Geen tijd om het oneens te zijn in de Delta Hjplfe Nederlandsche onneembare vesting Dat zal me niet weer overkomen VANDENBOEYNANTS NU FORMATEUR Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: AMRO BANK Voor sportieve aktieve mensen ROTTERDAM SPEELT OPEN KAART SLAG OM DUITS CONCERN VERLOREN Collard geeft poging op Studie aanleg luchthaven in West-Brabant Eén havenschap in Westerscheldebekken Echtpaar bij auto-ongeluk omgekomen Vakbeweging als één man contra mening Zijlstra 1 8 NIEUW PAND VANDAAG IN GEBRUIK p&r* 5 DINSDAG 7 MEI 1968 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Rotterdam en het Deltagebied hebben de slag om het grote Westduitse chemische concern Degussa verloren. Het grote bedrijf, dat op den duur aan 2.000 man werk zal geven, vestigt zich in Antwerpen, omdat daar betere financiële faciliteiten kunnen worden geboden. BURGEMEESTER THOMASSEN open kaart Dankzij de flinke Belgische rijkssubsidies, zei Rotterdams burgemeester W. Thomassen gis teren tijdens een lunchbijeen- komst van het departement Zee land voor de Nederlandse Maat schappij van nijverheid en han- BRUSSEL Koning Bode wijn van België heeft de aftre dende premier Paul Vanden Boeynants verzocht een nieuwe regering te vormen, nu Léo Col lard, voorzitter van de Belgisch socialistische partij, zijn poging heeft opgegeven. Collard wilde een coalitie vormen van zijn BSP met de CVP, doch de christen-democraten weigeren mee te werken aan overleg over een rege ringsprogram, als niet tevens de der de Belgische nationale partij, de li berale PW, wordt betrokken bij overleg over de politiek van de nieu we regering ten aanzien van taal- en andere Vlaams-Waalse problemen. Het bestuur van de BSP gaf later een verklaring uit, waarin het onbe grijpelijk en onaanvaardbaar wordt genoemd dat de CVP veertien dagen heeft geaarzeld alvorens ze zich dui delijk uitsprak. De regeringscrisis duurt nu reeds drie maanden in België. Op 7 februa ri bood de CVP-premier Vanden Boeynants aan koning Boudewijn het ontslag van zijn christelijk-libe- rale coalitie aan, nadat meningsver schillen tussen de Vlaamse en Waalse vleugel in de CVP over de over plaatsing van de Franse afdeling der Leuvense universiteit geleid hadden tot een ontslagdreiging van de Vlaamse CVP-ministers. Een CVP-politicus, P. W. Segers, is daarna nog met een informatie opdracht belast geweest, doch die mislukte waarop vervroegde verkie zingen werden uitgeschreven. Na die verkiezingen, op 31 maart gehouden, is een nieuwe informatiepoging van DEN HAAG Een interdeparte mentale commissie heeft opdracht gekregen te onderzoeken waar een tweede luchthaven kan worden aange legd als een verzadiging van Schiphol wordt bereikt. Minister Bakker (ver keer en waterstaat) deelt verder mee dat de commissie ook zal bekijken of het mogelijk is een tweede luchtha ven aan te leggen in West-Brabant. Nagega^- wordt ook of samenwer king m^ België een oplossing is. Minister Bakker: DEN HAAG Minister Bakker (verkeer en waterstaat) is voorstan der van de oprichting van één ha venschap voor het gehele Westerscheldegebied. De bewindsman zou het ook toejuichen als de haven beheerders aan het gemeenschappe lijk havenb$leid in het Overlegor gaan Zeehavenontwikkcling Zuidwest- Nederland een meer concrete vorm zouden geven. Drs. Bakker is bereid een derge lijke samenwerking te bezien tegen de achtergrond van het nationale ha- venbeleid. Hij meent dat de commis sie Zeehavenoverleg, die binnenkort zal worden ingesteld, hieraan een be langrijke bijdrage kan leveren. De commissie krijgt onder meer tot taak de samenwerking tussen de havenbe