NIET REACTIONAIR, NIET REVOLUTIONAIR kleuterbubel anne de vries onvroomst Evangelische Kerk registratieplicht wijst af Classis laat beroepen kandidaat niet toe Vandaag vergadert Raad van Kerken Arbeiders niet bijster gesteld op meer verantwoordelijkheid Een woord voor vandaag Blake en Visser Hooft waarschuwen oecumene in V.S. Uw probleem is het onze.... Voor het eerst MEAD-examen Organisten van Ger. Gemeenten vergaderen Kerken in Spanje niet eensgezind Bond-ig Brazilië weert zending uit binnenlanden Lustrum van De Nijenburgli Rome-Reformatie discussie Ds. A. H. Leij (47) overleden BEROEPIHOSWERK DINSDAG 7 MEI 1968 Christus zegt: Zalig zijn die hongeren en dorsten naar de gerechtigheid. Gisteren zagen wij hoe Hij Jesaja 55 1 citeerde: ..O, alle dorstigenkomt tot de wateren". Hij gebruikt alleen een andere volgorde. Jesaja spreekt na de dorstigen over de hongerenden, Christus andersom. Jesaja zegt immers ook „en gij die geen geld hebt komtkoopt en eet: ja komt. koopt zonder geld en zonder prijs". Wat moet er gekocht worden? „Wijn. melk en brood." Het gaat dus om mensendie honger hebben, maar het gaat tege lijkertijd om een diepere honger dan die van de maag: „Hoort aandachtig naar Mij, opdat gij het goede eet en uw ziel zich in,overvloed verlustige." Het gaat om „brood voor het hart". Want niet alleeii ons lichaam heeft voedsel nodig, ook onze geest. Waar voeden we onze geest, of beter in het verband van deze tekst, onze ziel mee? Met de krant, die ons de nood van de wereld klaagt, de laatste gruwelen van de geschiedenis voorzet? Zo vaak komt de krant niet verder. Zij toont ons dat er iets volkomen verkeerd is. Op de klacht van de krant moet een antwoord komen. Het Woord van God geeft dat antwoord. Hij zegt: Ik kan uw nood lenigen, uw dorst lessen, uw honger stillen. Hij roept roept ons tot Zich. We lezen vandaag: I Koningen 8 4153. )r. Visser 't Hooft rechts? (Van onze kerkredactie) BUCK HILL FALLS, USA De secretaris generaal van de Wereld raad van Kerken, dr. Eugene Carson Blake. heeft de Amerikaanse af gevaardigden naar de Vierde Assemblee ge waarschuwd zich niet in de hoek van de reactio naire machten te laten dringen. In dezelfde ver gadering waarschuwde de oud-secretaris-gene raal, dr. W. A. Visser 't Hooft, dezelfde afgevaar digden zich straks niet al te revolutionair op te stellen. Blake zei dat de kerker, zich moeten inzetten voor so ciale, economische en politie ke problemen. Tot een bijeen komst van 200 afgevaardigden van kerken in de Verenigde Staten zei hij, dat het „volko men nutteloos en afgrijselijk" is de „hongerenden het evan gelie te verkondigen en niet tegelijkertijd te zorcren dat ze ook v/at te eten krijgen" Volgens Blake moeten de kerken de ethische principes van het evangelie omzetten in praktische ethische beslissin gen. opdat de samenleving veranderd kan worden. Doen zij dat niet. dan worden ze een volledig reactionaire macht in de gemeenschap. Visser 't Hooft richtte zich in het bijzonder tot de Ame rikaanse afgevaardigden die straks de Vierde Assemblee van Uppsala zullen bijwonen Hij vroeg hun het podium van de assemblee niet te ge bruiken om kritiek uit te brengen op de Amerikaanse politiek in Vietnam en de Amerikaanse rassenpolitiek. Volgens Visser 't Hooft zou een dergelijke propaganda te gen het eigen land nadelig zijn voor de oecumenische ge dachte. Samen met twee Amerika nen heeft dr. Visser 't Hooft een lijst van raadgevingen opgesteld voor de Amerika nen die naar Zweden