PREDIKANTEN WERKEN 56 EUR Op Bali maar afvalligheid De Grote Ruil-ln-Winst CNV laat zich niet opjagen Theologie kan practischer KERK BELEEFT MOEILIJKE TUD Gevaar van kritisch bijbelonderzoek niet sterk overtrekken Een woord voor vandaag Jeugd confereert op 11 mei in Amsterdam Fusie kerkelijke audiovisuele diensten Gereformeerden langer dan hervormden Ds. 0. W. Bouwsma overleden Etaleursschool in Utreclit Van Eiber gen: ivèl samenwerking In mei: vergadering Baptisten-unie WOENSDAG S MEI 1968 Zie Ik heb hem tot een getuige voor de natiën gesteld, tot een vorst en gebieder der natiën", zegt God in Jesaja 55. Wie is die „hem?" In het vers daarvoor wordt gesproken over „de betrouwbare genadebewijzen aan David." Maar hoe kan God deze dingen zeggen over David, die allang gestorven is. God spreekt kennelijk over een levende koning. En ineens herinneren we ons hoe vaak de bijbel de Messias ook David noemt. God spreekt over de Messias als een getui ge, een vorst en een gebieder. Maar Christus is nog lang niet gekomen als Jesaja deze woor den optekent? Inderdaad. En Christus is nu naar de hemel gevaren. En toch, voor Israël uit Jesaja's dagen, en voor ons nu gelden deze woorden. Christus getuigt ook in onze tijd. Hij spreekt door de bijbel, Hij spreekt door Zijn gelovigen. Hij spreekt door Zijn daden. En steeds meer gaan mensenogen verwonderd open en zeggen ze: Hij leeft en spreekt tot mij!" En ook in onze dagen wil Hij een vorst en gebieder zijn. Hij wil alles te zeggen hebben over ons leven. Hij wil dat wij Zijn macht en gezag erkennen. Hij wil dat wij Hem kronen in ons leven, echt Koning laten zijn. Hoe is dat mogelijk? Door eenvoudig te zeggen: „Heer, als u leeft, neem dan mijn leven, wees mijn Koning." En omdat Hij leeft zal Hij zich openbaren. Dat is niet te verklaren, maar alleen te ervaren. We lezen vandaag: I Koningen 8 54-66. AMSTERDAM Thema van de 18e landelijke jeugdwerkconferentie van de Nederlandse Jeugd Ge meenschap (NJG) is de confrontatie met de praktijk van de ontwikke lingshulp. Zaterdag 11 mei is die conferentie In het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Inleiders zijn: mr. J. Everts, ver bonden aan de financiële afdeling van ontwikkelingshulp van het mi nisterie van buitenlandse zaken, die de wereldhandelsconferentie heeft bijgewoond, dr. H. M. de Lange, schrijver van het boek „Rijke en ar me landen". HILVERSUM De stichting Audio visuele Dienst van de oecumenische raad van kerken heeft het filmstro- kenbureau van de Nederlandse Her vormde Kerk overgenomen. Sinds 21 jaar werd het bureau geëxploiteerd door het hervormd persbureau. Doel van de fusie is een zo groot mogelijke samenbundeling op het gebied van de audiovisuele hulpmiddelen ten dienste van kate- chese, jeugd- en vormingswerk en andere takken van kerkelijke arbeid. Het adres van de Audiovisuele Dienst is Postbus 515, Hilversum; tel. 02150 - 12769. LEIDEN De hervormde pre dikanten werken gemiddeld 56 uur per week. Dit is gebleken uit een enquete gehouden onder 162 predikanten onder de veertig (zie elders op deze pagina). Vol gens een oudere enquete onder gereformeerde predikanten zou den die gemiddeld 65 uur wer ken. De twee enquêtes zijn niet hele maal te vergelijken, maar toch kun nen wel enkele opmerkelijke con clusies getrokken worden. Zo blijkt dat een gereformeerde predikant ge middeld veel meer tijd besteed aan pastoraat, eredienst (voorbereiding preek b.v.) en studie (gereformeerden respectievelijk 18,5, 17,5 en 21,1, de hervormden 13,7, 11,0 en 5,9 procent). (Van onze kerkredactie) De hervormde predikanten geven veel meer tijd aan niet belangrijk geachte vergaderingen gerefor meerden 4,6, hervormden 6,3 procent) en aan werk buiten de gemeente (ge reformeerden 2,4 en hervormden 2,9 procent van hun tijd). Evangelisatie De jongste enquête van het Pasto