heerders te bevorderen, zodat het be leid beter op elkaar kan worden af gestemd. een Vlaamse CVP-leider, d'Alcanta- ra, mislukt voornamelijk doordat de socialisten weigerden aan langdurig informatief overleg deel te riemen. De BSP verlangde toen, dwz veer tien dagen geleden, dat er meteen een formateur zou worden benoemd en de partij sprak zich tevens uit voor een BSP-CVP coalitie. De ko ning verleende daarop een formatie opdracht aan Collard. GILZE RIJEN Het echtpaar Van Loon-Van Geloven uit Tilburg is om het leven gekomen bij een auto botsing op de rijksweg Tilburg-Bre- da. Het ongeluk gebeurde gistermid dag omstreeks vijf uur. Door niet op gehelderde oorzaak is de auto waarin het echtpaar reed op de linker weg helft geraakt en daar tegen een boom gebotst. BRUNSSUM De 57-jarige echt genote van de heer J. Schoffelen uit Merkelbeek is zaterdagavond bij een verkeersongeluk aan de Costa Brava in Spanje om het leven gekomen. Verblind door een tegenligger, botste de heer Schoffelen tegen een lan taarnpaal. Hij en zijn echtgenote werden ernstig gewond naar een zie kenhuis overgebracht, maar me vrouw Schoffelen bleek bij aankomst daar reeds te zijn overleden. De heer Schoffelen is buiten levensgevaar. KERKRADE In de St. Pie terstraat te Kerkrade kwam gister middag de 71-jarige weduwe Diede ren uit Kerkrade om het leven. De vrouw liep plotseling de rijweg op vanachter een geparkeerde auto en werd aangereden door een 16-jarige wielrijder. De vrouw kwam zo onge lukkig te vallen dat zij kort na de aanrijding overleed. Het ongeluk ge beurde voor de ogen van haar doch ter, die nog getracht had haar te waarschuwen. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Evenmin als het NVV delen ook de andere vakcentralen, NKV en CNV. het pessimisme van de presi dent der Nederlandse Bank, dr. J. Zijl stra. geuit in zijn recente jaarverslag. Volgens de vakbeweging hoeft Neder land geen „Engelse ziekte" te vrezen maar koerst de economie weer de goede kant uit. In de bladen van NKV en CNV van deze week wordt betoogd dat de inter nationale positie van ons land in 1967 duidelijk is verbeterd, de uitvoer snel ler stijgt dan de wereldinvoer en het tempo van de loonsverhogingen is ver traagd, terwijl de produktiviteit is ge stegen. Het CNV merkt op. dat deze stijging vorig jaar 4 procent bedroeg, terwijl er in Engeland een daling met 1 procent was. Dr. Zijlstra meent dat de werk loosheid vanzelf wel zal dalen als in de loonsfeer wat meer rust wordt betracht. „HU vergeet dat de lbnen zeer nauw gekoppeld zijn aan de beweging van het prijspeil en dat de overheid daarom, als men de lonen wil matigen, het prijspeil beter in de hand moet houden óf geen maatregelen moet treffen die de prij zen omhoog stuwen", aldus het NKV. „In de tweede plaats staat prof. Zijlstra te weinig stil bij het overwegend struc turele karakter van de werkloosheid, waaraan heel andere factoren debet zijn dan de loonontwikkeling". del, is ons deze kans voorbij gegaan. Aan het Duitse bedrijf waren niet alleen vestigingsmogelijkheden in het Waterweggebied aangeboden, maar ook bij de Moerdijk en langs de Wes- terschelde. Nu de Duitsers toch voor Antwerpen hebben gekozen, aldus burgemeester Thomassen, kan ik me voorstellen, dat onze minister van economische zaken zegt bij zichzelf: „Dat zal me niet weer overkomen." Burgemeester Thomassen stelde tijdens deze lundh nadrukkelijk, dat Rotterdam bij de Gavenontwikkeling in het zuidwesten van ons land vol komen open kaart wil spelen. Van wantrouwen is helemaal geen sprake. Alleen met samenwerking is er in de toekomst iets te bereiken. Het