zullen gaan. Hun wordt onder meer aan geraden niet al hun tijd zoek te brengen met andere Ame rikanen, maar ook contacten te leggen met kerkelijke lei ders uit andere landen. Ook kregen zij te horen dat ze niet alles wat anderen zeggen bij voorbaat al moeten afschrijven als propaganda. Dr. Blake links? Twee keer geslaagd en toch (Van onze kerkredactie) LEEUWARDEN De classis Leeu warden van de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt) heeft tot tweemaal toe kandidaat H. Klezenbrink te Wa penveld. die beroepen was als predi kant te Huizum. afgewezen. Met goedvinden van de kerkeraad beeft de heer Kiezenbrink het op hem uit gebrachte beroep nu teruggegeven. In de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) is het, evenals in de Gere formeerde Kerken, de gewoonte, dat aanstaande predikanten na hun kan didaatsexamen aan de hogeschool twee kerkelijke examens afleggen, Eerst is er het préparatoir (voorbe reidend) examen in de classis, waar tij wonen. Na gunstige afloop van dit examen zijn zij beroepbaar. Heeft de kandidaat een beroep aangenomen, Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Een bejaarde heeft in zijn testament bepaald dat de huurders van zijn huis dit kunnen kopen. De waarde van het huis is ƒ2400 hoger dan de koopsom. Moeten de huur ders over dit verschil successierecht betalen? Antwoord: Inderdaad, als intussen de successiewet niet gewijzigd wordt. Vraag: Als een weduwe, die AOW geniet, trouwt met een man die geen recht op AOW heeft, verliest zij dan haar uitkering? Antwoord: Huwt zij met een man die al 65 jaar of ouder is, en die geen recht heeft op AOW, dan blijft zij haar uitkering voor ongehuwden ontvangen. Is de man jonger, dan ontvangt zij geen uitkering. Vraag: Een jongen van 17 jaar werkt volgens het leerlingenstelsel. Hij gaat dus een dag in de week naar school en werkt de overige da gen bij een bedrijf, waarvoor hij 40 loon ontvangt Komt de vader ui aanmerking voor kinderbijslag en aftrek loonbelasting? Antwoord: Aangezien de school tijd slechts een zeer kleine deel van de week in beslag neemt en de zoon het grootste deel van de week in loondienst werkt, is er geen aanspraak op kinderbijslag en op kinderaftrek. Vraag: Iemand kocht een gashaard bij een firma, die thans failliet is. Hij had daarbij een ser vice-contract ad ƒ75 afgesloten. Heeft hij nog recht op service, of kan hij geld terug krijgen? Antwoord: Het beste is na te gaan, wie curator is en daar de vor dering in te dienen. Vraag: Een vrouw had haar huls vermaakt aan een zoon, terwijl de vader gedurende zijn leven het vruchtgebruik van het huis kreeg. Het huis wordt wegens ouderdom verkocht. Is de zoon nu verplicht de rente van de netto-opbrengt aan de '•ader uit te keren? Hoe gaat het dan met de belasting? Antwoord: Een en ander moet in de verkoopovereenkomst geregeld worden in overleg met de notaris. Men kan het zo regelen, dat de vader het vruchtgebruik van de op brengst ontvangt. In dat geval be taalt hij in beginsel inkomstenbe lasting over de rente. Men kan ook een regeling treffen, waarbij de zoon de opbrengst van de blote ei gendom ontvangt en de vader de opbrengst van de verkoop van het vruchtgebruik. In dat geval is de bron van inkomsten verkocht en de vader betaalt geen inkomstenbe lasting over de opbrengst. Werpt de épbrengst een jaarlijkse rente af, 'dan Is deze rente belastbaar. dan volgt in de classis, waar hij naar toe gaat, nog het peremptoir (beslis send) examen. Kandidaat