GROTE RAVAGE NA KNAL JAM IN Commentaar KENNEDY WINNAAR ll3S®alsnfe»« Krimpen wakker gedreund door explosie in winkelcentrum Moskou: leugens van Praag over de dood van Jan Masaryk StERKNUPtR vóórwil tenniwtae ObomjLi. op$ee.ft! Het Kwartet HET WEER Twee jongens licht gewond Werkloosheid (door seizoen) gedaald Na botsing met trein overleden Grote nederlaag van Labour in Sehotland Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 8 mei 1968 - 49ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Bloemen zijn langs elke weg te vinden, maar niet iedereen weet er een krans van te vlechten. GRÜN •fe „Badgasten slokken ISoordivijk op- pagina 9. Onze speciale verslaggever Link van Bruggen bevindt zich momenteel in Parijs om u de komende dagen zijn indrukken weer te geven van het be raad tussen de VS en Noord-Vietnam, dat mogelijk tot vredesonderhandelin gen zal leiden. In afwachting daar van seinde hij een artikel over de studentenonlusten in de Franse hoofd stad (zie pag. 5)* DE BILT Boven Scandinavië trekt de hoofdkem van een lage drukgebied langzaam naar het noordoosten. De depressie is gevuld met koude en onstabiele lucht die ver in Europa is doorgedrongen. Op de oceaan is de depressie-activiteit toegenomen. Een depressie, die zich vanmor gen voor de ingang van het Kanaal ophield, verplaatst zich over Frank rijk naar de Middellandse Zee. Een andere depressie trekt van Zuid- Groenland naar IJsland. Aan de voorzijde van dit lagedrukgebied verplaats zich een rug van hoge luchtdruk naar de Britse eilanden. In verband hiermee zal de wind in onze omgeving naar noordelijke richtingen draaien. Hoewel in deze stroming nog een enkele bui zal voorkomen, worden er ook opklaringen verwacht. Het blijft daarbij tamelijk koud. met een kans op nachtvorst. DE BILT Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige wirïd uit I noordelijke richtingen. Koude nacht met kans op nachtvorst, morgénmiddag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Vanmorgen werd pas goed duidelijk welk een vernietigende kracht de ex plosie had, die vannacht grote schade aanrichtte in enkele winkelpanden en honderden huizen in Krimpen aan den IJssel. Vrijwel direct kwam het herstel werk op gang, dat zeker enkele weken in beslag zal nemen. In de knel Tot een kilometer van de plaats van de explosie sloegen dui- Op Bali geen toeloop maar afvalligheid - pagina Kernmerk (Van een onzer verslaggevers) KRIMPEN ad. IJSSEL „Ik dacht dat het een aard beving was", zei vanmorgen om kwart voor vijf een totaal ont hutste mevrouw Baanen van lunchroom Pleinzicht, precies drie uur nadat een geweldige ontploffing enkele winkels aan het Raadhuisplein in Krimpen a. d. IJssel voor een groot deel had verwoest. zenden ruiten uit hun sponnin gen. In zeker honderd huizen en flats is de inboedel geheel ver nield. Rondvliegende balken en brokken steen drukten gepar keerd staande auto's in elkaar. De straten in de omgeving van dit moderne winkelcentrum, dat uit ongeveer vijftien winkels be staat en pas zes jaar oud is, wa ren bedekt met een dik tapijt van glasscherven. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. GEEN DODEN Het mag een wonder heten dat hierbij geen doden zijn gevallen. Slechts twee jongens, zoons van de heer J. Boudesteijn, liepen lichte verwondingen op. Zij werden op aanraden van de arts dr. A. Prins naar het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam gebracht. Zij konden na te zijn verbonden weer naar huis terugkeren. De explosie, die gepaard ging met een enorme steekvlam, is vermoe delijk veroorzaakt door een of meer propaangasflessen die in de de snackbar lagen. In ieder geval is het geen aardgas, verzekerde ons bur gemeester mr. L. C. A. Lepelaars, die zeer kort na de ontploffing ter plaatse was. Men neemt voorlopig aan dat de explosie zich heeft voorgedaan ach terin de lunchroom van de heer P. G. Baanen. Van zijn winkel staan alleen de muren nog overeind. Ook in de naastgelegen panden. Van Vliet's brood- en banketbakkerij, Parfumerie Centrum en schoenhan- del Boudesteijn zijn grote verwoes tingen aangericht. De er achter gelegen pakhuizen en garages zijn in een ruïne veran derd. Een auto, die achter het pand van de heer Baanen stond, werd weggeslagen en kwam brandend in een van de tuinen van de flats aan de Prinses Marijkestraat terecht. Voor vervolg