in Politieoptreden St.Willebrord juist De apartheidspolitiek van Zuid-Afrika Prof. W.A.P. Smit 40 jaar doctor Delftse hoogleraar: bedreigt metro slechtste remmen ter wereld Hogere straf geëist tegen O. Boetes Onrust geen gevolg van werkloosheid Jongeman bekent steekpartij Gecombineerde straffen Lissitskv s werk in Eindhoven jongen die vader Chemische industrie: meer concentreren Vietcong schiet het wilde weg in Grotere sluis bij IJmuiden nodig NDSM heeft komende werk jaren Algemene Bank Nederland GOUVERNEUR WALLACE OVERLEDEN Toestand Van Dongen zorgwekkend sssssrer is11 genoeg Zeist: VARA rectificeerde niet goed 7 DINSDAG 7 MEI 1968 AMSTERDAM Tegen het paci fistische Eerste-Kamerlid O. M. Boe tes (44). is gisteren voor het gerechts hof te Amsterdam twee weken voorwaardelijk en 500 boete geëist wegens opzettelijke bevordering van desertie in vredestijd. De rechtbank had hem slechts ver oordeeld tot 300 gulden boete. De heer Boetes zei met een deser teur in contact te zijn gekomen via een Amsterdamse demonstratie. De jongen was al drie maanden van zijn onderdeel in Den Bosch weg en leed, volgens hem, aan ernstige ondervoe ding. In Heiloo, waar Boetes woont, heeft deze hem op verhaal laten komen en daarna naar de zenuwarts dr. C. van Emde Boas in Amsterdam gebracht: Ook nam hij contact op met de heer A. Jongkind uit Den Haag, die regel matig deserteurs en dienstweigeraars bijstaat. Volgens de heer Boetes heeft hij de knaap na vijf weken weer naar Den Bosch gestuurd toen deze geen principieel dienstweigeraar bleek te «ijn. In plaats van naar Den Bosch ging de knaap echter naar Texel met mede neming van geld van mevrouw Boetes en de tent van een van haar kinderen. De heer Boetes moest daarop aan gifte van diefstal doen. ROTTERDAM NEH kand economie: 3 Ras Maassluis: doet economie: LPM Emmerich Rotterdam: J H Leijer Groesbeek: M de Knegt Rotterdam; C A Stants Amsterdam: H v Empel Rotterdam: F P M Brunlng Rijswijk; R W Roseval Rotterdam: L, A v Etten Rotterdam: H P J Ophof Rotterdam. LEIDEN RU kand Engelse taal- en letterk: G H Rlgter Rotterdam. DEN HAAG De ongeregeld heden op 20 en 21 april in het Brabantse dorp St. Willebrord hebben niets te maken met de werkloosheid in deze plaats. Dat deelt premier De Jong mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid W. P. G. Ass- mann (kath. v.) Een reeks van op zichzelf staande factoren hebben tot de ongeregeld- hden geleid. Onder de gearresteer den bevinden zich geen werklozen. De premier zegt verder, dat het te kort aan politiepersoneel in Rucphen. de gemeente waartoe St. Willebrord behoort, kleiner is dan het gemiddel de tekort in andere plaatsen. Het tekort is niet van dien aard dat er een gezagsvacuüm is ont staan. De politie in Rucphen kan op korte termijn assistentie krijgen van elders, wat tijdens de relletjes ook is gebleken. De premier kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat er bij de plaatselijke bevolking en in het bij zonder bij de jeugd, weinig animo bestaat om te gaan werken bij de werkgelegenheidsprojecten in de omgeving. De minister van justitie, prof. mr. De beschouwingen van prof. dr. D. C. Mulder in de bladen van Het Kwartet van 27 april 1968, van Bruins Slot in Trouw van 23 maart 1968 over Sharpeville, en vele andere artikelen geven' mij aanleiding om ook enkele opmerkingen te maken, die een zui verder beoordeling van de rassenpoli tiek in Zuid-Afrika ten goede kunnen komen. Een van de moeilijkste kanten is ongetwijfeld het feit dat er een blanke Nederduits-Gereformeerde Kerk en een