Kiezenbrink deed vorig jaar zijn kandidaatsexamen aan de Theologische Hogeschool te Kampen en werd daarna met gunstig gevolg geëxamineerd in de classis Harder wijk. Hij kreeg behalve naar Huizum ook een beroep naar Pernis. Een half jaar geleden besliste hij. Hij deed toen bij de classis Leeuwarden pe remptoir examen. Het resultaat was. dat deze classis verklaarde geen vrijmoedigheid te kunnen vinden, hem toe te laten tot het ambt van dienaar des Woords. De heer Kiezenbrink werd geadviseerd, over enkele maanden weer examen aan te vragen. Hij volgde dit advies op, maar werd toen voor de tweede maal afgewezen. Open Brief De classis heeft de Huizumer kerkeraad gjeen motivering gegeven. Wel is bekend, dat tijdens het exa men de Open Brief aan de orde kwam. De heer Kiezenbrink zei toen. dat hij bezwaren tegen de inhoud van deze brief had. maar niet zo ver wilde gaan, dat hij de onderteke naars niet meer gereformeerd zou willen noemen. Intussen blijft de heer Kiezenbrink beroepbaar op grond van het examen in de classis Harderwijk. Het is in de kerkgeschiedenis vaker voorgekomen, dat een classis bij het peremptoir examen instemming eiste met een veroordeling van door de classis gesignaleerde ketterijen. De classis Walcheren had er vanaf 1693 zelfs een apart belijdenisgeschrift voor (de „Walcherse artikelen"). In de twintigste eeuw waren het de kwestie-Geelkerken en de Vrijma king, die sommige kandidaten bij hun peremptoir examen in moeilijk heden brachten. DEN HAAG Gisteren is voor hel eerst het driedaags schriftelijk eind examen MEAO gestart, een nieuw soort onderwijs dat tot nu toe expe rimenteel was, maar nu gaat inge bouwd worden in de mammoetontwik keling. MEAO betekent: middelbaar economisch en administratief onder wijs, dat een taalkundige opleiding (de vroeger apart te behalen diploma's handelscorrespondentie) en een comp tabele afdeling omvat, die het accent op boekhouden legt. In de toekomst komt er een secre tariaatsopleiding bij, speciaal geschikt voor ambtelijke functies bij bestuurs organen. Het program van al die af delingen is omvangrijk voor drie jaar studie, hetgeen ook bleek uit de tot nu toe verstrekte examenopgaven. De vooropleiding voor MEAO is vierjarig MAVO (ulo). De opgaven voor de taalkundige af deling waren nogal pittig: die voor be drijfsadministratie werden „redelijk en niet moeilijk" gevonden. Ook de Handelsavondscholen zijn aan hun eindexamens begonnen. In to taal komen hiervoor 5000 jongeren op, gesplitst in drie- en vijfjarige oplei ding. Bij sommige opgaven werd het keuze-antwoorden-systeem toegepast. Algemene indruk: niet te moeilijk en voldoende tijd. DORDRECHT De vereniging van organisten der Gereformeerde Gemeenten houdt zaterdag 11 mei haar jaarlkjlöe algemene vergadering Ih de kerk aan het Kasperspad. 's Morgens refereert de heer T. Stolk uit Middelharnis over „Or gelspel in de lijn onzer gemeenten", 's Middags zal onder meer het nieu we orgel van de Dordtse gemeenten (vanaf 15 maart in gebruik) worden gespeeld. De morgenvergadering be gint om kwart over tien, de middag vergadering om twee uur. LISSABON 159 Portugezen advocaten, schrijvers, journalisten en priesters hebben gisteren in een brief aan het parlement in Lissabon opheffing van de voorcensuur op de pers geëist, zo is in oppositiekringen in de Portugese hoofdstad vernomen. De 159 stellen in hun brief, dat de voorcensuur „41 jaar geleden bij wij ze van voorlopige maatregelen is in gesteld" en dat de perswet, in 1959 