felle gevech ten. De politieprefect van Parijs had voor deze demonstratie vergunning verleend. De voorwaarde was echter dat men zich van geweld zou ont houden. De eerste vijf, zes uur werd hier aan min of meer de hand gehouden. Romeinse studenten bezetten faculteit ROME In Rome hébben gisteren studenten het gebouw van de facul teit van de natuurwetenschappen be zet, omdat volgens hen het gesprek met de hoogleraren over een reorga nisatie van de structuur van de uni versiteit niet vlot genoeg verloopt. De studenten vinden dat zij te weinig stem in het kapittel hebben. Een ordedienst van studenten bege leidde de tien- tot vijftienduizend betogers. In de achterhoede bevonden zich de straatschenners, die op chaos en vernieling uit waren. Veel kans kregen ze de eerste uren niet. Men trok, dwars door het Quartier Latin, naar de zuidelijke oever van de Seine. Onderweg werden de trico lores op de militaire academie afge rukt. Men scheurde de blauwe en witte banen van het doek en trok met het rood verder. Steeds opnieuw werd de Internationale aangeheven. HERVORMINGEN By de Alexander III-brug werd een doorbraak naar de Champs Ely- sées geforceerd. De honderden politie mannen, die hier een carré hadden gevormd, lieten dit min of meer oog luikend toe, omdat zich geen al te ernstige ongeregeldheden voordeden. Op de Place de l'Etolle bij de Are de Triomphe werd enige tyd gemani festeerd. De gelederen van de demonstranten dunden zich daarna aanzienlijk uit. De meesten trokken naar huis, moe van het schreeuwen en waarschijnlijk ook van het lopen. In het Quartier Latin braken tenslotte het was in middels na twaalven geworden de eerste, van enige betekenis zijnde relletjes uit. De koplopers van dit (zoveelste!) studentenoproer in Parijs zijn ultra- linkse figuren, die de algemene wens de hervormingen in het Franse uni versitaire leven men wens demo cratisering en de afschaffing van zo genaamde paternalistische instellin gen hebben aangegrepen '"m eens flink herrie te schoppen. Bekijkt men de stencils die overal op de straten liggen, dan merkt men dat de communistisch georiënteerde studentenorganisatie UNEF, die de betogingen organiseert, als onderdak fungeert van honderden agitators van niet onverdachten huizen. COMMUNISTEN De communistische jeugdorganisa tie heeft zich ermee bemoeid, de pro- Chinese Unie van Jonge marxisten en leninisten (UJML), de anarchistische revolutionaire studentenfederatie (FER), die Che Guavara als idool aanbidt, zomede de trotzkistische Be weging van jonge communistische revolutionairen (JCR). De UNEF heeft thans geëist dat alle gearresteerde studenten (een kleine duizend, onder wie honderd buitenlanders) worden vrijgelaten, dat de politie, die een kordon heeft gelegd om de gesloten Sorbonne, moet verdwijnen, en dat er geen tucht maatregelen mogen worden getroffen tegen welke „enragé" dan ook. Zolang dit niet gebeurt, en het ziet er voorlopig niet naar uit zul len de pogingen om straatterreur te zaaien, worden voortgezet. Hetzelfde geldt voor de afgekon digde staking, waarvan het nuttige effect overigens niet te meten is, om dat alle faculteiten van de Sorbonne gesloten zijn, behalve voor studenten die temtamens moeten doen. Op het hoogste niveau worden po gingen ondernomen om een vreed zame oplossing te bereiken. President De Gaulle heeft gezegd dat het uni versitaire leven hoognodig aan her vormingen toe is, maar dat de staat in geen enkele vorm straatterreur kan tolereren. De minister van onderwijs, Peyrefitte, heeft beweerd dat van de 160.000 studenten die Parijs telt, verreweg het grootste deel slechts behoefte heeft aan wer ken in een rustige sfeer. In de Nationale Vergadering is vanmiddag een debat over de ongeregeldheden begonnen. RICHMOND Reddingsploegen trachten zich een weg te banen naar 17 mijnwerkers, die in een bruinkool mijn nabij Richmond opgesloten zit ten. De mijnwerkers maakten deel uit van een groep van 27 die maandag drie kilometer diep in de in een heu vel gelegen mijnschacht door water werd verrast. Tien van hen zijn ver moedelijk om het leven gekomen. De overlevenden, verdeeld in groepen van 15 en twee man, hebben telefo nisch contact met de buitenwereld. - Boer H. Sturkenboom HOUTEN Twee uur lang heeft de 33-jarige veehouder