raal Instituut van Leiden brengt ook een heel opmerkelijk verschil aan het licht Volgens de oudste enquête vin- JONGE PREDIKANTEN ONDERVRAAGD MAAK DOCTORAAL VERPLICHT (Van onze kerkredactie) LEIDEN De theologische opleidingen aan de Nederlandse universiteiten moet meer geva rieerd worden. Dit is de con clusie van een enquête die werd gehouden onder 162 hervormde predikanten die in de jaren 1959 tot en met 1964 van het semina rie van de Nederlandse Hervorm de Kerk kwamen. Algemeen is hun mening dat de opleiding veel practischer moet worden. De enquête werd gehouden door Ellen Haas-Postma, Erwin W. B. Rui tenberg en Herman H. v. d. Kloot Meijburg als enquêtecommissie van het Leidse Theologisch Instituut. Het rapport van de enquête is zojuist klaar gekomen. De ondervraagde predikanten ach ten kadervorming in de gemeente en cursuswerk bijzonder belangrijk, maar hebben er vaak geen tijd en geen mensen voor. Ze besteden vrij veel tijd aan kerkelijke commissies, administratie en dergelijke, maar vinden dat werk eigenlijk maar een noodzakelijk kwaad. Over het algemeen wordt de huidi ge theologische opleiding vrij gunstig beoordeeld, maar niet minder dan 77 procent van de ondervraagden vindt toch dat de studie veel te weinig is gericht op de praktijk. Zij vinden zichzelf praktisch te weinig geschoold. De oud-seminaristen wil len allemaal meer training. Meer training Bijbelse theologie en exegese wor den door allen hoog gewaardeerd. Maar de ondervraagde predikanten zouden graag een groot deel van de historische vakken willen laten val len om ruimte te krijgen voor meer praktische training. Opmerkelijk is dat de predikanten die bijzonder werk verrichten in de kerk minder te spreken zijn over hun opleiding dan de predikanten die in een gemeente staan. Hoewel weinig gemeenteleden de theologische opleiding van hun predi kanten uitgesproken slecht vinden, achten ook maar weinigen die oplei ding uitstekend. De meesten reageer den met „gaat wel", zodat kennelijk ook de gemeenteleden graag wat ver andering zouden willen zien. De meeste ondervraagde predikan ten waren tussen de 30 en de veertig Jaar oud. Deze groep was gekozen, omdat zij nog tamelijk dicht staat bij de opleiding en toch reeds een be hoorlijk aantal jaren praktijkerva ring heeft kunnen opdoen. Aanbevelingen De enquêtecommissie komt aan het ■lot van haar rapport van 19 gesten cilde vellen met een aantal aanbeve lingen. De belangrijkste is wel het voorstel om het kandidaatsexamen zo te beperken dat het in drie jaar kan worden afgelegd en het doctoraal examen verplicht te stellen. Volgens de commissie kan er voor het kandidaatsexamen wel wat af van de kerkgeschiedenis inclusief de vroeg-christelijke letterkunde, arche ologie moet facultatief worden, ter wijl er een keuzemogelijkheid geschapen moet worden tussen godsdienst fenomenologie en antieke godsdiensten. De commissie pleit voor een docto raal examen dat zich oriënteert op drie hoofdvakken, zodat het ook ver licht wordt. Wordt dit examen ver plicht gesteld dan kan het kerkelijk examen worden ingekrompen van bijvoorbeeld zeven tot drie verplichte vakken. Differentiatie Hoewel in opzet op die manier een aantal kerkelijke vakken komt te vervallen, krijgt de studie als geheel na het kandidaatsexamen volgens de commissie een ongekend grote moge lijkheid van differentiatie, die tege moet komt aan de persoonlijke be langstelling van de student en aan de voorbereiding voor een bepaalde werkkring. Op deze wijze kunnen schema's op gesteld worden voor aanstaande jeugdpredikanten, industriepredikan ten, leraarspredikanten etc. Door een dergelijke opzet, zo wordt gezegd, behoeft geen student zich be dreigd te gevoelen. Hij kan vrij kie zen uit verschillende schema's, waar binnen ook nog een bepaalde vrijheid moet zijn. Het belangrijkste vindt de commis