beloofd door premier Salazar, nog steeds geen realiteit is. (Van onze correspondent) MADRID De Spaanse Evangelische Kerk zal zich niet laten registreren. Dit besluit werd met overweldigende meer derheid genomen door de synode van deze reformatorische kerk. Van de 68 synodeleden sprak slechts één zich uit voor het aanvragen van staatserkenning. Deze kerk is een van de grootste protestantse kerken van Spanje. Zoals bekend eist de nieuwe Spaanse wet op de godsdienstvrijheid dat alle niet-rooms-katholieke kerken zich moeten laten registreren. Zij zijn verplicht jaarlijks hun ledenre- gisters en financiële boeken aan de regering ter inzage te zenden. De kerken moeten voor eind mei staatserkenning aanvragen. In een boodschap aan haar leden verklaart de synode dat de Spaanse Evangelische Kerk alle gevolgen van deze beslissing wil dragen, liever dan buigen voor een wet die niet aan vaardbaar is. De kerk zegt dat haar beslissing gebaseerd is op de profetische roe ping, die zij als kerk in de Spaanse samenleving moet vervullen. Deze kerk, die lid is van de Wereldraad van Kerken en van de Hervormde Wereldbond, bestaat uit groepen die oorspronkelijk een gereformeerde, lu therse. congregationalistische of me thodistische signatuur hadden. SPAANSE RAAD Dit besluit zal van grote invloed zijn op de vergadering van 'ie Spaanse Evangelische Raad, die van daag bijeenkomt. Deze raad overkoe- ONDERZOEK CHRISTELIJK WERKGEVERSVERBOND (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De arbeiders zjjn niet zonder meer bereid een grotere verantwoordelijk heid in de bedrijven te aan vaarden. Er bestaat wantrou wen in de bedoelingen van de leiding: tekort aan inzicht en apathie zijn veel voorkomende weerstanden. Ook bij de leidinggevende mensen bestaan weerstanden tegen het dele geren van verantwoordelijkheden. Ruimere taken zouden leiden tot schade voor de produktie, de arbei ders zouden er nog niet rijp voor zijn of misbruik maken van de gro tere bevoegdheid, terwijl er boven dien bij nader inzien geen enkele aanleiding is om veranderingen aar Te brengen. De leiding zou in het verleden al genoeg rekening gehou- dea hebben met het geven van zo ruim mogelijke taken aan de arbei ders. Dit zi-jn de eerste resultaten van een experimenteel onderzoek in zes ondernemingen naar de wenselijk heid van meer verantwoordelijkheid voor de werknemer in de onderne ming. Op verzoek van het Verbond van protestants-christelijke werkge vers wordt dit onderzoek uitgevoerd door het Sociaal wetenschappelijk instituut van de Vrije Universiteit onder leiding van prof. Van Zuthem Dc anderhalf jaar die nu verstre ken zijn, blijken echter onvoldoende geweest te zijn om ingrijpende ver anderingen te kunnen doorvoeren met spectaculaire invloeden op fac toren als produktlviteit, arbeids vreugde en een gevoel van betrok kenheid in de onderneming. Voorwaarden De Werkgever, orgaan van het werkgeversverbond, schrijft dit in het laatst verschenen nummer. Als voorwaarden voor een verdergaand onderzoek met duidelijker resulta ten noemt De Werkgever: 1. Betere vorming van alle bij het experiment betrokken leidinggeven de niveaus evenals het uitvoerend personeel. 2. Het maken van duidelijke afspraken over de aard en de in houd van het experiment, evenals over de eventuele produktierisico's. die men bij de start van het experi ment wenst te accepteren. 3. Wenselijk is voorts, dat instan ties als de vakbond of de onder nemingsraad inspraak krijgen bij de beslissingen in het kader van een dergeliik experiment. 