Pie- ter Sturkenboom met zijn echt genote gisteren in het onzekere geleefd. Waren zij radioactief be smet, of was het bericht dat de radio-nieuwsdienst over de ver loren neuskegel had verspreid, maar bangmakerij Toen even na het middaguur een telefoontje hem leerde dat er van radio activiteit geen sprake was, kon Sturkenboom weer opgelucht ademhalen. Toen hij dinsdag naar een van zijn wellapdw liep om,,?c,te kijken of alle koeien er nog wel waren, zag hij dat twee koebeesten tegen een stuk ijzer stonden te duwen. „Ik denk, wat gaan v/e nou hebben, ik had helemaal niet naar de radio ge luisterd, anders had ik kunnen weten dat het een neuskegel van een Friendship was, die radioactieve stra ling uitzond", aldus Pieter, die het ding tot op een meter naderde en vervolgens naar de boerderij terug ging om onmiddellijk de politie te waarschuwen. „Ik dacht wel dat het iets met een vliegtuig te maken had, maar hoe het er gekomen was, was me een raadsel. De politie maakte me ook al niet veel wijzer, die wisten ook nergens van, maar de man had 's middags om drie uur dienst en zou dan wel even ko- De telefoon en de voordeurbel rin kelden tegelijk. Hoorn van de haak en roepen: „Wacht even, er wordt gebeld." De deur openen en naar de tele foon renpen. Degene die belde moest toch nog vele trappen opzwoegen. Telefoon iets nadere uitleg geven en weer naar de deur vliegen, waar een mij totaal onbekende meneer op dc stoep stond. Hij vroeg of ik even tijd had. Hoelang? Een uurtje. Die tijd had ik met, maar zijn toevoeging van het N.I.P.O. te ko men en mijn mening te willen we ten, deed me alle plichten verzaken Onder conditie, dat ik eerst af modht telefoneren stemde ik toe. Nu zou ik eens mijn licht laten schijnen op politiek en maatschappij... Maar het zou anders worden. Er waren lange lijsten. Alstublieft welke mer ken kent u? Vaste tapijten, tand pasta's, sigaretten en vogeltjesvoer; lijsten- en lijstenlang. Nu zijn we hier erg merl^vast, dus was mijn kennis bijzonder klein, al leen de televisievoorlichting hielp me om „witter kan het niet", de reuzenwaskracht en de tandpasta waar een streep doorloopt bij het eigen standaardmerk te voegen. Ongetwijfeld haal ik de score van de betreffende firma's akelig om laag, wanneer het er om gaat de bekendheid van de merken bij het Nederlandse volk te peilen. De elektrische apparaten waren een volkomen sof. Bracht bet niet SloliOUtl verder dan een stofzuiger (onbekend aantal maar vele jaren oud); een koelkast (idem) en een mixer, maar die is stuif. Of dat meetelt heb ik niet begrepen. Neen, neen, neen. Ik heb geen la kens, slopen, bandhanddoeken, tafel kleden, televisies, bandrecorders enz. gekocht in de laatste maanden en ben evenmin van plan ze in de komende maanden te kopen. Wat een strop voor industrie en mid denstand, ik begon er een minder waardigheidscomplex van te krij gen, maar dat sloeg direct om toen de kranten aan bod kwamen. De hele rij was mijn. Aanvankelijk glimlachte de heer toegeeflijk, maande toen dat het ernst was. Ik wees op de stapel doorwoelde kranten naast me, biechtte mijn vak. De kruisjes en streepjes en ringe tjes werden aandachtig gezet. Ziezo, de krantenwereld zag de score stijgen. Toen kreeg ik een lijstje: wat men van de studenten dacht? „Ha", riep ik en ging er voor zit ten. Maar dat was fout, daarover mochten alleen de jeugdigen wat vertellen en mijn jeugdige was niet thuis. „Maar ik doe het graag", zei ik happig. Onverbiddellijk ging het papier terug de map in. Nooit heb ik me zo stokoud ge voeld men kij'ken. Moet je weten, dat ik hem om elf uur al belde." „Ik heb niet lang in het onzekere geleefd", vertelt de veehouder ver der. „De KRO belde me op en zei dat er in mijn land een neuskegel van een vliegtuig lag, die radio actief was, ik moest er maar afblijven, was hun goede raad." Bewaking „Er was ook geen haar op mijn hoofd dat er aan dacht om eraan te komen," aldus Sturkenboom, die voor de rest van de dag echter geheel in beslag genomen werd door het ding. Daar was tot één uur eerst de onze kerheid of hij nou wel besmet was dpor radioactiviteit. Ook zijn vrouw was daar bang voor. „Ik had hem een zoen gegeven, toen hij van het land terugkwam", vertelt ze. Toen de veehouder in de morgenu ren nog eens naar het