niet-blanke Nederduits-Gere formeerde Kerk is. Nu is het niet zo dat het een niet-blanke wettelijk ver boden zou zijn om een blanke kerk dienst bij te wonen. Dit is wel eens beweerd b.v. in een gebedsbrief uit Baarn, maar dat is beslist niet juist. Het is al erg genoeg, dat vele blanken een bezoek van niet-blanken aan hun kerkdienst niet gaarne zien. Maar anderzijds moet men ook oog ervoor hebben, dat de niet-blanke Ne derduits-Gereformeerde Kerk plm. 1.000.000 leden telt, en verreweg de belangrijkste niet-blanke Kerk is. Deze Kerk werkt op Synodaal ni veau met de blanke Kerk samen en wordt geheel door de eigen lidmaten bestuurd. Iets wat zeer op prijs wordt gesteld. Het is zeer de vraag of dit zeer mooie resultaat ook bereikt zou zijn, als blank en zwart in één Kerk gelijke rechten zouden hebben. De blanke Ne derduits-Gereformeerde Kerk doet per hoofd bovendien véél en véél meer aan de zending dan b.v. de leden van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Dat zegt toch ook wel iets. Waarom zouden de zo zeer verschillende vol ken in Zuid-Afrika niet ieder een ei gen Kerk mogen hebben? Prof. Keet, die in Zuid-Afrika ook zijn kritiek heeft op onderdelen van de apartheid, schreef in Suid-Afrika waarheen?: „Het is begrijpelijk dat gelovigen die zoveel van elkander verschülen, dat zij de taal en de gedachtegang van hun medegelovigen niet verstaan, ver kiezen om in hun eigen gemeenschap cok Kerkelijk te worden georga niseerd." Een ander moeüijk punt is het verbod van huwelijken tussen een blanke en een gekleurde. Maar ook hier moet men de omstandigheden kennen. Een huwelijk onder de Bantoes is van oudsher veel meer een aangele genheid van de stam en de familie, dan een persoonlijke beslissing. De besten en vooraanstaanden onder de Bantoes zijn veelal krachtige voorstanders van dit verbod. Zij be danken ervoor hun dochters de dupe te laten worden van vrij verkeer met blanken, want daarop zou opheffing van dit verbod vrijwel neerkomen. Het derde punt waarmede prof. Mulder zich niet kan verenigen is de toewijzing van aparte woongebieden aan de Bantoes. Men moet de meer dan ellendige en smerige woonbuurten waarin grote massa's Bantoes voor heen leefden gezien hebben, om de zegenrijke werking van de aparte Bantoesteden goed te kunnen begrij pen. In de nieuwe Bantoesteden heeft elke Bantoefamilie een vrijstaand huis met flinke woonkamer, grote keuken, douchecel en twee of soms drie slaap kamers. alle huizen hebben waterlei ding, elektrisch licht en waterclosets. De straten zijn goed geplaveid en ook elektrisch verlicht. De tuinen rondom de huizen worden steeds meer en beter verfraaid, de straten worden buitengewoon goed schoon gehouden. Het bestuur van deze steden, met meestal vele tienduizen den inwoners, wcfrdt zoveel mogelijk en steeds meer in handen van de Ban toes zelf gelegd. Overal zijn prachtige scholen, kerken en allerlei openbare gebouwen. Mooiere openbare zwemba den dan daar ben ik nergens tegenge komen. Alleen Bantoes mogen er als middenstanders wonen en werken, zo dat ondanks aanvankelijk veel te genslagen, meer en meer een gegoede middenstand ontstaat. De Transkei, een gebied iets kleiner dan Nederland, regeert zich praktisch geheel zelf, terwijl andere gebieden voor zélfregering worden opgevoed. Al het mogelijke wordt gedaan om de Bantoes tot zichzelf en hun rasgenoten respecterende mensen op te voeden. Behalve tal van hogere scholen heeft men vier Bantoe-universiteiten, die steeds hoger niveau bereiken. Aanvankelijk hitsten de Indiërs, die arm in Natal