zie pag. 7 „Wat doen we nu? Ik v naar jou." onderweg kersenbonbons van in luxe verpakking McCarthy tevreden NEW YORK Bij de voorverkie zingen in Indiana en het District of Columbia (met hoofdstad Washing ton) is senator Bob Kennedy zijn rivalen Eugen McCarthy en Hubert Humphrey (vice-president) de baas gebleven. Aangezien het tellen der stemmen in Washington op de ouderwetse manier gebeurt wordt de uitslag pas later op de dag verwacht. Het District of Columbia brengt 23 stem men uit op de Democratische partij- conventie. Indiana In Indiana behaalde Kennedy 42% van de stemmen, McCarthey en gou verneur Braniging beiden ongeveer 29%, volgens de nog niet definitieve uitslag. McCarthy toonde zich niet onder de indruk van de overwinning van Kennedy. Hij had gezegd, met 25% tevreden te zullen zijn, omdat stemmen, die hij anders zou hebben gekregen, naar gouverneur Branigin zouden gaan. Dat is gebleken. Voor McCarthy betekent de nek- I aan-nek-race met Branigin (die aan vankelijk voor Johnson, maar later min of meer voor Humphrey ijver de) een beter resultaat, dan voor hem was voorspeld. Waarnemers verwachten daarom een zware strijd tussen hem en Ken nedy in de belangrijke voorverkie zingen in Nebraska (14 mei), Oregon (28 mei) en Californië (4 juni). Kennedy's zege achten zij waarde vol, maar niet voldoende om een massale overloop van democratische stemmen naar zijn kamp te veroor zaken. Humphrey Dat Kennedy niet de verpletteren de overwinning heeft geboekt, die hij verwachtte kan een voordeel zijn voor Humphrey, die nergens per soonlijk mee kan doen omdat hij te laat zijn kandidatuur bekend maakte. PRAAG/MOSKOU „Leu gens van begin tot eind", zo luidt de reaktie van de Rus sische regering op beschuldigin gen in de Tsjechoslowaakse pers, dat Russische agenten zijn be trokken geweest bij de dood van Jan Masaryk, voormalig minister van buitenlandse zaken van Tsjechoslowakije. Masaryk kwam vlak na de com munistische machtsovername in Praag in 1948 bij een val uit een raam van zijn huis om het leven. Het Russische persbureau Tass verspreide gisteren een officiële verklaring, waarin werd gezegd, dat de verspreiders van dergelijke ge ruchten erop uit zijn wantrouwen te zaaien tussen de Sowjetunie en Tsjechoslowakije. Op deze manier worden vol'gens Tass anti-Russische gevoelens op gewekt bij politiek „labiele" per sonen. De dood van Masaryk, die door veie niet-communisten als een held wordt vereerd, is s'teeds officieel aan zelfmoord toegeschreven. Een Fokker Friendship van de Ko ninklijke Luchtmacht is gisteren getroffen door blikseminslag, toen het toestel 15 kilometer ten zuiden van Soesterberg vloog op een hoogte van 1 kilometer. Het toestel verloor zijn spitse neuskegel, waarvan aan vankelijk werd gevreesd dat hij radioactief was. De foto toont de ge havende Friendship na de geslaagde landing op Ypenburg. Meer nieuws elders in deze krant.) De nieuwe leiders in Praag heb ben onlangs een nieuw onderzoek gelast naar de dood van Masaryk. Verscheidene Praagse dagbladen hadden geschreven dat de minister vermoord was op last van Beria, de toenmalige Chef van de Russische geheime dienst. Tn verschillende kranten wordt teleurstelling uitgesproken over de resultaten van de reis van partij leider Dubcek naar Moskou, afgelo pen weekeinde. Binnenkort zullen troepen van landen van het Pact van Warschau, waaronder Russische, gaan oefenen in Tsjechoslowakije. Dat is volgens waarnemers in Praag een concessie, die Dubcek bij zijn bezoek aan Mos kou, aan de Russische leiders heeft moeten doen. DEN HAAG Het aantal werk loze mannen is in april met 20 pro cent gedaald tot 61.600 (2,1 procent van de afhankelijke mannelijke be roepsbevolking). Eind april vorig jaar bedroeg het aantal werkloze mannen 64.000. Aldus het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid. Het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer (uitschakeling van seizoen invloeden) is minder gunstig. Dit vertoont een geringe stijging in de verslagmaand. nl. van 85.600 tot 86.800. De grootste werkloosheid wordt aangetroffen in Limburg. Daar was eind april 5,1 procent van de afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking werkloos. Daarna volgde Drente met 4,3 procent en Groningen met 4 pro cent. De daling van het werkloosheids percentage was naar verhouding in Limburg het