4. Als laatste voorwaarde noemt De Werkgever een personeelsbeleid, dat beoogt de verantwoordelijkheid van de arbeiders voor de gang van zaken in het bedrijf te vergroten en daarvoor ook de wegen en middelen te zoeken. 1951-1968 Het Grafisch Orgaan van de Ne derlandse christelijke grafische be- drijfsbond wijst erop, hoe wonder lijk de meningen kunnen verande ren in een betrekkelijk korte perio de van ruim vijftien jaar. Het blad maakt daarbij gebruik van opmer kingen door proL Albeda gebezigd in een artikel in Nederlandse Ge dachten. Ruim tien jaar geleden moest mi nister Suuihoff, evenals zijn partij genoot Drees in 1951. een beste dingsbeperking en loonstop afkondi gen. Het bedrijfsleven aanvaardde toen die bestedingsbeperking zonder meer. bijna onopgemerkt. De publieke opinie reageert op dit moment echter geheel anders op minder ingrijpende maatregelen, waarbij het woord bestedingsbeper king nog niet is gevallen. In de ja ren 19571958 lagen de werkloos heidscijfers over het gehele land ge nomen aelfs hoger dan nu. Maar nu komen er demonstratieve vergade ringen en toen niet. Het verschil in reactie is bijzonder opmerkelijk. Eén organisatie Een vergaand staaltje van pogin gen de positie van confessionele or ganisaties te ondermijnen heeft de Algemene Nederlandse drogisten- bond geleverd. Buiten de protestants-christelijke en de rooms-katholieke drogisten bonden om heeft de ANDB een NI- PO-onderzoek georganiseerd onder de drogisten in het gehele land over het plan de bestaande drogistenor ganisaties op te heffen en een nieu we organisatie in het leven te roe pen met als naam: Nederlandse maatschappij ter bevordering van de belangen van de drogist. Het officieel orgaan van de Ne derlandse christelijke drogistenbond reageert hierop met de mededeling dat samenwerking sen levensbelang is. De NCDB wil alles doen om de samenwerking te bevorderen, maar de ANDB doet thans precies wat die samenwerking ernstige afbreuk doet. pelt alle protestantse kerken. De bij eenkomst zal twee dagen duren. In een brief aan kerken en zendin gen die in de raad zijn vertegen woordigd, schrijft secretaris Humber- to Capo: „De wettelijke situatie waarin wij ons bevinden en de hou ding die wij moeten innemen tegeno ver de nieuwe wet, roepen ons op tot een geheel nieuwe bezinning op onze evangelische eenheid als dienst knechten van Christus in Spanje, op het dienstbetoon dat van ons als christenen gevraagd wordt in deze nieuwe, veranderende tijden en op ons zicht op de moderne mens en wat hij nodig heeft." Zo mogelijk wil de raad proberen tot een eensgezind standpunt te ko men tegenover de nieuwe wet. Het is echter de vraag of dit lukken zal, omdat de meningen in vele kerken veel meer verdeeld zijn dan in de Spaanse Evangelische Kerk, die zich tegen registratie uitsprak. De jaad zal ook spreken over het vierde nationale evangelische congres dat op 31 oktober in Barcelona bijeen zal komen om het feit te gedenken dat honderd jaar geleden de tweede Spaanse Hervorming begon, nadat drie eeuwen geleden de Eerste Her vorming geheel was neergeslagen door de inquisitie. VERGADERINGEN Ook dc Vergaderingen van Gelovi gen komen deze maand in Madrid bijeen voor een jaarlijkse bondsver gadering. Zij zullen ook spreken over hun houding ten opzichte van 'de lieuwe wet. De meningen zijn nogal verdeeld. De Vergaderingen van Gelovigen in Noordoost-Spanje zijn fel tegen de wet gekant. Zij zijn unaniem van