sie dat er ook ruimte gemaakt wordt voor training. Daarbij moet vooral het pastorale element het didac- tisch-catechetisch element en het werken in team-verband voorop staan. den de gereformeerde predikanten dat de evangelisatie in belangrijkheid direct volgt op catechisatie, eredienst, studie en pastorale bezoeken. Bij de hervormde predikanten zit evangelisatie qua toegekende belang rijkheid in de onderste regionen. Zij achten evangelisatie van duidelijk minder belang dan hun gereformeer- licjit. Volgens de oudste eqnuête vin- tijd betreft ontlopen de resultaten el kaar echter niet veel. De nieuwe enquête bracht nog een merkwaardig verschil aan het licht tussen wens en werkelijkheid. Her vormde predikanten waarderen ka dervorming, cursussen voor gemeen teleden en vormingswerk hoog, maar ze besteden er maar heel weinig tijd aan. Waardering Kerkelijke commissies administra tie en activiteitep in de burgerlijke gemeente worden zeer laag gewaar deerd maar nemen zeer veel tijd. Vakken die hervormde predikanten het meeste waarderen uit hun theolo gische studie zijn bijbelse theologie, exegese van Oude en Nieuyrè Testa ment, catechetiek en homiletiek. De vakken die het laagste gewaar deerd werden zijn geschiedenis van de antieke godsdiensten, vroeg-christelijke letterkunde, arche ologie, godsdienstwijsbegeerte en kerkrecht. MALAGA Bij een brand in het Spaanse dorp Alora bij Malaga zijn een man en vier van zijn dochters om het leven gekomen. Zijn vrouw en een andere dochter werden met zwa re brandwonden in een ziekenhuis opgenomen. Alleen een meisje van 10 maanden bleef ongedeerd. (Van onze kerkredactie OEGSTGEEST Dat er in Indonesië na de politieke om wenteling van eind 1965 een opmerkelijke toeloop tot de kerk is, is algemeen bekend. Minder bekend is, dat deze groei zich niet in alle delen van Indonesië heeft voorgedaan. Op het eiland Bali (het enige overwegend hindoeïstische ge bied van Indonesië) is het tegenovergestelde gebeurd. Daar heeft de kerk na de omwenteling juist een groot deel van de leden, die zich voor september 1965 hadden aangesloten, weer verloren. NED. HERV. KERK Beroepen te Dordrecht: H. v. d. Beid te Beesd (Gld.); te Terneuzen (4e p.p.): E. J. Rietveld te Harderwijk; te Broek in Waterland (N.H.) toez.: J. Hiensch te Odijk; te Sneek (vac. C. G. Wiegers toez.): J. H. D. Louwerse te De Lier: te Amsterdam (pred. voor b.w., voor middelbare scholen)K. E. Eijkman, vic. te Rotterdam; te Renesse c.a.: J. D. M. A. Heikoop te Blankenham: te Schoorl c.a.: J. A. Heldring te Heeze: te Zoetermeer: C. Vos te Gouda; te Waddinxveen: J. T. Cazander te Scher- penzeel. Bedankt voor Opende: C. J. Meilink te Badhoevedorp, Aangenomen naar Arnhem, jeugd werk: H. H. Nieuwenhuizen te Amster dam; naar Amersfoort: R. Houtsma te Kijkersmilde; naar Maurik: W. J. van 't Einde te De Meern. GEREF. KERKEN Beroepen te O. en N. Wetering: S. Hoekstra te Hasselt; te Spijkenisse: drs. R. Brands, laatstel. vrijgem.-geref. pred. te Oegstgeest; te Capelle a.d. IJs- sel: J. P. van der Stoel jr. voorheen vrijgemaakt pred. te Amsterdam. Aangenomen: naar Utrecht, docent TheoL Hogesch. te Makassar: drs. H. van der Laan te Baarn. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen Buitenpost: H. J. Venhuizen te Noordbergum: te Haulerwijk: kand. R. T. Urban te Drachten: te Monster: B. de Vos te Ten Boer. Aangenomen naar Enschede voor zendingsarb. op West-Irian: kand. J. Kruidhof te Hattem, die bedankte voor Tweede Exloermond en Valthermond. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Maarssen: G. Bijkerk te Oud-Beijerland. Aangenomen naar Amersfoort: B. v. Smeden te Amsterdam-Nieuwwest, die bedankte voor Veenendaal. Bedankt voor Klundert: M. Baan te Zeist. Over de moeilijke periode, die de Balische kerk thans doormaakt, ver telt zendingspredikant ds. H. J. Visch in het Zendingsblad van de Neder landse Hervormde kerk. Op 30 september 1965 telde de Ba lische kerk ongeveer zevenduizend leden, verspreid over dertig gemeen ten. Deze kleine kerk leeft in een zeer sterk georganiseerde hindoe-sa menleving van ruim twee miljoen mensen. Het is altijd bijzonder moei lijk geweest voor leden van deze Hindoe-Balische gemeenschap om christen te worden. Daarom ging de groei van deze kerk steeds langzaam. Mensen werden christen vrijwel uitsluitend via persoonlijke contacten met christenen. Dit was en is nog steeds de meest normale wijze van uitbreiding van de Balische kerk. Ds. Visch is er daarom van over tuigd, dat de beste methode van evangelisatie bestaat in het opbou wen van gezonde sterke gemeenten, waarvan de leden werkelijk levende getuigen zijn van wat Christus in hun leven deed. Hij noemt de ge meenschap onder de christenen, de merkbare veranderingen in hun le ven en de hartelijke liefde voor hun medemensen van veel grotere bete kenis voor de uitbreiding van de kerk dan welke andere missionaire activiteit ook. Er zijn op Bali ook wel grote evan gelisatiemeetings georganiseerd met buitenlandse evangelisten. Maar deze campagnes maakfën niet de geringste positieve indruk op de bevolking. PLOTSELING Juist daarom was het wonderlijk, dat er in de jaren 1964-'65 een plotse linge toename kwam van meer dan duizend nieuwe leden van de Ba lische kerk, vooral in Noord-Bali, waar in korte tijd zes nieuwe ge meenten ontstonden. Achteraf meent ds. Visch. dat de volgende punten hierbij een rol heb ben gespeeld. In de eerste plaats had de communistische partij in de perio de 1963-'65 een zeer grote invloed ge kregen op Bali. Bewust of onbewust hadden de communisten geleidelijk de hechte sociaal-godsdienstige struc tuur van de Hindoe-Balische ge meenschap ondermijnd door te pro pageren, dat godsdienst een privé-aangelegenheid is. Daardoor werd het veel gemakkelijker voor de mensen om van godsdienst te veran deren en christen te worden. Het tweede en wellicht nog belang rijker punt is, dat het gerucht verspreid was, dat de Balische kerk materiële hulp gaf aan haar leden: graan, kleding, melkpoeder en derge lijke. Inderdaad beschikte de kerk in die tijd over vrij grote voorraden graan. Zij had die (maar veel te laat) via interkerkelijke hulpverlening ge- KAMPEN In de leeftijd van 55 jaar is gistermorgen overleden ds. O W. Bouwsma; predikant van de gere formeerde kerk-vrijgemaakt te Kam pen. Ds. Bouwsma verbleef in het zie kenhuis wegens een hart-infarct. Hij werd geboren op 18 augustus 1912 en was predikant te IJsselmui- aen-Grafhorst van 1938 tot 1941, te Breukelen van 1941 tot 1948 en te Kampen sinds 1948. UTRECHT In augustus zal een nationale etaleursschool met een vierjarige dagopleiding in Utrecht worden geopend. Een dergelijke op leiding bestond nog niet in ons land. De toelatingseis zal zijn diploma L.T.S., 3 jaar ULO of het diploma lagere detailhandelschool. De school zal met de nationale schildersschool in Utrecht samenwerken. Van de vier jaar zal het derde een praktijkjaar zijn. kregen, om de slachtoffers van een vulkaanuitbarsting in 1963 te helpen. Men liet er nu maar de leden van de kerk van profiteren en het resultaat was, dat veel arme mensen hierop af kwamen. Sommige kerkleiders waren erg enthousiast over deze „massjmovement", maar anderen wa ren sceptisch en bang, dat de nieuwe leden al te gemakkelijk in de ge meente werden opgenomen. COMPACT De iaatsten hebben gelijk gekregen. Na de mislukte communistische staatsgreep werden de communisten radikaal uitgeroeid. De Hindoe-Ba lische dorpsgemeenschap versterkte zich zoveel mogelijk als een socia- le-godsdienstige compacte eenheid, waarin elk niet-hindoe element als destructief en gevaarlijk werd bestempeld. In deze situatie werd het buitenge woon moeilijk, soms