initiatief om voor het Zeeuwse de partement te spreken was dan ook van hem uitgegaan. MOERDIJK Tijdens de discussie die volgde op het betoog van de burgemeester, kreeg vooral het toekomstige in dustrieterrein bij Moerdijk veel aan dacht. Met name mr. J. van Aartsen, Commissaris van de Koningin in Zee land, zei dat het Moerdijk-plan nooit een alternatief voor het Rei- merswaal-plan zal zijn. Noord-Bra bant heeft gekozen voor Moerdijk omdat Reimerswaal later kan worden verwezenlijkt dan oorspronkelijk het plan was, merkte hij op. Moerdijk is ontworpen voor sche pen tot hooguit 5000 ton en Zeeland neemt er nooit genoegen mee als er grotere schepen zouden kunne., ko men. Reimerswaal is opgezet voor schepen van zo'n 70.000 ton. De juiste opzet van Moerdijk is echter nog niet bekend, omdat ook afgewacht moet worden wat de beslissing van Shell Chemie Neder land zal zijn t.a.v. de vestiging van enige chemische fabrieken. Moerdijk is daarbij een grote kanshebber. Mocht het echter toch zo gaan dat Moerdijk voor grotere schepen be reikbaar zal zijn, dan mag Zeeland Rotterdam daar, aldus burgemeester Thomassen, nooit op aankijken. De algemene verantwoordelijkheid daar van blijft een zaak van de rijksover heid. Rotterdam helpt alleen bij de opzet van Moerdijk omdat het geroe pen is. VOORDE-PUTTEN Op een vraag over de toekomst van Voorne-Putten van burgemeester drs. D. Roemers van Vlissingen zei hij dat het best zou kunnen dat Rotterdam bij zijn studie over dit gebied op onmogelijkheden stuit. Het zou ech ter in dat geval bijzonder spijtig zijn dat bepaalde industrieën zich dan niet in ons land zullen vestigen, om dat het voor hen noodzaak is in de nabijheid van een chemisch centrum te zitten. Bovendien gaat het niet uitsluitend om havens: Voorne-Putten zal toch niet volledig ongerept blijven, zo zei de heer Thomassen. Er komen grote wegen, een stad van 100.000 inwoners en vele veranderingen door de ruil verkaveling. De spanning in het overleg omtrent de havenontwikkeling is vergroot door het meningsverschil dat er bij de partners heerst over Voorne-Put ten. De verhoudingen aldus de burgemeester worden door ge- ruchten, onjuiste publikaties en te- j genstrijdige meningen van bestuur- j ders soms bemoeilijkt. MAASVLAKTE Een afzonderlijk probleem noemde hij de Maasvlakte en de mogelijkhe den tot uitbreiding daarvan in zuid westelijke richting. Als de betekenis van het zeer grote schip toeneemt, zal de druk tot uitbreiding stijgen. De veranderingen die ten gevolge van de Deltawerken langs de kust ontstaan, vormen een positieve faktor voor de uitbreiding, meent de heer Thomassen. Hij zei dat de rijksoverheid door haar maatregelen en eisen er vaak toe heeft bijgedragen dat bepaalde industrieën naar het buitenland gin gen. Er is soms te dogmatisch ge werkt. De ondernemer dient echter snel en definitief met het bestuur te kunnen onderhandelen. Gebeurt dit niet. den is er kans dat de boot wordt gemist. Burgemeester Thomassen stelde dat er geen tijd meer is om het met elkaar in de Delta oneens te zijn. Vanaf nu tot 1980 dient er 4000 hec tare aan haven- en industrieterrein te worden verwezenlijkt. Dat noemde hij een gigantische opgave, gezien de in het Rotterdamse havengebied to taal ontwikkelde 3000 hectare." Daaro ver heef! men vele tientallen jaren gedaan. Er zal snel en doelmatig moe ien worden samengewerkt. De me thode van Rotterdam daarbij is: kaarten op tafel. VENLO Op een weg aan de rand van Venlo botsten maandag avond twee personenauto's in volle vaart tegen elkaar. Beide bestuur ders kwamen om: de 35-jarige A. M. Jans uit Venlo en de 42-jarige