aankwamen, maar van wie er tallozen tot zeer grote welvaart zijn gekomen, ondanks alle apartheid, de Bantoes en de kleurlingen zeer te gen de blanken op. Dat was in de tijd dat India plm. 5.000 Sikhs naar Kongo zond, terwijl andere landen slechts 2 tot 500 soldaten zonden. Toen hoopte India nog, met behulp van de vele duizenden Indiërs in de Oostafrikaanse landen, op een gunstig moment, deze 5.000 Sikhs de grenzen over te kunnen sturen om Tanganjika, Kenya, Oeganda enz. binnen te trek ken. Dat gunstige moment voor India is echter nooit gekomen, en thans worden de Indiërs zoveel moge lijk uit deze Oostafrikaanse landen geweerd. De Indiërs in Zuid-Afrika, plm. 500.000 in getal, zijn nu cok als een blad aan een boom omgeslagen, en verwachten niets meer van een zwak ke Bantoe-regering, maar vieren deze steeds meer en zijn nu voor apartheid. Ook de kleurlingen, ruim 1.500.000, hebben hier en daar nog wel bezwa ren tegen de apartheid maar steunen deze desondanks, want zij weten zich 1000 maal beter beschermd door de blanken dan het geval zou zijn als de Bantoemeerderheid aan de regering zou zijn. De gerechtigheid in Zuid- Afrika is dan ook oneindig veel beter gewaarborgd nu, door de veelszins christelijke blanke regering, dan het geval zou zijn als de plm. 10.000.000 Bantoes het voor het zeggen zouden hebben. De blanke minderheid heeft derhal ve niet alleen voor eigen rechten en rechtmatige belangen zorg te dragen, maar ook voor die van de 1.500.000 kleurlingen en de 500.000 Indiërs. Ook echter voor de belangen en rechten van de diverse volken en stammen van de Bantoes zelf. Ook daar zouden verschillende minderheden de dupe worden van de opheffing van de apartheid. Ook Luthuli werd door de Indiërs zeer opgehitst. Diens indertijd heftige redevoeringen moeten volgens mij volkomen betrouwbare berichten van goede vrienden van hem, door Indiërs zijn opgesteld. Hiermede in over eenstemming is trouwens dat Luthuli wel een autobiografie heeft gepubli ceerd, maar uit het voorwoord blijkt, dat het zeer de vraag is, of er wel één bladzijde is, die door hem zelf is geschreven. Hij dikteerde aan twee vrienden van hem wat hij wilde zeg gen. Elk van hen maakte zelfstandig j daarvan een verslag, waaruit het -1 eerste concept werd samengesteld. Zij brachten een en ander in chronolo-1 gische volgorde. Dit werd dan later I door hem gecorrigeerd. Toch kreeg Luthuli voor deze auto biografie de Nobelprijs. Dit doet overigens niets af van het respect dat men voor de mens Luthuli moet heb ben. Nu viel het zeer betreurenswaardige incident-Sharpeville in de tijd dat de Bantoes door de Indiërs werden opge ruid. Een grote massa Bantoes drong tegen een politiepost op. Een van de agenten, die het te benauwd kreeg, riep „vuur". Daarop begon de schietpartij. Nooit wordt er echter bij vermeld, dat kort daarvoor een politiepatrouille van ne gen man, bestaande uit blanken en Bantoes, die een geheime jeneversto kerij moest opruimen, in de meest let terlijke zin in stukken en brokken was gehakt. Geen wonder, dat het droevige incident-Sharpeville is voor gevallen. Hiermede hoop ik althans enkele za ken omtrent Zuid-Afrika in zuiverder licht te hebben geplaatst. Leiden Dr. P. G. Knibbe C. H. F. Polak, antwoordt het Ka merlid drs. Th. E. Westerterp (kath. v.) dat een lid van het plaatselijk politiekorps door een deel van de bevolking niet wordt geaccepteerd. Y erbitteriiig Deze politieman vervult zijn taak echter correct, met ijver en met in achtneming van de grenzen van zijn bevoegdheid. Er zijn naar aanleiding van het