kleinste. Over het algemeen zijn de werk loosheidspercentages voor de oude ren hoger dan die voor de jongeren. Van de mannen van 60-64 jaar was aan het eind van de verslagmaand ca. 4 procent werkloos. Eind april waren van de 61.600 werkloze mannen er 31.000 drie maanden of langer zonder werk. SOESTERBERG Toni Boltini, eigenaar van het grootste Neder landse circus, wil er mee ophouden als de regering de vermakelijk heidsbelasting niet opheft. De circusdirekteur schrijft de Sta- ten-Generaal dat het heffen van ver makelijkheidsbelasting voor het cir cus een discriminatie betekent, omdat de belasting voor andere vermake lijkheden wel wordt opgeheven. Bij de stijgende kosten is deze ho ge belasting de druppel die de cir cusemmer doet overlopen. Politie en opruimingsploegen hadden de handen vol in Krim pen. In de omgeving waren honderden mensen aan het glas- ruimen. Vanmorgen 'begonnen schilders, timmerlieden en glas zetters met het herstelwerk. r)E crisis in de betrekkingen tussen Moskou en Praag nadert een hoogtepunt. De Russische aanval op de Tsjechische pers is mogelijk het begin van een offensief, dat het be wind van parijleider Dubcek in grote moeilijkheden kan brengen. Opnieuw wordt beweerd, dat Russi sche troepen worden samengetrokken langs de grens van Tsjechoslowakije in Oost-Duitsland, Polen en Honga rije. Ook is er sprake van manoeu vres van de Warschaupactlanden op Tsjechisch grondgebied. Toch is het de vraag, of het gevaar in de eerste plaats van die kant dreigt. Moskou heeft nog een heel krachtig economisch wapen in han den. Daarmee kan het de reeds lang ontwrichte Tsjechische volkshuishou ding aan de rand van de afgrond brengen. De onverwachte reis van Dubcek en kele dagen geleden naar Moskou Is een noodsprong geweest. Hij heeft naar verluidt vergeefs getracht de Russen ervan te overtuigen, dat de politieke liberalisatie in zijn land geen afscheid van het communisme betekent. Praag kan slechts onder de Russische druk vandaan komen, als het op gro te schaal steun van het Westen zou krijgen. Aanvaarding daarvan zou echter in ogen van de Russen een bevestiging zijn van het vermoeden, dat Tsjechoslowakije met hen wil breken. Maar zelfs al blijven de Tsjechen in het Sowjetblok, dan nóg kunnen de Russen niet gedogen, dat zij zich vrijheden veroorloven, die in Rus land zelf nog als landverraad wor den beschouwd, getuige de schrijvers- processen. De Tsjechen hebben tijn nodig om het liberalisatie-proces in goede ba nen te leiden. Nóg harder zitten zij echter om geld verlegen teneinde de economie gezond te kunnen maken en aan de wensen van de arbeiders te gemoet te kunnen komen. Gevreesd moet worden, dat zowel tijd als geld zullen ontbreken. SLIEDRECHT De jarige Joh. de Lange uit Ridderkerk, die met een collega schilderswerkzaamheden ver richtte aan het Spoorwegviaduct over de Tolsteeg is gistermiddag met een wagen van een trein in aanraking gekomen. Vermoed wordt dat de heer De Lange de trein piet heeft horen nade ren. Het slachtoffer overleed in de loop van de middag in het Sliedrechtse ziekenhuis. De bestuurder van de trein, die om 13.33 uit Sliedrecht richting Dor drecht vertrok, heeft van het ongeval niets gemerkt. Een felle brand in Musselkanaal heeft gisteravond een dubbele wo ning in de as gelegd. De woning was niet verzekerd. De brand ontstond door kortsluiting GLASGOW De Schotse nationa listische partij heeft bij de gemeente raadsverkiezingen in Schotland een grote overwinning geboekt ten koste van Labour. De socialisten verloren in Glasgow 14 zetels, waarvan er 13 naar de nationalisten gingen. De conservatieven behielden hun 55 ze tels en zijn daarmee de grootste raadsfraktie geworden. Labour heeft de laatste 31 jaar on afgebroken de absolute meerderheid in de raad gehad. Ook in andere grote Schotse plaatsen gingen de nationalisten vooruit ten koste van Labour. Ver wacht wordt dat de nationalisten minstens 100 zetels zullen winnen. De stembusoverwinning zal tot een grotere druk op de regering in Lon den leiden, om Schotland meer auto nomie te geven. /AN MA SS/EFMAHON/E, -HAND/<5 VOOR. ALLERLEi WATU N/ET Cf A3 VERBETEN. (KAN OOK HANGEN) si/ AS" Inzenden aan Bureau van dit blad naam: straat: I Plaats: O!'/" al"lv"e" I JJLÏ""™ «bonne."Tj11 dagen graii,ona> k"nl M'in naamI

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1