weiland terug ging, om van de politie en de mare chaussee, die het weiland bewaakten, te vernemen dat ook hij niet bij zijn koebeesten mocht, wist Sturkenboom helemaal niet meer hoe hij het had. Eindelijk omstreeks een uur, toen personeel van de luchtmacht kwam vertellen dat er geen sprake was van radioactiveit, kwam er voor Stur kenboom een einde aan de spanning. Zijn weiland was niet langer ver boden gebied en talrijke nieuwsgieri gen uit de omtrek kwamen een kijkje nemen naar het ding, dat zoveel spanning had veroorzaakt. ROTTERDAM Het Alliance-zon - dingscentrum Parousia houdt zijn jaarlijkse zendingsfeest op Hemel vaartsdag dit jaar in De Doelen in Rotterdam. Twee zendingsfamilies zullen aan wezig zijn, te weten de familie Schultz, die na een jaar verlof weer naar West-Irian gaat, en de familie Van der Weele, die juist uit Thailand terug is. Jan Schultz en Theo van der Weele zullen ook de sprekers zijn. 's Middags wordt de film „Vernieu wing" vertoond over het zen dingswerk onder de melaatsen in Thailand. De dag begint om tien uur. Het jeugdkamp van Parousia wordt van 13 tot 20 juli in Wassenaar ge houden. Zendeling Adriaan Stringer uit Kongo spreekt daar over het the ma „Ziet, Hij komt". Zelfbescherming Dank zij de oplettendheid van een 7-jarige jongen en het snelle optreden van de politie is op het nippertje voorkomen dat een evenoud meisje het slachtoffer werd van ontuchtige handelingen ja, misschien nog erger door een man die volgens de be richtgeving zich al vaker aan derge lijke praktijken had schuldig gemaakt. De ouders kunnen opgelucht adem halen nu de man is gepakt voor hij aan zijn misdadig spel toekwam. Hier uit blijkt weer eens, dat waakzaam heid geboden blijft, want we leven in een maatschappij waarin het mogelijk is dat de man straks wéér de kans krijgt. Toch is het voor velen nuttig te weten dat kinderen een goede mate van zelfbescherming kunnen hebben, indien zij het gedrag van zo'n kinder lokker kunnen waarnemen en min of meer van zijn bedoelingen doordron gen zijn. Schiedam H. Planken Sluipmoordenaars Wéér stond in de krant een bericht onder de kop: „Vrachtauto doodt jon gen op fiets". Is er niemand, die zich mede schuldig voelt ran het feit dat bijna wekelijks ongelukken gebeuren met vrachtauto-aanhangwagens? Waarom geen massaal verzet tegen deze sluipmoordenaars van de weg? Fietsers weten, dat zij de aanhang wagens vaak niet of nauwelijks kun nen zien en vooral de jeugd valt vaak in de klauwen van deze moordenaar. Dit soort vervoer is alleen maar ver antwoord op beveiligde wegen (auto banen e.d.), zo lang er geen sprake is van een zodanige beveiligingsver binding tussen vrachtauto en aan hangwagen, dat er niemand tussen kan komen, bijv. door een loskoppel- bare harmonicawand. Zolang dót niet kan moeten deze rijdende duivels van de weg geweerd worden. Anders is ook onze regering mede-verantwoordelijk. Rotterdam W. L. Kamerling AMSTERDAM Het seniorencon vent van het studentencorps aan de Vrije Universiteit heeft besloten het kalscheren van de „igroenen" af te schaffen. Het vindt, dat deze manier van ontgroenen niet meer in de struc tuur van de moderne s tud ent en samen - leving past. Het besluit werd genomen met 27 stemmen voor, 6 tegen en 2 ont houdingen. DRACHTEN De burgelijke stand van Smallingerland weigert de naam Pieterjan in te schrijven, die de heer L. Landman uit Rottevalle zijn zoon wil geven. De heer Landman staat erop dat deze naam aan elkaar wordt geschreven. „Pieter betekent .rots' en Jan (Johannes) .Jahwe is genadig'. Door de naam als een geheel te schrijven wil ik mijn rotsvast geloof, dat Jawhe genadig is, tot uitdrukking brengen. Daar is geen speld, zelfs geen streepje tussen te krijgen," meente de jonge vader. Hij heeft geweigerd zijn zoon te laten inschrijven, nadat de officier van justitie te Leeuwarden de burgerlijke stand in het gelijk had gesteld. (Merkwaardig, want behalve dat er mensen zijn die Pieter-Jan heten waartegen in sommige gemeenten ook bezwaar bestaat loopt er minstens één jongen rond die allang Pieter jan heet, en die in 1944 als zodanig te Waalwijk werd geregistreerd Red.) F "OUD: J ""Wfls fJIEt 2AT**0AO 13 Mei is, üfj 'SDaq I [OOWWWMJ Mf/ 17 Met uiea

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5