politieoptreden geen klach ten ingediend. Drs. Westerdorp had ter plaatse verbittering geconstateerd, omdat veel postduiven door het traangas j zouden zijn gedood. De minister is daar niets van gebleken. De minister acht het optreden van j de justitie volkomen juist. Hij is niet van plan instrukties te geven dat wordt afgezien van arrestaties. In zijn antwoord aan het commu nistische Kamerlid J. F. Wolff, zegt mr. Polak, dat het aan het optreden j van de politie is te danken dat de j toestand zich niet van kwaad tot erger heeft ontwikkeld. LEIDEN Vandaag, dinsdag 7 mei, is het veertig jaar geleden dat de christen-dichter prof. dr. W. A. P. Smit aan de Rijksuniversiteit in de Sleutelstad bij prof. Albert Ver- wey promoveerde tot doctor in de de letteren. In zijn dissertatie over de dichter Revius zag de jeugdige promovendus klaarblijkelijk al de weg voor zich, waarlangs zijn be langstelling en wetenschappelijke arbeid zich levenslang zou blijven bewegen. Hoewel hij ook publiceerde over achttiende-eeuwse en latere auteurs, bleef de Renaissance zijn grote lief de behouden. En zijn magnum opus over Vondels drama „Van Pascha tot Noah" ligt, zij het op hoger ni veau, eveneens voor wat de pro bleemstelling betreft in de richting die in zijn proefschrift al werd aan geduid. Dr. W. A. P. Smit werd 6 decem ber 1903 in het Gelderse Heumen geboren. Na een loopbaan bij het middelbaar onderwijs in het toen malig Nederlands-Indië en in eigen land, gevolgd door een journalistie ke carrière, werd dr. Smit in 1946 benoemd tot hoogleraar in de ge schiedenis van de Nederlandse let terkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Als Christen-dichter kreeg W. A. P. Smit bekendheid als leider van de groep Opwaartsche Wegen en als auteur van o.a. „Dichters der Re formatie", dat hij opdroeg aan An ton van Duinkerken, schrijver van „Dichters der Contra-Reformatie". Prof. dr. W. A. P. Smit zal in de cember van dit jaar, bij het berei ken van de vijfenzestigjarige leef tijd, zijn ambt neerleggen. ZWOLLE De 19-jarige woonwa genbewoner D. B. heeft maandag be kend de 29-jarige koopman W. B. uit Brucht zondag te hebben doodgesto ken. Het slachtoffer blijkt zondag middag de woonwagenbewoner bij een kennis in Ommen te hebben ont moet. Na een korte woordenwisseling buiten de woning heeft D. B. de do delijke steken toegebracht. De verdachte werd dezelfde avond nog gegrepen. Het is gebleken dat er van een familievete sprake is. BREDA De Bredase rechtbank heeft gistermiddag deels vervroegd uitspraak gedaan in twee zaken tegen St.-Willebrorders, die vrijdag hebben terecht gestaan wegens deelneming aan het straatoproer in hun dorp in het weekeinde van 20 en 21 april. De 18-jarige P. G. kreeg tien we ken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van voorarrest wegens openlijke geweldpleging in vereniging en mishandeling van een adjudant van de rijkspolitie. De eis was drie maanden, waarvan een maand voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd met aftrek van voorarrest. De 20-jarige C. M., dié wegens op ruiing terecht stond, werd veroor deeld tot tien weken gevangenisstraf, waarvan vier weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het medisch consultatiebureau voor alcoholisten, met aftrek van het voorarrest. Tegen deze verdachte was zes maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en aftrek van het voorarrest. I .issitskv s werk HENGELO De Rotterdam se metro heeft de slechtste rem men ter wereld. De remmen zou den zelfs slechter zijn dan die van de meeste