zelfs gevaarlijk, om over te gaan tot een andere godsdienst. Ook werd er op de pas-bekeerden zo'n pressie uitgeoe fend, dat het grootste deel snel is teruggekeerd tot de Hindoe-ge meenschap. Het is nu weer zo, dat alleen mensen, die werkelijk gegrepen zijn door Christus, de stap durven wagen. Toch zijn niet al de pas-bekeerden teruggevallen Het mag, zo schrijft ds. Visch, wel een wonder genoemd wor den, dat ondanks alles er toch nog een paar kleine groepen zijn overgebleven. LUNTEREN „Een besluit tot verdergaande samenwerking tussen de drie vakcentrales heeft dermate vergaande gevolgen dat het alleen maar genomen kan worden na grondig intern beraad. Het kan zijn dat het CNV daardoor wat langer nodig heeft dan de ande ren. Maar het CNV kan zich niet veroorloven, zich bij zijn besluitvor ming te laten opjagen door een geïrriteerde partner, wie het niet vlug genoeg gaat. Wij staan open voor verdere samenwerking, maar wij willen de tijd hebben om deze zaak eerst in eigen huis grondig te bezien. De verbondsraad zal uiteinde lijk een uitspraak moeten doen". Dit zei de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. van Eibergen, gistermorgen op het congres van de Christelijke bedrijfsbond voor de handel, het bank- en verzekeringswezen en de administratieve kantoren in Lunte- ren. Hij ging daar nader in op de kritiek die de laatste weken met na me van de zijde van het NVV is geuit op het CNV, dat de samenwer king tussen de drie vakcentrales zou afremmen. NVV-voorzitter A. H. Kloos heeft vorige week in Doorn gezegd, dat hij er teleurgesteld over is dat de drie vakcentrales de afgelopen tien jaar niet verder zijn gekomen dan de aanstelling van een gezamenlijke se cretaris voor het overlegorgaan. De heer Van Eibergen stelde dat de heer Kloos met deze uitspraak wel (Van onze kerkredactie) BOEDAPEST De Luther se minderheidskerken hebben zich met een probleem bezig gehouden, dat overal in de we reld de aandacht trekt: De verhouding tussen het kritisch bijbelonderzoek en het geloof. Erkend werd dat er een kloof is gegroeid tussen de theologie en het kerkvolk. Die kloof wordt echter niet overbrugd door het kritisch bijbelonder zoek af te wijzen, maar door er met verstand gebruik van te maken, was de conclusie. De vergadering werd gehouden in het kader van de Lutherse Wereldfe deratie, maar alleen die kerken wa ren vertegenwoordigd, die in hun landen een minderheidspositie inne men. Bedoeling van deze conferentie is de problemen te bespreken, waar mee juist deze kleine lutherse kerken worstelen. Ongeveer 100 vertegenwoordigers uit twintig landen kwamen in de Hongaarse hoofdstad bijeen. Naast Estland en Letland, was voor het eerst ook Litauen vertegenwoordigd. Uit het westen waren Nederlanders, Britten, Oostenrijkers, Italianen, Fransen en Zwitsers aanwezig. Fouten Het kritisch bijbelonderzoek kan het geloof niet scheppen, zei prof. dr. Eduard Schweitzer uit Zürich, maar het kan ons wel helpen om het Woord Gods, dat tot geloof uitnodigt, beter te verstaan. Maar niet iedere vorm van kritisch bijbelonderzoek achtte hij aanvaard baar. In geen geval kan het kritisch bijbelonderzoek de Waarheid bpwij- zen. Vaak heeft het zware fouten ge maakt, maar alleen dan als het niet radicaal genoeg werd toegepast of als het toch probeerde vooringenomen denkbeelden van geloof of ongeloof te bewijzen. Maar altijd weer hebben volgende generaties zulke fQuten aan de kaak gesteld en terecht afgewe zen. Juist daarom moet het kritisch bijbelonderzoek geen obstakels in de weg gelegd worden. Gevaarlijker „Dat zou," zei Schweitzer, „voor het geloof gevaarlijker zijn dan alle resultaten van de wetenschap, die ten onrechte zijn binnengeslopen... Gelo ven is met Christus wandelen. Wie dat doet is niet bang voor feiten die het kritisch bijbelonderzoek ontdekt, omdat hij weet