P. M. Grijmans uit Helden. Zij moes ten door de brandweer uit het wrak worden gehaald. Het is onver klaarbaar hoe het ongeluk is ge beurd. gemakkelijkcontantgeld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kosten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u 1 op het dagafschrift: i 3rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de 1 AMRO-Lening; - Betaalcheques, om contant te be- talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van i huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; r alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK AMSTERDAM Het vandaag door koningin Juliana geopende nieuwe pand van de Neder landsche Bank geldt als 't mo dernste in zijn soort ter wereld. Van de beveiliging kan 't zelfde worden gezegd. Prof. dr. J. Zijl stra, die sinds kort president is, kan niemand aanbevelen een onrechtmatige poging te doen tot het kluizenstelsel van het ger bouw door te dringen. .^Het zou een uitzichtloos avontuur zijn", verklaarde hij dienaangaande. Praktisch, maar ook mooi Ook als er geen vergadering is, staat de deur naar het gebouw van de Tweede Kamer open. Kamerle den vergaderen toch, al is het dan niet in de grote zaal, maar ergens ih de beslotenheid van een fractieka mer of spreekkamer. Een schoolklas dromt binnen, de kinderen bij de deur al bereid tot bewonderen, dringen en stompen tot aan de drempel, dempen dan hun stemmen en kijken vol ontzag naar een ieder die ze maar op de trap ontwaren kunnen. Onze ministers en kamerleden mogen dan niet allen, zoals minister Luns, bij name bekend zijn, en nog minder van gezicht, het zijn toch grootheden. Elk een die op zo'n ogenblik in het gebouw aanwezig is, deelt in die toegedachte grootheid. Heel anders komt de oude heer binnen, wat langzaam, de hoed lich tend aan de drempel. Hij gaat direct naar rechts, waar in de glazen vitri ne het grote boek ligt met de namen van allen die in de jaren '40-45 het leven lieten in de strijd of in het verzet. Achter de vitrine plooi't de vlag. De oude heer buigt zich over de vitrine. Hij leest, langzaam, aan dachtig de namen. Groot en duidelijk staan ze daar op het wit papier gecalligrafeerd met eindeloos geduld. Iedere dag wordt een bladzij om- De naam geslagen en komen er andere namen te lezen. De eerste taak in de ochtend voor de dienstdoende bode. De oude heer richt zich op, loop'c terug naar de andere hoek van de hal. waar de bode achter zijn schrijftafel zit. „Hij is er weer niet bij...", zegt hij zachtjes. De bode weet het al. Hij kan ook niet helpen. Alleen wijzen naar de registers, waar de namen alfabetisch ge rangschikt zijn en die op een leze naar aan de muur liggen. Daarin is een naam op te zoeken. In het boek in de vitrine staan ze echter in een andere volgorde, in groepen vermeld. De oude heer weet het ook al. Hij komt uit Assen, al voor de derde keer... Zijn reis is moeilijk en ook duur. Hij weet wel waar ongeveer de naam in het grote boek staat, maar de juiste dag dat die bladzijde om geslagen wordt kan hij niet bereke nen. Misschien was het gisteren, misschien is het morgen. Maar vandaag was het niet. De bode is vriendelijk, staat op, brengt hem 'toch maar nog eens naar het register en helpt hem de naam te zoeken. Daar staat de man lang voor, het hoofd gebogen. Met voorzichtige vingers sluit hij de zwarte band. Nog eenmaal wendt hij zich naar de vitrine, dan met een groet naar de bode, schuifelt hij weg. Buiten zet hij zijn hoed weer op. (Van onze speciale verslaggever) De bank der banken heeft dan eindelijk een nieuw tehuis. Het ver rijst tot een hoogte van zeventig meter