Amsterdamse trams. Prof. dr. ir. R. M. M. Ober man uit Delft beweerde dit gis teren in de aandeelhoudersver gadering van Holec te Hengelo. ml EINDHOVEN De 86 litho's, teke ningen en gouaches omvattende Lissit- sky-collectie. die in 1966 aan het Stede lijk Van Abbemuseum in bruikleen werd gegeven, dreigt voor Nederland verloren te gaan. Onvoorziene omstan digheden hebben de eigenaar gedwon gen. deze werken van de Russische con structivistische kunstenaar El Lissltsky Volgens prof. Oberman zijn de treinen helemaal ingesteld op handvaardigheid van de bestuur der. Dit is technisch niet meer no dig. Elk ondergrondse krijgt tegen woordig een elektronisch systeem. Hij gelooft dat Rotterdam het zal betreuren dat het automatische systeem niet meteen is ingevoerd. Prof. Oberman is hoogleraar in de t#f schakeltechniek en informatie ver- tieren werkende technieken. Tot Holec be- J^CCloL lA^L 11 h00rt 0ok Smit-Slikkerveer die de elektrische tractie voor de metro heeft geleverd. De directeur van Smit Slikkerveer, I ir J- de Vries- merkte op dat, toen AAnlriÉ* irPl' (Tl Ttl CFPVl de metro werd opgezet, experimen- WllUC VCI gllllgdl ,en Verboden waren. Dat standpunt wordt nog steeds ingenomen. Vijf jaar geleden was bovendien het elektronisch remsysteem nog niet volmaakt. Prof. Oberman bleef ech ter de mening toegedaan dat een elektronisch remsysteem meteen in gebouwd had moeten worden. RET-directeur drs. C. G. van Leeu wen gaf als zijn commentaar dat hij de opmerkingen volkomen onbegrij pelijk vindt. Hij vermoedt dat de Delftse hoogleraar een paar zaken door elkaar haalt zoals de aan wezigheid van een bestuurder en van een automatische treinbeïnvloe ding. De metro heeft beide en staat, volgens de heer Van Leeuwen, daar mee vooraan in de wereld wat veilig heid betreft. De treinen zouden zelfs helemaal zonder bestuurder kunnen rijden. Mocht de man nu iets verkeerds doen dan wordt de trein automa tisch afgeremd. Dat er een bestuur der is. is nu hoofdzakelijk om psy chologische redenen. Tot nu toe zijn Jaar DEN BOSCH De advokaat-gene- i raai van het gerechtshof te Den Bosch heeft een jaar gevangenisstraf I geëist met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de rege- i ring tegen een 19-jarige jongeman, die vorig jaar november zijn vader wilde vergiftigen. De jongeman uit Schaesberg stond reeds terecht voor de Maastrichtse rechtbank, die hem tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeelde. De advokaat-generaal noemde de jongeman „een mengeling van zorg om en angst voor zijn vader, die al lerlei tegenslag kreeg te verwerken". Hij wilde zijn vader uit diens lijden verlossen. Uit een onderzoek is even wel gebleken dat de jongeman een grote afkeer van zijn vader had. Raadsman mr. Huygen vroeg vrijspraak of een straf gelijk aan het voorarrest, of een nieuw psychia trisch onderzoek. geen storingen of haperingen op ge treden. Ook de technisch adjunct-directeur van de RET, ir. D. Patot van Tissot, (1890—1941) te koop aan te bieden, was verbaasd over de opmerkingen. Het remsysteem wordt volgens hem over de hele wereld gebruikt. In Rotterdam zijn nog geen problemen met de remmen geweest. Hij gaf zelfs de zekerheid dat de Rotterdam se metro in de toekomst helemaal zonder bestuurder zal rijden. ROTTERDAM Het gemeente bestuur heeft mr. Herman Vlug. de scheidende voorzitter van de Rotter damse Kunststichting, wegens gro'ie verdiensten voor het kunstleven de Wolffaert van Borsselen-penning toe gekend. Zoals bekend, heeft mr. Vlug afscheid genomen als directeur, van de Algemene Bank