oordeel dat de kerken geen erken ning van de staat moeten aanvragen. Maar de Vergaderingen in Midden- en Noordoost-Spanje denken er wel over, erkenning aan te vragen, ook al zijn bij hen de meningen onderling toch ook nog verdeeld. Het ziet er niet naar uit dat de plaatselijk autonome vergaderin gen onderling tot overeenstemming zullen komen. Waarschijnlijk zal het aan de plaatselijke vergaderingen overgelaten worden te beslissen. BARCELONA Afevaardigden van verschillende kerken in Barcelona, een protestants bolwerk ook al zijn de protestanten ook daar sterk in de minderheid, hebben vergaderd met de Verdedi gingscommissie van het Spaanse Pro testantisme, de legale arm van de Spaanse Evangelische Raad. Hoewel geen van de plaatselijke kerken zich al bij de staat hebben laten registreren, bleek dat de afge vaardigden, die verschillende deno minaties vertegenwoordigden, onder ling van mening verschillen over de wenselijkheid van registratie. Alleen enkele buitenlandse kerken hebben nu erkenning bij de regering aange vraagd. RIO DE JANEIRO h- Het hoofd van de Braziliaanse nationale stich ting voor Indianen heeft verklaard, dat buitenlandse zendelingen geen toestemming zullen krijgen „godsdienstige bijstand te verlenen aan Indianen in de binnenlanden". Jose de Queiroz Campos heeft ge zegd. dat de zendelingen alleen „een voudige medische hulp" mogen verle nen. De zendelingen zouden de Indi aanse cultuur vernietigen. Waarschijnlijker lijkt, dat het ver bod verband houdt met het feit, dat onlangs aan het licht is gekomen, dat duizenden Indianen zijn uitgemoord door Braziliaanse regeringsautoritei ten. UTRECHT Morgen zal in de schouwburg te Utrecht het tienjarig bestaan worden gevierd van de socia le academie De Nijenburgh. Op het programma staan lezingen van prof. dr. C. A. van Peursen, hoogleraar in de wijsbegeerte te Lei den en aan de VU te Amsterdam, van mej. dr. W. F. van Stegeren, lec tor in de sociale pedagogiek aan de VU, en dr. H. van den Berg, we tenschappelijk hoofdambtenaar voor de sociologie aan de VU. UTRECHT Woensdagavond 15 mei wordt in een van de zalen van de Jakobskerk. Jakobstraat 6 te Haarlem een discussieavond gehou den over het thema „Zijn er wijzi gingen gekomen (zo ja - welke?) in het Reformatie/Rome-beeld in Neder land sedert het Tweede Vaticaans concilie?" Eerst geeft de Haagse predikant ds. L. Lagerwey, voorzitter van "Pro testants Nederland zijn visie. Daarna zullen prof. dr. H. A. M. Fiolet en prof. dr. H. Berkhof kritisch op zijn voordracht ingaan. Om de discussie zo breed en objectief mogelijk te houden, zijn nog enkele andere rooms-katholieke en protestantse theologen uitgenodigd. Deze avond, die om acht uur be gint, staat onder auspiciën van de Evangelische Maatschappij. Tevoren houdt deze vereniging (van vier tot zes uur) haar algemene vergadering. Daar komen onder meer voorstellen tot wijziging van de doelstelling en herziening van het algemeen regle ment ter sprake. DJ1BOET1 Ali Aret, premier i van het Franse gebied der Af ars en Issa's (het voormalig Frans Somaliland. is gisteren aan een moordaanslag ont snapt Zijn chauffeur werd gedood. Er is een verdachte gearresteerd, j volgens de politie is het een lid van I de Issa-stam. 9? (Van onze kerkredactie) GROSSALMERODE. Duitsland Duitse vaders en moeders behoeven de kleuterbgbel van Anne de Vries niet meer aan hun kinderen voor te lezen. Al wat ze te doen hebben is een plaat op de grammo foon te leggen en de kinde ren kunnen