aan het hoofdstedelijke Fr ede- riksplein. op de plaats waar vroeger het afgebrande Paleis voor Volks- vlijt heeft gestaan. ïn het oude Zuid doet de architec tuur misschien nog een beetje grim mig aan. Maar het heimwee naar Amsterdam zoals het vroeger was, zal wel helemaal verdwijnen als ook de omgeving in straklijnigheid is op gegaan. Prof. M. F. Duintjer heeft op een bepaald indrukwekkende wijze de hoogbouw en de laagbouw op elkaar afgestemd. De -ruimtelijke werking geschiedt via reusachtige pleinen. De laatste communiceren als het wa re met de omringende grachten en straten. T ralieiverk De centrale bank staat op een na genoeg rechthoekig terrein met een frontbreedte van 120 en een diepte van 100 meter. Hoewel er kwistig met traliewerk is gestrooid meer overigens uit schoonheids- dan uit veiligheidsoverwegingen krijgt men niet de indruk met een onneem bare vesting te doen te hebben. Van de levenloze geslotenheid van het oude gebouwencomplex aan de Oude Turfmarkt bestemd voor nieuw bouw van de klem zittende Stedelij ke Universiteit is niets meer terug te vinden. In het pand, waarvan de hoogbouw 15 verdiepingen telt, zijn ten behoe ve van de 900 personeelsleden (er is overigens plaats voor 1200 mensen kantines, een sportzaal en een recrea tiezaal ingericht. Er is niet alleen ge dacht aan e enondergrondse parkeer garage, maar ook aan een reeks van geïsoleerde appartementen, die als atoomschuilkelders dienst kunnen doen. De totale kosten hebben 85 miljoen gulden bedragen. De routine, de vei ligheid en het sociale aspect zyn vol gens de architect de voornaamste uit gangspunten geweest. Hierdoor heeft met een rationeel te benutten gebouw gekregen, dat bovendien van onder tot boven geklimatiseerd is. Aan de Oude Turfmarkt moesten goudtransporten nog op straat wor den „gelost". De wagens kunnen nu doorrijden tot in de voorruimten van de kluizen, waardoor een belangrijk stuk op het punt van de beveiliging gewonnen ls. Als elke circulatiebank is ook de Nederlandse Bank rond drie kluizen gegroepeerd. Het zijn een goudkluis, een speciekluis en een effectenkluis. De gezamenlijke inhoud is liefst .6000 kubieke meter. Uiteraard wilde professor Zijlstra zich niet over de toegepaste beveili gingssystemen uitlaten. Duidelijk is echter dat het minder om een ge wapende roofoverval gaat dan om andere calamiteiten. Even duidelijk is voorts dat slechts enkele lieden van alle details op de hoogte zijn, en dat de samenwerking van verschil lende personen is vereist om de schatkamers te kunnen betreden. Hoe groot is de waarde aan goud, die in het nieuwe pand van de Ne derlandsche Bank ligt opgeslagen De president hield dit liever geheim. Ons land bezit een goudvoorraad van ongeveer 6 miljard gulden, doch „een niet onbelangrijk deel hiervan" is bij de Federal Reserve Bank in New York ondergebracht. Even geheim bleef de waarde aan bankpapier en metaalgeld, waar de centrale bank over beschikt. Men kan er echter van verzekerd zijn dat het om miljarden gaat. In het gloednieuwe pand aan het Amsterdamse Frederiksplein wijdt de Nederlandsche Bank zich nu aan de taken, welke in de Bankwet 1948 omschreven zijn. De voornaamste hiervan luiden: 1. De waarde van de Nederlandse geldeenheid te reguleren op zodanige wijze als voor 's lands welvaart het meest dienstig is 2. De geldsomloop in Nederland te verzorgen, voor zover deze uit bank biljetten bestaat. 3. Het betalingsverkeer met het bui tenland te bevorderen. 4. Toezicht uit te oefenen op het kredietwezen. Het nieuwe pand van de Nederlandse Bank bij avond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5