Nederland, bij welke gelegenheid hij diverse andere functies ook neerlegde. De heer J. Reehorst, wethouder van kunstzakn, heeft de penning tijdens een officieus diner aan de heer Vlug uitgereikt. Ir. J. Leerling, directeur van het museum, heeft tot dusver toezeggingen tot eon bedrag van ongeveer twee ton bij elkaar gekregen, maar de vraagprijs van de eigenaar loopt tegen de vierhon derdduizend gulden. Dat bedrag gaat het aankoopbudget vele malen te boven. Voorlopig ziet het er niet naar uit, dat de pogingen van het gemeentebe stuur van Eindhoven en de museum directie om op korte termijn meer geld op tafel te krijgen, zullen slagen. De verzameling van Lissitsky-werken in Eindhoven is uniek en heeft slechts één belangrijke pendant, nl. in het Tretjakoff-museum in Moskou. LIMBURG De laatste dagen zijn er in Noord-Limburg weer tal van aspergediefstallen waargenomen. Deze stroperij keert ieder jaar bij de aanvang van het nieuwe asperge seizoen terug. De rijkspolitie is van plan om vooral de afgelegen asperge- velden in het oog te houden. IN 1970 OMZET 10 MILJARD /Vtomoem Binh Z.YII r «Binh Lofc \.Thon Son Now K - AMSTERDAM In Europees verband moet gestreefd worden naar meer concentratie in de chemische industrie. We moeten wat dat betreft op gelijke voet met Amerika komen. Nederland zal daarin moeten proberen een even sterke plaats in te nemen als bijvoorbeeld het geval is bij Unilever op het gebied van voe dingsmiddelen in Europa. De Vereniging van de Nederlandse chemische industrie, die dit schrijft in haar jaarverslag, is al blij dat eind deze maand in Parijs een EEG-gesprek wordt gevoerd waarbij odk tal van kopstukken uit de Euro pese chemische industrie aanwezig zullen zijn. We moeten verder dan alleen maar een Nederlandse concentratie, meent de VNCI. Ons land heeft al een voor beeld gegeven wat op het gebied van concentratie mogelijk is. OMZET De VNCI acht de prognose van het Centraal Planbureau, dat in 1970 een omzet van ruim tien miljard gulden voor deze industrie mogelijk zal zijn, nog steeds haalbaar. Het concern verwacht de komende jaren sterkere stijgingen van de omzet. Voor 1967 wordt de omzet geraamd op ƒ6.5 müjard (1966: ƒ5,8 miljard). Ook dit jaar zal de chemische in dustrie weer veel moeten investeren: naar schatting 1 müjard. De VNCI omvat vrijwel de gehele bedrijfstak. Gerekend naar de omzet van haar leden is zij uitgegroeid tot de tweede groepering van onderne mingen in ons land na de Federatie metaal- en elektrotechnische in dustrie. De chemische uitvoer maakte vorig jaar 15,9 procent van de totale export uit. JUBILEUM De vereniging viert 17 mei in het circus van Scheveningen haar vijftig jarig bestaan. Er zal ook een boekje verschijnen onder de titel „Leven met chemie", waarvan het eerste exemplaar tijdens de jubileumviering aan prins Bernhard zal worden uit gereikt De VNCI heeft 1968 uitgeroepen tot „chemie-jaar". Zo zal op het congres van de Koninklijke chemische vere niging in september de algehele pro blematiek rondom de chemie aan de orde komen. Ook zal op de ten toonstelling Machevo in Utrecht in oktober het accent op de chemie worden gelegd. GESPREK OVER VREDE AAW PARIJSE AVENUE KLEBER SAIGON De Vietcong en Noord- vietnamese militairen hebben van morgen voor de derde achtereenvol gende dag raketaanvallen op Saigon gedaan. Doelen waren het hoofd kwartier van de politie, het vlieg veld Than Son Nhoet en de belang rijkste electriciteitscentrale. Voor het overige worden raketten en mortie ren in het wilde weg op de stad af geschoten. De schade is gering, maar