luisteren. Het Duitse protestantse zen dingsgenootschap „Frohe Botschaft" heeft een serie van twintig grammofoon platen uitgegeven, tien van het Oude en tien van het Nieuwe Testament. Het merkwaardige is dat de kleuterbijbel van deze pro testantse schrijver via een rooms-katholieke editie weer in protestantse handen komt. Er kwamen zelfs theologen en godsdienstleraren aan te pas om hem te „ontroomsen". Kennelijk weten de uitgevers van de grammofoonplaten niet eens dat de Kleuterbijbel geschreven werd door een pro testant. In hun mededeling aan de Evanglische Presse Dienst, het perspureau van de Duitse ker ken. wordt zelfs gesproken over een „rooms-katholieke auteur" R.k. editie De Duitse editie van de Kleu terbijbel werd uitgegeven door de Christelijke Uitgeverij van Konstanz. Deze heeft echter weer een rooms-katholieke uitgever toestemming gegeven om een rooms-katholieke versie uit te geven. Het Katholisches Bibel- werk zag er iets in om er een uitgave op grammofoonplaten van te maken. Dit plan is toen overgenomen door de grammofoonplaten- afdeling van „Frohe Botschaft" in Grossalmerode bij Göttingen die toen theologen en godsdienst leraren aan het werk zette om de urtgave voor pro'rstantse kinder oren geschikt te maken. Zo is Anne de Vries via een ..overgang" naar het rooms-ka- tholicisme toch weer protestant geworden, hoewel natuurlijk de bekende, in 1964 overleden, pro testantse schrijver zelf nimmer rooms-katholiek is geweest. Vertalingen Hoewel de uitgever van de Ne derlandse Kleuterbijbel Kok in Kampen is, berust het recht voor vertalingen bij de erfgenamen. Die hebben toestemming gegeven voor de rooms-katholieke editie. Dit bijbels vertelboek is nu in 17 talen vertaald. Op het ogenblik is in bewerking een uitgave in de taal van Roeanda. Naar wij van de uitgever J. H. Kok vernemen zal nog deze maand het tweede deel verschij nen van Anne de Vries* vertaling van het Nieuwe Testament. De pocketuitgave is reeds klaar en op het ogenblik worden de laatste delen van de gebonden uitgave gedrukt. BUITENPOST Na een ernstige ziekte is op 47-jarige leeftijd over leden de gereformeerde predikant ds. A. H. Leij. Ds. Leij werd eerst op 42-jarige leeftijd predikant. Van 1962 tot 1966 stond hij in Ureterp, vervolgens in Buitenpost. NED. HERV. KERK Beroepen te Melissant: E. M. Bakker te Tholen; te Zaamslag: A. T. Deinum te Coevorden. Aangenomen naar Dordrecht (vac. A. L. v d. Smit): K. Schipper te Mid delharnis Bedankt voor Zwijndrecht (vac. G. J. Hintzbergen): J H. Vlijm te Krim pen a.d. IJssel. Beroepbaarstelling: kand. Sj. C. van Ketel te Weesp. Emeritaat verleend aan ds. J. Bakker te Randwijk. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen naar IJmuiden: J. Rij- neveld te Capelle a.d. IJssel. Bedankt voor Hattem: J. M. Goed hart te Drachten. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Rotterdam (vac. dr. C. H. Lindeijer): H. J. A. Haan te Amsterdam-noord; naar Bensberg- Refrath (W.-Duitsl mej. L. B. Poppe- zijn te Eindhoven/ VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Amsterdam-zuid: kand. A. Vermaas te Driebergen. REMONSTR. BROEDERSCH. Beroepen te Eindhoven: T. v. Dijk te Hoogeveen, die dit heeft aangeno men. HENGELO Gistermiddag is in een ziekenhuis te Hengelo overleden de 78-jarige J. G. Wensink uit Borne. Hij werd zondagavond in zijn woon plaats levensgevaarlijk gewond, toen hij met zijn fiets werd aangereden door een auto. a

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2