dat als ze vals zijn, ze toch wel weer afgewezen zullen worden, maar als ze juist zijn, ze hem zullen helpen om echter en dui delijker te geloven." De Roemeense theoloog, prof. dr. Hermann Binder ging uit van de stelling, dat er in onze tijd een ver trouwenscrisis bestaat tussen theolo gie en kerk. Hij sprak in het bijzon der over de hedendaagse prediking. Exegese, zei hij, is ontdekken wat in het Nieuwe Testament centraal staat en wat randverschijnselen zijn. Weerklank De prediking mag in onze tijd niet uitgaan van de complexiteit van de huidige wereld, veeleer heeft ze een opdracht voor de tegenwoordige tijd. Jezus kan niet verstaan worden uit wat er om ons heen gebeurt, ook al werkt Hij in de tegenwoordige tijd, maar moet verstaan worden vanuit Zijn opdracht waarmee Hij tot Zijn volk kwam. De derde spreker over dit onder werp was prof. dr. Kurt Niederwim- mer uit Wenen. Hij sprak in het bij zonder over dit probleem in de cate chisatie. We zullen, zei hij, meer naar de vragen die de jonge mensen ons stellen, moeten luisteren. Ze moeten beseffen dat hun kritiek, ook hun kritiek op de bijbel, bij ons niet op verzet stuit, maar weerklank vindt. Maak nu een Ruil-ln-Winst van f7.50, f 10.-, f 15.- of f20.- op uw 'voorhistorische' foto-apparaat bij aankoop van 't nieuwe toestel dat u al zo lang wilt kopen. Profiteer: de Grote-Ruil-ln-Winst v wordt u nu geboden door alle foto- zaken in Nederland. Herhaling:f7.50, f 10.-, f 15.- of f20.- schoon terug tegen inlevering van dat oude of kapotte ding bij aankoop van een nieuwe. J. VAN EIBERGEN eigen geluid een heel somber beeld heeft gegeven van de werkelijke situatie. Onze sa menwerking strekt zich veel verder uit, aldus de CNV-voorzitter, de drie trekken in heel veel gevallen samen op, ze bepalen samen standpunten en verdedigen die ook samen. Als voor beeld noemde hij de SER-adviezen, GEEN AFBREUK De heer Van Eibergen verklaarde wel dat deze samenwerking uitgaat van het behoud van eigen zelfstan digheid en dus van ieders recht zijn eigen opvattingen kenbaar te maken. Het CNV heeft dit de afgelopen tijd enige malen gedaan, maar dat hoeft volgens hem geen afbreuk te doen aan de samenwerking. De heer Van Eibergen voegde hier aan toe dat het niet in het minst aan het CNV te danken is dat in het overleg Ihet gesprek over verdergaan de vormen van samenwerking tussen de <irie vakcentrales op gang is geko men. De heer Van Eibergen zei dat de christelijke vakbeweging opnieuw vanuit het Evangelie gestalte moet geven aan datgene wat zij beoogt, en dat zij moet overwegen of het relati veren, wat vandaag de dag schering en inslag is, aanvaardbaar is. „We mogen ons niet la(en opjagen door wie dan ook, al is het onze beste vriend". Als we tijd vragen voor rustig beraad, aldus de heer Van Ei bergen, heeft dat niets te maken met „de boot afhouden". HENGELO Van woensdag 15 tot I en met zaterdag 18 mei zal in Henge- lo (O.) de 88ste algemene vergadering j van de Unie van Baptisten Gemeen ten in Nederland worden gehouden. Een voorstel van de gemeente van Eindhoven zal worden behandeld of er een commissie kan komen, die met andere kerk- en geloofsgemeenschap pen die dezelfde nieuwtestamentische gemeente-gedachte zijn toegedaan zich zal beraden op welke wijze aan de eenheid in Christus meer gestalte kan worden gegeven. Eindhoven heeft nog een ander voorstel: een werkcommijfi# zou moeten onderzoeken of er mogelijk heden zijn om een aantal kleine ge meenten samen te voegen tot één ge meente, zodat één predikant wordt gesalarieerd. Bovendien moet deze commissie een prognose stellen naar het aantal benodigde predikanten in 1971. Zoals bekend is het voorstel om tot de Raad van Kerken toe te treden van de agendalijst geschrapt omdat de discussie daarover nog niet is beëindigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2