de bevolking wordt er bijzonder ner veus van. Rondom Saigon begonnen Ameri kaanse troepen met een enorme vuur kracht een tegenoffensief om de aan vallers uiteen te slaan. De zwaarste slag woedde in een rietvlakte op 25 km ten. noorden van de stad, waar een grote Vietcong-eenheid werd om singeld. Vervolgens werd zij van de lucht uit en door tanks en artillerie bestookt. Vaak worden vijandelijke groepen verrast, terwijl zij naar Sai gon optrekken. In het noorden van Zuid-Vietnam werd het zwaarst gevochten langs de rivier de Coea Viet ten zuiden van Gio Linh. Nabij de basis Dong Ha, die door mortieren werd getroffen, kwamen 62 Noordvietnamezen en ze ven Amerikanen om. Een Ameri kaanse pantsereenheid, die in een hinderlaag liep, leed zware verlie zen ten zuiden van Phoe My in de provincie Binh Dinh. Vermoord Een Zuidvietnamees, die uit Viet- cong-gevangenschap ontvluchtte, heeft de plaats laten zien, waar 30 mensen waren doodgeschoten. Zij hadden geweigerd, zich bij de troe pen van de Vietcong te voegen. Men vond de 30 lijken, de handen op de 1 rug gebonden. Sommige slachtoffers I waren aan elkaar vastgemaakt. Intussen heeft het Internationale Pers Instituut (IPI) naar aanleiding van de dood van vijf journalisten (vermoord door de Vietcong) een ver klaring uitgegeven. Het vraagt om een internationale overeenkomst die met een gevaarlijke taak belaste journalisten op z'n minst bescherming biedt van een alom erkende status. De inleidende besprekingen tussen Komt u geld te kort voor een volmaakte vakantie? Dan is dit de splinternieuwe oplossing: u leent bijvoorbeeld 1.000,— van de Algemene Bank Nederland - u geniet van uw vakantie en u betaalt terug in twaalf maandelijkse termijn van 89,—. 't Kan ook in zes of negen maanden, als u daaraan de voorkeur geeft. Vraag inlichtingen over de nieuwe Vakantielening bij een van onze vele kantoren óf bij uw reisbureau. U bent welkom bij de AMSTERDAM De opdrach ten voor de bouw van vier tan kers van 210.000 ton geven de scheepsbouwafdeling van de Ne derlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij de komende jaren voldoende werk. Niettemin vreest de direktie dat na 1970 de vraag naar grote schepen zal stabiliseren, wat een over schot aan produktiemiddelen tot gevolg zal hebben. De direktie van de NDSM gelooft overigens dat de Nederlandse scheepsbouwindustrie een zeker aan deel kan veroveren in het totale aan tal te verwachten opdrachten voor grote schepen. Men mag het Neder landse aandeel echter niet hoger schatten dan 5 procent, wat 2 a 3 schepen per jaar betekent. Uit het jaarverslag over 1967, dat vanmiddag is verschenen, blijkt dat de NDSM de werving van buiten landse arbeiders moet voortzetten, omdat in eigen land onvoldoende be langstelling bestaat. Washington en Hanoi worden waar schijnlijk gevoerd in het Internatio nale conferentiecentrum aan de Avenue Kleber, (in de tweede we reldoorlog hoofdkwartier van de Gestapo). De regeringen van beide landen moeten nog een definitieve beslissing nemen. Hanoi heeft bekend, dat de Noord- vietnamese delegatie wordt geleid door de minister zonder portefeuille Xoean Thoey. De groep zal uit meer dan 30 man bestaan. Harriman, het hoofd van de Ame rikaanse delegatie, heeft er gister avond op gewezen, dat Amerika zijn belofte moet nakomen, dat de be volking van Zuid-Vietnam zonder in menging van buitenaf haar toekomst moet bepalen. Hij zei, dat de onder handelingen lang kunnen duren. MONTGOMERY Vanmorgen Is mevrouw Lurleen Wallace, de gouver neur van de Amerikaanse staat Ala bama, overleden in haar slaap. Ze leed al enige tijd aan ingewandskan ker. Mevrouw Wallace, die 41 jaar is ge worden, volgde in januari vorig jaar haar man als gouverneur op. Deze kwam op grond van wettelijke bepa lingen niet voor een nieuwe ambtster mijn in aanmerking. Mevrouw Wallace was, evenals haar man, voorstandster van rassenscheiding. Plaatsvervangend gouverneur Al- bert Brewer zal mevrouw Wallace als gouverneur opvolgen. ROTTERDAM De gezondheids toestand van de tot Fransman gena turaliseerde kunstschilder Kees van Dongen, die 91 jaar oud met longontsteking in een ziekenhuis te Monte Carlo werd opgenomen, is zorgwekkend. Uit Rotterdam is dë arts dr. F. L. L. M. Merckelbach in consult ge roepen. Hij heeft eerder Kees van Dongen behandeld. Dr. Merkelbach is voorzitter van de Nederlandse Dr. Merkelbach houdt zich gereed om. als de toestand dit noodzakelijk kan geen dividend worden uitge keerd. „De NDSM heeft de verliezen van de afgelopen jaren goed kunnen op vangen en kan nu met een schone lei beginnen", aldus de heer P. Goed koop, direkteur. In 1967 is 15,9 miljoen geïnvesteerd, ruim ƒ6 miljoen meer dan vorig jaar. Touwtrekken Het bedrijf heeft een groot deel van de in het verleden opengemaakte stille reserve kunnen terugnemen ter reservering van de verliezen op oude contracten. Bij deze reserveringen is tevens het onverdeeld winstsaldo van I Hoger Sinds 1965 vertonen zowel omzet ten als resultaten van de NDSM een stijgende tendens, hoewel dit wat de resultaten betreft, wordt versluierd door de verliezen op oude scheepsbouwcontracten. Vergeleken met 1966 is de omzet vorig jaar met 12 procent gestegen. De direktie verwacht voor de komen de jaren positieve bedrijfsresultaten. Voorwaarde is echter dat de stijging van de loonkosten de toename van de produktie niet zal overtreffen. Het zal van die resultaten afhan gen of het bedrijf de dividendbeta ling en daarmee ook de winstuitke ringen aan het personeel zal kunnen hervatten. De laatste twee jaar is het dividend gepasseerd. Ook dit jaar De heer Goedkoop verwacht dat dc concurrentie met Veroime over dc bouw van mammoettankers aanlei ding zal geven tot een „verschrikke lijk touwtrekken". Het jaarverslag wijst er op dat bij een stijgende opvoering van dc sceopsafmctingen de bouw van een nieuwe zeesluis bij IJmuiden voor Amsterdam als zeehaven en vesti- gingsgebied voor zware en chemische industrieën, een bestaansvoorwaarde is. WEERT Het team van recher cheurs van rijks- en gemeentepoli tie, dat als speciale taak had de op sporing van de grafschenner, is voorlopig ontbonden omdat de man sinds 8 februari niets meer van zich heeft laten horen. Zodra hij weer in actie komt, kan het team direct op nieuw worden gevormd. De Weertse hoofdinspecteur mr. Th. van Osta heeft een sterk ver moeden omtrent de verblijfplaats van de grafschenner. Volgens hem zal de dader, die een Nederlander moet zjjn, eenmaal kunnen worden gepakt. „Alle vallen staan wijd open". maakt, opnieuw naar Monte Carlo l reizen. ZEIST Vrijdag dient voor de Amsterdamse rechtbank opnieuw een kort geding van de gemeente Zeist tegen de VARA. De omroep vereniging is enige tijd geleden ver oordeeld tot een rectificatie van de televisiereportage over de dood van de Zeistenaar W. L. Verhagen. De gemeente Zeist is echter van oordeel dat de Vara het vonnis van dit eerste kort geding niet heeft uitgevoerd: aan de rectificatie werd nog een commentaar toegevoegd. De gemeente verwacht nu genoegdoe ning van een tweede kort geding,

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7